'Ze zouden je haast nog dwingen om te gaan spuiten' 'Ik moet van die maken en dat is gekke pasjes best is moeilijk Rob de Nijs krijgt zaterdag sleutel van zijn Vlissingse huis GRATIS SWAROVSKI MOTORRIJLES? Middelburg neemt proef met autovrije Markt Schaakclub Souburg viert feest met ex-kampioenen ZUIVER LIMOUSIN-VEE IN SEROOSKERKE FTZATÖ'S Tcaartjes voor artis ^T^MOENEVELD s%3^0PTICIENS "De Betere Geschenken" A SWAROVSKI SILVER CRYSTAL NIEUWE FIGUREN Kom even kijken bij de officiële dealer: SERVICE KWALITEIT GARANTIE LANGE DELFT 5G MIDDELBURG 01180-13221 Er ligt een kostelijk praktijkboekje voor u klaar dat uw lessen stap voor stap ondersteunt. Vraag er uw rijschool om! Met Pen Boer Verkeersleermiddelen bent u beter af! 90e JAARGANG NUMMER 13 29 MAART 1989 Het parkeer- en verkeerspro bleem kan wel van alle kan ten worden besproken, maar toetsing in de praktijk is nog altijd het beste middel om aan de weet te komen hoe het uiteindelijk zal reilen en zeilen. Daarom neemt de ge meente Middelburg aan staande zaterdag de proef op de som. De Middelburgse Markt zal tussen 10 en 13 uur helemaal autovrij worden gehouden. De gemeentepoli tie maakt die dag trouwens overuren. In alle delen van de binnenstad bekijkt zij hoe de automobilist reageert op de ze proef. Rob de Nijs, de Nederlandse zan ger die de eeuwige jeugd lijkt te hebben, betrekt aanstaande za terdag zijn appartement aan de Boulevard in Vlissingen. In het kader van Vlissingen promotie zal het gemeentebestuur de be roemdheid met een officieel tintje ontvangen. Wethouder Willem Wisse overhandigt De Nijs en zijn vrouw Belinda rond 11 uur offi cieel de sleutel van dit koopap partement. Dat gebeurt bij de voordeur van de flat, waarvan het adres op verzoek van het echtpaar De Nijs (nog) niet be kend gemaakt mag worden. De Schaakclub Souburg houdt ter gelegenheid van het 12,5 jarig bestaan in samenwerking met M&T Chemicals een jubileum weekend toernooi van vrijdag 31 maart tot zondag 2 april. Aan het toernooi zullen Zeeuwse en oud-Zeeuwse topschakers deelnemen. De bekendste zijn Kees Nieuwelink (oud-Zeeuws kampioen) en de vroegere Mid delburgse toppers Peter Ton en Hans Groffen. Verder doen er een half dozijn Vlissingse topscha kers mee, onder wie de kersverse Zeeuws kampioen Rene Tiggel- man. Van de organiserende vere niging zullen Ronald Steyn, Albert Vermue en Peter Noorlan- der deelnemen. Het toernooi wordt volgens het Zwitsers-systeem gespeeld, wat inhoudt dat iedere speler zoveel mogelijk tegenstanders van gelij ke sterkte zal ontmoeten. De rondes zijn op vrijdagavond van 19 tot 23, zaterdag van 9 tot 23 en zondag van 9 tot 18 uur. Publiek is welkom in het clubge bouw aan de Deckerestraat 1 in Souburg. Wij weten niet wat wij eten. Althans, wij lezen het wel in de krant, maar zien het niet op ons bord. Antibiotica, groeihormonen, clenbuterol, kleurstof, wat zit er verder nog in dat lekkere sud- derlapje van de slager? Onlangs konden wij nog lezen dat Nederland, ondanks een algeheel hormo nenverbod binnen de EEG, op grote schaal gebruik maakt van 'groeibevorderaars' bij de opfok van zijn mestvee. De vleescontrole is zeer gebrekkig en welke veehouder verkoopt niet liever een zware koe voor een redelijke prijs, die hij met wat 'hulp middelen' eerder op gewicht heeft gekregen? Toch zijn er boeren, die daar niet aan mee doen. Die bijna tegen beter weten in hun vee 'zuiver' houden en afgezien van de nor male entingen hun beesten tot de tijd van slachting een dier- waardig bestaan geven met gezond voer en een normale dosis beweging in de stal of buiten. De gebroeders Wim en Jo Allaart uit Serooskerke zijn van die boe ren. Op hun gemengde bedrijf fokken zij sinds vijftien jaar het prachtige roodbruine Limou- sinvee. Franse ras Het begon allemaal met een be zoek van Wim, de oudste van de twee broers, aan een veeten toonstelling in Parijs. Daar maak te hij kennis rnet het oude Franse ras Limousin, een rundsoort, dat nog veel van de oerkoe in zich heeft en in grote delen van Midden-Frankrijk, met name in het Limousin-gebied nog in het wild voorkomt. Een ras dat zich gemakkelijk voortplant, niet' ziek- tegevoelig is en stevig vlees oplevert. Het lukte de gebroeders Allaart om in Zeeuwsch Vlaanderen een fokstier van deze rundsoort te ko pen en daarmee fokten zij op het zwartbonte vee, dat zij nog had den. „Wij hielden steeds de beste bruine kleur om verder te fok ken", vertelt Jo. „Zo kregen wij steeds meer vee, dat in alle op zichten voldeed aan de norm: een kastanjebruine tint met lichte plekken rond de ogen en een lich te neus. Dat komt ook omdat wij steeds fokstieren van de beste kwaliteit gebruikten. De rest ver kochten wij na enige tijd voor de slacht. Zo hebben wij nu in de stal tachtig dieren, waarvan de jongste een week is". Natuurlijk Wat is er nu natuurlijker aan dit rundveeras dan aan het gewone mestvee? Wim Allaart: „De gehe le opfok vanaf de geboorte, ei genlijk al vanaf de bevruchting, is natuurlijk. De stier loopt gewoon bij de koeien in de wei, van mei tot half oktober, met de kalveren die al geboren zijn. Er is geen sprake van kunstmatige insemi natie, alles gaat volgens de na tuurlijke weg. Het is een prachtig gezicht, die kolossale stier buiten met zijn kudde. Veel toeristen stappen zomers van hun fiets om dat te zien. De kalveren worden erg klein geboren, hetgeen de be valling gemakkelijk maakt. Dus niet de problemen die je met de dikbillen hebt, die bijna allemaal met de keizersnee geboren moe ten worden. Ongeveer zeven maanden blijven de kalveren bij de moeder, waar zij uiteraard ge woon gezoogd worden. Als een koe één keer gekalfd heeft brengt Wim Allaart zij de beste prijs op en verkopen wij haar voor de slacht. Onze prijskoeien houden wij echter ja renlang en die brengen heel wat kalveren voort". met zijn prijsstier Flap. Inzet: een geweldenaar, die prijsstier. ven altijd weer een verrassing, missen. Het is het mooiste wat In mei verwachten wij tien jon- er is", gen en dat zou ik nooit kunnen Valerie Schepers Borreltje PZC WEEKBLADEN E>® Unman Oplage: 23.155. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Vlissinger. Totale oplage 46.605 Administratie: Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. 01184-84245. Advertenties: Markt 51, postbus 5017, 4330 KA Middelburg, tel. 01180-81000. Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. 01184-84000. Redactie: Bettie Hollestelle, 01180-81170 en Ad Hanneman, 01180-81171. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg. Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v.. postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties maandag 17.00 uur. De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 160.480. NIEUW KINDERTHEATER 'WATTE' „Ik denk wel dat ik zenuwachtig zal zijn bij de eerste voorstelling. Maar dan doe ik net of niemand naar mij kijkt". Dat zegt Cathelij- ne, één van de jeugdige to neelspeelsters van Kindertheater Watte. Woensdag 5 april speelt zij met haar medespelers als try- out, voor het eerst een voorstel ling om 14.30 uur in huize De Veerse Singel aan de Prins Hen drikstraat 30 in Middelburg. Het stuk heet De Rode Prinses en is een bewerking van het gelijkna mige boek van Paul Biegel. De stichting Kindertheater Watte is niet alleen letterlijk, (kinderen van 8-12 jaar) maar ook figuur lijk nog een jong gezelschap. Op initiatief van Margot Schotel en Lidia Zolnet begon vorig jaar sep tember een wervingscampagne. Lidia Zolnet: „We wilden een theater beginnen waarin kinderen niet alleen leren acteren, maar ons doel was ook om ze echte voorstellingen te laten spelen. Dat komt namelijk niet zo vaak voor. Inmiddels is wel gebleken dat de kinderen enorm toeleven naar zo'n voorstelling". Praktijk De leden van kindertheater NVatte'. De bewerking van het boek De Rode Prinses komt ook van de hand van Margot Schotel en Lidia Zolnet. Zij hebben zich daarbij vooral gericht op de vaardighe den van de kinderen en vanuit de praktijk het stuk opgebouwd. „De eerste weken hebben we al gemene spel-oefeningen gedaan. Daarna zijn we improvisaties gaan spelen naar stukjes uit het boek. Naar aanleiding van de re sultaten hebben we het hele boek bewerkt", vertelt Lidia Zolnet. prinses, die op twaalfjarige leef tijd door rovers wordt ontvoerd. Haar moeder, de koningin, vraagt geld aan het volk om het geëiste losgeld te kunnen betalen. Het volk doet dit eerst wel, maar later denken de mensen dat ze voor de gek worden gehouden. Ze heb ben namelijk nog nooit een rode prinses gezien. Daarom sturen ze een nep-prinses naar het paleis -om hun geld weer terug te krij gen. Wat er gebeurt als de echte prinses terug komt blijft nog een verrassing. Het verhaal gaat over een rode Alle kinderen spelen meerdere rollen, daarom is de toneelkleding vaak heel eenvoudig zodat snel van rol verwisseld kan worden. Ellen, die de nep-prinses speelt, vindt het heel leuk om veel ver schillende dingen te spelen. „In het begin was ik wel verlegen, maar nu gaat het wel. We moe ten ook wel eens boom spelen, maar ik speel liever een rol waar in ik veel kan doen". Cathelijne, speelt de echte prinses en vindt 'boom' zijn wel leuk. „Ik had nog nooit toneel gespeeld, maar ik vind het heel leuk. Het is heel an ders dan sport, maar wel heel spannend. Misschien vindt ik het wel leuker dan sport". Elsbeth heeft wat moeite met haar rol als hofdame: „Ik moet van die gekke pasjes maken en dat is best moeilijk". Enthousiasme alom dus en wie daar meer van wil zien moet beslist een van de voorstellingen gaan zien. Pre miere, zaterdag 8 april, 19.30 in De Veerse Singel. Verder zondag 16 april, 14 uur in de Piek in Vlissingen en woensdag 3 mei om 14.30 in Het Zuiderbaken aan de Rent meesterstraat in Middelburg. Omdat de gebroeders Allaart een gemengd bedrijf hebben, kunnen zij het voer voor hun vee zelf ver bouwen. De prachtige mest ge bruiken zij op hun land en het stro in de stal, waardoor zij met minder kunstmest toekunnen. Toch ziet vooral Jo, die een gezin met drie kinderen moet onder houden (Wim is vrijgezel) de toe komst somber in. Alles wat van het boerenbedrijf komt brengt steeds minder op", zegt hij somber. „In '82 kreeg je nog 52 cent voor de tarwe, nu is dat nog maar 42 cent. Door veredeling neemt de opbrengst wel toe, maar eens is er een eind aan en de ziektege voeligheid wordt ook sterker, waardoor je weer meer moet spuiten. Bij het mestvee is het net zo. De veehouder probeert een steeds zwaardere koe te krij gen door het gebruik van medicij nen en hormonen. In principe ben ik er tegen, maar aangezien de regering er niets tegen doet, denk ik wel eens: ze dwingen je bijna om te gaan spuiten. Het zou toch eigenlijk zo moeten zijn dat je van staatswege een premie krijgt als je niets gebruikt". „Vroeger verkochten wij ons zui vere vee aan plaatselijke slagers, maar die zijn veel gemakkelijker uit met kant en klaar vlees uit Holland. Dat komt zo met de koelwagen voor de deur en de klant kan het toch niets schelen waar zijn runderlap vandaan komt. Als zijn borreltje duurder wordt door accijnsverhoging, zal hij er geen slok minder om drin ken, maar voor goed vlees wil de gemiddelde burger niet meer be talen. Onze koeien gaan gewoon naar de veemarkt in den Bosch, waar zij tussen het hormoonvee verkocht worden. Soms zie ik het niet meer zitten en mijn zoon heb ik maar naar de LTS gestuurd, want ik zou niet willen dat hij boer werd", besluit Jo Allaart. Dat zijn broer het daar niet mee eens is bewijst zijn laatste op merking: "Voor mij is het afkal- ZATERDAG 1 APRIL LIVE RAND MIRAGE BELL/WPARK -VLISSINGEN WANNEER U EEN PAAR ZEISS GLAZEN AANSCHAFT BIJ GROENEVEt D OPTICIENS. Dat wordt een voordelig dagje uit! Twee gratis kaartjes voor Artis. En natuurlijk mag u, kosteloos, uw ogen uitkijken in het Zeiss Planetarium dat in Artis is gevestigd. Geheel gratis wanneer u tussen nu en 17 april a.s. een paar Zeiss glazen koopt bij Groeneveld Opticiens!

de Faam | 1989 | | pagina 1