Nieuws uit Kaap Verdië Bewaakte fietsenstalling Bestemmingsplan Verkeer Verkeersregels: uw veiligheid! IÉ S» Werk in uitvoering Commissies in maart Resultaten enquête: inwoners van Middelburg redelijk tevreden Dubbeltjesconcert Delta Cycle tem Colofon Redactie: Bureau Voorlichting van de gemeente Middelburg. Telefoon: (01180) 26251Reacties van harte welkom. Week Kritische geluiden "Tafeltje Dekje" Kaap Verdië weigert dumping van afval Sprinkhanenplaag breidt zich uit Winkelpromenades zijn voetgangersgebieden! DE FAAM Woensdag 1 maart 1989 or/iet oog van de Lange Jan A In verband met de aanleg van de waterleiding is de Zusterstraat tussen de Sint Jansgang en de Sint Jansstraat afgesloten. In verband met wegdekreparatie is de Ter Hoogestraat zo nu en dan af gesloten. Dit geldt ook voor de Eikenlaan tussen de Kornoelje laan en de Olmenlaan. Bestuurscommissie Welzijnsac- commodaties, dinsdag 7 om 19.30 uur; Plv. secr. dhr. J. Vuijk (spreekrecht). Bestuurscommissie Culturele Za ken, donderdag 9 om 15.45 uur; Secr. Mw. J. Cijsouw (spreek recht). Commissie Sociale Zaken, don derdag 9 om 19.30 uur; Secr. dhr. J.J. Groenenberg (spreekrecht). Commissie Onderwijs, maandag 13 om 16.00 uur; Secr. dhr. H. Groesser (spreekrecht). Commissie Gemeentewerken, maandag 13 om 19.30 uur; Secr. dhr. P.M. Meeusen (spreekrecht). Commissie Financiële Zaken, dinsdag 14 om 16.00 uur; Secr. dhr. N.A. Meijer (spreekrecht). Commissie Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening, Milieube heer, dinsdag 14 om 19.30 uur; Secr. tst. 342 (spreekrecht). Bestuurscommissie Welzijn, woensdag 15 om 16.00 uur; Secr. dhr. A.J. Wien (spreekrecht). Commissie Economische Zaken, woensdag 15 om 19.30 uur; Secr. dhr. G.L.C.M. de Kok (spree krecht). Commissie Volksgezondheid, donderdag 16 om 16.15 uur; Secr. dhr. M.C. Westveer (spree krecht). Gemeenteraad op maandag 20 om 14.00 uur. Bestuurscommissie Ontwikke lingssamenwerking, dinsdag 21 om 15.00 uur; Secr. dhr. W.J. van Kooien (spreekrecht). Commissie Bezwaar- en Beroep schriften, donderdag 30 om 16.00 uur; Secr. dhr. J.J. Groenenberg (spreekrecht). Voor het gebruik maken van het spreekrecht moet een afspraak ge maakt worden met de commissie secretaris op het stadhuis, tele foon 26251. De inspraak nader bekeken Vorig jaar heeft de gemeente Middelburg een enquête gehouden onder de inwoners van Middelburg naar de meningen die leven over de in spraak. Formulieren zijn gezonden naar zowel een groep insprekers als naar een groep inwoners, die niet aan de inspraak hebben deelgenomen. Daarnaast zijn ook gemeentelijk medewerkers gevraagd naar hun erva ringen met inspraak. Van de 628 verzonden enquête formulieren zijn er 149 terugont vangen. Dit is een redelijk resul taat, zeker gezien de tijd in het jaar dat de enquête plaatsvond (tegen de vakantieperiode) en het feit, dat het in sommige gevallen ging om inspraakprojecten, die al vrij lang geleden hebben plaatsge vonden. Het lijdt geen enkele twijfel: zo wel burgers als ambtenaren vin den inspraak een zinvolle zaak. Tevreden blijkt men te zijn over het tijdstip waarop de inspraak wordt aangekondigd en de duur van de inspraakperiode. De verschillende wijzen van in spraak worden als voldoende er varen. Zo bestaat de mogelijkheid om schriftelijk opmerkingen te maken, er worden spreekuren ge organiseerd en informatiebijeen komsten. Over de inspraakprocedure, die voor ieder plan anders kan zijn, worden geen opmerkingen gemaakt. De manier waarop bekendheid wordt gegeven aan een inspraak project zou meer aandacht moe ten krijgen. Bij de grotere projec ten gebeurt dit via een artikel op deze pagina, waarop de betrok ken bewoners opmerkzaam wor den gemaakt door een toegezon den kaartje. Door een overdruk van het be treffende artikel aan de betrok ken personen toe te zenden zou tegemoet gekomen kunnen wor den aan de behoefte aan persoon lijke berichtgeving. Een meerderheid van de inspre kers vindt dat onvoldoende met hun opmerkingen rekening is ge houden. Toch heeft in het meren deel van de inspraakprojecten de inspraak geleid tot aanpassingen van het plan. Daarbij vinden de ambtenaren in meer dan 90% van de gevallen dat, voor zo ver mogelijk, vol doende rekening is gehouden met wat door de insprekers is inge bracht. Een negatief oordeel over in spraakresultaten kan te maken hebben met twee oorzaken: ten eerste kan het gaan om een plan waarin slechts zeer beperkt moge lijkheden tot wijziging bestaan (zoals bijvoorbeeld bij busrou tes). Ten tweede kunnen de wen sen en belangen van burgers bij een bepaald plan onderling tegen strijdig zijn. Hieruit kan worden afgeleid dat het goed zou zijn om vooraf bij ieder inspraakproject de randvoorwaarden aan te ge ven, met andere woorden duide lijk te maken hoeveel wijzigingen mogelijk zijn in een plan. Is de mogelijkheid voor aanpas singen te klein, dan zou inspraak beter achterwege kunnen blijven om geen valse verwachtingen te wekken. Zaterdag 11 maart a.s. wordt om 20.00 uur in de Concert- en Ge hoorzaal een Voorjaarconcert gegeven. De Stabat Mater van d'As tor ga, Miroir de la Peine van Andriessen en het Requiem van Mo zart staan op het repertoire. De muzikale begeleiding wordt ver zorgd door het Nieuw Vlaams Symfonieorkest onder leiding van dirigent Jo Ivens. Voor de minder draagkrachtigen onder u is het mogelijk om tegen betaling van f 0,10 (een dubbeltje) een toe gangsbewijs te verkrijgen. Hiervoor kunt u op maandag 6 maart a.s. tussen 9.00 en 12.00 uur en tussen 14.00 en 16.00 uur terecht bij de Gemeentelijke Sociale Dienst op het adres Simpelhuisstraat 1. "Tafeltje Dekje" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen en zieken, die zelf niet voor een war me maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maan dag en donderdag tussen 8.45 en 9.15 uur worden besteld. U kunt hiervoor bellen met nummer 01180 - 38470. Het bezorgen ge beurt ook op deze dagen. Menu van 6 maart 1989 tot en met 11 maart 1989. maandag cordonbleu, bloemkool, migon- nettes dinsdag gehakt, erwten/wortelen, puree woensdag karbonade, tuinbonen, aard appelen donderdag saucijsjes, rode bietjes, aard appelen vrijdag kabeljauw, wortelen, aard appelen zaterdag macaroni met ham en kaas Aan de suggesties de wijkvereni- gingen meer bij de inspraak te be trekken en meer met de inspraak "de wijk in te gaan" kan tege moet worden gekomen. Dit is mo gelijk door - waar dat nog niet zou gebeuren - de wijk vereniging ook afzonderlijk van een in spraakproject in kennis te stellen en uit te nodigen voor een in spraakbijeenkomst, die zo moge lijk ook in de betreffende wijk ge houden zou moeten worden. Een wijkvereniging kan echter niet in de plaats treden van indivi duele sprekers. Tot slot geven de burgers een slecht rapportcijfer voor de mate waarin men na de inspraak wordt geïnformeerd over de resultaten, eventuele wijzigingen en de verde re besluitvorming. Meer aandacht zou geschonken moeten worden aan de wijze én het tijdstip (niet te lang na de inspraak) waarop deze informatie wordt verstrekt aan zowel insprekers als niet- insprekers. In een van de volgende gemeente raadsvergaderingen komt de "Evaluatie Inspraakverordening Middelburg" aan de orde. Het complete evaluatierapport ligt dan ter inzage bij bureau Voor lichting. U wordt hierover tijdig geïnformeerd op deze pagina. Iedereen die aan de enquête heeft meegewerkt, insprekers en niet- insprekers, wordt namens het ge meentebestuur van Middelburg hartelijk bedankt voor de mede werking. Iedereen weet wel dat Middelburg samen met de zustersteden Folkesto ne, Vilvoorde en Nagasaki een ontwikkelingsproject op de Kaapverdi- sche Eilanden heeft geadopteerd. Hieronder treft u daarom weer nieuws uit Kaap Verdië aan. In de haven van Mindelo zou gifafval worden gestort. De Kaapverdiaanse Eilanden hebben geweigerd een contract van 65 miljoen dollar te ondertekenen met een consortium van westerse landen, waaronder de Verenigde Staten en Australië. Dit contract zou deze landen het recht gegeven hebben hun (giftig) industrieel afval te dumpen op Cabo Verde. Dit werd onthuld door de Kaapverdiaanse krant Tribuna met als titel 'Industrieel afval, nee, bedankt!' Volgens deze partijkrant had een in een Londen gevestigd bedrijf zich met een voorstel tot de Kaapverdiaan se regering gewend. Cabo Verde zou elke week 50.000 ton industrieel afval ontvangen voor een periode van tenminste vijf jaar. Het afval zou in Cabo Verde's belangrijkste haven, Mindelo, worden gelost vanwaar het zou moeten worden 'vernietigd', opgeslagen of bewerkt voor hergebruik'. Volgens de Tribuna stond het bedrijf (Bis Import-Export Ltd) klaar een contract te tekenen met de overheid, als ook al het benodigde materiaal te leveren. De contacten met de Kaapverdiaanse autoriteiten waren gelegd via een tussenpersoon, een voormalig Portugees ontwikkelingswerker die connecties had met een bedrijf dat handelde in industrieel afval. In september waagde het Franse dagblad Le Monde zich al aan de voorspelling dat alle voorwaarden aanwezig waren voor een sprink- haneninvasie in het noorden van Afrika. Deze voorspelling lijkt uit te komen. Soedan, Mauretanië en Senegal hebben al hulpaanvragen ingediend ter bestrijding van de sprinkhanenplaag. Marokko, Al gerije, Tunesië, Libië, Nigeria en Saoedi-Arabië bereiden zich voor op de te verwachten invasie die ernstiger dreigt te worden dan die van 1987. Alhoewel de FAO (de Voedsel en Landbouw Organisatie van de Verenigde Naties) al vanaf 1986 aan de alarmbel heeft getrokken, is de internationale gemeenschap niet verder gekomen dan een ad hoe strategie. Een meer algemene strategie is echter van groot be lang om een invasie te kunnen voorkomen. Misschien staat u er niet bij stil, maar het stelen van fietsen is een dagelijks terugkomende gebeurte nis. Uw fiets is wellicht nog nooit gestolen, waardoor u er niet bij stilstaat, dat het u ook kan overkomen. "Oh, ik moet eventjes in deze winkel zijn", horen wij mensen wel eens zeggen en misschien her kent u zichzelf hierin? "Voor vijf minuutjes kan het wel". Maar net in dat moment van "eventjes", kan er wel iemand met uw fiets vandoor gaan. Dan staat u wel met een tas vol boodschappen. Vandaar het spreekwoord: "Voorkomen is beter dan genezen". De bewaakte fietsenstalling, op hét Zusterplein, "Delta Cycle" is er voor u. Tegen een geringe ver goeding 0,75) kunt u met een gerust hart uw fiets achterlaten. De medewerkers dragen er zorg voor, dat u bij terugkomst, ge woon weer op uw fiets kan stap pen en naar huis kan keren. De fietsenstalling bestaat inmiddels al zo'n 2Vi jaar en de klanten kring groeit gestaag met mensen die het zekere voor het onzekere nemen en gezien de reakties tot volle tevredenheid. "Daarnaast vallen ook de gereno veerde openbare toiletten onder de fietsenstalling. Tegen een klei ne vergoeding (f 0,25) kan een ie der gebruik maken van de open bare toiletten. De medewerkers zorgen er dagelijks voor, dat de toiletten schoon en fris zijn. Vandaar dat de medewerkers van de bewaakte fietsenstalling u langs deze weg willen uitnodigen de proef op de som te nemen en gebruik te maken van haar dien sten. De bewaakte fietsenstal ling/openbare toiletten zijn ge opend tijdens winkeldagen van een kwartier voor tot een kwartier na openingstijden van de winkels. De opmars van de sprinkhanen in de Sahel. De situatie is erg verschillend met die van 1987. In 1987 trokken de sprinkhanen, na zich in grote ge tale vermenigvuldigd te hebben in Ethiopië, naar Soedan en daarna naar de bergen in de Sahara. In de herfst waren ze in Niger, Mali, het zuiden van Algerije, Marokko en Mauretanië aangekomen. In mei 1988 daalden de sprinkhanen via de Sahel weer af naar Tsjaad, Soedan en het noorden van Ethio pië. Gedurende deze zwerftocht lieten ze grote aantallen van hun soortgenoten en eitjes achter. Nu worden de Sahel en de Magh reb (dit gebied omvat Marokko, het noorden van Algerije en Tu nesië), waar de sprinkhanen zich binnen .15 dagen vermenigvuldi gen als gevolg van de herfstre gens, bedreigd. Het klinkt vreemd, maar de over vloedige vegetatie zou wel eens het einde kunnen betekenen voor de sprinkhanen. De insecten be vinden zich momenteel in het noorden van de Sahel. De zwer men sprinkhanen hebben zich op gesplitst in kleine groepen die en kele hectares beslaan en dat wil zeggen slechts 10% van het be trokken gebied. Op die relatief kleine stukken grond telt men duizenden larven en honderden volwassenen insecten per m!. De ze gebieden kunnen effectief besproeid worden met een heli copter of een klein vliegtuig. Men hoopt er nu op dat deze sprinkhanen zich volledig zullen volvreten en zich niet verder zul len verspreiden. Mochten ze zich binnen een a twee maanden ver plaatsen naar het zuiden van de Sahel, dan zouden ze daar al ge oogste velden vinden en het dan heersende droge seizoen zou de zwermen aanzienlijk uitdunnen. Aan de andere kant is het bijna zeker dat een deel van de sprink hanen die zich in de Sahel bevin den binnen 10 dagen naar de Maghreb vliegen. Op hun tocht pikken ze hun soortgenoten op die in Mauretanië zijn geboren. Er zijn al sprinkhanen gesigna leerd in het uiterste zuiden van Marokko. Anderen zullen via Mali en Niger binnenvliegen. Als de zwermen niet al te rijk zijn zul len de Maghreb-landen niet al te veel moeite hebben met de bestrij ding van de insecten. Vorig jaar is immers de plaag met succes besteden. Burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend, dat zij voornemens zijn: A. met toepassing van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening vrijstelling te verlenen van: 1. het bestemmingsplan Dauwendaele IA, teneinde de bouw mogelijk te maken van een nieuwe frites-kraam aan de Mean derlaan (nabij BP-motorbrandstoffenverkooppunt en Mean derflat); 2. het bestemmingsplan Breeweg, teneinde de bouw mogelijk te maken van een woning aan de Koninginnelaan (nabij de ijs baan/camping); B. met toepassing van artikel 18a van de Wet op de Ruimtelijke Ordening vrijstelling te verlenen van het bestemmingsplan Kla- renbeek III, teneinde de bouw mogelijk te maken van een ber ging en schutting op het perceel Trix Terwindtstraat 43. De bouwplannen met bijbehoren liggen met ingang van vrijdag 3 maart 1989 gedurende veertien dagen voor een ieder ter ge meentesecretarie ter inzage. Gedurende deze termijn kunnen bezwaren worden ingediend bij burgemeester en wethouders, Postbus 6000, 4330 LA Middelburg. Vaststelling voorbereidingsbesluiten De burgemeester van Middelburg maakt bekend, dat de ge meenteraad in zijn vergadering van 20 februari 1989 een voor- bereidingsbesluit, als bedoeld in artikel 21 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, heeft vastgesteld voor: a. een perceel aan de Koninginnelaan, zoals aangegeven op te kening S181-43 d.d. december 1988; b. een perceel aan de Meanderlaan, zoals aangegeven op teke ning SI 30-49 d.d. december 1988. De besluiten treden in werking op 3 maart 1989 en liggen met de daarbij behorende tekeningen en pré-adviezen ter inzage bij de afdeling algemene zaken van de gemeentesecretarie. Burgemeester en wethouders hebben besloten hun besluit van 13 december 1988, nr. 88/8566/PM, voor wat betreft het gestelde onder punt II en III (aanwijzing van een invalidenpar keerplaats op het Hofplein, ter hoogte van perceel nr. 20), in te trekken, omdat er in de parkeerbehoefte van de betrokken inva lide op een andere wijze wordt voorzien. Burgemeester en wethouders hebben besloten het parkeren te verbieden voor een op het wegdek van de De Ruyterstraat aan geduid parkeervak, gelegen voor het perceel De Ruyterstraat 69, behalve voor de invalide waarvoor de parkeerplaats is bestemd. Tegen deze besluiten kan iedere belanghebbende binnen 30 da gen na heden beroep instellen bij de Kroon. Het beroepschrift moet worden gericht aan Hare Majesteit de Koningin, dóch moet worden ingediend bij de Commissaris van de Koningin in Zeeland, Sint Pieterstraat 42 te 4331 EW Middelburg. Het volle dige verkeersbesluit ligt bij het bureau Voorlichting, Stad huisstraat 2 te 4331 PK Middelburg ter inzage. Maar er zal altijd een deel van de sprinkhanen overleven, hoe goed ze ook bestreden worden. In de komende maanden zullen de lan den dus met een erg onoverzichte lijke situatie te maken hebben, die veel moeilijker te controleren is dan een situatie waar zich duide lijk lokaliseerbare concentraties insecten bevinden. Tot elke prijs moet worden vermeden dat de getroffen gebieden zodanig bespoten worden dat er in de toe komst niets meer wil groeien. Nu de hulpaanvragen van alle kanten binnenstromen zal het voor de FAO moeilijk zijn niet over te gaan tot besproeiing. Natuurlijk, er moet snel gehandeld worden. Maar de FAO en haar lidstaten zullen eerst ernstig moeten over leggen alvorens te komen tot een globale strategie ter bestrijding van de sprinkhanen.

de Faam | 1989 | | pagina 7