'Ontroering is me meer waard dan al dat gezeur over geld' 'Minstens zeven anderen hebben het niet overleefd' Éfc II I PArmCFOOL Ji\nViE=t twee kinderbrillen halen en maar één betalen) COMBI BACK 3265 A-^> -C. 90e JAARGANG NUMMER 35 30 AUGUSTUS 1989 FILMFESTIVAL IN PROBLEEMTHEATERS Op zaterdag 2 september begint in de Middel burgse filmhuizen. Schuttershof en Electro, het Filmfestival Zeeland. Een ambitieus project, waar het bestuur van de Stichting Filmtheaters veel van verwacht. Gezien de financiële perikelen van de laatste jaren, lijkt de vraag gerechtvaardigd of een dergelijk festival niet wat hoog gegrepen is. Leo Hannewijk, directeur van de Stichting Filmtheaters vindt van niet. Hoewel het onvermijdelijk lijkt, vindt hij het jammer dat er altijd maar weer over geld gesproken moet worden. Toch is hij bereid om de hele geschiedenis nog eens op een rijtje te zetten. Na een korte maar krachtige start in filmhuis Mecano aan het Dam plein in Middelburg, is het Schut tershoftheater inmiddels al enkele jaren de nieuwe locatie van het filmhuis. „Sinds 1985 krijgt de Stichting Filmtheaters f 25.000,- subsidie per jaar van de gemeente Middelburg", ver telt Leo Hannewijk. „Daar gaat direct f 15.000,- van weg aan rente en aflossing van het Schut tershoftheater. De f 10.000,- die over blijft is dus bedoeld voor de eigenlijke exploitatie. Als je dan kiest voor de kunstzinnige film, dan is zo'n bedrag niet risico vrij". De stichting is aangesloten bij de Associatie van Nederlandse Film theaters. „Die proberen de meer artistieke film te promoten. Een bepaalde graad van kunstzinnig heid is dan ook gewenst bij de keuze die je maakt voor bepaalde films. Wij vertonen in verhouding met andere theaters weinig avantgarde films, omdat daar te weinig publiek voor is. We stre ven er dan ook naar om het me dium kunstzinnige film toegankelijker te maken voor het publiek. Dat kan door het houden van lezingen, colleges, festivals en een beter ingericht theater". Theatercafé „Kijk", vervolgt Hannewijk. „Ons filmpubliek heeft veel weg van het gemiddelde schouwburgpu bliek. Dat betekent dat er een voorkeur voor een zekere luxe is. Zoals iedereen inmiddels wel weet, wordt er in het Schutters hofcomplex gewerkt aan een theatercafé. Om technische en fi nanciële redenen is dat nog niet PZC WEEKBLADEN Oplage: 23.155. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Vlissinger. Totale oplage 46.605 Administratie: Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. 01184-84245. Advertenties: Markt 51, postbus 5017, 4330 KA Middelburg, tel, 01180-81000. Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. 01184-84000. Redactie: Bettie Hollestelle, 01180-81170 en Ad Hanneman, 01180-81171. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg. Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties maandag 17.00 uur. De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 160.480. gereed gekomen. Daarom heb ben we een voorlopige overeen komst met een aantal horeca-ondernemingen in Mid delburg, die bijvoorbeeld een menu aanbieden met na afloop een film. Overigens reken ik er op dat het theatercafé nog vóór het einde van dit jaar gereed is. Ik ben er van overtuigd dat het café positief zal bijdragen tot de toe gankelijkheid van het film theater". In de loop der jaren kwam er steeds meer druk vanuit het gro te publiek, dat ook de commer ciële films in Middelburg wilde zien. „Die mochten wij niet draai en, omdat we een filmtheater zijn en geen bioscoop", legt Hanne wijk uit. Toen dan ook aan de Middelburgse markt een locatie vrij kwam voor een bioscoop, sprong de Stichting Filmtheaters daar direct op in. „We hadden ge hoopt met de winst van Electro de kunstzinnige films in het Schuttershoftheater te kun nen financieren. Dat is allemaal een beetje anders gelopen dan we dachten". Te duur „Het begon al met de verbou- wingskosten, die veel hoger kwa men te liggen dan was voorzien. Daardoor hebben we nog steed^ zaken af te lossen. Een ander probleem is, dat we vrijwel geen premières krijgen hier in Middel burg. Dat komt doordat we nog te weinig naamsbekendheid bij de filmverhuurkantoren hebben. Vlissingen is in dat opzicht nog steeds dè filmstad. Als gevolg van deze problemen dreigde er een financieel tekort voor de stichting. Daarop heeft het mam hHMmraü bestuur een nota aan de ge meente Middelburg gezonden waarin een en ander werd uitge legd en gelijktijdig de vraag gesteld: hoe nu verder?". Al snel ging in Middelburg het gerucht dat bioscoop Electro zou worden verkocht. Dat zou vol gens Leo Hannewijk desastreuse gevolgen hebben voor het Schut tershoftheater. „Als de gemeente minimaal één filmtheater wil be houden in Middelburg, dan is het nog maar de vraag of het ver standig is om Electro af te stoten. Sommige commerciële films bij voorbeeld, draaien heel goed in Electro. Die moeten daar dan eigenlijk enkele weken blijven. Maar er komen ook steeds weer nieuwe films uit, die het even eens goed zouden kunnen doen. Zoals de constructie nu is, mo gen commerciële films overge plaatst worden naar het Schuttershoftheater. Dat loopt zodoende ook weer beter. Wordt Electro verkocht dan mogen we in het Schuttershof ook geen commerciële films meer draaien". Landelijke alure Ondanks een begroting van f 60.000,- lijkt het komende Filmfestival geen nieuwe finan ciële problemen op te leveren. De provincie Zeeland verleende f 35.000,- subsidie. De naar ver wachting drieduizend bezoekers van het festival moeten nog eens f 20.000,- opbrengen.'De overi ge f 5000,- komt binnen via reclame- en sponsorgelden. Leo Hannewijk verwacht veel van het festival. „Je kunt rustig zeggen dat het een festival met landelijke allure wordt. Het hoofdprogram ma met de vele voorpremières wordt echt fantastisch. Met gasten als de Canadese regisseur Atom Egoynm en de actrice Arsi- nee Khanjian halen we zeker de landelijke pers". Over de vraag waarom minimaal het Schuttershoftheater moet worden behouden, hoeft Leo Hannewijk niet lang na te den ken. „In de eerste plaats vind ik vijfendertigduizend bezoekers per jaar niet niks. Als je dan ook nog weet dat één gulden subsidie per bezoeker per jaar het hele finan ciële probleem zou oplossen, dan vraag je je af waar we ons druk 1 Leo Hannewijk: „Met één gulden subsidie per bezoeker is het probleem opgelost". om maken. Daarnaast heb ik nog een heel persoonlijke, idealisti sche kijk op de zaak. Als ik zie dat mensen door een film nog echt ontroerd kunnen raken, dan is mij dat meer waard dan ai dat gelul over geld". MET EEN EEND DOOR DE SAHARA „Toen ik in de Sahara was, dacht ik maar aan één ding: de zee". De vijfentwintigjarige Vlissinger Wim Zoethout, net terug in Nederland, zit er nog wat onwennig bij. Samen met maat Erik Hoffland uit Veenendaal trok hij een maand lang door de Sahara. In een oude gesponsorde Deux Cheveaux. Geen ge makkelijke tocht. „Toen wij er waren, zijn er minstens zeven anderen de pijp uitgegaan", peinst Zoethout. „Tja. Dat krijg je als je je niet goed voorbereid. Eén dag zonder water en je bent dood". In een Eend door de Sahara. Je moet er maar opkomen en voor al, je moet het maar uitvoeren. Eind mei van dit jaar vertrokken beide heren. Vol goede moed, ui teraard. „Eigenlijk viel de tocht mee", zegt Zoethout achteraf, ,,'t Was wel zwaar, maar ik had het veel erger verwacht. We hadden ons goed voorbereid, veel gele zen bijvoorbeeld, maar als je er echt bent, blijkt het altijd anders te zijn". Er zijn nu eenmaal din gen die je niet uit de boeken kunt leren. Het omgaan met de hitte bijvoorbeeld. „Op sommige plaat sen was het vijfenvijftig graden. Dat betekent heel veel drinken. Tien liter per dag als je niet al te veel hoeft te werken, vijftien liter op dagen dat de Eend uitgegra ven en geduwd moest worden. Na tweehonderd meter lopen moesten we een kwartier rusten". Overigens weerde de negenjarige Eend zich kranig. „We hebben er helemaal geen er ge moeilijkheden mee gehad", zegt hij trots. „Maar het is dan ook een sterk, degelijk wagentje. We werden er allebei een beetje verliefd op". Gevaarlijk Dat wil echter niet zeggen dat het een simpel rondreisje was. „Het stuk tussen Tamanghasset (Algerije) en Arlit (Niger) was het zwaarst. Het is daar heel een zaam en verlaten. Alleen zand, rotsen'en hitte. Gevaarlijk, dus. Daarom besloten we dat stuk sa men met twee Franse jongens en Carlos, een Spanjaard, af te leg gen. Al na een dag bleek de auto van Carlos veel te zwaar beladen te zijn. Daardoor kwamen we veel te langzaam vooruit. Een moeilijke situatie, we konden hem tenslotte niet alleen te rugsturen of achterlaten. De auto kon hij ook niet laten staan, want die wordt binnen de kortste keren 'gestript' door de Toearegs (woestijnbewoners red.). Geluk kig kon hij met twee vrachtwa gens terugrijden. We spraken af hem in zijn woonplaats in Gana op te zoeken, maar toen we daar een week of drie later kwamen, was 'ie daar nog steeds niet. Het vreemde van zo'n reis is dat je steeds mensen tegenkomt die je al eerder hebt ontmoet. Op een camping in Ougadougou stond hij opeens naast ons. Toen bleek dat 'ie de tocht na een paar da gen samen met vier Italianen op nieuw had gewaagd. Maar ze raakten elkaar kwijt. Carlos is toen weer teruggegaan en heeft de politie gewaarschuwd. Ze hebben die Italianen gevonden. Alle vier dood. Uitgedroogd". Zoethout en Hoffland maakten naast griezelige dingen ook de meest gekke dingen mee. „Word je middenin de Sahara te eten uit genodigd, krijg je spaghetti. In Ni amey in Niger hebben we de Eend verkocht. Die auto heeft ons, inclusief opknappen, f 1500,- gekost. Daar leverde hij f 2500,- op. Zonder dat we daar moeite voor hoefden te doen. De mensen kwamen gewoon naar ons toe. Voor hen is zo'n auto een statussymbool. Wat hier slecht is, is daar luxe. Bovendien verdienen ze er hun geld mee door hem als bush-taxi te ge bruiken". Scheuren En die bush-taxi's mogen er zijn. Dachten Zoethout en Hoffland alles al in de Sahara meegemaakt te hebben, de trektocht door Afrika die ze daarna per taxi, bus en trein maakten, bleek ook zeer de moeite waard. „Het begrip tijd is niet zo belangrijk in Afrika", grijnst Zoethout. „Een bus die op woensdag om 19 uur wordt ver ondersteld te vertrekken, vertrekt rustig op vrijdag. Ook de taxi's zijn een ervaring apart. Of' de weg nou slecht is of niet, de chauffeur scheurt gewoon door. We vertrokken 's middags om 14 uur voor een tocht van vierhon derd kilometer. We kwamen de volgende ochtend om 6 uur aan. ':V f De Sahara: „Alleen maar zand, rotsen en hitte". Onderweg braken de stabilisato ren af, verloren we de uitlaat en ging de radiator stuk. Maar we reden gewoon door". Hete saus De terugreis naar Nederland ver liep - ondanks het feit dat Zoet hout een malaria-aanval kreeg - heel wat voorspoediger. „We vlo gen met een Russisch vliegtuig, dat tussenstops in Tripoli en Moskou maakte. In Moskou heb ben we nog een een bustocht ge maakt. Dat is wel vreemd, ja, na Afrika". Nederland was wel 'effe slikken' geeft Zoethout toe. „Toen ik in Nederland aankwam, wilde ik weer terug. Opeens weer ge woon Nederlands praten in plaats van vijf talen door elkaar en dan al die luxe... De armoede is, voor al in de Sahell-landen, groot. We hebben een tijdje geprobeerd als de mensen daar te leven. Door het eten op straat te kopen, bij voorbeeld. Maar als weldoorvoe de westerling krijg je dat niet voor elkaar. Na twee weken dia ree van rijst met hete saus duik je toch een restaurant in. Niet dat dat altijd werkt. De kans is groot dat het restaurant ook alleen maar rijst met hete saus op de kaart heeft staan". Aids Gedreven door armoede bleken sommige inwoners wel erg hard nekkig te zijn. „Ik had een leger- koppelbelt in een taxi laten lig gen. Na een paar dagen kwam de taxichauffeur hem terugbrengen. Want ik was z'n vriend zei 'ie. Maar hij wilde er wel m'n schoe nen of m'n slaapzak voor terug. Allah zou wel zorgen dat ik nieu we kreeg. Jij bent blank, dus ben je rijk, denken ze. En zij zijn arm". Ook met de gezondheid van de bevolking is het treurig gesteld. „Er zijn ontzettend veel mensen met Aids, maar je ziet ze niet. De medische voorzieningen zijn daar zo slecht dat de mensen al aan een griepje dood gaan. De voor lichting is zo beroerd, dat de ziek- ■BEHHMHMCSHBBHHlHHIi te zich razendsnel verpreidt. Ondanks het grote risico is er geen aanpassing in het seksueel Ondanks alles een reis die de moeite waard was, vinden zowel Zoethout als Hoffland, die al weer plannen maken voor een volgende reis. „Maar dan wel weer iets origineels. In de Sahara onmoetten we een Zwitser met een Eend. Die man was helemaal gedesillusioneerd. Hij dacht dat hij de eerste en de enige was die met een Eend de Sahara door trok. Z'n hele droom aan digge len. Dat zal ons de volgende keer niet overkomen". GRATIS FIL BIJ INLEVERING VAN UW VOLLE KLEURENROLLETJE Onze 5 sterren stnnncjamnt voor TOPKWALITEIT ALLEEN DE GOEDE FOTO S w BETAALT U SNEL SERVICE GRATIS FOTOALBUM GRATIS NIEUWE FILM FOTO VIDEO AUDIO JONGENS VANAF 14 JAAR Vanaf 2 september starten er nieuwe gezellige danslesclubs. Sommige zijn al helemaal vol geboekt, andere hebben nog meisjes over. Jongens laat deze kans niet voorbijgaan en schrijf nog deze week in voor een winter lang dansplezier. J" Jacob Valckeplein 4 4461 KV Goes Tel. 01100-20176 of 01180-38370 m Aanbieding betreft kom- plete brillen (dus mèt glazen) en is geldig t/m 9 sep- tember-a-sren alleen bijlnlevenhg van deze bon. De gratis tweede bril is bestemd voor hetzelfde kind dat ook de eerste (betaalde) bril gaat dragen. Het montuur van de bril die u wel betaalt mag niet goedkoper zijn 1 dan f 100.-. De gratis bril is het sportieve, hier afgebeelde model "GO", leverbaar in 5 kleuren en verschillende maten. In de gratis bril gaan normale, blanke glazen in dezelfde sterkte als in de eerste (betaalde) bril. Wilt u meer (anti-kras, ontspiegeld, enz.) dan geldt een toeslag Geen andere kortingen te zelfder tijd. Voor beide brillen geldt de Brilmij Ravotgarantie van 1 jaar. Vlissingen Lange Zelke 20 SI. Jacobsstraat 27 Vlissingen Korte Geere 17 Middelburg Lange Kerkstraat 31 Goes

de Faam | 1989 | | pagina 1