'Dit jaar bewijzen dat de maand een vervolg waard is' Vriendenclubje groeit uit tot bloeiende vereniging 1, 2 EN 3 SEPTEMBER STADHOUDERSFEESTEN MARKT MIDDELBURG BIJOU ADVERTEREN IN DE REKREATIEKRANT? Westkapelle uit de lucht Kermisweek Middelburg Tennisspektakel met drie sterren ^"Em BIJOU Bel voor informatie 01184-84317 90e JAARGANG NUMMER 31 2 AUGUSTUS 1989 SEPTEMBER CULTUURMAAND IN ZEELAND Het was een hele klus maar het is gelukt. In maart '89 werd de provinciale afstemmingsnotitie cultuur-recreatie en toerisme vastgesteld. Daarin werd het plan September Cultuurmaand gelan ceerd. Een maand lang culturele activiteiten door heel Zeeland. De in alle haast opgerichte gelijkna mige provinciale werkgoep had precies drie maan den de tijd om het plan te realiseren. En dat is gelukt. Minister E. Brinkman van WVC opent vrij dag 1 september tijdens een galavoorstelling in het Zuidlandtheater in Terneuzen de allereerste Zeeuwse Cultuurmaand. De ster-evenementen in de Zeeland Cultuurmaand zijn de ma nifestatie Fotografie Zeeland 1989 en het Filmfestival Zeeland, die allebei in Middelburg plaatsvinden en het Festival van Zeeuwsch Vlaanderen. Daarnaast zijn alle Zeeuwse musea die maand op zaterdag geopend, de meeste zelfs het hele week einde. In Fort Ellewout bij Ellewoutsdijk zijn beeldende kunst tentoonstellingen en in Goes wordt 23 september een festival voor koren en ensembles gehouden. „Goed, er zijn nog geen speciale evenementen in alle grote steden", geeft S.J. Louwer- se van de werkgroep toe. „Op Schouwen en Duiveland en Noord Beveland zal de komende jaren ook wat moeten komen. Maar dit is een begin. De maand moet nog groeien". Louwerse schat de totale kosten van de Cultuurmaand op een half tot driekwart miljoen gulden. De provincie dokt f 230.000,- de rest komt van de gemeenten en sponsoring en uit de recettes. landse filmgeschiedenis alle vierentwintig films van de Franse regisseur Francois Truffaut ver toond. Verder komt er een selec tie van de Afrika-films die op de filmfestivals in Cannes en Berlijn te zien waren naai; Middelburg en verzorgt het twaalf man sterke Max Tax Filmorkest de muziek bij onder meer The Kid van Charlie Chaplin. Uiteraard ontbreekt de Nederlandse filmband The Direc tors (met onder andere Huub Stapel) niet op het Filmbal, dat zaterdag 30 september in de gloednieuwe Middelburgse Stadsdanszaal wordt gehouden. En of dat allemaal nog niet ge noeg is, wordt - in het kader van het honderdvijftig-jarige jubileum van de fotografie - ook een serie films van fotografen in de film theaters vertoond. Unicum Eveneens in het kader van hon derdvijftig jaar fotografie zijn de foto-tentoonstellingen op ver schillende Zeeuwse lokaties. Flet Roosevelt Study Centrum en het Zeeuws Museum in de Middel- De werkgroep September Cul tuurmaand bestaat uit vertegen woordigers van de Provinciale VVV en van de secties toerisme- recreatie en cultuur van de pro vinciale griffie.. „Het doel van de Cultuurmaand is het het verlen gen van het seizoen door de toe rist en de eigen bevolking hoogwaardige culturele evene menten aan te bieden", zegt Lou werse. De toeristisch-recreatieve en de culturele sector werkten daarbij voor het eerst echt sa men. Dat bleek niet altijd even makkelijk te zijn. „De sectie toerisme-recreatie wilde de lollige braderie-kant op, de sectie cul tuur de zwaardere richting". Klassiek Zoals de werkgroep razendsnel in actie kwam, zo sprongen ook verschillende gemeenten onmid dellijk op het initiatief in. Terneu zen, bijvoorbeeld, die voor het Festival van Zeeuwsch Vlaande ren een garantiesubsidie van f 75.000,- kreeg. „Voor Zeeuwsch Vlaanderen lag een combinatie met het Belgische festival van Vlaanderen voor de hand", zegt Louwerse. „In dat samenwer kingsverband worden er tien klasssieke concerten in histori sche gebouwen gegeven. Onder meer door het Filharmonisch Or kest van Moskou en het Versail les Orkest. Op z'n zachtst gezegd toch wel heel bijzonder". Het plaatselijke bedrijfsleven springt met speciale - bijvoorbeeld Russi sche en Franse - arrangementen op het festival in. Filmorkest Het Zeeuwse Filmfestival speelt zich in de Middelburgse Film theaters af. Er staat een aantal bijzondere voorstellingen op het programma. Zo worden bijvoor beeld voor het eerst in de Neder- Westkapelle en omgeving vanuit een andere hoek bekijken is mo gelijk tijdens het dijkfestival op zaterdag 4 augustus. De Samson Vliegsensatie verzorgt die dag met een Sikorsky helicopter van de KLM rondvluchten van mini maal 15 minuten over dit Zeeuw se dorp. De kaartverkoop voor deze hoogte stage vindt vanaf 10 uur plaats op het landingsterrein aan de Dominee Hofweg in Westkapelle. Een Sikorsky helicopter heeft een lengte van maar liefst 22 meter, een hoogte van vijf meter en een vliegsnelheid van tweehonderd kilometer per uur. Naast drie be manningsleden biedt de helicop ter plaats aan 25 passagiers. Volwassenen betalen f 50,- voor een rondvlucht en kinderen tot zes jaar f 25,-. Een Sikorsky helicopter waarmee een rondvlucht gèmaakt kan worden. burgse Abdij vormen het het cen trale punt van deze exposities. Voor de tentoonstelling in het Roosevelt Centrum verhuizen de allereerste foto's van de uitvinder van de fotografie, Daguerre, van Parijs naar Middelburg. Een uni cum, want de foto's waren nog nooit eerder buiten Parijs te zien. In het Zeeuws Museum staat de tentoonstelling Parijs voor Hausmann opgesteld. En alweer is Middelburg - naast New York - de enige plaats buiten Frankrijk die een selectie van de originele drukken van de negentiende- eeuwse fotograaf Charles Marvil- le kan laten zien. Al met al heeft de werkgroep in korte tijd een sterk programma van de grond gekregen, dat ook door het publiek wordt gewaar deerd, vindt Louwerse. „De kaart verkoop voor het Festival van Zeeuwsch Vlaanderen loopt nu al boven verwachting. Er is veel be langstelling van buiten Zeeland. Daar doen we ook veel moeite voor. Wie bijvoorbeeld via de Pro vinciale VVV in Middelburg een Cultuurmaand-arrangement in een hotel of op een camping boekt, krijgt vijfentwintig procent korting en ook aan de publiciteit wordt veel aandacht besteed. Half augustus verschijnt er een vervolg op de cultuurkrant van ju- nj. ledereen moet weten dat er in Zeeland in september altijd wat te doen is". Concurrentie Dat zal op langere termijn nog een flinke concurrentiestrijd ople veren, want er zijn meer provin cies op het idee gekomen. Drenthe bijvoorbeeld. „Daarom zijn we meteen dit jaar met de cultuurmaand begonnen. Een voorsprong moet je met beide handen aanpakken. Dan maar wat harder werken". Overigens is het nog niet zeker dat de Cultuur maand een vervolg krijgt. „We moeten dit jaar bewijzen dat de maand dat verdiend". De Middelburgse kermisweek staat weer voor de deur. Van vrij dag 4 tot en met donderdag 10 augustus staan Plein 1940 en de Markt volgestouwd met niet min der dan zesendertig attracties. Vrijdagmiddag om 15.30 wordt de kermisweek officieel geopend door de Middelburgse wethouder M. Vinke. Dat gebéurt in dB voor hal van het Stadhuis. Attracties zijn er te veel om op te noemen. Een kleine greep: een waarzegtent, een emotiebaan, een turbo rally, een reuzenrad en de bekende etenswaren als sui kerspinnen en nougat. Op woensdag 9 augustus wordt op het Zusterplein een kermisvuur- werk afgestoken. De laatste ker misdag 10 augustus wordt ook dit jaar weer een Dolle Donder dag. Die dag is er ,de weekmarkt met een standwérkersconcours én wordt er een ringrijderij op het Molenwater gehouden. The Directors, te zien op het Filmbal. PZC WEEKBLADEN Oplage: 23.155. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Vlissinger. Totale oplage 46.605 Administratie: Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. 01184-84245. Advertenties: Markt 51, postbus 5017, 4330 KA Middelburg, tel. 01180-81000. Oost-Souburgseweg 10, postbus 18. 4380 AA Vlissingen, tel. 01184-84000. Redactie: Bettie Hollestelle, 01180-81170 en Ad Hanneman, 01180-81171. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg. Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v„ postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties maandag 17.00 uur. De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland- Totale oplage: 160.480. LTC DE SCHELDE IN VLISSINGEN Twee jaar geleden vierde LTC De Schelde haar 50-jarig jubi leum. De feestelijkheden werden afgesloten met een cabaret, waarbij nagenoeg alle 650 leden aanwezig waren en waaraan in totaal zo'n honderd leden op de een of andere manier had den meegewerkt. Het tekent de sfeer binnen de Vlissingse ten nisvereniging. De vijf oprichters van de vereniging, destijds allen werkzaam op de machine-tekenkamer van de KMS, kon den indertijd niet weten dat het vriendenclubje van toen zou uitgroeien tot één van de grootste en meest welvarende ver enigingen van Zeeland en al helemaal niet dat deze vereniging ooit nog eens het eerste drie sterren toernooi van Zeeland zou organiseren. In 1937 werd begonnen op de betonbanen van hotel Britannia. Deze lagen op ongeveer dezelfde plaats als het huidige complex. Drie jaren later brak de oorlog uit. De banen verdwenen - als gevolg van de inundatie van Walcheren - onder een dikke laag klei. Pas in 1948 werd begonnen met de aanleg van drie nieuwe gravelba- nen en een nieuwe afrastering. Al eerder, om precies te zijn in 1942, was de vereniging lid ge worden van de KNLTB en tien jaar later deed er voor het eerst een team mee aan de bondscom- petitie. Verder kwam er een junio renafdeling. Het ledental nam toe van 54 leden in 1948 tot 174 in 1962. Verenigingsleven Intussen was het banencomplex uitgebreid van drie tot vijf banen en er bestonden al vage plannen voor de aanleg van een zesde baan. Waren die banen tot die tijd eigendom van de heer Goed- bloed, in 1964 werd met de eige naar afgesproken dat LTC De Schelde de banen zou gaan hu ren. In 1970 werd het beheer en onderhoud overgenomen door de Stichting Sportbelangen. De in gebruikname van de kantine, één jaar later, luidde een periode van grote bloei van de vereniging in. Het verenigingsleven kon zich toen verder ontplooien. Om de band tussen de leden te verstevi gen zijn er regelmatig kennismakings-, spelletjes-, cabaret- en barbeque-avonden. En dat werkt, want de aantrek kingskracht van LTC De Schelde, die onlangs eigenaar werd van tennispark De Nolle, op recrean ten en wedstrijdspelers is erg groot en de vereniging heeft als een van de weinige in Zeeland een lange wachtlijst. De organi satie van het A-toernooi dat van woensdag 9 tot en met zondag 13 augustus wordt gehouden, past dan ook volkomen in de lijn van deze actieve vereniging, die onlangs eigenaar werd van het tennispark 'De Nolle'. Plannen heeft LTC De Schelde natuurlijk nog genoeg. De banen-zijn drin gend aan vernieuwing toe en aan het clubhuis moet ook nog het een en ander worden aangepast. Maar de vereniging kennende zal ook dat wel lukken. Nog even en dan is het zover. Van woensdag 9 tot en met zondag 13 augustus vindt in tennispark De Nolle in Vlissin gen het eerste drie sterren A- toernooi van Zeeland plaats. De organisatie is in handen is van LTC De Schelde. Het toernooi heeft een prij- zenpot van 14.999 gulden en er doen de nodige tennistop- pers aan mee. Bij de heren bij voorbeeld Freddy Sauer (behoorde tot de top-40 van de wereld), Wim Groeneveld (halve finalist in een 30.000 dollar toernooi in Oostenrijk) en uiteraard de enige echte A1-speler die Zeeland rijk is: Serge Carpentier. Bij de da mes is Nederlands numero uno Simone Schilder aanwe zig, op de voet gevolgd door Claire Wegink. De organisatie is' nog druk bezig om Glen Schaap naar Vlissingen te lokken, maar of die kan is nog onzeker. Volgende week méér over dit tennisspektakel. A Voor de grootste collectie schooltassen en rugzakken in Zeeland naar BIJOU ZIE OOK ONZE ADVERTENTIES ELDERS IN DIT BLAD! DE ZAAK OP DE HOEK Lange Delft 44/Segeersstraat Middelburg f

de Faam | 1989 | | pagina 1