Jac Deijnen zorgt voor straatmeubilair Loterij met leuke prijzen loopt niet Ook dames bij Scheldetoernooi Zomeractiviteiten rond twee bouwplaatsen Ouders en het verschil tussen macht en invloed y ADVERTEREN IN DE REKREATIEKRANT? Duik in het verleden Vuurtoren alleen open als wachter tijd heeft Russen ook populair in Vlissings festival 01184-14533 Verras papa op vaderdag met'n zelfgemaakte stropdas. Kom op woensdagmiddag 14 of zaterdag 17 juni a.s. op het plein van Albert Heijn, Giraffe en Marca. één betalen! t Vele braderie aanbiedingen o.a.: 6 GLAZEN10," 4 MOKKEN15,- 6 KOP EN SCHOTELS15,- SERVICE KWALITEIT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG 01180-13221 A Bel voor informatie 01184-84317 90e JAARGANG NUMMER 24 14 JUNI 1989 Het is de Stichting Stadhouders feesten Middelburg weer gelukt om een zeer aantrekkelijk pro gramma aan te bieden. Zoals be kend kan er gedurende een aantal dagen geproefd worden van specialiteiten uit de keuken van de Middelburgse horeca. Daaromheen omkleedt de organi serende stichting de feesten met artiesten van niveau. De Stad houdersfeesten worden dit jaar gehouden van vrijdag 1 tot en met zondag 3 september. Op het programma staat een aantal smaakmakers. Van Zeeuwse bodem komt bijvoor beeld Earthquake Roody the Trembling Walls met het positieve vooroordeel topkwaliteit te bezit ten. Nico Haak zorgt zaterdag ge woon voor prima amusement. Margriet Eshuis en haar band zijn eveneens goed voor professio neel uitgerust vermaak en de Ne therlands Concert Jazzband wordt door kenners omschreven als 'het neusje van de zalm. Tata Mirando Band is zondagmid dag goed voor uitgekiende zigeu- Suske en Wiske in Zeeuws Museum In het Zeeuws Museum in Mid delburg is vanaf 15 juli tot 27 au gustus een tentoonstelling te zien over leven en werk van de bekende striptekenaar Willy Van- dersteen. Van zijn hand versche nen onder andere 'Suske en Wiske', 'De Rode Ridder' en 'De Geuzen'. Naast het bezichtigen van deze tentoonstelling is er ge legenheid om met Suske en Wis ke door het Zeeuws Museum te lopen. De Standaard Uitgeverij vervaardigde namelijk speciaal voor het museum een mu seumstrip met Suske, Wiske en Lambik als hoofdfiguren. PZC WEEKBLADEN Oplage: 23.155. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Vlissinger. Totale oplage 46.605 Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. 01184-84245. Advertenties: Markt 51, postbus 5017, 4330 KA Middelburg, tel. 01180-81000. Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. 01184-84000. Redactie: Bettie Hollestelle, 01180-81170 en Ad Hanneman, 01180-81171. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg. Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 160.480. nermuziek waarbij het natje en droogje dat de horeca aanbiedt nog beter zal smaken. Loterij Opvallend is dat de Middelbur gers buiten de leden van de Stad houdersstichting weinig medewerking bieden. Althans dat is af te leiden uit woorden van Ben van Damme van de stichting. De loterij die op poten is gezet en waarbij een reis ter waarde van 10.000 gulden als hoofdprijs wordt aangeboden loopt niet omdat de plaatselijke middenstand kennelijk geen moeite doet om de loten a f 25,- te verkopen. „Vorig jaar kostten de loten f 100,-. We zijn er van uitgegaan dat ze dit jaar wat vlotter van de hand zouden gaan", aldus een te leurgestelde Van Damme, die echter toegeeft dat er nog tijd is voor de verkopers van loten om de schade te beperken. Wat over igens ook opvalt is dat het ge meentebestuur de café- en restaurantbazen toestemming heeft gegeven om op zondag het feest voort te zetten. Een unicum dat moet worden gekoesterd, oordeelden de leden éénstemmig afgelopen zaterdag tijdens een vergadering. 15E BRADERIE MIDDELBURG: De braderie in Middelburg (donderdag 15 tot en met za terdag 17 juni) duikt in het verleden. Dit omdat de bra derie dit jaar voor de vijftien de keer is georganiseerd. De Aalster Gilles, een oud am bachtenmarkt, boerenkapel- len en een modeshow met een aardige doorsnee van wat de Middelburgse mode zaken te bieden hebben vor men de belangrijkste hoofdstukken. Daarnaast wordt de Vlasmarkt- bezoeker verrast met een keur aan horecaspecialitei- ten. Deze straat is helemaal afgesloten en tot elf uur kan men er zitten en genieten van een natje, droogje en muziek. Een goed begin, oordeelt Rob Zuidam, voorzitter van de HAM (Horeaca Activitei ten Middelburg) in de rubriek 'hartgrondig' het feit dat de horeca en de braderiecom missie de handen ineen heb ben geslagen. Alleen het gemeentebestuur zou nog wat meer belang moeten hechten aan de functie die de horeca in een stad heeft. Middelburg moet voor de ho reca meer doen om een ech te seizoensverlengende centrumgemeente te wor den. Het grote aantal activiteiten plus een uitgebreid overzicht van het braderieprogramma is ondergebracht in een bijla ge van deze die helemaal is gewijd aan deze vijftiende Middelburgse jaarmarkt. Jac Deijnen FOTO EDUARD ENGEL MARKERING WATERSNOODSRAMP ST. JACOBSSTRAAT Ze zijn er nog: Vlissingers met hart voor hun stad. Jac Deijnen bijvoorbeeld. Deze oud-zeeman en oud-loods heeft een zwak voor monumentjes. Zo bracht hij ASB op het idee om de her denkingssteen van de boom- plantdag 1947 naar een opvallendere plek in het Bella- mypark te verhuizen, was hij sa men met een collega verantwoordelijk voor de plaat sing van een herdenkingsplaat op de Boulevard ter ere van het eeuwfeest van de Nederlandse Loodsensociëteit in 1984 en is hij het brein achter de marme ren strips die sinds kort de bui tenmuur van Zijnen Damesmode aan de Sint Ja- cobsstraat sieren. De strips ge ven de waterstand tijdens de watersnoodrampen in 1906 en 1953 aan. Monumentjes dus, maar ook maritieme objecten kunnen op zijn onverdeelde aan dacht rekenen. Al sinds zijn pensionering spant Jac Deijnen zich in om het 'straatmeubilair' in Vlissingen be ter tot zijn recht te laten komen. Achter de schermen, want „Ik hou er niet van om op de voor grond te staan". B en w kregen in 1986 een lange brief van de Vlis singer. Kon het uit 1856 stam mende gedenksteentje in de Vissershaven niet 'boven water' gehaald worden? Was het moge lijk om het Stedelijk Museum in het Bellamypark wat beter aan te geven en wat dacht de gemeente van wat spotjes op de herden kingssteen van Jacobus Bellamy bij café restaurant Bellamy? Klei ne aandachtspuntjes, die kenne lijk indruk maakten. Dankzij de grote paal in het Bellamypark kan niemand meer om het Stedelijk Museum heen en ook aan de steen in de Vissershaven wordt gewerkt. Toch een aardige pres tatie. Deijnen zelf vindt dat wel meevallen. „Ik weet niet eens of dat allemaal wel door mijn brief komt". De herdenkingssteen van Jaco bus Bellamy zit nog steeds in zijn hoofd. „Maar ik zal binnenkort weer eens bij het café langs gaan". Gewoon even binnen lo pen. Dat heeft hij tenslotte ook bij ASB en Zijnen gedaan. Zoals het uitzendbureau de verhuizing van de 'boomplantsteen' finan cierde, zo nam Zijnen Damesmo de de kosten van de marmeren strips voor rekening. „In de Sint Jacobsstraat heeft het water het hoogst gestaan. In 1906 3.92 meter boven NAP en in 1953 4.55. Er was daar al eerder een herdenkingsteken, maar dat is verdwenen. Nu de Deltawerken bijna zijn afgerond, is het belang rijk dat de mensen zich blijven herinneren waarom die werken er zijn gekomen". Als oud-zeevarende ligt zijn voor liefde voor maritieme objecten voor de hand. „Kleine maritieme objectjes als VOC ankers en bol ders kunnen prima als straatmeu bilair dienen. Ze passen bij Vlissingen, zijn sfeerbepalend en dienen te worden bewaard". En zo werden onder meer de twee ankers die in de tuin van het Ste delijk Museum liggen door Deij nen van de schroot gered en verschijnen er - als het aan hem ligt - nog veel meer 'zee vaartspullen' in het centrum. Daarnaast werkt Deijnen samen met zijn broer die loods en archi varis van de loodsensociëteit is, aan een uitbreiding van de loodswezen-expositie in het mu seum. Reacties op zijn activiteiten krijgt hij nooit. „Daar vraag ik ook niet om. Het gaat me puur om Vlissingen als stad. Al je moppert op de binnenstad, moet je er wat aan doen". Serge Carpentier, de Zeeuwse A-tennisser, is druk in de weer om een aantal Nederlandse da mes naar het Scheldetoernooi te halen. Publiekstrekster Pauli ne Mulder heeft al toegezegd om te komen. Carpentier rekent op vier Nederlandse topspeelsters. Daarnaast krijgt een aantal Zeeuwse speelsters een uitnodi ging om zich te komen bewijzen. Carpentier heeft zich al verzekerd van de provinciegenoten Manon Kienjet, Angela Tatuheru, Stefa- nie Rottier en Emerence van Win- gen. Het Scheldetoernooi wordt gespeeld van 10 tot en met 13 augustus. Wat de heren betreft heeft de or ganisatie - die overigens een fiks prijzenbedrag heeft te verdelen - een sterk veld kunnen aantrek ken. Hoewel nog niet van ieder een toezegging binnen is, staat nu al vast dat Ralph Kok (11 op de ranglijst), Christiaan Feenstra (15 op de ranglijst) en Wim Groe- neveld (27) naar Vlissingen ko men. Een niet met naam te noemen sponsor heeft nog geprobeerd om Michiel Schapers te contrac teren. Maar die zit de eerste week van augustus in Amerika. Tot nu toe wordt Ralph Kok een favorietenrol toebedeeld. On langs stond hij in een halve finale in het Oostenrijkse Graz, waar maar liefst 30.000,- was te winnen. Kok timmert volgens Carpentier overigens ook interna tionaal behoorlijk aan de weg. OOK PLAATS VOOR GEESTELIJK GEHANDICAPTE JEUGD Twee complete kinderdorpen met eigen brandweer, dorps krant en reinigingsdienst wor den van maandag 3 tot en met vrijdag 7 juli in Middelburg ge bouwd. In deze week namelijk houdt de Stichting Sociaal Kul- tureel Werk M'burg (SKWM) haar jaarlijkse zomeractiviteiten voor de jeugd van 4 tot 12 jaar. De zomeractiviteiten van het SKWM draaien dit jaar rond twee bouwplaatsen "de DO-RE- Ml-dorpen". Deze dorpen wor den op 't Meiveld in Middelburg- Zuid en bij het Trefpunt in Nieuw-Middelburg door kinde ren gebouwd. Bij beide dorpen staat het creëren van een eigen leefwereld, door middel van het bouwen van hutten, centraal naast het thema mUziek. In Middelburg-Zuid wordt bijna elke dag een andere muziek soort zoals klassieke muziek, popmuziek, volksmuziek, als ro de draad gebruikt. Carien Box VVV WESTKAPELLE WOEDEND „Het is eindelijk gelukt de vuurtoren van Westkapelle op vaste tijden open te stellen voor het publiek", juicht de werkgroep Industriële archeologie in haar periodiek van mei 1989. Maar die juichstemming is wel wat voorbarig. Vuurtorenwachter C. Kloosterman geeft weliswaar toe dat er afspraken zijn ge maakt om op dinsdag- en vrijdagavond tussen zeven en negen uur de toren open te stellen „maar als er werkzaamheden zijn", komt het publiek voor een gesloten deur. „Dat is tot nu toe nog nooit gebeurd", bezweert Kloosterman. P.C. Louws van de VVV in Westkapelle heeft daarentegen „re gelmatig geconstateerd", dat de toren op de afgesproken tij den niet open was en dat er „soms wel 25 mensen", staan te wachten om een kijkje te nemen in de imposante toren. Hij er gert zich regelmatig rot aan die situatie, blijkt uit zijn woorden, maar staat machteloos. „Wij kondigen hier groot aan dat de toren open is op die en die tijd". Louws voelt zich duidelijk voor aap staan als het publiek voor gesloten deuren komt. Hij denkt dat de medewerking van de torenwachters minimaal is, ondanks de afspraken die zijn gemaakt met het directoraat Scheepvaart en Maritieme Zaken Scheldemond, onder wiens verantwoordelijkheid de toren valt. „Ik zou dat ding het liefst dichtspijkeren, zodat er niemand meer komt", meldt een woe dende Louws. Voor de goede orde: de VVV Westkapelle en het gemeente bestuur van die stad hebben jaren geijverd voor een regelmati ge openstelling van deze publiekstrekker van formaat. Onder de naam 'From Russia with Love', wordt op donderdag 22 en vrijdag 23 juni een cultu reel festival gehouden. Het festi val is georganiseerd door de Culturele Raad Vlissingen in sa menwerking met Jongerencen trum De Piek, Stichting Azart, Stichting Circ en het Cultureel Bureau Rusland. Donderdag is er op het Russische schip Azart, afgemeerd in de koopmanshaven en Vlissingen, van 15 tot 21 uur een expositie van werken van jonge Moskouse avant-garde kunstenaars te be zichtigen. Vanaf 22 uur is er een voorstelling van Bewegingsthea ter Oleg Kisseljov op het schip. Om 23 uur treedt in de Piek de Russische formatie Nikolaj Ko- pernik op. Vrijdag is er vanaf 14 uur een su per sessie in de Piek. Onder het motto: 'Zeeland meets Russia' spelen Zeeuwse muzikanten sa men met hun Russische colle ga's'. Deze sessie duurt tot 17 uur. Vrijdagavond treden vanaf 22 uur de bands Bix uit Litouwen en de Leningraadse formatie Tele- vizor op. leidt het gebeuren op het Mei veld. Bij het Trefpunt staat een muziektent centraal. Elke mid dag bereidt een groepje kinderen een optreden voor, waarnaar de anderen naar kijken. Tijdens de ze week zullen ook gast muzikanten uitgenodigd worden voor demonstraties. De week zal worden afgesloten met optredens van een kinder- of poppentheater, met als hoog tepunt vrijdagavond om 19.00 uur een groot kampvuur op de plaats waar het dorp heeft gestaan. In samenwerking met de Sociaal Pedagogische Zorg, afdeling gespecialiseerd jeugd- en vol- wassenenwerk, is op het Mei veld een gedeelte van de bouwspeelplaats ingericht voor kinderen met een geestelijke handicap. Om deze week in goede banen te leiden zijn nog vrijwilligers no dig. Belangstellenden kunnen zich melden bij het centraal SKWM, Rentmeesterlaan 245, 4386 EL M'burg, 01180-29004. De openingstijden zijn dagelijks: 10.00-12.30 uur voor 4-6 jari gen, 10.00-1 5.00 uur voor 7-12 jarigen. Voor de 7 tot 1 2-jarigen uit-St. Lau rens, de Griffioen, Klarenbeek en Nieuw- en Sint-Joosland rijdt dage lijks een busdienst naar de bouwspeelplaats in Nieuw- Middelburg. Uit de Stromenwijk 't Zand rijdt dagelijks een busdienst naar Middelburg-Zuid. NiCiiiy KUNSTGEBITTENREPARATIES Ook nieuwe kunstgebitten J.P.A. Rossël Tandprotheticus Hobeinstr. 52, Vlissingen CURSUS OMGAAN MET JE KINDEREN RPCZ Scène die bij elk gezin voorkomt: „Heb je je jas nou nog niet opge hangen? Het is met jou ook altijd hetzelfde. Jij luistert ook nooit naar wat ik zeg!". Fout, geachte ouder. Dit had moeten zijn: „Ik vind het heel vervelend dat ik jou nu al drie keer heb moeten vra gen je jas op te hangen". Luiste ren. Naar jezelf en vooral naar je kind. Daar draait het om bij de oudercursus 'Omgaan met je kin deren' van het Regionaal Pedago gisch Centrum Zeeland in Middelburg. Zeker iets voor ouders van moei lijke kinderen, zo'n cursus. „Hele maal niet", vindt Marianne Anschütz. „Deze cursus is be doeld voor iedereen met belang stelling voor kinderen. Ook om later problemen te kunnen voor komen". Cursiste Wilma Plouvier is het er mee eens. „Kinderen op voeden naar de volwassenheid is een moeilijke taak. Alles wat je daar over kunt leren is meegeno men". Marianne Anschütz neemt sa men met Sjaak de Reu de cur susbegeleiding voor rekening. Het RPCZ verzorgt al een aantal jaren oudercursussen. Omdat het RPCZ alleen voor scholen mag werken, waren deze cursussen in eerste instantie alleen bedoeld voor cliënten. Toen bleek dat ook andere ouders belangstelling hadden, werd er een nevenstich ting van het RPCZ opgericht. Daardoor is de cursus dit jaar voor het eerst voör iedereen toe gankelijk. Kortste eind De cursus is gebaseerd op de principes van de Amerikaanse psycholoog Thomas Gordon. Gordon gaat er vanuit dat de meeste conflicten binnen een ge zin door communicatiestoornis sen ontstaan. De oplossing lijkt dan eenvoudig: ouders en kinde ren moeten gewoon beter naar elkaar luisteren. Maar zo simpel blijkt dat in de praktijk, niet te lig gen. „Kinderen zijn veel mondi ger dan vroeger", zegt cursiste Evi Lindner. „Bij mij kwam het vroeger niet in mijn hoofd op mijn ouders niet te gehoorzamen. Ouders hadden een grotere auto riteit. Niet goed, maar de vrijheid blijheid uit de jaren zestig bleek ook niet te werken. Vind dan maar eens een tussenweg. Ik wil de bij mijn kinderen geen autori teit gebruiken, maar ik trok wel altijd aan het kortste eind". Dat laatste is een probleem waar veel opvoeders mee kampen, meent Sjaak de Reu. „Je wilt niet autoritair zijn, maar als je kinde ren overal hun zin in geeft, leggen de ouders het loodje". Er is dus een verschil tussen macht en in vloed. „Bij deze curus ligt de na druk op de oefening van praktische vaardigheden. Dus hoe los je conflicten op op een manier die voor beide partijen be vredigend is", legt Marianne An- schütsz uit. „Daarbij hoef je niet je hele zieleleven bloot te leggen. Het is geen therapie". Respect De cursus is volgens Wilma Plou vier niet alleen goed voor de ouders, maar ook voor hun kin deren. „Ik was gewend om altijd zelf de oplossing voor een pro bleem aan te dragen. Doordat je met je kinderen praat leren ze ook zelf na te denken en de ver antwoording voor hun problemen op zich te nemen". Duidelijk zijn in wat je vyilt, zonder je wil op te leggen dus. „Onze kinderen zul len daar later geen problemen meer mee hebben. Die zijn dat al van jongs af aan gewend", zegt Evi Lindner. „Eigenlijk is het meer een cursus omgaan met je mede mens. Je leert elkaar met respect te behandelen en iedereen in zijn eigen waarde te laten". De cursus 'Omgaan met je kinde ren', gericht op ouders van kinde ren in de basisschool-leeftijd, begint in september en bestaat uit vijf bijeenkomsten van drie uur. Na de eerste zijn er nog twee vervolgcursussen. Deelnemers kunnen zich tot en met donder dag 22 juni aanmelden via 01180-36525. Overigens ver zorgt het RPCZ ook soortgelijke cursussen voor onderwijsgeven den en jongeren van twaalf tot zeventien jaar. Tegen inlevering van deze bon bij Brilmp twee brillen halen en maar één betalen! (Geldig t/m I juli IQ8QI I I Het montuur dat u wel betaalt, mag niet goedkoper zijn dan f 100,-. De gratis tweede bril is bestemd voor dezelfde persoon die ook de eerste (betaalde) bril gaat dragen. De gratis bril komt uit de kollektie monturen met het rede drie hoekje. In de gratis brij gaan normale, blanke glazen in dezelfde sterkte als in de eerste (betaalde) bril. Wilt u meer (variabel, ontspiegeld. i anti-kras, kleuren, enz.) dan geldt I een toeslag. Geen andere kortingen te zelfder tijd. I rv Middelburg, Lange Delft 13-15 _0S2j t I

de Faam | 1989 | | pagina 1