Contouren in waterhuishouding 11 tl E LIE 1 PROVINCIE* ZEELAND VAN ECHT ZUIVER WOL RENAISSANCE Studie krekenbeheer de Faam - de Vlissinger UW WEEKBLAD ZUIVER ZIJDE 't Stoffenhuis Wandeling door Abdij I N ISMIIOLI» ontwerp-vergunning gemeente middelburg Giro 50500 Bank70.70.70.929 DESSO BERGOSS PARADE KVT TRETFORD LOUIS DE POORTERE Woninginrichting Woensdag 3 mei 1989 ABDIJ DE FAAM NIEUWS Sinds 1 mei zijn er weer rondleidingen door de Abdij van Middel burg. De gebouwen kunnen niet alleen van buiten worden bekeken, maar ook het interieur van een aantal onderdelen komt aan bod. De Kloostergang, de Kapittelzaal (vergaderruimte van het toenmalige klooster), de Abdijkerken (Koorkerk en Nieuwe Kerk) en de crypte (het keldergewelf onder de Abdij) zijn opgenomen in de rondgang. voor kinderen van 6 tot en met 17 jaar en voor houders van CJP, Pas 65 en museumjaar kaart. Groepen vanaf 20 perso nen betalen eveneens 3,50 gul den per persoon. De kaartver koop is bij de ingang van het in formatiecentrum van de provin cie, Abdij 9, Middelburg. Een folder over de Abdijwande lingen is verkrijgbaar bij het in formatiecentrum, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, 01180-31400. Dinsdag 9 mei, 10.00 uur, be handelt de tweede kamer uit ge deputeerde staten het beroepschrift van een Vlissinger tegen een beslissing van zijn ge meentebestuur op een aanvraag algemene bijstand. De Arobcommissie uit gedepu teerde staten hoort dinsdag 9 mei, 10.20 uur, de heer P.F.G. Regoort uit Biggekerke. De heer Regoort moet een reclamebord aan de Rondweg Biggekerke verwijderen op aanzegging van de provincie, maar hij is het daarmee niet eens. De zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. In de Wandelkerk, tussen de Koorkerk en de Nieuwe Kerk in, is het praalgraf van de Zeeuwse admiraals Johan en Cornelis Evertsen. In het Zeeuws Mu seum - ook onderdeel van het Abdijcomplex - wordt de tapij tenzaal aangedaan. In de zaal worden de wandtapijten ge toond, die de Zeeuwse Staten rond 1600 hebben laten vervaar digen ter herinnering aan de Zeeuwse overwinningen op de Spanjaarden. Bovendien geeft de deelnemerskaart voor de rondleidingen toegang tot de an dere expositieruimten van het Zeeuws Museum. In die ruimten zijn onder meer te zien de Ro meinse altaarstenen, gewijd aan de godin Nehalennia, een verza meling Zeeuwse klederdrach- :en, aardewerk, schilderijen, oude munten en een planetari um. De Statenzaal - de refter of eet zaal ten tijde van de Norbertijner monniken - wordt op het ogen blik verbouwd, zodat dat deel van de Abdij niet in de rondlei ding zit. In de loop van het zo merseizoen kan de vernieuwde vergaderruimte van de Zeeuwse volksvertegenwoordiging ook worden bezocht. De Abdijwandelingen duren een uur en een kwartier. Zij worden tot 1 november gehouden van maandag tot en met zaterdag. De aanvangstijden zijn half twee en drie uur. In de maanden juli en augustus is er een extra rondleiding om elf uur 's mor gens. De tarieven zijn vijf gulden per volwassene, 3,50 gulden OM Ml SS IKS Donderdag 11 mei, 10.00 uur, vergadert de provinciale raad voor het milieu. De raad bespreekt de contouren nota waterhuishoudingsplan en de instelling van een aantal werkgroepen, onder meer voor het milieubeleidsplan, de ge biedsgerichte benadering Ka naalzone en de milieu-effectrap portage Westerschelde oever verbinding. De vergadering wordt in open baarheid gehouden in het pro vinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. De vergaderstukken liggen ter inzage in het informa tiecentrum van de provincie, Ab dij 9, Middelburg. De provincie heeft onlangs de contourennota waterhuishou dingsplan gepresenteerd. In het waterhuishoudingsplan moe ten lijnen worden uitgezet voor goed beheer en gebruik van de hoeveelheid grondwater en oppervlaktewater. Ook de kwa liteit van zowel grond- als oppervlaktewater komt erin aan bod. De contourennota is bedoeld om eerst alle aspecten, die met water samenhangen op een rij te zetten en zonodig te onder zoeken. De provincie werkt al met een grondwaterbeleidsplan en een waterkwaliteitsplan. Het water huishoudingsplan gaat beide goeddeels in zich verenigen, maar ook nieuwe elementen zul len erin worden verwerkt, zoals de gesteldheid van de onderwa terbodems, verzilting, verdro ging, het tekort aan zoet water en de algengroei in het water als gevolg van een verhoogd zuurstofgehalte (eutrofiëring). Door alle aspecten in één plan op te nemen, kan een afgewo gen beleid worden gevoerd. Onderzoek Voordat het waterhuishoudings plan kan worden opgesteld, moeten verschillende onderzoe ken worden uitgevoerd. In het zeekleigebied moet wor den nagegaan hoeveel zoet grondwater er voorradig is (vooral in de kreekruggen). Een meeromvattend onderzoek wordt dat naar het algemeen voorradige zoete water, waarbij moet worden bekeken of het re genwater beter kan worden be nut voor de landbouw en de drink- en industriewatervoor ziening. Een daarmee samen hangend onderzoek wordt dat naar de oorzaken en gevolgen van vérdroging van de grond. Door grondwateronttrekking en ontwatering ontstaat verdro ging, wat schade oplevert voor de landbouw en de natuur. Verzilting wordt ook onderwerp van studie. Grond- en opper vlaktewater worden verzilt door Kreken zijn een karakteristiek element in het Zeeuwse landschap. Zij verwijzen naar de ontstaansgechiedenis van de Delta en vormen een herinnering aan dijkdoorbraken en inpolderingen. Zij bieden een wijkplaats voor broedvogels als de rietzanger en de blauwborst. De kreken worden bedreigd door grondstort, het afbranden van rietvelden en de kwaliteit van het water. De positieve en negatieve ontwikkelingen rond de Zeeuwse kreken zijn onderwerp van een studiebijeenkomst op vrijdag 2 juni in het Churchill-hotel in Terneuzen. De organisatoren - de Zeeuwse waterschapsbond, de provincie Zeeland en de Zeeuwse milieufe deratie - willen de waterbe heerder en de natuurbeheerder en -beschermer met elkaar in ge sprek brengen met als doel vei ligstelling van de natuurwaar den door onder meer goed wa terbeheer. Inleiders zijn directeur dr. K. Kuij- ken van het Vlaams instituut voor natuurbehoud over het na tuurbeheer, medewerker drs. J.E. Haarlem van het water schap Noord- en Zuid-Beveland over de relatie waterschap/ kreken en medewerker dr. ir. T.S. Blauw van provinciale water staat over samenhangend kre kenbeheer. De studie-ochtend, die om 9.30 uur begint, wordt afgesloten met een discussie. Aanmeldingen worden tot 25 mei ingewacht bij het bureau voorlichting van de provincie, postbus 6001, 4330 LA Middel burg, telefoon 01180-31396. Nadere informatie is verkrijg baar bij Thijs Kramer van de .Zeeuwse milieufederatie in Goes, telefoon 01180-28259. bruik stelt specifieke eisen. Zo moet drinkwater aan meer voor waarden voldoen, dan water in een veedrinkput. In het water huishoudingsplan moet voor al le water een functie of gebruiks mogelijkheid worden aangege ven. Aan de hand daarvan kun nen dan eisen worden gesteld en kan medegebruik worden ge regeld. Het is in veel gevallen immers mogelijk dezelfde wa terplas te gebruiken voor scheepvaart, recreatie, visserij en lozingspunt. Bovendien moet worden vastgelegd welk toe komstig gebruik er mogelijk zou kunnen zijn. het binnendringen van zeewater, wat weer een gevolg is van ont watering, afwatering en inklin king van de bodem. Bovendien spelen mee de daling van de bo dem en de stijging van de zeespiegel. De kwaliteit van het oppervlak tewater is van invloed op de wa terbodem. Onderzocht moet worden welke beschermende maatregelen getroffen kunnen worden. Hierbij zal gebruik wor den gemaakt van de onder zoeksresultaten van de werk groep Verontreinigde onderwa terbodems en berging bag gerspecie en een commissie, die onderzoek heeft gedaan voor het waterkwaliteitsplan. Het pol derwater moet worden onder zocht op het toenemende zuurstofgehalte, waardoor een sterke algengroei optreedt. Bekeken moet worden hoe in na tuurlijke gebieden het waterbe heer zo kan worden uitgevoerd, dat de natuur wordt versterkt. In bebouwde gebieden moet wor den nagegaan hoe overlast door een hoge grondwaterstand (on der meer in Westerschouwen en Vlissingen) kan worden voorko men en welke instantie(s) daar voor maatregelen moet(en) nemen. Gebruik Water heeft verschillende ge bruiksmogelijkheden. Elk ge- Relaties In het waterhuishoudingsplan moet rekening worden gehou den met andere terreinen van (provinciaal) beleid, zoals het mi lieu, de ruimtelijke ordening en natuurbeheer. Ook moet aan dacht worden besteed aan de taak van de waterschappen op het gebied van het waterbeheer. De waterschappen moeten op basis van het waterhuishou dingsplan beheersplannen op stellen en die beheersplannen hebben de goedkeuring van de provincie nodig om rechtskracht te krijgen. Goede samenwerking tussen de provincie en de water schappen is daarom onontbeer lijk bij de opzet van het waterhuishoudingsplan. Het is de bedoeling het water huishoudingsplan in 1992 rond te hebben. Tot die tijd moeten al le onderzoeken worden uitge voerd en moeten verordeningen worden gemaakt dan wel aange past. Om dat te kunnen verwe zenlijken zullen werkgroepen worden geformeerd, die bepaal de aspecten uit het plan voor hun rekening nemen. De werk groepen rapporteren aan een projectteam, dat bestaat uit ambtenaren van provinciale wa terstaat en provinciale griffie. De voortgang zal worden mee gedeeld in Waterbrieven, waar van binnenkort de eerste ver schijnt en die verkrijgbaar zijn bij het informatiecentrum van de provincie. Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, 01180-31400. In het informa tiecentrum is ook de contouren nota waterhuishoudingsplan te bestellen. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 provinciale griffie Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 24 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. Aanvraag Burgemeester en wethouders van de gemeente Middelburg hebben bij hen op 1 december 1988 een aanvraag ingediend om vergunning ingevolge de Hinderwet voor het oprichten en in werking hebben van de Abdij Toren op een perceel Onder den Toren te Middelburg, kadastraal bekend gemeente Middelburg, sectie L, nr. 1536. Ter Inzage De aanvraag met bijlagen, de ontwerp-vergunning (waarin opgenomen voorschriften tot het voorkomen of beperken van gevaar, schade of hinder buiten de inrichting) en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 8 mei 1989 tot en met 22 mei 1989 op de vol gende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Middelburg op werkdagen van 8-12 en van 13-17 uur en iedere donderdagavond van 18-21 uur (na telefonische afspraak: 01180-26251, tst. 413); op het bureau Milieuzaken van de provinciale griffie, St. Pieterstraat 42 te Middel burg, op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Na 22 mei 1989, tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld te gen de verleende ontwerp-vergunning, liggen de stukken ter inzage op bovengenoemde plaatsen en wel op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Bezwaren De aanvrager, alsmede degenen die bezwaren hebben ingebracht naar aanleiding van de aanvraag en een ieder die aantoont daartoe redelijkerwijs niet in staat te zijn geweest, kun nen tot en met 22 mei 1989 bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, St. Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, gemotiveerde schriftelijke bezwaren inbrengen naar aanleiding van de ontwerp-vergunning. Tegelijkertijd met het indienen van een bezwaarschrift kan een verzoek worden ingediend ;om persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Middelburg, 3 mei 1989. sint pieterstraat 42, postbus 6001, 4330 la middelburg, tel. 01180-31011 TUINHUISJES - SCHUURTJES - CHALETS - GARAGES - DUIVENHOKKEN Nu extra goedkoop! Vraag de gratis kleurenfolder en prijslijst aan bij: Oude Haven 46 Showmodel bij hoveniersbedrijf Reimerswaal [Öp I I Al T 4501 PA Oostburg Frisostraal 49, Krabbendijke Tel. 01170-2427 Tel. 01134-1335/2678 Hartveroverend graveer- plaatje. Kies uw eigen tekst. Om hartgrondig 'ja' tegen te zeggen Zilver. n Excl. collier B 9,50L Alle gouden sieraden: 14-karaats goud. juwelier de Jong Sint-Pieterstraat 11, Middelburg, tel. 01180-13344 Heel veel soorten en kleuren in zuiver zijde: o.a. Bourette - Doupion - Shantung - Crêpe de Chine - effen en bedrukt. Voor blouses - pakjes - rokken - japonnen voor exclusieve stoffen en hoeden Goes - Middelburg vakkundig gelegd geeft u jaren woonplezier Bekende merken: Dit soort tapijt met juten rug komt het beste tot zijn recht, gespannen op tapijt latjes met Bellamypark 46-48, Vlissingen, tel.: 01184-12988

de Faam | 1989 | | pagina 9