ABDIJ Emancipatie op alle fronten 'OM NOOIT TE VERGETEN' Waterrecreatie Inspraak emancipatie Naked Gun in Goes Buitenaardse stiefmoeder Twins eindelijk in Alhambra Nelis op z'n Ramones? MaIson ljssefc GoeS Woensdag 26 april 1989 DE FAAM - DE VLISSINGER NIEUWS Illustratie Pitman Goes De kwaliteit van het Zeeuwse zwemwater is verbeterd in de Kreken bij Ouwerkerk, de Witte Bergen bij Hulst en ter hoogte van Vrou wenpolder en Kamperland. Het water krijgt de kwalificatie ge schikt. Vorig jaar werd het nog gerangschikt onder de term aanvaardbaar. De waterkwaliteit in het Spuikanaal Bath is de omge keerde richting gegaan: van geschikt naar aanvaardbaar. De zwemwaterkwaliteit wordt vermeld in de Waterrecreatie- krant 1989. De kwalificatie is in kleur aange geven op de zwemwaterkaart: groen voor geschikt, blauw voor aanvaardbaar en rood voor niet aanvaardbaar zwemwater. Met geel worden de wateren aange duid, die niet bemonsterd wor den, omdat zij geen badzone zijn. Dat zijn onder meer het wa ter in het industriegebied Vlissingen-Oost, het oostelijke deel van de Westerschelde en de kanalen in de provincie. Het water wordt onderzocht op bacteriologische kwaliteit en helderheid. Provinciale en rijks waterstaat en de waterschappen doen het onderzoek. De gege vens in de brochure voor 1989 zijn gebaseerd op metingen uit 1988 en op kennis van plaatselij ke situaties. In de brochure worden tips en wenken gegeven voor surfers, sportvissers, recreatievaarders en sportduikers. Ook wordt ge wezen op de speciale regels, die gelden rond de stormvloedke ring in de Oosterschelde en op de vlaggen en borden, die op de stranden worden gebruikt. Deze week wordt de waterre- creatiekrant verspreid over de VVV-kantoren, hotels, cam pings, jachthavenbedrijven en dergelijke. De krant is bovendien verkrijg baar bij het informatiecentrum van de provincie. Abdij 9, post bus 600I, 4330 LA Middelburg, 01180-31402. Van 24 april tot en met 31 juli kan worden ingesproken op het tweede deel van de nota Provinciaal vrouwenemancipatiefa- cetbeleid. Het eerste deel met de algemene uitgangspunten en de onderdelen algemeen bestuur en kinderopvang heeft de inspraakprocedure al doorlopen. De statencommissie voor be stuurszaken vergadert vrijdag 28 april, 10.00 uur, in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Op de agenda staan kredieten voor de verbetering van het kruispunt bij Vrouwenpolder en bij Wilhelminadorp en subsidies voor de stichting Moluks histo risch museum in Utrecht, de uit gave van een culturele agenda en de stichting Overleg Kinder centra Zeeland. Ook de provin ciale bijdrage aan het medisch en sociaal centrum in Hulst wordt besproken, evenals het eerste deel van de nota vrou- wenemancipatiefacetbeleid en de notitie landschaps- en natuur elementen in de ruilverkaveling Breskens-Zuidzande. Bijdragen uit diverse provinciale fondsen wor den gevraagd voor promotie op toeristisch gebied, voor de Streek- VVV Zeeuwsch-Vlaanderen en voor bouwprojecten voor jonge- De vergadering is openbaar. De stukken liggen ter inzage in het informatiecentrum van de pro vincie, Abdij 9, Middelburg. De hoofddoelstelling van het provinciaal emancipatiebeleid kan zo worden geformuleerd: ledereen moet de mogelijkheid hebben zich een zelfstandig bestaan te verwerven. Daaruit volgt, dat iedereen dezelfde kansen, vrijheden en beperkin gen moet hebben om die zelfstandigheid te bereiken. Of iemand man of vrouw is, ge trouwd of ongetrouwd, al dan niet kinderen heeft - dat doet niet terzake. Voordat die situatie is bereikt, moeten onrechtvaardige ver schillen worden weggewerkt. Daarom zijn er ook subdoelstel lingen, zoals de bestrijding van vooroordelen over typisch vrou welijke en mannelijke beroepen en de verdeling van het betaalde en onbetaalde werk over vrou wen en mannen. De doelstellingen zijn verwoord in het eerste deel van de emanci patienota. Dat deel wordt 19 mei behandeld in de vergadering van provinciale staten. De facetten algemeen bestuur en kinderop vang zijn erin opgenomen. Over algemeen bestuur zeggen gs, dat meer vrouwen daarin een rol moeten spelen. Zij willen dat be reiken door (politieke) vormings activiteiten te bevorderen en in hun voordrachten en aanbevelin gen zoveel mogelijk vrouwen naar voren te schuiven. Bij de kinderopvang moet wor den bekeken of de provincie geld heeft voor personeelsuitbreiding bij de Stichting overleg kinder centra Zeeland - de organisatie, die kinderopvangprojecten on dersteunt en begeleidt in de pro vincie. Facetten Het tweede deel van de vrou- wenemancipatiefacetnota is be gin deze week gepresenteerd. Het is een ambtelijke nota, die onder verantwoordelijkheid van de coördinerend gedeputeerde voor emancipatiezaken is op gesteld. Na de inspraakperiode zullen gs hun standpunt over dit deel bepalen. Per onderdeel (fa cet) van het provinciale beleid wordt aangegeven welke maat regelen kunnen worden getrof fen om de achterstand van vrouwen weg te werken en de gelijkberechtiging gestalte te ge ven. Emancipatie moet een van zelfsprekend onderdeel worden op al die terreinen. Of het nu gaat om ruimtelijke ordening, cultuur, verkeer, kunst, milieu of volksgezondheid, automatisch moet bij de uitstippeling en uit voering van het beleid worden vastgesteld, dat gelijke kansen worden geboden aan vrouwen en mannen. Op het economische front wordt bepleit uit het fonds economi sche ontwikkeling een evenredig deel van het geld te besteden Het tweede deel van de nota Provinciaal vrouwenemancipatiefa- cetbeleid is ter beoordeling aan de bevolking voorgelegd. De in spraaktermijn loopt van 24 april tot en met 31 juli. Reacties kunnen worden ingediend bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, postbus 600I, 4330 LA Middelburg. Bij voldoende belanstelling zullen in juni inspraakbijeenkomsten worden belegd in de provincie. Aanmeldingen voor zulke bijeen komsten worden ingewacht bij mevrouw J.M. Christiaansen van het bureau voorlichting van de provincie, postbus 600I 4330 LA Middelburg, 01180-31396. Nadere informatie over de nota en het emancipatiebeleid is verkrijg baar bij de heer A.H. Coomans van de afdelng welzijn van de pro vincie, telefoon 01180-31435. De emancipatienota deel I en deel II en een informatieblad met een samenvatting van de twee delen zijn verkrijgbaar bij het informatie centrum van de provincie. Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middel burg, 01180-31400. H aan projecten, waarin vrouwen meedoen. Via speciale projecten en stageplaatsen moeten vrou wen in de gelegenheid worden gesteld werkervaring op te doen. Bij de beoordeling van gemeen telijke plannen voor stads- en dorpsvernieuwing, bestem mingsplannen en dorpsplannen voor kleine kernen moet het pro vinciaal bestuur erop letten, dat aandacht wordt besteed aan goede straatverlichting, verkeers- en sociaal veilige voetgangers- en fietstunnels en de aanleg van openbare groenvoorziening. Re creatie-ondernemers zouden ge wezen moeten worden op "kind vriendelijke" aspecten bij de opzet van hun projecten. Meewerkende vrouwen in bij voorbeeld de landbouw en mid- denstandsbedrijven moeten worden geactiveerd om mee te doen in besturen van beroepsge richte organisaties en coöpera ties. In de landbouw zou bovendien een enquête moeten worden gehouden - het liefst in samenwerking met de land bouworganisaties - naar de juri dische en sociale zekerheid van de vrouwen. Aan de hand van de uitkomsten kan dan bij het rijk worden bepleit hierin via wetge ving (ziektewet, belastingwet ten) verandering te brengen. In de gezondheidszorg moet de nadruk worden gelegd op de vrouwenhulpverlening, omdat de reguliere gezondheidszorg in het algemeen nog te weinig aansluit op de wensen en ver langens van vrouwen. Gestreefd moet worden naar een provinciaal steunpunt voor vrouwenhulpverlening, waarin alle initiatieven kunnen worden gebundeld en onderling infor matie kan worden uitgewisseld. Het onderwijs is bij uitstek een instrument om mensen volwaar dig en naar eigen inzicht een plaats te bieden in de maat schappij. In de beroepskeuze en -voorlichting moet worden geke ken naar roldoorbrekende èn rol- bevestigende elementen om kinderen in de gelegenheid te stellen een zo goed mogelijke keuze te laten maken. De provincie moet zelf in haar personeelsbeleid streefcijfers opstellen om een evenredige vertegenwoordiging van vrou wen en mannen op alle niveaus in het ambtelijk apparaat na te streven. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 Een enorme ravage na het bombardement in 1940. VERVOLG VAN VOORPAGINA nooit gesproken. Waarom? Dat blijft onduidelijk. De volksaard? „Rotterdam had in elk geval al in 1941 een monument. De Duit sers hebben ons wel een cultu reel centrum of zoiets beloofd. Gelukkig is dat er niet gekomen. Er wordt hier niet of nauwelijks over gepraat of gescheven, ter wijl de NRC wekelijks wat heeft over de bombardementen op Rotterdam". Maar nu is er de stichting waarin de burge meesters H. Maldegem (Westka- pelle), C. Rutten (Middelburg), J. van der Doef (Vlissingen), J. Lantsheer (dijkgraaf Waterschap Walcheren), een vervanger voor de vertrokken burgemeester van Veere en PZC-directeur K. Scherphuis zitting hebben naast Verburg. Vijf beelden zijn er nodig van elk een ton. Het Praktijkburo Beel dende Kunstopdrachten heeft de stichting geholpen bij het zoeken naar geschikte kunstenaars. Una niem kozen de leden van de Stichting Monumenten Walche ren kunstenaars van wie ze kon den verwachten dat ze een hedendaags beeld konden maken dat voldoende zou herinneren aan wat de eerste vijf jaren veer tig Walcheren aandeden. De na men van de kunstenaars: Steef Roothaan, Sigi Gudmundson, David de Kop, Mari Bouyen en Ruud van de Wint. Verburg rekent echter voor dat el ke gemeente voor zo'n veertig duizend gulden een beeld kan krijgen, dat „ook nog eens als route 'oorlogsmonumenten' is op te nemen". Het feit dat burge meesters uit de plaatsen waar beelden 'moeten' komen in de stichting zitten geeft hem ver trouwen. Ook particulieren worden uitge nodigd - onder meer via dit blad - om geld aan de stichting over te maken. „Daarbij is elk dubbeltje welkom". Een aantal vertegen woordigers ui het Zeeuwse be drijfsleven schuilt dezer dagen aan aan een gesponsord banket. Het geld moet komen van de overheid en particulieren. Verburg rekent er op dat de gemeenten, het Waterschap, de provincie en WVC samen goed zijn voor zo'n 3,5 ton. De rest moet komen van sponsors, het Anjerfonds en par ticuliere giften. In hoeverre ge meenten en het Waterschap geld zullen geven is nog twijfelachtig. De Stichting verwacht daar met een goed gevuld collectezakje vandaan te gaan. In het Grand Theater in Goes draait vanaf woensdag de film 'Naked Gun' van Robert K. Weisz. In de hoofdrollen spelen onder meer: Leslie Nielsen, Pri- scilla Presley en Ricardo Mon- talban. Een buitenaards wezen, boven dien een bloedmooie vrouw, ge niet van alle aardse geneugten tot ze terug wordt geroepen. Dat is de moeilijke beslissing waar voor 'My Stepmother is An Alien', die zondag in Alhambra speelt. Het verhaal gaat over dr. Steve Mills (Dan Aykroyd), een toege wijde wetenschapper, in zijn la boratorium op zoek naar buitenaardse intelligentie. Een kortsluiting veroorzaakt een sig naal door het heelal. Celeste (Kim Basinger) reist daarop naar de aarde om uit te zoeken waar het signaal vandaan komt. Kortom zij vindt de geleerde, huwt hem, maar moet wel nog het één en ander leren: onder meer zoenen. Sex is haar eveneens vreemd. Doch zij leert snel. En als ze terug moet, weet ze het niet meer... Twee totaal tegenovergestelde persoonlijkheden, niettemin in dezelfde schoot gegroeid. Dat spelen Arnold Schwarzenegger en Danny DeVito in de meesterlij ke komische film 'Twins'. Deze week komt deze film naar Vlis singen, en speelt in Alhambra na dat hij een aantal weken een volle zaal trok in het Grand Thea ter in Goes. Vier legendarische drinkebroers uit Middelburg hebben beloofd om vrijdag 28 april de dorstigste act sinds Normaal in Bar Ameri- cain in Middelburg te verzorgen. Het optreden van deze Boozebro- thers begint om 21 uur. De Boozebrothers laten zich in spireren door voetbal, Zuid- Duitse films en kratten bier. Hun eigen nummers spelen ze in een meedogenloos Ramones-tempo. Over de covers, onder meer van Boney M. en Manke Nelis, zullen we het maar niet hebben. <?fè> Papegaaistraat 9-11 l0110o 28231 Uw hoeden- en bontspecialist Oost-Souburg - De Opbouw- commissie Oost-Souburg heeft op voorhand negatief gerea geerd op de voorstellen van de dienst VROM van de gemeente Vlissingen om van de Lekstraat, Stemerdinglaan en de Bergweg in Oost-Souburg voorrangswe gen te maken. Het creëren van voorrangswegen houdt volgens de Opbouwcommissie in, dat genoemde straten racebanen worden. In een brief aan de ge meenteraad van Vlissingen vraagt de commissie dan ook negatief te reageren op de voor- stellen van de dienst VROM. Wijkcomité Paauwenburg - In een brief aan het college van b en w van de gemeente Vlissin gen doet het Wijkcomité Paau wenburg een voorstel om tot verbetering van de inspraak van de burgers te komen. Volgens het comité zijn de mogelijkheden tot inspraak in de gemeente Vlissingen bepaald slecht te noemen. Mondelinge inspraak is volgens het wijkcomité alleen mogelijk tijdens een speciale commissie vergadering en daar door te beperkt. Veelal blijkt het onderwerp inspraak één van de agendapunten. Verder staat het adviseren door de commissie aan het college voorop, terwijl het wijkcomité vindt dat de dis cussie tussen college en burgers voorop moet staan. Het wijkco mité is van mening dat de afhan deling van de inspraak op ge meentelijke beleidsstukken meer tijd verdient en dat voor de dis cussie tussen college en burgers een aparte avond belegd moet worden. Spreekuur huurcommissie - Veel huurders ontvangen in de loop van de komende weken het bericht dat de huur van de wo ning per 1 juli aanstaande zal worden verhoogd. Deze verho ging zal variëren tussen de 3 en 7%. Indien huurders vragen hebben over deze verhogingen, kunnen zij daarmee terecht op speciaal daarvoor gehouden spreekuren. In Middelburg is het spreekuur elke derde donderdag van de maand van 9.30 tot 12.30 uur in de b. en w. kamer van het gemeentehuis aan de Lange Noordstraat 1 IMCVB - De Nederlandse Christelijke Vrouwen Bond houdt op donderdag 27 april een themadag over het onderwerp: Op weg naar 1990 en dan? On der leiding van Suze Kroon-Buist - emancipatiemedewerkster bij de NCVB - wordt gesproken over economische zelfstandig heid en zelfredzaamheid voor ie dereen. De themadag duurt van 10.15 tot 15 uur en wordt ge houden in het kerkcentrum De Hoeksteen aan de Roozenburg- laan 22 in Middelburg. Informa tie en aanmeldingen bij Nel Kodde-Melis, 01185 - 1377. NVDB - De Nederlandse Vereni ging tot Bescherming van Dieren houdt op donderdag 27 april een algemene ledenvergadering in restaurant Huis van Nassau aan de Lange Nobelstraat in Zierik- zee. Op de vergadering die om 20 uur begint zal onder meer een nieuw bestuur worden ge kozen. Na de pauze vertoont H. Venekamp een dia-klankbeeld over de natuur op Tholen. VOO-Zeeland - De Vereniging voor Openbaar Onderwijs Zee land houdt op donderdag 11 mei een provinciale vergadering in het Goese Lyceum aan de Van Dusseldorpstraat 78 in Goes. Tijdens het openbaar gedeelte (van 19.15 tot 20.1 5 uur) houdt A. Feijtel (beleidsmedewerker speciaal onderwijs op de provin ciale griffie) een inleiding over groeibeheersing speciaal onder wijs, zorgverbreding en 'De Zeeuwse Aanpak'. Het huishou delijk gedeelte van de vergade- ring duurt tot 21.30 uur. Ypsilon - Ypsilon, een vereniging voor ouders en andere familiele den van chronische, psychotisce of schizofrene mensen, heeft op dinsdag 2 mei een informatie avond in het 's Heerhendrikhuis, Werfstraat 15 in 's Heer Hen drikskinderen. Vanaf 19.45 uur vertelt mevrouw Schrijvers over haar werk als psychiater in het Psychiatrisch Ziekenhuis Zeeland. Diaporama - De laatste avond van dit seizoen van de diapora- maclub Middelburg is op maan dag 1 mei in Wijkcentrum Open Hof in Vlissingen. De avond, die om 19.30 uur begint, staat in het teken van Marokko. Astma Fonds - Het Nederlands Astma Fonds collecteert in de week van 8 tot en met 14 mei voor de bestrijding van astma, bronchitus en longemfyseem. Wetenschappelijke onderzoeken, voorlichting en directe hulp kosten veel geld. Het fonds zoekt nog collectanten. Wie een paar uurtjes van zijn vrije tijd kan mis sen, kan zich opgeven bij G. Wol tering, 01184-35019.

de Faam | 1989 | | pagina 9