Bijblijven in verkeer 0 AUTOGORDELS^. ACHTERBANK Het minimum inkomen Verkeersregels: uw veiligheid! Rutten int donatie Ophokken duiven Monumenten vergunning Werk in uitvoering Ramadan Commissies Colofon Redactie: Bureau Voorlichting van de gemeente Middelburg. Telefoon: (011 80) 26251Reacties van harte welkom. Week DE FAAM Woensdag 4 april 1989 Dogrhet oog van de Lange Jan A In de komende weken zal het ver keer op een aantal plaatsen hinder ondervinden van de uitvoering van openbare werken. In verband met rioleringswerk zaamheden zijn de Sint Jansgang en de Zusterstraat tussen de Sint Janstraat en de Sint Jansgang af gesloten voor alle verkeer. Hetzelfde geldt voor de Nieuwe Poortstraat tussen de Oude Werf- straat en de Loskade. In verband met bouwwerkzaam heden is het doorgaande verkeer over de Loskade en de Maïsbaai gestremd. In verband met bodemsanering is de de Ruyterstraat tussen de Poe- lendaeleweg en de Langevieleweg afgesloten voor autoverkeer. Het uitgaande fietsver keer over de Poelendaeleweg tussen de de Ruyterstraat en het Banckertplein is gestremd. Er is een fietsomlei- dingsroute ingesteld voor het uit gaande verkeer van de Poelendae leweg, via de de Ruyterstraat naar de Langevieleweg. Tenslotte moet worden gemeld dat de Eikenlaan en de Ter Hoo- gestraat af en toe zullen worden afgesloten, in verband met her- stratingswerkzaamheden. Moslims kennen bij de beleving van hun godsdienst een vasten maand "Ramadan". Het is de ne gende maand van de moslimka lender, die afwijkt van de kalen der die bij ons in gebruik is. Onze kalender is gebaseerd op de zon, die van de moslims op de maan. Een jaar telt 13 manen, bij ons zijn dat 12 maanden. De'negende maan is dus de Ramadan. Dit jaar is de Ramadan tussen 6 april en 6 mei. Gedurende deze maand is het een plicht voor alle volwassen moslims te vasten van de eerste dageraad tot zonsonder gang. Dit betekent in de praktijk dat men zich onthoudt van eten, drinken en geslachtsverkeer. De openbaringen van de Koran zijn in de maand Ramadan begonnen en de Koran is een levensgids voor de Moslim. De moslimgemeenschap in Neder land hoopt dat men er begrip voor zal kunnen opbrengen als het bedrijfsleven enige stagnatie ondervindt door het naleven van de godsdienstige plichten door de moslims. "Tafeltje Dekje" "Tafeltje Dekje" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen en zieken, die zelf niet voor een war me maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maan dag en donderdag tussen 8.45 en 9.15 uur worden besteld. U kunt hiervoor bellen met nummer 01180 - 38570. Het bezorgen ge beurt ook op deze dagen. Menu van 10 april 1989 tot en met 15 april 1989 maandag hutspot met klapstuk dinsdag gehakt, bloemkool, aardappelen woensdag hamburger, appeltjes, pommes mignonettes donderdag rundvlees, spruiten, aardappelen vrijdag gebakken vis, groentemix, aard appelen zaterdag varkensoester, spinazie, aard appelen Het aantal slachtoffers van het verkeer is groot. Te groot. Ieder een kan echter meewerken om de verkeersonveiligheid terug te dringen. Bijvoorbeeld door uw verkeersgedrag aan te passen aan de veranderende omstandigheden. In dit bericht worden voorbeelden gegeven van omstandigheden die de laatste jaren zijn veranderd en van enkele nieuwe ver keersregels en -borden. Niet alle veranderingen van de laatste tijd zijn overigens in dit artikel opgenomen, want dan zijn er teveel. Er is een selectie ge maakt. Wel is het verstandig om een zo recent mogelijk boek over verkeersregels en -borden te hebben. Wat is uw inkomen? Zit dat in de buurt van het minimum? Dan kan het zinvol zijn om even verder te lezen. Want er zijn nog velen die onder dat minimum-bedrag blij ven. Soms is dat maar één of een paar tientjes per maand. Maar dat loopt in een jaar aardig op. Jammer, want het geld kan vaak goed gebruikt worden. Er kunnen allerlei redenen zijn dat het minimum niet wordt ge haald. In die gevallen kan altijd een beroep worden gedaan op de Bijstandswet. Het maakt daarbij niet uit of u het inkomen krijgt uit werk of pensioen, AOW, bij stand, WWV en dergelijke. De bedragen De hoogte van het minimuminko men hangt onder meer af van de gezinssituatie. Daarom volgt hier onder een overzicht. Het gaat om netto-bedragen, zoals die sinds 1 januari j.l. gelden. Ze zijn vastge legd in de Bijstandswet. Kijk., en vergelijk ze met uw inkomen. zonder vakan tiegeld (netto) echtpaar éénoudergezin alleenstaande van 23 jaar en ouder alleenstaande van 23 jaar en ouder (woningdeler) alleenstaande van 22 jaar alleenstaande van 22 jaar (woningdeler) alleenstaande van 21 jaar alleenstaande van 21 jaar (woningdeler) alleenstaande van 22 jaar alleenstaande van 20 jaar (woningdeler) alleenstaande van 19 jaar alleenstaande van 19 jaar (woningdeler) alleenstaande van 18 jaar alleenstaande van 18jaar (woningdeler)/ thuis-inwonende 20 jaar thuis-inwonende 19 jaar thuis-inwonende 18 jaar Vragen? Wilt u meer weten? Dan kunt u bij de balie van de Gemeentelijke Sociale Dienst het foldertje "Al gemene Bijstandswet-hoofdlijnen met vakantie geld (netto) 1533,96 1629,02 1380,56 1466,11 1073,77 1140,31 910,87 977,41 930,56 990,85 789,01 849,30 806,81 865,98 750,12 809,29 750,12 800,68 750,12 800,68 750,12 793,52 750,12 793,52 750,12 787,66 750,12 787,66 446,70 497,26 355,36 398,76 352,24 389,78 en bedragen" ophalen. Uw vra gen kunt u ook telefonisch voor leggen aan een van de medewer kers van de sociale dienst. Het te lefoonnummer van de dienst is: 01180-35860. Maximaal 2 fietsers naast elkaar, uiterst rechts op de rijbaan. Stopafstand: groter dan u denkt Het remvermogen van de auto wordt vaak overschat. Auto's worden weliswaar voorzien van steeds meer technische snufjes, kunnen ook steeds sneller rijden, maar er wordt vaak vergeten dat het remvermogen van de meeste auto's nauwelijks is verbeterd. De remweg is dus niet korter gewor den. Naarmate wij ouder worden loopt onze reactiesnelheid wel te rug, zodat de totale afstand eer der langer wordt dan korter. Houd nog meer afstand. In het najaar, tijdens de aardappel- en bietencampagne, moet u ook re kening houden met gladde wegen door de sporen die landbouwver- keer nalaat. Kijk vooral uit als het gaat regenen na een periode van droogte, want dan zijn de wegen spiegelglad. Snel, minder snel, langzaam Er wordt steeds sneller gereden. Er gebeuren dan ook steeds meer ongelukken door te snel rijden. Vooral op enkelbaanswegen bui ten de bebouwde kom wordt vaak veel te snel gereden. De maxi mumsnelheid is daar meestal 80 km per uur, maar op ogenschijn lijk verlaten wegen wil menigeen sneller. De gevaren van die hoge snelheden worden echter onder schat. Met als gevolg dat men de macht over het stuur verliest. Of dat men wil inhalen op momenten dat het onverantwoord is. Bedenk dat de gevolgen van een ongeluk op dergelijke buitenwegen meestal zeer ernstig zijn. Dus: rustig aan en neem geen enkel risi co met inhalen. Binnen de bebouwde kom: nog rustiger aan Binnen de bebouwde kom moet langzaam worden gereden. In heel wat plaatsen mag u in woon gebieden zelfs niet sneller dan 30 km per uur. Speciale borden ge ven dergelijke gebieden (zones) aan. De mensen -vooral kinderen- die in zo'n gebied vertoeven, re kenen erop dat het verkeer lang zaam rijdt. Zij passen hun gedrag hierop aan. Vooral die ene te snel le rijder is dan een potentieel ge vaar... In woonerven mag men zelfs niet sneller dan "stapvoets" wat wil zeggen maximaal onge veer 15 km per uur. De voor- rangsregels in een woonerf wijken ook af van de regels op gewone wegen. Op een kruising in een woonerf moet aan alle bestuur ders van rechts voorrang worden verleend. Bij de uitgang van een woonerf ligt dit anders want dat is meestal een uitrit. Alcohol Alcohol is zeker de laatste tijd verkeersvijand nummer één. Ge lukkig is de kans dat drinkers te gen de lamp lopen een stuk groter geworden. De politie heeft nu na melijk ademanalyse-apparatuur tot haar beschikking, waarmee in één oogopslag te zien is of er te veel alcohol is gedronken. De po litie kan en zal daardoor meer controleren. Bij alcoholcontroles moet nu dan ook meestal iedereen die wordt aangehouden een ademtest ondergaan, waardoor de kans om op alcoholmisbruik gepakt te worden veel groter is ge worden! Uitritten: vele soorten en maten Uitritten komen voor bij garages, parkeerplaatsen en dergelijke, maar u ziet ze nu ook bij verlaten of inrijden van woonerven. Als die uit- en ingangen zijn uitge voerd als een uitrit, gelden ook daar de regels van een uitrit. U weet waarschijnlijk al dat u ko mende uit een uitrit aan al het an dere verkeer (inclusief voetgan gers!) voorrang moet verlenen. De vormgeving van dergelijke uit ritten is niet overal gelijk. U her kent een uitrit aan het schuine "opritje" tussen het straat- en trottoirniveau. Dat kan een grijs- betonnen rand zijn, maar er zijn ook andere uitvoeringen moge lijk. Bij een uitrit is het verder ge bruikelijk dat de bestrating van het trottoir doorloopt. Bij het verlaten van het woonerf vmet een uitrit moet u andere ver keersdeelnemers laten voorgaan. Als er geen uitrit is, gelden de ge wone voorrangsregels. Gordels om, iedereen en altijd Helaas denken veel automobi listen dat gordels binnen de be bouwde kom niet nodig zijn. Een gevaarlijk misverstand. Bedenk dat een botsing tussen twee auto's die 30 km per uur rijden nog enorm hard aankomt en ernstige gevolgen kan hebben. Als bestuurder van de auto bent u er overigens ook verantwoordelijk voor dat uw medeinzittenden een gordel omhebben. Steeds meer auto's zijn voorzien van gordels voor achterin zittende passagiers en dat is een goede zaak, mits ze ook worden gebruikt! Pijlen en kruisen boven de weg Als u boven de weg een verlichte schuine witte pijl ziet, wil dat zeg gen dat u zo snel mogelijk de strook onder die pijl moet verla ten. De witte pijl waarschuwt na melijk voor het volgende signaal: een rood kruis. Vlak na dat kruis kan de weg al geblokkeerd zijn. Laat u zien, maar Nog steeds te veel automobilisten maken verkeerd gebruik van de mistachterlichten. Deze mogen al leen branden wanneer het zicht minder is dan 50 meter en dat komt maar zelden voor. Gebruikt u de mistachterlichten eerder, dan wordt achteropkomend verkeer verblind. Uw mistachterlichten overstralen ook nog uw stoplich ten. Achterliggers kunnen daar door niet zien wanneer u remt, met alle gevaren van dien. De kans op verblinding en over straling is wat kleiner als uw auto is uitgerust met één mistachter- licht aan de linkerkant. Als uw auto is uitgerust met twee mistachterlichten, kunt u dus be ter het lampje uit het rechter ach terlicht verwijderen. Veel auto mobilisten hebben ook moeite met het bepalen wanneer ze de (dim)-lichten moeten ontsteken. Daarom dit advies: als u een an der voertuig achter u (via uw ach- terkijkspiegel) slecht kunt zien, moet u verlichting voeren. Zon der licht bent u namelijk net zo slecht zichtbaar! EN TOCH ZIJN ER NOU NOG HET NIET 00 april m 3 17 24 d 4 O 18 25 w 5 19 26 d ©13 20 27 V 7 14 21 28 z 1 8 15 22 29 z 2 9 16 23 30 Bestuurscommissie Culturele Za ken vergadert donderdag 6 april om 15.45 uur in de maquette kamer van het stadhuis. Diezelfde donderdag vergadert de commissie Sociale Zaken. Deze vergadering begint om 19.30 uur en wordt gehouden in de B. en W.-kamer van het stadhuis. Commissie Gemeentewerken ver gadert maandag 10 april om 19.30 uur in de B. en W.-kamer van het stadhuis. Op dinsdag 11 april vergadert de commissie Financiële Zaken. Aanvang: 16.00 uur. Plaats: B. en W.-kamer van het stadhuis. Commissie Economische Zaken vergadert ook die dag (11 april) en wel om 19.30 uur in de maquette-kamer van het stadhuis. Ook de commissie Volkshuisves ting Ruimtelijke Ordening en Mi lieubeheer vergadert de 11de april. Deze vergadering begint om 19.30 uur en wordt gehouden in de maquette-kamer van het stadhuis. Bestuurscommissie voor het Wel zijn vergadert woensdag 12 april. Deze bijeenkomst begint om 16.00 uur en zal plaatsvinden in de maquette-kamer van het stadhuis. Ook de commissie Verkeer verga dert woensdag 12 april en vangt aan om 19.30 uur in de maquette kamer van het stadhuis. Deze vergaderingen zijn open baar. De agenda en andere stuk ken liggen ter inzage bij de com missiesecretaris en bij bureau Voorlichting. Voor het gebruik maken van het spreekrecht kunt u contact opnemen met de commissie-seccretaris, telefoon 26251. Door de leerlingen van de Toren- hoveschool is een bedrag van 2.000,— bijeengebracht ten be hoeve van het ontwikkelingspro ject op de Kaapverdische Eilan den. De Bestuurscommissie Ont wikkelingssamenwerking van de gemeente Middelburg heeft grote bewondering voor de agtie van de leerlingen. Op vrijdag 7 april zal burgemeester mr. C.G.J. Rutten, voorzitter van de Bestuurscom missie Ontwikkelingssamenwer king, het bedrag van 2000,in ontvangst gaan nemen. Burge meester Rutten zal de school een door hemzelf vervaardigd beeldje overhandigen, dit als blijk van waardering voor de actie. Het bedrag van 2.000,— zal door de gemeente worden ver dubbeld. Burgemeester en wethouders van Middelburg; brengen ter openbare kennis dat zij hebben bepaald, dat het ver boden is in de periode van 10 april tot en met 26 mei 1989 één of meer duiven te doen uitvliegen of enige handeling te verrich ten, waardoor één of meer duiven kunnen uitvliegen. Het verbod geldt niet: voor het doen of laten uitvliegen voor 10.00 uur en na 17.00 uur; op zondagen en in de maand mei evenmin op de zaterdagen; voor het deelnemen aan wedstrijdvluchten door postduiven; voor jonge duiven. De burgemeester van Middelburg maakt -ter voldoening aan het bepaalde in artikel 12, lid 8 van de Monumentenwet 1988- be kend, dat met ingang van 7 april 1989 ter gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken, ter inzage ligt een aanvraag om een wijzigingsvergunning voor het monumentenpand Penninghoek- singel 99 te Middelburg. Tot en met 20 april 1989 kunnen eventuele bezwaren schrifte lijk worden ingediend bij burgemeester en wethouders van Mid delburg, Postbus 6000, 4330 LA Middelburg. Voor wie en wat er mee te doen? Wat vaker met tram of bus er op uit, naar de bioscoop, het mu seum. Op teken- of schilderles en nog veel meer. Dat alles kan fijn voordelig met de Pas 65. Ja, zelfs met korting naar de dierentuin en het zwembad, of naar een leuke cursus die u misschien altijd al hebt willen volgen. Gewoon méé- doen voor minder geld, daarvoor is de Pas 65. Voor wie? De Pas 65 is in de eerste plaats voor iedere 65-jarige inwoner van Nederland. Bent u als 60-jarige getrouwd of minstens één jaar sa menwonend met een 65-jarige partner; (dit kan ook een broer of zus zijn) dan kunt ook u de Pas 65 aanvragen. Dit kan zelfs nog tot één jaar na het overlijden van die levenspartner, mits op de dag van het overlijden de partner 65 jaar of ouder was en u 60 jaar of ouder. Wie als 60-jarige geen le vensrelatie heeft met een 65-jarige, maar alleenstaand is of weduwe, kan de Pas 65 nog niet krijgen. Dit kan wel op 65-jarige leeftijd. Ook 65-jarige Nederlan ders die in het buitenland wonen en tijdelijk in Nederland zijn, kunnen een Pas 65 aanvragen. Waar haalt u de Pas 65? Een kort antwoord: bij de Ge meente. Om precies te zijn: bij de afdeling Burgerzaken waar u bent ingeschreven. Déar vraagt u de Pas 65 aan. U hebt een goedgelijkende pasfo to nodig, en u moet zélf naar het gemeentehuis gaan, want alleen u kunt uw Pas 65 ondertekenen. Het is per slot van rekening een 'persoonlijk document'. Bij verlies of diefstal van de Pas dient u dit te melden bij de poli tie. De legeskosten bedragen 8,55. Een nieuwe Pas kunt u dan weer aanvragen bij het ge meentehuis. Nuttig om te weten is, dat u de Pas 65 niet hoeft te verlengen; de Pas blijft geldig. Nederlanders die in het buiten land wonen, vragen een Pas 65 aan bij de gemeente van verblijf in Nederland. Wat kunt u met de Pas 65 zoal doen? Er is hierboven al gezegd: het openbaar vervoer per tram, bus en metro. Als Pashouder kunt u ge bruik maken van de gereduceerde Nationale 15-strippenkaart. Die is uitsluitend verkrijgbaar bij de voorverkoopadressen. Ook week-, maand- en jaarabonnementen val len onder de reductieregeling. Meer informatie krijgt u bij de vervoerbedrijven en de kaartver koopadressen. Met de Pas 65 kunt u ook voordelig gebruik maken van enkele veerdiensten naar de Waddeneilanden. Verder kunt u met de Pas 65 kor ting krijgen bij onder andere: -Vormingscentra en Volkshoge scholen; -Volksuniversiteiten; -Creativiteitscentra; -veel Openbare bibliotheken (le denprijs) en toegang tot Biosco pen op bepaalde dagen/tijden; -Museumjaarkaart, die gedurende het kalenderjaar recht geeft op gratis toegang tot meer dan 350 musea. De museumjaarkaart is voor Pas 65-houders tegen gere duceerde prijs te koop bij de VVV-kantoren en veel deelnemen de musea; -Openbaar Kunstbezit geeft kor ting bij abonnement op het tijd schrift 'Kunstschrift'; Vereniging tot Behoud van Na tuurmonumenten in Nederland geeft korting op de ledenprijs. Le den hebben recht op gratis toe gang tot een .aantal natuurgebie den op toezending van het Tijd schrift 'Natuurbehoud' en een uitgebreid handboek; -Nederlandse Bond van Cor respondentieschakers geeft kor ting op de ledenprijs; -Grenswisselkantoren, gevestigd op de grotere stations en bij be langrijke grensposten, berekenen op vertoon van de Pas 65 bij een- en verkoop van buitenlands geld geen wisselprovisie; -verschillende instanties, zoals de PTT en de banken, erkennen de Pas 65 als legitimatiebewijs (be halve indien een door die instel ling uitgegeven identiteitsbewijs zoals giro- of bankbetaalpas no dig is). Door gemeenten en particuliere instanties worden aan Pashouders dikwijls nog andere kortingsmo gelijkheden geboden, zoals het huren van een vakantiehuisje, taxivervoer, museum, schouw burg, concertbezoek, rondvaar ten, zwembad, dierentuin, hobby, ontspanning enzovoort. Omdat dit van plaats tot plaats kan ver schillen, is algemene informatie hierover niet mogelijk. Vraag er naar, bijvoorbeeld bij de Stichting Welzijn Ouderen, bij de VVV, of daar waar u betaalt voor toegang of deelname. Wat nog meer...? -Pas 65-krant met nieuws en veel tips over uitgaansmogelijkheden die voor ouderen interessant zijn. De Pas 65-krant verschijnt twee maandelijks en is verkrijgbaar bij de VVV- en ANWB-kantoren, bij veel wijk- en dienstencentra, en bij Bureau Voorlichting van de ge meente; -Buitenland! Ofschoon de Pas 65 buiten Nederland geen rechten geeft, is het wel raadzaam deze mee te nemen als u naar het bui tenland gaat. U kunt de Pas laten zien wanneer u weet of vermoedt dat ouderen korting krijgen. Vaak wordt deze óók aan Pas 65-houders gegeven. Informatie over buitenlandse tegemoetko mingen kunt u vragen bij reisbu reaus of bij de buitenlandse ver keersbureaus. Hebt u nog vragen, ideeën, tips of suggesties, neem dan contact op met: Centraal Bureau Pas 65, Ministerie van WVC, Postbus 5406, 2280 HK Rijswijk, telefoon 070 - 405378.

de Faam | 1989 | | pagina 5