Sanering van oude olietanks Verkiezingen op 6 september ÉLJhJL Stemmen met een rolstoel Markt wordt toneel Stadhoudersfeesten Reconstructie Blauwedijk Commissies Inlevering van wapens en "generaal pardon" Monumenten Bestemmingsplan Hinderwet Werk in uitvoering UW Collecten DE FAAM Woensdag 30 augustus 1989 Door het oog van de Lange Jan IIIIIMIlfl ..«ji GEMEENTE MIDDELBURG Deze informatiepagina van de gemeente Middelburg wordt samengesteld door bureau Voorlichting. Reacties zijn welkom Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u terecht in de Voorlichtingswinkel, Stadhuisstraat 2, Telefoon 75000, geopend iedere werkdag van 8.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. ■Week™ Bij de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal op 6 september 1989 zal het op ieder stembureau mogelijk 'zijn om één stemhokje te verla gen. Hierdoor kunnen ook minder-validen zittend zelfstandig hun stem uitbrengen. Bovendien zijn voor rolstoelge bruikers de volgende stemlokalen --bereikbaar: A De De Ruytersfraat tussen de Oude Koudekerkseweg en de Langevielesingel is afgesloten voor alle verkeer in verband met reconstructiewerkzaamheden. De Spinhuisweg tussen de Bal juwlaan en de Statenlaan is af gesloten om dezelfde redenen. - Bejaardentehuis "Sint Willi- brord", Bachtensteene 1; - Gereformeerde Gemeente- kerk, Segeerstraat 19; - Verenigingsgebouw Sint Lau rens, v. Citterstraat 64; - Eben Haëzer, Briandlaan 2; - Jacob Roggeveen huis, Noord singel 106; - Dorpshuis Nieuw en Sint Joosland; - Chr. L.T.S. Klarenbeek, Gen. Eisenhowerlaan 25; - Swerf-Rust, Laurens Stom- mesweg 1; - Getuigeniskerk, A. Lauwe- reyszstraat 6; - Ontmoetingskerk, Ooster- scheidestraat 1; - Rustenburg, Vrijlandstraat 28; - De Hoeksteen, Vrijlandstraat. Indien een rolstoelgebruiker is op geroepen voor een ander dan de hierboven genoemde stembu- reau's, kan hij/zij de oproeping laten omzetten in een kiezerslegi- timatiekaart. Met deze kaart kan op ieder stembureau worden gestemd. Het omzetten van de oproeping kan op de afdeling Burgerzaken van de gemeente, Stadhuisstraat 2, tot uiterlijk vrijdag 1 sep tember. in de gemeente Middelburg bevinden zich nog circa 125 oude huis brandolietanks in de grond. De tanks zijn weliswaar buiten gebruik, maar nog niet goed geledigd en schoongemaakt. Binnenkort ontvangen de eigenaren van de grond waar deze tanks zich bevinden een brief van de gemeente. In deze brief wordt toestemming en medewerking gevraagd om de tanks schoon te maken of te ver wijderen. Lek Dergelijke tanks raken na verloop van tijd lek. De grond en het bo demwater vervuilen door de olie resten. Het achteraf opruimen van vervuilde grond kan per tank al gauw tienduizenden guldens kosten. Leeghalen vóór er lekkage op treedt is daarom erg belangrijk. Geschiedenis Aan het eind van de jaren '50 is er door veel mensen voor gekozen om de kolen- of houtkachels uit hun woning te vervangen door een oliegestookte c.v.-kachel. Vaak werd hierbij tevens een on dergrondse tank in de tuin aange bracht. Aan het tijdperk van het stoken van olie kwam echter snel een eind omdat het aardgas zijn intre de deed. De ondergrondse tanks, met vaak nog honderden liters olie er in, werden zeer snel verge ten. De olie in die tanks vormt een ernstig gevaar voor de bodem en het grondwater. Afhankelijk van de bodemsa menstelling kan de maximale le vensduur van een tank op 20 a 30 jaar worden gesteld. Hoe ouder de tank, hoe groter de kans op doorroesten. De tanks zullen vroeg of laat lek raken, waarbij olie en het bezink sel de bodem en het grondwater vervuilen. Door de stroming van het grond water wordt de olie bovendien verspreid. De vluchtige bestanddelen ver dampen uit de olie en dat gaat weer stank veroorzaken in kelders Op vrijdag 1, zaterdag 2 en zondag 3 september is de Middelburgse markt het toneel voor de Stad houdersfeesten. Dit betekent dat tijdens de feesten en gedurende het opzetten en afbreken van podia en terrassen en dergelijke de markt niet beschikbaar is als parkeerruimte. Ook de busroutes, die over de markt lopen worden omgeleid via de Koestraat. "Tafeltje Dekje" "Tafeltje Dekje" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen en zieken, die zelf niet voor een war me maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maan dag en donderdag tussen 8.45 en 9.15 uur worden besteld. U kunt hiervoor bellen met nummer 01180 - 38570. Het bezorgen ge beurt ook op deze dagen. Menu van 4 sept. 1989 tot en met 10 sept. 1989. maandag Goulash, erwten, rijst dinsdag Karbonade, spinazie, aard appelen woensdag jachtschotel donderdag Gehakt, bloemkool, aardappelen vrijdag -Vis, groentemix, aardappelen zaterdag -Spaghetti In de pers is de laatste weken ruim aandacht geschonken aan de Nieuwe wet wapens en munitie die op 1 september a.s. in werking treedt. Bij het inwerking treden van deze wet wordt een aantal wa pens verboden, welke men thans nog vrij voorhanden mag hebben. In deze eerder bedoelde publika- ties is aangegeven welke wapens dit betreffen. Om personen die na 1 september 1989 nog in het bezit zijn van die (dan verboden) wa pens, in de gelegenheid te stellen zich hiervan te ontdoen, is een in- leveringsactie in het leven geroe pen. Deze actie duurt tot 30 sep tember 1989. Hiervoor zal een te gemoetkoming worden gegeven. De generaal pardon regeling is in het leven geroepen voor personen die in het bezit zijn van wapens die nu reeds verboden zijn. In de nieuwe wet zal dit bezit aanzien lijk zwaarder worden bestraft. Door de inlevering van die wa pens wordt geen strafvervolging ingesteld tegen de bezitter van die wapens. Hiertegenover wordt er geen vergoeding gegeven bij inle vering. Het aanbieden van de wapens voor beide acties kan worden ge daan bij de gemeentepolitie, Ach ter de Houttuinen 10, tijdens kan tooruren. en kruipruimten van woningen en gebouwen. Wanneer er aardolieprodukten in de bodem zijn geraakt, vinden er ook chemische reakties plaats. Zuurstof, die normaal in de grond aanwezig is, kan daarbij volledig worden verbruikt. Dit heeft gevolgen voor de aanwezige begroeiing (afsterven van bomen en planten) en voor het bestaan van de in de bodem aanwezige micro-organismen. Andere gevolgen van bodemver ontreiniging door olie en bezink sel kunnen zijn: - aantasting van kabels en leidin gen van de elektriciteitsvoorzie ning, gasvoorziening, de telecom municatie etc.: - aantasting van de drinkwater- en de rioolleidingen. Ook in Middelburg zijn al enige gevallen van bodemverontreini ging bekend geworden die het ge volg waren van het lekraken van ondergrondse olietanks. In het begin van de jaren '80 zijn in Middelburg akties gehouden om de olie uit de oude tanks te la ten verwijderen. Achteraf is ge bleken dat de uitvoering van deze zogenaamde "akties tankslag" niet geheel afdoende zijn geweest. Nu is duidelijk geworden dat vele tientallen tanks niet zijn gemeld en bovendien zijn vele tanks on voldoende leeggezogen. Vaak is alleen bruikbare olie opgezogen en bleef een restant met bezinksel achter. Dit restant blijkt vaak een laag sludge te bevatten en soms meer dan 100 liter. Verordening In de gemeente Middelburg is een Verordening geldig op grond waarvan ondergrondse tanks zelfs onder dwang kunnen worden ge saneerd. Zo ver wil de gemeente het niet laten komen en daarom worden eigenaren van olietanks aangeschreven met het verzoek vrijwillig aan de saneringsactie mee te werken. Werkzaamheden Vanwege de bezwaren en de hoge kosten wordt men niet verplicht de tank te laten verwijderen. Wel zullen de volgende werkzaamhe den moeten worden uitgevoerd: - het nog aanwezige olieproduct verwijderen; - de tank ontdoen van bezinksel (sludge) en inwendig reinigen; - bezinksel en vervuilde olie af voeren; - de tank laten vullen met zand of de tank laten verwijderen. Kosten De werkzaamheden worden uitge voerd door het bedrijf Tank Care Service en kosten in normale si tuaties per tank 770,De ge meente draagt hiervan de helft bij, zodat voor de eigenaren een bedrag overblijft van 385, Werk mee Als deze actie een succes wordt, dan zijn de laatste tanks, die een risico vormen voor bodem en grondwater, in Middelburg on schadelijk gemaakt. De zorg voor het milieu is een ver antwoordelijkheid voor overheid en burgers samen! Alle tanks bij gemeentelijke ge bouwen als scholen en openbare gebouwen (27 in totaal) zijn schoongemaakt of verwijderd. Bedrijven zijn via de Hinderwet verplicht om op eigen kosten der gelijke olietanks te verwijderen. Voor olietanks bij particulieren draagt de gemeente voor de helft bij in de kosten. Maakt u daar ge bruik van. De koorts wordt langzaam erger. De verkiezingskoorts althans. Waarom zou u gaan stemmen? Het antwoord op deze vraag kent u waarschijnlijk: stemmen is een democratisch recht, waarvan iedere stemgerechtigde gebruik moet maken. Uw stem uitbrengen bij de verkie zingen van de Tweede Kamer der Staten Generaal betekent dat u kiest voor het toekomstige beleid op allerlei gebied. Zaken waar mee u rechtstreeks en persoonlijk te maken heeft. En waarop u door te stemmen enige invloed op uit kunt oefenen. Stemdistrict De stad is verdeeld in een aantal stemdistricten. Bij de vorige ver kiezingen is gebleken dat met na me in Middelburg-Zuid nogal wat kiezers zich hebben aangemeld bij een verkeerd stembureau. Dat is zowel voor de kiezers als voor de medewerkers van het stembureau een vervelende zaak. Op uw oproepingskaart staat ver meld welk stemlokaal voor u geldt. Kijkt u van te voren op uw kaart! Het lijkt wellicht vreemd dat in sommige wijken de stembureau's zo dicht bij elkaar liggen. Dat komt omdat er maar weinig ge bouwen hiervoor geschikt zijn, terwijl het aantal kiesgerechtig den in sommige wijken sterk is toegenomen. De stembureau's zijn geopend van acht uur 's mor gens tot zeven uur 's avonds. Stadhuis Op de grote dag van de verkiezin gen, over een week woensdag 6 september, is het stadhuis ge opend vanaf zeven uur 's avonds. Op grote schermen wordt dan de stand bijgehouden in de voorhal, die u via het bordes aan de markt kunt bereiken. Op de voet kunt u dan volgen "Hoe stemde Middelburg". Op woensdag 20 september plaat sen we op deze pagina de uit slagen. Bij bureau Voorlichting liggen de verkiezingsprogramma's ter inzage. Door burgemeester en wethou ders is aan de volgende instellin gen toestemming verleend om in de komende periode een huis-aan- huis collecte te houden: Koningin Wilhelmina Fonds, maandag 28 augustus tot zondag 10 september; Thuisfronten, maandag 11 sep tember tot zondag 17 september; Prinses Beatrix Fonds, maandag 18 september tot zondag 24 sep tember; Nierstichting Nederland, maan dag 25 september tot zondag 1 oktober. Bij het collecteren moet men ge bruik maken van verzegelde bus sen. Ook als gewerkt wordt met collectezakjes moeten deze verza meld worden in verzegelde collec tebussen. Collectanten mogen niet jonger zijn dan 15 jaar, die nen niet betaald te worden en moeten voorzien zijn van een deugdelijk legitimatiebewijs. De Blauwedijk krijgt een nieuwe asfaltlaag. Dit is nodig omdat het verkeer dan minder geluidhinder veroorzaakt en de huidige weg en fundering hard aan herstel toe zijn. Tegelijk met de asfaltering wordt ook een aantal andere zaken ge wijzigd. Het geheel is bijeenge bracht in een reconstructieplan. Over dit plan start op 1 september een inspraakronde. Wat zal er volgens het plan ver anderen? De rijbaanbrcedte wordt smaller, namelijk 10 meter. De bomen aan de waterzijde krijgen zo meer ruimte. Nu staan ze tot tegen de rijbaan, na de reconstructie kan de trottoirband tot voor de bo men worden gebracht; Op het gedeelte tussen de Schroe- brug en de Kousteensedijk wordt de rijstrookaanduiding veran derd. Dit gebeurt aan de kanaal zijde. Zo verbetert de geleiding voor het verkeer naar het parkeer terrein aan de Kousteensedijk; Het fietspad tussen de Kousteen sedijk en de Schroebrug wordt verlengd. Hiervoor wordt een rechtsafrijstrook gebruikt. Voor de fietsers is deze situatie veiliger, voor auto's blijven twee aan- rijstroken gehandhaafd (een voor linksaf en een voor rechtsaf) en bij de verkeerslichten blijven drie opstelstroken bestaan; Ook wordt de riolering tussen de Kousteensedijk en de Stati onsstraat vernieuwd, evenals de huisaansluitingen. De regenwater afvoer wordt regelrecht naar het Kanaal door Walcheren geleid. Inspraak Van 1 tot en met 28 september 1989 ligt het plan ter inzage bij het bureau Voorlichting van de gemeente (Stadhuisstraat 2). Dit bureau is geopend van maandag tot en met vrijdag tussen 8.00 en 12.30 uur en tussen 13.30 en 17.00 uur. Tijdens deze periode kunt u op het plan inspreken door mid del van een speciaal formulier, dat bij het bureau Voorlichting verkrijgbaar is. Tevens kan op verzoek een informatiespreekuur worden belegd, waarop u 10 mi nuten de lijd krijgt uw eventuele vragen te stellen aan de behande lende ambtenaren. Dit spreekuur, waarvoor u zich bij het bureau Voorlichting kunt aanmelden, is voorlopig gepland op 14 septem ber 1989 vanaf 15.00 uur. Commissie Openbare Orde en Veiligheid, dinsdag 12 om 16.00 uur Secr. dhr. J.J. v.d. Meijden; Bestuurscommissie Welzijnsac- commodaties, dinsdag 12 om 19.30 uur Plv. secr. dhr. J. Vuik; Commissie Economische Zaken, woensdag 13 om 19.30 uur Secr. dhr. G.L.C.M. de Kok; Bestuurscommissie Culturele Za ken, donderdag 14 om 15.45 uur Secr. mw. J. Cijsouw; Commissie Bezwaar- en Beroep schriften, donderdag 14 om 16.30 uur Secr. dhr. J.J. Groenenberg; Commissie Sociale Zaken, don derdag 14 om 19.30 uur Secr. dhr. J.J. Groenenberg; Commissie Onderwijs, maandag 18 om 16.00 uur Secr. dhr. H. Groesser; Commissie Gemeentewerken, maandag 18 om 19.30 uur Secr. dhr. P.M. Meeusen; Commissie Financiële Zaken, dinsdag 19 om 16.00 uur Secr. dhr. N.A. Meijer; Commissie Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu beheer, dinsdag 19 om 19.30 uur Secr. dhr. R. Harinck; Bestuurscommissie Welzijn, woensdag 20 om 16.00 uur Secr. dhr. A.J. Wien; Commissie Volksgezondheid, donderdag 21 om 16.15 uur Secr. dhr. M.C. Westveer; Bestuurscommissie Ontwikke lingssamenwerking, dinsdag 26 om 15.00 uur Secr. dhr. W.J. van Kooten. Gemeenteraad, maandag 25 sep tember om 14.00 uur. Voor het gebruik maken van het spreekrecht moet een afspraak ge maakt worden met de commissie secretaris op het stadhuis, tele foon 75000. De burgemeester van Middelburg maakt ter voldoening aan het bepaalde in artikel 12, lid 8 van de Monumentenwet bekend, dat ingaande 1 september 1989 op de afdeling algemene zaken van de gemeentesecretarie een aanvraag om een wijzigingsver gunning ter inzage ligt voor het monumentenpand Damplein 12 te Middelburg. Tot en met 14 september 1989 kunnen eventuele bezwaren schriftelijk worden ingediend bij burgemeester en wethouders van Middelburg, Postbus 6000, 4330 LA Middelburg. Burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend dat zij voornemens zijn met toepassing van artikel 18a van de Wet op de Ruimtelijke Ordening vrijstelling te verlenen van het bestemmingsplan Nieuwland-Kom voor de uitbreiding van de woning Veerstraat 10. Het bouwplan ligt met ingang van vrijdag 1 september 1989 ge durende 14 dagen ter gemeentesecretarie voor een ieder ter in zage. Gedurende deze termijn kan een ieder, die bezwaar heeft tegen de uitvoering van dat voornemen, zijn bezwaren schrifte lijk kenbaar maken aan burgemeester en wethouders van Mid delburg, Postbus 6000, 4330 LA Middelburg. Burgemeester en wethouders van Middelburg; gelet op artikel 24, tweede lid, onder c, van de Wet algemene bepalingen mi lieuhygiëne; maken bekend dat zij voornemens zijn om op de aanvragen ingevolge de Hinderwet van: 1de heer C. Rijn te Middelburg voor het oprichten en in werking hebben van een cafébedrijf gelegen aan de Markt 77 te Mid delburg; 2. Neolights Café's te Middelburg voor het oprichten en in wer king hebben van een café-discotheek gelegen aan het Damplein 27/Pauwpoort 3 te Middelburg; 3. mevrouw C. Dingemanse te Middelburg voor het oprichten en in werking hebben van een cafébedrijf gelegen aan het Dam plein 20-24 te Middelburg; 4. de heer I. Comijs te Middelburg voor het oprichten en in wer king hebben van een bar, discotheek-eetcafé gelegen aan het Damplein 46 te Middelburg; 5. de heer D. van Wittene te Middelburg voor het oprichten en in werking hebben van een Engelse pub gelegen aan het Dam plein 50 te Middelburg positief te beschikken onder voorschriften om gevaar, schade of hinder voor de omgeving te ondervangen. Ingaande heden liggen de aanvragen met de daarop betrekking hebbende stukken alsmede de ontwerpbeschikkingen elke werkdag tijdens kantooruren en op donderdagavond van 18.00 - 21.00 uur ter inzage op de afdeling Algemene Zaken ter gemeente-secretarie, Lange Noordstraat 1 te Middelburg tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen de beschikkingen op de aanvragen. (Inzage op donderdagavond dient van tevoren telefonisch te worden aangevraagd, telefoon 01180-75432). Bij de stukken ligt een mededeling waar en wanneer een mondelinge toelich ting kan worden verkregen. De aanvrager, alsmede degenen die bezwaren hebben inge bracht naar aanleiding van de aanvraag en een ieder die aan toont dat hij daartoe rederlijkerwijs niet in staat is geweest, kun nen tot 14 september 1989 bij hun college gemotiveerde schrif telijke bezwaren inbrengen naar aanleiding van de ontwerpbe schikkingen. Degene die een bezwaarschrift indient, kan verzoe ken zijn persoonlijke gegevens niet bekend te maken.

de Faam | 1989 | | pagina 5