Opleiding voor recreatie/toerisme Revalidatie Floortje Bloem in Schouwburg Lachen om de grote politieke misdadigers PRCVINCIE sSI ZEELAND Attractie: Walcheren Hoffman en Cruise in ontroerende film Masker en mime IN BEHOMP Gekte alom bij Beyond Therapy Veelzijdig duo exposeert werk Uitvoering van ON DA aanvraag pruymboom vlissingen Marrein met lichte lunch Woensdag 4 april 1989 ABDIJ Vorige week is het rapport Sterkte-zwakte-analyse Walcheren - toeristisch-recreatief actieplan in Domburg gepresenteerd. Zeelandboulevard, tuin aan de zee en cultuur-historie/educatie zijn de sleutelwoorden in het rapport. De drie thema's moeten worden uitgewerkt om Walcheren voor meer mensen aantrekkelijk te maken, het toeristenseizoen te verlengen, de kwaliteit van de voorzieningen te verbeteren en de verschillende elementen goed op elkaar af te stemmen. Zon, zee, zand en water zijn de onderdelen voor de Zeelandbou levard. De kust is al een trekker voor toeristen en recreanten. De Dammenroute kan een be langrijk element worden in die attractie met onderweg allerlei "afstapmogelijkheden" voor bezoek aan badplaatsen, histo rische stads- en dorpskernen, Neeltje Jans, natuurgebieden en dergelijke. Seizoensverlen ging kan worden verkregen door wandel- en fietsroutes uit te zetten en daarvoor reclame te maken. Walcheren, tuin aan de zee - dat credo kan worden verwezenlijkt als de badplaatsen en andere dorpen en steden worden voor zien van (streekeigen) beplan ting, karakteristieke ornamenten en fris schilderwerk. Een fris en vrolijk landschap kan ook in folders goed worden uit gedragen. In tie natuur-, bos-erh duingebieden moeten de paden worden verbeterd en de toegan kelijkheid tot de gebieden, inclu sief parkeerfriogelijkheid, moet goed zijn. Verblijfsrecreatie moet alleen in bepaalde gebieden worden toe gewezen, opdat open ruimten ontstaan. Cultuur-historie en educatie zijn onderdelen, die vooral in de ste den Middelburg, Vlissingen en Veere aan bod komen. Restaura tie van historische gebouwen krijgt al veel aandacht, maar (OM M I SS I liS De afdeling voortgezet onder wijs van de provinciale onder wijsraad vergadert op woensdag 12 april om 14.00 uur. Bespreekpunten zijn de voort gang van de sectorvorming en vernieuwing van het middelbaar beroepsonderwijs, de zorgver breding in het voortgezet onder wijs, het concept van de handreiking leerplicht en de wel- zijnsadviesstructuur. ivMrijdag 14 april, 9.30 uur, komt de Statencommissie voor ruim telijke ordening bijeen. Op de agenda staan als belang rijkste zaken het streekplan Zee land (relaties met andere NIEUWS moet verder worden uitgebreid. Ook zouden er wandelroutes ge maakt moeten worden met op de te passeren gebouwen van enige importantie kleine infor matiepanelen. Programmering en openstelling van de musea moeten goed op elkaar worden afgestemd. De dorpen met hun lokale musea moeten zien te komen tot rond trekkende exposities en verfraai ing van de eigen collectie. De aankleding van de dorpen via het "tuinmodel" draagt ook bij aan de aantrekkelijkheid. Het rapport met de uitwerking van de ideeën is voor tien gul den te koop bij het informatie centrum van de provincie. Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Mid delburg, 01180-31400. De voorzitter van het college van gedeputeerde staten, de com missaris van de koningin, behan delt op donderdag 6 april een bezwaarschrift. Een Walcherenaar is het niet eens met het besluit van de voorzitter om hem geen spoeds halve bijstand te verlenen. Deze zitting, waarin ook de ge meente Middelburg gehoord wordt, begint om 10.00 uur in het provinciehuis in Middelburg, Sint Pieterstraat 42. In Zeeland moet zo vlug mogelijk een opleiding komen voor middelbaar toeristisch en recreatief onderwijs. De opleiding moet verbonden worden aan het Delta College in Mid delburg. plannen) en de contourennota waterkwaliteit. In deze nota wordt de wijze van voorberei ding van het waterhuishou dingsplan beschreven. Op 14 april neemt ook de sta tencommissies voor milieuhy giëne plaats aan de vergadertafel. In deze vergadering, die om 14.00 uur begint, komt ook de contourennota waterkwaliteit aan de orde. Verder praat de commissie over de geluidszonering Sluiskil-Oost en het kanaaleiland en over het bacteriologisch onderzoek van de Zeeuwse recreatiewateren. De vergaderingen zijn openbaar en worden gehouden in het pro vinciehuis in Middelburg, Sint Pieterstraat 42. De vergaderstukken liggen ter inzage in het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9, Mid delburg. Eind januari heeft het dagelijks bestuur van de provincie aan de staatssecretaris van onderwijs geschreven, dat de opleiding van groot belang is voor de toeristi sche en recreatieve markt in Zeeland. Uit onderzoeksgege vens is naar voren gekomen, dat negen procent van de Zeeuwse beroepsbevolking werkzaam is in de recreatie en het toerisme, wat neerkomt op ongeveer tien duizend mensen. Het landelijke percentage is zes. Verblijfsrecreanten en dag jesmensen besteden per jaar bij na een miljard gulden in Zeeland. Het verblijfstoerisme is de be langrijkste tak in de sector re creatie en toerisme. In Zeeland zijn 7 duizend bedden in 230 hotels en pensions, 130 dui zend slaapplaatsen op 170 campings, 65 duizend slaap plaatsen in 13.500 woningen, 35 duizend slaapplaatsen aan boord van 11 duizend plezier vaartuigen en 10 duizend slaap plaatsen op kampeerterreinen bij boerderijen en in de particu liere kamerverhuur. In 1987 werden 15 miljoen toeristische overnachtingen geboekt. Zee land neemt na Gelderland en Noord-Holland de derde plaats in met dit getal. Vastgesteld is, dat het oplei dingsniveau van de werkenden in de recreatie en het toerisme laag is. Bij een onderzoek onder ruim 400 bedrijven, waar ruim 2.100 mensen werkzaam zijn, wordt verwacht, dat de gemid delde personeelsgroei per jaar op 100 ligt. De helft van die nieuwe werknemers wordt veron dersteld een middelbare be roepsopleiding te hebben. Verwacht wordt, dat het werke lijke aantal mensen, dat zo'n opleiding nodig heeft of wil vol gen hoger ligt. Een afdeling mid delbaar toeristisch en recreatief VVV-kartoor Burghsluis Onderwijs zou daarom zeker aan die behoefte voldoen. Prognose Het provinciaal opbouworgaan Stichting Zeeland heeft onder zocht hoeveel leerlingen de af deling in Middelburg zouden gaan bezoeken. De opleiding zal niet alleen Zeeuwse, maar ook Zuidhollandse en Noordbra bantse leerlingen aantrekken. Berekend is, dat het eerste leer jaar rond de 200 studenten zich zullen aanmelden, van wie het merendeel uit de eigen provin cie zal komen en zo'n zestig uit de buurprovincies. In de daarop volgende jaren zullen jaarlijks rond de 150 a 170 leerlingen De behandeling van de beleidsnota revalidatie is stil gelegd. De re den daarvoor is, dat een procedurefout is gemaakt bij de provincie. Na een mededeling van de staatssecretaris van welzijn, volksge zondheid en cultuur over de concentratie van de revalidatievoorzie- ningen in Goes heeft het provinciaal bestuur een nota van die strekking opgesteld. De kinderrevalidatievoorzieningen in Domburg (Zonneveld) zouden verhuizen naar Goes met een dependance voor dagbehandeling in Terneuzen. Zeeland zou, eveneens in Goes, reva- lidatievoorzieningen voor volwassenen krijgen, met ook dagbehan deling in de Terneuzense dependance. De dagbehandelingsruimte voor volwassenen in Goes is al klaar. Het provinciaal bestuur had met het opstellen van de nota moe ten wachten tot een formele aanwijzing van de staatssecreta ris was ontvangen. De ontwerp- nota die nu ter inzage heeft gele gen en waartegen bezwaren zijn ingediend, is ongeldig zonder de aanwijzing. Van de kant van het ministerie is aan de provincie meegedeeld, dat de aanwijzing op korte ter- zich inschrijven. De gemiddelde grootte van de afdeling wordt geschat op 250 tot 330 leer lingen. Plan Om de afdeling van de grond te kunnen krijgen, is het nodig, dat zij op het plan van scholen voor het voortgezet onderwijs wordt opgenomen. De staatssecretaris van onderwijs stelt dat plan vast en bepaalt daarmee welke scho len en afdelingen voor financie ringen in aanmerking komen. Provinciale staten adviseren de staatssecretaris over het plan. In hun voorstel aan provinciale sta ten schrijven gedeputeerde sta ten, dat de afdeling middelbaar toeristisch en recreatief onder wijs uitstekend past in het pro vinciale beleid: groei van de werkgelegenheid, seizoensver lenging en kwaliteitsverbetering in de dienstverlening. Aan het Delta College is al sinds 1987 de opleiding voor middel baar horeca-onderwijs. Met de afdeling middelbaar toeristisch en recreatief onderwijs zal een afgeronder aanbod ontstaan. Het voorstel is daarom de staatssecretaris een positief ad vies te geven, opdat de afdeling op het plan voor 1990-1992 wordt opgenomen. Bovendien zal de bewindsvrouwe gevraagd worden de afdeling met spoed toe te kennen, gezien het eco nomische belang van de oplei ding. Provinciale staten beslis sen 21 april. mijn zal worden afgegeven. Zo dra dat formulieer er is, moet de hele procedure van ter- visielegging en bezwaarschrif tenprocedure opnieuw doorlo pen worden. Het dagelijks bestuur van de provincie heeft inmiddels aan de indieners van de bezwaar schriften laten weten, dat zij hun brieven niet nog eens hoe ven op te stellen. Op het mo ment, dat de nieuwe bezwaarschriftenprocedure gaat lopen, kunnen zij volstaan met het bericht dat zij hun be zwaarschrift handhaven. De hoorzitting, die deze week gehouden zou worden om de be zwaarden in de gelegenheid te stellen hun motieven mondeling toe te lichten, is uitgesteld tot de nieuwe procedure. De aankondi ging van de hoorzitting zal te ge legener tijd in Abdijnieuws worden gedaan. De nieuwe procedure betekent niet, dat de nota veranderd wordt. De concentratie van de revalidatievoorzieningen in Goes en een dependance in Ter- neuzen blijven gehandhaafd. Het provinciaal bestuur heeft de betrokkenen bij de revalidatie, zoals de ouders van de kinderen op Zonneveld, het bestuur van Zonneveld en de bezwaarden vo rige week via een brief op de hoogte gesteld van het oponthoud. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 RAINMAN.-GOËD VOOR VIER OSCARS De beste film, de beste acteur, de beste regie én het beste sce nario: Rainman werd met maar liefst vier Oscars bekroond. De film, met in de hoofdrollen Dustin Hoffman en Tom Cruise, draait vanaf deze week in Alhambra in Vlissingen. Tom Cruise speelt in Rainman de - in eerste instantie - etterige Charlie Babbit, die zwaar in de fi nanciële nesten zit. Wanneer zijn vader overlijdt erft Charlie alleen een oude Buick. Het kapitaal van pa, zo'n drie miljoen dollar, komt terecht in een trustfonds, dat wordt beheerd door een directeur van van een tehuis voor gehandi capten. Pas als hij zijn erfenis gaat opeisen, ontdekt Charlie dat hij een oudere, authistische broer heeft: Raymond, een rol waar Dustin Hoffman een Oscar mee verdiende. Om de helft van de erfenis in handen te krijgen, ontvoert Char lie zijn broer. Samen vertrekken ze naar Los Angeles. Dat klinkt makkelijker dan het is, want Ray mond houdt er allerlei tijdrovende rituelen en dwangneuroses" op na. Zo eet hij alleen maar met tandenstokers en weigert hij te vliegen of over snelwegen te rij den. En als hij z'n zin niet krijgt, dreigt hij een toeval te krijgen. Ondanks alle strubbelingen groei en de broers, naarmate de reis vordert, steeds dichter naar el kaar toe. Scène uit Rainman. In het Schuttershoftheater in Middelburg draait Beyond Thera py, een firn van Robert Altman, met onder andere Jeff Goldblum en Glenda Jackson. Via een contactadvertentie ont moeten ze elkaar. Bruce, bisexu- eel of gewoon een beetje in de war en Prudence, ook een beetje in de war. En over in de war gesproken, ook met de psychia ters van het stel zit het niet hele maal goed. De één verspreekt zich steeds, terwijl de ander last heeft van voortijdige zaadlozin gen. En dan hebben we het nog niet eens over de vriend van Bru ce, Bob, die te kampen heeft met een moedercomplex, of over de psychiaterszoon, die gek wordt als hij een huilende man ziet. Te gen zoveel gekte is geen kruid gewassen. Of wel soms? f Scène uit Floortje Bloem. Liz Snoyink, Devika Strooker en Jasper de Moor spelen de hoofd rollen in Floortje Bloem, het der de toneelstuk van Yvonne Keuls. Het stuk is donderdag 6 april in de Middelburgse Stadsschouw burg te zien. De aanvang is om 20 uur. In Floortje Bloem spelen zes ac teurs twaalf rollen. De drie vaste figuren zijn Floortje, haar zus Beppie en de welzijnswerker Sjon. De drie andere acteurs spe len elk drie rollen: de ouders, de verzorgers en de familie. De Weerstaanbare Opkomst van Arturo Ui is een parabel over het aloude verbond tussen zakenle ven, politiek en misdaad. Bertolt Brecht schreef het stuk in 1941 als een cynische samenvatting van Hitiers opmars door de Duit se politiek. Vrijdag 7 april is het stuk om 20 uur te zien in de Mid delburgse Stadsschouwburg in r De weerstaanbare opkomst van Arturo Ui. een uitvoering van het RO Thea ter uit Rotterdam. Het stuk verscheen pas na Brechts dood op de planken en bleek toen evenveel historische als profetische waarde te heb ben. Dat Hitier een schurk was hoeft Brecht postuum niemand meer te tonen. De psychologi sche en retorische trucs plus het verbale en fysieke geweld waar van Arturo Ui zich bedient zijn echter nog steeds actueel. Brecht toont ons de opkomst van een man die verdacht veel trekjes vertoont van menig moderne misdadiger, zakenman of po liticus. De 'weerstaanbare' opkomst, schrijft Bertolt Brecht hoopvol. Geen vrolijke boodschap, maar wel vrolijk verteld, want Brecht vond dat er gelachen moest wor den om 'de grote politieke misda digers'. In de Zeeuwse Centrale Disco theek aan de Middelburgse Lan- geviele exposeren tekenares/poppenmaakster Joke Floresse uit Vlissingen en de Middelburgse fotograaf/dichter Johan Sinke hun werk. De expo sitie is tijdens de openingsuren van de discotheek te bezichtigen. Johan Sinke is in het dagelijks le ven bedrijfsfotograaf bij de PZEM. In de discotheek toont hij voornamelijk zijn romantische landschapsfoto's, vaak voorzien van een gedicht. Het werk van Joke Floresse was eerder te zien bij Gouden Handen in 's Heeren- berg. In Middelburg zijn zowel posters als een aantal poppen van haar hand te zien. Aan de ba lie van de discotheek is een boekje met tekeningen en ge dichten van het duo te koop. De Middelburgse Christelijke brassband en jeugdorkest ONDA geeft zaterdag 8 april haar jaar lijkse uitvoering in de Concert- en Gehoorzaal in Middelburg. De brassband wordt gedirigeerd door Anno Appels en het jeugd orkest door Piet Baan. Beide or kesten treden zowel afzonderlijk als gezamenlijk op. Tijdens het concert, dat om 19.30 uur be gint, is hoofdzakelijk lichte mu ziek te beluisteren. provinciale griffie Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 12 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. Aanvraag A. Pruymboom te Vlissingen heeft bij hen op 22 februari 1989 een aanvraag om vergun ning ingevolge de Afvalstoffenwet ingediend voor het oprichten en in weking hebben van een inrichting, bestemd voor het slopen van autowrakken en het verhandelen van auto onderdelen, op een perceel aan de Havenweg 15 te Vlissingen, kadastraal bekend ge meente Vlissingen, sectie K 392 (ged.). Ter inzage De aanvraag met bijlagen en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 6 april tot en met 8 mei 1989 op de volgende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Vlissingen op werkdagen van 8.30-12.30 en van 13.30-15.00 uur en iedere woensdagavond van 17.15-20.15 uur (voor inzage op woensdagavond telefonisch afspreken: 01184-87204); op het bureau Milieuzaken van de provinciale griffie, St. Pieterstraat 42, te Middel burg, op werkdagen van 9.00-12.00 en van 14.00-16.00 uur. Na 8 mei tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen de vergunning, liggen de stukken ter inzage op bovengenoemde plaatsen op werkdagen van 9.00-12.00 en van 14.00-16.00 uur. Bezwaren Een ieder kan bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, St. Pieterstraat 42, 4331 EW Middel burg een gemotiveerd bezwaarschrift indienen tegen het geven van de gevraagde vergun ning en wel tot en met 8 mei 1989. Tegelijkertijd met het indienen van een bezwaarschrift kan een verzoek worden ingediend om persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Indien daarom verzocht wordt, kunnen tot en met 1 mei 1989 tegen de aanvraag mondelin ge bezwaren worden ingebracht. Hierbij wordt de aanvrager in de gelegenheid gesteld aanwezig te zijn (01180-31670). Middelburg, 5 april 1989. sint pieterstraat 42, postbus 6001, 4330 la middelburg, tel. 01180-31011 Tejater Marrein, bestaande uit Margreet de Groot, Reina San- derse en Wim Riemens, brengt op zondag 9 april de première Het stuk is geschreven door Pe- van het toneelstuk Een lichte ter van Straaten. De voorstelling lunch in De Piek in Vlissingen. begint om 16 uur. De pantomime-clownsgroep Sal to Vitale speelt zaterdag 8 april in de Stadsschouwburg in Middel burg. De aanvang is om 20 uur. In het Vlissingse Vestzaktheater is zaterdag om 20.30 uur een voorstelling van Habbe en Meik. Beide voorstellingelingen maken deel uit van het Zuid-Nederlands Mimefestival. De vier man tellende pantomime- groep Salto Vitale komt uit Oost- Salto Vitale. Berlijn. De groep werkt in Caram- bolage d'Amour volgens de tradi tionele sketchformule, kompleet met aankondigster. Habbbe en Meik voeren in het Vestzakthea ter het maskertheater Tiemwörk uit. De namen Habbe en Meik staan voor Hartmut Ehrenfield en Michael Aufenfehn, twee nog jonge maar zeer begaafde Duitse pantomimespelers, die hun pu bliek zowel ontroeren als onbe daarlijk laten lachen. Habbe en Meik.

de Faam | 1989 | | pagina 7