VLISSINGEN KERMISSTAD I Vuurwerk! Veel extra's op de kermis Wat een attracties! informatiepagina van de gemeente vlissingen I China-Town La Bamba! Kermis ook op zondag I Kop van Jut I Kikkerspel Europa- Rad Super-polyp I Oliebollen en zuurstokken \l |J Gratis penningen en reductiebonnen IKermismensen: moderne ondernemers Opbouw kermis start vandaag DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 12 juli 1989 redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337 y In Vlissingen is het geen ker mis zonder vuurwerk. Het is een van die gebeurtenissen waar jaarlijks massa's Vlissin- gers en anderen voor uitlopen. Donderdag 20 juli is het weer zo ver. Dan barst om 22.30 uur bij het Arsenaal tegenover het kermisterrein het kleurrijke spektakel los. En zegt u nu zelf: waar komt zoiets beter tot z'n recht dan boven de wijdse Scheldemonding? Het beste zicht op het vuur werk hebt u vanaf het Keizers- bolwerk, het plein bij het standbeeld van Michiel de Ruyter. Maar ook vanaf de Oranjedijk, tussen de Oranje molen en het Arsenaal kunt u het spektakel goed volgen. Kermis langer Het vuurwerk wordt aangeboden door de gezamenlijke kermisex ploitanten. Op de avond van het vuurwerk duurt de kermis een uur langer, tot 01.00 uur dus. Mocht door slecht weer het vuur werk niet door kunnen gaan, dan wordt het uitgesteld naar vrijdag 21 juli. Parkeren Traditiegetrouw trekt het vuur werk duizenden belangstellen den. Velen van hen komen met de auto naar de Vlissingse bin nenstad. De politie verwijst hen in eerste instantie naar parkeer plaatsen in de binnenstad. Is het daar vol, dan wordt verwezen naar de parkeerterreinen van "De Schelde" (Aagje De- kenstraat/Scheldestraat), bij de Torro en achter het maritiem in stituut De Ruyter (Kenau Hasse laarstraat). Ook is er parkeerruimte beschikbaar voor en achter het stadhuis. (foto: Ruben Oreel) Kermis is plezier In de rondte en op en neer. En hard! De super-polyp doet het. De kermisbezoekers genieten er zichtbaar van. U straks ook? De super-polyp staat zoals gebrui kelijk op de Zeilmarkt. (foto: Ruben Oreel) Kermis zonder oliebollen, zuurstokken en noga is geen echte kermis. Daarom staan er op de Vlissingse kermis ook dit jaar weer twee gebakkramen en twee suiker-nogakramen. U vindt ze op de Nieuwendijk en op de Kleine Markt. Smullen maar! De geur van suikerspinnen en oliebollen, de mengeling van vro lijke muziek en andere geluiden, de zwierende kinderen en vol wassenen. Wie houdt er niet van die typische en unieke ker- missfeer? Het unieke van kermis vind ik dat deze vorm van vermaak door de jaren heen niets van zijn aantrek kelijkheid heeft verloren. Sterker nóg: de kermis kan de concur rentie met alle andere moderne vormen van vermaak gemakkelijk aan. Dat komt natuurlijk in de eerste plaats omdat ook de ker mis met de tijd is meegegaan. Telkenjare zijn er nieuwe, grotere en bijzondere attracties waar het publiek verzot op is. Maar dat is het niet alleen. De kermis heeft als volksvermaak eenvoudigweg een ijzersterke traditie die ook in de huidige tijd wordt voortgezet. Zeker, met moderne middelen, maar - en dat blijkt elk jaar uit de bezoekersaantallen - op een ma nier die velen aanspreekt. De kermis is daarom nog steeds het jaarlijkse volksvermaak num mer één. De kermis voorziet, naast andere meer culturele of sportieve evenementen, in een duidelijke recreatieve behoefte. De kermis is ontspanning en ple zier voor iedereen. Daarbij zult u het mij als burgemeester van Vlissingen niet kwalijk nemen dat ik de Vlissingse kermis in het bij zonder van harte aanbeveel! U leest er alles over op deze pagina's. J.C.Th, van der Doef, burgemeester van Vlissingen. Een doolhof-op-z'n-Chinees is een nieuwe kermisattractie, voor het eerst in Vlissingen. Ze komt Een kermisattractie met deze naam moet wel bijzonder zijn. Ze komt te staan op de Nieu wendijk, bij het De Ruyter- plein. La Bamba is een vliegend tapijt, maar toch weer net even anders. Oordeelt u straks zelf! te staan op de Zeilmarkt. Wie nooit de weg kwijt raakt, moet hier naar binnen... Het kermisbedrijf is een aparte wereld. Want hoewel het ver schijnsel kermis al zo'n dui zend jaar bestaat, leidt de kermis in de huidige tijd van technologie en informatie nog steeds een geheel eigen le ven. Want de Dikke Dame en de Kop van Jut mogen dan ge zelschap hebben gekregen van de Waarzegcomputer en de Super-Polyp en de uitbater mag dan anno 1989 een mo derne ondernemer zijn, een uniform beeld van kermismen- sen is er niet. De kermis is zo divers als de at tracties die er zijn en de mensen die er rondlopen. Hoewel het om een vrij beroep gaat en iedereen een plaats moet pachten, blijft de kermisbranche overwegend een familiebedrijf. In Nederland gaat het om ongeveer 1.250 ge zinnen met in totaal zo'n 1.400 inrichtingen. Het zijn geen ande re mensen dan u of ik, maar ze hebben wel hechtere leefge woonten. De kermisman of - vrouw is echter al lang niet meer de "speelman" van vroeger. Hij of zij is een moderne onderne mer die vaak grote investeringen heeft gedaan en financiële risi co's neemt. Grote attracties kosten in aanschaf tegenwoor dig een miljoen gulden en meer! Jong en oud, groot en klein, Vlissinger en toerist, wie kom je niet tegen op de Vlissingse kermis? Jan en alleman, zoge zegd. Niet voor niets, want de ze kermis, een van de grootste in Zeeland, heeft nu eenmaal veel te bieden. Zaterdag 15 juli gaat de Vlissingse kermis weer van start. Ritjes op olifant Maar de Vlissingse kermis is meer dan dat. De gezamenlijke exploitanten bieden de bezoe kers namelijk ook extra attrac ties. Zo wordt de kermis zaterdag 15 juli om 12.00 uur offi cieel geopend door burgemees ter J.C.Th, van der Doef. Hij doet dat door per olifant(!) langs de diverse attracties te gaan, te be ginnen bij de autoscooter op het Bellamypark. In het kielzog van de-burgemeester-op-z'n-olifant worden gratis penningen en re ductiebonnen voor de kermis uit gedeeld! Na de opening van de kermis kunnen kinderen 's middags tot 16.00 uur gratis ritjes maken op de olifant! tis penningen en reductiebonnen voor de kermis uitgedeeld. En als je geluk hebt, mag je een keertje gratis met clown Enrico in een attractie. Boerenkapel Vrijdag 21 juli wordt de kermis vanaf 19.30 uur extra levendig gemaakt door een boerenka- Clown Dinsdag 18 juli kunnen kinderen (maar ook volwassenen!) vanaf 18.30 uur genieten van de clown Enrico en zijn assistente Leila met hun "comedycar". Zij treden op bij de kinderdraaimolen op de Nieuwendijk. Gratis! Ook wor den er bij dit optreden weer gra- pel die al wandelend zijn vrolij ke muziek brengt. Maar, naast de gebruikelijke attracties, biedt de Vlissingse kermis veel meer: een kleur- wedstrijd voor de jeugd en niet te vergeten het vuurwerk. Hierover leest u elders op deze pagina's meer. De Vlissingse kermis vindt u op het Bellamypark, de Nieuwen dijk, de Zeilmarkt en de Kleine Markt. De kermis "draait" van zaterdag 15 juli tot en met zon dag 23 juli. Ook op zondag dus! Dit zijn de openingstijden van de Vlissingse kermis: zaterdag 15 juli 12.00-24.00 zondag 16 juli 13.00-24.00 maandag 17 juli 10.00-24.00 dinsdag 18 juli 10.00-24.00 woensdag 19 juli 10.00-24.00 donderdag 20 juli 10.00-01.00 vrijdag 21 juli 10.00-24.00 zaterdag 22 juli 10.00-24.00 zondag 23 juli 13.00-24.00 U komt toch ook? Wie kent 'em niet? Hij ontbreekt traditioneel op geen enkele ker mis: de Kop van Jut. Jong en oud proberen er hun krachten op uit. In Vlissingen komt de Kop van Jut op de hoek van het Bel lamypark en de Nieuwendijk. Behendigheid en nauwkeurig heid. Dat is wat er komt kijken bij het kikkerspel. De kikkers moe ten in de juiste vakken springen. Wie dat voor elkaar krijgt, kan mooie prijzen winnen. Het kik kerspel komt op de Nieuwendijk. Maar liefst 31 attracties telt de Vlissingse kermis tussen 15 en 23 juli aanstaande. Hoe leuk die zijn en wat het precies zijn, dat mag u zelf in die tijd uitproberen. Dit zijn de attracties van de Vlis singse kermis: - Autoscooter - Waarzegtent - Europa-Rad - Suikerspin/popcorn - Buggy's - Kop van Jut - La Bamba - Holly-cranes - Lijntreksport - Nougat-suikerwerk (1) - Gebakkraam (1) - Lotenverkoop - Fotoschietsalon - Bussensport - Skee Ball - Kinderdraaimolen - Rotario - Balco rotor - Apollospel - Schuivenspel - Kikkerspel - Mini-cars - Super-polyp - Mini-jet - Jet-bob - China-Town - Video-amusement - Loopspookhuis - Hoepla - Nougat-suikerwerk (2) - Gebakkraam (2) Super-hoog, dus een super uitzicht. Dat heb je zeker als je in het 38 meter hoge Europa-Rad gaat. Het komt op het Bellamy park. Uitzicht op zee verzekerd! Vandaag, woensdag 12 juli, beginnen de kermismensen met het opbouwen van hun at tracties. In verband hiermee gelden diverse verkeersmaat regelen, zowel voor de periode van opbouw als voor de hele kermisperiode. Alle omwonen den en ondernemers in de naaste omgeving hebben hier over van de gemeente een brief ontvangen. Eiland/Gravestraat De gebieden die, vanuit het cen trum gezien, "achter" de kermis liggen zijn gedurende de ker misperiode alleen bereikbaar via het Groenewoud (heen) en de Nieuwstraat (terug). Busdienst In verband met de kermis zal de bus van lijn 104 (de kustlijn) van 12 tot en met 24 juli niet via de Nieuwendijk en de Gravestraat naar het Eiland rijden. Het begin- en eindpunt is tijdens de ze periode bij de haltes in de Spuistraat. iv

de Faam | 1989 | | pagina 6