UIT HET ZAKEN] De nieuwe is er weer JOB: goed. Dat zullen ze weten ook De succesformule,; die nog beter kan Klaar voor de schop en dan onder het dak Procesoperator maakt van hobby zijn beroep Roos-Winkel voor Unicef Actie tegen notaHeerema RCS viert jubileum met toernooi Bouwbeurs in Zeelandhallen Woensdag 24 mei 1989 t DE FAAM - DE VLISSINGER Ook Souburgse drogist verhuurt medische video banden Niet alleen de Walcherse dro gisten Luitwieler (Vlissingen en Van Looy (Middelburg) zijn geselecteerd als verhuurpunt van de medische videoban den. Ook DA-drogist Scheltus aan de Kanaalstraat in Oost- Souburg verhuurt deze ban den. Eerder meldden we naar aanleiding van informatie van het management van de Me dische Videotheek dat de twee op Walcheren als enige waren geselecteerd. Manager M. Felleman-Vogler ontdekte dat in de persvoorlichting Scheltus vergeten was. Vol gens opgave is het een hele eer om deze banden te mo gen verhuren. Slechts 200 DA-drogisten van de 1000 kregen toestemming. Wouter /edema toont zijn gasten wat zeewater. De winkeliers van de St. Jacobstraat zijn in opperbeste stemming over het verloop van de rigoureuze ver- bouwing. De 22 winkeliers van de Vlissingse St. Jacobsstraat maken zich op om onder dak te gaan. Het is daarmee de eerste Zeeuwse straat in haar soort die dankzij een overkapping tot passage wordt verbouwd. Daarvoor moet de straat de komen- de weken op de schop, omdat met de metamorfose tot passa- ge het hele aanzien wordt aangepast. „We moeten even door de zure appel heenbijten", verwoordt de commissie van de straat de ongemakken die te verwachten zijn. Maar er heerst een optimistische stemming. Want als het karwei eenmaal ge- klaard is, meent de winkelierscommissie, wordt dit unieke winkelstraatje nog mooier en aantrekkelijker om er te winkelen. Om de consument mild te stemmen is een aantal acties geor- ganiseerd. „Daarbij zijn prachtige prijzen te winnen", voorspelt de commissie. Op vrijdag 7 en zaterdag 8 juli wordt bijzonder feestelijk de overkapping officieel in gebruik genomen. Neeltje Jans wordt versierd Neeltje Jans wordt zaterdag 27 mei versierd. Met een spandoek van 2,6 kilometer om precies te zijn. 'Neeltje onder de lakens' is een gesponsorde actie van de commissie Vluchtelingenwerk, een onderdeel van de Federatie Christelijk Jeugdwerk. De com missie steunt hiermee een oplei dingscentrum in Jericho en probeert tegelijkertijd in het Gui- ness Book of records te komen. Het doek wordt om 14.30 uur of ficieel opgemeten. Vrijwilligers die het spandoek willen helpen vasthouden - er zijn er twaalfhon derdvijftig nodig - worden om 13.30 uur op de Hoogh Plaetweg bij Neeltje Jans verwacht. Ver schillende organisaties verzorgen randactiviteiten. Sprekers zijn C. Eversdijk van het CDA en B. Dek ker van CJV Nederland. De mani festatie duurt tot 18 uur. TWEEDE VAATJE KOMT NAAR ZEELAND De kwaliteit van het zwemwa ter langs de kust van Noord- Walcheren is goed. En wie dat niet gelooft, moet zelf maar ko men kijken. Onder dat motto werden afgelopen vrijdag tweeëntwintig Duitse journa listen en fotografen op de Ar gus ingescheept. De Argus is het meest geavanceerde onder- zoeksschip van Nederland. De vaartocht op het schip van Rijkswaterstaat was een onder deel van de themadag 'Milieu veilig zwemmen in de zee bij Noord-Walcheren', een initiatief van de Noord-Walcherse ge meenten, Rijkswaterstaat Zee land en de Rabobank Domburg. "Kijk", zegt kapitein Kees Pot ter. "Op dit scherm kun je zien dat de meetvis op 92 ligt". "Tweeënnegentig meter?", vraagt de argeloze journalist, diep onder de indruk. "Nee", grijnst Potter, na een uur met in- en uitlopende journalisten al lang aan dit soort vragen ge- Johnny and the Starshooters. Goed nieuws voor vrouwlijke filmsterren in de dop. Zaterdag 27 mei kunnen ze in Veere hun talent demonstreren. Als figuran te in de speelfilm 'En gaat zijn ei gen weg...', een afstudeeropdracht van Oscar Ern- sten voor de Nederlandse film academie in Amsterdam. Ernsten zoekt meisjes tussen de twaalf en de twintig jaar. 'En gaat zijn eigen weg...' speelt zowel in het oude Nederland van 1700 als in het Nederland van nu. De opnamen in Veere leggen het verband tussen de oude en de nieuwe tijd. Mark Thunnissen speelt Titus, een piraat die besluit alleen verder te gaan. In Veere slaat hij eten in, om vervolgens het ruime sop te kiezen. Aan de kade staan tientallen meisjes die hem nog één keer willen zien. Deze figurantes kunnen zich om 16.30 uur aanmelden in het ha- •vengebouw aan de kop van de haven van Veere. Daar ontvangen ze nadere instructies eventuele extra atributen. Ze mogen zelf weten welke kleding ze aantrek ken. De opnamen beginnen om 17 uur. De film wordt waarschijn lijk begin september bij Kijk op Kunst op Nederland 3 uitgezon den. LEDERZAAK LCM NIEUW IN MIDDELBURG Vanaf vandaag (woensdag 24 mei) - zo werd maan dag verwacht - is het maatje, onze bloedeigen vader landse trots, weer volop te koop in de viszaken. Afgelopen maandag begon de race om de haring en de aflevering van het eerste vaatje, het was toen Vlaggetjesdag. Het aantal schepen dat deelneemt, zo kon worden geconstateerd, wordt steeds kleiner. Dat komt omdat de schepen steeds groter worden en omdat diezelfde schepen langer op zee kunnen vertoeven dan vroeger de haringkotters konden. Acht schepen deden dit jaar mee aan de race om de Hollandse Nieuwe. De grote schepen zijn in staat om de gevangen en gekaakte haring zo snel mogelijk aan land te brengen en de markt te voorzien van de ze typische Hollandse delicatesse. Het Nationaal Vis- bureau verwacht in elk geval weer volle viswinkels om de boterzachte maatjes de keel in te laten glijden. Overigens kunnen directeuren en hun secretaresses, afdelingshoofden en anderen met een verantwoor delijke functie vandaag al terecht in Zeeland. In het restaurant-pratycentrum Landlust in Nieuwdopr staat het tweede aan wal gebrachte vaatje haring. Zoals bekend krijgt de koningin traditioneel het eer ste binnengebracht vaatje. Geraniummarkt in Vlissingen wend. "Tweeënnegentig centi meter". De grote onwetendheid over het Walcherse zwemwater was de aanleiding voor het op zetten van de themadag. De zeehondensterfte en de al- genstroom leverde vorig jaar een stroom aan negatieve publiciteit in Duitsland op. Gemakshalve scheerden de Duitse journalisten het Noordzeewater bij Scandina vië en dat bij Zeeland maar over één kam. "En dat is gevaarlijk", zegt Rabo-directeur Peter de Kam. "Alleen al in Nordtrein Westfalen wonen zestien mil joen mensen. De helft daarvan zijn potentiële toeristen. Voor een streek als Walcheren is het wegblijven van toeristen we gens de vermeende slechte wa terkwaliteit een ramp". En dat hek, met de zwemwater kwaliteit goed zit bleek wel uit de proeven die aan boord van de Figurantes voor speelfilm gezocht Uniek in Zeeland. Zo noemt Mi chael Telepary zijn winkel in lede ren kleding en accessoires, die hij vorige week aan de Kromme Weele in Middelburg opende. Daar kan iedereen voortaan te recht voor een mooi stuk hand werk in leer. Dat kan variëren van een op maat gemaakt jasje, rok of broek, tot een schitterend be werkte riem of tas van tuigleer. Het begon allemaal als hobby in de tijd dat Michael Telepary nog als procesoperator bij een che misch bedrijf werkte. Zonder eni ge vooropleiding begon hij met het zelf namaken van lederen kle ding; die hij in de winkel te duur vond: het patroontekenen, knip pen en naaien deed hij allemaal zelf. Daarnaast begon hij riemen ie ontwerpen, die hij in oude in- dianenstijl versierde met een spe ciale stempeltechniek. Ook het inkleuren van het leer is hand werk. Twee maanden geleden besloot Telepary van leer zijn be roep te gaan maken en kocht hij een pand in de hoofdstad. Vanuit Middelburg levert de leerbewer- ker ook aan grote winkels in Am sterdam en Rotterdam. De Zeeuwse klant kan in zijn zaak bovendien terecht voor herstel- De Vlissingse Oude Markt staat zaterdag 27 mei helemaal in bloei. Tussen 10 en 17 uur is daar namelijk de geraniummarkt. Bloemhuis Torro en Pouwelse verkopen er geraniums in alle soorten, maten en kleuren. Vishandel De Munck geeft acte de precence met de maatjes, die deze week weer aan wal worden gebracht. Daarnaast zijn er kramen van een aantal zaken rond de Oude Markt. Ook is er een terras en een imker demonstreert hoe bijen honing maken. Kortom een fleuri ge en kleurige markt vol amuse mentswaarde. J. Swinkels Directeur Arbeidsbureau Walcheren. Het Kabinet en de centrale or ganisaties, verenigd in de Stichting van de Arbeid stelden vast dat de bevordering van de werkgelegenheid en de bestrij ding van de werkloosheid om aanhoudende inspanning vra gen. Overeengekomen is dat ieder vanuit de eigen verant woordelijkheid in het CAO- overleg en daarbuiten een con crete en substantiële invulling zou geven aan - wat wordt be schouwd als een - gezamenlij ke aanpak. Eén van de instrumenten die werden ge creëerd is de JOB, het Jeugd Ontplooiïngs Banenplan. Daar mee worden jeugdige langduri ge werklozen op pad geholpen om (werk)ervaring op te doen. Het betreft vaak jongeren die van school zijn gekomen en sindsdien geen werk hebben gehad. Deze jongeren worden hoe lan ger hoe kansarmer op de ar beidsmarkt. Naarmate zij namelijk ouder worden, wor den ze duurder. En voor een werkgever dus minder interes sant. De JOB-formule komt de werkgevers tegemoet. Wie na melijk iemand onder de 25 jaar in dienst neemt die twee jaar of langer als werkzoekende staat ingeschreven, krijgt een derde van de loonkosten ver goed. De arbeidsovereenkomst duurt 12 maanden. Start, het niet-commerciële uitzendbu reau van overheidswege, sluit de arbeidsovereenkomst tus sen de partijen. Hoewel nog niet is aangetoond dat dankzij JOB de werkgelegenheid is toegenomen, biedt dit project de jongeren wel een betere uit gangspositie bij sollicitaties. Zij komen eerder aan de slag dan kortdurende werkloze jonge ren. Nu werd er deze week de 100e jongere geplaatst. We zouden kunnen spreken van een suc cesformule, ware het niet dat .we er van overtuigd zijn dat het beter kan. De cijfers spreken hierbij boekdelen. Grote bedrij ven laten het een beetje afwe ten, zowel landelijk als hier op Walcheren. Hoewel deze be drijven een aandeel van 52 procent hebben in de werkge legenheid, nemen zij qua be zetting slechts 16,2 procent voor hun rekening van de JOB. Op Walcheren is dat slechts 13 procent. De kleine bedrijven tot tien werknemers scoren overi gens heel hoog. Op Walcheren nemen zij voor 67 procent deel aan dit project, landelijk staat dit cijfer op 34 procent, terwijl het aandeel in de werkgelegen heid 17 procent is. Bedrijven met tien tot honderd werkne mers scoren op Walcheren ook al laag met 20 procent tegen een plaatsingspercentage van 49,8 landelijk. Het aandeel in de werkgelegenheid bedraagt voor die groep 31 procent. Op vallend zijn trouwens ook de plaatsingen zelf. Vrouwen heb ben beduidend minder plaat singskansen dan mannen. Wat verder opvalt is dat de meeste werkgevers hun me ning over de inzetbaarheid van langdurig werklozen in positie ve zin hebben gewijzigd. Ik re ken er op dat hun wervingsgedrag in de toe komst zich gunstig zal wijzigen ten aanzien van deze groep. De niet-commerciële dienstver- lening is overigens ook al sterk ondervertegenwoordigd. Maar dat komt wellicht omdat deze sector slechts een gering fi- nancieel voordeel heeft en ver- ZI der omdat door bezuinigingen een relatief laag aantal vacatu- H res is. ZI Maar ook het grote bedrijf be- perkt zich tot de plaatsing van slechts één langdurig werkloze, ondanks dat zij op grond van H de regelgeving meerderen had H kunnen aannemen. ZI Hoewel een aantal grote bedrij- ven hun verantwoordelijkheid invult bij de bestrijding van de werkloosheid, wil ik langs deze ZI weg toch een oproep op die ZI grote bedrijven doen om via de JOB-formule jongeren in dienst IZ te nemen. Dan is er ook nog ZI het feit dat vrouwen, onge- schoolden en etnische minder- heden minder kansen krijgen. IZ Ook voor die mensen zou ik IZ een lans willen breken. Deze week bleek dat een on- H dernemer na succes weer via de JOB-formule een werk- H kracht aantrok. De vorige was in vaste dienst genomen. Te- ZI vredenheid van alle partijen IZ dus. Wellicht kan bij de 200e IZ plaatsing geconstateerd wor- den dat van alle langdurige werkloze jongeren de ar- ZI beidsmarktpositie is verbeterd. ZI Maar niet alleen dat, ook het IZ fenomeen 'moeilijk vervulbare H vacatures' kan zijn verdwenen. H Immers: de JOB is goed te !Z combineren bij- en omscholing. Opleiding en werkervaring zijn immers de belangrijkste selec- ZI tiecritera die door werkgevers ZI worden gehanteerd. J. Swinkels. H Ing. Albert Westdijk geeft een paar Duitse fotografen de kans de Argus vanaf het water te fotograferen. Het tempo van de speedboot viel wat tegen. Westdijk is de geestelijk vader en bouwcoördinator van de Argus. ("Ach, geestelijk vader... 't Is een uit de hand gelopen afwijking waar ik nog voor wordt betaald ook"). en reparatiewerkzaamheden'aan lederen kleding. Leather Craft Michael (LCM) aan de Kromme Weele 25 in Middel burg, telefoon 01180- 3927Q, is dagelijks, behalve op maandag, geopend van 9 tot 18 uur. Ook tijdens de koopavond kan men in de zaak terecht. Michael Telepary - temidden van het leer. Argus werden genomen. "Het is ernst met de vervuiling van de Noordzee", zou drs. Wouter le- dema van Rijkswaterstaat 's avonds in de thema-tent in Domburg nog eens herhalen. "Maar die vervuiling mani festeert zich niet het sterkst in Zeeland". De- Oosterschelde moet volgens ledema tot het schoonste watersysteem van Nederland worden gerekend. "De recreatie kan heel goed sa mengaan met de natuur- en De Stichting Roos heeft half mei een winkel aan de Kou dorpstraat in Westkapelle ge opend. De opbrengst van de tweedehands spullen die er te koop zijn is bestemd voor- Unicef. Of het nou om kleding, schoe nen, glaswerk, knopen of boe ken gaat, het is allemaal te vin den bij Roos. Naast tweede hands artikelen heeft de stich ting ook Unicef-kaarten en een voudige geschenken in huis. De winkel is elke woensdag van 9 tot 11.15 uur en elke eerste za terdag van de maand van 10 tot 12 uur geopend. Een groot aantal organisaties houdt deze week een landelijke actie tegen de nota Volkshuis vesting in de jaren negentig van demissionair staatssecretaris Heerema. In Middelburg staat donderdag 25 mei een actie- kraam op Plein 1940. Tussen 9 en 1 5 uur wordt infor matie gegeven over de Nota Heerema en de bezwaren daar tegen. Ook wordt er met een pe titie rondgegaan. Van 9.30 tot 10 uur is de actiebus van het landelijke actiecomité aanwezig. Nu het kabinet gevallen is, wil len de organisatoren - het Woon lastencomité Middelburg, ANBO-Middelburg, de Rooie Vrouwen, het JAC-Middelburg, de Stichting Zelfstandig Wonen en het ZOW - de politieke partij en laten zien wat bewoners on der een goede volkshuisvesting verstaan. De Souburgse voetbalvereni ging RCS bestaat dit jaar pre cies zestig jaar. Het jubileum wordt onder meer gevierd met een veteranen- en dames voetbaltoernooi op zaterdag 27 mei. Het toernooi begint om 10 uur op de sportvelden van RCS aan de Spoorstraat. Om 16 uur is de prijsuitreiking. Johnny and the Starshooters, inmiddels wereld beroemd in Zeeland, maakt van af 16 uur het feestje compleet. landsschapszorg. Voorwaarde is dat de ecologische infrastruc tuur niet wordt verstoord. Dus bijvoorbeeld geen bebouwing meer van zomerwoningen in duingebied", wreef drs. H. Hiet- kamp, burgemeester van Dom burg, zijn toehoorders onder de neus. De Kam was het daar mee eens. Zowel de overheid als het bedrijfsleven moeten willen in vesteren in het milieu, vond hij. Daarnaast zal ook de burger zich moeten inspannen. De Kam, die als een super- stressbestendige organisator met de gasten mee naar Neeltje Jans, het Ir. Topshuis en het ge meentehuis in Veere ging, toon de zich tevreden over het ver loop van de dag. "De Duitse journalisten zijn allemaal geko men. Ook de belangrijkste. De opkomst van de Nederlanders viel wat tegen. We hebben er honderdzeventig uitgenodigd. Daar zijn er een stuk of vijf van gekomen". In de Zeelandhallen in Goes be gint vandaag (woensdag) een vakbeurs voor de bouw. De Bouwbeurs voor Zuid-West Ne derland loopt door tot en met vrijdag 26 mei. De vakbeurs is bestemd voor ie dereen die beroepshalve met de vele facetten van het bouwen te maken heeft. De zesduizend vier kante meter van de beurs zijn ge vuld met onder meer betonprodukten, electrotechni- sche artikelen en houtprodukten. Ook is er een aantal dienstverle nende instanties aanwezig. De beurs is woensdag en donderdag van 14 tot 22 uur en vrijdag van 10 tot 17 uur geopend. KvK behandelt Oort-voorstellen Waarschijnlijk neemt de Eerste Kamer de Oort-voorstellen aan. Dat betekent dat er voor de werkgever na 1 juli nog al wat verandert op het gebied van inkomsten-, loon- en vennoot schapsbelasting en de premie heffing volksverzekering. De Kamer van Koophandel en Moret Gudde Brinkman en Moret Limpberg houden daar vrijdag 26 mei een voorlichtingsbijeenkomst over. Bepaalde kostenvergoedingen aan de werknemer kunnen vol gens de Oort-voorstellen niet meer geheel ten laste van de winst worden gebracht. Ook wordt er gesnoeid in het aantal aftrekbare posten, veranderen de tarieven voor de inkomsten- en loonbelasting en moet de werk nemer zelf alle premies volksver zekering betalen. Ondernemers die meer over deze belastingver eenvoudiging willen weten kun nen zich aanmelden bij bedrijfs- voorlichter W.A. Korstanje van de Kamer van Koophandel, 01180-35536.

de Faam | 1989 | | pagina 15