Van kunst en computers tot Belgische bonbons Agressief gedrag gevolg van gebrekkige opvoeding Winkeloppervlak 't Westen uitgebreid Hogeschool Zeeland begint universitaire opleiding Zwemmarathon in Sportfondsenbad Het Uitblad, de subsidie en de 'toegevoegde waarde' Epilepsie? Inschrijving voor lustrum-Contacta open Kunsttaxatie in Arneviile Andere kant Zeeland in krant I HARTGRONDIG^ Woensdag 17 mei 1989 DE FAAM - DE VLISSINGER De sector Maritieme en Operatio nele Techniek van de Hogeschool Zeeland in Vlissingen begint in augustus een opleiding tot Master of Transport Technology (MSc). Studenten kunnen daar mee in één jaar de Engelse uni versitaire MSc-graad behalen van de University of Wales College of Cardif. Professor J. King van de Engelse universiteit kwam vorige week dinsdag naar Middelburg om de samenwerkingsovereen komst met de Hogeschool Zee land te tekenen officieel te tekenen. De opleiding vindt gedeeltelijk plaats in Vlissingen en gedeelte lijk in Cardiff. De studie is be doeld voor wie al een HBO-diploma (maritieme of ope rationele sector) op zak heeft en op internationaal niveau verder wil studeren in de goede renstroomverwerking en de haven- en transporttechnologie. Zowel pas afgestudeeden als mensen die door hun werkgever in staat worden gesteld de studie Zet jezelf niet buitenspel Nederland telt ruim 90.000 mensen met epilepsie. Is dat ook bij u deel van het leven? Praat mee. Word lid. EPILEPSIE VERENIGING NEDERLAND a r\ Voor alle Informatie: (030) 52.35.78. Of EPILEPSIE ÊN MAATSCHAPPIJ schrijf naar: postbus 9587, 3506 GN Utrecht te volgen kunnen voor de acade mische opleiding inschrijven. Een toelatingsonderzoek moet dan wel positief worden afgesloten. Het initiatief is een gezamenlijke actie van het Departement Zee land van de Maatschappij van Nijverheid en Handel en de Hoge school Zeeland. De provincie en de Zeeuwse bedrijven hebben hun medewerking toegezegd. De behoefte bij het bedrijfsleven - zo meldt een woordvoerdster - aan breed georiënteerde universitair geschoolde werknemers neemt toe. Zeker met het oog op 1992 als de Europese grenzen open gaan. Volgens de Hogeschool Zeeland werd voor de universiteit in Wales gekozen omdat deze een goede reputaie heeft en kwa liteit levert. Beeld van de drukte tijdens de streetparade en podiumconcerten op de laatste dag Z van het Jazzfestival Middelburg. Z VAN DER DOEF OPENDE ZEELANDBEURS Voor de vijfde keer staat de jaar lijkse beurs voor ondernemingen Contacta voor de deur. De in schrijving kan beginnen. Contac ta '89 wordt gehouden van 23 tot en met 25 oktober in Goes. Het in Nieuwerkerk aan de IJssel gevestigde organisatiebureau Delooze van deze Zeeuwse beurs heeft een aantal veranderingen aangebracht in de formule. De belangrijkste wijziging, aldus het bureau, is dat er nu grotere klant-en-klare stands van acht bij vier meter beschikbaar zijn. Voor heen was de grootste maat zes bij vier meter. Die andere maten blijven overigens gehandhaafd. Deze uitbreiding is het gevolg van een verzoek van een aantal deel nemers tijdens vorige beurzen. Voor Contacta 89 - meldt het or ganisatiebureau Delooze - wordt gerekend op een groter aantal grotere bedrijven. Open grenzen (92), de noord-zuidverbinding in relatie tot bedrijfsvestigingen en andere actuele onderwerpen vor men het middelpunt voor deze lustrumbeurs. Ook zo'n leuk geërfd schilderijtje aan de muur hangen? Dan toch maar eens meenemen naar de taxatie- en informatiemiddag die Sotheby's Amsterdam dinsdag 23 mei in het Middelburgse hotel Arneviile houdt. Tussen 10 en 16 uur taxeren de experts van So theby's daar kunst en antiquitei ten .Voor de taxatie van de eerste twee objecten vraagt Sotheby's f 2,50, ieder volgend object kost de eigenaar f 1,-. De opbrengst gaat naar het Nederlandse Rode Kruis. ENGELSE ACADEMISCHE GRAAD IN EEN JAAR Het assortiment werd te groot. Radio 't Westen, zaak in tv, hifi en elektrische huishoudelijke arti kelen aan de Markt in Middel burg, moest flink uitbreiden om die artikelen overzichtelijk in de winkel te kunnen opstellen. Daarom werd er vijf weken lang uitgebroken en getimmerd, zodat het vloeroppervlak tot 230 vier kante meter kon wo.den ver groot. Donderdag 11 mei vond de heropening plaats. „We hadden gewoon te weinig ruimte", zegt eigenaar Leo van den Bosch. „Een paar jaar terug haH ik een paar merken drogers en magnetrons in de zaak, nu worden dat er steeds meer. Ook de hifi-hoek is flink uitgebreid en beter ingedeeld. Door het kan toor, de keuken en de toiletten naar boven te verhuizen, kregen we er een groot stuk oppervlak bij. Daarbij blijft de service een belangrijk punt. Onze eigen tech nische dienst kan de klant indien nodig binnen een dag bij een sto ring hulp bieden. Iets dat bij het grootwinkelbedrijf niet mogelijk is", besluit Van den Bosch die al bijna veertig jaar in deze zaak werkzaam is, waarvan de laatste zeven jaar als eigenaar. Een VOC-schaa/tje dat ais koekjesschaal werd gebruikt. Waarde: f 32.200,-. In het Sportfondsenbad Vlissin gen klinkt vrijdag 19 mei om 22 uur het startschot voor de inmid dels traditionele twaalf-uurs Zeeland heeft strand, zon, zee en evenementen als Miniatuur Wal cheren. Maar de provincie heeft ook een rijke cultuur-historie, ge varieerde landschapstypen, avon tuurlijke vrijetijdsmogelijkheden, folklore en culinaire attracties. Deze zaken worden belicht in de Zeeland-Anders-Krant, een uitga ve van de Provinciale VVV. De krant heeft een oplage van 150.000 exemplaren en wordt via de VVV's binnen en buiten Zeeland verspreid. De inhoud is gericht op het voor- en nasei zoen. Zo worden de monumen ten, forten, molens, kastelen en bunkers beschreven en krijgen ook de kunstwerken en de vele watersportmogelijkheden aan dacht. nachtzwemmarathon. Aan deze estafette-marathon doen negen tien ploegen mee. Zaterdag 20 mei kunnen alle kinderen van de Zwemvierdaagse zich gratis uitle ven op een spelencircuit in het zwembad. Om 14 uur wordt be kend gemaakt hoeveel de Zwem- vierdaagse-deelnemers voor Uni cef hebben opgehaald. Deelnemers aan de nachtmara thon zijn onder meer de café's Vanuus, Frapo's en De Pup, de PTT, de Vlissingse brandweer, de MTS en het Maritiem Instituut De Ruyter. De teams bestaan uit zes zwemmers en een reserve. Elke zwemmer moet om de tweeë neenhalf uur een half uur zwem men. Een bandje zorgt voor de morele steun. De finish is zater dag 20 mei om 10 uur. Aan de zwemvierdaagse deden ruim vijftienhonderd mensen mee. De helft daarvan zwom voor Unicef. De sponsorcheque wordt zaterdag overhandigd aan J.H. Scheuerman, directeur van de Nederlandse Unicef. Dezelfde middag wordt bekend gemaakt welke school, welk kind en welke volwassene het meeste geld bij elkaar zwom. Eigenaar Leo van den Bosch in de nieuwe Hifihoek. M.H. Delissen van het Bureau Beurzen Organisatie (BBO) toon den zich tevreden met het aantal deelnemers (honderdtien) en de kwaliteit van de aangeboden pro- dukten, die varieerden van water bedden en bubbelbaden tot parket, Belgische bonbons en computers. De Zeeuwse deelne mers waren iets minder gelukkig met het tijdstip van de beurs. Naast de dubbele loonlasten voor het personeel dat in het weekein de en met Pinksteren moest wer ken, speelden volgens Delissen ook religieuze overwegingen mee. „Overwegingen die we zeker respecteren", zegt Delissen na drukkelijk. „Daarom hebben we ondernemers met bezwaren een gereduceerde prijs aangeboden. Met een bordje hadden ze dan op zondag kenbaar kunnen maken waarom ze afwezig waren. Op andere beurzen is dat heel ge bruikelijk. In Zeeland kennelijk niet want er is niemand op inge gaan". Delissen verwachtte - on danks het mooie weer - tussen de twintig- en vijfentwintigdui zend bezoekers. De beurs wordt vandaag (woensdag) om 22 uur afgesloten. Met de onthulling van het beeld Icarus opende burgemeester Jaap van der Doef afgelopen za terdag de Zeelandbeurs in Park Westduin in Vlissingen. Het beeld van de Vlissingse kunste naar Jan Haas is één van de door gemeente en provincie gesubsi dieerde kunstwerken die de ge meentelijke galerie Bellamy 19 op de beurs te koop aanbood. Zowel Van der Doef als directeur Baby-spelen, een nieuwe pop geïntroduceerd op de beurs. Ad Hanneman, redakteur PZC-Weekbladen Zeeland Rekreatiekrant In Zeeland verschijnt - nogal onopvallend - sinds ruim een jaar het zogenaamde 'Uitblad'. Gratis en voor niks verkrijg baar bij VVV's, (sommige) ho recabedrijven en andere plaat sen waar de uitgever volk ver moedt. Op zich een aardig ini tiatief, dat ooit werd opgezet om de - vrij vertaald - 'scha mele nieuwsmelding in het Zeeuwse medialandschap' op de te vullen. Kort daarvoor was het gesubsidieerde Kui tuurblad (let vooral op de K) 'Mooie Moeite' een geweldda dige dood gestorven. Het 'Uit blad' zou het anders aanpak ken. Beter. Een paar weken geleden stond in de rubriek Abdijnieuws in deze krant het bericht dat de Stichting Uitblad subsidie had aangevraagd. De provincie moet volgens die aanvraag het initiatief met f 22.000,- 'steu nen', meldden de provincie- voorlichters in dat bericht. Pro vinciale Staten beslist daar aanstaande vrijdag over. Voor de duidelijkheid: het 'Uit blad' komt tien keer per jaar uit. De kosten per jaar zijn be groot op 65.000 gulden. Daar van wordt f 43.000,- bijeen geschraapt via advertenties en donateurs. Het blad heeft een oplage 5000 exemplaren. Naast de genoemde versprei dingspunten krijgen de 130 donateurs de culturele bood schap exclusief in hun brieven bus. Uitgever is - zoals gezegd - de Stichting Uitblad. En hoe heeft die Stichting Uit blad het er dan in haar korte bestaan van afgebracht? Is de uitgave bijvoorbeeld beter dan de andere? Dat oordeel is subjectief, dus geen antwoord. Alhoewel.... En: heeft het 'Uitblad' meer te bieden dan de andere bladen? Nee Wekelijks - en laten we ons dan maar simpel tot Wal cheren beperken - brengen de PZC-Weekbladen De Faam en De Vlissinger, maar ook de an dere dag- en weekbladen, het cultuurnieuws aanzienlijk uit gebreider. Hier verliest het 'Uitblad' dus duidelijk op pun ten. Waarop de vraag rijst: moet de overheid een instelling die ab soluut niks toevoegt aan wat er al is subsidiëren? Dan blijkt er ook nog een leu gentje om bestwil te zijn ge bruikt bij de aanvraag voor de subsidie, althans volgens de adjunct-directrice M. de Munck van de Provinciale VVV. Zij noemt de mededeling 'dat de Stichting Uitblad met de VVV in onderhandeling is over medefinanciëring „min stens prematuur. Er is ooit wel eens een gesprekje geweest met Adri Bontenbal (de naar Brabant uitgeweken ex-VVV- directeur - red.)", licht ze toe. „Maar afspraken?" Mevrouw De Munck gelooft dat niet zo één-twee-drie. En het verhaal over de extra's; de geachte toerist die verblijd wordt met een extra blad, dat extra mededelingen doet over evenementen waardoor extra aandacht van de geachte toe rist is voor activiteiten, zijn al net zo hoog gegrepen als het verhaal over iets toevoegen aan de bestaande media. Overschrijven uit de reguliere pers zal de redactie niet doen. Daar is ze te integer voor. Maar overdrijven over hogere doelen etcetera hoeft nou ook weer niet. Zeker niet als dat de gemeenschap f 22.000,- moet gaan kosten. Ad Hanneman HOND MOET GELEERD WORDEN HOE HIJ ZICH MOET GEDRAGEN "Het komt niet zo vaak voor dat hier honden worden ge bracht omdat ze daadwerkelijk agressief zijn," zegt me vrouw Kok, adjunct-directrice van Stichting Haags Dierencentrum. "Wat wij wel constateren is dat de eigenaar vaak vindt dat de hond niet erg lief is. Maar in de meeste ge vallen ligt dat aan de eigenaar zelf." Daarmee raakt zij de kern van een probleem dat de laatste tijd nogal de aandacht heeft getrok ken: agressieve honden die eige naar of buitenstaanders bijten. Een van de belangrijkste oorza ken daarvan, en niet alleen vol gens mevrouw Kok, is dat honden niet goed opgevoed worden. "De eigenaar moet de hond duidelijk maken wie de baas is. Als een hond op een be paald moment zijn tanden laat zien, moet dat onmiddellijk ge corrigeerd worden. Als je dat laat gaan, wordt zo'n beest gesterkt in z'n gedrag, en wordt het alleen maar erger." "Het ge beurt vaak dat een hond zich in een bepaalde omgeving niet op zijn gemakt voelt," aldus me vrouw Kok. "Of dat hij door de baas verkeerd wordt aangepakt. Dat manifesteert zich in zijn ge drag. Hij wordt nerveus, gaat blaffen, grommen en soms bij ten. Maar dat zegt niets over die hond of over dat ene ras. Onze ervaring is dat bij praktisch elke hond een geschikte baas en een geschikt huis gevonden kan worden." Jaloers Als een hond niet goed is opge voed, kan het dier zich soms an ders gaan gedragen. Bijvoorbeeld wanneer zich in het gezin veranderingen voordoen. De komst van een baby kan de hond jaloers maken. Maar de aanwezigheid van vriendjes of vriendinnetjes van een van de De Stichting Consument en Veiligheid heeft een spe ciale brochure uitgegeven over de aanschaf van een hond. Daarin staan allerhande praktische tips en aan wijzingen die van belang zijn voordat u een hond aan schaft. Over keuze van een bepaald ras, verzorging, kosten en bijvoorbeeld opvoeding. Ook staan er een aantal nuttige adressen in van instanties voor (a.s.) hondenbezitters. De brochure: "Voordat u aan een hond begint..." kan gratis worden aangevraagd bij de Stichting Consu ment en Veiligheid, Antwoordnummer 17035, 1000 SL Amsterdam. U kunt de brochure ook telefonisch bestellen via het (gratis) nummer 06-0220 220. kinderen kan ook tot jaloers en later agressief gedrag lijden. "Vooral bij grote honden die hier worden gekocht, raden wij de nieuwe eigenaar aan met de hond een gedragscursus te vol gen. Bovendien zullen we hon den ooit aardiger of liever voorstellen dan ze in werkelijk heid zijn," zegt mevrouw Kok. "Dat voorkomt veel problemen." Cijfers Dat zich problemen met honden voordoen, is duidelijk. De Stich ting Consument en Veiligheid in Amsterdam heeft onlangs cijfers gepubliceerd naar aanleiding van een onderzoek door de Stichting naar hondebeten. Tal van publi caties in de pers over met name agressief gedrag van Pit Buil Ter riërs vormden daarvoor de aan leiding. Uit het onderzoek kwam onder andere naar voren dat één op de dertig honden jaarlijks ie mand bijt, en dat er per dag ge middeld 140 mensen naar een huisarts of ziekenhuis gaan voor de behandeling van een honde- beet. Ook bleek dat de ernsti gste beten voorkwamen bij kin deren tot 5 jaar. Daarbij ging het in de meeste gevallen om beten in het hoofd. Anderen Uit een tegelijk gehouden en quête kwam onder meer naar voren dat de slachtoffers in drie kwart van de gevallen niet de ei genaar of een gezinslid was. Bijna de helft van de slachtoffers had bovendien niets met de hond te maken. Ze werden gebe ten terwijl ze in het park of in het bos aan het wandelen, fietsen of trimmen waren. In meer dan de helft van de gevallen was de hond niet aangelijnd op het mo ment van bijten. Volgens de Stichting Consument en Veilig heid had aan een groot aantal van dat soort beten voorkomen kunnen worden als de hond was aangelijnd. Opvoeden Tekening uit de brochure van de Stichting Consument en Veiligheid die is getiteld 'voordat u een hond aanschaft'. De opvoeding van een hond is dus belangrijk om onvoorspel baar en (soms) agressief gedrag te kunnen voorkomen. "Daar moet je direct mee beginnen als het dier nog jong is," zegt me vrouw Kok van het Haags Die rencentrum. "Vooral bij grotere soorten die de naam hebben agressief te zijn zoals herders, (Pit) Buil Terriërs en Rottweilers. Bij die dieren is opvoeding te meer belangrijk omdat het risico groter is dat er wat gebeurt." Behalve de opvoeding is ook het huis en de omgeving waarin een hond terecht komt van belang: heeft het dier voldoende ruimte, krijgt hij voldoende aandacht, wordt er met hem gespeeld, wat doet de eigenaar tijdens de va kantie met het beest en reali seert hij zich voldoende dat het dier niet lang alleen kan zijn. "Voordat een dier bij ons de deur uitgaat, wordt naar al die dingen uitgebreid navraag ge daan. Anders gaat het feest niet door," aldus mevrouw Kok. "An ders is het namelijk geen feest. Niet voor de hond en niet voor de baas."

de Faam | 1989 | | pagina 15