In Middelburg huis-aan-huis opgehaald Met chemisch afval gooit u meer weg dan u denkt Zomerzwemmen Stad in teken braderie .4 Verkeer tijdens braderie De 1990 - maatregel Morgen verkiezingen Verkeersregels: uw veiligheid! Mededeling Vergunning Werk in uitvoering Kliënten- raad Commissies Auto wrakken Fietsen 'Voorkomen misdrijven" op braderie Woensdag 14 juni 1989 DE FAAM Door het oog van de Lange Jan GEMEENTE MIDDELBURG Deze informatiepagina van de gemeente Middelburg wordt samengesteld door bureau Voorlichting. Reacties zijn welkom Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u terecht in de Voorlichtingswinkel, Stadhuisstraat 2, telefoon 26251, geopend iedere werkdag van 8.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. ■Week» De Spinhuisweg is gedeeltelijk af gesloten en doorgaand verkeer is hier gestremd in verband met een reconstructie. De Langevieleweg is tussen het Banckertplein en de De Ruy- terstraat afgesloten voor door gaand verkeer om dezelfde reden. Dit geldt ook voor het Banc kertplein. De Kliëntenraad van de Gemeen telijke Sociale Dienst begint lang zaam haar draai te vinden. De Kliëntenraad is een onafhan kelijk instituut en geeft adviezen, voorlichting en hulp aan cliënten van de Sociale Dienst, die daar om vragen. Deze hulp is gratis en vertrouwelijk. Elke donderdagochtend van 9.00 tot 12.00 uur zitten leden van deze raad, die zelf ook een uitkering krijgen, nabij bureau Voorlich ting om u te helpen bij allerlei za ken die de Sociale Dienst of een uitkering betreffen. Kom eens langs. U kunt ook schrijven naar de Kliëntenraad, Kruitmolenlaan 82, 4337 KT Mid delburg. De openbare vergaderingen van de commissies in de komende week zijn: Culturele Zaken, donderdag 15 juni om 15.45 uur; Volksgezondheid, donderdag 15 juni om 16.00 uur; Onderwijs, maandag 19 juni om 16.00 uur; Gemeentewerken, maandag 19 juni om 19.30 uur; Financiële Zaken, dinsdag 20 juni om 16.00 uur; Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening, Milieubeheer, dinsdag 20 juni om 19.30 uur; Welzijn, woensdag 21 juni om 16.00 uur. Deze vergaderingen worden in het stadhuis gehouden. Voor het aan vragen van spreekrecht kunt u vragen naar de secretaris van de betreffende commissie, telefoon 26251. Destukken liggen ter inza ge bij bureau Voorlichting. De gemeente Middelburg heeft Autobedrijf Goed bloed, Oost- perkweg 35-37 in Middelburg aangewezen als gemeentelijk inle- verterrein voor autowrakken. Dit betekent, dat particulieren hier gratis autowrakken kunnen afgeven. Tafeltje Dekje" "Tafeltje Dekje" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen en zieken, die zelf niet voor een war me maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maan dag en donderdag tussen 8.45 en 9.15 uur worden besteld. U kunt hiervoor bellen met nummer 01180 - 38570. Het bezorgen ge beurt ook op deze dagen. Menu van 19 juni 1989 tot en met 24 juni 1989. maandag rundvlees, sperziebonen, aard appelen dinsdag goulash, erwten, rijst woensdag spinazie, karbonade, aardappelen donderdag gehakt, witlof, aardappelen vrijdag saucijsjes, bietjes, aardappelen zaterdag grillsteak, groentemix, frietjes In verband met de braderie zal in het centrum van Middelburg een gewijzigde verkeerssituatie aan de orde zijn. Dit heeft te maken met het feit dat in een aantal straten en op een aantal pleinen kramen, stalletjes, podia, attracties en der gelijke worden geplaatst. Van 15 juni tot en met 17 juni zijn de vol gende straten voor alle verkeer behalve voetgangers afgesloten: Langeviele, Vlasmarkt, Potten- markt, Damplein (west- en zuid zijde), Markt, Lange Delft en Korte Delft, Segeersstraat, Nieu we Burg, Langevielebinnenbrug, Kromme Weele, Plein 1940, Gra venstraat en de Nieuwstraat (het gedeelte tussen de Sint Barbara- gang en deLange Delft). Behalve voetgangers zal tussen 08.00 en 10.00 uur ook het bedie nend verkeer toegang worden verleend. Fotochemicaliën, terpentine, inkt en bestrijdingsmiddelen zijn voor beelden van produkten die in menig huishouden nog door de gootsteen worden gespoeld of in een putje worden gegooid. Ook al gaat het soms om kleine beetjes - zoals het restje terpentine waarin de verfkwast is uitgespoeld - alle beetjes tesamen vervuilen wel het oppervlaktewater. Naast de al genoemde effecten kunnen in het riool 'opgeruimde' pro dukten die in het water aanwezige zuurstof binden met als gevolg dat bacteriën die zorgen voor de natuurlijke reiniging van het water, hun werk niet meer kunnen doen. In zuiveringsinstallaties zijn de micro organismen die zorgen voor de omzetting van biologisch afbreekbaar materiaal, door de giftige stoffen niet meer werkzaam. Zware metalen kunnen door de micro-organismen ook niet worden af gebroken waardoor deze in het zuiveringsslib achterblijven. Dit be moeilijkt het gebruik van het slib - op zich goed bruikbaar als mest - in de landbouw. Ook kunnen de niet afgebroken giftige stoffen via hel oppervlaktewater uiteindelijk in zee terecht komen. Daar kan het gif zich ophopen in de voedselketens. Een groter deel van het klein chemisch afval verdwijnt nog in de vuil niszak. Dan komt het op de stortplaats of wordt verbrand. Op de stort plaats kunnen de giftige stoffen door de regen uitspoelen en zo in het oppervlaktewater en het grondwater (denk aan vervuiling van het drinkwater!) terechtkomen. Als er veel giftige stoffen tussen het afval zitten, is compostering van het afval niet meer raadzaam: wordt dit afval toch gecomposteerd dan komt het gif op tal van plaatsen terecht. Het betekent dat als er niets wordt gedaan, we blijven zitten met afvalbergen die nergens meer voor kunnen worden gebruikt. Door de wijze waarop nu nog een groot deel van het klein chemisch afval wordt opgeruimd, blijven milieugevaarlijke stoffen in omloop. Er is maar één goede oplossing: klein chemisch afval moet apart van het overig afval worden ingeleverd om te voorkomen dat het via allerlei - vaak oncontroleerbare - wegen in de bodem, het water en de lucht te rechtkomt en zo gevaar oplevert voor mens en milieu. Op woensdag 14 juni zal vanaf 18.00 uur niet meer geparkeerd mogen worden in de volgende straten: Langeviele, Vlasmarkt, Segeersstraat, Damplein (zuidzij de), Nieuwstraat en Langeviele binnenbrug. Voor de busroute verwijzen wij u naar een ander artikel op deze pa gina dat aan de braderie is gewijd. Stoffen In Middelburg wordt het Klein Chemisch Afval (KCA) huis-aan- huis opgehaald. U kunt de scha delijke stoffen verzamelen in de bekende plastic tas, die u bijvoor beeld ophangt aan een spijker in de schuur. Hierin gaan: - batterijen; - afgewerkte olie; - verf; - fotochemicaliën; - bestrijdingsmiddelen; - medicijnen; - thermometers; - oplosmiddelen; - zuren en basen; Deze geeft u vol af aan de huis vuilophaaldienst, die u weer een lege zak kan verstrekken. Dit is een zogenaamd "laagdrem pelig" klantvriendelijk systeem, waar men zonder al te veel moeite aan mee kan werken. Medewerking Voor deze medewerking zijn de volgende zaken erg belangrijk: Geeft u de zak in handen van de chauffeur of beladers, dus niet bij het overig huisvuil zetten, want dan worden ze soms niet opge merkt en kunnen ze bij het overig afval terechtkomen. Wist u dat de verantwoordelijk heid voor eventuele schade door afval ligt bij de aanbieder totdat het afval is opgehaald? Als het voor u niet mogelijk is om persoonlijk het chemisch afval af te geven dan kunt u vragen of bu ren of kennissen de volle zak voor u afgeven, of hem afleveren bij het gemeentelijk depot aan de Oude Veerseweg tussen 7.30 en 16.00 uur. Gebruikt u ook niets anders dan de zakjes (verkrijgbaar bij Ge meentewerken, Vlissingsestraat 21 of bureau Voorlichting of bij de dienstauto van de Reinigings dienst). Dozen en dergelijke die met bijvoorbeeld verfresten tus sen het huisvuil staan worden niet opgemerkt. Batterijen Batterijen vormen het grootste gedeelte van het huishoudelijk chemisch afval. Behalve via de plastic tassen kunt u lege batterij en sinds kort ook inleveren in een speciale box bij de dienst Ge meentewerken, in het Stadhuis, bij de afdeling Burgerzaken, bij de Sociale Dienst, de politie en de brandweer. Koelkasten Oude koelkasten worden speciaal opgehaald (gratis) om zo het schadelijke freon te verwijderen. Zet u de oude koelkast niet bij de rest van het vuil, maar belt u ge meentewerken (telefoop 82000), dan wordt deze speciaal opge haald op de vrijdag. Inlichtingen Heeft u vragen over chemisch af val, dan kunt u terecht bij het hoofd van de Reinigingsdienst, de heer Hubregtse, telefoon 82295, of bij bureau milieu, de heer Barkhuysen, telefoon 82316. Bij bureau Voorlichting zijn diverse folders te krijgen over klein che misch afval. De verkoop van de zomerabonne- menten vindt plaats tussen 8.00 en 12.30 uur aan de kassa van het zwembad Poelendaele (tel. 01180 - 26451). Deze abonnementen gel den voor kinderen tot en met 15 jaar en ouderen in het bezit van een 65-pluskaart. Een zomerabonnement kost 25 gulden en is geldig tot en met 3 september. Het geeft gratis toe gang tot het buitenbad en het bin nenbad gedurende zeven dagen per week. Op werkdagen is het zwembad geopend van 7.00 tot 19.00 uur, op zaterdag van 9.00 tot 16.00 uur en op zondag van 10.00 tot 16.00 uur. Het binnenbad wordt wegens werkzaamheden gesloten van 2 juli tot 13 augustus. De sluiting van het buitenbad is voorlopig gesteld op zondag 4 september. Pas op uw spullen! Het is helaas nodig om er weer eens op te wijzen. Laat u bij een bezoek aan het zwembad uw waardevolle spullen zoveel moge lijk thuis. Ondanks het goede toe zicht door middel van camera's en het controlerend oog van het zwembadpersoneel worden er toch nog dingen ontvreemd. Wanneer u toch kostbare zaken bij u hebt, bergt u deze dan op in de kluisjes naast de kassa. Voor een bedrag van 1,hebt u een veiliger idee. Vorige jaar hebben alle in Mid delburg woonachtige 15 en 16 ja rige meisjes een brief gekregen van burgemeester en wethouders over de zgn. 1990 maatregel. De nu in Middelburg woonachtige 15-jarige meisjes krijgen een de zer dagen weer eenzelfde soort brief. Wat houdt de zgn. 1990 - maatre gel in? Tot 1990 is het nog zo dat iedere man, die voor het gezinsinkomen zorgt en werkloos raakt, een toeslag krijgt op zijn uitkering. De toeslag krijgt hij als het ge- Morgen, donderdag 15 juni, wordt weer een kijkdag voor ge vonden fietsen gehouden (elke derde donderdag van de maand). Van 9.00 tot 10.00 uur kan ieder een op de binnenplaats van het Middelburgs politiebureau ko men kijken of de vermiste fiets er bij staat. Op dezelfde dag krijgt iedereen vanaf 11.00 uur de gelegenheid om een fiets te kopen uit de voor raad die er al langer dan twee maanden staat. Deze verkoop ge beurt door een deurwaarder bij afslag. Wie in het bezit is van een aan koopcertificaat krijgt voorrang bij de verkoop. Een dergelijk cer tificaat ontvangt iedereen die bij de gemeentepolitie van Middel burg aangifte doet van de vermis sing van een fiets. zinsinkomen anders onder het mi nimum zou raken. Hij krijgt dus extra geld omdat een vrouw en kinderen extra kosten met zich meebrengen. Voor gezinnen waarvan de vrouw na 1990 achttien jaar wordt, is dat echter afgelopen. Wordt de man werkloos en daalt het gezinsinko men beneden het minimum, dan is er geen toeslag meer mogelijk. Eerst moet de vrouw op zoek naar passende arbeid. Veelal een eerste stap daartoe zal zijn: zich als werkzoekende laten inschrijven bij het arbeidsbureau. Beroep kiezen Gehuwde vrouwen worden door de overheid vanaf 1990 eigenlijk U gaat morgen toch ook stemmen? Raadpleeg uw oproepingskaart als u niet weet naar welk stembu reau u moet gaan. Op 15, 16 en 17 juni a.s. staat Middelburg weer in het teken van de braderie. Het is voor de 15e achtereenvolgende maal dat de Middelburgse braderie wordt ge organiseerd. Donderdag 15 juni zal burgemeester mr. C.G.J. Rut ten om 10.00 uur vanaf het bor des van het stadhuis het startsein voor de braderie geven. Wethou der mevrouw E.M.J. van Brum- melen sluit op zaterdag 17 juni om 17.00 uur de braderie op de Markt. Tijdens de braderie mogen de winkels op donderdag 15 juni tot 21.00 uur geopend zijn (dit is in feite de normale koopavond). Op vrijdag 16 juni mag men eveneens tot 21.00 uur geopend blijven ter wijl op zaterdag 17 juni de win kels om 17.00 uur sluiten. Op donderdag en vrijdag wordt er op de Vlasmarkt een zogenaamde "horecastraat" ingericht. Deze mag op beide dagen tot 23.00 uur geopend blijven. Ook zijn wijzigingen aangebracht in de busroute. Tijdens de brade rie zullen de Z.W.N.-bussen niet over de Markt rijden. De Z.W.N.-bussen zullen niet verder rijden dan de Koestraat en de Turfkaai. In de Koestraat wordt een halte ingericht. Fakkeloptocht Op donderdag 15 juni zal om 17.00 uur een fakkeloptocht bij het bordes van het stadhuis arri veren. Deze fakkeloptocht die ook wel torch-run wordt ge noemd, is het begin van een nieu we periode van zending en evan gelisatie in Nederland, Europa en de wereld. De fakkeloptocht start op 10 juni a.s. in Utrecht en zal vele Nederlandse steden aandoen. In juli zullen alle fakkels zich in Manila op de Filippijnen verza melen ter gelegenheid van een congres voor wereldevangelisatie. Verkeer Tijdens de braderie zullen er di verse straten in Midddelburg af gesloten zijn. Op deze pagina vindt u over verkeer ten tijde van de braderie nog een artikel. Op de laatste braderiedag, zater dag 17 juni, staat de tentoonstellings- en informatie bus van de politie op de Middel burgse Markt. In de bus wordt door politiemensen informatie ge geven over mogelijkheden om misdrijven te voorkomen. Er worden talrijke tips gegeven over de vele manieren waarop u, soms op een eenvoudige manier, inbre kers buiten de deur kunt houden. De bus is geopend van 10 tot 17 uur, onder het motto: kom even langs, geef een dief geen kans. voor het eerst als financieel zelf standige mensen gezien, die zelf voor een inkomen kunnen zorgen. Dat dit niet moet gaan ten koste van een dubbele taakbelasting (huishouding en baan) spreekt vanzelf. Ook mannen zullen meer dan tot nu toe huishoudelijke ta ken moeten gaan verrichten. Voor jonge meisjes is het nu be langrijk een goede opleiding te kiezen waarmee in de toekomst hopelijk een goed belegde boter ham kan worden verdiend. Overige aktiviteiten Er komt een studiedag voor ge meentelijke beleidsmakers over het thema: Op weg naar een ge meentelijk meisjesbeleid als uit vloeisel van de 1990 - maatregel. De bedoeling is: aan te geven wel ke concrete mogelijkheden een gemeente in deze heeft. In Vlissingen is een proefpro- jekt over economosche zelfstan digheid gestart op de scholen voor voortgezet onderwijs. Na evalua tie zal bekeken moeten worden of ook op de Middelburgse scholen met dat projekt kan worden gestart. Aan de Oude Vlissingseweg ter hoogte van de kwekerij wordt een nieuw bord geplaatst, dat aangeeft dat de weg is afgesloten voor gemo toriseerd verkeer. Auto's richting Oost-Souburg rijden sinds kort via de nieuwe Verlengde Torenweg. Daardoor kunnen de vele fietsers op de Oude Vlissingseweg veel veiliger naar school of werk. Als u zich houdt aan de regels die dit bord aangeeft, zijn scherpere maatregelen niet nodig! Gratis parkeren voor invaliden Op veel plaatsen in het centrum van Middelburg moet voor het parkeren worden betaald. Sinds kort hoeven de houders van een geldige invaliden-parkeerkaart niet meer te betalen, wanneer zij parkeren op een algemene invaliden-parkeerplaats (behalve op het Vlissings Bolwerk). De gemeenteraad heeft hiertoe beslo ten, onder andere omdat het vullen van de parkeermeter of - automaat voor sommige invaliden onmogelijk bleek te zijn. Alle inwoners van Middelburg die een invalidenparkeerkaart bezit ten, krijgen hierover nog persoonlijk bericht van de gemeente. Voor eventuele vragen over het bovenstaande kunt u zich wen den tot de afdeling Algemene Zaken van het stadhuis. Aanvraag monumentenvergunning. De burgemeester van Middelburg maakt - ter voldoening aan het bepaalde in artikel 12, lid 8 van de Monumentenwet 1988 - be kend, dat met ingang van 16 juni 1989 ter gemeentesecretarie op de afdeling algemene zaken ter inzage ligt de aanvraag om een wijzigingsvergunning voor het monumentenpand Molenwa ter 121. Tot en met 29 juni 1989 kunnen eventuele bezwaren schriftelijk worden ingediend bij burgemeester en wethouders van Middel burg, Postbus 6000, 4330 LA Middelburg.

de Faam | 1989 | | pagina 5