iOMNDOITTE VERGETEN Van de straat geplukt en nu een regelmatig bestaan Wim Hofman wint de Gouden Griffel Veel van elders MTV '69 zoekt jong talent Zwoegen bij de trio-triathlon BIJOU BIJOU ADVERTEREN IN DE REKREATIEKRANT? Zeer sterk bezet SC Toma-toernooi Bij Brilmij tijdelijk: twee brillen halen één betalen! ïlbö AS-C- AANBIEDING KOP EN SCHOTELS Royal Albert DIVERSE DEHORS 90e JAARGANG NUMMER 23 7 JUNI 193g Bel voor informatie 01184-84317 ^STICHTING MONUMENTEN WALOHFRFN AMRO-BANK: Gironummer van de bank: 10.68.635 Nadat grote bedragen met drie nullen op het banknummer van de Stichting Monumenten Walcheren 40-45 in veelvoud binnenkwamen zijn het nu de 'kleintjes' die worden gestort. Tientjes, vijfentwintigjes en vijftigjes stonden in langgerekte rijen op het bankafschrift. En wat daarbij opviel: ook van buiten de provincie werd veelvuldig gebruik gemaakt van de mogelijkheid om Walcheren aan vijf oorlogsmonumenten te helpen. Kennelijk wordt deze krant dus vaak naar 'elders' gezonden, naar imigranten uit Zeeland die via deze bladen het contact met hun geboortegrond in stand willen houden. Het saldo was afgelopen maandag f 53.726,-. Maar het is nog lang niet genoeg. U kunt nog steeds storten. Vanaf deze week geen vaste verhalen meer met mensen die het heb ben meegemaakt. Het toegezegde overzicht van wat bedrijven en in stellingen hebben gegeven respectievelijk hebben toegezegd kan deze week nog niet verschijnen. Ons excuus daarvoor. Toen Alex Telehala (43) tien jaar geleden de jeugd in zijn omgeving 'van de straat plukte' om een zaalvoetbalploeg te formeren, had hij slechts één doel voor ogen: de jongeren een bezigheid geven. Zelf trapte hij ook graag een balletje en waar het hart van vol is... Bovendien - zo redeneerde hij - als de jongens voetballen hebben ze geen tijd om aan andere dingen te denken. Drugs bijvoorbeeld, een probleem destijds in de Souburgse wijk. „Maar dat speelde geen hoofdrol, het was bijzaak, die drugs", verweert hij zich. Nu zit SC Torna aan de vooravond van haar tweede lustrum, dat in oktober wordt gevierd. Van de toenmalige uitgangspun ten staat nog een aantal recht overeind. Niettemin is er één en ander veranderd. in Oost-Souburg had niets te ma ken met de drugsproblemen in de wijk destijds, die overigens wel nijpend waren. „De jongens had den geen werk en trapten een balletje op het plein hier achter de huizen", vertelt hij. Zelf voet balde hij ook ooit bij Vlissingen, samen met de huidige trainer Jo Jansen. Totdat Jong Ambon werd opgericht. Als rechtgeaarde Molukker moest je toen wel daar heen, naar Middelburg. Later zet te hij het voetbal op een laag pitje, moest aan zijn maatschap pelijke carrière denken. „Voetbal is voor ons Molukkers altijd heel belangrijk geweest. Ook op Am- bon. Het zit in de gemeenschap geworteld", verklaart hij plechtig. De jongens uit de wijk hebben nu redelijke kansen op de arbeids markt en SC Torna heeft bewe zen dat alleen het bestaan al sportief gezien een functie heeft. Er hoeven bijvoorbeeld ook niet persé topprestaties te worden geleverd en elke speler betaalt contributie, f 100,- per jaar. De kern van toen is er nog en som migen speelden hun 250e wed strijd. De 'Molukse wijk' in Oost- Souburg op een donderdaga vond. Koffie en gebak en banaan worden geserveerd. Voetbal is het hoofditem. Voorzitter Alex Telehala voert voornamelijk het woord. Hij - zo blijkt - is het hart van de club. Maar hij is er niet al te nadrukkelijk. Er is ruimte voor meningsverschillen en andere in terpretaties. Nee. De oprichting van SC Torna Passie Voor het gesprek heeft Telehala drie spelers van het eerste team De zaalvoetbalclub SC Torna bestaat dit jaar tien jaar en houdt voor de negende keer een zaalvoetbaltoernooi waar clubs van faam aan meedoen. De wedstrijden worden op zaterdag 10 ju ni gespeeld in de sporthal Baskensburg vanaf 11 uur. Halve en hele finales staan vanaf half vier op het programma, tegen kwart voor zes volgt de prijsuitreiking. Topper in dit toernooi is ongetwijfeld Ceverbo uit Dordrecht die ook al internationale successen boekte. Verder is Schatten berg een uitstekende formatie gezien hun kampioenschap van het noorden en ook Silva Boys uit Den Haag mag er wezen. Ullath en Bintang Muda zijn Molukse ploegen die een behoorlij ke partij zaalvoetbal kunnen spelen. Van Zeeuwse bodem komt Maartense Tapijt (Middelburg) en El Torro (Goes). SC To rna is een echte dwerg in dit gezelschap. De torenhoge wissel beker zal zeker niet in Souburg blijven, tenzij er een wonder gebeurt. uitgenodigd die er vanaf het prille begin bij waren. De gebroeders Agus en Jozef Telehala (inder daad ook broers van de voorzit ter) en Dauwd Wannee. Verder zit Daniël Roemeratoe er bij, een medebestuurslid, dat ook nog een tijdje voor het eerste van SC Torna in de zaal voetbalde. Ze beamen hun liefde voor voetbal en spreken bewonderend over de AC Milaan, de Europacupwin naar. „Als ik vroeger thuis was en ik zag boven de daken een bal uitkomen, stormde ik onmiddel lijk de trap af om mee te gaan doen", illustreert Dauwd Wannee (29) zijn passie en die van de an deren voor de balsport. Huiswerk maken was er dan niet meer bij. En als er met zoveel techniek en ambitie op denkbeel dige goaltjes wordt gespeeld - „De rioolput was onze goal" - is het kennelijk niet moeilijk om de krachten te bundelen. De voorzit ter: „We hebben eerst in Westka- pelle bij de Noormannen meegspeeld en daarna hebben we ingeschreven voor de compe titie. Het eerste jaar werden we al meteen kampioen in de tweede klas van het rayon Vlissingen. In 1982 speelden we al in de hoofd klasse. Sinds vorig jaar hebben we een stapje terug moeten doen. We degradeerden naar de overgangsklasse, waar we mo menteel een aardige middenmo ter zijn". Veel techniek SC Torna was een geliefd ploegje, stelt het gezelschap vast. Van discriminatie was geen sprake FOTO EDUARD ENGEL De Uitschieters misschien? „Vanaf het begin zijn we zeer gediscipli neerd te werk gegaan", zegt de voorzitter. Er werd wel uitgegaan van mogelijke vooroordelen, die kennelijk verdwenen als de jon gens uit de Molukse wijk hun technisch hoogstandjes vertoon den. „We waren destijds een zeer aanvallende ploeg. We wilden la ten zien wat we konden en dat vond vooral het publiek heel leuk. We werden daarom heel vaak voor toernooien uitgenodigd. We hebben in die jaren heel wat af gereisd". Met het verloop van de jaren ver anderde echter van alles. De maatschappelijke carrière werd belangrijker voor de voetballers, naarmate ze gingen samenwo nen of een gezin gingen stichten. Ook de andere activiteiten waar in het bestuur aangevoerd door Alex Telehala de jongens op de wenken bediende werden naar de achtergrond geschoven. „We maakten heel vaak reizen. Naar Parijs bijvoorbeeld. Ook naar MTV '69 houdt woensdag 14 en donderdag 15 juni een selectie test voor jong talent. De Middel burgse turnvereniging zoekt meisjes met als geboortejaar '81, '82 of '83 en jongens die in '81 of '82 zijn geboren. De toelatingstest voor de meisjes is woensdag v§n 16 tot 18 uur in de trainingszaal aan de Bach- tensteene. De geselecteerde meisjes komen voor tenminste één seizoen in de voorbereidings groep en kunnen daarna in de A- of B-selectie worden geplaatst. De jongens zijn donderdag aan de beurt. De selectie begint om 17.30 uur in dezelfde trainings zaal. Inlichtingen zijn verkrijgbaar bij Koos Hamels, 01180-15608 en Hanny Villée, 01180-11708. dag, zodat het niet eerlijk zou zijn geweest de jury het gras voor de voeten weg te maaien door com mentaar te vragen aan de Vlissinger. Volgens het Zeeuwse jurylid Jan Smeekens is nu de weg vrij om „eindelijk de Theo Thijssenprijs toe te kennen (aan Hofman red.) voor zijn gehele oeuvre". Meer over goud en zilver dat aan auteurs en illustrators van kinderboeken is toegekend op onze 'uitpagina' in de rubriek 'kinderboe ken' van Jan Smeekens. FOTO EDUARD ENGEL Turntalent aan het werk. (Geldig t/m Het montuur dat u wel betaalt, mag niet goedkoper zijn dan f 100,-. I De gratis tweede bril is bestemd I voor dezelfde persoon die ook de I eerste (betaalde) bril gaat dragen. I De gratis bril komt uit de kollektie monturen met het rode drie- hoekje. Ijuli 1Q8Q i In de gratis bril gaan normale, blanke glazen in dezelfde sterkte als in de eerste (betaalde) bril. Wilt u meer (variabel, ontspiegeld, anti-kras, kleuren, enz.) dan geldt I een toeslag. Geen andere kortingen te zelfder tijd. I Middelburg. ^j[H |H^k\ Lange Delft 13-15 I 4-o8iJ 'oude garde' van SC Toma, met rechts voorzitter Alex Telehala. Dusseldorf. En in Brussel hebben we eens een wedstrijd gespeeld". Bestuurslid Roemara- toe moet nog lachen als hij daar aan denkt. „Dat was een af gang". Alex Telehala: „Als bestuur denk je: je moet ook so ciaal maatschappelijk bezig zijn". Meer trainen Toch zit het de SC Toma'ers niet lekker dat ze niet meer in de hoofdklasse spelen. Dat kan in elk geval worden opgemaakt uit de discussie die erover wordt ge voerd. Oké. De meesten doen er gelaten over, maar Jozef Telehala (32) meent dat er toch wat meer getraind moet worden. Net als vroeger. „Op het Miroterrein. Als er geen auto's meer staan. Dat zou de prestatie ten goede ko men". Het Miroterrein is overi gens de enige plaats waar de SC Toma-leden kunnen oefenvoet- ballen. „In de zaal is geen plaats voor ons. De gevestigde clubs krijgen daar voorrang", legt de voorzitter uit. Om in de Walcherse top mee te draaien blijkt een ploeg over de nodige contanten te moeten be schikken. Geld heeft dus kenne lijk ook in het regionale zaalvoetbal zijn intrede gedaan. Voorzitter Telehala is er niet de man naar om dat soort zaken openbaar te maken, maar hij wil wel kwijt dat hij ooit een speler aanbood om SC Toma te komen spelen. En die stelde als voor waarde dat hij dan op z'n minst geen contributie hoefde te beta len. „Daar beginnen wij niet aan. Iedere speler, hoe goed ook, be taalt mee. Dat zijn onze in komsten. Grote sponsors staan niet te trappelen om 'een zaal voetbalploeg onder de hoede te nemen. Het is al weer de derde keer dat de atletiek vereniging Dynamo uit Middelburg tekent voor de or ganisatie van een trio-triathlon. Dit jaar wordt het festijn op woensdag 14 juni op industrie terrein Arnestein gehouden. Naast de triathlon is er ook een een prestatieloop over diverse af standen. De trio-triathlon bestaat uit skee leren (20 km), hardlopen (10 km) en Fietsen (22 km). Volgens or ganisator Frans Wassink is voor het industrieterrein gekozen (vlak bij de Hercules vestiging) omdat vooral voor het skeeleren een goed geasfalteerd wegdek nodig is. „We hebben daar de beschik king over een behoorlijk brede, twee kilometer lange asfaltweg, waarop de deelnemers regelma tig hun rondjes kunnen draaien. De beperkte lengte van het par cours heeft verder als voordeel dat het publiek de strijd van be gin tot eind kan volgen". Een aantal klinkende Zeeuwse namen staan al op de deelne merslijst met als grootste toppers John Vermeule en Kim Reinierse. Verder moeten de namen van Kees Hogerland en Frans van de Berge de Zeeuwse schaats- en skeelerliefhebbers bekend in de oren klinken. De speciaal voor gehandicapten opgerichte Bas ketbal Club Middelburg brengt enkele rolstoel-trio's in het veld. De prestatieloop begint om 18.30 uur en wordt gehouden over 2, 4, 6, 8 en 10 kilometer. De trio-triathlon begint om 19.15 uur. Op verzoek kan er ook indivi dueel aan de triathlon worden deelgenomen. Startnummers zijn af te halen bij sporthal De Kruit- molen aan de Kruitmolenlaan in Middelburg. Aanmelden kan bij Frans Wassink, 01180-15183. WEG VRU VOOR THEO THIJSSENPRIJS PZC WEEKBLADEN ED© IMaisa Oplage: 23.155. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Vlissinger. Totale oplage 46.605 Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. 01184-84245. Advertenties: Markt 51, postbus 5017, 4330 KA Middelburg, tel. 01180-81000. Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. 01184-84000. Redactie: Bettie Hollestelle, 01180-81170 en Ad Hanneman, 01180-81171. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg. Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties maandag 17.00 uur. De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 160.480. KIJK HAAR OP WEG naar de nieuwe TASSENMODE VAN DE ZAAK OP DE HOEK Lange Delft 44/Segeersstraat Middelburg Wim Hofman. Wim Hofman heeft de Gouden Griffel gekregen voor zijn boek Het vlot. De Vlissingse auteur en il lustrator behoort tot de meest bekroonde kinder boekenschrijvers van ons land, maar deze prijs viel hem nog niet ten deel. Hofman krijgt de prijs uitge reikt tijdens de opening van de Kinderboekenweek, die dit jaar wordt gehouden van 4 tot en met 14 oktober. Hofman werd pas dinsdag op de hoogte gesteld van de prijs die hij had gewonnen. Zoals bekend sluit de redactie van dit blad al op maan- FOTO JAAP WOLTERBEEK i i

de Faam | 1989 | | pagina 1