Inspraak sportbeleid Lezingenavond over zijde in Westhove P! In één dag vijfendertig monumenten bezichtigen Wonen in Kanaalzone Hard times in America Geestelijke gezondheid com m i ss i i;s Nieuw gebouw voor Spaanse cultuur Spelmiddag in het water DE FAAM - DE VLISSINGER ABDIJ Woensdag 30 augustus 1989 NIEUWS Woensdag 6 september wordt de tentoonstelling ingeleid met een symposium over het werk van Jacob Riis en Walker Evans. Medewerker M. van Gijsegem van de Koninklijke academie van beeldende kunst in Gent belicht de fotografie van Riis. Hoogleraar Amerikaanse letterkunde dr. Th. D'hean van de rijksuniversiteit Leiden spreekt over de literaire aspecten van Agee in het boek Let us now praise famous men. Conservator M. Frizot van het Centre nationale de la photo in Parijs gaat in op de fotografie van Evans. Een discussie onder leiding van conservator fotografie mevrouw drs. E. Barents van het Stedelijk museum in Amsterdam besluit de bijeenkomst. Het symposium op 6 september, 13.30 uur, wordt gehouden in het Roosevelt studiecentrum. Abdij 9, Middelburg. De voertaal is Engels. Aanmeldingen kunnen worden gericht aan het Roose velt studiecentrum, telefoon 01180-31590. Tot 1 oktober kunnen bij gedeputeerde staten van Zeeland reacties worden ingediend op de discussienota provinciaal sportbeleid. Zoveel mogelijk mensen moeten in de gelegen heid zijn te sporten, dan wel bij de sport te zijn betrokken. IN lil'l liOI'll* Hard times in America: social photography in the Roosevelt Era is een fototentoonstelling in de Kapittelzaal in de Abdij van Mid delburg. Werk van de Amerika nen Jacob Riis en Walker Evans geeft een beeld van de sociale omstandigheden van de bewo ners van de Verenigde Staten van Noord-Amerika ten tijde van de eeuwwisseling en de crisis. Jacob Riis (1849-1914) fotogra feerde aan het begin van de twin tigste eeuw de woonomstandig heden van immigranten in de Lo wer East Side van New York. Zijn werk is gebundeld in het boek How the other half lives. Presi dent Theodore Roosevelt (1901- 1909), New Yorker van geboorte, werd sterk door het werk van Riis beïnvloed. De foto's van Riis in spireerden tot het doorvoeren van hervormingen. Walker Evans (1903-1975) por tretteerde de Verenigde Staten rond 1935 - tijdens het president schap van Franklin Delano Roo sevelt (1933-1945). In het boek Let us now praise famous men tonen foto's van Evans en tekst van James Agee het leven van een sharecropper-gezin in het zuiden. Sharecroppers zijn pach ters, die een deel van de op brengst afstaan verpachter. De tentoonstelling Hard times in America is onderdeel van het Fo tografie Festival, dat in heel Zee- land wordt gehouden en duurt otimUlcinS van 6 tot 28 september. De openingstijden van de Kapit telzaal, Abdij 9, zijn 9.30-12.30 en 13.30-16.30 uur. De toegang is gratis. leder uiteraard naar eigen keuze en aanleg, aldus gs in de nota. Het provinciaal bestuur heeft een ondersteunende rol. De on dersteuning kan bestaan uit sub sidies en het werk van beroepskrachten, vereend in de Zeeuwse sportraad. Volgende week begint een onderzoek naar het wonen in de Kanaalzo ne in Zeeuwsch-Vlaanderen. Onder I.500 van de 40.000 bewoners van het gebied worden enquêteformulieren verspreid met vragen over geluid, stank, stof en roet. De bedoeling is inzicht te krijgen in overlast en de veroorzakers van die overlast: bedrijven, verkeer op de weg of het water, de buren. Het onderzoek is onderdeel van het project Gebiedsgerichte benade ring Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen. Opzet is een visie op de Ka naalzone te ontwikkelen, waarin ruimtelijke ordening, economie en milieu afgewogen worden. Daartoe is het nodig inzicht te verwerven in de bevolkingsontwikkeling, verkeer en vervoer, arbeidsmarkt en al lerlei milieu-aspecten. Deelnemers in het project zijn de gemeenten Terneuzen, Sas van Gent en Axel, het havenschap Terneuzen, de regionale milieu-inspectie, de kamer van koophandel en fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen, de kring van werkgevers Zeeuwsch-Vlaanderen, de Zeeuwse milieufede ratie en de provincie. Het onderzoek is uitbesteed aan bureau Oliemans Punter en Partners in Utrecht. De vragenlijsten kunnen na invulling, ongefrankeerd, aan het bureau worden geretourneerd. Over de gebiedsgerichte benadering van de Kanaalzone is een infor matieblad, gratis, beschikbaar bij het informatie-centrum van de pro vincie, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, 01180-31400. Tot de activiteiten van de Zeeuw se sportraad wordt gerekend het stimuleren van het meedoen aan sport. Enerzijds kan worden in gespeeld op de vraag vanuit de bevolking en anderzijds moet de kwaliteit van de sport worden bewaakt. De gehandicaptensport is de laatste jaren sterk gegroeid. In vrijwel alle Zeeuwse regio's wor den activiteiten ontplooid. Het is zaak in de komende tijd aandacht te besteden aan de voortgang en de kwaliteit in de sector. Uitein delijk moeten de mogelijkheden voor gehandicapte sporters op hetzelfde niveau komen als die voor valide sporters. Kwaliteitsverbetering op alle fron ten wordt het best verwezenlijkt via het sportkader: trainers, be geleiders, verzorgers, scheids rechters, vrijwilligers. Bij de vorming van het kader wordt onderscheid gemaakt tus sen sporttechnische en algeme ne opleidingen. De provinciale sportorganisaties verzorgen door gaans de sporttechnische oplei dingen. De algemene opleidingen behelzen themabijeenkomsten, die niet aan een tak van sport zijn gebonden. Zij zijn veelal bedoeld voor bestuurders, maar ook bij scholing in de sportgezondheids- zorg valt eronder. De sportraad houdt hierin een coördinerende en stimulerende taak. Recreatie Sport en recreatie en toerisme kunnen elkaar versterken: steeds meer mensen brengen hun vrije tijd actief door en mogelijkheden tot sportbeoefening verbreden het toeristisch pakket. Gs willen april of oktober uitroe pen tot sportmaand met daarin opgenomen een jaarlijks weerke rend grootschalig evenement. De keuze in het voor- of najaar houdt verband met de nagestreefde sei zoensverlenging. Bij het groot schalige evenement wordt in eerste instantie gedacht aan wa tersport, maar gezien de grote concurrentie (onder meer van de Sneekweek) achten gs het niet uitgesloten, dat uiteindelijk een andere tak van sport de voorkeur krijgt. Er moet een aanmoedigingsprijs komen voor jong Zeeuws sport- Dinsdag 5 september houdt de tweede kamer uit gedeputeerde staten vier maal zitting over be roepschriften algemene bij standswet. Inwoners van Middelburg, Kapel- Ie, Hulst en Terneuzen zijn het niet eens met de beslissing van hun gemeentebestuur op hun bijstandsaanvraag en hebben daarom bij de provincie beroep aangetekend. De zittingen beginnen om 10.00, 10.20, 10.40 en 11.00 uur. De voorzitter van gs hoort woensdag 6 september, 15.30 uur, een Middelburgse aanvrager van algemene bijstand. De Mid delburger is het niet eens met de beslissing van de gs-voorzitter op een aanvraag voor spoedshalve bijstand. De hoorcommissie bestem mingsplannen houdt donderdag 7 september, 10.00 uur, zitting. De heer D. van de Kreeke heeft bezwaar gemaakt tegen het bestemmingsplan Erasmuswijk van de gemeente Middelburg, omdat hij het niet eens is met de aanleg van een voetgangers- en fietspad langs zijn grond. Alle zittingen zijn openbaar. Zij worden gehouden in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42, Mid delburg. MÊ talent. De prijs zou jaarlijks tij dens de sportmaand uitgereikt kunnen worden. Financiën De provinciale en regionale sport organisaties kunnen een subsidie krijgen van f 1,25 per lid met een minimum van 500 gulden en een maximum van 60 procent van de werkelijk gemaakte kosten voor propaganda en voorlichting en bestuurs- en administratiekosten. Dat kost de provincie per jaar on geveer een ton. In de sportnota wordt aangekon digd, dat de subsidieregeling per 1 januari 1990 vervalt. Door het bedrag per lid ontstaan grote verschillen in de bijdragen aan de verschillende organisa ties. Bovendien is gebleken, dat driekwart van de organisaties het geld niet nodig heeft. Gs willen de honderdduizend gul den wel in de sportsector blijven besteden. Als mogelijkheden noemen zij stimulerende activi teiten, zoals die voor jeugdsport. Een deel van het geld kan wor den gebruikt voor opleidingen en voorlichting op plaatselijk niveau. Gs hebben over de andere onder delen in de financiële paragraaf nog geen uitspraak gedaan. Dat deel blijft daarom buiten de in spraak. Het betreft onder meer de subsidiebedragen voor top sportevenementen, activiteiten, opleidingen en gehandicap tensport. Ook de hoogte van het bedrag voor de sportprijs blijft nog in het ongewisse. De discussienota provinciaal sportbeleid is verkrijgbaar bij het informatiecentrum van de provin cie, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, 01180-31400. Schriftelijke inspraakreacties worden tot 1 oktober ingewacht bij Gedeputeerde Staten van Zee land, postbus 6001, 4330 LA Middelburg. Hl Tot en met 31 oktober kan het ontwerpplan voor de geestelijke gezondheidszorg worden inge zien in het provinciaal informatie centrum. Tot dezelfde datum kunnen reacties op het plan wor den ingediend bij provinciale sta ten van Zeeland, postbus 600I, 4330 LA Middelburg. In het plan geeft het dagelijks bestuur van de provincie aan welke mogelijkheden er zijn voor geestelijk zieke patiënten, varië rend van het psychiatrisch zie kenhuis tot beschermd wonen en crisisopvang. De nota is voor vijftien gulden te koop in het informatiecentrum. Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, 01180-31400. In Abdijnieuws van volgende week wordt een samenvatting van het plan opgenomen. Hl De commissie ziekenhuiszorg van de provinciale raad voor de volksgezondheid vergadert woensdag 6 september, 14.45 uur in hotel Terminus, F. den Hol landerlaan, Goes. Agendapunten zijn onder meer het kerndocument gezondheids beleid en de aanwijzing van "aidsziekenhuizen". Voor Zeeland wordt nagegaan of het noodza kelijk is een ziekenhuis aan te wij zen voor de behandeling van aidspatiënten. De vergadering is openbaar. De vergaderstukken liggen ter inzage in het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9, Middelburg. CORRECTIE In de informatierubriek van vori ge week staat vermeld dat de commissie bestuurszaken ver gadert op donderdag 7 septem ber, 16.00 uur. Dit is niet juist. De commissie vergadert op 8 september, 10.00 uur. WÊ Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland- Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 SAMENWERKING MIDDELBURG EN VLISSINGEN MONUMENTENDAG f- 'jj De gevangentoren. Foto: Ruben Oreet informatie over de monumenten- VVV's en op de dag zelf bij de dag is verkrijgbaar bij beide opengestelde monumenten. CURSUS CAFÉBEDRIJF f295.- Binnenkort start in Goes, Middelburg, Vlissingen en Terneuzen de cursus Cafébedrijf. Deze opleiding bestaat uit 10 wekelijkse avond of middaglessen van elk 27, uur. De cursus kost totaal ƒ295,- en men kan zich nog aanmelden. Een voorop leiding is niet nodig en het Examen voor het Rijkserkende Diploma is op 4 januari. De zeer afwisselende en beslist niet saaie cursus wordt zowel door vrouwen als mannen uit pure hobby gevolgd. Sommigen hebben in hun achter hoofd om ooit nog eens een eigen Horecabedrijf(je) te beginnen. Ook is er een groot tekort aan gediplomeerd horecapersoneel! De lessen worden zeer leven dig gebracht met o.a. dia's, vrijblijvend wijnproeven etc. Ook bezoekt men gezamenlijk een Brouwerij. Met het Diploma kan men zelfstandig een Café, Petit-Restaurant, Disco, Kantine, Bar, etc. beheren. De cursus is zowel mon deling als schriftelijk te volgen. Voor een gratis Brochure of aanmelden, bel Stichting Horeca Onderwijs, postbus 1161 te Breda, telefoon 076-710078. Wie altijd al eens de Vlissingse panden Bellamypark 27 en 30 of de Middelburgse Arondisse- mentsrechtbank van binnen heeft willen zien, kan zaterdag 9 september zijn hart ophalen. Op deze Open Monumentendag zijn in beide steden in totaal zo'n vijf endertig monumenten gratis toe gankelijk voor het publiek. De ge meenten Vlissingen en Middelburg werken tijdens de derde monumentendag voor de eerste keer samen. Die samen werking uit zich in een gezamen lijke monumentengids en een busdienst tussen beide gemeen ten. In Vlissingen, Oost-Souburg en Ritthem zijn 9 september de vol gende monumenten geopend: Korenmolen de Pere, de Neder lands Hervormde Kerk en toren in Oost-Souburg, Fort Rammekens, de Nederlands Hervormde kerk en toren in Ritthem, Bellamypark 14, het Stedelijk Museum, Bella mypark 27 en 30, Beursgebouw, de Gevangentoren, de Oranjemo len, de Sint Jacobskerk, de Sint Jacobstoren, het witte Huis, de Lutherse Kerk, Walstraat 91, het Cornelia Quakshofje en het VVV- Bellamypark 27, één van de particuliere huizen die tijdens de Open Monumentendag te bezichtigen is. Foto: Ruben Oreel kantoor. In Middelburg zijn het Zeeuws Museum, het Abdijcom plex, de Kloveniersdoelen, de En gelse Kerk, Le Baron Chasse, de Lange Jan, de Arrondissements rechtbank, de Kemel, de Schorpi oen, het Stadhuis, de Oostkerk, het Huis de Sprenck, 's Herto genbosch (Vlasmarkt 51), Wage- naarstraat 1 en de watertoren geopend. De monumenten, her-, kenbaar aaan de monumenten- vlag, zijn van 10 tot 17 uur geopend, met uitzondering van de Arrondissementsrechtbank (van 13 tot 15 uur) en het Abdij complex (van 10.30 tot 16 uur). Wandelingen In beide steden worden 9 sep tember extra activiteiten gehou den. In Vlissingen begint om 10.30 uur bij het Stedelijk Mu seum een rondleiding door de binnenstad en om 14 uur start bij het stadhuis een wandeling door het negentiende eeuwse deel van Vlissingen (Scheldebuurt, Badhuisstraat en Koudekerkse- weg). Verder staat er in het mu seum een kleine foto-expositie over het provinciale Monumenten Inventarisatie Project, is de Mo- numentenwacht aanwezig en kunnen brugklassers en leerlin gen van groep 8 van de basis school meedoen aan het postenspel, waarbij ze allerlei 'monumentale' opdrachten moe ten vervullen. In Middelburg kunnen kinderen van rond de tien jaar meedoen aan een stadsspeurtocht van de VVV. Volwassenen kunnen een walkman-wandeling of een stadswandeling maken. Daar naast heeft de ANWB vier nieu we wandelingen uitgestippeld: een monumentenroute, een VOC-/havenroute, een achterpaden-/verrassingsroute en een Miniatuur Walcheren-/Bol- werkenroute. Deze routes staan al vermeld op de informatiepoort op de Markt. De ANWB doet tij dens de Open Monumentendag het gemeentebestuur de bijbeho rende richtingaanwijzers cadeau. Om de monumentendrempel nog lager te maken, rijdt er de hele dag een uit 1948 stammende Rotterdamse stadsbus, de Saurer 223, tussen Middelburg en Vlis singen op en neer. De bus ver trekt om 9.30 uur vanaf het stadhuis in Vlissingen met een aantal genodigden. Burgemees ter J. van der Doef treedt voor deze gelegenheid op als conduc teur voor burgemeester C. Rut ten, die bij de gemeentegrens instapt. De bus vertrekt daarna in Middelburg bij het stadhuis om 10.30, 12.30 en 14.30 uur. In Vlissingen vertrekt de bus vanaf Iguana in het Bellamypark om 11.30, 13.30 en 15.30 uur. Een kaartje kost de passagiers een kwartje. De monumentendag ein digt in Vlissingen bovenaan de oprit van Coosje Buskenstraat, waar de schietvereniging De Fles tussen 16.45 en 17 uur de ka nonnen laat knallen. Om 17 uur is er een bijeenkomst in het Stede lijk Museum. De Stichting Vrien den van het Stedelijk Museum biedt het gemeentebestuur tij dens deze bijeenkomst een ca deau aan. De brochure met alle In de NJHC jeugdherberg, Kasteel Westhove, aan de Duin- vlietweg in Oostkapelle wordt op vrijdag 8 september een lezinge navond gehouden over zijde. De lezingen, die om 20 uur begin nen, sluiten aan op de ten toonstelling 'Zie Zo Zijde', die tot 1 oktober in het Zeeuws Biolo gisch Museum is te bezichtigen. Na afloop van de lezingen, rond 22 uur, wordt deze tentoonstel ling bezocht. A. van Hoegee uit Oostkapelle houdt een lezing over de moer beiboom en het leven van de zij derups. Hij houdt zich al jaren bezig met het kweken van moer beibomen en zijderupsen. De tweede spreker is L. Pollet uit het Belgische Drongen. Hij is textiel- deskundige van pre-industriële weefsels en verzamelaar van oude en nieuwe zijdeweefsels uit Europa en Azië. Hij begeleidt zijn lezing over zijdeweefsels met dia's die hij maakte op studierei zen door China, Iran, Pakistan en Afganistan, allen gelegen op de zijderoute. Op de tentoonstelling in het Zeeuws Biologisch Museum, ge vestigd in de orangerie van Kasteel Westhove, zijn de moer beiboom en de zijderups in leven de lijve te bezichtigen. Verder is er een kleine collectie zijdeweef sels en voorbeelden van kleding en voorwerpen van zijde afkom stig uit de landen van de zijderou te. Omdat maar een beperkt aantal bezoekers de lezingen kan bijwonen, is het noodzakelijk dat belangstellenden zich van te vo ren opgeven via 01188-2620, of aan de balie van het Zeeuws Bio logisch Museum. Vakbondswinkel in Vlissingen ledereen die vragen heeft over studiefinanciering, kan donder dag 31 augustus terecht bij de de Dienstenbond FNV. Die dag staat tussen 10 en 17 uur de rijdende vakbondswinkel in de Lange Zel- ke (hoek Walstraat) in Vlissingen. Allerlei voorlichtingsmateriaal is in de vakbondswinkel voorhan den. Als de deskundigen van de FNV een vraag niet kunnen beantwoorden, nemen ze zo snel mogelijk contact op met de juiste instantie. Ook andere vragen bij voorbeeld over loonstrookjes, uit kering, huursubsidie of belasting worden door de deskundigen beantwoord. Meer informatie is verkrijgbaar via 06-52123599. Dit is een rechtstreekse verbin ding met de rijdende vakbonds- winkel. Se Faam de Vtissinjsr UW WEEKH.A8 Verzamelen Kinderpostzegels - De kinder postzegels die op 8 november van dit jaar uitkomen zijn gewijd aan de rechten van het kind. Dit in verband met het dertig-jarig bestaan van de Verklaring van de Verenigde Naties inzake de Rech ten van het Kind. Er zijn drie postzegels met een waarde van 55 en 25, 65 en 35 en 75 en 35 cent. Thema's zijn 'het recht op onderdak', 'het recht op voedsel' en 'het recht op onderwijs'. De ontwerpen zijn van Anthon Bee- ke uit Amsterdam. De opbrengst van de zegels die verkrijgbaar zijn tot en met 30 december 1989, gaat naar jeugdwelzijnszorg- instellingen. iirtit'riand mdrrlaixl ;i Lezen Kinderpostzegels vanaf 8 november weer verkrijgbaar. De Spaanse Culturele Vereniging in Vlissingen heeft een nieuw clubgebouw, namelijk de voor malige dependance van de Loui se de Colignyschool aan de Colijnsstraat in Vlissingen. Hier mee beschikt de vereniging voor het eerst over een geheel eigen lokaliteit. Zaterdag 2 september wordt om 15 uur het gebouw of ficieel in gebruik genomen. Het middag programma is vooral gericht op kinderen. Het hoogte punt van de dag komt om 18 en om 21.30 uur aan bod. Dan geeft het danspaar Los de Mélaga een wervelende Flamencoshow. Te vens is er een bal op de Latijns- Op de dag van de vervroegde landelijke Tweede Kamer verkie zingen houden de circa tachtig Sportfondsenbaden in Nederland een speciale Sportfondsen Club Middag, onder het thema: Kies de Sportfondsen Club. Ook het Sportfondsenbad Vlissingen aan het Baskensburgplein doet hier aan mee. Vanaf 13.30 uur worden in en rond de zwembaden voor kinde ren van 6 tot 17 jaar allerlei spel activiteiten gehouden. In het Sportfondsen Club Magazine, dat verkrijgbaar is aan de kassa's van de Sportfondsenbaden, staat een prijsvraag. Door het oplossen van die prijsvraag in combinatie met het meedoen aan de spelmiddag, kunnen leuke prijzen gewonnen worden. Amerikaanse muziek van de groep Atlantico. Cultuurmaand begint vrijdag Na alle publiciteit van de afgelo pen maanden gaan vrijdag 1 sep tember dan toch de eerste Zeeland Cultuurmaand- activiteiten beginnen. Naast de activiteiten die speciaal in dit ka der werden opgezet, zijn er ook nog andere culturele evenemen ten in september. Onder deze laatste groep vallen bijvoorbeeld de Stadhouders feesten in Middelburg die van vrijdag 1 tot en met zondag 3 september worden gehouden qn het Sixties festival, dat op vrijdag 15 en zaterdag 16 september in Vlissingen plaatsvindt. Onder de Cultuurmaand-noemer vallen on der meer het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen en het Filmfestival Zeeland dat zaterdag 2 september in Middelburg be gint. In een aantal Zeeuwse ste den waaronder Goes, Middelburg, Veere en Terneuzen worden verder foto-exposities gehouden en enkele musea zijn vanaf 1 september ook in het weekeinde geopend. Meer informatie over alle activi teiten die in september plaatsvin den staat in de tweede Zeeland Cultuurkrant die is uitgegeven door de provincie Zeeland in sa menwerking met het provinciale VVV. De krant is gratis verkrijg baar bij onder meer de Zeeuwse VVV-kantoren. Over het Film festival Zeeland is meer te lezen in de speciale festivalkrant die deze week met De Faam/De Vlis- singer wordt verspreid.

de Faam | 1989 | | pagina 11