ABDIJ NIEUWS Staten vergadering uitbreiding axel Waeter proat met 3500 m2 extra verkoopruimte Voorlichting over project Kanaalzone ^xel Belastingaanslag dijkgeschot 1989 Sanering woonwagencentra Bescherming grondwater Algemene Vergadering van 16 juni Woensdag 14 juni 1989 In de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone liggen woningen en bedrijven vaak dicht bij elkaar. Dat gaat niet altijd zonder problemen. Soms beïnvloedt de industrie het woongenot, maar evenzo worden de ge bruiksmogelijkheden van bedrijfsterreinen beperkt doordat dichtbij woningen staan. De problemen in deze industriële zone die loopt van Terneuzen tot Sas van Gent, blijven hiertoe niet beperkt. Ook de verschillende verkeerssoorten zitten er elkaar meer dan eens in de weg. Denk maar aan de bruggen over het kanaal, waar zowel het verkeer op het land als op het water hin der van ondervindt. Van verschillende kanten wordt geprobeerd oplossingen aan te dragen. Het blijkt dan niet altijd even gemakkelijk of goed moge lijk over het eigen werkterrein of belang heen te kijken. En juist in de Kanaalzone geldt dat de oplossing van één probleem vaak weer andere problemen oproept. Visie gevraagd Om hieraan wat te doen heeft een aantal 'partijen' in de Ka naalzone de handen ineen gesla gen voor het project "Gebieds gerichte benadering Kanaalzo ne Zeeuwsch-Vlaanderen". Het moet gegevens opleveren om beslissingen die nu en in de toe komst - voor het gebied worden genomen meer in samenhang te bekijken. Dat vraagt van de be- Een aantal woonwagencentra in Zeeland is volgens de provincie aan sanering toe. Het gaat om de centra in Goes, Middelburg, Vlissingen, Sas van Gent en Sluiskil. Behalve in Sas van Gent zouden op de andere centra nog wel enkele slopers kunnen blij ven. Voor woonwagenbewoners die niet slopen, moet elders een nieuwe plaats worden gezocht. Maar het is ook denkbaar dat het sloopgedeelte wordt ver plaatst naar bestaande be drijfsterreinen en het woonge deelte voor ten hoogste 15 woonwagens in stand blijft. Al leen in Sas van Gent komt het hele centrum voor verplaatsing in aanmerking. Dit is kort samengevat de inhoud van het provinciale sanerings- en renovatieplan woonwagencen tra. Dit plan ligt van 15 juni tot en met 15 juli ter visie. In die pe riode kunnen bezwaren tegen het plan worden ingediend bij gedeputeerde staten van Zee land, Postbus 6001, 4330 LA Middelburg. Het plan kan worden aange vraagd bij het informatiecen trum van de provincie, Abdij 9 te Middelburg, tel. 01180-31400. De tweede kamer uit gedepu teerde staten van Zeeland houdt dinsdag 20 juni drie achtereen volgende zittingen om beroeps schriften te behandelen over algemene bijstandszaken. De kamer hoort inwoonsters van Terneuzen en Middelburg en de beide gemeentebesturen om achtereenvolgens 10.00 uur, 10.20 uur en 10.40 uur. De openbare zittingen worden ge houden in het provinciehuis, Sint-Pieterstraat 42 Middelburg. DE FAAM - DE VLISSINGER trokken partijen een eenduidige visie op de Kanaalzone. Overigens zal niet elk probleem dat in het gebied speelt in het project aan de orde komen. Met name zullen zaken worden opge pakt die met zowel het milieu, de ruimtelijke ordening als de eco nomie te maken hebben. Aan het project nemen verschil lende overheden (de gemeenten in het gebied en de provincie als mede de milieuinspectie), het Havenschap Terneuzen, de Ka mer van koophandel, de Kring van werkgevers en de Zeeuwse Milieufederatie deel. Allen zijn vertegenwoordigd in een stuur groep. Nog niet uitgekristalli seerd is hoe de definitieve besluitvorming over het project plaatsvindt. Voorlichting Om de bewoners in de Kanaal zone te informeren over het pro ject wordt op 22 juni 's avonds op initiatief van de stuurgroep in Sluiskil een informatieve bijeen komst belegd, ledereen is die avond welkom in zaal Dallinga, Nieuwe Kerkstraat 5. De aan vang is om 20.00 uur. Het doel, de werkwijze en de stand van zaken van het project zullen daar uitgebreid aan de or de komen. Ook enkele zaken die parallel aan het project lopen zul len kort worden toegelicht. Het gaat om ontwikkelingen die niet kunnen wachten op afronding van het project. Deze wordt in de loop van 1990 verwacht. Een informatieblad waarin het project is beschreven, kan wor den afgehaald op de gemeente huizen in Terneuzen en Sas van Gent. Het kan ook worden aan gevraagd bij het informatiecen trum van de provincie, tel. 01180-31400. m IX BKHOMP Provinciale Staten van Zeeland vergaderen op vrijdag 23 juni a.s. Op de agenda staan 22 punten, variërend van wegen aanleg tot bibliotheeksubsidie en van milieubeheer tot beroe- penvoorlichting. Begonnen wordt met enkele waterschaps-zaken. Gedeputeerde Staten stellen voor het aantal gezworenen (dagelijkse bestuurders) van de Zeeuwse waterschappen te ver minderen. Dit strookt met lan delijke studies over doelmatig functioneren van waterschap pen. Bovendien, zo stellen GS, is het aantal gezworenen per waterschap eerder gestoeld op historische gronden dan op on derlinge verhoudingen van omvang. Het advies is nü: Tholen 5 gezworenen (min 2); De Drie Ambachten 6 (-4); Het Vrije van Sluis 6 (-4); Hulster Ambacht 6 (-4); Schouwen- Duiveland 6 (gelijk); Noord- en Zuid-Beveland 7 (-3); Walcheren 7 (-2). Afhankelijk van de situatie bij de verschillende waterschappen, wordt de datum van ingang na der door GS bepaald. Verder stellen GS voor de ope ningstijden van de stembureaus bij waterschapsverkiezingen te bekorten: van 12.00 uur tot 19.00 uur. Hieraan liggen argu menten van efficiëntie en kostenbesparing ten grondslag, alsmede het feit dat voor de wa terschapsverkiezingen de op komst gering is. De heffing van het geschot voor gebouwde en ongebouwde ei gendommen (grond en gebou wen) is tot nu toe gebaseerd op het algemeen Zeeuws water schapsreglement. De andere "waterschapsheffing", de ver ontreinigingsheffing is gegrond op een belastingverordening. Dit laatste willen GS ook voor de heffing van het geschot; in het algemeen kan worden gesteld dat hierdoor de rechtszekerheid beter wordt gewaarborgd. Wegverbetering GS vragen de staten een bedrag van ruim twee ton uit te trekken voor het maken van plannen voor verdere verbeteringen (over een afstand van ca. 4 km) aan de weg Oostburg IJzendij- ke. 't Is de bedoeling de weg breder te maken en het fietspad op vei liger afstand te leggen. De uit eindelijke kosten worden op f 2 miljoen geraamd. Milieufonds Vorige week werd in deze ru briek al uitvoerig aandacht be steed aan het voorstel van GS een milieufonds in te stellen. Het gaat om een bedrag van f 50.000,-, bestemd voor het subsidiëren en stimuleren van veelbelovende projecten, waar onder voorlichting en educatie. Onderwijs en bibliotheken Vorige week zijn alle bewoners en bedrijven in de vier grondwa terbeschermingsgebieden in Zeeland geïnformeerd over de gevolgen van het in werking tre den van een nieuwe verorde ning voor deze gebieden. In deze verordening wordt de be scherming van het grondwater geregeld. In drie van de vier gebieden - de gebieden rond de waterwin- plaatsen Haamstede, oranjezon en Biggekerke - gelden nu wat strengere regels dan voorheen. Zo zal het niet meer mogelijk zijn een ontheffing te krijgen voor het plaatsen van een tank waar in brandstof wordt bewaard. Op termijn zullen ook bestaande tanks moeten verdwijnen. Voor het vierde grondwaterbe schermingsgebied bij St. Jan steen is nog niet duidelijk welke maatregelen er gewenst zijn. Totdat die duidelijkheid er wel is, zullen in elk geval geen nieuwe activiteiten van bedrijven wor den toegestaan die een risico in houden voor het grondwater. Bewoners en bedrijven in de vier gebieden doen er overigens goed aan activiteiten waarvoor in het verleden al een ontheffing nodig was, vóór 1 juli a.s. aan te melden bij het provinciaal bestuur, voorzover zij er nog geen ontheffing voor hadden. Dit kan van belang zijn om later voor een schadevergoedingsre geling in aanmerking te komen. Wie onverhoopt de verzonden informatie niet heeft ontvangen,, kan deze alsnog aanvragen bij het informatiecentrum van de provincie, tel. 01180-31400. H GS willen de Hogeschool Zee land een eenmalige financiële in jectie geven van vijf ton. Het geld komt uit het Welzijnsfonds, het Fonds bijzondere voorzienin gen en uit de algemene midde len van de provinciale begroting 1989. In hun voorstel benadrukken GS de sociaal-economische beteke nis van de hogeschool voor Zeeland. De bijdrage is bestemd ter verbe tering van de infrastructuur (mo derne apparatuur etc.). In december zal voor de vijfde maal de Zeeuwse beroepenma- nifestatie plaatsvinden in Goes. Onderwijs en bedrijfsleven laten hier gezamenlijk zien welke kan sen er voor jongeren op de Zeeuwse arbeidsmarkt zijn. GS stellen voor een subsidie van f 30.000,- te verlenen in de orga nisatiekosten en tevens een bij drage te verlenen in de vervoers kosten wanneer die hoger zijn dan f 5,- per leerling (tot een maximum totaalbedrag van f 15.000,-). Gs willen de Gemeenschappelij ke regeling Zeeuwse bibliotheek en de Provinciale bibliotheekcen trale eenmalig hogere uitkerin gen geven: resp. f 40.000,- (ivm. rijksuitkering door samen werking met Roosevelt Studie centrum) en f 120.000,- (ivm. functiewaardering medewer kers). Bootdiensten Provinciale Staten zullen twee voorstellen behandelen die be trekking hebben op de perso neelsomvang van de Provinciale Stoombootdiensten. GS willen de ploegsterkte van de varende dienst in totaal verminderen met 30 arbeidsplaatsen. Uit studies is gebleken dat dit verantwoord is en dat dit geen nadelige gevolgen heeft voor bij voorbeeld de veiligheid. De vermindering van het aantal personeelsleden heeft als resul taat dat de exploitatiekosten met ruim f 1,6 miljoen per jaar zullen verminderen. Personeel in vaste dienst loopt geen risico van ontslag; anders ligt dit met personeel op tijdelijke basis. Het tweede voorstel betreft de automatisering van de kaartver- koop/waldienst van de PSD. Ook deze maatregel zal gevolgen hebben voor het personeel: een vermindering van 115 naar 77 arbeidsplaatsen. De werknemers denken hier anders over. Zij heb ben de zaak voorgelegd aan een advies- en arbitragecommissie, waarvan binnenkort advies wordt verwacht. Indien deze commissie het standpunt van de werknemers onderschrijft dan zal er opnieuw overleg nodig zijn over de eindfase van de operatie: de invoering van een volledig ge automatiseerde kaartverkoop, met alle gevolgen van dien. Archief en film GS willen f 30.000,- uittrekken voor het inventariseren en be schrijven van de provinciale ar chiefstukken die betrekking hebben op de waterstaat in de periode van 1940 tot 1960. Ook wordt voorgesteld f 10.000,- uit te trekken om te kunnen deelnemen in een lande lijk filmproject, dat voorlichting geeft over de gescheiden inza meling van groente-, fruit- en tuinafval. De statenvergadering wordt ge houden in het Stadhuis Middel burg, aanvang 10.00 uur. De bijeenkomst is openbaar. u:.;^Acv Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 Advertentie I.M. pot donderdag 8 juni werd de 1e ver dieping groot 1500 m2 open gesteld voor het publiek, naar aanleiding daarvan heeft een speciale verslaggever een bezoek gebracht aan pot's nieu we uitbreiding. de heer pot heeft hem rondgeleid en heel wat informatie verteld, het totale complex is in 3 fases gebouwd. 1e fase 1973 6.000 m2 2e fase 1978 9.000 m' 3e fase 1989 3.500 m2 totaal: nu 18.500 m2 zelfs nu ligt er weer een schets- plan voor de volgende uitbreiding gereed, gemaakt door de huisar- chitekt, de heer berger uit utrecht, die alle showrooms heeft ont worpen. ondanks het grote tijdsverschil tussen verschillende bouwfases is dit niet aan het gebouw te zien. het grote complex ziet er dan ook zeer eigentijds uit. als blikvanger het zgn. "rode lichaam", wat aan de zuidzijde hoog boven het ge bouw uitsteekt, het heeft de vol gende funkties: 1e: grote blikvanger en eindpunt van het gebouw. 2e: verwarmingsruimte. 3e: nooduitgang, de vloer 1e verdieping rondom "rode lichaam" is van dik veilig heidsglas. rondom het gebouw een totaal vernieuwde parkeertuin met bloembakken en pergola's ontworpen door architekt berger, de uitbreiding op de begane vloer groot 1.500 m2 wordt be nut voor verdubbeling van de interlübke studio, een nieuwe desede studio, terwijl het assor timent van de europese topmer ken zoals artifort, gelderland, pastoe, b en b, jori, rolf-benz, gasparucci, giorgetti, montis, poltrona-frau, molteni, spec trum, gerrit rietveld, leolux, philip starck e.a. aanmerkelijk is uitgebreid. deze fraaie meubelen zijn nu reeds te bezichtigen, doch de ze grootse afdeling wordt pas eind september door onze bin nenhuisadviseurs opgeleverd. op de eerste verdieping is een 900 m2 grote montèl studio, he le leuke betaalbare zitmeubelen, let op: kopieën van jan des bou- vrie, giorgetti, koekoek, raanhuis enz., doch slechts voor ca. 1/3 van de prijs en een fraaie musterring studio ca. 600 m2 groot met prachtige woonkamermeubelen, zoals zitmeubelen, salontafels, grote en kleine bergmeubelen, dressoirs, eethoeken, buro- meubelen, boekenkasten, lever baar in vele fraaie houtsoorten, zoals mahonie, teak, kersen, no ten, eikenhout en gelakt; alles aan heel betaalbare prijzen. de 2e verdieping, groot 500 m2, wordt gereserveerd voor uitbrei ding klassiek eiken meubelen, wij waren dan ook erg onder de indruk van de enorme sortering meubelen, zowel modern, klas siek als antiek, de perfekte pre sentatie waaraan alle zorg is besteed, we zouden willen advi seren eens een kijkje te nemen in een van de grootste, doch ook mooiste meubelshowroom van de benelux. u zult er geen spijt van hebben en er beslist zeer goede ideeën mee opdoen. De Deltaband, onderdeel van de Koninklijke Harmonie Ons Ge noegen uit Vlissingen is momen teel druk in de weer met het instuderen van nieuwe nummers. De band neemt namelijk op 22 juli deel aan het Wereld Muziek Concours (WMC) in Kerkrade. Zoals de naam al doet vermoe- Ons Genoegen naar WMC den is dit een concours voor bands uit de hele wereld. De Deltaband heeft inmiddels al een behoorlijke faam opgebouwd in binnen- en buitenland en ge niet met trots de bijnaam: muzi kale ambassadeurs van Vlissingen. Op het WMC worden de marsen Gym Tonic en de Para de Defiliermars uitgevoerd. De al gehele muzikale leiding van de band is in handen van de heer J. de Boo van Uijen. 'Waeterproat' is een rubriek van het Waterschap Walcheren. Voor meer informatie kunt u terecht bij het Waterschap aan de Groenmarkt 10 in Middelburg. Telefoon: 01180-15751. Voor de tweede keer dit jaar komt de Algemene Vergadering van het waterschap bijeen om te beraadslagen over hoofdzaken die het beleid van het water schap betreffen. In 1989 zal vol gens de planning dit college in totaal vier maal vergaderen. In bijzondere omstandigheden is het echter mogelijk een bijzon dere Algemene Vergadering bij een te roepen bijvoorbeeld ter bespreking van de kosten tot herstel van een calamiteit (grote stormschade, oeverval en der gelijke). De Algemene Vergadering bestaat uit 36 hoofdingelanden, 9 gezworenen en de dijkgraaf in totaal 46 leden. De dijkgraaf functioneert als voorzitter van de vergadering. Het Algemeen Zeeuws water schapsreglement regelt welke onderwerpen door de Algemene Vergadering moeten worden be handeld. Twee van deze punten komen nu aan de orde en zijn het voorlopig vaststellen van de rekening van het dienstjaar 1988 en het vaststellen van het jaarverslag over 1988. Daar naast zijn er voorstellen van het dagelijks bestuur: tot het voteren van een één malige bijdrage voor het oprichten van monumenten ter herdenking van de inun datie van Walcheren 1944-1946; een onderwerp dat in dit blad reeds uitge breid aan de orde is geweest; een discussiestuk om de be reidheid van het bestuur te peilen om te komen tot het instellen van een regeling om bij te dragen in de kosten van aanleg en aansluitingen van lozingen van afvalwater op de riolering in het buiten gebied; een voorstel tot het verkopen van een perceel grond aan de Pauluswegeling te West- kapelle. Na afloop van de vergadering, welke begint om 9.30 in het Pol derhuis te Middelburg en open baar is, derhalve toegankelijk voor iedere belangstellenden, zullen de leden van de vergade ring een inspectietocht maken langs de werken van het water schap. Dit is een traditioneel ge beuren dat eenmaal per jaar plaats vindt. In de maand juni zullen de aan slagen dijkgeschot 1989 door het waterschap worden verzon den. De opbrengst van het dijk geschot dient ter financiering van de kosten die het water schap maakt voor het onder houd van de waterkeringen, van de watergangen en wa terstaatswerken, en de beheer sing van het waterpeil. Anders dan bij gemeenten, krijgt het waterschap geen uitkerin gen van het Rijk, maar worden de kosten betaald door degenen die belang hebben bij de taken van het waterschap. De wetge ver heeft het waterschap be voegd gemaakt tot het heffen van "eigen" belastingen, te we ten het dijkgeschot en de veron treinigingsheffing. Voor het heffen en invorderen van deze belastingen fungeert het waterschap als een be lastingdienst en beschikt het over eigen deurwaarders. Wie betaalt het dijkgeschot? een in het gebied van het water schap gelegen onroerend goed. In grote lijnen zijn dat dus de agrariërs, overige eigenaren van "ongebouwd" onroerend goed Belastingplichtig is degene, die op 1 januari 1 989, volgens het rijkskadaster het genot heeft krachtens zakelijk recht (bijvoor beeld eigendom of erfpacht) van Arbeidsintensief werk aan de glooiing van de Westkappe/se Zeedijk: het herzetten van opgenomen basaltzuilen. Machinaal onderhoud van waterlopen. en eigenaren van woonhuizen en andere gebouwen. Hoe wordt de aanslag berekend? Het waterschap heft het dijkge schot over de ongebouwde en gebouwde onroerende goederen die gelegen zijn op Walcheren. Voor de berekening van het dijk geschot hanteert het water schap twee maatstaven: 1Voor het ongebouwde onroe rend goed is de maatstaf de grootte van het perceel grond zoals die op 1 januari van het belastingjaar bekend is bij het kadaster, uitgedrukt in hectaren. 2. Voor het gebouwd onroerend goed is de maatstaf de zoge naamde belastbare op brengst gebouwd, uitgedrukt in guldens. Hierbij wordt f 300,— belastbare op brengst gebouwd gelijk gesteld met één hectare van de ongebouwde eigendom men. Een huis met een be lastbare opbrengst gebouwd van f 150,— betaalt dus de helft van wat een eigenaar van 1 ha land betaalt. De belastbare opbrengst ge bouwd is een waarde die door taxateurs wordt vastgesteld. Omdat deze maatstaf al sterk verouderd is, zal binnen enkele jaren worden overgestapt op de zelfde maatstaf als de gemeen ten hanteren voor de onroerend- goedbelasting, te weten de eco nomische waarde van een goed.

de Faam | 1989 | | pagina 13