Reclamesleepvliegen: oppikken en wegwezen k Feesten nu ook te verzekeren Taalcursussen bij de Kamer van Koophandel Belgen in de bloemen bij Middelburgse VVV ZVU biedt veel nieuwe cursussen Veel muziek op Karolingenmarkt Vaartocht ramschip in beeld vastgelegd De Sprong viert feest Pannekoeken en witbier uitstekende combinatie Pedagogiek eerste graad in Middelburg Weinig klachten over Middelburgse politie Woensdag 30 augustus 1989 DE FAAM - DE VLISSINGER Zeker als je aan het strand ligt is het leuk om naar te kijken: een vliegtuigje dat een reclametekst achter zich aan sleept. Meestal is de tekst goed te lezen maar als het vliegtuig toeval lig de andere kant uitgaat staat de tekst in spiegelschrift en dat geeft de strandganger even de gelegenheid om een puzzeltje op te lossen. Eigenlijk nog leuker is het om te kijken hoe die sleep vanaf de grond wordt opgetrokken. Alleen, dan is het niet 'richting strand' maar richting Vliegveld Midden-Zeeland, waar zeker in het weekend de vliegtuigjes af en aan vliegen om hun teksten op te pikken. „Eigenlijk heeft ieder vliegveld wel een bedrijf waar reclamesle- pen wordt gedaan", verduidelijkt Machiel van de Baan, directeur van Vliegwerk Holland bv in Ar- nemuiden, die naast het sleep- werk onder meer rondvluchten en vlieglessen verzorgt. „Het ef fect van die teksten is niet te me ten, maar zeker is dat die dingen een enorme attentiewaarde heb ben. Vrijwel iedereen kijkt wat er staat. Een uur slepen kost 485 gulden exclusief btw en wat lan ger vliegen kost uiteraard meer. Reken je het om 'per contact', dan praat je over een habbekrats en dan is luchtreclame lang niet zo duur dan de meesten denken". „Alleen, om een dergelijk bedrijf op poten te zetten - ik doe dat nu sinds 1980 - vraagt nogal wat in vesteringen. Je hebt de letters. Duurdere letters zijn vaak beter dan de goedkopere. Aan één alfa bet heb je, niets, dus je hebt een voorraad. Dan moet je nog vlieg tuigen hebben en vliegers. Niet iedereen met een brevet mag re clamesiepen. Dat moeten de B3-mensen zijn. Vliegers die een beroepsbrevet hebben en die het ook nog eens leuk vinden om te slepen". Snelheid Twee van de aanwezige vliegers willen wel uitleggen hoe het alle maal in zijn werk gaat. Erik Schoenmakers (29) vliegt nor maal gesproken in de Orion en Maars Gunning (49) handelt in staal. Waarom ze reclamevlie- gen? Voor beiden is het een dui delijke zaak. „Leuk om te doen en aan de andere kant worden er vlieguren gemaakt die weer zor gen dat het brevet voor de 'klei nere vliegtuigen niet verloopt. „Het lijkt simpeler dan het is" vertelt Erik. „Zeker het oppikken van de sleep vergt nogal wat aandacht. We beginnen met aan vliegen en gooien een dreg uit. Dan is het een kwestie van met de juiste snelheid laag over de baan vliegen, een lus oppikken die tussen twee paaltjes hangt en wegwezen. Dat wegwezen betekent dan, dat als de sleep af rolt je een enorme weerstand krijgt. De snelheid - ook al omdat je dan stijgt - vliegt achteruit en dan is het weer zaak om even te dalen en op vol vermogen op de goede vlieghoogte te komen". „En dan ben je nog niet klaar", vult Maars (afkorting van Marius) aan. „Als je eenmaal in de lucht bent is het uitkijken geblazen. Absoluut geen tijd voor Hilver sum drie of zo, maar 'uitluisteren' op de speciale luchtvaartradio die aan boord is. Luisteren naar ver- keerstorens en luisteren naar an deren. Je weet nooit wat er kan gebeuren. Verder is het nog zaak om je route goed te vliegen, want als je bijvoorbeeld een tekst hebt De drie aanwezige prijswinnaars samen met gastvrouwe Wil van Son op het dek van De Schorpioen. PRIJSUITREIKING FOTOWEDSTRIJD SCHORPIOEN De uitslag van de fotowedstrijd, die werd uitgeschreven naar aan leiding van de tocht die het ram schip De Schorpioen op 3 juni maakte vanuit Vlissingen naar Middelburg, is bekend. Uit de drieentwintig inzendingen wer den vijf prijswinnaars gekozen, die vorige week woensdag aan boord van het schip hun prijzen- in ontvangst konden nemen. Alle ingezonden foto's zijn tentoon gesteld op het tussendek van het schip, dat aan de Loskade een ligplaats heeft gevonden en voor het publiek is opengesteld. Honderden camera's klikten op die zonnige zaterdag in juni, maar slechts weinig fotografen zonden hun werk ook in. De jury, be staande uit Ineke Rutten, Joep Aarssens en Wim Riemens, we zen vijf foto's, waarvan één zwart-witte, als de beste aan. De hoofdprijswinnaar A.J. Davidse uit Middelburg, die met zijn zwart-wit foto een prachtig ver stild beeld van het schip tussen twee paalhoofden gaf, was niet aanwezig om zijn prijs in ont vangst te nemen. Ook Ronald Mol uit Oost-Souburg, die als vijf de uit de bus kwam liet het afwe ten. De heren J. Houterman, M.J. Pluijmers en J. Alewijnse allen uit Middelburg en respectievelijk tweede, derde en vierde prijswin naar ontvingen wel uit handen van Ineke Rutten hun prijs. die boven een braderie moet wor den gevlogen en je draait rechts in plaats van links, dan ziet ieder een de tekst in spiegelschrift. En dat is natuurlijk niet de be doeling". Kick „En vergeet ook niet, dat je de goede tekst moet meenemen", zegt Eric droogjes. „Bij meerdere teksten worden ze naast elkaar - op het veld gehangen en als je route A hebt en je pakt sleep B dat zit er fundamenteel iets niet goed, geloof ik". „Het leukste blijft natuurlijk wanneer ie de sleep zó oppikt dat je er bijna niets van merkt. Dat geeft een kick. Doe je het iets minder goed, dan voel je dat er aan je wordt getrokken. Het afwerpen van de sleep is ook een belevenis op zich. Alle weerstand valt dan in eens weg en het is net of je een schop onder je kont krijgt, 't Is al lemaal echt handen en voeten werk en rustig een uurtje vliegen is er niet bij. Het is werken en werken". De man die moet zorgen dat niet alleen de sleep goed wordt opge pikt maar ook nog eens dat de teksten klaar liggen is Erwin de Vries, een Vlissingse MTS- scholier. Simpelweg heet hij bats man, omdat-ie met twee felge kleurde batjes aanwijzingen geeft aan de vliegers. „Ervaren vliegers pikken die sleep direct op", weet hij. „Ik geef aanwijzingen of ze recht komen aanvliegen, op goe de hoogte zitten en of ze de sleep hebben opgepikt. Best link, want je staat vlak voor de sleep dus op het moment dat je de vlieger een teken geeft dat 'ie de sleep heeft moet je wel wegduiken. Verder moet je zorgen dat de sleep goed ligt en de letters niet zijn bescha digd want ook dan kan er van al les fout gaan". Touwtjes Verantwoordelijk voor de letters - hij is tenminste de enige in Ne derland die professioneel letters fabriceert - is Jep Giltay (43). Oók op het vliegveld met een ei gen 'Toko' Holland Aviation waar behalve letters vrijwel alles op luchtvaartgebied te koop is. „Een goede letter is niet goedkoop" is de eerste voorzet van Jep. „Wij houden hier eigenlijk een paar dingen in de gaten. De leter moet kwalitatief goed zijn, en moet als het even kan zo stil en strak mo gelijk in de lucht hangen. Dat heeft als gevolg minder brandstofverbruik en minder her rie. Een letter heeft een hoogte van ongeveer 2 meter en over die letter lopen touwtjes. Hoe meer touwtjes des te strakker is de let ter. Hoewel, ik heb ze wel eens gezien die leken meer op een dekbed dan op een reclameletter. Wij gebruiken dertien touwtjes. Via een houtje-touwtje verbin* I KURSUSAANBOD NAJAAR '89 I Algemeen PC-gebruik 1 dag 195.- 195.- MS-Dos deel 1 1 dag 3 avonden 195.- 195.- MS-DOS deel II 3 avonden 295.- 295,- MS-DOS deel Uil 2 dagen 450.- WordPerfect 4.2 deel 1 rag 395,- WordPerfect 4.2 ia, 395.- WordPerfect 4.2 Deel 1 II 2 dagen 575.- dBase 111+ deel 1 1 dag 395.- dBase III* deel II 1 dag 395. dBase 111+ deel 1 II 2 dagen 575.- Lotus 1-2-3 deel I 1 dag 395.- Lotus 1-2-3 deel II 1 dag 395.- Lotus 1-2-3 2 dagen 575.- smartware 2 dagen 575.- Veel bedrijven en verenigingen organiseren evenementen zoals personeelsfeesten, toernooien, jubilea en meer van dat soort za ken. Als zo'n evenement moet worden uitgesteld, afgelast of gewoonweg in het water valt, dan zijn vaak heel wat kosten ge maakt en dat betekent dan voor de organisatoren een fikse finan ciële strop. Om die kommer en kwel op te vangen heeft De Amersfoortse - een verzekeringsmaatschappij - de evenementenverzekerina in het leven geroepen, die een der gelijk debacle opvangt. De dek king is all-risk. Dat wil zeggen, dat alle kosten worden gedekt die ontstaan door het afgelasten, uitstellen of afbreken van het evenement. Dat kan zijn verhin dering van 'onmisbare' personen, regen, sneeuw of hagel. De ge nodigden kunnen eveneens wor den verzekerd. De verzekering is bedoeld voor zowel bedrijven en verenigingen als personen die in cidenteel een evenement orga niseren. FOTO EDUARD ENGEL ding worden ze gekoppeld. Aan het begin van de sleeptekst zit een boom (soort vlaggestok) en achteraan een wappervlag. Nu zijn we bezig om de boom te ver beteren, door er een soort vleu geltje aan te zetten. Nog stabieler. En volgend jaar worden de letters via de computer gesne den. Trouwens niet alleen letters, maar elke denkbare voorstelling. Het 'spul' vertrekt. Benzine in de tank voor vijf uur, want je weet „Ervaren vliegers pikken die sleep direct op". maar nooit. „Altijd rekening hou den met het feit dat je niet meer op dit veld kunt landen" is het motto. Ook hier is veiligheid num mer één op de check-list. Van let ter tot batsman en van vlieger tot vliegtuig. En nu maar kijken wat er op die sleep staat. Openbare basisschool De Sprong in Koudekerke is verbouwd. Kleu ters en oudere kinderen zijn nu onder één dak gehuisvest. Daar om is het vanaf vandaag (woens dag 30 augustus) drie dagen feest op de school. In de loop van woensdagmiddag trekt een feeststoet van kinderen, ouders en genodigden door het dorp naar De Sprong. Daar verricht wethouder I. Ovaa van onderwijs de officiële openingshandeling. Woensdagavond kunnen belang stellenden op de school een ten toonstelling bezoeken van werkstukken die de kinderen hebben gemaakt. Op donderdag krijgen de kinderen een muziek- voorstelling aangeboden, een pannekoekmaaltijd, een verras- singsspel en allerlei feestactivitei- ten in de eigen groep, 's Avonds wordt er een grote feestavond gehouden met muziek, kinderker- mis, een loterij, kinderoptredens en een rad van avontuur. Op vrij dagmorgen wordt het feest af gesloten met twee theatervoorstellingen. Theater Dodd speelt voor de midden- en bovenbouw haar nieuwe voor stelling 'Straf'. De kinderen van de onderbouw krijgen het sprookje 'De aap en de Goheba' te zien, gespeeld door Sjaak Ver eist van poppentheater Parabel. Dertig jaar ringoppasser Op de Kerkring in Grijpskerke vindt zaterdag 2 september een ringrijderij plaats, waar aan 27 personen deelnemen. Tussen 8 en 17 uur moet blij ken wie die dag de beste ringsteker is. Een aardige bij komstigheid is het feestje vanwege het dertigjarig jubi leum van ringoppasser Ko Pleijte uit Middelburg. De prij zen worden om 21 uur uitge reikt in café De Gouden Geit in Grijpskerke. CAFE MENEER JANSEN OP STADHOUDERSFEESTEN Vrijdag 1 september barsten in Middelburg de Stadhouders feesten weer los. Op de Markt presenteert een groot aantal ho recabedrijven zichzelf met allerlei lekkers. Meneer Jansen, ge vestigd aan de Middelburgse Rei gerstraat, is één van de weinige café's die present is. De meeste paviljoens worden bemand door restaurateurs. Eigenaar Paul Roodenburg vindt zijn aanwezigheid op de Stadhou dersfeesten echter alleen maar logisch. „Het is gewoon een leuk feest". Paul serveert op de Stad houdersfeesten pannekoeken volgens grootmoeders recept en oud Hoegaards witbier. De keuze voor pannekoeken lag voor de hand, vindt Paul. „Niemand an ders verkoopt ze en bovendien verwachten we veel gezinnen. De kinderen kunnen dan lekker een pannekoek eten, terwijl pa en ma even een witbiertje drin ken. En volgens mij is witbier met pannekoeken een uitstekende combinatie". Hoewel er ook een witte of rode Bordeaux gedronken kan wor den, verwacht Paul veel van het witbier. „Meneer Jansen is destijds als eerste in Middelburg begonnen met het schenken van oud Hoegaards witbier. Zo'n tra ditie moet je natuurlijk hoog hou den. Dit jaar is deze biersoort door een heel groot publiek ont dekt. Het is namelijk een heel zo mers biertje, een beetje zoetzuur van smaak en het drinkt zeker zo makkelijk als een gewoon pilsje". Paul Roodenburg en Inge van Leerdam ook present op de Markt. FOTO EDUARD ENGEL De Zeeuwse Volksuniversiteit (ZVU) heeft dit jaar naast haar normale cursusaanbod een aan tal nieuwe cursussen in haar pro gramma. Bij de taalcursussen zijn dat Hebreeuws voor beginners en een vakantiecursus Hongaars en Noors. Ook in de regio Walcheren zijn een. aantal nieuwe cursussen te volgen. Zo wordt er een cursus Paleagrafie voor beginners gege ven door de archivarissen P. Sijn- ke van de gemeente Middelburg en C. Peters van de gemeente Vlissingen. Paleografie voor ge vorderden wordt gegeven in sa menwerking met het Rijksarchief in Zeeland. Ook de cursus Ver antwoord Wonen is nieuw en wordt gegeven in samenwerking met het transfercentrum Hoge school Zeeland, afdeling Bouw kunde. Nog een aantal nieuwe cursussen zijn: Nederlandse Schilders in de 17e eeuw, Ge schiedenis van de Middeleeu wen, Exclusief Koken, Kralen Sieraden Maken, Kreatief Passen en Meten en Paaseieren beschil deren. In Middelburg en Goes vindt op zaterdag 2 september een open dag plaats. Inlichtingen over de cursussen en de open dag zijn verkrijgbaar bij het ZVU bureau in Middelburg via 01180-34800. Ook Oost-Souburg draagt haar steentje bij aan alle feestelijkhe den die komend weekeinde door heel Zeeland plaatsvinden. Op zaterdag 2 september wordt daar weer de Karolingenmarkt gehou den. Om 10 uur geeft 'wetheer' T. Meijers van Vlissingen in de verlengde Kanaalstraat het start sein voor dit zo langzamerhand traditionele feest. De markt wordt opgevrolijkt met veel mu ziek en een aantal andere activi teiten. In de Taverne in de Kanaalstraat zorgen Johnny and the Starshoo- ters tussen 10 en 12.45 uur voor een swingend jaren vijftig sfeer tje met onvervalste rock and roll. Tussen 13 en 16.30 uur is de beurt aan het Jazz Kwartet, dat zeker ook een aantal nummers uit de jaren vijftig zal spelen. Aan de Kanaalstraat, tussen de Paspoortstraat en de Hud- sonstraat is vanaf 10 uur de Ka- rolingenkapel te beluisteren. Zij worden om 13 uur opgevolgd door de boerenkapel Voorwaards uit Koudekerke. Bij Guus Uus, eveneens aan de Kanaalstraat, zorgt Clown Willempie de gehele dag voor het kinderplezier. Vanaf 11 uur geeft de volksdansgroep The Mac Lee's een aantal voor stellingen. In de Vlissingsestraat wordt tussen 10 en 17 uur de muziek verzorgt door muziekver eniging Vlijt en Volharding. Op het Oranjeplein tenslotte, wordt de gehele dag de ring gestoken. In het gebouw Latijnse Schoolstraat 10 in Middelburg begint op woensdag 13 septem ber een hogere kaderopleiding Pedagogiek (HKP). Deze MO-B opleiding maakt deel uit van het onderwijsaanbod van de Stich ting NUMA, in samenwerking met de Hogeschool Rotterdam. Het betreft een vernieuwde oplei ding voor de akte Pedagogiek eerste graad. De opleiding duurt twee jaar, waarbij op woensdagavond ge middeld zes uur college wordt gegeven. Alleen houders van een tweede graads akte Pedagogiek worden toegelaten. Nadere in lichtingen zijn verkrijgbaar bij het Bureau van de Hogeschool Rot terdam in Middelburg via 01180-35086. De Kamer van Koophandel voor Midden- en Noord-Zeeland houdt voor het derde achtereenvolgen de jaar commerciële taalcursus sen. Het gaat om de talen Frans, Duits en Spaans. De cursisten worden getraind in zowel monde linge als schriftelijke taalvaardig heid. Het effectief voeren van verkoopgesprekken, het afhande len van klachten, onderhandelen over leverings- en betalingsvoor waarden per telefoon of brief zijn onderwerpen die behandeld wor den. De cursussen, die bestaan uit 25 tot 30 lessen, beginnen half september. Eén van de docenten is de 32-jarige E. Bernard. Als docent Frans heeft hij de afgelopen twee jaar zo'n veertig Zeeuwse onder nemers in de klas gehad. Volgens hem lopen de motieven om aan de cursus deel te nemen nogal uiteen. „De één komt omdat 'ie een eigen bedrijf heeft en meer zaken met Frankrijk wil doen, an deren doen mee om hun promo tiekansen te vergroten". Het accent van de cursus ligt op de mondelinge training. De schrifte lijke vaardigheden moeten de cursisten zich zoveel mogelijk thuis eigen maken, met behulp van het uitgereikte studiemateri aal. De in Frankrijk geboren en geto gen Bernard weet waar hij over spreekt als het over taalbeheer sing gaat. Het perfect spreken van een taal is volgens hem niet het belangrijkste. „Al die uitzon deringsregeltjes passen de meeste Fransen zelf niet eens toe. Wat maakt het nou uit of je 'Ie table' of 'la table' zegt. Als die ander maar weet dat je tafel be doelt. Een taal is er om met el kaar te communiceren. Wanneer de boodschap overkomt, heb je je doel bereikt. En dan komt dat 'Ie' en 'la' vanzelf wel". De deelnemers aan de cursus Frans van de Kamer van Koop handel dienen iets meer te weten dan het 'papa fume une pipe'. Een vooropleiding Mavo/Havo met Frans, of relevante praktijker varing is dan ook vereist. Infor matie over de cursus is verkrijgbaar bij W. Korstanje van de Kamer van Koophandel via 01180-35536. Over het afgelopen jaar zijn bij de Middelburgse politie in totaal elf klachten binnengekomen over het handelen van de hoofdstede lijke Hermandad. Het gros van de klachten betrof 'civiele zaken' waar de politie niets mee van doen heeft en eigenlijk niet als klacht kunnen worden meege rekend. Verder was er een klacht van een illegaal in Nederland verblijvende buitenlander die het met zijn uit zetting niet eens was en een Middelburgse dame die vond dat zij 'iets te hardhandig was beet gepakt', toen de politie haar aan hield omdat zij een vuurwapen op zak had. Deze klacht werd doorgesluisd naar de officier van justitie die de klacht ongegrond verklaarde. „In vrijwel alle gevallen bleek dat na een 'goed gesprek' de klager toch wel tevreden naar huis ging", vertelt hoofdinspecteur A. W. Dorst. „Veel mensen begrijpen of weten niet dat wij met civiele zaken, zoals bijvoorbeeld echt scheidingen niets te maken (mo gen) hebben. Dan wordt er geklaagd, maar met even praten kom je er dan samen wel uit". Te genover die elf klachten staan echter meer dan elf tevreden heidsbetuigingen van mensen of bedrijven die politiehulp kregen of een gewillig oor vonden. VIJFTIGDUIZEND INLICHTINGEN VERSTREKT Afgelopen donderdag werd bij het Middelburgs VVV-kantoor de vijftigduizenste inlichting verstrekt. Blij verrast was het echtpaar de Vogelaere uit het Belgische Maldegem toen zij ter ere van dit heugelijke feit in de bloemetjes werden gezet. De bloemen werden door vice-voorzitter van het dagelijks VVV- bestuur, J. Jonas, overhandigd aan mevrouw de Vogelaere. „Dames gaan voor en er kan er tenslotte maar één de vijftig duizenste zijn", was zijn commentaar. De heer de Vogelaere kreeg een fotoboek over Middelburg. Het personeel van het VVV-kantoor werd eveneens met bloemen verblijd, als dank voor hun inzet. Het Belgische echtpaar kwam om een echte VVV-inlichting. „Wij zijn lid van een Vlaams cul tureel gezelschap", vertelt Mar- gareta de Vogelaere. „Mijn man is secretaris van de afdeling in Mal degem. Voor deze afdeling ko men wij een aantal busreizen naar Middelburg en Walcheren voorbereiden. Uit een onderzoek bij onze vereniging bleek namelijk dat Walcheren bij vele Vlamingen minder bekend is dan andere ge bieden in Nederland". De vijftigduizenste inlichting werd dit jaar twee weken eerder Vice-voorzitter J. Jonas (rechts) van de VVV overhandigt de bloemen aan mevrouw de Vogelaere uit België. Geheel links de heer Vogelaere met het nog ingepakte boek over Middelburg. In het midden het VVV-personeel. verstrekt dan vorig jaar. Er zijn volgens Joan den Herder, hoofd informatiedienst, nog een aantal opmerkelijke verschillen. „Het aantal bezoekers uit Walcheren is afgenomen. Dit is vrijwel zeker het gevolg van het beperkte aan tal popconcerten in het land, in verhouding tot vorig jaar. Het aantal Nederlandse bezoekers in totaal is toegenomen. Echt opval lend is de toename van het aantal Duitsers, Italianen, Skandinaviërs en Belgen. Dat laatste is vandaag nog eens op een aardige wijze' bevestigd". Grappige vragen De bezoekers van het VVV- kantoor in Middelburg kunnen er op rekenen dat ze altijd wel op de één of andere wijze worden ge holpen. „Soms is het wel eens moeilijk waar je de scheiding moet leggen", vindt Joan den Herder. „Als mensen bijvoorbeeld om een telefoonnummer komen vragen dan wordt dat meestal wel verstrekt, maar we verwijzen gelijktijdig naar 008 van de PTT. Er komen ook mensen met hele grappige vragen, zoals die Span jaarden die kwamen vragen waar ze ergens koeien konden zien. Of die meneer hier uit de buurt die 's avonds zijn kinderen had voorge lezen over Jip en Janneke die gi raffe gingen rijden. De volgende dag kwam hij bij ons vragen of er ook ergens de mogelijkheid be stond om met zijn kinderen giraf fe te rijden. Die man konden we helaas niet helpen, maar dan kijk je toch weer vreemd op als je dan enkele dagen later in de krant leest dat er ergens giraffe races zijn gehouden".

de Faam | 1989 | | pagina 15