Luchtverontreiniging door kachels en open haarden Boomfeestdag in: Voorlichting Attentie Collecten in april Bomen in de wereld Hinderwet Bestemmingsplan Verkeersregels: uw veiligheid! Werk in uitvoering Commissies in april Middelburg... en in Kaap Verdië Colofon Redactie; Bureau Voorlichting van de gemeente Middelburg. Telefoon: (011 80) 26251Reacties van harte welkom. Week DE FAAM Woensdag 29 maart 1989 Door het oog van de Lange Jan A De Zusterstraat tussen de St. Jans gang en de St. Janstraat is af- gesloten voor alle verkeer in ver band met rioleringswerkzaamheden. Hetzelfde geldt voor de Nieuwe Poortstraat tussen de Oude Werf straat en de Loskade. In verband met bouwwerkzaam- heden is aan de Maisbaai/Loska- de het doorgaand verkeer i gestremd. De Ter Hoogestraat en de Eiken laan zijn af en toe afgesloten we gens herstrating. Commissie Onderwijs op maan dag 3 om 15.30 uur. Secr. dhr. H. Groesser (spreekrecht). Bestuurscommissie Welzijnsac- commodaties op dinsdag 4 om 19.30 uur. Plv. secr. dhr. J. Vuijk (spreekrecht). Bestuurscommissie Culturele Za ken op donderdag 6 om 15.45 uur. Secr. mw. J. Cijsouw (spreek recht). Commissie Sociale Zaken op don derdag 6 om 19.30 uur. Secr. dhr. J.J. Groenenberg (spreekrecht). Commissie Gemeentewerken op maandag 10 om 19.30 uur. Secr. dhr. P.M. Meeusen (spreekrecht). Commissie Financiële Zaken op dinsdag 11 om 16.00 uur. Secr. dhr. N.A. Meijer (spreekrecht). Commissie Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu beheer op dinsdag 11 om 19.30 uur. Secr. tst. 342 (spreekrecht). Commissie Economische Zaken op dinsdag 11 om 19.30 uur. Secr. dhr. G.L.C.M. de Kok (spreek recht). Bestuurscommissie Welzijn op woensdag 12 om 16.00 uur. Secr. dhr. A.J. Wien (spreekrecht). Commissie Verkeer op woensdag 12 om 19.30 uur. Secr. mw. A.C. Bei je (spreekrecht). Commissie Volksgezondheid op donderdg 13 om 16.00 uur. Secr. dhr. M.C. West veer (spreekrecht). Gemeenteraad op maandag 17 om 14.00 uur. Commissie Bezwaar- en Beroep schriften op donderdag 27 om 16.00 uur. Secr. dhr. J.J. Groenen berg (spreekrecht). Voor het gebruik maken van het spreekrecht moet een afspraak ge maakt worden met de commissie secretaris op het stadhuis, telefoon 26251. "Tafeltje Dekje" "Tafeltje Dekje" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen en zie ken, die zelf niet voor een warme .maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maan dag en donderdag tussen 8.45 en 9.15 uur worden besteld. U kunt hiervoor bellen met nummer 01180-38570. Het bezorgen ge beurt ook op deze dagen. Menu van 3 april 1989 tot en met 8 april 1989 Maandag boerenkool met worst Dinsdag gehakt, andijvie, puree Woensdag macaroni met ham en kaas Donderdag karbonade, tuinbonen, aard appelen Vrijdag kuikenborstfilet, appeltjes, aard appelen Zaterdag grillsteak, groentemix tirolienne, frites In toenemende mate wordt gebruik gemaakt van open haarden en kachels voor vaste brandstof. Met name in deze tijd van het jaar (de overgang van winter naar zomer en van zomer naar winter) zien we veel schoorstenen roken. Deze wijze van stoken veroorzaakt echter een aantal problemen. Rookhinder De lage rookgastemperatuur en de onvolledige verbranding in alles-branders en open haarden kunnen in de omgeving leiden tot rookhinder. Er is een toenemend aantal klachten van mensen die last ondervinden van stank. Bui ten hangend wasgoed wordt vuil door neerdwarrelend roet. Ook benauwdheid wordt in verband gebracht met rookhinder. Gezondheidseffecten Publicaties van enkele weten schappelijke onderzoeken hebben veel stof doen opwaaien. De onderzoeksresultaten wijzen uit dat de toepassing van vaste brandstoffen in huiskachels (weer) een ernstige bron van luchtverontreiniging kan zijn. Vooral in de wijken waar veel open haarden en kachels voor vaste brandstof voorkomen kun nen de ecffecten voor de gezond heid ernstig worden. De meest schadelijke en hinderlij ke stoffen in de rook zijn kool- De stoffen monoxide (CO), zwaveldioxide (SO2), stikstofoxide, roetdeeltjes en bepaalde koolwaterstoffen. Uit onderzoek is gebleken dat in de rook de deeltjes koolwa terstoffen voor de luchtverontrei niging van belang zijn. Wanneer in een allesbrander af valhout en huisvuil wordt Stook schoon hout: zonder verf of lijm gestookt levert dat een nog grote re luchtverontreiniging op. Afval hout bevat soms verf of lijmen. Bij verbranding kunnen dan lood, arsenicum en zelfs de uiterst gifti ge dioxines in de rook voorkomen. Tips Houtkachel -gebruik schoon en droog hout dat minstens een jaar heeft ge droogd, een goede droge opslag s dus nodig. Hout droogt het beste door de wind. -gebruik geen hout dat is geverfd, gelijmd of geïmpregneerd. Er ontstaan dan namelijk bij het sto- 3 iSl «iïf® Om te voorkomen dat de Middel burgse straten worden ontsierd door rondzwervend huisvuil, wil len wij er met nadruk op wijzen dat de plastic zakken en andere pakketten niet eerder dan 7.00 uur 's morgens op de ophaaldag mogen worden buitengezet en dat de zakken goed moeten worden dichtgebonden. Gedetailleerde informatie over het ophalen en afvoeren van (huis)vuil vindt u in de gemeente- gids "Thuis in Middelburg" op pagina 45. Aan bederf onderhevig huisvuil (etensresten e.d.) dient aangebo den te worden in plastic zakken met een max. gewicht van 15 kg. Niet aan bederf onderhevig huisvuil kan worden aangeboden in deugdelijke verpakking zoals goed dichtgebonden dozen e.d. Grootste afmetingen 100 x 50 x 50 cm. Maximumgewicht per pakket 25 kg. Door burgemeester en wethou ders is aan de volgende instellin gen toestemming verleend om in de komende periode een huis-aan- huis collecte te houden: De Nederlandse Hartstichting, maandag 3 april tot zondag 9 april; Nationaal fonds Kinderbescher ming, maandag 10 april tot zon dag 16 april; Nationaal fonds sport gehandi capten,maandag 17 april tot zon dag 23 april; EHBO afd. Middelburg, maan dag 24 april tot zondag 30 april. Bij het collecteren moet men ge bruik maken van verzegelde bus sen. Ook als gewerkt wordt met collectezakjes moeten deze verza meld worden in verzegelde collec tebussen. Collectanten mogen niet jonger zijn dan 15 jaar, die nen niet betaald te worden en moeten voorzien zijn van een deugdelijk legitimatiebwijs. ken schadelijke of zelfs giftige gassen. Kolenkachel -gebruik antraciet. Dit lijkt op het eerste gezicht duurder dan andere kolen, maar geeft voor eenzelfde prijs meer warmte. Allesbranders -dit klinkt goedkoop, het lijkt of u daar alles in kunt stoken, tot huisvuil toe. Niets is minder waar! In feite zijn dergelijke ka chels alleen geschikt voor hout of kolen. Het stoken van allerlei an dere stoffen is uit den boze... Het leidt tot aantasting van kachel en schoorsteen, tot stank en schade lijke luchtverontreiniging bij uw buren. Open haarden -voor open haarden geldt zeker ook wat hierboven over de brandstof is gezegd, stook dus al leen schoon en droog hout. We wijzen hier nog op het bijzonder lage gebruiksrendement van open haarden, slechts 10%. Een open haard is in feite niet geschikt voor woningverwarming maar meer voor de gezelligheid. Informatie Wilt u meer informatie over het gebruik van of de luchtverontrei niging door kachels en open haar den, bel dan het bureau milieu van de dienst gemeentewerken, telefoon 82000. De "winkeP'van bureau Voorlichting vindt u op de hoek Lange Noordstraat/Stadhuisstraat. Iedere werkdag van 8.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur kunt u hier terecht. Aan de balie kunt u een antwoord krijgen op vele vragen. Op zijn minst hoort u daar, waar u met uw vraag terecht kunt. U vindt er rekken vol folders, gemeentelijke folders, maar ook van Postbus 51, en een leestafel met gemeenteraadsstukken en zo meer. Ook over plannen, waarover inspraak mogelijk is, krijgt u in de Voorlichtingswinkel informatie en inspraakfor mulieren. Een greep uit de huidige foldervoorraad: - Het So(ciaal)Fi(scaal)-nummer; - "Voel je beter thuis in een aangepast huis", een folder over een bijdrage voor het aanpassen van een woning bij een handicap; - Verbeter uw eigen woning met subsidie van de gemeente; - Seniorenkrant; - Veranderingen in de gezondheidszorg; - Werken en leren; - Kies exact. Voorlichting Op woensdag 5 april wordt de jaarlijkse boomfeestdag ge houden. Dit jaar zijn het de groepen 7 en 8 van de Rosenburch en de Toren- hoyeschool die, gewapend met een schop, een aantal bomen in Middelburg een plekje zullen geven. Ongeveer honderd bomen zullen zij planten aan de Arnesteinweg. De eerste boom wordt geplaatst door de heer W.M. van Groesen, hoofd van het gemeentelijk bu reau Sport, Jeugd, Rekreatie en Wijkcentra. Na het planten wordt de boom feestdag afgesloten in de Rosen burch met een korte toespraak van de heer van Groesen en li monade. Buiten de schoolgebouwtjes klinkt een enorm gekwebbel: "Wat veel water hè? Bij ons is het in huis hartstikke nat geworden. Heb je het ook gehoord van Manuels vader? Leuk hè, ricinusboompjes planten". Even later is het stil. Een stem geeft aanwijzingen waarna een groep van 40 kinderen, vaders, moeders en leerkrachten vertrekt van het schoolterrein. In een lange rij lopen ze de vulkaanhelling op, tussen de maisplanten door. De druppels hangen er nog aan. Op sommige plaat sen is het zelfs glad door de modder. Het is een heel geklauter. De paadjes worden steiler en smaller en steeds glijden ze uit. ledereen komt steeds meer onder de blubber te zit ten. De kinderen kwebbelen steeds miner. Wat oudere mannen zuch ten. Na een klau terpart ij van ongeveer 3 uur staan ze midden tussen stenen muurtjes, waarin plasjes water en vruchtbare grond is vastge houden. Een kleine, wat magere man gaat op één van de muurtjes staan, zodat iedereen hem goed kan zien en maant om stilte. "Luister", zegt hij, "ieder van jullie krijgt dadelijk een bak met jon ge plantjes. Achter elk muurtje zetje zo 'n plantje in de grond. Kijk dat doe je zo... Plinio let goed op. Hij wil straks zijn vader laten zien dat hij het goed kan. Een kwartier later is iedereen bezig. De gaten die vooraf gemaakt zijn, zijn gedeeltelijk weer dicht gespoeld. Plinio vindt het heerlijk om met zijn vingers in de modder te graaien. Vrolijk begint hij een liedje te fluiten. Flavio die naast hem bezig is, zingt met hem mee en even later galmt steeds hetzelfde tied langs de helling. Maar de zon gaat steeds feller schijnen. En als je lang gebukt moet staan, voel je na een uur of twee boompjes planten wel je rug. Ook het graaien in de modder blijft niet steeds even leuk Nevenstaande tekst is een gedeelte uit het onderwijsproject "De kaap Verdische Eilanden", samen gesteld door de Novib en binnen kort in aangepaste vorm beschik baar voor de Middelburgse basis scholen. In het werkboek wordt aan de hand van de avonturen van Plinio en Flavio een beeld gegeven van de kaap verdische Eilanden. Daar naast staan er stripverhalen, lied jes en opdrachten in en wordt het werkboek vergezeld door een di aserie. Éen dezer dagen worden ook sta pels kleurplaten bezorgd op de ba sisscholen. Over de daaraan ver bonden wedstrijd leest u binnen kort meer op deze pagina. Bovengenoemde activiteiten staan in het kader van het project voor ontwikkelingssamenwerking dat de gemeente Middelburg samen met de zustersteden- ondersteund in Kaap Verdië. De Kaapverdische eilanden zijn in het droge seizoen overwegend kaal. Jarenlange verwaarlozing van het land door de voormalige kolonisator Portugal en de ont bossing op grote schaal (hout, vooral gebruikt als brandstof door de bevolking zelf) hebben de bo demvruchtbaarheid in sterke mate verminderd. Nu laat de neerslag op Kaap Verde de laatste jaren vaak te wensen over, maar als die regen dan in de regentijd (juni tot november) valt - meestal in een paar hevige buien- en gelijk van de hellingen naar beneden stroomt met alle erosie vandien, verslech tert de situatie alleen maar. In de rivieren worden vele dam men gebouwd, bestaande uit rots blokken. Deze kunnen het water, gevolg van sporadische hevige re genbuien, tegenhouden, zodat het gelegenheid krijgt in de bodem weg te zakken ter aanvulling van de zoet-watervoorraad in de bo dem. Ook wordt zo voorkomen dat vruchtbare grond samen met het water wegspoelt. In de jaren waarin wel enige regen viel is een herbebossingsprogram ma uitgevoerd. Herbebossing con serveert de bodem, bestrijdt dus de erosie, voorziet door middel van brandhout in energie en ver betert de veeteelt doordat gras en loof beschikbaar komt voor het vee. Alle tropische regenwouden samen beslaan een oppervlakte van twee- en-een-halve keer Europa. Daarvan wordt elk jaar twaalf miljoen hec tare vernietigd, drie keer de oppervlakte van Nederland. Daarmee verdwijnt de natuurlijke omgeving van veel planten en die ren, verdroogt het klimaat en de bodem, spoelt bij regen de vruchtbare aarde weg en wordt een deel van de"longen van de aarde" geampu teerd: de regenwouden filteren immers de steeds vuiler wordende at mosfeer. Herbebossing is een noodzaak. Boomfeestdag is een dag om daarbij stil te staan. Burgemeester en wethouders hebben besloten een parkeervak gelegen aan de noordoostelijke zijde van de Kalverstraat, lig gend aan de tuinmuur van het pand Gortstraat 30, aan te wijzen als algemene invaliden-parkeerplaats. Tegen dit besluit kan iedere belanghebbende binnen 30 dagen na heden beroep instellen bij de Kroon. Het beroepschrift moet wor den gericht aan Hare Majesteit de Koningin, doch moet worden ingediend bij de Commissaris van de Koningin in Zeeland, Sint Pieterstraat 42 te 4331 EW Middelburg. Het volledige verkeers- besluit ligt bij het bureau Voorlichting, Stadhuisstraat 2 te 4331 PK Middelburg ter inzage. Burgemeester en wethouders van Middelburg maken ingevolge het bepaalde in artikel 40 van de Wet algemene bepalingen mi lieuhygiëne (W.A.B.M.) bekend, dat zij de onderstaande vergun ningen ingevolge de Hinderwet hebben gewijzigd: 1. voor het oprichten en in werking hebben van een school voor beroepsbegeleidend onderwijs aan het Molenwater 8 te Middelburg, verleend aan het bestuur van de Streek school "Zeeland" d.d. 14 september 1976; 2. voor het oprichten en in werking hebben van een super markt aan de Vrijlandstraat 65 te Middelburg, verleend aan Parade Super d.d. 11 februari 1975. De beschikkingen en alle terzake zijnde stukken liggen ingaande heden tot 29 april 1989 op de afdeling Algemene Zaken ter ge meentesecretarie, Lange Noordstraat 1 ter inzage op werkdagen tijdens kantooruren en op donderdagavond van 18.00-21.00 uur na telefonische afspraak (01180-26251, toestel 413). Ingevolge artikel 1 van de Tijdelijke Wet Kroongeschillen staat tot 29 april 1989 beroep open bij de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State voor: a. degene tot wie de beschikking is gericht; b. degene die overeenkomstig artikel 26, lid 2 van de Hinder wet heeft verzocht tot wijziging van de vergunning over te gaan; c. de betrokken adviseurs; d. andere betrokken overheidsorganen, indien zij oveeren- komstig artikel 36 W.A.B.M. bezwaren hebben ingebracht; e. degenen die overeenkomstig artikel 38 W.A.B.M. bezwaren hebben ingebracht naar aanleiding van de bekendmaking van het voornemen; f. enige andere belanghebbende die aantoont dat hij redelij kerwijs niet in staat is geweest overeenkomstig laatstge noemd artikel bezwaren in te brengen. De beschikkingen worden na afloop van de beroepstermijn van kracht tenzij voor deze datum beroep is ingesteld en met toepas sing van artikel 60a van de Wet op de Raad van State een ver zoek wordt gedaan tot schorsing van de beschikkingen dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening. Het beroepschrift moet in tweevoud worden gericht aan de Af deling voor de geschillen van bestuur, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. Het verzoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moet worden gericht aan de Voorzitter van de Afdeling voor de ge schillen van bestuur van de Raad van State. De beschikkingen worden niet van kracht voordat op dat verzoek is beslist. Burgemeester en wethouders van Middelburg; gelet op artikel 37, eerste lid van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne; geven kennis van hun voornemen tot wijziging over te gaan van de door hen op 14 april 1981 aan de heer J. van Helleman te Westkapelle verleende vergunning voor het oprichten in in wer king hebben van een inrichting voor onderhoud en stalling van mobiele hijskranen aan de Industrieweg 6 te Middelburg. De reden hiervoor is dat de huidige voorschriften ontoereikend zijn met betrekking tot de aspecten olie-opslag, afvalstoffen en bodembescherming. De voorgenomen wijziging houdt in dat aan de vergunning nieuwe voorschriften worden verbonden onder gelijktijdige intrekking van de huidige voorschriften. Gemotiveerde bezwaren kunnen tot 13 april 1989 worden inge bracht bij hun college. Degene die een bezwaarschrift indient, kan verzoeken zijn persoonlijke gegevens niet bekend te maken. De burgemeester van Middelburg maakt bekend, dat de ge meenteraad in zijn vergadering van 20 maart 1989 een voorbe- reidingsbesluit, als bedoeld in artikel 21 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, heeft vastgesteld voor: a. het gedeelte van het bestemmingsplan Griffioen I tussen de Sandberglaan, de Seisweg en de Laan der Verenigde Naties, zoals dat is aangegeven op tekening S 224-15 d.d. 25 fe bruari 1987; b. een perceel aan de Nieuwenhovenseweg, zoals dat is aan gegeven op tekening S 128-48 d.d. januari 1989. De besluiten liggen met de daarbij behorende tekeningen en pré adviezen bij de afdeling algemene zaken ter inzage, en treden in werking op 29 maart 1989. \«f j Winkelpromenades zijn voetgangergebieden! 0

de Faam | 1989 | | pagina 5