UIT HET ZAKENHART 'Sommige mensen komen al tien jaar of langer' i^I Extra prijs voor Vlissings paar De Vries-Hommes: milieubeleid rijksoverheid is veel te traag Leerlingen Delta College onderzochten winkelstraten Van zandzuiger tot tot winkelschip ST JACOBSTRAAT Succes verzekerd Passage al een heel klein beetje zichtbaar Woensdag 7 juni 1989 DE FAAM - DE VLISSINGER BIJ OPENING NIEUW DEPÓT BOON CHEMIE Nederland is weer een stukje ver der op weg naar een schoner mi lieu. Vorige week woensdag werd namelijk het nieuwe op- en overslag depot van chemische afvalstoffen van Boon Chemie bv geopend. De opening van het de pot aan de Arnesteinweg in Mid delburg werd verricht door gedeputeerde voor milieuzaken Greet de Vries-Hommès. In haar toespraak maakte zij duidelijk dat er, ondanks vele positieve ont wikkelingen, nog lang niet vol doende 'actieve' aandacht aan het milieu wordt besteed. Vooral de rijksoverheid kreeg daarbij een flinke veeg uit de pan. Het Nederlandse bedrijfsleven staat klaar om de milieu-eisen van morgen al vandaag het hoofd te bieden. Dat blijkt uit een on derzoek dat in april 1989 werd uitgevoerd door het opinie onderzoekbureau Lagendijk in opdracht van TNO. „Het Zeeuw se bedrijfsleven loopt daarin ze ker niet achter", zegt Greet de Vries-Hommes. Zij vindt wel dat het allemaal wat sneller zou moe ten met de diverse maatregelen. „Eén van de problemen is bij voorbeeld dat er momenteel veel wordt gedaan aan het ophalen, verwijderen en sorteren van aller lei soorten afval, maar dat er nog lang niet voldoende mogelijkhe den zijn om dit afval ook daad werkelijk te verwerken. Er zijn inmiddels wel uitgebreide voor bereidingen aan de gang om die verwerking, in de vorm van ver branding of recycling, op provin ciaal niveau binnen enkele jaren mogelijk te maken". Iets waar gedeputeerde de Vries- Hommes zich werkelijk over kan opwinden is het trage overheids beleid in zake het milieu. „Een bedrijf als Hoechst komt binnen niet al te lange tijd met een soort 'piepschuim' op de markt waarin geen schadelijke CFK's meer voor komen. Total is samen met DOW-chemical bezig aan een re- cyclingsproject voor plastics. Chris Jan Kempe en Cobi de Feijter uit Vlissingen hebben de derde ex tra prijs van een prijsvraag van het tijdschrift Bruid en Bruidegom ge wonnen. De jury beloonde hun originele huwelijksaankondiging in de vorm van een spiegelkaart met twee vouwstoelen van Curver. Het tweetal trouwt op 7 juli. Foto: Nico Ong. Hieruit blijkt dus dat we het zon der een aantal voor het milieu ge vaarlijke stoffen kunnen stellen. Dan is de tijd toch rijp om als rijksoverheid het gebruik of de produktie van bepaalde stoffen te gaan verbieden? We moeten met z'n allen wel beseffen dat er haast is geboden met het schoonmaken van het milieu". „Natuurlijk zijn er ook op provin ciaal niveau diverse mogelijkhe den om tot een schoner milieu te komen. Wij gaan met bedrijven in overleg, wijzen op nieuwe tech nieken en geven aan wanneer en waarvoor zij subsidie kunnen krij gen. Aan de andere kant gaan we strenger controleren op de afval verwerking van bedrijven en ko men er ook zwaardere boetes bij overtredingen van bepaalde voor schriften. Dus zowel een aan- moedigingsbeleid als een ontmoedigingsbeleid. Maar waar het bepaalde wetgeving betreft, zijn ook wij afhankelijk van de rijksoverheid". Marineschepen in Middelburg Altijd al een marineschip van bin nen willen zien? Dan naar de Los- kade in Middelburg. Daar liggen van donderdag 8 tot en met maandag 12 juni vier mijnenja- gers van de Koninklijke Marine. Het is voor het eerst dat op een dergelijke schaal een binnenha ven wordt aangedaan. Een pri meur voor Middelburg dus. De bezoekers van de schepen krijgen alle gelegenheid om de woon- en werkomstandigheden aan boord te bekijken. Verder staat er van alles uitgestald: een duikuit- rusting en foto's van het leven aan boord, maar ook lekkernijen uit de scheepsbakkerij en wa pens. ST. JACOBSTRAAT ONDER DE LATTEN F.B. Verdoes van de Brugpromenade ontvangt het rapport van Hélène Groenendijk. Klanten van de St. Jacobstraat-winkeliers in Vlissingen krijgen ter compensatie van mogelijke ongemakken vanaf 10 juni lo ten waarmee aantrekkelijke prijzen zijn te winnen. Op zaterdag 7 juli - één van de dagen waarop de feestelijke opening plaats vindt van deze eerste Vlissingse passage - trekt notaris Sauer de prijzen. In de etalage van de winkel waarin voorheen Meul- meester was gevestigd zijn de prijzen alvast te bewonderen. Elke klant in de St. Jacobstraat ontvangt een lot, waarop naam en adres moet worden genoteerd. De loten worden ver zameld in specale bussen die in de straat staan. Wie overigens nu ai een bezoek brengt aan de St. Jacobstraat, kan nu al proeven welke bijzondere sfeer er is na de rigoureuze verbouwing. De eerste jaars leerlingen van de afdeling MMO/Handelsonderwijs van het Delta College in Middel burg hebben een marktonder zoek verricht naar het wel en wee van de Zeeuwse mid denstand en haar clientèle. De re sultaten van het onderzoek werden afgelopen vrijdag door de leerlingen toegelicht en in de vorm van een rapport uitgereikt aan de vertegenwoordigers van de betrokken middenstandsver enigingen. Hoewel het om een educatieve opdracht ging, zijn de resultaten van het onderzoek niet minder in teressant. „Zo'n onderzoeksrap port moet dan ook niet in een bureaula blijven liggen", meent Jacques Bijleveld, woordvoerder van de winkeliersvereniging Lan ge Delft. In zijn dankwoord ging hij uitgebreid in op het belang van een goede samenwerking tussen de ondernemers en de school. Bijleveld hoopt dan ook dat een soortgelijk onderzoek qok in de volgende jaren zal worden ver richt. De marktonderzoeken werden verricht in Zierikzee, Goes, Mid delburg, Oost-Souburg en Vlis singen. In Middelburg werd onder meer onderzocht hoe groot de naamsbekendheid is van de Burg Promenade bij het winkelend pu bliek. Hoewel negentig procent van de ondervraagden hier posi tief op antwoordde, was het op vallend dat tachtig procent de Lange Delft aanwees als de ge zelligste winkelstraat. Verder blijkt Middelburg hét goed te doen als winkelstad ten opzichte van Goes en Vlissingen. Alleen het vinden van een parkeer plaats, vooral in de binnenstad, werd als problematisch ervaren. In de Kanaalstraat en de Paspoortstraat in Oost-Souburg is het volgens tachtig procent van de ondervraagden gezellig winkelen. De geluidsinstallatie met achtergrondmuziek wordt in dit verband positief gewaardeerd. In Vlissingen werd de wijkverzor- gende functie van de Schel- destraat onderzocht. Hier blijkt het publiek een groot warenhuis, een kledingzaak en een winkel met huishoudelijke artikelen te missen. Albert Hein is duidelijk de grootste klantentrekker. Docent Joop Elderkamp, initia tiefnemer van het onderzoek, is niet ontevreden over het eindre sultaat. „Het gaat er in de eerste plaats om wat de leerlingen er van hebben geleerd. Ze hebben op deze manier eens kunnen rui ken aan de praktijk. Verder is het belangrijk dat ze het accent van hun studie even hebben verlegd. Normaal werken ze altijd naar een cijfer toe, maar nu was het onderzoeksresultaat veel belang rijker en ook interessanter". NIEUWE BEHUIZING VOOR HANDELSONDERNEMING JOS BOONE Zaterdag 10 juni is het zover. Dan is het publiek van harte welkom om een kijkje te komen nemen op de Helena Maria, het nieuwe bunker/winkelschip van Handels onderneming Jos Boone aan de Maisbaai in Middelburg. Zowel beroepsvaarders als waterspor ters kunnen hier terecht voor al hun scheepsbenodigdheden als ook voor het tanken van gasolie H. Back, directeur Combi foto Back. Eén van de oudste winkelstra ten in Vlissingen, de St. Ja cobstraat, gaat op de schop, en niet zo'n klein beetje ook. De straatstenen worden ge wisseld, er komt eenheid in presentatie van de talrijke win kels en als klap op de vuurpijl wordt de straat overkapt. Mo menteel is het personeel van de aannemers druk in de weer om de historische straat vóór 7 juli kant en klaar op te leve ren. Zoals het er nu naar uit ziet lukt dat best en kunnen we dan samen met de consu ment een grandioos feest bou wen. Totdat de overkapping is vol tooid organiseert de groep winkeliers in de straat ontzet tend veel. Daarover zult u re gelmatig kunnen lezen in kolommen elders in deze krant. Wat mij van het hart moet is het feit dat wij als win keliers - doorgaans toch als behoudend bestempeld - met dit project tonen dat we in zijn voor verbetering en verande ring. En dat als ondernemers lef hebben om hun nering ei gentijds en met een progres sief snufje te presenteren, het publiek daar aandacht voor krijgt. En aandacht van het pu bliek betekent mensen over de vloer. Enfin. Ik hoef dat ver haal niet af te maken; het ver volg is duidelijk genoeg. De St. Jacobstraat-winkeliers hebben van alle kanten uiterst gevarieerd commentaar gekre gen op 'hun' plannen. De één vond dat ze van moed getuig den door dit ouwe straatje zo stevig aan te pakken zonder dat echt duidelijk was wat het resultaat zou zijn, de ander sprak schande. Tegen het groepje dat negatief reageerde hebben we steeds getracht om rustig uit te leggen wat de plannen waren. En dan bleek dat men veelal reageerde op basis van een uiterst beperkte feitenkennis. Na de uitleg was men het volledig eens met de plannen of - een enkeling - gaf ons het voordeel van de twij fel. We zijn er van overtuigd dat de unieke sfeer in dit rustieke doch dynamische straatje ge waarborgd blijft. Ondernemers in de St. Jacobstraat zelf krab den zich overigens zelf ook een aantal keren achter de oren toen ze voor de eerste keer werden geconfronteerd met de plannen van de ge meente. Na een jaar van over leg met 'het stadhuis' groeide het enthousiasme. In deze past een pluim aan het adres van het gemeentebestuur en zijn ambtenaren, die veel oor en oog hadden voor de wen- sen van de betrokken onder- nemers. We zijn nu volop in de voorbe- reidingen. Onze klanten zullen een beetje gehinderd worden door het vele werk van de aan- nemers, dat overigens wel tot een minimum beperkt blijft. Om onze klanten niettemin gunstig te stemmen houden we een loterij, met prachtige prijzen. Die begint op 10 juni en eindigt op 6 juli. De uitslag wordt 7 juli bekend gemaakt. Winkeltrouw vinden wij in de St. Jacobstraat zeer waarde- vol. We hebben graag goede en persoonlijke contacten met de klanten. De St. Jacobstraat is één van de vele projecten in Vlissingen die ertoe moeten bijdragen dat de stad weer een écht een- trum krijgt. Een centrum dat Vlissingen zonder meer ver- dient. De belangstelling van ondernemers uit andere ste- den neemt sterk toe. Vlissin- gen zit in de lift. Alleen: we moeten wel zorgen voor nog meer parkeergelegenheid. Als dat ook nog kan worden ge- realiseerd is succes verzekerd. H. Back. en water en het dumpen van hun afgewerkte stookolie. De oude werk- en woonbehuizing van Jos en Dineke Boone was al jaren veel te krap. Het oude win kelschip, dat het ondernemers echtpaar in 1975 overnam, had een oppervlakte van 150 vierkan te meter. Het assortiment stond dicht op elkaar en voor de voorra den moest gebruik worden ge maakt van containers aan de wal. Ook het woongedeelte onder in het schip werd voor een gezin met drie kinderen veel te klein. „We keken al heel lang uit naar een ander onderkomen", vertelt Dineke Boone, die de winkel be heert. „In maart vorig jaar koch ten we het ondergedeelte van een zandzuiger waar een geheel nieuwe opbouw op werd ge maakt. De winkel annex bedrijfs- 1 Zo ziet het winkelschip er op papier uit. ruimte wordt nu 750 vierkante meter groot en op de bovenste verdieping komt ons woonge deelte. We kunnen nu ons assor timent scheepsartikelen niet alleen uitbreiden maar ook grote re dingen als stuurstoelen en koelkasten zichtbaar opstellen". Volgens Dineke Boone komt het niet vaak voor dat een bunkersta tion, dat met name is gericht op de beroepsvaart, ook zoveel arti kelen voor de watersport in zijn winkel heeft. „Wij hebben be wust gekozen voor een zaak op het water, want de mensen ko men hier met hun jacht tanken en stappen zo.de winkel binnen", zegt ze. „Daarbij zal de pompca- paciteit worden uitgebreid, zodat er niet meer zo lang gewacht hoeft te worden". Het winkelschip Helena Maria van Handelsonderneming Jos Boone, telefoon 01180-29913, is dagelijks geopend van 8 tot 18.00 uur, behalve tijdens de lunchpauze van 12.30 tot 13.30 uur. Zondags is de zaak gesloten. De eerste tekenen van de overkapping waren vorige week al te zien. Toekomstvisie op schoenwinkel met flinke waardebon beloond De opdracht luidde: Ontwerp een winkelpui voor de Leeuw Schoenmodes voor het jaar 2020. De te kenwedstrijd, die de schoen winkel in Mid delburg ter gelegenheid van zijn tien-jarig bestaan had uit geschreven, le verde meer dan honderd deelne- memers op, die in leeftijd va rieerden van 7 tot 67 jaar. Uit eindelijke win naar werd de 22-jarige Frank Suijk uit rooskerke. Suijk, die naast zijn werkzaamhe den als boekbinder ook nog een maal per week de grafische school in Rotterdam bezoekt, had in zijn werkstuk op een speelse manier onderdelen uit de jubi leumkrant van de Leeuw ver- Frank Suijk (links) dik tevreden met zijn schoenencheque. Se- werkt. Dat leverde hem een tegoedbon voor vierhonderd gulden aan schoe nen op. Afgelopen donderdag kon de prijswinnaar, die later re clametekenaar wil worden, zijn schoenencheque uit handen van winkelier Wim de Leeuw in ont vangst nemen. Toen de gezusters Nel en Gerda de Graaf Vakantieoord Broeders- hoek aan de Koudekerkse Koks- weg van hun ouders overnamen, besloten ze er flink tegenaan te gaan. De zomertopperiode van vier weken was niet genoeg. Het vakantieoord moest ook in het voor- en naseizoen aantrekkelijk worden voor toeristen. Nu, drie jaar later, ziet het er naar uit dat dat gaat lukken. En dat is de dan ken aan de ingrijpende opknap beurt van twintig van de dertig huizen. De renovatie werd vorige week afgerond. De renovatie was hard nodig. Vroeger waren de gasten van Broedershoek bij het koken en douchen aangewezen op het niet erg praktische butagas. Daarom werden er gasleidingen aange legd. Daarnaast kregen de huizen in het voormalige arbeiderskamp ander meubilair en nieuwe keu kens, douches en toiletten. Ook werd de riolering vervangen en kwam er parkeerterrein en een telefooncel. Al met al een forse investering. „Daarom hebben we de renovatie ook in twee fases uitgevoerd", vertelt Nel Kluijfhout-De Graaf. „Twee jaar geleden vier huizen als proef en vorig jaar zestien huizen tegelijk. De kantine krijgt deze winter een beurt". Broedershoek werd door de staat gebouwd voor de arbeiders die aan de dijk bij Vlissingen werk ten. In de jaren vijftig woonden er Molukkers. Het kamp werd in 1971 gekocht door de familie De Graaf, die op de boerderij bij Broedershoek woonden. „We zijn er dus in opgegroeid", zegt Nel Kluijfhout, die de vaste gasten daardoor goed kent. „Sommige mensen komen hier al tien jaar of langer. Eén Duits gezin zelfs al achttien jaar. Dat is toch een te ken van vertrouwen". Hoewel Broedershoek het als gezinsva kantieoord uitstekend doet, wil len de zusjes De Graaf zich in de toekomst ook op andere doel groepen richten. Ze denken daar bij aan scholen, clubs en verenigingen, maar ook aan vijfenzestig-plussers. „We zitten hier tenslotte heel centraal. Dicht bij het strand en met de bus ben je zo in Middelburg of Vlissin gen", zegt Nel. „Gasten kunnen kiezen uit een vier-, zes-, acht- of tienpersoonshuis. Dat is ook ide aal voor groepen. Die kunnen hun eigen straatje huren". OPKNAPBEURT VOOR VAKANTIEOORD BROEDERSHOEK Gerda Fleurbaay-De Graaf en Nel Kluijfhout-De Graaf van vakantieoord Broedershoek: „Stil staan is achteruit gaan". FOTO EDUARD ENGEL

de Faam | 1989 | | pagina 11