Leerplicht Milieu-effecten baggerspecie Landelijke collecte Postgiro 969 18 t/m 24 september Natuurbe scherming De jaren zestig van Jaap van der Doef Inventarisatie van Zeeuwse popwereld i* mam Dixieland uit Arnhem Provincie sluit Kloostergang af com m i ssi i;s Verbetering weg Groede- Nieuwvliet PRINSES BEATRIX £#NDS JA X JJ, Tachtigduizend motorisch gehandicapten hebben uw hulp nodig BANKREKENING 70.70.70.325 Duitse marine in Viissingen Platvoet: spannende kinderfilm DE FAAM - DE VLISSINGER ABDIJ Woensdag 13 september 1989 NIEUWS Het lijkt zo simpel: ouders moeten hun kind zodra het vijf jaar wordt, inschrijven bij een school. Het komt dan in de bank op de eerste dag van de maand die volgt op de maand waarin het kind jarig was. De schooltijd duurt tot en met het cursusjaar waarin de leerling 16 is ge worden. Leerplicht, heet dat. Als de leerplicht wordt ontdoken, kan dat leiden tot een proces verbaal en een eventuele veroor deling (van de ouders) door de kantonrechter. Maar er is meer, gedeeltelijke leerplicht bijvoorbeeld, nadat de leerplicht erop zit. Iets anders is het spijbelen; jon gelui proberen onder de lessen uit te komen omdat ze de school niet meer zien zitten. Ook kan het gebeuren dat kinderen niet meer naar school willen doordat ze ge pest worden. Soms is de vakantieplanning van pa en ma zodanig dat de kinde- IN BE KOE 1' De tweede kamer uit gedeputeer de staten houdt dinsdag 19 sep tember vier keer zitting ter behandeling van beroepschriften. Inwoners van Goes, Veere, Vlis- singen en Terneuzen zijn het niet eens met de beslissing van hun gemeentebestuur op hun aan vraag algemene bijstand. De zittingen beginnen om 10.20, .10.40, 11.00 en 11.20 uur. Zij zijn openbaar en worden gehouden in het provinciehuis, Sint Pie terstraat 42, Middelburg. Hl ren alleen mee kunnen als ze ver lof krijgen van de school- Over de details van de leerplicht, wederzijdse verplichtingen, hulp bij problemen etc. etc. heeft de provincie een documentatiemap samengesteld. Deze "handrei king leerplicht" is bestemd voor scholen, onderwijsdeskundigen, gemeenten en ouders. Wie er meer over wil weten kan bellen naar de provincie: 01180-31358 of 31500. mi Provinciale staten beslissen 10 november over subsidie voor de kosten van de provinciaal consu lent natuur- en milieu-educatie. Dankzij het consulentschap van het Instituut voor natuurbescher mingseducatie in Amsterdam wordt in Zeeland gewerkt aan een grotere bewustwording in de natuur- en milieubescherming. Er zijn gidsen en vrijwilligers en er worden lesbrieven gemaakt voor het onderwijs. Inmiddels is er een goede relatie ontstaan tussen het cosulent- schap en het onderwijs, aldus gs in hun voorstel aan de staten. Zij stellen daarom voor tot en met 1993 jaarlijks een subsidie te ge ven met een maximum van 72.600 gulden voor 1990. Voor de andere jaren moet te gelege ner tijd het maximum worden be paald. Het geld kan worden gebruikt voor administratieve on dersteuning van de consulent, gedurende twintig uur per week. Zeeland wordt de komende jaren geconfronteerd met 8,25 mil joen kubieke meter verontreinigde baggerspecie. De vraag hoe en waar de specie moet worden geborgen, staat centraal in de startnotitie milieu-effectrap-portage, die gedepu-teerde staten vorige week hebben vastgesteld. De provincie heeft helaas moeten besluiten de Kloostergang in de Ab dij af te sluiten voor het publiek. Enkele jaren geleden werd de gang al voor een deel afgesloten, maar er was nog steeds een toegang via het Klein Abdijplein (achter de Koorkerk) en via de ingang aan het Ab dijplein. De toegang aan het Abdijplein dient nu nog uitsluitend voor het informatiecentrum van de provincie en het Roosevelt Studie centrum. De Kloostergang is afgesloten met twee forse stalen hekwerken, ter wijl de toegangspoort vanaf het Klein Abdijplein permanent op slot blijft. Wie graag een wandeling door de Kloostergang maakt kan dit nog steeds doen door deel te nemen aan de door de Middelburgse VVV georganiseerde rondleidingen met gidsen. De reden van de afsluiting is de voortdurende vernielingen die in de gang werden aangericht en die duizenden guldens schade hebben veroorzaakt, zo het al mogelijk was aangebrachte schade geheel te herstellen. Een greep uit dit vandalisme: ingeslagen glas-in-lood-ramen, beklad ding van muren met viltstiften en spuitbussen, vernieling van lan taarns, pogingen tot brandstichting en vervuiling door uitwerpselen van honden... Gedeputeerde Staten hebben lang geaarzeld met het nemen van deze op het oog impopulaire maatregel, maar vooralsnog, is geen andere oplossing voorhanden om de Kloostergang afdoende te beschermen. Van 15 september tot en met 20 oktober ligt de startnotitie milieu- effectrappportage (mer) berging baggerspecie ter inzage bij het bureau milieuzaken van de pro vincie, Sint Pieterstraat 42, Mid delburg. De openingstijden van de afdeling zijn op werkdagen van negen tot twaalf uur en van twee tot vier uur. Bij het baggerwerk in grote wate ren en havens, kanalen en derge lijke komt meer of minder vervuilde grond van de bodem vrij. Bovendien zal steeds meer rekening moeten worden gehou den met sanering van vervuilde waterbodems. Tussen nu en 2008 gaat het in Zeeland om 8,25 miljoen kubieke meter baggerspecie, waarvan het merendeel van onderhoudswerk afkomstig is. Het aandeel te sa neren specie is ruim 1,5 miljoen kubieke meter. De verwachting is, dat naar mate de tijd vordert, de hoeveelheid vervuilde specie minder wordt, als gevolg van maatregelen om de verontreiniging tegen te gaan. Per vijf jaar zal de hoeveelheid vervuilde specie met een kwart afnemen, zo geven gs als ver wachting aan. Depots In de startnotie mer geven gs aan, dat de specie op land en in het water geborgen kan worden. In alle gevallen moet worden voorkomen, dat verontreinigde stoffen zich kunnen verspreiden en dat stank- en geluidsoverlast ontstaan. Op het land worden als mogelijke depots genoemd Vlissingen- Oost, een gebied tussen Bres- kens en Hoofdplaat, ten westen en ten oosten van het Kanaal van Gent naar Terneuzen, een gebied tussen Reuzenhoek en Ossenisse en een gebied tussen Klooster- zande en Graauw. De berging in het water moet ge beuren tegen bestaande dijken. Locaties, die in aanmerking ko men, zijn bij de Sloehaven, de Ka- loot (beide Vlissingen-Oost), de Staartsche Nol bij Borssele en Appelzak-Noord en -Zuid, zuid oostelijk van Bath. De specie wordt ingedeeld in klassen die verband houden met de mate van vervuiling. De start notitie gaat voornamelijk over de probleemspecie: de klassen 3 en 4. Klasse 1 en 2 komen maar zij delings aan de orde. Bagger uit die categorieën kan namelijk ver spreid over het water worden te ruggezet. Een andere oplossing dan ber ging is verwerking van het ver vuilde slib. Tot nu toe zijn de reiningsmethoden nogal duur en "de gebruiksmogelijkheden daar na beperkt. Gs zien hierin dan ook geen wezenlijke rol wegge legd. Het vervolg op de startnotitie moet zijn de opstelling van richt lijnen, waaraan de milieu-effect rapportage moet voldoen. Gs hebben zelf al aangegeven, dat in het rapport de mogelijkheden van berging' in het water en op het land nader moeten worden on derzocht en ook de plaatsen, waar dat eventueel zou kunnen gebeuren. Ook zal nader worden ingegaan op de mogelijkheid van scheiding of hydrocyclinage - het scheiden van het slib in schoon zand en verontreinigde stoffen. Effecten op allerlei milieu-aspec ten moeten worden beschreven. Inspraak Van 15 september tot en met 20 oktober - dezelfde termijn als de ter-visielegging - kan iedereen suggesties doen voor de richtlij nen. Schriftelijke reacties worden ingewacht bij Gedeputeerde Sta ten van Zeeland, postbus 6001, 4330 LA Middelburg. Van de startnotitie is een samen vatting gemaakt, die verkrijgbaar is bij het provinciaal informatie- maandag 18 september, 14.00 uur, vergadert de statencommis sie voor welzijn. Op de agenda staan onder ande re het sanerings- en renovatie plan Zeeuwse woonwagencen tra, de subsidieregeling vrijwilli gerswerk en een subsidie aan de provinciale commissie geschied beoefening. Andere agendapun ten zijn de nota revalidatie, de uitgangspunten voor de nota jeugdhulpverlening en de uitgave van het tweede deel over Zee land in 1940-1945. De commissie verpleeghuiszorg en gezondheidszorg voor oude ren van de provinciale raad voor de volksgezondheid vergadert woensdag 20 september, 10.15 uur, in Terminus, F. den Hollan derlaan, Goes. Gepraat wordt over de samen voeging van de verpleeghuizen Maria Terweel in Goes en De Werfkampen in Rilland-Bath, de uitbreiding van Ter Schorre in Ter neuzen en de Corneliastichting in Ziefikzee Verder zijn er aanvra gen voor dagbehandeling psy- chogeriatrie in de verpleeghuizen Ter Stelle in Oostburg en De Blaauwe Hoeve in Hulst. Ook op 20 september, maar om 14.00 uur, komt de afdeling voortgezet onderwijs van de pro vinciale onderwijsraad bijeen. De agenda was bij het maken van Abdijnieuws nog niet bekend. De statencommissie voor ruimte lijke ordening bespreekt vrijdag 22 september, 9.30 uur, de af koop van de pacht van Ter Hooge in Middelburg, subsidiëring van het Zeeuwse Landschap in de aankoop van weiland bij Retran- chement en de streekplan-uit werking beleidsplan Westerschel- de. De leden van de statencommis sie milieuhygiëne voegen zich bij die van de commissie ruimtelijke ordening om op 22 september, 12.00 uur, gezamenlijk te verga deren over de structuurnota land bouw, het natuurbeleidsplan, de centrum. Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, tel. 01180-31400. Ook de startnoti tie zelf is daar beschikbaar. Nadat de richtlijnen zijn op gesteld, wordt het milieu-effect rapport gemaakt, waarop ook weer inspraak mogelijk is. Bi aanwijzing van de Oosterschelde tot beschermd natuurgebied en de startnotitie mer berging bag gerspecie De commissie milieuhygiëne ver gadert daarna, omstreeks 14.00 uur, alleen verder. Aan de orde zijn dan het milieuverslag 1989, het ontwerp-bodemsanerings- programma 1990, een notitie over afvalverwijdering en aanvra gen voor bijdragen uit het mi lieufonds. Alle vergaderingen zijn openbaar en beginnen met spreekrecht voor het publiek. Tenzij anders vermeld bij de betreffende verga dering zijn de bijeenkomsten in het provinciehuis, Sint-Pieter straat 42, Middelburg. De vergaderstukken liggen ter in zage in het provinciaal informa tiecentrum, Abdij 9, Middelburg. Vorige week maandag is begon nen met de verbetering van de weg tussen Groede en Nieuw- vliet. Het wegdek tussen km 3.900 en km 4.500 moet wor den vernieuwd, omdat het niet meer bestand is tegen het zware verkeer. De gelegenheid wordt aangegre pen om de gevaarlijke bocht uit de weg te halen. Tegelijkertijd wordt het tegelfietspad vervan gen door een geasfalteerd pad. Het werk, onder directie van pro vinciale waterstaat, zal ongeveer twee maanden duren. Met een tijdelijke verkeerslicht installatie zal overlast voor het verkeer zoveel mogelijk worden voorkomen. Fietsers en bromfiet sers zullen tijdens het werk van de rijweg gebruik moeten maken. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeelaad. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 de 'aren 9°ed Beschermvrouwe H.M. de Koningin Nationaal Fonds ter bestrijding van ondermeer: polio, spasticiteit, multiple sclerose, spierziekten, ziekte van Huntington, ziekte van Parkinson. Geef in de landelijke collecte of stort uw bijdrage op: kers af die de leiding binnen het welzijnswerk op zich namen. Een revolte als die in mei 1968 in Pa rijs, heeft Nederland nooit ge kend, maar er waren overal acties en bezettingen, waarvan de Maagdenhuisbezetting de mar kantste is. Ach. In die tijd werd het uitdelen van krenten al als provocerend beschouwd. Het was het uitdagen van de samen leving om te laten zien hoe het gezag reageerde. En dat reageer de ook ridicuul". De traditionele normen wankel den. „Er was een grote vlucht uit de kerken en de verzuilde struc tuur, en daar lag nou net de maatschappelijke zekerheid. In tien jaar tijd ging er een wals van vernieuwingen overheen. Binnen elke organisatie ontstond een po larisatie. Binnen het gezin, het onderwijs, de kerken, het maat schappelijke leven, je zag de bot sing overal. De enige plaats waar de vernieuwingen niet echt door drongen was het bedrijfsleven. Veel jongeren keerden zich toen van het bedrijfsleven af. Dat is Stoommodellen op Schorpioen Momenteel is er aan boord van het ramschip Schorpioen in Mid delburg een kleine expositie inge richt van stoommodellen gemaakt door Ron Groen uit Vlis- singen. Groen is ex- hoofdwerktuigkundige bij Shell. De modellen zijn gemaakt op schaal 1:11, met uitzondering van de triple expansie machine die op schaal 1:22 gemaakt is. De expo sitie duurt tot 23 oktober, de dag dat het ramschip Schorpioen voor het publiek gesloten wordt. De modellen van Ron Groen zijn niet alleen voortstuwingsmachi nes. Zo valt er onder meer een beamengine - een balansmachi ne, te gebruiken in brouwerijen en zagerijen - te bewonderen. Ook het koperen spanten model van het Franse oorlogsschip La Couronne is het bekijken waard. Het schip werd in 1636 op een werf in La Roche Bernard in Frankrijk gebouwd. Groen heeft ieder onderdeel van zijn model uit koper vervaardigd en wel zo dat elk onderdeel uitneembaar is. Politiecel In 1973 kwam er een PvdA- kabinet. Van der Doef werd ka merlid. „Het kabinet Den Uyl kwam eigenlijk drie jaar te laat. In 1973 sloeg de golfbeweging al weer om. Voor een politieke ver nieuwingsbeweging is het be langrijk om rechtstreekse politieke invloed te hebben. Als de PvdA eerder in de regering had gezeten, zou er veel meer uit de nieuwe maatschappelijke ont wikkelingen zijn opgepakt". Het naderende einde van de golfbe weging weerhield Van der Doef er niet van om actie te blijven voeren. Bij de Dennendaalactie in Den Dolder bracht hij zelfs samen met PSP-kamerlid Bram van der Lek de nacht in een politiecel door. „Dennendaal was een grote zwakzinnigeninrichting. Er was daar een enorm veranderingspro ces in de omgang met de pupil len bezig. Dat proces leidde tot een bestuurscrisis en een bezet ting. Onder leiding van het inte- rimbestuur werden de pupillen in politiewagens naar andere instel lingen gebracht en wij werden opgepakt. Die onmacht om een brug te slaan tussen vernieuwers en traditionelen... Dat heeft veel indruk gemaakt". Jongeren Het einde van de vernieuwings- golf was volgens Van der Doef ei genlijk alleen maar logisch. „In het begin was het kabinet Den Uyl nog vrij dynamisch. Later, met name door de economische ontwikkelingen, is de spanning van de jaren zestig eruit gegaan. De belangstelling verschuift, de vernieuwingsbeweging maakt op een goed moment de balans op. En dan wordt er weer een aantal jaren gewoon gestudeerd en volgt een logische periode van stilstand. Sommigen noemen dat een saaie tijd. Ik in zekere zin ook. Je doet gewoon je werk maar de samenleving staat niet langer op zijn grondvesten te schudden. Maar als je naar de jongeren kijkt - en voor vernieu wingen moet je altijd naar de jon geren kijken - denk ik dat iedereen zich moet realiseren dat we aan de vooravond van een nieuwe vernieuwingsgolf staan". De nieuwe golf zit 'em volgens Van der Doef niet alleen in het 'wetmatige' waarin vernieu- wingsgolven elkaar opvolgen. „We leven in een tijd van econo misch herstel, gebaseerd op de technologische ontwikkelingen. Die ontwikkelingen zullen in de jaren negentig grote invloed op het gedrag, de vrijetijdsbesteding en het hele maatschappelijk le ven krijgen. Daarbij komt de aan dacht voor bijvoorbeeld het milieu. De nieuwe aandacht voor waarden die we uit het oog wa ren verloren, zal ook jongeren aanspreken en tot veranderingen leiden. Niet in de laatste plaats internationaal. Neem de Oost- West tegenstelling. Die was altijd dominant, daar lag het gevaar. En nu blijkt de wereld volstrekt an ders in elkaar te zitten. De jaren negentig wordt een razend boei ende tijd. En daarom moet de PvdA ook weer aan het kabinet zien deel te nemen. Om al die nieuwe ontwikkelingen zo te stu ren dat iedereen - ook de minder kwieken - er profijt van heeft en de achterstand tussen de voor- en achterhoede kleiner wordt". In Viissingen arriveren zaterdag 16 september om 10 uur tien mij nenvegers en één bevoorradings- hulpschip van de Duitse marine. De schepen leggen aan in de eer ste binnenhaven en bij de Piet Heijnkade en zijn zaterdag en zondag tussen 14 en 16 uur open voor het publiek. De Duitse mijnenvegers maken momenteel een oefenreis en brengen een routinebezoek aan Viissingen. In totaal zijn er vier honderddertig man aan boord. De Vlissingse burgemeester Jaap van der Doef ontvangt zaterdag veertig bemanningsleden. Het Zeeuws Popoverleg houdt in de maand september een enquê te onder alle Zeeuwse popgroe pen waarvan het adres bij het Popoverleg bekend is. Doel van de enquête is vooral het verkrij gen van een aktuele momentop name van de stand van zaken in de Zeeuwse popwereld. De ge gevens worden verwerkt door de afdeling onderzoek van het pro vinciaal opbouworgaan Stichting Zeeland. Naast het krijgen van enig inzicht in het wel en wee van de popmu ziek, denkt het Zeeuws Popover leg op deze wijze het activiteitenaanbod en de dienst verlening aan Zeeuwse popgroe pen beter op de behoeften te kunnen afstemmen. Belangrijk is dan ook dat zoveel mogelijk bands aan de enquête meedoen. Ook bands die nog niet bij het Zeeuws Popoverleg bekend zijn worden hiertoe uitgenodigd. Pop- In de Vlissingse bioscoop Alham- bra draait zondag 17 september om 14 uur de kinderfilm, Platvoet en z'n vriendjes. De originele En gelse stemmen zijn vervangen door Nederlandse, waaronder die van Paul van Vliet en Anne Wil Blankers. De film gaat over de tijd dat er nog dinosaurussen op aar de leefden. Door klimatologische veranderingen wordt het leven wat moeilijker voor deze reuzen. Er ontstaat een tekort aan eten. Platvoet is een nog heel kleine saurus. Hij gaat samen met zijn ouders en nog een hele boel an dere saurussen op zoek naar de Groene Vallei, de enige plaats waar nog voldoende eten te vin den is voor alle saurussen. De weg daarheen is lang en gevaar lijk. Zo wordt Platvoet onderweg bedreigd door één van de ge meenste saurussen aller tijden, Ruigtand, een tyrannosaurusrex met een grote bek en duizenden scherpe tanden. Gelukkig wordt Platvoet goed beschermd door z'n moeder. Maar dan gebeurt er iets verschrikkelijks. Bij een aard beving gaat Platvoet's moeder dood en de rest van de familie komt aan de andere kant van het ravijn terecht. Samen met een aantal andere overgebleven sau ruskinderen moet Platvoet nu zelf op zoek naar de Groene Vallei. overleg hoopt van minimaal 75 bands informatie te ontvangen. Geschat wordt dat er zo'n negen tig tot honderd popgroepen zijn in Zeeland. Popgroepen uit Zeeland die de enquête nog niet hebben ontvan gen, kunnen deze aanvragen bij het Zeeuws Popoverleg via 01180-82500. Watertanden bij 27 Rolls Royces Rolls Royces. Voor de meeste mensen is één exemplaar al iets om bij te watertanden. Die lief hebbers kunnen donderdag 14 september helemaal hun hart op halen. Om zeven uur 's morgens arriveren er maar liefst zevenen twintig stuks met de Olauboot in Viissingen. De wagens, afkom stig van de leden van de Rolls- Royce Enthusiasts' Club uit En geland, zijn vanaf 8 uur op op het Middelburgse Abdijplein te be wonderen. De Rolls Royces - tussen de tien en de zestig jaar oud - zijn op weg naar Offenburg in het Zwar te Woud. Ze stoppen in Middel burg op verzoek van de evenementencommissie van de VVV-Middelburg, De Ceremonie meesters. De bezitters van de au to's worden officieel ontvangen door b en w van Middelburg. Love Bubbles met inventieve muziek De Engelse formatie Love Bub bles staat vanaf 19 september in het voorprogramma van de Gol den Earring, tijdens een tournee door Nederland en West- Duitsland. Als warming-up treedt Love Bubbles vrijdag 15 septem ber om 22 uur op in jongerencen trum Midgard in Middelburg. Love Bubbles is een driemans band uit Zuid-Engeland, bestaan de uit Studs Glamour, Bim Hawaï en Dave Sexy. Met hun muziek negeren ze vrolijk de conventies, hetgeen een prettige verrassing voor oog en oor oplevert, varië rend van hypnotiserende dansmuziek tot rock en ballads en alles wat daar tussen ligt. De eerste CD van Love Bubbles heet The story so far. „En dat is nog maar het begin", zeggen de bandleden. Volgens Studs Gla mour komt er binnenkort een CD uit waarop wat meer van het echte vuurwerk van de band te horen is. The Storyville Jassband is een muzikaal gezelschap uit Arnhem dat zich al dertig jaar bezig houdt met het Engelse Dixielandgenre. Deze amateurband treedt zater dag 16 september vanaf 21 uur op in de Stadsschouwburg in Middelburg. In 1984 won The Storyville Jass band de Vara-radio- Dixielandcompetitie en kreeg hierdoor landelijke en internatio nale bekendheid. De band trad op in België, Duitsland, Engeland en Frankrijk. Het succes van de band is te verklaren door het ar tistieke niveau. Een en ander komt tot uiting in de verzorgde en harmonieus uitgevoerde arrange menten en solistische bijdragen. De band bestaat uit Ruud Nieu- wenhuyzen (cornet en zang), Wim de Jong (klarinet), Peter van Ravenhorst (trombone), Jan Eike- lenstam (banjo, gitaar en zang), Hein van Rooijen (bas) en Barend van der Schilden (slagwerk).

de Faam | 1989 | | pagina 9