'Het zal de leeftijd wel zijn' Zeeuwse scholieren in de Europese politiek BIJOU 3Slf 3000 M. 5 UÜ r~Aoto OlV BIJOU DArmCI-OOL JAnViE3 Motorpiezier op het Vlissingse badstrand 10SSËL -TS - LfVb "Speciaal geprijsd" 6 Koffiekop en schotels 6 Platte borden 26 cm 6 Platte borden 20 cm 6 Diepe borden 22 cm Samen voor maar 299 - (normaal 433,20) 90e JAARGANG NUMMER 36 6 SEPTEMBER 1989 GEHEUGENCURSUS VOOR OUDEREN v\eu'e<1 Lange Delft 44 - Middelburg De zaak op de hoek JONGENS VANAF 14 JAAR Vanaf 2 september starten er nieuwe gezellige danslesclubs. Sommige zijn al helemaal vol geboekt, andere hebben nog meisjes over. Jongens laat deze kans niet voorbijgaan en schrijf nog deze week in voor een winter lang dansplezier. Jacob Valckeplein 4 4461 KV Goes Tel. 011Q0-20176 of 01180-38370 De deelnemers wacht een zwaar parcours. Brullende motoren, zondag 10 september op het badstrand van de Vlissingse boulevard. Daar wordt vaf 14 uur voor de vierde keer de strandcross verreden. Or ganisator van de cross is de Vlis singse motorsportvereniging De Uitlaat. Het evenement trok vorig jaar dertigduizend bezoekers. De tweehonderd coureurs staat een zwaar parcours te wachten: springschansen, wasborden, een moeilijke passage over de glooi ing en snelle rechte stukken langs de vloedlijn. „Een crosscir cuit om van te watertanden", vindt de organisatie. Dat laatste geldt ook voor de deelnemers, waarbij de nodige toppers aan wezig zijn. In de off7:he road klas se - de klasse met de meeste valpartijen - gaan meer coureurs dan ooit van start. Ook komen er veel oud-crossers in actie. De winnaar van vorig jaar, Bram van de Velde uit Breskens, behoort ook dit jaar weer tot de favorie ten. In de 125 cc klasse valt een her haling te verwachten van de bloedstollende duels van vorig jaar tussen Leon Giesbers en Erik van Soest. Zij krijgen concurren tie van de Zeeuwen Erik Polder man, Richard Leeuwenstein, Erik van de Wekken en Marco Over- weel, die om een van de eerste vijf plaatsen strijden. In de super klasse maakt Kees Zuiderhof uit Kwadendamme voor de derde keer zijn opwachting. Samen met Leon van der Straaten uit Rotter dam en Bennie Poppe uit Melis- kerke behoort hij tot de belangrijkste kandidaten voor de overwinning. De strandcross wordt om 13.45 uur geopend door burgemeester J. van der Doef. Elke klasse ver schijnt twee keer aan de start. De prijsuitreiking is om 17.45 uur op het podium aan de boulevard. VOOR EEN PERFEKT PASSEND KUNSTGEBIT KIEST U EEN /jT^erkende tandprotheticus Wij kunnen u geen nieuw gezicht geven m wei'een~betcr uiterlijk! REPARATIES: KLAAR TERWIJL U WACHT VRAAG VRIJBLIJVEND ADVIES Tel.: 0118*1 14533 HOBEINSTRAAT 52 VLISSINGEN Deze maand beginnen er op meer dan tien plaat sen in Zeeland geheugencursussen voor mensen van vijftig jaar en ouder. De cursussen worden ge organiseerd door plaatselijke stichtingen Welzijn Ouderen, al dan niet in samenwerking met educa tieve instellingen. Initiatiefnener is de Gemeen schappelijke Gezondheids Dienst (GGD) Zeeland. Volgens Bert Geleijnse van de GGD is er bij oude ren een grote behoefte aan een dergelijke cursus. De angst voor dementie speelt daarbij een belang rijke rol. „In de meeste gevallen is die angst onge grond", zegt Geleijnse. „Ook jonge mensen hebben regelmatig problemen met het geheugen. Maar bij ouderen krijgt het echter die extra span ning bij de gedachte aan dementie". Bert Geleijnse heeft zelf jaren in het welzijnswerk voor ouderen gezeten. Sinds augustus 1988 werkt hij bij de afdeling gezond heidsvoorlichting en opvoeding van de GGD Zeeland. Het welzijn van oudereri is ook daar zijn spe cifieke aandachtsterrein. „Toen ik nog bij de Stichting Welzijn Ouderen Middelburg werkte, heb ik ervaren dat ouderen het ge heugen heel belangrijk vinden. Ze maken zich al snel zorgen als ze iets vergeten zijn. De veront schuldiging 'het zal de leeftijd wel zijn', herbergt vaak de angst voor aftakeling en dementie in zich. Toch' hebben veel jonge mensen met dezelfde problemen te kampen. Kennelijk ervaren zij het niet als iets b.edreigends". Preventief daarom vooral bezig met prakti sche oefeningen. Daarbij komen vooral vragen aan de orde als: Waarom komt de informatie die ik zou moeten weten niet naar boven? Hoe haal ik iets weer uit mijn geheugen? Als je iets niet op kunt roepen komt dat, of omdat we de informatie niet goed opge borgen hebben, of omdat we de goede manier niet weten om het op te roepen. En soms verdringen we bewust of onbewust bepaal de zaken". Dementie Als het woord 'dementie' aan de orde komt wordt Bep Heeren voorzichtig in haar uitspraken. „Even daar gelaten dat er vele vormen van dementie zijn, wil ik toch even benadrukken dat het mee functioneren. Jonge mensen hebben het voordeel dat ze vrij wel constant dingen moeten op slaan in hun geheugen. Daardoor blijven ze alert. Bij ouderen is die noodzaak niet meer zo aanwezig. Daarbij komt dat de zintuigen als oren, neus en ogen op oudere leeftijd achteruitgaan, waardoor het onthouden van dingen ook moeilijker wordt". Zelfvertrouwen „Om het geheugen van ouderen te stimuleren doen we niet alleen praktische oefeningen tijdens de cursus", vervolgt Beb Heeren. „Het is belangrijk om mensen weer zelfvertrouwen te geven. El ders in het land is -gebleken dat ouderen na het volgen van een geheugencursus veel actiever deelnamen aan het sociaal ver keer. De een begint aan een cur sus Engels, de ander blijkt plotseling een uitstekende voor zitter van een vereniging te zijn. Echt activiteiten waarvan ze voorheen dachten dat ze daar te oud voor waren". Over de belangstelling voor de cursus hebben de diverse stich tingen niet te klagen. Bert Ge leijnse: „Inderdaad, alle cursussen op Walcheren zijn al vol geboekt. Dat geeft ook wel aan dat het geheugen iets is wat de mensen en vooral ouderen be zighoudt. Het is wel jammer dat we nu een aantal mensen moesten teleurstellen. Daarom beginnen in januari en september weer nieuwe cursussen. De stichtingen Welzijn Ouderen heb ben daar meer informatie over". Van de cursus moet volgens Ge leijnse vooral een preventieve werking uitgaan. „Het is de be doeling om mensen te stimuleren gezond te leven. Wanneer men sen in geval van geheugenproble men bepaalde pijnlijke situaties uit de weg gaan, dan gaat ook het sociaal verkeer achteruit. Zo zijn sommige geheugenklachten terug te voeren op lichamelijke kwalen. Verwijzing naar een arts kan dat probleem dan veelal oplossen". Eén van de docenten van de ge heugencursus is Bep Heeren, educatief werkster bij de Stich ting Basiseducatie Vlissingen. De geheugencursus is geen wonder middel, vindt ze. „Kijk, na tien lessen van twee uur heeft ie mand echt geen beter geheugen. Maar hij of zij weet het wel beter te gebruiken. We houden ons De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 160.480. LEERLINGEN CSW NAAR JEUGD PARLEMENT A Educatief werkster Bep Heeren en Bert Geleijnse van de GGD Zeeland bekijken nog eens aan dachtig de folder over vergeetachtigheid. daar bij deze cursus niet om gaat. De boodschap van de cursus is juist dat geheugenverlies heel normaal is en zelden iets te ma ken heeft met dementie". Omdat er toch vaak over gesproken wordt is Bep wel bereid er iets over te zeggen. „In geval van de mentie begint iemand alle oriën tatie van tijd te verliezen. Hij weet bevoorbeeld niet meer wat hij een uur terug gedaan heeft of wie er bij was. Kenmerkend is ook de wijze waarop mensen dit trachten te verbergen, met allerlei vreemde uitvluchten. Belangrijk is echter dat het gepaard gaat met lichamelijke aftakeling. Me disch gezien kun je stellen dat ie mand die in de war is tijdelijk zijn hersenen niet weet te gebruiken. Bij dementie is er sprake van af braak van de hersencellen". Bep Heeren vindt het belangrijk om de mensen en vooral oudefen gerust te stellen. „Het is bekend dat het geheugen rond je veer tigste jaar minder wordt. Rond je zestigste begin je echt in te leve ren. Maar je kunt er best goed Oplage: 23.155. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Vlissinger. Totale oplage 46.605 Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. 01184-84245. Advertenties: Markt 51, postbus 5017, 4330 KA Middelburg, tel. 01180-81000. Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. 01184-84000. Redactie: Bettie Hollestelle, 01180-81170 en Ad Hanneman, 01180-81171. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg. Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties maandag 17.00 uur. De voorbereidingsconferentie voor het Europees Jeugd Parle ment wordt bijgewoond door dertien scholieren van de Christelijke Scholengemeenschap Walcheren in Middelburg. Vanaf donderdag buigen zij zich gedurende een week met de delegaties uit de andere provincies over politieke kwesties in Europa. Daarbij speelt elke delegatie de rol van een ander Euro pees land. De Zeeuwen spelen de Griekse rol. Aan het eind van de conferentie worden de twaalf vertegenwoordigers en een journalist aangewezen die mettertijd naar de echte internatio nale conferentie in Griekenland en Frankrijk zullen worden af gevaardigd. Of ze later werkelijk in de politiek willen, weten ze nog niet. Voorlo pig is het vooral spannend voor Monique, Dirk Jan, Justus en Mart-jan, de vier afgevaardigden van de dertienkoppige Zeeuwse delegatie die voor hun vertrek de pers te woord staan. „Ik volg de politiek wel in de kranten"vertelt Dirk Jan, maar of ik er in door ga moet ik nog zien". Justus denkt daar later toch te weinig mee te kunnen verdienen, maar hij is ook de journalist van de delegatie en zal zich uitsluitend bezig houden met de verslaggeving en de con tacten met de pers. Daarnaast worden van hem artikelen ver wacht in de krant die tijdens de conferentie in den Haag dagelijks verschijnt. De anderen worden onderge bracht in verschillende commis sies die bepaalde onderwerpen behandelen, waarover ook reso luties worden opgesteld. Zo zal Mart-Jan zich in de Commissie Ontwikkeling en Samenwerking onder meer bezighouden met hulp aan de Derde Wereld en gaat Monique zich bij Sociale Za ken verdiepen in de werkeloos heid. Daarbij moet dan ook nog het Griekse standpunt verdedigd worden. Is dat niet een zware op gave? „Je kiest voor een com missie waar je wel al iets vanaf weet en die je leuk lijkt. En voor de rest zien we het wel", zegt Monique vol goede moed. Ardennen Het Europees Jeugd Parlement (EJP) is een afspiegeling van de 'grote broer', die 12 lidstaten ver enigt in het Europees Parlement, dat onder meer in Straatsburg ze telt. In het EJP zitten van elk land 12 scholieren in de leeftijd van 16 tot 18 jaar. In dit Jeugdparle- ment, waar de voertaal Engels en Frans is, worden problemen besproken en resoluties verde digd, die in de landelijke voorbe reidingsconferenties zijn geformuleerd. De eerstvolgende zittingen van het Jeugdparlement zijn in Thessaloniki (Griekenland) en Fontainebleau (Frankrijk). In principe komen er dus twee leer lingen van elke school in aanmer king om naar één van de beide plaatsen te worden afgevaardigd. „Het is dit jaar voor het eerst dat ook in Nederland zo'n landelijke voorbereidingsconferentie wordt belegd", vertelt K.Polinder, leraar Frans aan de CSW en begeleider van de Zeeuwse delegatie. „Uit elke provincie komt een groep van 13 scholieren naar den Haag, waar men in gastgezinnen wordt ondergebracht. Er wacht de leer lingen een drukke week, want een dag na aankomst vertrekken de deelnemers alweer naar de Ardennen, waar een kennisma- kingsweekeinde wordt gehou den. Na terugkomst in Den Haag wordt op maandag 11 septmeber met het eigenlijke commissie werk begonnen. Daarnaast is er nog tijd voor een diner, film, con cert en een afscheidsfeest. De vergaderingen worden geleid door oud-deelnemers, meestal De conferentiegangers met hun begeleider KPo/inder. studenten die belangstelling heb- ver is het nog niet. Dat zijn zo- toekomst. Laten we eerst maar ben voor de politiek". maar losse gedachten voor de eens naar den Haag gaan". Grensgebied-discussie Nu de CSW zich als eerste Zeeuws lyceum op hoger niveau gaat verdiepen in de Europese gedachte, wacht haar na afloop van de conferentie nog een taak. De Zeeuwse delegatie zou het volgend jaar uit heel Zeeland kunnen komen. Polinder: „Het is de bedoeling dat onze school bin nen de provincie ook bij andere lycea belangstelling gaat wekken voor het toekomstige Europa en daarbij ook activiteiten gaat ont plooien en discussies op gang brengt. Daarbij zou je kunnen denken aan een grensgebied discussie van de verschillende scholen zowel in België als in ZeeuwschA/laanderen over de milieuproblemen rond de Wester- schelde of de kwestie van de vaste Oeververbinding. Maar zo-

de Faam | 1989 | | pagina 1