Nationale woonmaand richt de schijnwerpers op het interieur NATIONALE OKTOBER Een goede zit is belangrijk voor wie niet meer zo jong is Tapijt geeft een extra accent aan interieurstijl Bergmeubelen naar maat en wens Oosters interieur sierlijk en sober Behang belangrijke sfeerbepaler DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 4 oktober 1989 Evenals de voorgaande jaren is oktober weer uit geroepen tot de nationale woonmaand en maken de Nederlandse woninginrichters zich weer op om de consument het nieuwste op woongebied te la ten zien. Wie dus toe is aan een flinke opknap beurt voor het interieur doet er dus beslist verstandig aan eens goed rond te kijken wat de interieurmarkt aan nieuws en nieuwe ontikkelingen heeft te bieden. schillen door de 'Geschillencom missie Woninginrichting' en de nakoming van de daarin gedane uitspraken. Er zijn overigens nog meer pluspuntenaan de 'Inte- rieurwaarborg' verbonden, maar Met zoveel nieuws - de be langrijkste vakbeurzen zijn im mers net achter de rug - zal het vaak niet meevallen om snel een keuze te maken. Dat komt ook, omdat er de laat ste tijd zogenaamde 'flexibele woonconcepten' bestaan, waarbinnen men eigenlijk alle kanten uit kan. Het is dan ook belangrijk om de ogen goed de kost te geven en vooral te luisteren naar wat de deskun digen - de woninginrichters - aan advies in huis hebben. Een ander punt, en zeker niet het minst belangrijke, is dat er geen overhaaste beslissingen worden genomen. Alles bij elkaar is er nogal wat geld mee gemoeid en het is dus zaak om toch minstens twee maal te denken eer die gul den over de toonbank gaat. Want staat dat bankstel in de woonka mer echt net zo goed als in de showroom? Goed nadenken kan dus teleurstelling voorkomen. De meeste woninginrichters hebben echt niet 'alles in huis'. Dat kan ook niet. Daar zijn weer uitgebrei de catalogi voor en ook daar kan de woninginrichter van een goed advies dienen. Tenslotte weten twee meer-dan een. Voordat tot een aankoop wordt overgegaan is het verstandig even te informeren naar de ga rantie Een groot aantal woning inrichters hebben een garantiere geling onder de naam 'Interieur- waarborg' en ze zijn te herkennen aan een speciaal vig net op de winkeldeur. In ieder ge val geven zij drie jaar garantie op de kwaliteit van de geleverde pro- dukten. Tevens is de klant verze kerd van een onpartijdige behandeling van eventuele ge- dat staat allemaal uitgebreid in een folder. Wie dus toch bij zo'n woninginrichter binnenstapt kan dus direkt die brochure meene men. Het kan belangrijk zijn. Bergmeubelen zijn eindeloos te combineren. Tafelfauteuils bieden meer comfort dan gewone stoelen. COMFORTABEL WONEN VOOR SENIOREN Wie zich verdiept in de fraaie bergmeubelen die er tegenwoor dig zijn, zal ontdekken dat er le gio mogelijkheden zijn. Allerlei slimme kastsystemen maken het makkelijk om bergruimte qua vorm, stijl, volume en inhoud af te stemmen op persoonlijke wen sen. IMiet alleen bijzonder handig maar ook nog eens erg mooi. Het wandmeubel, zoals de meeste mensen dat kennen, is eigenlijk al een beetje uit de tijd. Daarvoor zijn in de plaats gekomen flexibe ler meubelsystemen, die veelal uit losse basisonderdelen bestaan en zich naar hartelust la ten rangschikken, combineren en indelen. Goed beschouwd dus een stukje maatwerk op meubel- gebied. En wie uitgekeken is op de bestaande situatie kan ge woon weer aan het veranderen slaan of uitbreiden. Dat komt na tuurlijk goed van pas bij een ver huizing. Speciale aandacht verdienen de slimme oplossingen, die er tegen woordig zijn voor het opbergen van TV, video, CD-speler en meer van dat soort apparaten. Berg meubelen zijn er natuurlijk in ver schillende stijlen, waarbij de variatie in kleuren en materialen direct opvalt. In het algemeen kan worden gesteld dat de kleu ren in het klassieke genre neigen naar 'lichter'. Deze kleurontwik- keling gaat gepaard met een mo dellering die lichtvoetiger en luchtiger aandoet dan voorheen. De diepte van de verschillende onderdelen is variabel, de vormen zijn iets speelser en de vitrine elementen glazen deurtjes, inge bouwde verlichting en beslag zijn goed voor extra sierlijke effecten. Dergelijke ontwerpdetails zijn ook terug te vinden in het moderne genre, maar dan aanzienlijk strak ker uitgevoerd en rechter van lijn. Bovendien zijn hier ook heel an dere kleuren aan de orde. Wit la qué en parelgrijs zijn nog steeds popiair maar krijgen een geduch te concurrent in antraciet grijs en zwart. Het gebruik van elegante, duurzame materialen kenmerkt het huidige meubelaanbod - dus ook van bergmeubels - evenals een indrukwekkende verschei denheid in materiaalgebruik, kleur en stijl. En als ergens indivi duele keuzemogelijkheden voor op staan, is het dus wel bij de bergmeubelen. De senioren van nu zijn echte levensgenieters. Dat is ten minste af te leiden uit het feit dat talloze ouderen zich nog jong genoeg voelen om reizen te maken, een hobby of cursus te be ginnen, uit te gaan of om het interieur te vernieuwen. Het laat ste gaat dan meestal gepaard met een verhuizing naar een kleinere woning. Dan blijkt ineens dat ouderen te genwoordig een veel jeugdiger smaak hebben dan men meestal aanneemt. Die smaak is niet meer per definitie rustiek of klas siek maar steeds meer valt bij hen de keuze op eigentijdse inte- rieurprodukten. Sommigen gooi en het roer 180 graden om en kiezen voor modern, maar het gros zoekt het toch meer in de richting van combinaties van mo dern met rustiek of klassiek. Er is dus duidelijk sprake van een smaakverandering en de fabri kanten hebben daar uiteraard gretig op ingehaakt. Dat komt onder meer tot uiting in het aan bod van seniorenmeubelen, die zich door hun vormgeving, kleur en materiaalgebruik steeds min der als zodanig laten typeren. Prettig zitten Een goede zit blijft belangrijk en zeker voor wie niet meer tot de allerjongsten behoort. Een te lage zitting of een fauteuil waarin men lekker diep wegzakt maakt het soms schier onmogelijk weer fat soenlijk uit de stoel te komen. Een iets hogere en stevige zitting in combinatie met een goede rugleuning bevalt doorgaans veel beter en belangrijk daarbij is na tuurlijk een stel stevige armleu ningen. Ideaal voor mensen die graag alles aan tafel doen zijn dan ook de zogenaamde tafelfau teuils. Deze bieden wat meer comfort dan een gewone eetka- merstoel en met zo'n stoel kan men uren aan een stuk lekker aan tafel zitten. Bovendien kunnen ta felfauteuils prima dienst doen in de zithoek, zeker als men klein behuisd is. Tafelfauteuils zijn er in vlotte, eigentijdse uitvoeringen, waarbij gebruik is gemaakt van lichtere houttinten en van frisge- kleurde stoffen voor de bekle ding. Modern, maar niet extreem. Slaapkamer Ook slaapkamermeubelen zijn er steeds meer in modernere uitvoe ringen. In wit laqué, blank essen of eiken. De lighoogte voor senio renbedden varieert van 52 tot 55 centimeter. Dat is circa 10 tot 15 centimeter hoger dan bij een ge woon bed en vergemakkelijkt dus het opstaan. Overigens zijn er te genwoordig legio mogelijkheden om de individuele wensen af te stemmen op een nieuw bed en het verdient dan ook aanbeveling alvorens men een nieuw bed aanschaft eens terdege advies in te winnen bij een goede slaapkamer-speciaalzaak. Stoffering De sfeer in huis kan vallen of opstaan met de keuze van de stoffering. Vooral als het gaat om een éénkamerwoning, is het be langrijk omgeven te zijn door sfeervolle en harmonieuze stoffe ring. Wat dat betreft zijn de mo gelijkheden onbegrensd. Niet alleen omdat er zoveel fraais is op het gebied van gordijnstoffen, binnenzonwering en tapijten, maar ook omdat de combinatie mogelijkheden legio zijn. Zo kun nen kleurrijke gordijndessins worden gecombineerd met een tapijt waar precies dezelfde kleur- melange in zit. Een aardig idee kan ook zijn om bijvoorbeeld een beddesprei en gordijnen van de zelfde stof te laten maken. Verder zijn er collecties, waarin verschil lende soorten raam-aankleding prima op elkaar zijn afgestemd. Raadzaam is wel, om - hoe gezel lig ze ook staan - vloerkleedjes en een overdaad aan losse, kleine meubeltjes achterwege te laten. Wie niet zo best ter been is kan er over struikelen. Een tamelijk stroef type vaste vloerbedekking verdient dan ook de voorkeur. Overigens zijn ook in dat genre talloze mogelijkheden, die boven dien nog eens betaalbaar zijn ook. Interieur met een Oosters tintje. Een interieurtrend die aardig op mars maakt is de 'Oriëntal-look', een Oosters tintje. Dat kan varië ren van een complete inrichting tot enkele Oosters aandoende spulletjes. Blijft natuurlijk de vraag; 'wat is nu eigenlijk Oosters?' Dat kan natuurlijk zoveel zijn. In ieder geval zijn zwart, diep rood, okergeel, goud en naturel hout- tinten prima kleuren die bij uit stek passen in een Oosterse woonsfeer. Een sfeer overigens, die verder wordt bepaald door sierlijke- en sober elementen die elkaar prcies in evenwicht hou den. Sober is ook de keuze van meubelen terwijl de aankleding van de vloeren, wanden, ramen en plafond een zekere ingetogen heid uitstralen. De voorkeur voor de aankleding gaat dan uit naar effen getinte materialen waarbij een bonte kleurvariatie volstrekt uit den boze is. Een overdaad aan meubelen en accessoires is in de ze sfeer dan ook taboa Bergmeu belen, tafels en stoelen, meestal uitgevoerd in sober zwart zijn eenvoudig, rechtlijnig en rank van vorm. Tezamen vormen deze ele menten een ingetogen en ruimte lijk interieur, waarin de geselecteerde decoratieve ele menten extra goed tot hun recht komen. Als decoratief tegenwicht voor de sobere basisaanpak, komt de nadruk op het gebruik van mooie materialen, een stijlvolle detaille ring van meubelen en stoffering en uiteraard de Oosterse acces soires. Naast schitterend hoog glans lakwerk in typisch Ooster se kleuren zijn rotan en pitriet bij zonder goed met deze sfeer te combineren. Het resultaat van dit materiaal dat zich makkelijk laat buigen en vlechten is dan ook vaak verrassend door de vele de coratieve uitvoeringen. Vaak wordt dat nog versterkt door het gebruik van gedessineerde stof fen voor de kussens. In de weel derig getinte stoffendessins komen dan ook vaak paradijsvo gels, lotusbloemen, en kronkelen de bloesemtakken voor. In ieder interieur spelen accessoi res een sfeerbepalende rol. Heel sterk is dit ook het geval bij de Oosterse woontrend. En ook hier geldt weer: niet te overdadig. Te denken valt dan aan typisch Oosterse beelden (olifanten, Boeddha-beelden), verlichtings artikelen, wanddecoraties en zij den kussentjes of een mooie riet plant. Allemaal dingetjes, die de Oosterse sfeer nog eens extra benadrukken. f Romantische sfeertrend in de behangmode. Het traditionele bloemetjesbe- hang, zoals dat vroeger talloze huiskamers sierde is verleden tijd. Nou ja, verleden tijd niet he lemaal natuurlijk, want het is er nog steeds. Er is nu echter veel en veel meer keuze en vrijwel ie dereen die aan het behangen slaat weet dat behang uitermate bepalend is voor de sfeer in huis. Actueel zijn de natuurlijk aan doende zachte tinten, zoals zalm- rose, lavendel, essegroen, zachtblauw en parelgrijs om zo maar wat tinten te noemen. Ze zijn ^verwerkt in allerlei verfijnde dessins waarmee een rustige sfeer is te creeëren. Ook aquarel achtige bloemdessins en subtiele geometrische dessins zijn in trek. Daarnaast is er in de talloze be- hangontwerpen een fikse portie fantasie verwerkt. Vaak zijn ze verlevendigd met een reliëf-effect door middel van geschuimd vinyl of is het ingeperst met structuur- walsen. Kleine beetjes glitter en glans versterken het decoratieve karakter van de vele dessins. Een echte, duidelijk trend in de behangmode is ontleend aan het landelijke buitenleven van Enge land en Frankrijk. Romantisch en warm door het gébruik van volle kleuren en sierlijke dessins met veel fijne bloemdessins, ve.rtikale streepjes en fraaie behangran- den. Ontwerpen in deze sfeer zijn uitgevoerd in gloedvolle tinten zo als brique, terra cotta, leverroze, bordeau-rood en aubergine. Een niet onaanzienlijk deel van de moderne behangcollectie bruist van de bonte kleuren en originele dessins en wie niet vrolijk is wordt het vanzelf wel bij het zien van het gigantische aanbod. Maar hoe het ook zij, of het nu een antiek of modern interieur is, de kunst van het behang zit hem in het combineren en het is ei genlijk al een sport op zich om nu nét dat behangetje uit te zoeken dat het best aansluit bij het tapijt, de meubelen, de gordijnstoffen en vooral niet te vergeten de be woner zelf. Ondanks allerlei vormen van har de vloerbedekking wordt verre weg het grootste deel van de vaderlandse vloeren belegd met tapijt. Niet alleen lekker warm aan de voeten, maar ook een pri ma materiaal om iedere ge wenste interieurstijl nog eens extra te accentueren. Dankzij de enorme variatie in de huidige ta pijtcollecties is voor ieder inte rieur, iedere smaak en elke stijl wel een passend tapijt te vinden. Overigens niet 'zomaar' passend. De consument vraagt vooral om modieuze produkten en artikelen die getuigen van goede smaak en gevoel voor mode. Wat dat be treft wordt er voor het tapijt geen uitzondering gemaakt en de ta pijtfabrikanten hebben dat gege ven dan ook goed in hun oren geknoopt. De nieuwste collecties bieden dan ook een levendig en kleurig modebeeld. De uitstraling van het tapijt is sprankelend, speels en warm en iedereen kan voor zichzelf uitmaken wat de voor keur verdient bij zijn of haar strikt persoonlijke keuze. Bij het kiezen van een tapijt wordt meestal het eerst gekeken naar de kleur, want het is natuurlijk helemaal het einde, wanneer alle onderde len van het interieur precies op elkaar zijn afgestemd. Dan blijkt dat er niet alleen een ontzettend brede kleurkeuze is, maar dat er binnen de actuele kleurgroepen weer heel afwisselende mogelijk heden zijn voor wat betreft mate riaal en structuur. De meest in het oog springende ontwikkelin gen spelen zich echter af in hoogwaardig synthetisch tapijt, dat vaak ook heel acceptabel ge prijsd is. Poolstruktuur Steeds meer mensen kiezen voor Poolstructuur en kleurstelling zijn bepalend. tapijt met een ongedwongen uit straling. Zo zijn er talloze fraaie multicolour-uitvoeringen, waarbij tweekleurig poolgaren is gebruikt of waarbij een aantal verschillen de kleuren garen in de pool zijn gemengd. Van dichtbij zijn de verschillende kleuren goed te on derscheiden, maar op het grote vlak wekken ze de indruk van een effen kleur. Wat de toepassing van kleur betreft, komen ook ge dessineerde tapijten er steeds meer in. Ook de poolstructuur is bepalend voor het karakter. Weel derig ogende tapijten met een gesneden pool genieten een toe nemende polulariteit. Verrassen de structuren worden ook op andere manieren in het tapijt aan gebracht. Bijvoorbeeld door de poolhoogte te laten afwisselen met kortere en langere pooldra- den of door eenafwisseling in grove en fijne draden van gesne- denpool en lussenpool. Hoofdtinten in de tapijtmode zijn grijs, waarbij de trendy donkere nuances sterk in opkomst zijn; zacht of donker grijs met een 'kleurspoeling'; roodbruine- en warme pasteltinten zoals grijs groen, jade, zalm, leverroze en grijsbruin. De traditionele Berber- tapijten raken een beetje uit de gratie van het publiek en daar voor zijn aan de ene kant de wol tapijten in Ijchte natureltinten en aan de andere kant de wool- tweed tapijten in een warme tweedkleur in de plaats geko men. De combinatiemogelijkheden zijn dus legio en totaalafstemming in het interieur hoeft dus niet al te veel hoofdbrekers te kosten. Maar wie een beetje durf heeft gaat een stapje verder, door één gekozen type kamerbreed of te geltapijt in twee kleurstellingen te combineren. Bijvoorbeeld een lichte en een donkere versia Daarmee kan een vlakverdeling worden aangebracht, waardoor voor het oog een grens ontstaat tussen bijvoorbeeld de eethoek en de zitgroep. Verdere uitwer king vraagt overigens behalve een creatieve geest wél een des kundig advies. Maar dat geldt ei genlijk voor elke tapijt-aankoop.

de Faam | 1989 | | pagina 17