'Als je hand naar rat ruikt, moet je uitkijken' Walchenaren zijn verwend UITVERKOOP 20 tot 50% KORTING ADVERTEREN v IN DE REKREATIEKRANT? ZOMERPEIL TOT EN MET HERFSTVAKANTIE Projectgroep schakelt horeca-ondernemers in BIJOU OPRUIMINGS Bel voor informatie 01184-84317 90e JAARGANG NUMMER 29 19 JULI 1989 WERKEN IN DE REPTIELENZOO Utrecht een stel salamanders. Binnen een maand waren de grootste dood". Zijn slangen on dergingen hetzelfde lot. „Ik voer de ze met zelfgestoken wormen. Net als kippen dat kunnen heb- De één heeft honderdzeventig vuurbuikpadjes, de tweede negenenvijftig zegelslangen en de derde een vogelspin. Installatiemonteur Willem Weeland, ziekenverzorger Fons Sleijpen en onderwijzer Jan- Kees Eerland uit Vlissingen hebben één gezamenlij ke 'afwijking': ze zijn reptielen-, insekten en amfibiëen-gek. En een rechtgeaarde reptielengek kan maar op één manier zijn vrije tijd doorbrengen: als vrijwilliger in Reptielenzoo Iguana aan het Vlis- singse Bellamypark. Fons Sleijpen is één van de oprichters. Amfibiëen konden hem al van jongs af aan bekoren. „Het begint met salamanders en kikkervisjes uit de sloot vissen en hagedisjes op je kamer. Op een gegeven moment ga je je er se rieus in verdiepen en dan wordt het van kwaad tot erger". In 1979 ontmoette hij 'lotgenoten' Ad en Ina Boom. „In hun flat zijn we begonnen met de opvang van dieren die anderen kwijt wilden. Het werd al snel een grote hoe veelheid en er bleek veel belang stelling voor te zijn. Toen kwamen we op het idee van een reptielenhuis". Het reptielenhuis kwam er in 1982. Smerig Jan-Kees Eerland vond op z'n twaalfde een ringslang langs de kant van de weg. Hij herinnert zich nog precies de stank die het dier als afweer verspreidde toen hij hem aan probeerde te raken. „Smerig". Dat weerhield hem er echter niet van zich verder te ver diepen in het reptiel. „Ik had een bak staan en daar moest wat in. Dus kocht ik bij een handelaar in ben kregen ze longworm". Maar de belangstelling bleef. „Ik zat in het bestuur van de kinderboerde rij in Middelburg. Toen ik een gro te groep schildpadden van daar naar Iguana bracht, zag ik dat daar van alles te doen was en ben ik gebleven". Met de vo gelspin die Eerland nu heeft, gaat het beter dan zijn voorgangers. Ze („Het is een vrouwtje, die le ven veel langer dan de manne tjes") bivakkeert regelmatig op de school waar hij les geeft en lo geert in de vakanties in Iguana. Ook Willem Weeland kwam bij Ad en Ina Boom voor informatie over zijn hagedisjes. „Ik hielp met de verbouwing en dan neem je al snel een ziek dier mee naar huis". Zijn vuurbuikpadjes zijn in Iguana geboren. „Ze zijn nu drie jaar oud en hebben voor het eerst jongen gekregen. De hele nacht hoor je hun gezang. Dat is niet echt sto rend. Meer een geluid als het blaffen van een hond op grote af stand. In de paringsnacht gingen ze harder te keer. De volgende dag lag de bak vol eitjes". Hon derdzeventig vuurbuikpadjes is zelfs voor een reptielengek een beetje te veel van het goede. „Jan-Kees neemt er een stel en de rest laat ik los in de vijver. Dan geldt het recht van de sterkste. Net als in de natuur". Sensatie Hoewel Jan-Kees Eerland ook wel eens rondleidingen en kinder middagen verzorgt, houden de drie vrijwilligers zich voornamelijk bezig met schoonmaken. Alle ter raria krijgen minstens een keer per dag een beurt. „Het vieste, maar tegelijk het leukste werk", zegt Fons Sleijpen. „Je bent di rect met de dieren bezig. Goed observeren is heel belangrijk. Je merkt het meteen als er één uit z'n doen is". Een beetje basis kennis is daar wel voor nodig. Iets waar het de meeste bezoe kers aan ontbreekt. Het publiek wil sensatie. En dat werkt wel eens op de lachspieren van de liefhebbers. „Dan vragen ze of we de dieren eerst moeten verdo ven bij de schoonmaak. Of wan- Vrijwilligers voor Speelstad Nog eventjes en Speelstad barst weer los in Vlissingen. De vakan tieactiviteiten voor kinderen van vier tot en met twaalf jaar wor den van maandag 24 juli tot en met woensdag 2 augustus ge houden op het bunkerterrein aan de Lange Leenweg. De organisa tie zoekt nog vrijwilligers voor de begeleiding. Speelstad staat dit jaar in het te ken van het Romeinse Rijk. Een groot spel loopt dagelijks als een rode draad door het programma, dat verder uit sport, spel en han denarbeid bestaat. Vrijwilligers - vanaf zestien jaar - bepalen zelf hoe vaak ze willen werken. Ze kunnen zich melden bij M. Kip perman, 01184-60619 of bij het Woltershuis, 01184-14660. PZC WEEKBLADEN Oplage: 23.155. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Vlissinger. Totale oplage 46.605 Administratie: Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. 01184-84245. Advertenties: Markt 51, postbus 5017, 4330 KA Middelburg, tel. 01180-81000. Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. 01184-84000. Redactie: Bettie Hollestelle, 01180-81170 en Ad Hanneman, 01180-81171. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg. Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties maandag 17.00'uur. De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 160.480. neer het voertijd is. Je hoeft maar met een lege emmer te lopen of ze lopen je achterna", vertelt Jan- Kees. „Het liefst hebben ze dat je door alle slangen besprongen en gewurgd wordt. 'Hij doet hele maal niets', zeggen ze dan heel verbaasd als je in een bak bezig bent". Overigens worden de die ren niet gevoerd waar het publiek bij is. Niet alleen omdat mensen daar niet tegen zouden kunnen - een boa eet bijvoorbeeld een heel konijn - maar vooral om dat de slangen weigeren te eten als er iemand bij is. Ongelukken komen zelden of nooit voor. „Als je de dieren ver keerd benadert of als je te ruw beweegt schieten ze uit", zegt Willem. „In de natuur zouden ze de voorkeur geven aan vluchten", vult Fons aan. „Maar hier valt na tuurlijk weinig te vluchten". Ook moeten de verzorgers rekening houden met de vaste tijden. Wil lem: „Als de bak 's morgens wordt schoongemaakt en ze krij gen 's avonds eten, moet je niet proberen om 's avonds schoon te maken. Dan kunnen ze heel agressief reageren". Verder rea geren de dieren sterk op geuren. „Als je hand naar rat ruikt, moet je uitkijken", verklaart Fons. „Als ze een naar rat ruikende bloem kool krijgen, zullen ze die ook proberen op te eten". Stressgevoelig Een warme band als tussen een hond en zijn baas zal niet snel ontstaan. „Maar als je bij de vara- nen bent en ze klauteren af en toe eens over je heen, dan merk je dat ze het naar hun zin heb ben. Een leek ziet dat niet. Ach. Het is misschien niet echt een band. Meer zo dat je weet: het gaat goed met ze". De groene le guaan wordt inderdaad onrustig bij de rondleiding. „Hij ziet men sen buiten de normale bezoektij den", legt Willem uit. „Reptielen en amfibieën zijn heel stressge- f Jan-Kees Eerland, Willem Weeland en Fons Sleijpen met de bandvaranen. LEKKER WEG OP WALCHEREN FOTO EDUARD ENGEL PRIJS VOOR MIDDEL TEGEN VECHTERSBAZEN Kroegbazen die in staat zijn om middeltjes tegen vechtersbazen te bedenken kunnen rekenen op geldprijzen. Het initiatief is geno men door de projectgroep Wal cheren die 'geweldspleging in uitgangscentra' heeft behandeld in het kader van de bestrijding van recreatiecriminaliteit in Zee land. Deze projectgroep wil nu dat de horeca-ondernemers zelf ook gaan nadenken. Het meest doeltreffende idee zal dan goed zijn voor f 2.500,-, het tweede goede idee is f 1.000,- waard en de derde prijswinnaar ontvangt f 500,-. De projectgroep mikt op initiatie ven van horeca-ondernemers in alle Walcherse plaatsen behalve Mariekerke en Arnemuiden. De actie loopt van 22 juli tot en met 1 oktober. Beoordeeld wordt on- Het KRO-televisieprogramma 'Lekker weg in...' staat vrijdag 21 juli helemaal in het teken van Walcheren. Met deze uitzending en het bijbehorende boekje heeft de pas opgerichte Stichting Walcheren Promotie haar eerste daad gesteld. Een goed begin, vindt coördinatrice Els van Ammers. „We hebben maar een be perkt budget en we hebben flink in de buidel moeten tasten, maar het is een leuke start. Naar buiten toe, maar ook naar binnen". 'Lekker weg' wordt om 19.40 uur op Nederland 1 uit gezonden. Het programma 'Lekker weg in...' kost veertigduizend gulden. De KRO, de Stichting Recreatie Ne derland en het Nederlands Bu reau voor Toerisme betaalden dertigduizend gulden. De rest werd opgehoest door de Provin ciale VVV en de Stichting Wal cheren Promotie. In ruil daarvoor krijgen de ze een vijfentwintig minuten durende 'reclamespot', waarin aandacht wordt besteed aan de Walcherse historie, cul tuur en recreatie. Producer Chris Houtman en regisseur Robert Jongbloed stelden een gelijkna mig gidsje samen met nog meer streekinformatie. Het goodwill- item in het programma is ram- schip De Schorpioen. Aan het eind van de uitzending worden de kijkers opgeroepen het schip het komend weekeinde te bezoe ken. Verder gaat een deel van de opbrengst van het boekje naar de sloepen van het ramschip. 'Lek ker weg op Walcheren' is voor f 14,95 verkrijgbaar op de Schorpioen en bij de VVV's. Ko pers van het boekje hebben dit weekeinde gratis toegang tot de Walcherse attracties. Els van Ammers was nauw be trokken bij de samenstelling van het programma. „Geen eenvoudi ge opgave, want in vijfentwintig minuten kan je niet zo veel. En Walcheren heeft zo veel aan be zienswaardigheden, attracties en routes te bieden". Ideeën waren er dus genoeg, maar de programma-makers hadden alle artistieke vrijheid. „Tja, en dan kom je met iets aandragei waar van je zelf denkt dat het schitte rend is en dan nemen zij alleen een shotje van de buitenkant. We hebben geprobeerd heel Walche ren in beeld te brengen, maar er wordt natuurlijk in geknipt. Niet iedereen kan er in". Broodje Walcheren Om de bezoekers warm te maken voor de rest van Walcheren staat de stichting met een informa tiestand op De Schorpioen. Spe ciaal voor het Walcheren-weekeinde werd er een maritieme route samen gesteld, waarbij onder meer het Zeeuws Museum, het Oudheid kundig Museum in Arnemuiden, de expositie van de Stichting Del ta Cultureel in Veere en het Ste delijk Museum in Vlissingen aan bod komen. „We hebben gepro beerd de achterban er zo veel mogelijk bij te betrekken. De VVV's zijn steeds op de hoogte gehouden en hebben het verzoek gehad het bedrijfsleven in te lich ten. Het zou natuurlijk leuk zijn als je in het weekeinde een broodje Lekker weg op Walche ren of een speciaal drankje kunt kopen". Ook de meeste VVV's zijn geopend. Het aantal mensen dat Walche ren naar aanleiding van het pro gramma zal bezoeken is niet te voorspellen. „Sommige plaatsen trokken na de uitzending twintig duizend mensen. Het hangt van zo veel factoren af. Het weer bij voorbeeld, of de geografische lig ging. Een leuke bijkomstigheid is dat de uitzending midden in het hoogseizoen plaats vindt. We hebben dus al een grote groep gasten in huis voor wie het een leuk dagje Walcheren zou kunnen wordén' Totaalprodukt De volgende stap voor de Stich ting Walcheren Promotie is het samenstellen van een folder. Ook dat is een uitdaging, vindt Els van Ammers, naast stichtingscoördi natrice ook hoofdinformatrice van de Vlissingse VVV. „De prio riteiten worden in eerste instantie op het totaalprodukt gelegd. Het belangrijkste promotieargument voor Walcheren is dat je op een steenworp afstand van elkaar al les in huis hebt. Bij een rondje van vijftig kilometer kom je alle facetten tegen. In de folder ko men daarom niet alle recreatie mogelijkheden, maar juist net dat museum voor natuurhistorie, het kapelletje midden in het land schap of het deltavliegen bij Zou- telande. We moeten de mensen er attent op maken dat het van Vlissingen maar acht kilometer naar Zoutelande is en dat West- kapelle daar weer vier kilometer vandaan ligt". De folder moet voor 1990 verschijnen. De binnenlandse toeristenmarkt is nog lang niet afgerond, zegt Van Ammers. „Verschillende on derzoeken hebben uitgewezen dat lange vakanties in eigen land afnemen, maar dat korte vakan ties in het voor- en naseizoen juist vaker voorkomen. Veel men sen zoeken dan het water op. Dat heeft heel Nederland natuurlijk, maar Walcheren heeft net nog iets meer. De Walchenaren zijn wat dat betreft verwend. Ikzelf ben hier vijftien jaar geleden aan komen waaien en ik verbaas me er nog steeds over dat er zo veel is. Als ik een beetje afwezig voor het stoplicht in de Coosje Bus- kenstraat in Vlissingen sta te wachten en er vaart zo'n grote jongen voorbij, dan vind ik dat schitterend. Terwijl de meeste Walchenaren dat gewoon vinden. We moeten leren Walcheren door de ogen van de toeristen te be kijken". L „We hebben op een steenworp afstand van elkaar alles in huis". der meer de argumentatie van de actie die de café-uitbater wil on dernemen. Ook tellen ohder zoeksgegevens mee van het Criminolisch Instituut van de Nij meegse universiteit. De jury bestaat uit 'burgemeester H.A. van Maldegem van Westkapelle, dr. B.M.W.A. Beke van het Crimi nologisch Instituut Nijmegen, mr. S.J. Louwerse, beleidsmedewer ker van de provincie, M.J. Ma- thijsse, beleidsmedewerker van de gemeente Vlissingen en J.J.D. Visser, regionaal coördinator Voorkoming Misdrijven van de Rijkspolitie. In veertien gemeenten langs de kust loopt een project dat is ge richt op de bestrijding van de re creatiecriminaliteit. De deelnemende gemeenten zijn verdeeld in drie groepen. Eén er van is de projectgroep Walche ren. De projectgroep meent dat naast de kennis van gemeente bestuur en politie die van de on dernemer onontbeerlijk is voor het welslagen van de actie voelig. Sommige dieren liggen maanden bij de handelaar in het land van herkomst, dan worden ze verzonden en komen ze nog eens bij een handelaar in Neder land. Het duurt zeker een jaar voordat ze weer op orde zijn. Heel nadelig voor de groei, want in het eerste jaar groeien ze het meest". De vijfhonderd dieren in Iguana hebben het stukken beter. „De dieren die hier geboren worden kunnen optimaal groeien. Deze Boa's kwamen in 1982 in een schoenendoos", herinnert Willem zich. „Nu zijn ze zo'n vijf meter". Veel dieren zijn in Iguana zelfs be ter af dan in de natuur. „En als je ze de ruimte geeft, pikken ze hun natuurlijke gewoontes weer op". Willem blijft nog even staan bij de schildhagedissen. „Dat vind ik nou zo leuk aan deze dieren. Op het eerste gezicht zie je er twee, daarna steeds meer. Als je ze kent weet je precies waar ze zit ten". De gevaarlijk ogende band varanen tonen zich erg vriendelijk. „Kijk", zegt Fons. „Dit is Remco. Dat kun je aan zijn neus zien. Die is niet meer zo spits. Deze dieren zijn hartstikke makkelijk. Maar als ze willen is je vinger er zo af". Wat ze nou precies zo leuk vin den aan reptielen, amfibieën of insekten kunnen ze niet uitleg gen. Maar het is een verslaving. „Tja, sommige mensen kwijlen bij bijzondere postzegels, ik bij een spin of een slang", zegt Jan- Kees. „Ik ga dit jaar op vakantie naar Marokko en dan word ik weer voor gek verklaard als ik achter hagedisjes in de berm aanren. Of als ik bij een slang in een mand wil weten welke slang het is in plaats van welke kunst jes hij kent". Reptielenzoo Iguana heeft er weer een nieuwe ruimte bij. Deze 'serre'wordt medio sep tember officieel geopend, maar het publiek kan er nu al in terecht. De zoo is zondag, maandag en donderdag van 14 tot 17.30 uur geopend. Op dinsdag, woensdag, vrij dag en zaterdag van 10 tot 12.30 en van 14 tot 17.30 BIJ INLEVERING VAN UW VOLLE KLEURENROLLETJE. Onze 5 sterren staan ga TOPKWALITEIT ALLEEN DE GOEDE FOTO'S BETAALT U SNEL SERVICE GRATIS FOTO ALBUM GRATIS NIEUWE FILM nu op al onze witte en gebroken witte LEDEREN HAND- en SCHOUDERTASSEN PROFITEER NU!

de Faam | 1989 | | pagina 1