Particuliere huurwoningen PROVINCIE iSS. ZEELAND Waslijnen in de kerk Jazz op de Juliana Wegen WOV in Zaamslag Vormen in glas Dienstregeling PSD AANHANGWAGENVERHUUR DIVERSE TYPEN OPEN EN/OF GESLOTEN 0II80-3379I BEL GRATIS06-0221992 Monumentjes provinciale griffie aanvraag broekaert vlissingen Woensdag 24 mei 1989 ABDIJ VLISSINGEN-BRESKENS Zondag 28 mei gaat een nieuwe dienstregeling in voor de veerbo ten over de Westerschelde. De belangrijkste wijzigingen zitten op de verbinding Kruiningen-Perkpolder. en 4.35 uur (Perkpolder) op woensdagen voorrang. (In de oude dienstregeling was de voorrang op dinsdag.) In de namiddag worden de af vaarten vanaf Perkpolder van 17.55 uur en 18.25 uur met vijf minuten verlaat. De nieuwe tij den worden dus 18.00 uur en 18.30 uur. Al deze veranderingen hebben betrekking op de dienstregeling op werkdagen. De boot uit Kruiningen van 5.35 uur vervalt in de nieuwe dienst regeling, evenals die uit Perkpol der van 18.40 uur. De vertrektijden van de twee vroegste boten vanaf Kruinin gen veranderen. De eerste af vaart vanaf de Zuidbevelandse kant wordt 4.10 uur (was 4.05) en de tweede 5.00 uur (was 4.50). Dat houdt natuurlijk in, dat ook de retourvaarten, vanaf Perkpolder later worden: 4.35 uur (was 4.25 uur) en 5.30 uur (was 5.15 uur). Geladen veeauto's hebben op de boten van 4.10 uur (Kruiningen) KRUININGEN-PERKPOLDER Reisduur 20 minuten. Met 1S minuten. Op de zondagen vervalt de eer ste boot van Kruiningen van 7.00 uur en van Perkpolder van 7.30 uur. De wijziging op het veer Vlissingen-Breskens behelst al leen tweede paasdag, tweede pinksterdag en hemelvaartsdag. Vanuit Vlissingen vervalt op die dagen de boot van 5.50 uur en vanaf Breskens de afvaart van 6.20 uur. De dienstregeling is voor 35 cent te koop op de veerpleinen in Kruiningen, Perkpolder, Bres kens en Vlissingen. ('OM M l ss i ks De statencommissie voor mi lieuhygiëne vergadert vrijdag 26 mei om 13.30 uur (en niet om 14.00 uur, zoals in Abdijnieuws van vorige week werd vermeld). Agendapunten zijn onder meer de contourennota waterhuishou- dingpslan, de milieu-effectrap portage Covra en het bacteriolo gisch onderzoek naar de kwali teit van het Zeeuwse zwemwa ter. Maandag 29 mei, 13.30 uur, ver gadert de statencommissie voor waterstaat en verkeer. Aan de orde komen onder ande re de automatisering van de kaartverkoop/waldienst van de Provinciale Stoombootdiensten Zeeland, de verbetering van de weg Oostburg-IJzendijke en een notitie over grond langs de weg Absdale-Hulst. Verder praat de commissie over de inrichting van de Oesterdam en de contouren nota waterhuishoudingsplan. Maandag 29 mei, 16.00 uur, komt de statencommissie voor economische zaken bijeen. Gesproken wordt over de Zeeuwse beroepenmanifestatie, de vergaderstukken van de ha venschappen Vlissingen en Ter- neuzen, subsidies aan de Hoge school Zeeland en de Zomeruni- versiteit en een bijdrage uit het fonds bijzondere voorzieningen voor het symposium Indonesian Design of Industrialism. De vergaderingen zijn openbaar en worden gehouden in het pro vinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. De vergaderstukken liggen ter inzage in het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9, Mid delburg. Hl DE FAAM NIEUWS Particulieren, die huizen verhuren in Middelburg, Vlissingen, Goes en Terneuzen zorgen in het algemeen goed voor die huizen. Ruim twintig procent van het totale woningbestand (20.000) is in de loop der tijd al eens ingrijpend verbouwd. Dat blijkt uit het onderzoek, dat de provincie heeft laten doen naar de kwaliteit van woningen in de particuliere huursector. Landelijk ligt het percentage op geknapte huizen op 15. Tijdens een persconferentie vori ge week in Middelburg, zei gede puteerde E. Maris-Koster, dat de gunstige situatie voor Zeeland te danken is aan de vrij ruime wo ningmarkt en het ontbreken van huisjesmelkers. Van de twintig duizend Zeeuw se huizen zijn er 360 onder zocht op wooncomfort en de staat van onderhoud. Vast gesteld is, dat op het comfort, afgemeten aan de voorzienin gen in de woning, het aantal ka mers en de grootte van die kamers, weinig is aan te mer ken. Goede ventilatie en isolatie ontbreken echter nogal eens. Als er isolatie is, is dat vaak be perkt tot het dak en de ramen. Ook hier steekt Zeeland overi gens gunstig af tegen het lande lijke beeld: tweederde van de Zeeuwse naoorlogse huizen heeft dak- en glasisolatie tegen landelijk de helft. Onderhoud Buitenonderhoud is het hardst nodig bij een kwart van de on derzochte huizen. Het gaat dan om schilderwerk en het opknap pen van balkons, galerijen en buitenkozijnen. De daken zijn meestal in goede staat. Binnenshuis zou meer aandacht moeten worden besteed aan vloeren en plafonds en, zij het in mindere mate, aan het verven van kozijnen en onderhoud van binnenmuren en deuren. Als alle gesignaleerde tekortko mingen worden weggewerkt, kost dat tachtig miljoen gulden. Omgerekend per huis komt dat op 3.800 gulden. In de particuliere huursector wordt onderscheid gemaakt tussen vooroorlogse woningen (voor 1945 gebouwd), naoor logse woningen (tussen 1945 en 1959 gebouwd) en wonin gen, die na 1959 zijn gebouwd. De gemiddelde prijs van de op knapbeurt ligt voor de vooroor logse huizen op 6.700 gulden en voor de naoorlogse op 1.200 gulden. Aan de woningen van na 1959 zijn nauwelijks of geen mankementen geconstateerd. Zaterdag 27 mei swingt het tussen Vlissingen en Breskens. De jazzformatie Mew Orleans Red Beans treedt op van 13.50 tot 16.40 uur op de veerboot Prinses Juliana. Oude uniformjasjes en petten van de Provinciale Stoomboot diensten Zeeland zijn het herkenningsteken van de - uit zeven leden bestaande - band tijdens streetparades. De PSD-insignes op de uni formen zijn verwijderd en ervoor in de plaats is op de pet van de New Orleans Red Beans de naam van de formatie in bladgoud aan gebracht. De bandleden kregen hun uitrusting als afdankertjes van PSD- personeelsleden. Als tegenprestatie verzorgen de Red Beans zaterdag het optreden in New Orleans revival style op de dubbeldekker Prinses Juliana. Subsidie Huiseigenaren kunnen voor de verbetering van hun huurwonin gen, die ouder zijn dan vijftien jaar, subsidie krijgen. De (rijks) regeling geldelijke steun voorzie ningen aan huurwoningen is daarvoor. Recreatiewoningen vallen buiten de regeling. Een brochure over de subsidie regeling is verkrijgbaar bij de Di rectie volkshuisvesting Zeeland, postbus 19, 4330 AA Middel burg, 01180-87000. Ook bij de gemeentehuizen is nadere infor matie verkrijgbaar. De subsidie verzoeken moeten namelijk bij de gemeente worden ingediend. Een samenvatting van het on derzoek naar de kwaliteit van de particuliere huurwoningen is verkrijgbaar bij het informatie centrum van de provincie. Abdij 9, Postbus 6001, 4330 LA Mid delburg, 01180-31400. Het vol ledige rapport is aan hetzelfde adres verkrijgbaar. Dinsdag 30 mei, 19.30 uur, wor den de inwoners van De Griete en De Val geraadpleegd over de inpassing van de toeleidende wegen naar een centraal tracé voor de Westerschelde oeverver binding. De plaats van samen komst is het Verenigingsgebouw van de Gereformeerde kerk vrij gemaakt, Terneuzensestraat 34, Zaamslag. Door een verbouwing is de eerder aangekondigde loka- tie (Gereformeerd jeugdgebouw De Poort) niet beschikbaar. Op de bijeenkomst is aan de or de de landschappelijke inpassing van de wegen, waarvoor het bu reau Taken landschapsplanning in Roermond ideeën heeft ont wikkeld. Dinsdag zijn de leden van de dorpsraden in de Zak van Zuid-Beveland over hetzelfde on derwerp geconsulteerd. H In het Zeeuws Museum in Mid delburg is tot en met zondag 9 juli de tentoonstelling Vormen in glas te zien. Glas in zeer uiteenlopende vor men en kleuren is op de exposi tie voorhanden. Herkenbare schalen en vazen worden afge wisseld met objecten, waarvan het materiaal op het eerste ge zicht niet aan glas doet denken. De tentoonstelling is dan ook be doeld om een beeld te geven van de hedendaagse Nederlandse glaskunst. Zestien glaskunste naars zijn in het museum verte genwoordigd. Onder hen is A.D. Copier, als één van de bekendste in het land, maar ook buitenland se kunstenaars, zoals Toots Zinksy die zich in Nederland heeft gevestigd, laten hun gla zen kunst zien. Een catalogus, die bij de ten toonstelling hoort, is voor 35 gulden te koop in het Zeeuws Museum, Abdij 3, Middelburg. De openingstijden van het mu seum zijn van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur en van zaterdag tot en met maandag van 13.30 tot 17.00 uur. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 kapelle, vlogen dan richting Oost- kapelle en maakten een rondje rond de kerktoren voordat ze richting noordwesten verdwe nen". De Westkappelaars werden op al lerlei plaatsen ondergebracht in Oostkapelle. „In de kerk hingen de waslijnen tussen de preekstoel en de banken van de notabelen". Buiten het dorp steeg het water dat Walcheren v.ia de gaten in de dijken bij Veere, Westkapelle, Vlissingen en Rit- them vulde. En de gevechten woedden hevig. Eerst om die ij- zersterke bunkers op de dijk van Westkapelle - „Dat duurde ruim een week" - en later in de bossen tussen Oostkapelle en Oranjezon. „Weet je dat bij die gevechten procentueel meer mensen zijn gesneuveld dan in Normandië", vraagt hij. „Niet qua aantal, maar Tin procenten". Massagraf Maar ook onder de burgerbevol king vielen veel doden in Westka pelle. De toen ongeveer vijftien jarige Don zag ze komen. Ze wer den begraven in een massagraf. Later hebben de stoffelijke over schotten een plaats gekregen op het kerhof achter de vuurtoren. „Ondanks alles was het frapante dat de bevolking niet van mening verschilde. Het was één grote fa milie die de bevrijders begroette. Dat Walcheren zoveel werd aan gedaan is de bevrijders, zover ik weet, nooit kwalijk genomen". Ondanks het water en de vele slachtoffers brandde het vuur van de vreugde boven Walche ren. „We moesten met de boot naar Middelburg. Dat duurde twee uur. Er waren twee boten. De een werd de christelijke boot genoemd, de ander de goddelo ze. Dat had overigens verder geen consequenties. Ze werden zo genoemd naar de schippers. De één was van de kerk, de an der was zonder geloof". Ernstig vindt Don dat er vandaag de dag mensen zijn die twijfelen aan wat de Duitsers in oorlog al lemaal flikten. Hij illustreert dat met een voorbeeld. „In augustus vorig jaar was ik met een be vriend Engels echtpaar in Middel burg. We maakten samen een rondgang door het stadhuis on der leiding van een gids die Duits sprak. Toen het groepje in de raadszaal ging zitten en vragen kon stellen, vroeg één Duitse toerist of het wel geschiedkundig bewezen was dat zijn landgeno ten Middelburg hadden gebom bardeerd. Die man werd door de gids keurig terecht gewezen. De andere Duitsers reageerden hele maal niet. Ik was verbijsterd. Ze hoeven geen boetekled aan te trekken, maar ze moeten ook niet het tegendeel gaan beweren". Ad Hanneman Middelburg - Total Self Service Station Ravensteyn, Schroeweg 80, De Stichting Monumenten Walcheren 40-45 heeft - om de Walcherse bevolking nog eens extra op te porren - in deze krant een brief gestopt. Daarin wordt kort en krachtig verwoord welke lijdensweg de Walchenaren be wandelden tijdens de Tweede Wereldoorlog. Ook wordt aange geven waarom de monumenten noodzakelijk zijn en waarom de saillante plekken in Westkapelle, Veere, Ritthem, Vlissingen en Middelburg zijn uitgekozen voor de kunstwerken die aan deze lij densweg herinneren. Zoals al ve le keren gemeld bedragen de kosten van de vijf kunstwerken een half miljoen. Een klein deel daarvan moet door de provinciale en gemeentelijke overheden wor den opgehoest, een groot deel komt van 'het rijk' en een deel wordt van grote en kleine dona teurs en sponsors gevraagd. Sommigen krijgen dezer dagen een doorgeefbrief. De Stichting Monumenten Walcheren heeft deze geschreven en gezonden aan 'alle vrienden van Walcheren en Middelburg in het bijzonder'. De ontvangers wordt gevraagd de 'doorgeefbrief' aan weer an deren te zenden, zodat 'op de plekken des onheils' uiteindelijk de monumenten kunnen ver rijzen. Een toerist die het toch jam mer vond dat het Middelburgse stadhuis zo ontsierd werd door een blauw doek, kreeg van bur gemeester Chris Rutten te horen waarom het allemaal ging. Spra keloos was de toerist toen de woordenwaterval van de Middel burgse eerste burger tot stilstand kwam. En toen die aan de vreemdeling ook nog werd ont huld dat de koningin zou komen om de monumenten te onthullen, mocht het doek er blijven han gen. wat hem betreft maanden. Er moest maar flink worden gestort, vond'ie. Middelburg is al een eind ge vorderd en het is vrijwel zeker dat er een monument op de kop van de Nieuwe Burg komt als herin nering aan het bombardement op 17 mei 1940. Andere gemeenten aarzelen evenwel nog. De dorps raad in Ritthem heeft nu het voortouw genomen om ook op hun dijk, waar zo'n honderd Lan casters een gat bombardeerden, een oorlogsmonument komt. De gemeente Vlissingen zelf en het Waterschap hebben nog niks van zich laten horen. In oktober, als het 45 jaar is geleden dat Rit them werd gebombardeerd, wil de dorpsraad de actie starten. Het Anjerfonds heeft besloten om de Stichting Monumenten Walcheren te steunen met tach tig duizend gulden. Dat is een verrassing, want de stichting had op minder gerekend. iTfêlN; Leden van de Stichting Monumenten Walcheren vlnr: drs. P Sijnke, drs. M.C. Verburg, mevrouw M.E.G. Asselbergs-Tromp en burgemeester mr. Chr. Rutten. Burgemeester Ch. Rutten en staatsraad M. Verburg maakten vorige week woensdag de touwen vast voor het spandoek op het Middelburgse stadhuis dat de bevolking moet oproepen te stor ten voor vijf mo- numenen op Walcheren. Het tweetal werd ge holpen door twee bodes. Volgens Rutten en Ver burg maakt het heel even niet uit dat het Middel burgse paleis een paar weekjes ont sierd is. De toe risten moeten weten dat er hard gewerkt is om dit prachtige ge bouw na het bombardement in 1940 weer in zijn oude staat te her stellen, meenden beiden. Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 12 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. Aanvraag D.M. Broekaert te Vlissingen heeft bij hen op 18 april 1989 een aanvraag om vergunning ingevolge de Afvalstoffenwet ingediend voor het oprichten en in werking hebben van een inrichting bestemd tot het bewaren, bewerken en verwerken van autowrakken annex han del in oude metalen, op een perceel op het woonwagencentrum De Windhoek, kadastraal bekend gemeente Vlissingen, sectie K, nr. 391 ged. en nr. 392 ged. Ter inzage De aanvraag met bijlagen en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 25 mei tot en met 26 juni 1989 op de volgende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Vlissingen, op werkdagen van 8.30-12.30 en van 13.30-15.00 uur en iedere woensdagavond van 17.15-20.15 (voor inzage op woensdagavond tele fonisch afspreken: 01184-87204); op het bureau Milieuzaken van de provinciale griffie, St. Pieterstraat 42, te Middel burg, op werkdagen van 9.00-12.00 en van 14.00-16.00 uur. Na 26 juni 1989 tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld te gen de vergunning, liggen de stukken ter inzage op bovengenoemde plaatsen op werkda gen van 9.00-12.00 en van 14.00-16.00 uur. Bezwaren Een ieder kan bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, St. Pièterstraat 42, 4331 EW Middel burg een gemotiveerd bezwaarschrift indienen tegen het geven van de gevraagde vergun ning en wel tot en met 26 juni 1989. Tegelijkertijd met het indienen van een bezwaarschrift kan een verzoek worden ingediend om persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Indien daarom verzocht wordt, kunnen tot en met 19 juni 1989 tegen de aanvraag monde linge bezwaren worden ingebracht. Hierbij wordt de aanvrager in de gelegenheid gesteld aanwezig te zijn (01180-31670). Middelburg, 24 mei 1989. sint pieterstraat 42, postbus 6001, 4330 la middelburg, tel. 01180-31011

de Faam | 1989 | | pagina 13