UIT HET ZAKEN] Is de baas er niet? Eigen technische dienst zorgt voor goede service Braderie 1987 gekiekt Horeca niet aan banden middelbare scholieren NSSSS—i Zonnig feest voor alle Goede presentatie ook voor kleine bedrijven weggelegd Magnetronoven voor mevrouw Meliefste De Vrijbuiter Verbouwd tot moderne winkel 'Ik ben eigenlijk te vroeg geboren' Motor opstapdagen in Vlissingen Woensdag 14 juni 1989 DE FAAM - DE VLISSINGER MIDDELBURG BRADERIESTAD eens een vakterm te gebrui ken) met het optreden van di verse orkesten op het podium en op de podia van twee eta blissementen. Het is een goede zaak dat het overleg tussen de twee organi saties geleid heeft tot het nog aantrekkelijker maken van dit evenement. Daarbij is overi gens een geluid van waarde ring richting gemeentebestuur ook op zijn plaats, gezien zijn soepele opstelling bij het ver lenen van de nodige vergun ningen. Toegegeven: het betreft een experiment, maar de erkenning van de horeca als smaakmaker van feesten is er. We zien dat als de belangheb bende partijen goed overleg plegen, met begrip voor el- kaars standpunten en met me dewerking vanuit het gemeentebestuur, er wel de gelijk wat is te bereiken. Het zou wat de HAM betreft verder kunnen gaan. Er leven bij deze vereniging van horeca- ondernemers nogal wat wen- sen en het is te hopen dat het gemeentebestuur op korte ter- mijn een constructieve dialoog met HAM-vertegenwoordigers wil aangaan, teneinde in het kader van het Middelburg Pro- motieplan tot verdergaande optimalisering van diverse evenementen te komen. Ver- der kan de horeca Middelburg aantrekkelijk maken als brui- sende hoofdstad van Zeeland, hetgeen kan leiden tot sei- zoensverlenging. Want laten we eerlijk zijn. Een aan banden gelegde horeca werkt fnuikend op de ontwik- keling van een stad die graag toeristen ontvangt en als een- trumgemeente een recreatieve promotie voorstaat. De horeca is de specie tussen de bouwstenen van een goed doordacht beleid aangaande toerisme en recreatie. Rob Zuidam VROUW AAN HET HOOFD VAN AUTOMATERIALENHANDEL HEUO Helvo in Middelburg werd Heljo. Een kleine naamsverandering, maar niettemin een grote om mekeer in de bedrijfsvoering van deze winkel in automaterialen voor vakman en particulier. On langs werd de zaak overgeno men door de vrouw, die daar al twintig jaar haar sporen had verdiend. Ineke Jongepier- Pundke is voor zover zij het weet, de enige vrouwelijke eige naar in Nederland van een der gelijke zaak, die nog geheel in de mannenwereld thuishoort. Afgelopen vrijdag opende de echtgenote van burgemeester Rutten van Middelburg, Ineke Rutten-Bovendeerd, de grondig verbouwde en vernieuwde winkel. Zij begon in 1967 als boek houdster, maar al gauw werd zij ook betrokken bij de in- en ver koop van de auto-onderdelen, die bij Helvo over de toonbank gin gen. „Ik steek overal graag mijn neus in", vertelt de eigenares in haar vernieuwde winkel, temid den van de uitlaten, koppakkin- gen en bougies, die keurig op onderdeel staan uitgestald op rekken in de verschillende ruim tes van het pand. „Mijn vader had een groot stucadoorsbedrijf met wel dertig knechten in dienst. Ik ging dan ook weieens mee op karwei. Eigenlijk had ik die zaak moeten overnemen, maar dat was vroeger ondenk baar voor een vrouw. Helvo heeft twee eigenaren hiervoor gehad en toen de laatste om gezond heidsredenen eind vorig jaar de zaak moest verkopen, heb ik niet lang hoeven nadenken. Ik vind het een uitdaging en ik had er al lang zin in", zegt de energieke onderneemster, die in de bedrijfs naam de 'v' verving door de let ter 'j' van Jongepier. Een nieuwe naam voor een nieuw bedrijf, doch met de oude vertrouwde klank er nog in en de zelfde men sen achter de toonbank. Garages Heljo heeft haar assortiment ver drievoudigd, de winkel opnieuw ingedeeld en de service uitge breid door een bezorgdienst in het leven te roepen ('bemand' door een leuke vrouw!). Maar hoe reageert het zakenleven op een vrouwelijke directeur? „Be drijven als de Schelde en Rijks waterstaat hebben er geen problemen mee, maar bij de gara ges moet ik me nog steeds blij ven waar maken", zegt Jongepier. „Daar heeft men er heel veel moeite mee te erken nen, dat een vrouw ook iets van de autobranche zou kunnen af weten. Nog steeds krijg ik men sen in de zaak, die vragen naar de baas als zij mij zien. Ik heb er alles aangedaan om Heljo bij de ze garagebedrijven goed te pre- sentern. De vakman is onze belangrijkste klant. Ter gelegen heid van de opening zijn er bij 75 garages informatiemappen met het leveringsprogramma van on ze zaak rondgebracht, vergezeld van een klein bloemetje. In dat le veringsprogramma zitten ook de nieuwste milieuvriendelijke pro- dukten, als asbestvrije remvoe- ringen en poetsmiddelen in bussen zonder drijfgas. Ook voor de particulier zeer interessant", vertelt de energieke bedrijf- leidster, die in haar vrije tijd ook nog actief is in de scouting en daarnaast de functie van pen ningmeester in de Oranjevereni ging van Middelburg vervult. NIEUWE EVM-ZAAK IN MIDDELBURG Tropische sferen in Cosmo, woensdag 21 juni. Middelbare scholieren en leerlingen van het Middelbaar Beroeps Onderwijs vieren dan het einde van het schooljaar in de discotheek aan de Vlissingse Voltaweg. De Beach Party, waarbij iedereen in aangepaste kleding wordt ver wacht, begint om 20 uur. De toe gang is gratis. Het feest is in principe voor alle middelbare scholieren en leraren bestemd. Cosmo nam, het initia tief, leerlingen van het MDGO en Scheldemond uit Vlissingen, de Stedelijke Scholengemeenschap Middelburg en het Sint Willibrord College uit Goes namen de orga nisatie voor rekening. „Studenten vieren wel vaak samen feest. Scholieren niet. Het werd tijd dat dat eens veranderde", zegt Dirk- Jan van der Kaa van Schelde mond. De organisatie verwacht vijftienhonderd bezoekers. Roha Surf sport Fashion uit Mid delburg kleedt Cosmo voor deze gelegenheid helemaal in 'beach- stijl' aan. Zonnige muziek komt van Fragment en Dreamscape. Het Vlissingse hotel Brtiannia, de Olau Line en Skandia Sauna zor gen voor een gesponsorde ver rassing. Om er zeker van te zijn dat alle studenten heel thuis ko men wordt er geen gedistilleerd geschonken en zijn er bus diensten van en naar Middelburg en Goes. Alles in de wit- en bruingoed sector. Zo beschrijft eigenaar R.Hollebrandse het assortiment van zijn nieuwe Elektro Vak Man-zaak (EVM), die hij vorige week donderdag in Middelburg opende. Wit heet alles wat hij aan grote en kleine huishoudelij ke apparaten heeft staan en bruin de hele hoek van radio, tv, video en hifi. EVM aan de Sint Janstraat 8 in Mid delburg, telefoon 39597, is dage lijks geopend van 9.00 tot 18.00 uur, behalve op maandag dan kan de klant er vanaf 13.30 uur terecht. Op zaterdag sluit de zaak om 17.00 uur, maar tijdens de koopavond is de winkel geopend. PTT Post verhoogt dienstverlening Postagentschappen mogen voortaan ook op zaterdag en op koopavond geopend zijn. PTT Post wil met deze maatregel de dienstverlening aan het publiek verbeteren. Verwacht wordt dat het merendeel van de 1.150 postagenten voor de verruimde openstelling in aanmerking wenst te komen. Zij mogen zich daarbij aansluiten aan plaatselijk geldende winkelopenstel- lingstijden. MIDDELBURG OP STRAAT 1987 Tot 17 juli is in het Zeeuws Do cumentatiecentrum, gevestigd in de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg, de tentoonstelling "Middelburg op straat" te zien. Tweeëntwintig zwart-wit fo to's geven een beeld van de braderie van 1987. De foto's zijn gemaakt door de fotograaf van de bibliotheek, de heer Wim Helm. De expositie toont een selectie uit een omvangrijke serie, die gemaakt is om het tijdsbeeld, dat het fenomeen braderie bij uitstek biedt, documentair vast te leggen. Aspecten als con sumptiegedrag, kleding, ont spanning, jeugdcultuur, handel en muziek komen erop tot uiting. Het Zeeuws Documentatiecen trum beheert een collectie foto's met een omvang van ruim 70.000 exemplaren. Deze is op gezet om Zeeland in al haar fa cetten documentair in beeld te brengen. Veel van de foto's zijn specifiek gericht op één aspect, een opening, een te slopen ge bouw, een klederdracht. Sinds 1986 maakt het Zeeuws Documentatiecentrum ruimte om meer algemene thema's in beeld te krijgen. In 1986 gaf de heer Helm zijn visie op het the ma "bejaarden" in foto's weer. Het jaar daarop werd het onder werp "braderie" gekozen en in 1988 "het dorpsleven in Baar land". Voor dit jaar concentreert de fotograaf zich op "Molukkers in Souburg". De foto's zijn te raadplegen in het Zeeuws Documentatiecen trum, Kousteensedijk 7 te Mid delburg. Gerrit Dieleman NIEUW RECLAMEBUREAU IN VLISSINGEN-OOST „Deze nieuwe EVM-zaak is de 62ste winkel van een landelijke organisatie, die uitsluitend kwali- teitsprodukten brengt tegen een lage prijs, maar wel met een uit stekende service", zegt de heer R.Hollebrandse, die samen met collega A.W.J.Kloosterman deze winkel bemant. „Wij hebben een eigen technische dienst, die snel ter plekke kan zijn bij eventuele storingen. Deze formule bevalt zo goed, dat ik mijn zaak in Vlissin gen, nu nog Radio-TV Center ge naamd, binnenkort ook tot de EVM-keten wil laten toetreden". De 'bemanning' van de nieuwe EVM-zaak in Middelburg Bij Jeans Inn aan de Kanaalstraat in Oost-Souburg hangt de lijst van de overige prijswinnaars. CRUCQ BV VIERT OFFICIELE OPENING BEDRIJFSPAND Naast grote broer Nilsson Inter national in Vlissingen-Oost is sinds kort ook een eenmansbe drijfje te vinden: Nilsson Partners bv. Deze jonge onderneming voor reclame, marketing en vormge ving zoekt zijn klanten vooral on der de kleine en middelgrote bedrijven in Zeeland. De ervaring was er al. Managing partner Gerrit Dieleman had al eerder een creatieve functie bij verschillende reclamebureaus in Zeeland voordat hij besloot voor zichzelf te beginnen. Het feit dat Nilsson International, een inter- Op het Miroterrein in Vlissingen kunnen liefhebbers aanstaande zaterdag een proefritje maken op een motor. Dat kan tussen 10.30 en 16 uur. nationaal expeditiebedrijf, wilde participeren in het bureau maakte de overstap alleen nog maar aan trekkelijker. Dieleman: „Veel klei nere bedrijven hebben nauwelijks een budget voor reclame en mar keting. Ze onderschatten het be lang van een duidelijke huisstijl of een mooi logo en gaan dan aan het 'doe-het-zelven', hetgeen de presentatie van hun onderneming of produkt niet ten goede komt. Het komt allemaal te amateu ristisch over. Voor een dergelijk bedrijf is de stap naar bijvoor beeld een groot reclamebureau in Amsterdam veel te groot en te kostbaar. Wij denken, dat er van uit onze onderneming voor zo'n zaak met een beperkt budget toch veel gedaan kan worden aan de verbetering van de alge hele presentatie". In het verleden ontwierp de recla meman onder meer voor de ge meente Goes de milieuwijzer, restylede hij de briefhoofden van de gemeente Vlissingen en de Provinciale Staten, maakte ver schillende brochures en folders voor stichtingen en ziet nu ook steeds meer bedrijven uit het Sloe over de drempel komen. In Vlissingen-Oost denkt Nils- son/Partners het meest centraal te zitten ten opzichte van Middel burg, Vlissingen en Goes. Nilsson/Partners bv is gevestigd aan aan de Engelandweg 17 in Vlissingen-Oost is tijdens kan tooruren dagelijks telefonisch be reikbaar onder nummer 01184-61152. De tweede handsboekenwinkel de Vrijbuiter aan de Schel- destraat in Vlissingen heeft een ware metamorfose ondergaan. Het donkerbruine interieur heeft plaatsgemaakt voor een wit, modern uiterlijk. Wat eerst een kleine onopvallende winkel was, is verbouwd tot een ruime en uitnodigende zaak met een grote sortering van tweede handse boeken en ansicht kaarten. "Van de oude ruimte is eigenlijk niks meer overgebleven", zegt Marja Schroevers, die samen met haar man Kees 7 jaar gele den de winkel is begonnen. "Onze winkel was eerst eigen lijk te klein en moeilijk te berei ken. We hebben een hele nieu we vooruitstekende voorgevel gebouwd. Er zijn muren uitge broken om wat meer ruimte te hebben". Wie weieens in de Vrijbuiter is geweest herkent de zaak nau welijks meer terug. De vloer bestaat uit gemarmerde tegels, grote witte kasten staan langs de muren, waar de boeken over zichtelijk zijn gerangschikt. "Ons aanbod ansichtkaarten hebben we uitgebreid", wijst Schroevers op de kaartenrek- ken. "In ons assortiment zijn er veel oude en nieuwe kaarten". Voor diegenen die al jarenlang een bepaald boek zoeken is de Vrijbuiter een uitkomst. "Men sen kunnen bij ons boeken op vragen, die niet meer worden uitgegeven. Wij gaan dan naar dat boek zoeken". De Vrijbuiter is gevestigd in de Scheldestraat 41 in Vlissingen. De winkel is voorlopig' alleen 's middags open. Mevrouw M.P. Meliefste heeft de eerste prijs gewonnen van het Karolingenspel van de Souburgse middenstandsvereniging Nemid- so. Zij kreeg een magnetronoven. De tweede prijs, een draagbare stereoradio, ging naar R. Dubois. De overige prijzen, waardebon nen van f 25,-, gingen naar T. Verton, J. Geuze, M. Janse, H. van de Ketterij, L. Vader, M. de Jonge en W. Geerlings. Na een jaar van inrichten en wennen in de nieuwe omgeving op het industrieterrein aan de Arnesteinweg in Middelburg, was het voor Crucq bv Verspa- ningstechniek dan eindelijk zo ver. Vrijdag 9 juni werd door burgemeester Rutten van Mid delburg het nieuwe bedrijfspand officiéél geopend. In de 22 jaar dat zijn bedrijf voor het bewerken en vervaardigen van machineonderdelen nu bestaat, is er voor eigenaar P.B. Crucq heel veel veranderd. In het schuurtje achter zijn huis in Sou burg begon hij destijds in de avonduren voor zich zelf, terwijl hij eerst nog overdag voor een baas werkte. „Mijn klantenkring groeide zo, dat ik ook mijn garage bij het bedrijf moest trekken en partimers in dienst kon nemen. Het machinepark werd echter zo uitgebreid, dat wij er op het laatst alleen maar kruipend en slinge rend doorheen konden komen en het werd er smoorheet. Uiteinde lijk moest ik op last van de mi lieuinspectie wel naar een andere locatie uitzien: de lawaaioverlast werd voor de buurt te groot", vertelt Crucq lachend. Arnestein Van een garage van 12 vierkante Eigenaar RB.Crucq met zijn beide mededirecteuren Henk Poortvliet en Corné Seijner meter naar een bedrijfsruimte van 300 vierkante meters is een hele stap en de inrichting van het pand heeft Crucq, naar zijn zeg gen zijn laatste cent gekost. Nu beschikt het bedrijf dan ook over de meest geavanceerde appara tuur, staan er tien medewerkers op de loonlijst en werd de directie uitgebreid met schoonzoon Henk Poortvliet en Corné Seijner. Be drijven als de PZEM, Pechiney, de Schelde en Hercules hebben de weg naar Crucq bv ondermeer al gevonden en de orderportefeuille zit volgens de directeuren over vol. Staande bij één van de com putergestuurde machines, die tot op de millimeter nauwkeurig zelf de maat bepalen, zegt oprichter Crucq spijtig: „Ik ben veel te vroeg geboren. Moet je zien over wat voor apparatuur die jongens nu beschikken. Ik zat indertijd nog te mieren met een krompas- sertje". Rob Zuidam voorzitter HAM Middelburg is de komende drie dagen (15, 16 en 17 juni) weer in de ban van het braderiege- beuren. Dit voor de vijftiende keer. Een compliment voor de braderiecommissie, die aan de organisatie van dit festijn haar handen vol heeft gehad. Bo vendien heeft de commissie een nieuwe dimensie toege voegd aan de braderie: een ho recastraat. Dat is gebeurd dankzij vruchtbaar overleg tussen de HAM (Horeca Acti viteiten Middelburg) en de commissie. De Vlasmarkt - met haar grote aantal uitspan ningen - is daar uitermate ge schikt voor. De horeca - ook uit andere straten - zal zich daar presenteren met zijn spe cialiteiten, die bij een braderie horen. Gelardeerd (om maar Heljo Automaterialen aan de Krom me Weele 6-8 in Middelburg, tele foon 01180-13915/13031 is dagelijks geopend van 9.00 tot 17.30 uur. Alleen op zaterdag van 9.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 15.00 uur. Ineke Jongepier: vrouw in mannenwereld

de Faam | 1989 | | pagina 11