HBiHias Op het stalen ros het eiland rond J" Bank versierd met wandkleden I I Clown presenteert quiz Segeersstraat Uitzicht op zee en nieuwe jachthaven 'Dit apparaat heeft vele ongekende mogelijkheden' DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 2 augustus 1989 Wat te melden? Postbus 5017, 4330 KA Middelburg ELFDORPENTOCHT WALCHEREN STEUNT GOED DOEL Verenigingen Allerlei Congres alleenstaanden - Het Platvorm van Organisaties voor Alleenstaanden (PLOA) houdt op zaterdag 26 augustus in congres centrum De Reehorst in Ede on der de titel 'Solo '90' een con gres over contactmogelijkheden en alleenstaanden-emancipatie in de jaren negentig. In lezingen en discussies komen het contact- zoeken, de contact- en alleen- staandenorganisaties en het poli tieke beleid inzake alleenstaan den ter sprake. Het congres begint om 10 uur en is bedoeld om de balans op te maken en plannen te ontwikkelen voor de jaren negentig. Gelijk met het congres verschijnen er twee (eenmalige) magazines: 'Solo in Nederland' en 'Alleen uit'. Beide magazines geven infor matie over plaatselijke en regio nale initiatieven voor alleenstaan den en eenouders. De bladen zijn verkrijgbaar bij het PLOA, 073-134357. Vrij-Gezellig - De stichting Vrij- Gezellig uit Middelburg houdt in de komende weken weer een aantal activiteiten voor eenouder gezinnen en andere alleenstaan den tot ongeveer 45 jaar. Zo wordt er op zaterdag 19 augus tus een bezoek gebracht aan de mosselfeesten in Yerseke. De deelnemers vertrekken om 13 uur vanaf het station Middelburg. Verder gaat de stichting zondag 3 september naar de 'zwarte' markt in Baarle Nassau. Ook voor deze activiteit verzamelen de deelnemers zich op het parkeer terrein van het station, maar dan om 10 uur. De maandelijkse ont moetingsmiddag is op zaterdag 16 september in 't Pand in Mid delburg. Voor informatie kan na 20 uur gebeld worden naar 01180-14941. Ballenspel - Club Jeu de Boules Petangue uit Middelburg houdt op donderdag 3 augustus een promotietoernooi op camping De Schotsman in Kamperland. De wedstrijden, die voor iedereen toegankelijk zijn, beginnen om 19.15 uur. Strandwandeltocht - De wan delsportvereniging De Vrolijke Tippelaars uit Vlissingen houdt op zaterdag 5 augustus haar tweede duin- en strandwandel tocht. Vanaf het startbureau - pa viljoen De Kanovijver bij het Nollebos in Vlissingen - kunnen de afstanden 5, 10, 15 en 20 ki lometer worden gelopen. Er is een vrije start tussen 10 en 14 uur. Meer informatie is verkrijg baar via 01184-64753. Orgelconcert - De Rotterdamse organist Dirk Jansz. Zwart geeft op de zaterdagen 5 en 12 augus tus enkele concerten op het orgel van de Koorkerk in Middelburg. Het programma van de eerste or gelavond bestaat uit werken van Sweelinck, Bach, Handel, Ha- vingha, Bastiaans, Mendelssohn en anderen. Het concert begint om 20 uur. Verenigingsmarkt - In Westka- pelle houdt de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen op vrij dag 4 augustus in samenwerking met de Zendingscommissie van de Hervormde en Gereformeerde kerk en de afdeling Welfare van het Rode Kruis een vereni gingsmarkt. De markt, die gelijk tijdig wordt gehouden met de weekmarkt (14 tot 21 uur), vindt plaats op het kerkplein van de Hervormde kerk. De opbrengst gaat naar de organiserende ver enigingen. Gevonden - Bij de gemeentepo litie in Vlissingen zijn de volgende voorwerpen aangegeven: een zonnebril, agenda, poetsdoeken, een plaid, een handschoen, hor loge, een pantalon, een dames- blouson, een kinderjack, een portemonnee met inhoud, linnen kinderschoentje, een armband, een broche, diverse sleutels, een polstasje met inhoud en een tas met hondebrokken. Bij het die renasiel in Vlissingen is een do- berman pincher en een zwart/witte poes aangegeven. Gevonden - Bij de Rijkspolitie groep Valkenisse zijn de volgende gevonden voorwerpen aangege ven: Diverse heren- en damesfiet sen, armbandje, diverse autosleutels, diverse horloges, een kanarie, een wit vest, een bril, een mechelse herder, een bruine kinderwagen, een haze windhond, zwart spijkerjack, een fototoestel Revue 350 FM, diver se portemonnee's met inhoud, een badlaken, reclamebord Ca mel, rijzweepje, een elektriche grill Tefal, een motorbril en een lips huisdeursleutel. Bij de politie in Koudekerke werd een dode ro de kat als gevonden aangegeven. Inlichtingen zijn verkrijgbaar via 01186-1610. Gezondheid Huiskamerprojekt - Drugge bruikers in Vlissingen gebruiken steeds vaker een schone injec tiespuit. Vorig jaar werden 20.000 schone spuiten geleverd en voor 1989 is de prognose 32.000. Dat staat te lezen in het jaarverslag van het Huiskamer projekt voor Druggebruikers (HKPD) in Vlissingen. Uit een en quête over aidspreventie onder de verslaafden blijkt dat meer mensen de vuile spuit van een ander lenen. Verder wordt er wei nig gebruik gemaakt van con dooms bij sexueel verkeer, (slechts 20% altijd) terwijl de helft meer dan één sexuele part ner heeft gehad. In vergelijking met onderzoeken in andere ste den en landen zijn dit overigens redelijk gunstige cijfers zo meldt het jaarverslag. Vrije tijd Stoomweekeinde - In Helle- voetsluis wordt van vrijdag 18 tot en met zondag 20 augustus weer het zo langzaamaan tradi tionele Stoomweekend gehou den. Dit weekeinde valt samen met de Vestingdagen met activi teiten als een braderie, een ker mis, een vlootshow, vuurwerk, een maritieme expositie en ande re bezienswaardigheden. Hoogte punt is echter het Stoomweekend, waarin histori sche stoommachines van allerlei kaliber - personenauto's, vracht wagens, tractoren en landbouw machines - zich verzamelen in het eveneens historische cen trum van Hellevoetsluis. Ook de opvolger van de stoommachine komt in de vorm van ruim hon derd oude voertuigen naar deze voormalige vesting. Het Stoom- terrein is open op vrijdag van 10 tot 18 uur, op zaterdag van 10 tot 24 uur en op zondag van 11 tot 18 uur. Badrit - Motor- en autoclub de Zeeuwen uit Vlissingen houdt op donderdagavond 3 augustus een badrit in Westkapelle. De rit voert, met een gemiddelde snel heid van 24 kilometer per uur, 'over goed begaanbare Walcherse binnenwegen. Zowel leden als niet leden kunnen aan de rit deel nemen. Van 19 tot 20 uur kan worden ingeschreven in café Kasteel van Batavia aan de Zuid- straat in Westkapelle. Clown Joli Jolig maakt er don derdag 3 augustus in de Middel burgse Segeersstraat wel een hele bijzondere voorstelling van. Tussen 10.30 en 12.30 en 13 en 15.30 uur presenteert hij vanuit een speciale stand een quiz, waarbij de toeschouwers deelne mers zijn. Het zijn geen moeilijke vragen die de clown op de passanten af vuurt. „Je hoeft er niet voor gestudeerd te hebben", zegt hij - uiteraard - lachend. De Segeersstraat-winkeliers hebben dertig prijzen beschikbaar gesteld. Daar zijn natuurlijk ook kinderprijsjes bij. Winnaars krij gen hun prijzen direct mee. Om 16 uur is de winnaar van de let- teractie die de Segeersstraat- ondernemers vorige week hiel den, aan de beurt. Joli Jolig over- Boulevard dicht - Op de Vlis- singse Boulevard Evertsen en een deel van de boulevard Bankert wordt in de nacht van vrijdag 4 op zaterdag 5 augustus de mid- zomernachtmarkt gehouden. In verband hiermee wordt het 'marktterrein', de hele Boulevard Evertsen en de Boulevard Bankert tussen het Strandhotel en de Trompstraat afgesloten. Daartoe worden er zowel bij het Woold- huis als bij de Trompstraat afzet tingen geplaatst. Dat gebeurt vrijdag rond 14 uur. Vanaf die tijd geldt er een parkeerverbod. Wie gewend is langs dit traject de auto te parkeren, wordt aanbevo len om zijn of haar voertuig el ders te plaatsen. Zo niet, dan wordt de auto weggesleept. Tus sen 17 en 18 uur wordt ook bij de toegang tot de boulevard Bankert ter hoogte van de Coosje Bus- kenstraat een afzetting geplaatst. Doorgaand verkeer over de bou levard is dan niet meer mogelijk. Domburg - De gemeenteraad van Domburg vergadert op dins dag 8 augustus om 19.30 uur in het gemeentehuis. Tijdens de vergadering wordt onder meer een voorstel besproken om de Stichting Peuterspeelzaal Hum- melhonk voor het jaar 1989 een extra subsidie te geven. Dit is no dig omdat de speelzaal vanaf dinsdag 1 augustus met één morgen (groep) wil uitbreiden. Momenteel is er een wachtlijst van veertien peuters, die met de ze uitbreiding kan worden opge heven. Het subsidiebedrag moet hiertoe worden verhoogd met f 2.025,- tot een totaalbedrag van f 25.110,- Langs elf dorpen en steden op Walcheren voert de fietstocht die de Echte Nederlandse Fietsersbond (ENFB) in samenwer king met Terre des Hommes en de plaatselijke VVV's heeft uit gezet. Wie op dinsdag 8 augustus zijn stalen ros bestijgt en de uitgezette route volgt steunt niet alleen een goed doel, maar ontvangt na afloop ook nog een medaille. 't Eiland rondfietsen is 's zomers voor zowel de toerist als de inwo ner van Walcheren een geliefde bezigheid. Walcheren is bij uit- Bluesmuziek op kermisavonden Kermis in Middelburg betekent bluesmuziek in Bar American. Op de eerste kermisavond, vrijdag 4 augustus, speelt de Gentse for matie Give Buzze in de Middel burgse bar. De laatste kermisavond verzorgt Herman Brock and the FFFF-band uit Ter- neuzen het muzikale geweld. Bei de optredens beginnen om 21.30 uur. De driemansformatie Give Buzze bestaat al sinds 1979 en speelt muziek die, zoals ze zelf om schrijven, ergens tussen ZZ Top en George Thorogood in zit. De groep bestaat uit Eric Dieriks (Drums), Frans Vlaeminck (Bas) en Dirk D'hondt (gitaar, slide- gitaar en zang). De FFFF-band (Fat Freddy's Freak Federation) tracht het publiek te vermaken met verschillende stijlen Ameri kaanse muziek. De band speelt hoofdzakelijk eigen werk. Er wordt gespeeld in wisselende be zettingen die niet vooraf bekend zijn. De leiding is in handen van zanger-gitarist Herman 'Big No- se' Broek. stek geschikt om per tweewieler te verkennen: de afstanden zijn niet te groot en in elk dorp en el ke stad valt wel wat te zien. De ENFB organiseert nu alweer voor de vierde maal een toertocht van ongeveer 50 kilometer, die dit maal met name door het westen en midden van de streek voert. "We proberen steeds weer een andere route uit te zetten", ver telt Bouke Bouwman van de ENFB. „Toen enige jaren geleden bleek dat de belangstelling voor de avondfietsvierdaagse steeds meer terug liep, besloten we in 1986 een toertocht als alternatief te bieden. De belangstelling was het eerste jaar al erg groot: 1100 deelnemers. We zijn natuurlijk wel afhankelijk van het weer. Het mag niet te warm zijn, maar ook niet regenen. De tocht is bedoeld voor iedereen die het leuk vindt om aan de hand van een routebe schrijving langs plekjes te fietsen, die men wellicht niet kent". Afstappunten In de folder staan diverse afstap punten vermeld die de deelnemer tegen een gereduceerd tarief of soms ook gratis kan bezoeken. Dit jaar zijn dat onder meer het Nationaal Holografie Museum in Middelburg, een Orchideeënkwe- kerij in Koudekerke en Molen Ta verne 'De Hoop' in Serooskerke, die dit jaar bovendien als sponsor optreedt. Rond deze stempel- FOTO EDUARD ENGEL plaats vinden die dag verschillen de nevenactiviteiten plaats. Terwijl een jazzband opwekkende klanken ten gehore brengt kan de Goed doel vermoeide peddelaar genieten van spijs en drank en bovendien kennis maken met een groot aan tal oude ambachten, waarvan de monstraties verzorgd worden. vergaard krijgt een medaille mee naar huis. Uiteraard is ook de molen die dag te bezichtigen. Wie na afloop van de tocht alle elf stempels heeft Evenals vorig jaar komt de op brengst van de elfdorpentocht geheel ten goede aan een project van Terre des Hommes. Deze or ganisatie voor het kind in nood bestaat volgend jaar 25 jaar. On langs werd een nieuw hulppro gramma voor kinderen in de Mariene Schot en Emmy Stokvis naast één van de wan dkleden. Joli Jolig a/s quizmaster. handigt hem of haar symbolisch een volledig verzorgd weekeinde naar Parijs. IK WIL DE PZC 2 WEKEN GRATIS ALS NAAM: Adres: PC Plaats: 1—1 Tel.: (U kunt deze bon zonder postzegel aan ons terugsturen). PZC afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Mariene Schot en Emmy Stokvis houden van dinsdag 1 augustus tot en met donderdag 28 sep tember een expositie van wand kleden in de Rabobank aan de Lange Geere in Middelburg. Met vijfentwintig jaar ervaring in het weven is dit voor Mariene Schot een overzichtstentoonstelling te noemen. Het werk is gedurende de openingstijden van de bank te bezichtigen. Mariene Schot begon haar oplei ding Antiek Textiel in Haarlem in 1964. Daar werkte zij onder meer aan het bekende gobelin 'Zeeslag' uit het Zeeuws Mu seum. Eind vorig jaar kwam zij naar Middelburg alwaar zij onder de indruk raakte van de motieven en kleuren in het schilderwerk van Emmy Stokvis. Stokvis' eerste werk bestond uit Zaanse volksschilderkunst. In de loop der jaren ontwikkelde zij een verfijnde en geheel eigen tech niek. Sfeervolle miniatuurtjes van acrylverf komen van haar hand. Een half jaar geleden ontstond een hechte samenwerking met Mariene Schot. Voor haar werk heeft Emmy Stokvis nieuwe kleu ren en motieven aangedragen. Dat heeft weer geleid tot totaal andere gobelins van de hand van Mariene. TOVEFtMACHINE BIJ FOTO VERSCHOORE Sinds korte tijd heeft Foto Ver- schoore aan de Badhuistraat in Vlissingen er een uniek apparaat bij gekregen. Naast de supersnel le ontwikkel- en afdrukservice heeft de zaak nu ook een machi ne geïnstalleerd, die binnen vier minuten een foto of vergroting kan maken op transparant-, mat-, glanzend- of negatiefpapier. Daarbij produceert dit apparaat niet alleen een foto van een foto of van een negatief, maar kunnen ook niet te grote voorwerpen moeiteloos binnen luttele ogen blikken op de plaat worden vast gelegd. „Het is net een tovermachine", vertelt Ad Verschoore, die op dat moment nog als enige in de zaak de mogelijkheden van deze Ja panse vinding onder de knie heeft. „Iets meer dan een jaar ge leden maakte ik op een beurs kennis met het apparaat, dat met touwen was afgezet en waar een Japanner van Fuji angstvallig de wacht hield, zodat niemand erbij kon komen. Bij mijn weten zijn er nu twee'van in Nederland, maar het is ook een investering van rond de f 90.000,-. Ik mik met name op het bedrijfsleven, dat ik via een folder op de hoogte wil stellen van de vele mogelijkheden van deze nieuwe vinding. Maar de particulier kan uiteraard ook in onze zaak terecht", zegt Ver schoore niet zonder trots. Mogelijkheden Volgens eigenaar Verschoore zijn de mogelijkheden van de nieuwe, computergestuurde machine zeer talrijk. „Aangezien het hier dus geen fotocopieerapparaat betreft maar er a la minute een echte foto wordt gemaakt is de scherpte van de afdruk uitste kend. Zo kan een oude vergeelde foto niet alleen worden vergroot tot 30 bij 45 centimeter, maar ook weer 'op kleur' worden ge bracht. Ook voorwerpen voor een folder van bijvoorbeeld een juwelier zijn binnen enkele ogenblikken ge maakt, waarbij vergroot kan wor den tot 200%", legt de fotograaf uit. „Zelfs een bord frieten of een schotel bami kan zo op de plaat, waarna de transparante afdruk gebruikt kan worden voor licht bakreclame. Op de oude manier kostte dit kapitalen, nu slechts enkele tientjes. Ook architecten- bureau's kunnen hun tekeningen zonder hoge kosten op een prachtige manier afgedrukt krij gen. De mensen zullen de moge lijkheden moeten leren ontdek ken, want met name voor bedrij ven kan ik enorm kostenbespa rend werken", besluit Verschoore enthousiast. Montparnasse: Café met Franse allure. Bouke Bouwman. derde wereld gestart op het ge bied van onderwijs en praktijkge richte vakscholing. Voor deze 'Laat ze leren' projecten in onder meer Zuid-Amerika, Indonesië en de Filipijnen, zal er die dag ge fietst worden. Bouke Bouwman: „Tot nu toe konden we ieder jaar een bedrag van f 3000,- afdra gen aan Terre des Hommes. Daar was de organisa tie uiteraard heel blij mee". Wie mee wil doen aan de fietstoer- tocht op dinsdag 8 augustus, kan vanaf 9 uur 's ochtends op elf verschillende plaatsen opstap pen. De kosten bedragen f6,- voor volwassen en f 3,- voor kin deren en 65-plussers. Voor infor matie en voorverkoop van de routeboekjes kan men op alle VVV-kantoren terecht. de Faam - de Vlissinger UW WEEKBLAD GRAND CAFE MONTPARNASSE IN VLISSINGEN Een vleugje Franse sfeer gecom bineerd met de zilte lucht en de eeuwige bedrijvigheid van boot jes rond een haven. Ziedaar de ingrediënten die zorgen dat een verblijf in het nieuwe Grand Café Montparnasse op de 'top' van het nieuwe de Ruyterplein in Vlissingen naast een aangenaam ook een eeuwig boeiend schouwspel oplevert. Niet alleen de grote zeekanjers, maar ook de kleine plezierjachtjes zorgen dat het oog zich nooit verveelt. Op de plaats van de oude vismijn verscheen een gebouwtje, dat door de Goese Guus Blanken- burgh werd gehuurd en omgeto verd tot een Grand Café, waar de bezoeker achter een kop koffie met gebak of een Frans stok- broodje kan genieten van het ge doe op het water. Blankenburgh: „Montparnasse is bedoeld voor Nieuw concept V&D klantvriendelijker De regelmatige bezoeker van het warenhuis Vroom en Drees- man (V&D) in Middelburg heeft het natuurlijk al lang opge merkt. Zoals al eerder in deze krant werd gemeld, is de Mid delburgse vestiging van dit grootwinkelbedrijf in de afgelo pen weken gemoderniseerd. Al thans, aan de binnenkant. De ingangspartij wordt in septem ber vernieuwd, zodat de buiten kant meer overeenkomt met dat wat binnen te zien is. De nieu we stijl van inrichting noemt het concern zelf het Nextdoor con cept. Middelburg is de vierde V&D vestiging die volgens deze formule werd ingericht. "Bij het runnen en in bedrijf hou den van een warenhuis moeten er regelmatig keuzes gemaakt worden", vertelt regiodirecteur commerciële zaken J. Hoog moed. "De vorige inrichting was in de eerste plaats te vol en daardoor onoverzichtelijk. Daar naast konden de afdelingen die nu verdwenen of ingekrompen zijn moeilijk concurreren met de speciaalzaken. Dit laatste niet zo zeer in prijs, maar vooral in sor tering. Anders gezegd, er was te weinig keus. Zo worden er hier in Middelburg geen meubels meer verkocht en is bijvoorbeeld een levensmiddelen afdeling te ruggebracht tot een chocolate rie. Een aantal andere afdelingen zijn daarentegen weer uit gebreid". De nieuwe inrichting is vooral ruimer en alleen daardoor al overzichtelijker. Hoogmoed wil hier de woorden 'gezelliger' en 'klantvriendelijker' nog graag aan toevoegen. Hoewel de ver nieuwing inmiddels geheel is af gerond (met uitzondering van de entree), wordt dit officieel ge vierd op donderdag 1 7 augustus met de slogan 'rondje van de zaak'. "Daar maken we overi gens geen grote toestand van" bekent Hoogmoed. "We hebben die dag wat speciale aanbiedin gen in de vorm van afgeprijsde produkten. Daarnaast krijgen al le bezoekers bij het vernieuwde restaurant een gratis kopje kof fie aangeboden. En voor de kin deren is er ook nog een klei nigheid". het rustige meestal iets oudere publiek, dat de tijd heeft en lek ker wil zitten kijken naar wat zich afspeelt op en rond het water. We voeren een wat Frans aan doende kaart met gerechten op basis van brood: tosti's, baguet tes en dergelijke. Geen frites en andere frituurhappen. Binnen is er plaats voor rond de 70 perso nen, terwijl er buiten nog eens zestig stoelen kunnen staan", zegt de kersverse horecaonder nemer, die in het verleden in de watersportbranche werkzaam was en de nieuwe onderneming met vrouw Sarina en hun twee kinderen runt. „Ook voor perso neelsfeesten en familie-aangele genheden is onze zaak zeer ge schikt, mede door de zitbar, die op een verhoging werd ge plaatst". Arsenaalgebied Met de komst van de nieuwe jachthaven is er volgens Blanken- bergh een levendige loop onstaan naar het centrum van Vlissingen. Dat betekende ook voor de mid denstand van het Bellamypark een opleving. „Het opknappen van het Arse naalgebied is de laatste fase en dan is het hele projekt rond het ophogen tot deltahoogte afge rond", zegt de café-eigenaar die eens zelf ook een opleiding weg en waterbouw volgde. „Onze zaak is dan helemaal in de wan delroute vanuit het centrum op genomen, zodat we hopelijk het hele jaar door publiek trekken". Blankenburgh, die momenteel met zijn gezin onder in het ge bouw bivakkeert: „Momenteel gaan de zaken al heel goed. Met dit weer moeten we soms om één uur 's nachts de gasten van het terras jagen, want anders ko men wij helemaal niet meer naar bed. Naar ons huis in Goes heen en weer reizen wordt dan echt te veel, vandaar dat wij hieronder een plekje zochten". Grand Café Montparnasse, de Ruyterplein 1 in Vlissingen, tele foon 01184-14498, is in het sei zoen dagelijks geopend van 10 tot 24 uur. I

de Faam | 1989 | | pagina 11