Film weervisserij Pü!!es:Cadzand Culturele recreatie - recreatieve cultuur Recital Nikolsky Zes Zeeuwen winnen prijs tijdens beroepenwedstrijd Tucker en auto aller de beste tijden Vier saxofoons in het Vestzak Djazzex richt zich op de kleine podia Jazztopper in Flying Dutchman Fietspaden onderzocht Nieuwsbrief Neeltje Jans Provinciale staten beslissen 17 maart over de afstemmingsno titie cultuur-recreatie en toerisme. Uitgangspunt in de notitie is, dat door een goede bundeling van initiatieven in beide secto ren, de inwoners van Zeeland en de toeristen een goed cultu reel aanbod krijgen. Seizoensverlenging Musea Cultuurhistorie Toegankelijkheid IX BEHOEP MINSTER DE KONING REIKTE PRIJZEN UIT Woensdag 1 maart 1989 ABDIJ £>4-0 DE FAAM - DE VLISSINGER I EUWS dendheid wordt betracht in de medefinanciering van allerlei publikaties. Nadat de staten commissie voor welzijn zich voorstander van de subsidie aan Ciné 16 had betoond, hebben gs alsnog besloten aan provin ciale staten voor te stellen het geld beschikbaar te stellen. Provinciale staten beslissen op 21 april. WM De stichting Ciné 16 uit Tholen heeft bij de provincie subsidie ge vraagd voor het maken van een videofilm over de weervisserij. Weervisserij - vissen met weren, dat zijn schotten van wilgetakken, die in V-vorm in het bij eb droogvallende deel der Zeeuwse wateren worden gezet. Dat is de omschrijving, die in Van Dale over de weer visserij wordt gegeven. Ansjovis is de vangst die met de weervisserij wordt bedreven. Bij eb blijft het water alleen in de punt van de V staan, waarna de vissers de ansjovis met een sleepnet vergaren. Alleen in de kom van de Ooster- schelde wordt nog op deze ma nier gevist en wel door drie vissers uit Bergen op Zoom. De stichting Ciné 16 stelt zich ten doel cultuur-historische, kunstzinnige en maatschappelij ke aspecten van (groepen) men sen vast te leggen in documen taires. Op die manier wordt ge probeerd een groot publiek voor deze aspecten te interesseren. De documentaire over de weer visserij wordt de eerste produk- tie van Ciné 16. Aanvankelijk hield Ciné 16 zich bezig met het schrijven van scenario's voor dramaprodukties en de verfil ming van theaterprodukties. In de documentaire wordt één van de Bergse vissers in zijn doen en laten gevolgd. Het is, als gevolg van de Deltawerken, nog niet zeker of de weervisserij zal blijven bestaan. De filmma kers vinden het daarom des te meer van belang om deze activi teit vast te leggen. Aan de provincie wordt een sub sidie van vijfduizend gulden ge vraagd. Bijdragen zijn al toegezegd door de provincie Noord-Brabant (vijftien duizend gulden), de Anjerfondsen in Noord-Brabant en Zeeland (elk vijfduizend gulden) en de ge meente Bergen op Zoom (vijf tien duizend gulden). Een eerder verzoek van Ciné 16 hebben gedeputeerde staten van Zeeland afgewezen. De overweging was, dat terughou- Voor de verbetering van de weg Potjes-Cadzand is 320 duizend gulden nodig. Aan provinciale staten wordt gevraagd dat be drag beschikbaar te stellen. De kwaliteit van de huidige weg laat te wensen over voor wat be treft de verharding en de breed te. Met een onderhoudsbeurt kan niet worden volstaan. De on dergrond van de weg is niet goed en de klachten zouden zich dan binnen korte tijd opnieuw voordoen. Er wordt nu een zandbed aange bracht, waarop de nieuwe ver harding moet komen. Van de gelegenheid wordt gebruik ge maakt de weg te verbreden over eenkomstig de norm tot zes meter. De huidige breedte va rieert van 5,50 tot 5,80 meter. Tegelijkertijd wordt het fietspad tot drie meter verbreed. De te gels worden vervangen door as falt. Het werk wordt zo uitge voerd, dat er meer ruimte komt tussen de hoofdrijbaan en het fietspad. Het aantal ongelukken met brommers en fietsers op nieuwe fiets paden in de provincie bedraagt 18 tegen 29 in de oude situatie, waarbij auto's en brommers van dezelfde weg gebruik moesten maken. Dat is de uitkomst van een onderzoek van de onderafdeling verkeer van provinciale waterstaat naar twaalf nieuwe fietspaden in Zee land met een totale lengte van 38 kilometer. De onderzoeksperiode besloeg steeds een gelijk aantal jaren, zowel wat de oude als de nieuwe situatie betreft. Geregistreerd zijn alleen de ongelukken met gewonden en doden. Ongevallen, waarbij alleen materiële schade optrad, zijn buiten beschouwing gelaten, omdat een goed deel van die ongevallen niet wordt gemeld. Opvallend is, dat het totale aantal ongelukken - van auto's en (brom)fietsen gezamenlijk - nauwelijks is afgenomen. Voor de aan leg van de fietspaden waren het er zestig, daarna negenenvijftig. Verondersteld wordt, dat het toegenomen verkeer (met een kwart) hierop van invloed is. Bovendien wordt aangenomen, dat automo bilisten harder zijn gaan rijden, doordat zij geen rekening meer hoefden te houden met fietsers. De onderzochte fietspaden zijn die bij 's-Gravenpolder, Ovezande, Kerkwerve, Zandberg-Hulst, Domburg-Aagtekerke, Sint-Annaland- Poortvliet, Sint-Annaland-Oud-Vossemeer, 's-Heerenhoek-Heinkens- zand, Veere-Vrouwenpolder, Vogelfort-Stoppeldijk en Philippine- Hoek. f® Vorig jaar september is de af stemmingsnotitie gepresen teerd en ter beoordeling aan de bevolking voorgelegd. Er wer den zo'n twintig reacties ont vangen. Insprekers waren onder meer gemeentebesturen, de rijksconsulent openluchtrecrea tie, de Recron en de Zeeuwse culturele raad. Gs schrijven de staten, dat de uitgangspunten in het alge meen gunstig zijn ontvangen. De nu aangeboden afstem mingsnotitie wijkt daarom nau welijks af van de oorspronke lijke. Door in de maanden mei en sep tember culturele activiteiten te plannen kan het toeristensei zoen worden verlengd. Gs vin den, dat mei in het teken zou kunnen staan van tentoonstellin gen en podiumkunsten en sep tember van de muziek. Vanuit de recreatie zouden in deze perio den arrangementen aangeboden Inoeten worden en dagtochten. Vanuit de cultuur zou verder voorzien kunnen worden in een cursusaanbod, zoals schilderen, fotograferen en muziek. Door het een met het ander te verbin den en daarop in de publiciteit te attenderen, moet bij toeristen het idee ontstaan, dat in het voor- en najaar altijd wat te doen is in Zeeland. Al in september van dit jaar zou volgens dit concept gewerkt moeten worden. Bekeken wordt welke activiteiten kunnen wor den gerealiseerd en welke met een subsidie uit het toeristisch- recreatief ontwikkelingsfonds kunnen worden gesubsidieerd. Nadrukkelijk wordt in de notitie gesteld, dat culturele activiteiten alleen op zo'n bijdrage kunnen rekenen als zij worden georgani seerd in de maanden mei en sep tember. •s Gedeputeerde staten zijn van plan een meerjarenplan voor de kwaliteitsverbetering van mu sea en attracties op te stellen. Per regio moet worden bekeken welke mogelijkheden er zijn, waarna een voor de hele provin cie geldende planning kan wor den gemaakt. Voor de uitvoe ring, die in volgorde van drin gendheid moet worden aange pakt, zal jaarlijks anderhalve ton beschikbaar zijn. Gs verwach ten, dat van dat geld twee deel- Deze week is de eerste Nieuws brief Neeltje Jans verschenen. De nieuwsbrief is bedoeld om de ontwikkelingen rond Neeltje Jans bekendheid te geven bij een groot publiek. In het eerste nummer wordt aan dacht besteed aan de nv Be- heersmaatschappij Neeltje Jans (met de provincie en de gemeen te Veere als aandeelhouders), de gang van zaken sinds 1982 en de plannen, die tot nu toe ont wikkeld zijn, zoals het World Fish Centre en de natuurbouw op het eiland. Natuurmonumenten en Het Zeeuwse Landschap hebben een plan gemaakt om de natuur lijke ontwikkeling op Neeltje Jans een handje te helpen. An dere onderwerpen, die in de nieuwsbrief aan bod komen, zijn de recreatie en windenergie. Wie een (gratis) abonnement op de Nieuwsbrieven Neeltje Jans wil hebben, kan zich melden bij het bureau voorlichting van de provincie. Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, te lefoon 01180-31400. De nu ver schenen nieuwsbrief is aan hetzelfde adres verkrijgbaar. Bi plannen kunnen worden bekos tigd. De openstelling van musea, ten toonstellingen en andere cultu rele attracties moet worden verbeterd. Daarbij wordt vooral gedacht aan de weekeinden en het voor- en naseizoen. Uit gege vens van het Centraal bureau voor de statistiek is gebleken, dat de Zeeuwse musea gemid deld 169 dagen per jaar open zijn. Het landelijke gemiddelde is 213 dagen. Musea die in september de weekeinden benutten om pu bliek toe te laten, kunnen reke nen op een eenmalige provincia le premie van duizend gulden. Gs willen in overleg met het mi nisterie van sociale zaken en werkgelegenheid nagaan of voor de extra personele bezet ting een werkgelegenheidspro ject met oudere werklozen kan worden opgezet. Vanuit de re creatieve sector zou in het aan bod van arrangementen en dagtochten gewezen moeten worden op de openstelling van de musea. Een andere attractie zou kunnen worden gevormd door cultuur historische routes. Zowel toe risten als inwoners van Zeeland zouden hiervan gebruik kunnen maken. In Zeeuwsch-Vlaanderen en op Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland wordt aan de verwezenlijking van routes ge werkt. Het is de bedoeling, dat zoveel mogelijk gebruik wordt gemaakt van bestaande wegen en paden. In de routes kunnen de musea en andere culturele en recreatieve voorzieningen wor den opgenomen. Om de culturele activiteiten ook zo toegankelijk mogelijk te ma ken voor gehandicapten zijn soms extra voorzieningen nodig. In het toeristisch-recreatief ont wikkelingsfonds is jaarlijks vijf tigduizend gulden beschikbaar voor aanpassingen aan recrea tieve voorzieningen. Het voorstel is de post ook te gebruiken voor aanpassingen in musea en ande re tentoonstellingsgebouwen. Het jaarlijkse bedrag moet daar toe worden verhoogd met vijf tienduizend gulden. Musea, die hun entree willen verbeteren en een handicapten- toilet willen installeren, kunnen, als de staten ermee instemmen, een beroep op de regeling doen. Per museum moet worden vol staan met één aangepaste in gang en één aangepast toilet. Per onderdeel bedraagt de pro vinciale bijdrage ten hoogste tienduizend gulden. Winkels, warenhuizen en bedrijfsrestau rants worden uitgesloten. On verlet blijft de regeling, dat voor een mobiel toiletgebouw, dat bij evenementen in de open lucht wordt gebruikt, ten hoogste vijftienduizend gulden subsidie kan worden verkregen. Provinciale staten behandelen de afstemmingsnotitie en de subsidieregeling op 17 maart. Een commissie uit gedeputeerde staten hoort dinsdag 7 maart, 10.00 uur, Taxibedrijf Duiveland in Nieuwerkerk. Het bedrijf maakt bezwaar tegen de weigering van gedeputeerde staten om het aantal taxi's uit te breiden. Aanvankelijk was be zwaar ingediend bij het college van beroep voor het bedrijfsle ven, maar in overleg tussen dat college en gedeputeerde staten is besloten, dat het dagelijks bestuur van de provincie zijn be slissing heroverweegt. De hoorzitting wordt in open baarheid gehouden in het pro vinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Hl Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 De Russische pianist Andrei Ni kolsky geeft maandag 6 maart een recital in de Middelburgse concertzaal. Nikolsky won in 1987 het Koningin Elisabeth Concours. Over dit concours geeft Fred Brouwers om 19.30 uur een gratis toegankelijke le zing. Het concert van Nikolsky begint om 20.30 uur. Op het pro gramma staan werken van Mo zart, Tsjaikovsky, Rachmaninov en Prokoviev. De winnaars van de beroepenwedstrijd samen met minister De Koning afgelopen zaterdag in Eindhoven. Onder hen bevinden zich zes Zeeuwse winnaars. Maar liefst zes Zeeuwen zaten in de prijzen bij de nationale beroe penwedstrijd in de metaal. Afge lopen zaterdag reikte minister drs. J. de Koning van sociale za ken en werkgelegenheid de prij zen uit aan de 34 winnaars. Dat gebeurde tijdens een feestelijke bijeenkomst in de showroom van DAF bv in Eindhoven. De Zeeuwen die werden be kroond zijn: Scheldemedewerker P.L. Slabber uit Westkapelle die tweede werd in de afdeling draai en, PR. Dekker uit Middelburg die eveneens tweede werd in de af deling frezen, Dekker werkt bij Hoechts, N.A. de Visser uit Me- liskerke werd tweede in de afde ling constructiebankwerken - hij werkt bij Herder, derde in die af deling werd AKF-medewerker A.J. Blok uit 's Gravenpolder. Eer ste in de afdeling booglassen werd R.J. Kelder uit Nieuw en St. Joosland en tweede in die afde ling werd H.C. de Bruine uit Kam perland. Beiden werken bij De Schelde. De wedstrijden werden gehou den als voorselectie voor de in ternationale wedstrijden in het Preston Tucker is een dromer, een uitvinder en een fantast, met een diepgeworteld zwak voor au to's. Het is dan ook zijn droom de beste auto aller tijden te ontwer pen. Ook al is dat in Detroit van de jaren dertig geen eenvoudige opgave. Tucker, met Jeff Bridges in de hoofdrol, draait in Electro. Tucker laat zich door niets weer houden om zijn droomauto op de markt te brengen. Zelfs niet door 'De Grote Drie', die hem Engelse Birmingham. De aller- besten worden in augustus naar Engeland uitgezonden. Dus ook Kelder uit Nieuw en St. Joosland gaat er Nederland vertegen woordigen. contstant dwars zitten. Het lijkt beter te gaan als de ex- vicepresident van Ford, Benning ton, zich bij de Tucker Company aansluit. Aandelen zorgen voci geld en Tucker heeft zestig dagen de tijd om het prototype van zijn droomauto op de markt te bren gen. Dat lukt, maar dan gaat ook Bennigton tegenwerken. Het conflict loopt zo hoog op dat Bennington Tucker voor de rech ter daagt wegens oplichting en verduistering. Een sopraan, een alt, een tenor en een bariton: zondag 5 maart geeft het Aurelia Saxofoonkwar tet om 16 uur een concert in het Vestzaktheater in Vlissingen. Het kwartet speelt werken van Schmitt, Debussy, Van Keulen, Rivier en Smirnov. Het kwartet ontstond in 1982 tij dens een toernee van het Natio naal Jeugd Orkest. De naam Aurelia ontleenden de vier heren aan de wijk in Rome waar ze lo geerden. Hun eerste elpee, met onder meer de Rhapsody in Blue van Gershwin, werd in 1988 on derscheiden met een Edison. Het concert in Vlissingen vindt plaats op initiatief van de Stichting DE- Koffieconcerten. Deze Stichting wil jonge talenten de kans geven praktijkervaring op te doen. Het Aurelia Saxofoonkwartet. Djazzex. In deze voorstelling is ook een aangepaste versie van het ballet Light Games van Bruce Taylor opgenomen. Dit ballet beleefde zijn première in de produktie Djazz Impuls, dat Djazzex eerder dit seizoen uitbracht. Karei Van- deweghe werkte voor het eerst met een modern jazz- dansgezelschap. Het resultaat is een verrassende choreografie op een muziekcollage van Janis Joplin. De zesenvijftigjarige Constanzo is geen onbekende in de jazzwe- reld. Hij maakte furore als trom bonist in de bigbands van Woody Herman, Thad Jones en Mel Le wis en door met collega trombonist Kai Winding - de late re partner van J.J. Johnson - op< te treden. In de lichte muziek kreeg hij bekendheid door de be geleiding van onder andere Tony Bennet, Johnny Matthis en Paul Anka. Constanzo zelf heeft een voorkeur voor bebop en mainstream jazz. Momenteel maakt Sonny Constanzo een toernee door Frankrijk en België. De trombo nist wordt begeleid door pianist Jack van Poll, bassist Roger Van- haverbeke en drummer Freddy Rottier. De Modern Jazz Dance Compa ny Djazzex danst zaterdag 4 maart in het Vlissingse Vestzak theater een speciaal voor de klei nere podia samengestelde produktie. De aanvang is om 20.30 uur. De produktie bestaat uit werken van de choreografen Bruce Tay lor, Karei Vandeweghe en ar tistiek leider Glenn van der Hoff. Glenn van der Hoff probeert in Latino de levensvreugde van twee mensen tegen de achter grond van een zwaar bestaan uit te drukken. Dit op muziek van Pe ter Gabriël en Chick Corea. Pas sing Through is een abstract ballet, een constante stroom van bewegingen, met af en toe een vluchtige ontmoeting. Andrei Nikolsky. Andrei Nikolsky werd in 1959 in Moskou geboren. Op zijn vijfde kreeg hij zijn eerste pianolessen. Hij maakte in 1977 zijn concert debuut in het Skriabin Museum in Moskou. Al tijdens zijn studie won Nikolsky verschillende prij zen. Sinds 1984 woont de pianist in München en studeert hij in Salzburg. Flashy, fluid, fabulous. Vrij ver taald: flitsend, beweeglijk en fan tastisch. Zo wordt Sonny Constanzo omschreven. Géén Italiaanse filmster, maar een Amerikaanse jazztrombonist, die afgelopen zomer al te horen was bij het optreden van Clark Terry en Johnny Griffith in het Vlis singse Bellamypark. Vrijdag 3 maart verzorgt hij een optreden in de Flying Dutchman in Vlissin gen. De aanvang is om 21 uur. Sonny Constanzo.

de Faam | 1989 | | pagina 9