Zeelands sociale economie PROVINCIE HHK ZEELAND PROVINCIE ZEELAND Bekendheid met smog Provincie maritiem PZC Wat te doen bij colportage aanvraag east asiatic timber holland bv vergunningen pechiney DE FAAM - DE VLISSINGER ABDIJ De meerderheid van de bevolking in zuidwest Nederland was in juni op de hoogte van de smogvorming. Tachtig procent van de inwoners van Zeeland, West-Brabant en de Zuidhollandse eilanden had op de een of andere manier van de luchtverontreiniging gehoord. Voor naamste informatiebronnen bleken de televisie en de regionale dag bladen in Zeeland en West-Brabant. Voor de Zuidhollandse eilanden waren de televisie en de landelijke dagbladen de belangrijkste nieuws- brengers. twee miljoen kilometers hebben uitgespaard. Volgens de onder zoekers kan daarbij nog een on bekend aantal kilometers worden opgeteld, want ondervraagden gaven aan, dat zij de auto ook privé niet hadden gebruikt. Commissaris der koningin dr. C. Boertien heeft deze gegevens, verkregen na een in opdracht van de provincie Zeeland uitgevoerd onderzoek, in Den Haag gepre senteerd. Hij deed dat tegelijk met de aanbieding van een rap port met aanbevelingen voor ver keersmaatregelen bij smogvor ming voor de commissarissen der koningin in het hele land. De oproep om de auto te laten staan om naar en van het werk te gaan, haalde 62 procent'van de Zeeuwse en 50 procent van de Westbrabantse bevolking uit de regionale kranten. De kranten waren daarmee de televisie voor, want die scoorde respectievelijk 34 en 35 procent. De bewoners van de Zuidhollandse eilanden hoorden de oproep het meest via de radio (41 procent). De televisie scoorde hier 38 procent. Vanuit het hele gebied gaf 21 procent daadwerkelijk gehoor aan de oproep en liet dus de auto één of meer dagen staan voor het woon-werkverkeer. Als de oproep landelijk zou zijn gevolgd dan zouden iets minder dan twintig duizend automobi listen de auto hebben laten staan en daardoor gezamenlijk rond De Provinciale stoomboot-diensten en de vaste oeververbinding Westerschelde zijn de onderwerpen in de stand van de provincie Zee land op de Maritieme Expo in Vlissingen. De tentoonstelling in het maritiem instituut De Ruyter, Boulevard Bankert, is van vrijdagmiddag 21 juli tot en met zondag 6 augustus te bekijken. De provinciale stand is op de eerste verdieping. Het grootste deel van de stand wordt in beslag genomen door de Pro vinciale stoomboot-diensten. Het reilen en zeilen van de veerverbindingen over de Westerschelde wordt verbeeld aan de hand van kleuren- en zwart-wit foto's. Boven dien zijn van alle vijf de schepen dialichtbakken opgehangen. Per paneel wordt een indruk gegeven van de drie dubbeldekkers en de twee enkeldekkers, die zorgen voor de verbinding tussen Zeeuwsch- Vlaanderen en de rest van Zeeland. Ook worden de technische gege vens van de schepen vermeld. Een aantal panelen is gereserveerd voor de vaste oeververbinding Westerschelde (WOV). Impressies worden gegeven van de plannen van de twee particuliere maatschappijen, die offerte hebben uitge bracht voor een brug, en tunnel of een combinatie van die twee ter vervanging van de veerverbinding. De openingstijden in het Maritiem instituut zijn van 10.00 tot 16.00 uur, met uitzondering van vrijdag 21 juli, wanneer de deuren 's mid dags open gaan. H Woensdag 19 juli 1989 NIEUWS Automobilisten, die de oproep naast zich hebben neergelegd, gaven hiervoor onder meer als ar gument: ongemak, niet voldoen de openbaar vervoer en overtrok ken berichten over de vervuiling. De smog bestond uit een ver hoogde concentratie in de lucht van ozon en stikstofdyoxyde. Door hef aanhoudende warme weer met maar weinig oosten wind werd de verontreinigde lucht uit ver verwijderde in dustriegebieden naar zuidwest Nederland getransporteerd. Door de zonneschijn konden de hoge, schonere luchtlagen zich niet mengen met de onderste, vervuil de luchtlaag, wat de smogvor ming nog bevorderde. De luchtverontreiniging wordt op verschillende meetpunten in het land geregistreerd. De Zeeuwse meetpunten zijn in Zierikzee en de Braakman. Afhankelijk van de mate van ver ontreiniging kunnen worden in gesteld een voorwaarschuwings- fase, een waarschuwingsfase en een alarmfase. In de voorwaar schuwing wordt van de bevol king niets gevraagd om te doen of te laten. Ambtelijke diensten en instellingen moeten in paraat heid zijn. In de waarschuwingsfa se is nu aan de bevolking ge vraagd zware lichamelijke in spanning buiten te vermijden en de auto zoveel mogelijk te laten staan en aan bedrijven is ge vraagd de uitstoot van vervuilen de stoffen te beperken. In de waarschuwingsfase kunnen maatregelen dwingend worden opgelegd. Hl Tot 15 september kunnen bij de provincie reacties worden inge diend op het ontwerp sociaal-economisch beleidsplan. Hoe de Zeeuwse economie in de jaren 1989-1990 gestalte moet krij gen, wordt in het plan verwoord. Algemene doelstelling in het plan is de werkgelegenheid te vergro ten. Dat kan door de bedrijven in alle sectoren te versterken en nieuwe sectoren aan te trekken en door de omstandigheden voor het bedrijfsleven te verbeteren, waarbij moet worden gedacht aan bedrijfsterreinen, verbindin gen, energietarieven, milieu-eisen en dergelijke. Hoewel het rijk de grootste zeg genschap heeft in de sociaal- economische sector, vindt het dagelijks bestuur van de provin cie, dat er voldoende aankno pingspunten zijn om een afgeleid, eigen beleid te voeren. Samen werking tussen de provincie, de gemeenten, de kamers van koop handel, de arbeidsbureaus en werkgevers en werknemers is daarbij een voorwaarde. Pijlers Net als in het huidige sociaal- economisch beleidsplan, noemen gs zeehavengebonden activitei ten, recreatie en toerisme, de agrarische sector en de visserij de pijlers van de Zeeuwse economie. Uitbreiding van zeehaventerrein moet worden gevonden op de Axelse Vlakte. Zeeuwsch-Vlaan- deren heeft nu nauwelijks meer nat industrieterrein beschikbaar. Onderzocht moet worden of een distributiecentrum gevestigd kan worden in de buurt van de Bijle- veldhaven; als vestigingsplaats zouden ook Goes en de Kanaal zone kunnen dienen. Op rijksniveau krijgt het Wester- scheldegebied een belangrijke functie. Het is daarom gerecht vaardigd, dat het rijk vertegen woordigd blijft in de havenschap pen Vlissingen en Terneuzen. In de landbouw zou een vergelijk bare situatie met de visserij moe ten ontstaan, wat betreft de produktieverwerking, specialisa tie en concentratie. Zoals Yerseke het centrum is voor de visserij en aanverwante branches zou er voor de landbouw een soortgelijk herkenbaar "instituut" moeten komen. Initiatieven in die richting kunnen met provinciale steun worden uitgewerkt. Landinrich tingsprojecten en de zoetwater voorziening zullen worden bevorderd en de provincie wil geld blijven geven aan praktisch en wetenschappelijk onderzoek. Gs zijn het eens met het streven de vangstcapaciteit en de vangstmogelijkheden in de kot- tervisserij beter op elkaar af te stemmen. Ook vinden zij, dat er meer mosselpercelen moeten ko men en dat een produktie van rond 25 miljoen oesters per jaar haalbaar is. Viskweek en andere produktiemethoden kunnen met provinciale steun van de grond komen. Zeeland wil België benaderen voor grensoverschrijdende activi teiten, wat vooral voor Zeeuwsch- Vlaanderen van belang is. Ook op toeristisch-recreatief gebied kun nen België en Zeeland nog nader tot elkaar komen. Verbindingen Gs spannen zich in de vaste oe ververbinding 'Westerschelde zo snel mogelijk gerealiseerd te krij gen. Het vliegveld Midden- Zeeland moet behouden blijven, omdat het van belang is voor de Zeeuwse economie. Het zakelijke vliegverkeer zou moeten worden uitgebreid. Via onderzoek moet een provin ciale visie worden ontwikkeld op de communicatie-technologie. Arbeidsmarkt Onderwijs is een belangrijk ele ment ter versterking van de ar beidsmarkt. Bestaande opleidin gen moeten in Zeeland blijven en nieuwe moeten worden aange trokken. Het aanbod van buiten schoolse opleidingen moet overzichterlijker worden ge maakt. Het werk van het Con tactcentrum onderwijs-arbeid (COA) blijft ondersteuning ge nieten. Moeilijk vervulbare vactures en langdurige werkloosheid zijn de grootste problemen op de ar beidsmarkt. Scholing kan ook hier een antwoord zijn, doordat vraag en aanbod daardoor beter op elkaar kunnen worden afge stemd. Bovendien kan een goed geschoold werknemersaanbod het bedrijfsleven bewegen tot nieuwe investeringen. Extra maatregelen om langdurige werkloosheid terug te dringen, blijven noodzakelijk. Projecten met het doel kansarme groepen uit de samenleving (vrouwen, minderheden) werk te bieden, kunnen, mits zij concreet zijn, re kenen op provinciale steun. Met de toetsingscommissies voor vrijwilligerswerk wordt nagegaan hoe vrijwilligers met behoud van uitkering opnieuw aan de slag kunnen. Fondsen De provincie heeft drie fondsen, waaruit kan worden geput voor ondersteuning van projecten in de sociaal-economische sector: het werkgelegenheidsfonds, het fonds bijzondere voorzieningen en het voorwaardenscheppend beleid. Voorgesteld wordt de drie te bundelen tot één nieuw: het sociaal-economisch ontwikke lingsfonds. Uit het werkgelegenheidsfonds worden achtergestelde leningen verstrekt aan beginnende bedrij ven en aan bedrijven, die nieuwe activiteiten ontplooien. Het fonds bijzondere voorzienin gen wordt aangesproken voor de financiering van werkgelegen heidsprojecten, zoals restauratie van monumenten, leerlingbouw plaatsen, rioleringswerken, nieu we projecten in de landbouw (hazelnootteelt) en onderzoek. Het voorwaardenscheppend be leid wordt gebruikt om gunstige re omstandigheden te creëren voor bedrijven, zoals bedrijfsver- plaatsingen, ontsluiting bedrij venterreinen en aanleg van kaden. De uitgangspunten van de drie fondsen, worden in het sociaal- economisch ontwikkelingsfonds gehandhaafd, zij het dat hier en daar de criteria worden aange scherpt. Zo moet nader worden bekeken of de rioleringswerken van de gemeenten op een bijdra ge uit het nieuwe fonds kunnen blijven rekenen. Nieuwe elementen moeten wor den: gezamenlijke ontwikke lingsprojecten, waarbij meer bedrijven zijn betrokken; activitei ten, die voor een of meer be drijfstakken van belang kunnen zijn, zoals managementon dersteuning en informatica en sa menwerkingsprojecten tussen (kleine) bedrijven en onderzoeks instellingen, zoals kwaliteitsbe vordering en haalbaar heidsstudies. Speciale aandacht zal er ook zijn voor het midden- en kleinbedrijf. Inspraak Tot 15 september kunnen reac ties worden ingediend op het ontwerp-sociaal-economisch be leidsplan bij Gedeputeerde Sta ten van Zeeland, Postbus 6001, 4330 LA Middelburg. Het is de bedoeling, dat het plan en een dan uitgewerkt voorstel over de bundeling van de fondsen wor- den'vastgesteld in de begrotings vergadering van provinciale staten, begin november. Het plan is toegezonden aan al lerlei organisaties en instellingen, die met het sociaal-economisch beleid van doen hebben. Exemplaren zijn verkrijgbaar bij het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, 01180-31400. mm Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland- Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 m IK WIL DE PZC 2 WEKEN GRATIS ALS PROEFABONNEMENT NAAM: Adres: PC Plaats: (U kunt deze bon zonder postzegel aan ons terugsturen). afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen JA Door mr. Jan L van der Velde KMREKS Bureau Sociaal Raadslieden Brouwenaarstraat 4 Vlissingen 01184-17810 Wie heeft er niet eens een op dringerige verkoper aan de deur gehad die dingen pro beerde aan te smeren waar van het nut op het eerste oog niet geheel duidelijk was. Dit huis aan huis aanbieden van goederen of diensten of deze op bijeenkomsten zoals house-parties aanprijzen om te verkopen heet colportage. In de colportagewet staat ge regeld wat wel en wat niet mag. Zo moeten colporteurs ingeschreven zijn in een cen traal register op het ministerie van Economische Zaken en moeten ze een legitimatiebe wijs kunnen overleggen. Aan kopen van f 75,— of meer zijn pas geldig als zij zijn vast gelegd in een schriftelijke koopakte. De colporteur moet op straffe van ongeldigheid mededeling doen van de koop aan de ka mer van koophandel. De koper kan de overeenkomst ontbin den zonder opgave van rede nen binnen 8 dagen na dagte kening door de kamer van Koophandel, een soort afkoe lingsperiode. Dit ontbindings- recht van de koper moet ook in de koopakte vermeld staan. Ook het telefonisch aanbieden van goederen is een vorm van colportage, heeft de consu ment iets gekocht dan moet deze een schriftelijke koopbe vestiging krijgen. Voor zover het verkopende bedrijf zich houdt aan de code telefoon marketing van het direct mar- ketinginstituut kan de consu ment binnen 7 dagen van de koop af. Ook kan een over rompelde consument stellen dat hij/zij niet gebeld is en dat er dus geen verplichtingen zijn aangegaan: bewijs het tegen deel maar eens! In de colportagewet staat een hele lijst van goederen die on der de wet vallen, bijv. cosme tica, meubels, kleding, elektri sche apparatuur, speelgoed, uurwerken, het geven van mondelinge cursussen en het geven van schriftelijke cursus sen door niet erkende instellin gen. Colporteurs mogen zich niet onbehoorlijk gedragen, ze mogen geen onjuiste medede lingen doen, klachten hierover kunnen worden ingediend bij het Ministerie van Economi sche Zaken of de Economi sche controle dienst. Bij house-parties liggen de zaken enigszins anders. Een aantal bedrijven hebben zich vere nigd in de Vereniging Directe Verkoop en hebben een ge dragscode opgesteld waaraan leden zich dienen te houden. Het belangrijkste is een afkoe lingsperiode van 30 dagen waarbinnen de consument de koop ongedaan kan maken. Hier geldt de grens van f 75,— dus niet. Het onge vraagd toezenden van goede ren komt nog wel eens voor, de colportagewet regelt niets hierover. Er is geen overeen komst want er is sprake van aanvaarding van een aanbod tot koop. De consument is niet verplicht het artikel bin nen een bepaalde termijn te rug te sturen, wel kan de af zender het artikel terugeisen. Hier hoeft de consument evenwel geen kosten voor te maken. Op vele manieren en voor al lerlei instellingen wordt gecol lecteerd, met geldbusjes, ver koop van briefkaarten enz. Ie mand die collecteert moet zich altijd kunnen legitimeren. Bij het Centraal Archief voor het inzamelingswezen of bij de Nederlandse Gehandicap tenraad kan geïnformeerd worden naar de betrouwbaar heid van de betreffende instel ling/stichting, telefonische colportage voor liefdadige doelen is verboden. Een instel ling of stichting wordt als bo nafide beschouwd als een flink deel van de opbrengst aan het goede doel wordt besteed. Jong orgeltalent in Nieuwe Kerk Vincent de Vries verzorgt dins dag 25 juli een orgelconcert in de Nieuwe Kerk in Middelburg. Op het programma staan onder meer Trio in G en Fuga Gigue in G van J.S. Bach en Introduction en Toccata van William Walond. Het concert begint om 20 uur. Vincent de Vries mag met recht een jong, veelbelovend talent worden genoemd. Op z'n tiende werd hij al toegelaten tot het Ko ninklijk Conservatorium in Den Haag. Op z'n elfde kon hij dankzij een beurs van het Ministerie van WVC les nemen bij de Franse concertpianiste Janine Dacosta. Op z'n twaalfde kwam hij onder de hoede van concertpianist Theo Bruins. Nu, zeven jaar later, heeft Vincent de Vries een groot aantal concerten op bekende or gels op zijn naam staan. Naast piano studeert De Vries namelijk ook orgel aan het Sweelinckcon- servatorium. provinciale griffie Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 12 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. Aanvraag Bravenboer Scheers BV Raadgevende Ingenieurs heeft namens East Asiatic Timber Holland BV te Baarn bij hen op 21 juni 1989 een aanvraag om vergunning ingevolge de Hinderwet ingediend. Het betreft het oprichten en in werking hebben van 9 windmolens op een perceel aan de Europaweg-Noord, kadastraal bekend gemeente Vlissingen, sectie M, no. 655 en gemeente Borsele, sectie A, nos. 849 en 951. Ter inzage De aanvraag met bijlagen en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 20 juli 1989 tot en met 21 augustus 1989 op de volgende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Vlissingen op werkdagen van 8.30-12.30 en van 13.30-15.00 en iedere woensdagavond van 17.15-20.15 (voor inzage op woensdagavond telefo nisch afspreken 01184-87204). in het gemeentehuis van Borsele, Stenevate 10, Heinkenszand op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur en iedere vrijdagavond in de openbare biblotheek, Stengeplein 1, Heinkenszand van 17-20 uur. op het bureau Milieuzaken van de provinciale griffie, St. Pieterstraat 42, te Middel burg, op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Na 21 augustus 1989 tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen de vergunning, liggen de stukken ter inzage op bovengenoemde plaatsen op werk dagen van 9-12 en van 14-16 uur. Bezwaren Een ieder bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, St. Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg een gemotiveerd bezwaarschrift indienen tegen het geven van de gevraagde vergunning en wel tot en met 21 augustus 1989. Tegelijkertijd met het indienen van een bezwaarschrift kan een verzoek worden ingediend om persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Indien daarom verzocht wordt, kunnen tot en met 14 augustus 1989 tegen de aanvraag mondelinge bezwaren worden ingebracht. Hierbij wordt de aanvrager in de gelegenheid gesteld aanwezig te zijn (01180-31364). Middelburg, 19 juli 1989. sint pieterstraat 42, postbus 6001, 4330 la middelburg, tel. 01180-31011 provinciale griffie Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 31 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. Aanvraag Pechiney Nederland NV te Vlissingen heeft bij hen op 8 december 1988 een aanvraag om vergunningen ingevolge de Hinderwet, de Wet inzake de luchtverontreiniging en de Wet geluidhinder ingediend voor het uitbreiden en wijzigen van de inrichting voor de productie van aluminium en anodes. Het betreft de bouw van een nieuwe bakoven C. De inrichting is gelegen op een perceel aan de Frankrijkweg te Vlissingen-Oost, kadastraal bekend gemeente Vlissingen, sectie M, nummer 620. Ter inzage Na het volgen van de vereiste procedure hebben Gedeputeerde Staten besloten de ge vraagde vergunningen te verlenen onder voorschriften ter voorkoming of beperking van gevaar, schade of hinder, geluidhinder buiten de inrichting en luchtverontreiniging. De aanvraag, de vergunningen en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 20 juli 1989 tot en met 21 augustus 1989 op de volgende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Vlissingen, op werkdagen van 8.30-12.30 en van 13.30-15.00 uur en iedere woensdagavond van 17.15-20.15 uur (voor inzage op woensdagavond telefonisch afspreken 01184-87204); op het bureau Milieuzaken van de provinciale griffie, St. Pieterstraat 42 te Middel burg, op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Beroep Vanaf 20 juli 1989 tot en met 21 augustus 1989 kan tegen voorgenoemde vergunningen beroep worden ingesteld bij de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage, door de aanvrager, de betrokken adviseurs, degenen die overeenkomstig artikel 20, 21, 22, 2e lid of 28, 1e lid onder c. van bovenge noemde wet bezwaren hebben ingebracht of door enige andere belanghebbende die aan toont dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest overeenkomstig de hierboven genoemde artikelen bezwaren in te brengen. De vergunningen worden op 22 augustus 1989 van kracht, tenzij overeenkomstig artikel 107 van de Wet op de Raad van State, juncto artikel 4, 1e lid van de Tijdelijke Wet Kroongeschillen, een verzoek tot schorsing dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening is gedaan. Een eventueel verzoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moet worden gericht aan de Voorzitter van de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State. Middelburg, 19 juli 1989 sint pieterstraat 42, postbus 6001, 4330 la middelburg, tel. 01180-31011

de Faam | 1989 | | pagina 9