Adrie Louwerse boekt succes met afgeschreven paard Zephyr 'Jubilerend Leger des Heils verdient cadeau' Videofilms naar nieuwe eigenaar Hans Knuijt nu aan Oude Markt "M Prijsuitreiking Karolingenpuzzel Callanetics traint diepere spieriagen Originele cadeaus in IMovib-catalogus Wintermodeshows barsten weer los Vlissingen-Middelburg met oud-internationals Vooral sportkleding bij Sportscorewinkel VOOR WAT HOORT WAT Informatiedag vrouwen WAO Primeur voor Luitwieler DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 13 september 1989 NEGENDE BIJ NATIONAAL KAMPIOENSCHAP MENNEN De 'deskundigen' versleten hem voor gek, eigenwijs en onver standig en zijn paard kon hij afschrijven of naar de slager bren gen. Dat alles in willekeurige volgorde. Adrie Louwerse (53) uit Meliskerke lapte die deskundigheid aan zijn laars en werd on danks alle raadgevingen dit jaar voor de tweede keer Zeeuws kampioen mennen, zevende op de Levade (Nationaal Kam pioenschap) van 1988 en negende op de Levade 1989 die af gelopen weekeinde in Apeldoorn werd gehouden. Voorwaar geen slecht resultaat voor iemand die grif toegeeft 'strontei genwijs' te zijn en met een onafscheidelijk paard Zephyr werkt. Het wordt door de clubs - niet al lemaal gelukkig - niet als vol waardig gezien of de reguliere ruiters hebben er last van en dus kan je het maar beter niet toela ten op de manege". Het paard sloeg tijdens een wed strijd op hol, pezen lagen los en het dier werd door de kenners als onbruikbaar en afgeschreven ge kwalificeerd. Adrie Louwerse. Een man uit de serie 'recht voor z'n raap' en er zelf achter willen ko men dat iets niet kan. „Dat zit gewoon in me hè. Niet willen toe geven todat ik er zelf goed achter kom. Daar leer je van. Niet alles direct geloven wat anderen zeg gen. Ook een grenzeloos vertrou wen hebben in het paard. Een dier met een gouden karakter overigens. Streven naar perfectie en daar ook in geloven. Nog méér geloof hebben in m'n paard. De deskundigen laten zien dat ze niet altijd per definitie gelijk heb ben. En dat gelijk krijgen wordt niet altijd in dank afgenomen". Ook een man met een uitgespro ken mening over de ruitersport in het algemeen en de mensport in het bijzonder. „De mensport is bij de meeste ruitersportverenigin gen een ondergeschoven kind. Mentaliteit Een voorbeeld hoe de verhouding ruitersport/mensport dan wel is, schudt Adrie losjes uit de mouw. „Hup, zomaar een voorbeeld. Een wedstrijd. Vlak voor de wedstrijd moeten de ruiters en hun paar den zich even 'losmaken'. Prima. Die mannen zijn dan in opperste concentratie en kunnen weinig aan hun kop hebben. Oók prima. Maar ik moet mij ook kunnen los tijden en dan krijg je het com mentaar, want het karretje rammelt, hun paard wordt daar van bang en dat zou dan wel eens hun prestatie tijdens die Adrie Louwerse: „Iedereen zei dat het met dit paard niet mogelijk was". wedstrijd nadelig kunnen beïn vloeden. Onzin. Ik ben er nog steeds heilig van overtuigd dat het aan de ruiter ligt en niet aan zijn paard. Een paard kan alles, al leen moet het er worden uitge haald. Is de ruiter nerveus of toont hij wat minder zelfvertrou wen, dan voelt een paard dat. Die straft af. Als je je dan ergert aan een menner met zijn karretje moet je wat meer aan je eigen mentaliteit werken en niet de menner of het paard de schuld geven. Zo zit dat". „Die filosofie, of mening over paard en zijn berijder, is wel eens anders geweest", geeft hij toe. „Toen ik acht jaar geleden begon met mennen, dacht ik dat ik het na het behalen van een kampi- oenschapje wel kon. Ik wist het allemaal wel. Ik zat toen in de M- klasse. Toen bén ik toch afge gaan, ongelofelijk. Via, via kwam ik in kontakt met Nel Bol. Door anderen vaak als een 'moeilijk mens' beschouwd, maar wij kun nen het goed met elkaar vinden. Paarden en mennen zijn voor ons beiden belangrijk en Nel heeft een overvloed aan kennis in huis. Die heeft me weer na dat onge luk met 'Zephyr' weer in de wed strijd geholpen. Nel ment niet met haar mond maar laat ook zien hoe het moet. Daér leer je van. En steeds maar weer de simpelste basistechnieken. Her halen en herhalen, tot alles er in geheid zit". Sukkel „Ik weet nog goed: we waren een keertje aan het trainen. Na de zoveelste keer ging het volgens Nel nog steeds niet goed. Die tiert me van de bok af, gritst de teugels uit m'n handen en doet het voor. Ze is klaar en toen mocht ik het weer eens probe ren. Op datzelfde moment draait het paard het hoofd om en kijkt me aan met een blik van 'zie je nou sukkel, zó moet het'. Vanaf dat moment wist ik, dat een paard alles door heeft. Dat jaar, 1988, ben ik voor het eerst Zeeuws kampioen geworden. Het nieuwste aerobic snufje in Nederland heet Callanetics. Deze training bestaat uit oefeningen waarbij vooral spieren die zelden worden gebruikt het te verduren krijgen. Volgens de Amerikaanse i uitvindster Callan Pinckney, kan I deze methode bepaalde rug- klachten verhelpen en is het te vens een goede methode om af te slanken. De cursus is officieel nog niet uit in Nederland, maar wie hem toch wil volgen kan te recht bij Sandra's Aerobic's in j Vlissingen. j Sandra Heidens, eigenares van i de gelijknamige aerobic dansschool heeft de cursus Cal lanetics in Engeland aange vraagd. „Ik had er het een en ander van gelezen en vond het al lemaal heel interessant en span nend. Ik heb er wel vertrouwen in, hoor. Niet dat het, zoals die Amerikanen je willen laten gelo ven, binnen een week al resultaat opleverd, maar je merkt het al wel in zeer korte tijd. Echt nieuw is Callanetics overigens niet, want in Amerika bestaat de cur sus al bijna tien jaar". Ongebruikelijk is, dat de oefenin gen niet op muziek worden ge daan. „Inderdaad", beaamt Sandra. „Hét. is de bedoe.ljpg cjpt iedereen de oefeningen in zijn-of haar eigen tempo doet. Het zijn voornamelijk grondoefeningen, waarbij niet wordt gesprongen. Ze bestaan uit kleine bewegingen die echter zwaar ingrijpen op de diepere spieriagen. Je hebt er al leen een rekstok en een barre (geen stok achter de deur, maar een stok aan de muur) bij nodig. Je zou het thuis kunnen doen, maar bij een verkeerde houding tijdens de oefeningen is de kans op klachten niet uitgesloten. Maar mits goed uitgevoerd, kun nen zelfs oude mensen deze cur sus volgen". Het afslanken als gevolg van de cursus is een ander verhaal. San dra: „Ja, het is mogelijk dat ie mand zonder een kilo gewicht te verliezen toch twee maten kleine re kleding aan kan. Dat komt doordat de spieren die je hiermee aankweekt zwaarder zijn dan vet, maar wel veel minder vet tonen. Een speciaal dieet is dan ook niet nodig. De mensen moeten overi gens ook weer niet denken dat Callanetics makkelijk is. Het is beslist hard werken. Maar na een tijdje voel je je prima, vooral als je resultaat gaat zien". Foto Schuilwerve aan de Schel- destraat in Vlissingen stopt met ingang van zaterdag 16 septem ber met de videofilmverhuurafde- ling Cinerent. De daardoor vrijkomende ruimte wordt inge richt als fotostudio. „Maar de vi deohuurders hoeven zich geen zorgen te maken", zegt Cor Schuilwerve geruststellend. „Vanaf maandag 18 september zijn dezelfde videofilms terug te vinden in de rekken van mijn col lega Sam Alzafari, eigenaar van Videotheek Vlissingen, eveneens aan de Scheldestraat". Schuil werve blijft wel videorecorders, tv's en camera's verhuren. i Alzafari en Schuilwerve spreken van een bijzondere overeen- komst. „Je zou denken dat twee [videotheken elkaar dood concur- treren, maar dat is bij ons nooit piet geval geweest", verklaart Al- pafari. „Ik denk dat een zekere rconcurrentie zelfs goed is". Alza- [fari begon met zijn videotheek twee jaar geleden in de Walstraat. In januari van dit jaar verhuisde hij naar de Schel destraat. De overname van de Ci nerent afdeling betekent een forse uitbreiding van Videotheek Vlissingen. „Cinerent is een inkooporganisa tie die werkt volgens de franchi- seformule", verduidelijkt Cor Schuilwerve. De inkoop van de videofilms, maar ook de verzor ging van het verpakkingsmateri aal en alle administratieve romslomp die daar bij komt, het wordt allemaal centraal gere geld". Schuilwerve begon vijf jaar geleden met de verhuur van videofilms als bijprodukt. Nu be paalt het bijna vijftig procent van zijn omzet. Toch heeft Schuilwer ve goede redenen om de video- filmverhuur af te stoten. „Ik heb vroeger altijd veel aan studiofoto grafie gedaan. Na al die jaren blijkt daar nog steeds veel vraag naar te zijn. En aangezien ik foto graaf van beroep ben zie ik het helemaal zitten om me weer op het studiowerk te concentreren". Na een grondige aanpassing van de inrichting, hoopt Schuilwerve zijn nieuwe studio begin novem ber in gebruik te nemen. A/s symbool van de overname, overhandigt Cor Schuilwerve een stapel videofilms aan Sam Alzafari van Videotheek Vlissin gen. Gerrie Mühren. Dat wordt spannend, woensdag 20 september in sportpark De Nadorst in Middelburg. Daar bin den om 19 uur de voetbalcubs Middelburg en Vlissingen de strijd met elkaar aan. In hun sterkste opstelling uiteraard én met vijf oud-internationals bin nen de lijnen. De wedstrijd is een initiatief van Zekatel. Die vijf oud-internationals zijn Willy en René van de Kerkhof, Ar nold en Gerrie Mühren en Piet Schrijvers. Als lid van het Neder lands elftal dat zowel in de finale van de WK in 1974 als in 1978 aantrad, heeft René van de Kerk hof (38) een unieke staat van dienst in Nederland. Hij kwam in totaal zeveneveertig keer uit voor Oranje. Broer Willy voetbalde drieënzestig interlands en meer dan vijfhonderd eredivisie wedstrijden. Arnold Mühren laat zich nog het best omschrijven als de monnik van het voetbalwereldje Géén al cohol, nicotine of woeste feesten maar op tijd naar bed en gezond eten. Dat werkte kennelijk goed: vorig jaar greep de zevenendertig-jarige Mühren tenslotte nog de Europese titel. René van de Kerkhof. De oudere Gerrie Mühren kan werkelijk alles met de bal. Dood- leggen in de nek, afglijden langs de rug en vervolgens weer met de hak op het dijbeen, al jongle rend een praatje maken, een drankje nuttigen én een rondje lo pen, hij kan het allemaal. Piet Schrijvers tenslotte, maakte de grote dagen van Oranje mee. Twee WK's, twee EK's en in to taal zesenveertig caps, hetgeen hem een derde plaats .bij de kee pers opleverde. Dankzij Zephyr en Nel Bol. Eigen lijk was dat mijn mooiste over winning omdat iedereen zei dat het met dit paard niet mogelijk was". Wie voor de betere mannenmode naar Hans Knuijt in Vlissingen wil, moet voortaan op de Oude Markt zijn. Afgelopen donderdag is daar het nieuwe pand van deze modezaak in gebruik genomen. Het vorige bedrijfsonderkomen aan de Sint Jacobspassage be hoort daarmee tot het verleden. De heldere gele, groene en rode kleuren van het nieuwe pand moeten vooral meer jongeren naar binnen lokken. Daartoe is eveneens een geheel nieuwe af deling ingericht met jonge vlotte mannenmode. Een en ander vol gens een nieuwe formule die Whoope wordt genoemd. Maar ook het klassieke kostuum is in de rekken te vinden. „Het pand in de Sint Jacobspas sage gaf de zaak een nogal luxe aanzien, omdat het toch een historische gevel is. Daardoor kwam ons jongerenprogramma er niet zo goed uit", legt Hans Knuijt uit. „Nu is de drempel vooral door de fleurige buitenge vel wat lager komen te liggen. Een ander, misschien wel belang rijker punt is, dat we nu meer eta lageruimte hebben. Het vorige pand was daarvoor te smal en ei genlijk veel te diep. Dit pand is juist breed en ondiep". Knuijt begon bijna twaalf jaar ge leden in wat toen nog de Sint Ja- cobsstraat heette Een moeilijke tijd volgens hem. „Vlissingen zat toen als winkel- en uitgaansstad in een behoorlijk diep dal. Van de twaalf herenmodezaken die er toen waren, zijn er nu nog maar twee over. Gelukkig is die tijd wel voorbij. Het gaat nu eindelijk weer eens goed met Vlissingen. De gemeente werkt nu ook beter mee dan vroeger. Ik ben er van overtuigd dat we hier binnen drie jaar weer een winkelcentrum hebben waar andere plaatsen ter dege rekening mee moeten hou den". Hoewel de Oude Markt op het eerste gezicht niet echt een win kelcentrum is is Knuijt wel tevre den met de nieuwe lokatie. „Ik heb natuurlijk m'n vaste klan tenkring, dus die weten me toch wel te vinden. Maar dit is toch ook een straatje waar veel men sen doorlopen als ze bijvoorbeeld uit de Sint Jacobspassage ko men. Verder komt door alle stadsverbeteringen en uitbreidin gen van winkels, vanzelf de doorstroom vanaf het Bellamy park weer op gang. En dat komt allemaal hier langs". Vlissingen krijgt er een sportkle- dingzaak bij. Aan de Walstraat 45 wordt vrijdag 15 september een nieuwe Sportscorewinkel in gebruik genomen. Beheerder en mede-eigenaar is de 24-jarige Frank de Bie, die samen met Hu- go Barends al een Sportscore winkel in Goes runt. Het filiaal in Vlissingen gaat zich vooral rich ten op sportkleding, met name voor de zaal-, veld- en win tersporten. Voor Frank de Bie is het allemaal nogal snel gegaan. „Ik kende Hu- go Barend van de voetbalvereni ging. Nadat hij een tijdje bij een sportzaak in Vlissingen had ge werkt, is hij een eigen zaak be gonnen in Goes. Zelf heb ik MTS-werktuigbouwkunde ge daan en daarna een tijdje ge werkt als taxichauffeur. Hugo heeft me toen gevraagt of ik bij hem wilde komen werken. Dat is nu twee jaar geleden en het be valt me uitstekend". Het idee van een filiaal in Vlissin gen is volgens Frank de Bie niet Els en Hans Knuijt bij hun nieuwe bedrijfsonderkomen. zomaar uit de lucht komen vallen. „Het was ons al enige tijd opge vallen dat er veel mensen van Walcheren bij ons in Goes kwa men kopen. Schijnbaar kunnen de sportzaken op Walcheren niet in de behoefte voorzien. Verder zit Vlissingen momenteel in een opgaande lijn als winkel- en uit gaanscentrum. We hadden ei genlijk in het nieuwe, in aanbouw zijnde, winkelcentrum op het oude Scheldeterrein willen begin nen. Maar dat duurt nog twee jaar voor het klaar is. Dat vonden we toch wat te lang". Sportscore voert bekende mer ken als Kappa, Lotto, Reebok, Karhu en Storey. „We willen veel gaan werken met verenigingen", vervolgd de Bie. „We gaan ze aanschrijven, eventueel verkoo pacties voeren en noem maar op. Zo hopen we een vaste klantenk ring op te bouwen. Sportkleding en -schoenen komen daarbij bo venaan. Dus geen nevenartikelen als rubberboten en tenten. Geen ski's ook, maar wel wintersport- kleding". Vooruitlopend op de feestdagen is vorige week de elfde Novib- catalogus verschenen. In de vier enzestig pagina's tellende catalo gus zijn meer dan vijfhonderd handgemaakte artikelen uit alle hoeken van de Derde Wereld op genomen. De catalogus is een uitgave van Novib/Gast aan Tafel en SOS We reldhandel. Met de verkoop van de artikelen - variërend van siera den, tassen en serviesgoed tot speelgoed, kleding en kerstartike len - steunen beide instanties de kleine bedrijfjes en coöperaties in de Derde Wereld. Opkopers en tussenhandelaren worden op de ze manier uitgeschakeld, zodat de ambachtslieden, de kunste naars en de kleine boeren ook daadwerkelijk wat aan hun pro- dukten verdienen en zo zelf eigen voeding, huisvesting, medische verzorging en onderwijs kunnen financieren. De meest directe vorm van ontwikkelingssamen werking dus. De catalogus is gra tis aan te vragen bij de Novib, Antwoordnummer 1304, 2501 WB Den Haag. Terwijl iedereen nog nageniet van de schitterende zomer hebben de kledingzaken alweer een collectie voor de komende winter. Een aantal zaken toont deze week wat er dit jaar aan kleur, vorm en materiaal geboden wordt. Donderdag 14 september bijt het Middelburgse modeadviesbureau Eszeth de spits af met een pre sentatie in eigen huis. Eszeth toont klassieke zakelijke en spor tieve kleding met huid en haar. Want naast een kledingafdeling Het eeuwfeest van de afdeling Middelburg van het Leger des Heils is een jubileumcadeau van de Middelburgse bevolking waard, vindt een aantal Middel burgers die zich in de Stichting Leger des Heils Honderd Jaar hebben verenigd. Onder het mot to 'Voor wat hoort wat' wil de stichting - vóór de officiële vie ring van het jubileum op zaterdag 11 november - zo veel mogelijk giften vergaren. Veel vrouwen met een WAO/AAW-uitkering hebben vra gen over het bepalen van de om vang van de uitkering, vrijwilligerswerk, betaald werk en opleidingen. Voor deze vrouwen houdt Vrouw en Werk Zeeland maandag 25 september een in formatiedag met lezingen en werkgroepen in de Zeeuwse Bi bliotheek aan de Kousteensedijk in Middelburg. De aanvang is om 11 uur. Inleidingen worden die dag ver zorgd door E. Zuidema van het landelijk overleg WAO-vrouwen en J. Schoonderwoerd, be leidsmedewerkster centraal kan toor GMD in Amsterdam. Onderwerpen zijn de positie van vrouwen in de WAO, de regelin gen in de ZW en de WAO en de gang van zaken bij de GMD. 's Middags worden in werkgroepen de thema's vrouwen die in de WAO/AAW blijven, vrouwen die werk moeten zoeken en ervarin gen met instanties behandeld. Daarnaast is er een doorlopende tentoonstelling over vrouwen in de WAO/AAW. Belangstellenden voor deze dag kunnen zich mel den bij Vrouw en Werk Zeeland, 01180-37555. de Faam de Vlissinger UW WEEKBLAD Daartoe worden het bedrijfsleven en de kerken aangeschreven, is er een bank- en gironummer geo pend en wordt er zaterdag 4 no vember een zangavond gehouden. „Het Leger des Heils is zo'n be grip in de samenleving geworden dat onze oproep zonder meer ge hoord zal worden", zegt voorzit ter mr. Jos Douwes. Het stichtingsbestuur bestaat verder uit Leo Rivière, Ad Riemens en Toos Boone. Het bestuur wordt gesteund door een comité van aanbeveling met vijftien Zeeuwse prominenten. Toos Boone heeft de organisatie van de zangavond op zich geno men. „Zaterdag 4 november zingt Middelburg voor het Leger des Heils in plaats van het Leger des Heils voor Middelburg", zegt ze „Organist Bram Beekman, Brassband ONDA, het Gerefor meerd kerkkoor, het Hervormd Kerkkoor en het Rooms Katholiek kerkkoor verlenen allemaal belan geloos hun medewerking, zodat Het cosmeticamerk L'Oréal heeft de huidverzorgingslijn Plénitude uitgebreid met de dagcrème Plé nitude Action Liposomes. De Vlissingse drogisterij parfumerie Luitwieler heeft de crème als eer ste Zeeuwse zaak in huis. Een primeur dus. Vrijdag 15 en zater dag 16 september demonstreert een specialiste van L'Oreal de nieuwe crème in de zaak aan de Vfiesingse Lange Zelke. Plénitude Action Liposomes bestrijdt met behulp van liposo- men het verouderingspoces. De specialiste toont vrijdag en zater dag hoe dat precies in zijn werk gaat. Bezoekers krijgen produkt- monsters en een gratis huidad vies van de specialiste en maken bovendien kans op een gratis Plé nitude huidverzorgingsset. de toegangsprijzen laag kunnen worden gehouden". Het stichtingsbestuur streeft naar een kolossale gift, maar de wensen van het Leger des Heils zijn bescheiden. „Het korps is al blij met een piano voor de korps zaal aan de Hoogstraat", zegt Douwes. Met de rest van het geld wordt een aantal derde we reld projecten van het Leger des Heils gesteund. Bijdragen kunnen worden gestort op of 875338054 van de Verenigde Spaarbank in Middelburg of op gironummer 200568. bevolken ook een kapper en een schoonheidsspecialiste het be drijf aan de Loskade 9. De show wordt in eigen huis gehouden om 20.15 uur. Cora Zuidema, de ei genaresse, zal zelf tekst en uitleg geven. Wie er dan nog niet genoeg van heeft kan de dag erna, vrijdag 15 september, terecht in Ramschip De Schorpioen, ook al aan de® Loskade. Daar worden om 15 en 20 uur shows gehouden door modehuis Scarpidoe uit Middel burg. Kapper Roland, tassenwin- kel Bijou en de schoonheidsspecialist van Parfu merie Laban steken daarbij ook de handen uit de mouwen. La dyspeaker is Wil van Son, die haar eigen modellen meeneemt. De collectie is over het algemeen stijlvol sportief met wat zakelijke items. Ook voor de Vlissingers is er een goed bericht. Maison Bollen van Swienen geeft maandag 18 sep tember twee modeshows. Het Vestzaktheater aan het Bellamy- park is om 14.30 en 20 uur het decor en podium daarvoor. Ma- belis Design begint steeds meer grote bekendheid te vergaren. Onlangs is hij benaderd door het grote modeconcern Geiger om een collectie voor dit label te ma ken. De modellen die daarvoor uit de handen van ontwerper Mabe- lis kwamen, zijn allemaal te zien op de shows in Vlissingen. Daar na worden ze in de Geiger-fabriek geselecteerd voor vervaardiging. De presentatie is in de bekwame handen van Ed van Reime.sdal en de modellen komen van Groep Dynamique. 1 De winnaars van de eerste vier prijzen bij elkaar. De Karolingenpuzzel van de Oostsouburgse middenstand trok honderden deelnemers. Af gelopen vrijdag werden de prijzen bij Jeans Inn aan de Kanaalstraat uitgereikt. De eerste prijs, een damesfiets, werd gewonnen door K.W. Lou werse uit Oost-Souburg. P. van de Ketterij uit Middelburg won de tweede prijs, een dameshorloge. De oplossing van P. Kole- Stroband uit Oost-Souburg was goed voor een waardebon van f 100,-. A. Oranje uit Middelburg, A. Jong uit Vlissingen, M. Zour- Lieberwirth uit Oost-Souburg, F. Raterink uit Oost-Souburg, J. Caljouw uit Oost-Souburg, M. Kuiper uit Oost-Souburg en T. Muller uit Vlissingen wonnen een waardebon van f 25,-.

de Faam | 1989 | | pagina 15