'Nierpatiënt heeft uw steun nodig!' 65 I Nierpatiënt zijn: leren leven met beperkingen nationale collecte 25 sept.-1 okt. NIERSTICHTING zuiver omdot 't moet donornieren Dorïór Codicil Woensdag 13 september 1989 DE FAAM - DE VLISSINGER Oproep voorzitter Nier Stichting Nederland: In de week van 25 september t/m 1 oktober 1989 is het weer zo ver. Dan zal - voor de twintigste maal - de nationale collecte voorde Nierstichting worden gehouden. De twintigste collecte: een aantal om even over na te denken! 'Enerzijds met een positieve gedachte, omdat twintig jaar lang vele tientallen miljoenen guldens door een groot legioen vrijwilligers bijeen werden gebracht ten behoeve van de nierpatiënt. Anderzijds met de trieste constatering dat er na die twintig jaar nog steeds vele mensen in ons land geconfronteerd worden met de ingrijpende consequenties van nierziekten', aldus de heer A. van Vliet, voorzitter van de Nier Stich ting Nederland. 'Toch is de steun van het Nederlandse volk aan de nierpatiënt niet vergeefs geweest. In de achterliggende periode van twintig jaar werden de ontvangen collectegelden besteed aan vier hoofdgebieden, die ook vandaag de dag nog veel aandacht en financiële middelen vragen.' Wetenschappelijk onderzoek Het grootste deel van de inkomsten van de Nierstichting wordt besteed aan de subsidiëring van weten schappelijk onderzoek. Stapje voor stapje worden resultaten geboekt: - verbeteringen in behandelings methoden van dialysepatiënten - vergroting van de kansen op een succesvolle transplantatie - meer kennis over de oorzaken van het ontstaan van nierziekten. In het afgelopen jaar werd voor meer dan 9 miljoen aan subsidies toegezegd voor wetenschappelijk onderzoek. Naar het zich thans laat aanzien zullen ook in 1989 de be stedingen voor wetenschappelijk onderzoek aanzienlijk hoger liggen dan geraamd, omdat vele nieuwe onderzoeksprojecten aan de Nier stichting ter subsidiëring worden voorgelegd. Wetenschappelijk onderzoek ver betert de behandeling van nier ziekten en helpt ons de oorzaken te leren kennen! Verbetering dialysemogelijkheden Hoe ingrijpend het is in een men senleven om twee of drie keer per week te moeten dialyseren in een dialysecentrum weet slechts de nierpatiënt die onvermijdelijk en steeds opnieuw aan de dialyse machine moet. De Nierstichting tracht met finan ciële steun de dialysebehandeling en patiëntenbegeleiding voor de nierpatiënt kwalitatief te verbeteren en waar nodig hiervoor de finan ciële middelen te verschaffen. De Nierstichting is van mening dat voor iedere nierpatiënt in Neder land, jong of oud, de voor hem of haar beste behandelmethode mo gelijk moet zijn en blijven. Bevordering aantal niertransplantaties Het belangrijkste beleidsthema voor 1990 en de komende jaren is de bevordering van het aantal nier transplantaties onder meer door middel van donorwerving. De Nierstichting beschouwt het als haar taak al het mogelijke te doen om het aantal beschikbaar ko mende donornieren in Nederland te vergroten. Daarom is besloten een omvang rijke campagne te gaan voeren zo wel gericht op het publiek (dragen donorcodicil en bereidheid tot or gaandonatie na overlijden) als op de medische professie en de zie kenhuizen die een sleutelpositie in nemen bij de verwerving van donornieren. Een eerste aanzet voor dit stimule rende beleid is recentelijk gegeven door het toekennen van een subsi die van ƒ2000 per donor teneinde financiële belemmeringen bij zie kenhuizen tegen donoruitname weg te nemen. Een geslaagde niertransplantatie is de beste behandeling voor een chronische nierpatiënt. Sociaal-maatschappelijke hulp Chronische nierziekte brengt meestal arbeidsongeschikheid en daaraan gekoppeld een terugval in inkomen met zich mee. Waar nodig biedt de Nierstichting financiële hulp aan de individuele patiënt. In tijden waarin de kranten dage lijks melden dat de 'kwaliteit van de zorg' niet meer gehandhaafd kan worden, betekent dit een extra be roep op de Nierstichting, vooral op het gebied van begeleiding door maatschappelijk werk. Wanneer de Nierstichting daarvoor de mogelijkheden niet zou schep pen zouden de meeste nierpatiën ten niet met hun gezin op vakantie kunnen. Een vakantie die voor hen bijzonder belangrijk is om de dialy- sesleur te breken. De bestedingen op deze gebieden zullen naar verwachting in 1989 3,6 miljoen bedragen. a Jaarlijkse collecte is financiële basis De totale uitgaven van de Nierstich ting zullen in 1989 ca. ƒ15 miljoen zijn. De jaarlijkse collecte is de fi nanciële basis voor deze uitgaven. Voor de verwezenlijking van haar doelstelling weet de Nierstichting zich verzekerd van de steun van het Nederlandse volk en een trouw le gioen van collecte-comité's en col lectanten die elk jaar met veel en thousiasme de jaarlijkse collecte organiseren. Voorzitter Van Vliet: 'De grens van ƒ7 miljoen werd in 1988 ruim schoots gepasseerd. Het Bestuur van de Nierstichting vertrouwt erop dat de collecte van 1989, de twintigste in een onafgebroken reeks van jaren, opnieuw een op brengst te zien zal geven, die de opbrengst van 1988 tenminste zal evenaren. Het enthousiasme van afdelingsbesturen, collecte-comi té's en collectanten vormt hier voor een hechte basis. Namens het gehele bestuur spreek ik de wens uit dat de collecte van 1989 opnieuw de betrokkenheid van het Nederlandse volk bij het lot van de nierpatiënt zeer nadruk kelijk zal onderstrepen. 'Zuiver omdat 't moet'. Aan all© inwoner© NI€RSnCHTING Stichting M&öeriand 3K». JTsnogSwiefean 84 14G5C6 Bussum Posttws ?020 -«00 OA Svssuro ï&4oor.-Q2t»-!è05? i GfrQ388.«X!o»4ö8g Bwkmróllöo Oossy». aeptetSöesr 1989 Gescht© heer, wevrouw, Eerenaal per jaar doet de Nierstichting beroep op u voor een financial© bijdrage, In ruim 1400 woonplaatsen in one land gaan in de week var, 2$ september t/m x oktober meer dan S5.000 collectanten langs de desr om deze bijdragen in te aaraalen. - Ala de Nierstichting altijd al steunde, mogen wij dan ook dit keer - de 20ste nationale collecte van de Nierstichting - weer op In de Socutera-film van de Nierstichting, die op woensdag 27 september om 20.21 uur op Nederland 3 wordt uitgezonden, komen Betsy en Martien Noordzij aan het woord. Martien (41) is nierpatiënt. Sinds kort, ongeveer een halfjaar, is hij aan de dialyse, d.w.z. dat zijn bloed kunstmatig gezuiverd en ontdaan wordt van het overtollige vocht. Zijn nieren doen dat niet meer. Drie keer per week ondergaat hij de vier uur durende dialysebehandeling. Zonder dialysebehandeling zou hij niet verder kunnen leven... - Als-tot nu to< kon doen, vilt r. I - het «sntel patlöuten met levenebedrcigondo t - <Je vraag om individuele financiële help v stijgt; - de bshccite aan steun uit paction Hete bïon i vangend® behandeling g$pt alleen nog steeds besrt groeit; - de noodzaak om uit particuliere raiddelen bot i onderzoek, dat gericht is op herkenning en bel ziekten, te financieren of te- steunen steeds s wordt mm Eenmaal per jaar doat de Nierstichting ©en beroep op uw financiële - hulp. Pat Ifi nu. Is Steunt u one look) dit Jaar Geef uw bijdrage aan de collectant of maak uw bijdrage over par giro {or. 388.000) of bank (nr.70.70.70.880) Bij voorbaat hartelijk dank NXEft STICHTING t i.j. Alexander, l l if. 3.0. Nierpatiënt vaak maatschappelijk In de knel Chronische nierpatiënten lijden niet alleen onder de lichame lijke gevolgen van de nierziekte. Naast de lichamelijke en psy chische problemen die samenhangen met het chronisch ziek zijn, het vaak strenge dieet, de steeds terugkerende vermoeid heid, doen maatschappelijke problemen een aanval op het toch al beperkte levensgenot. 'Nierpatiënten stuiten al gauw op onaangename sociale en fi nanciële consequenties van de ziekte die hun beperkt in de beoefening van werk, hobby, sport en recreatie. De Nierstich ting biedt ook hier de helpende hand', aldus mevrouw dr E.W. Boeschoten, voorzitter van de Sociale Commissie van de Nier stichting. 'Eerst denk je 'waarom overkomt dat mij?'. Als anderen er met je over praten denk je 'maar ik zit er mee'. Ik heb er veel problemen mee ge had om te aanvaarden dat ik veel dingen niet meer kon, dat ik moet leren leven met ingrijpende beper kingen. Het is een heel moeilijke tijd geweest, niet alleen voor mij, besef ik nu, ook voor mijn vrouw en twee dochters.' Ongeveer twee jaar geleden be gonnen zijn klachten: vermoeid heid, pijn in de gewrichten. De klachten werden steeds erger, 's Avonds kwam hij doodmoe thuis. Dat ging zo ruim een jaar door. Een bezoek aan de huisarts werd steeds uitgesteld: 'Morgen'. Totdat hij bulten op de gewrichten kreeg als gevolg van, naar achteraf bleek, ophoping van urinezuur. Toen volgden de gebeurtenissen el kaar snel op. Via de huisarts moest hij voor onderzoek naar het zieken huis. 'Al snel bleek dat er iets goed mis zat. Nog voordat ik moest te rugkomen voor de uitslag kreeg ik thuis een telefoontje dat ik direct naar het ziekenhuis moest komen. De resultaten van het bloedonder zoek waren heel slecht.' Toen vielen de woorden 'chroni sche nierinsufficiëntie' en 'dialyse'. 'Omdat ik werkzaam was in het am bulancevervoer en wel eens in een dialysecentrum was geweest, wist De Nierstichting hecht veel be lang aan de maatschappelijke hulp aan de nierpatiënten. Me vrouw Boeschoten zegt: 'Vorig jaar hebben we voor dit doel bijna drie miljoen gulden uitge geven, verdeeld over 1. indivi duele subsidies en individuele ondersteuning; 2. vakantie- en recreatie-projecten; 3. onder steuning van de dialysecentra en 4. losse projecten zoals dag tochten, symposia, feestavon den en de uitgave van een spe ciaal kookboek'. Ca. 3000 chronische nierpatiën ten in ons land zijn afhankelijk van dialysebehandeling. De meesten van hen moeten twee a drie keer per week in een dialy secentrum een vier a vijf uur du rende behandeling met de kunstnier ondergaan. De nood zakelijk bloedspoeling kan ook plaatsvinden met twee liter spoelvloeistof in de buikholte. Het buikvlies heeft dan de kunstnierfunctie overgenomen. Deze dialyse-behandelingen zijn niet bepaald bevorderlijk voor de normale invulling van een baan. Dat heeft weer financiële ge volgen en zo belandt de patiënt al gauw in een neerwaartse spiraal. De Sociale Commissie heeft de moeilijke taak passende oplossin gen aan te dragen. Alle nierpatiën ten kunnen bij de Nierstichting aan kloppen. Individuele subsidies wor den verleend afhankelijk van de fi nanciële draagkracht en de samen stelling van het gezin van de pa tiënt. Daarnaast kunnen de patiën ten adviezen vragen op verschil lend gebied. ik een beetje wat het inhield. Maar in mijn gevoel was ik daar nog lang niet aan toe. Ik moest een operatie aan de nieren ondergaan en later nog eens aan een bijschildklier. Daarnaast slikte ik zo'n 45 tablet ten per dag. Ik verwachtte dat dat wel zou helpen, dat dialyse niet no dig zou zijn voorlopig. Maar ik bleef ziek. Ik kon nauwelijks lopen en waggelde uit bed naar de stoel en weer naar bed. Toen kwam, tussen twee afspraken voor onderzoeken in, plotseling het bericht dat binnen de kortst mogelijke termijn gestart moest worden met dialysebehan deling.' De eerste dialysebehandeling her innert Martien zich nog heel goed. 'Wanneer je je bloed uit je lichaam door de leidingen naar de machine en daarna weer terug in het lichaam ziet lopen, is dat een heel vreemde gewaarwording. Ik hield de leidin gen angstvallig vast. Ik durfde ze niet los te laten.' Omdat voor hem voorop stond dat hij koste wat het kost wilde blijven werken koos hij voor thuisdialyse. Zijn vrouw, met wie hij dit uitgebreid had besproken, wilde eraan mee werken. Heel belangrijk, want wan neer gekozen wordt voor thuisdia lyse moet de partner mee worden opgeleid om de behandeling te leren. Bovendien moet de partner altijd beschikbaar zijn tijdens het dialyseren. Hij ging ook met iemand praten die ervaring had met thuisdialyse en hierover zeer positief was. Eerst werd Martien opgeleid in het dialysecentrum van de Stichting Thuisdialyse in Utrecht. Bij iedere dialysebehandeling werd hij meer en meer vertrouwd gemaakt met de machine en de noodzakelijke medi sche handelingen. 'Toen ik mezelf voor de eerste keer moest aanprik ken, was ik wel heel erg angstig. Gelukkig hadden ze me tevoren niet verteld wanneer ik dat voor de eerste keer zelf zou moeten doen. Toen het gebeurd was, was ik Wetenschappelijk onderzoek onmisbaar Jaarlijks geeft de Nierstichting veel geld uit ter ondersteuning van het wetenschappelijk onderzoek op het gebied van nier ziekten. In 1988 was dit negen miljoen gulden! Dit onderzoek kan worden onderverdeeld in klinisch onder zoek waarbij de nierpatiënt direct is betrokken en het onder zoek dat zich voornamelijk in het laboratorium afspeelt. De laatste twintig jaar is mede dankzij de financiële steun van de Nierstichting in het nieronderzoek goede vooruitgang ge boekt. Waarom is dit wetenschappe lijk onderzoek zo belangrijk? Uiteraard moet worden gezocht naar manieren om nierziekten te genezen en, indien dat niet lukt, methoden te vinden om de nier functie te kunnen vervangen. Dit laatste gebeurt vooral met dialyse en transplantatie. We kunnen echter ook het ont staan en het beloop van nier ziekten bestuderen met het uit eindelijke doel nierziekten te voorkómen. Nierziekten ontstaan vaak als gevolg van bepaalde processen elders in het lichaam. Dit komt omdat de nieren vanwege hun functie zeer intensief met bloed doorstroomd moeten worden en daardoor intensief in contact komen met allerlei afvalstoffen van elders in het lichaam. Het is bekend dat een afweer- proces dat ontstaat tegen een infectie elders in het lichaam op deze manier een nierziekte kan veroorzaken. Om deze reden is veel laboratorium-onderzoek verricht naar het afweersys teem, hetgeen een indruk gege ven heeft hoe nierziekten kun nen ontstaan. In de toekomst wordt het dan wellicht mogelijk met deze wetenschap de be treffende nierziekte te voorkó men. Ditzelfde onderzoek naar het af weersysteem heeft ook duide lijk een positieve invloed gehad op de niertransplantatie en de resultaten hiervan zijn mede hierdoor sterk verbeterd. Behalve het voorkómen van nierziekten of het behandelen van nierfunctieverlies met dia lyse of transplantatie, is tevens van belang een dialyse-behan deling zolang mogelijk uit te stellen door ervoor te zorgen dat de achteruitgang in nier functie wordt vertraagd of zelfs wordt gestopt. Ook hier wordt veel onderzoek naar verricht in Nederland. Mede door laboratorium-mo dellen en door klinische studies is duidelijk geworden dat onder bepaalde omstandigheden dië ten een nierfunctieverlies kun nen vertragen. Hoewel het bovenvermelde on derzoek niet steeds het spekta- culaire karakter draagt van bij voorbeeld de invoering van de niersteenvergruizer, brengt het klinisch en fundamentele onder zoek ons stap voor stap verder. De financiële steun van de Nier stichting is hiervoor onmisbaar. Dat de gesubsidieerde onder zoeken van goede kwaliteit zijn wordt bewaakt door de Weten schappelijke Raad, die speciaal voor dit doel door de Nierstich ting in het leven werd geroepen. eigenlijk heel erg trots op mezelf!' Daarna volgde de opleiding van Betsy om bij de dialyse te assiste ren. Drie maanden lang ging ze drie maal per week mee naar Utrecht, een hele belasting. 'Het kostje heel veel van je tijd. Drie keer per week met alles erom heen toch zo'n 5 uur per keer. Tijd die je anders voor het doen van andere dingen nodig hebt. Maar omdat je erachter staat en door de wijze waarop de oplei ding wordt gegeven, de prettige contacten die we daar hebben met mede-patiënten en partners in op leiding, heb ik er eigenlijk nooit te genop gezien om weer mee te gaan.' Hun opleiding is inmiddels afge rond en ze zouden nu thuis kunnen spoelen. Jammer genoeg wachten ze nog steeds op de bouwvergun ning van de gemeente van de voor de dialyse in hun geval noodzake lijke aanbouw. Na de eerste dialysebehandeling voelde Martien zich aanvankelijk beter. De pijn in de gewrichten ging weg en de bulten verdwenen. Daarom wilde hij weer aan de slag. Voorzichtig wilde hij weer begin nen: één dag in de week. Hij bleek zichzelf te hebben overschat. Na nauwelijks een maand moest hij vaststellen dat het niet ging. 'Dat was een grote teleurstelling voor me. Ik had zo gehoopt dat te kun nen redden. Het kunnen blijven werken was eigenlijk de belangrijk ste reden voor de keuze om thuis te gaan dialyseren. Die hoop werd de bodem ingeslagen. Om dat te ac cepteren heeft me heel erg veel moeite gekost. Ik heb 12 jaar met veel plezier op de ambulance ge werkt, met leuke collega's. Zeker met dat soort werk sta je volop in het leven. Ineens houdt het op. Je kunt niet meer. Het gevoel van machteloosheid maakt je sjagrijnig en in jezelf gekeerd. Daarmee wor den je vrouw en kinderen gecon fronteerd. Dat was een heel erg moeilijke pe riode. Er komen zoveel dingen te gelijk op je af: de angst voor wat je overkomt, de pijn, het jezelf ziek voelen, de dialysebehandeling, de opleiding, het weer aan het werk willen gaan maar niet kunnen, de consequenties die dat heeft. Ineens besef je dat wanneer je ten koste van alles door wilt gaan je, als je niet oppast, bezig bent belang rijke zaken kapot te maken. Dan ontdek je dat je gezinsleden er ook Martien en Betty bij de voorbereidingen van de dialyse-behandeling. bij betrokken zijn en dat je samen een weg moet zien te vinden om er mee te leven. Dan moet je reëel zijn: Werken gaat niet meer. Vanaf dat moment ga je alles op een rij zetten. Je beseft dat je moet leren leven met beperkingen.' Martien vindt dat er nu, na twee moeilijke jaren een zekere rust is gekomen. Hij probeert zo goed mo gelijk de teleurstellingen die beper kingen met zich meebrengen te ver werken of zich aan te passen. In de plaatselijke muziekvereniging speelde hij op de escornet. Hij vond het leuk muziek te maken en speelde soms in de kerk of met een brassband. Dat kon hij aanvankelijk niet meer. Toch wilde hij bij de ver eniging betrokken blijven en daarom zit hij nu in het bestuur. Zo bleef hij in contact met de leden van de vereniging en sinds kort speelt hij weer voorzichtig mee. 'Goede contacten zijn heel belang rijk', zegt Martien. 'Ook met vroe gere collega's heb ik nog veel con tact en gelukkig hebben we veel goede vrienden en kennissen.' Wanneer hij teveel wil doen komt hij zichzelf tegen. Zoals bij het fiets tochtje naar Utrecht, toen hij de brug over het kanaal niet overkon. 'Wat was ik toen kwaad! Ik had mijn fiets wel het kanaal in willen gooien.' Met de strenge dieetbeperkingen kan Martien redelijk leven. Zijn vrouw speelt er handig op in en houdt de maaltijden zo aantrekke lijk mogelijk. Wel heeft hij veel problemen met de vochtbeperking. Vooral nu met deze warme zomer. 'De hoeveel heid vocht die je op een dag mag hebben is zo beperkt. Wanneer je er dan ook nog rekening mee moet houden dat je je medicijnen moet innemen met water, dat fruit en groenten veel vocht bevatten, dan blijft er maar bitter weinig te drinken over. Ook bij bezoeken aan familie en kennissen is dat moeilijk. Je wilt niet kinderachtig lijken. In het begin deed ik dan maar mee en moest dat achteraf bezuren. Nu kom ik er steeds meer achter dat je moet leren bepaalde dingen gewoon te zeggen. Niet in de trant van 'ik ben nierpatiënt, daarom mag ik bijna niet drinken' maar ge- woon door aan te geven wat ik wèl wil. Ijsblokjes bijvoorbeeld i.p.v. een drankje; wel verfrissend, min der vocht en het lijkt toch wat. Nu zorgen ze ervoor dat ze die in huis hebben als ik kom. Een ander wil best begrip hebben voor je situatie. Je kunt daar zelf veel aan helpen door aan te geven wat je wilt.' Omdat hij wilde blijven werken en thuisdialyse daarvoor als dè oplos sing zag, heeft hij de mogelijkhe den van een niertransplantatie tot nu toe naar de achtergrond gedron gen. Nu zijn situatie wat tot rust is gekomen begint Martien te denken aan een niertransplantatie. Binnen kort wordt hij waarschijnlijk op de wachtlijst geplaatst. 110611 16VGn Vraag een informatiefolder met donorcodicil aan bij de Nier Stichting Nederland Groot Hertoginnelaan 34, 1405 EE Bussum Telefoon: 02159-150 57

de Faam | 1989 | | pagina 18