Veel activiteiten in nog jong bedrijf Eerste lespakketten voor basisonderwijs overhandigd DOK promoveert Oogtrainingen nemen oorzaak weg zonder dat bril nodig is Pepsi proef in Miro Uitbundige jurken doen het goed 1 Nieuwe Senioren wijzer op NS-stations Herder bv waarborgt privacy Der Boede Swinkels licht voor over arbeidscontracten Na cursus steigerbouw verzekerd van een baan 'Mensen knappen af op rotzooi die te koop is' Uitzendbureau Keser: boekje open over eigen cursussen Ogen moeten werken NOS-masterclass ANWB onderzoekt bereikbaarheid stations voor gehandicapten Gerda Bontenbal begint telefonische boodschappendienst Het pakket Rentex/Zeetex concentreert fabriek in Goes NIEUWE METHODE OOGCORRECTIES BIJ HARDY Flessen Cola Woensdag 1 maart 1989 DE FAAM - DE VLISSINGER Frank Hardy van Hardy Optiek in Vlissingen mag zich sinds kort optoloog noemen. Met de kennis die hij nu in huis heeft kan hij een trainingsprogramma met klanten uitvoeren, waar door ogen beter functioneren. Een bril is daardoor minder snel nodig. Met het diploma ontwikkelingsoptometrie op zak rekent de opticiën aan het Bellamypark af met de diep gewortelde ge dachte dat iemand die slecht ziet per definitie een nieuwe bril nodig heeft. Cora Zuidema van SZ. MODESHOW EN CURSUSSEN VAN SZ Ontwikkelingsoptometrie is de afgelopen 25 jaar ontwikkeld in Amerika. Ze is vooral gericht op kinderen met - soms verborgen - leesproblemen. Frank Hardy: „Ik ben ermee begonnen omdat mijn eigen zoontje Michiel problemen had op school. Maar bij alle soor ten testen kwam hij er goed uit, terwijl de schoolproblemen ble ven. Hij kreeg zelfs een LOM- advies. Op een congres kwam ik toen een bevriende Amerikaan tegen. Die vertelde over deze me thode, die in zijn land algemeen aanvaard is. Ook de proftennisser John McEnroe is op deze manier behandeld. In Nederland kijkt ie dereen er wat sceptisch tegen aan. Vooral medische mensen vinden het een soft gebeuren". De grondgedachte van de trai ning is dat niet alleen de ogen moeten werken. De ogen worden gezien als onderdeel van een vi sueel systeem. Als iemand niet goed ziet kan dat liggen aan een foutje in het verwerkingsproces van netvlies naar de hersenen, of aan het oog zelf. Of misschien aan de vertaling van het beeld naar de bijbehorende motoriek (uitwijken als iemand de straat oversteekt bijvoorbeeld). De kunst is om te zoeken waar de storing zit. En om die storing door bepaalde oefeningen te ver helpen. „Deze theorie wijkt nogal af van de normale ideeën over oogcor recties", stelt Hardy vast. „Maar in feite is een bril of lenzen symp toombestrijding. Met deze trai ningen neem je de oorzaak weg. Soms is dan nog wel een bril no dig, maar je leert beter met je ogen omgaan. Je kan 's avonds nog de ondertiteling op TV zien als je een hele dag achter het scherm hebt gezeten. Ook men sen met bijvoorbeeld een lui oog, schele ogen, of moeheid in de ogen zijn dus met trainingen gebaat". De trainingen worden boven de zaak gedaan. De kindvriendelijke ruimte heeft een soort compu terspelletje, een trampoline en een evenwichtsbalk. Daarmee worden de reflexen bekeken en getest of de cliënt beelden kan onthouden. Vreemde attributen voor een opticien, zou je zeggen. „De ogen als zintuig zijn een spil voor zaken als evenwicht, horen en voelen. De coördinatie daar van is bij sommigen niet hele maal goed. Aan de hand van de combinatie springen en tegelijk een kaart aan de muur lezen kun je die storing ontdekken en ver helpen. Als je het zo ziet zijn het heel logische attributen'. Sinds de methode een week of drie geleden op de tv was te zien in een actualiteitenrubriek loopt het min of meer storm. Wat ge beurt er als de belangstelling zo doorgaat? Hardy denkt dat het met die stormloop op zijn zaak wel mee zal vallen. „Een moeilijk heid is dat de methode in Neder land niet erkend is. En dus ook niet in het ziekenfonds of verze kering zit. In het buitenland is dat anders. In België wordt het gedo ceerd aan de medische universi teiten. Eén van de veertien anderen in Nederland die dit doen heeft overigens zijn opticiënzaak afgestoten en zich in de optolo- gie gespecialiseerd. Ik denk niet dat het bij mij zo ver komt". Modeadviesbureau SZ verzorgt vrijdag 3 maart in de eigen zaak aan de Loskade 9 in Middelburg een modeshow. Ook de eigen vi- sagistes en de eigen kapper doen mee aan deze show. De geshow de kleding en accessoires zijn uit de eigen collectie. Die is voorna melijk te typeren als zakelijke ba- siskleding en een deel gelegenheidskleding, aangevuld met accessoires. Cora Zuidema, de spil van SZ, hecht aan persoonlijke aandacht: „Ik wil geen show waar iedereen twee uur statisch zit te zitten. De mensen moeten weten wat ze er mee kunnen". Een show met veel tekst en uitleg dus, die overi gens naast Middelburg ook ande re delen van Zeeland, Utrecht en Rotterdam aandoet. De show is maar één van de vele activiteiten van het nog jonge be drijf. Zuidema verzorgt sinds kort naast lezingen en bedrijfscursus- sen ook een masterclass presen tatie voor de NOS tv-presentatoren. In het zelfde kader - zij het meer voor leken - staat voor het eerst een cursus Presentatie voor ba liemedewerkers, secretaressen en een cursus voor mannequins en dressmen op het programma. Ook daarbij wordt sterk op de kwaliteit gelet. In beide cursus sen is bijvoorbeeld de gedragsco de een vitaal onderdeel. „In beide gevallen wordt je ingehuurd door een bedrijf", legt Zuidema uit. „En dan moet je je ook als het vi sitekaartje van dat bedrijf kunnen presenteren. Vaak wordt dat on voldoende onderkend. We krijgen ook vaak aanvragen vanuit be drijven zelf om hun visitekaartjes bij te schaven. Beide cursussen beginnen half maart. Frank Hardy en zijn zoontje Michiel in de testruimte boven de zaak. ROMANTISCHE BRUIDSSHOW FIESTA Strakke lijfjes en stroken. Dat is de nieuwe lijn van Bruidshuis Fiësta in Mid delburg. Ro mantiek vierde dus hoogtij in de foyer van de Middelburgse Schouwburg af gelopen maan dagavond. De cocktailkleding voor de mede feestvierders waren min of meer gekleurde en soms verkor te versies van de bruidstoilet ten. Opvallend was dat de her enkostuums juist recht en zonder veel poespas gesne den waren. De meeste jur ken hadden bo ven een nauwsluitend, ingerimpeld lijfje tot op of zelfs beneden de heupen. LU z UJ 0 CC 3 Q LU LL Zo kan men knielang, recht, schouderbandjes ten huwelijk en splitjes opzij, trok ook veel schrijden vol- bijval. gens het Mid delburgse Bruidshuis Fiësta. kleurige variant, waarin de heren meededen met een roze overhemd. Niet alleen haaraccessoires, tas jes, sluiers en handschoentjes horen bij het bruidstoilet. Een 'showbruid' tilde onder enig ge- gniffel in de zaal de jurk op om de fraaie kouseband te laten zien. Die hoort niettemin gewoon bij het bruidstoilet. Om een compleet scala aan mo gelijkheden voor de Grote Dag te laten zien, werkten ook Fleur 2000 (bloemen), Foto Verschu ren, Taxi Blanker en juwelier Min- derhoud (allen uit Middelburg) mee. De mannequins van het Bergen op Zoomse bureau Bo Bix bleken een goede keus. Het pu bliek bleef bewonderend en soms een beetje nostalgisch kijken. En zo hoort dat bij een bruidsshow. De Nederlandse Spoorwegen mogen dan keihard aan image-verbetering werken, wat de gehandicapten betreft krijgen ze een dikke onvol doende. De ANWB gaat nu op grond van klachten van ge handicapten een onderzoek instellen naar de bereikbaar heid van de stations. De bond heeft daarvoor een oproep geplaatst. De ervarin gen van minder-validen, die vaak op openbaar vervoer zijn aangewezen, worden daarna verwerk in een 'Gebruikers rapport NS Stations'. Daar mee kunnen dan tevens suggesties worden gedaan die kunnen leiden tot verbete ring van de reis- en ge bruiksmogelijkheden. Voor reacties heeft de ANWB een (gratis) antwoordnummer geopend waar de op- en aan merkingen naar toe kunnen worden gestuurd. Het adres: ANWB Verkeersafdeling, Ant woordnummer 10, 2509 XA Den Haag. OPEN DAG EN CURSUS VOOR WINNAAR TYPE WEDSTRIJD Het Uitzendbureau Keser in Vlis singen vertelt tijdens de open dag op maandag 6 maart meer over zijn opleidingsmogelijkheden voor secretaressen en typistes. Er is namelijk - aldus Keser in Vlissingen - een enorme behoef te aan secretaressen en typistes die kunnen omgaan met moder ne kantoorapparatuur zoals tekstverwerkers en personal computers. De open dag begint om 14 uur en is twee uur later af gelopen. Medewerkers van Keser verzor gen tijdens de open dag de monstraties van de cursussen. Verder wordt verteld wat de cur sus inhoudt en de plaats en data worden bekend gemaakt. Bezoe kers kunnen meedoen aan een typewedstrijd op een 'gewone electrische machine. De winnaar krijgt een cursus tekstverwerking als prijs. Keser verzorgt al vier jaar in het eigen opleidingscentrum twee daagse cursussen. Daarbij kan de cursist kiezen uit een aantal mo gelijkheden. Er is een tweedaag se cursus tekstverwerking, een opfriscursus typen, een Ms-Dos- cursus. Deze cursussen zijn over igens niet gratis. Uitzendkrachten en bedrijven krijgen korting. Houders van een 60+ Senio- renkaart kunnen per 1 april aan staande 's avonds en in het weekend extra voordelig per trein reizen. Volgend jaar ver valt echter de korting in de och tendspits. Dat zijn de belangrijkste nieuw tjes uit de negende Seniorenwij- zer, die vanaf 1 maart gratis aan alle NS-loketten verkrijgbaar is. De krant geeft informatie en tips voor treinreizende 60 ers en bevat ditmaal een kleurige jubi leumuitgave. Daarin wordt aan- Met een vaak schuine inzet begonnen dan wijdvallende stroken of een eenvoudige inge- plooide onderkant. De schouders werden meestal verborgen in grote pofmouwen waaronder nauwsluitende gazen ver- lengstukjes kwamen. Het geheel werd dan gelardeerd met paillet ten, applicaties, pareltjes, strass of kant. Of alles tegelijk. Daarnaast waren er ook een paar jurken in charleston stijl. Dus met een verlaagde taille en stroken tot op de knie. Daarbij werd ge kozen voor gewone accessoires in plaats van een haarband met veer. Een jurk in art deco stijl, Eén van de eenvoudige mo dellen voor niettemin een lief tallige bruid. Het grootste deel van het publiek schaarde zich toch achter de Kei zerin Sissy-jurken. Volumineuze rokken met roze rozetjes die de strook ophouden, pofmouwtjes, V-halzen opgevuld met kant. Er was zelfs een roze en een zalm- Zeeland heeft nu ook z'n telefoni sche boodschapsdienst. Gerda Bontenbal van La Trouvaille, een organisatie en promotiebureau, is er mee begonnen. De naam van het nieuwe bedrijf is Servius Zeeland. Vorig jaar onderzocht Gerda Bon tenbal de haalbaarheid van een telefonische boodschappen dienst. De uitslag was positief. Vooral éénmanszaken kunnen er voordeel van hebben, legt ze uit. De werking is met de moderne communicatie-apparaten eigen lijk heel simpel. Via een doorkies systeem komt het telefoontje bij Servius Zeeland binnen. Er wordt dan opgenomen met de firma naam van de klant. De nieuwe onderneming houdt stipt bij - be looft Gerda Bontenbal - wie op welk moment heeft gebeld. Overigens is deze Zeeuwse dienst aangesloten bij een lande lijk operend bedrijf. Deze telefonische boodschappen dienst verleent haar service van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 21 uur. 150 JAAR SPOORWEGEN IN NEDERLAND Vertegenwoordigers van basis scholen uit gemeenten langs de spoorlijn Nieuweschans- Groningen ontvingen woensdag 22 februari de eerste lespakket ten 'Jan, Jans en de kinderen langs ijzeren wegen' uit handen van NS-directeur drs. A.M. Messing. Aanleiding voor het uitbrengen van het lespakket is het jubileum 150 jaar Spoorwegen in Neder land. Bij de uitreiking waren leer lingen en begeleiders van een groot aantal basisscholen aanwe zig. Voor hen reed een extra trein van Nieuweschans naar Gronin gen en terug. Voor het lespakket bestaat veel belangstelling. De Spoorwegen hebben inmiddels aanvragen van ruim 1700 basisscholen ontvan gen, die totaal 70.091 albums en 2000 docentenhandleidingen bestelden. De verzending naar de betreffende scholen is begonnen. Aangezien de besteltermijn nog niet is verstreken en er op de Na tionale Onderwijs Tentoonstelling extra aandacht aan het lespakket zal worden besteed verwachten NS, dat het uiteindelijke aantal aanvragen ruim 2000 zal bedra gen. Dan zal circa 25 procent van de doelgroep van 300.000 kinde ren bereikt worden. Het album zal tijdens het evene ment 'Treinen door de Tijd', dat van 22 juni tot en met 6 augus tus aanstaande in Utrecht wordt gehouden te koop zijn. Het lespakket, dat bedoeld is voor leerlingen van de groepen 7 en 8, bestaat uit een album voor de kinderen en een docenten handleiding. Op speelse wijze worden aan de hand van de be kende personages uit 'Jan, Jans en de kinderen' onderwerpen be handeld die direkt met trein en spoorwegen te maken hebben. Zodoende ontstaan voldoende aanknopingspunten voor onder wijs in vakken als aardrijkskunde, geschiedenis, taal en rekenen. De tekeningen in het 32 pagina's tel lende album zijn van de hand van Jan Kruis, de teksten van Willem Wilmink. Herman Kakebeeke van het Centrum voor Kunstzinnige Vorming in Den Haag schreef de tekst van de docentenhandlei ding. Inmerc bv verzorgde de pro- duktie van het geheel. De kampioensploeg uit Oostkape/le. Het eerste van de badmintonver eniging DOK uit Oostkapelle is kampioen geworden in de twee de klas districtscompetitie. Auto matisch promoveert de ploeg nu naar de eerste klas van het dis trict. De kampioensploeg bestaat uit: Toby Lammers (speler-trai ner), Wayne Ravesteijn, Lia Her- sevoet en Nonna Verhage. dacht besteed aan '150 jaar Spoorwegen' en in het bijzonder aan 'Treinen door de Tijd', het evenement dat van 22 juni tot en met 6 augustus in Utrecht wordt gehouden. Bovendien is in de bijlage een tiental tips met kortingbonnen voor nostalgi sche trips opgenomen. De Goese wethouder L.H. de Leeuw sloeg vorige week don derdag officieel de eerste paal voor de nieuwe fabriek van Ren tex/Zeetex. In dit gebouw zullen de fabrieken in Roosendaal en Goes worden geconcentreerd. Nog dit jaar verhuist het Goese bedrijf naar de nieuwbouw aan de Verrijn Stuartweg en volgend jaar zal Roosendaal overkomen. Het totale gebouw beslaat 4500 m2, is zeven meter hoog en kost zes miljoen gulden. Rentex/Zee tex distribueert wekelijks 100.000 artikelen (linnenverhuur) voor de verzorging van 10.000 mensen in de gezondheidszorg en in bedrijven. Deze Zeeuwse onderneming biedt werk aan on geveer 300 mensen in Middel burg, Bergen op Zoom, Goes, Roosendaal en Rotterdam. In de nieuwe fabriek komen 110 men sen te werken. Dankzij een gift van Herder bv in in Middelburg (machinefabriek) kunnen de bewoners van De Vliedberg en Ter Poorte in het verpleeghuis Der Boede in Kou- dekerke zich voortaan afzonde ren. In beide gebouwen zijn hoekjes gecreëerd dankzij dub beldikke vouwwanden. Daarmee wordt de bezoekers vol doende privacy geboden. Herder schonk deze wanden naar aanlei ding van het 40-jarige jubileum, vorig jaar. Aan relaties werd ge vraagd geld te storten op een re kening in plaats van cadeaus te geven aan het jubilerende bedrijf. Directeur Jan Swinkels van het Gewestelijk Arbeidsbureau Wal cheren vertelt dinsdag 7 maart over wat er allemaal in een ar beidscontract moet staan. Hij doet dat op uitnodiging van de Kamer van Koophandel in Hotel Goes vanaf 15.30 uur. Een goed personeelsbeleid is de basis van een onderneming. Een ondernemer kan een arbeidscon tract evenwel niet zomaar invul len. Daar zijn wettelijke eisen aan gesteld. En bepalingen in het contract die in strijd zijn met de wet hebben geen rechtsgeldig heid. Swinkels doet die dinsdag middag uit de doeken wat er wel en niet mogelijk is en in welke si tuatie wat het beste is. Ook het ontslagrecht zal onder de loep worden genomen. Wie deze voorlichtingsbijeenkomst Arbeidscontracten' wil bezoeken, dient zich van te voren op te geven bij W.A. Korstanje van de Kamer van Koophandel, 01180-35536. MTS KREEG 'OEFENSTEIGER' Wie een cursus steigerbouw volgt is verzekerd van werk. Dat meldt het steigerbouwbedrijf Mobuco-Vlissingen bij de over dracht van een 'oefensteiger' aan de MTS in de Scheldestad. Vorige week vrijdag werd een door MTS-leerlingen gebouwde steiger op veiligheid en deugde lijkheid gekeurd. Het materiaal was beschikbaar gesteld door de steigerbouwfirma. Omdat Mobu- co vindt dat steigerbouw 'een ondergeschoven kindje' was in het lessenpakket, schonk de on derneming de steigeronderdelen aan de gemeentelijke school. „Er is een structureel gebrek aan goeie steigerbouwers", meldde Mobuco-manager E. van der Kleij. „Wie op dit moment een CVV-opleiding steigerbouw volgt, heeft de garantie na een positie ve afronding onmiddellijk aan de slag te kunnen", voegde hij er aan toe. Flessen cola over nieuwe kussens. NIEUW TUINMEUBELCENTRUM IN MIDDELBURG Het buitenleven neemt in ons land een steeds grotere plaats in. Het aanbod van tuinmeubelen met bijpassende attributen als kussens, parasols, lampen en ta felkleden wordt als gevolg daar van ook groter. Op deze tendens speelt de speciaalzaak van Cees Harinck aan de Korte Geere in Middelburg duidelijk in. Donder dag 23 februari ging deze winkel voor het buitengebeuren open voor het publiek. „De mensen knappen steeds meer af op de rotzooi die er op dit gebied te koop is", zegt de jonge Cees Harinck, die vorig jaar al een zaak in tuinmeubelen in Goes opende. „Na een goedkoop tuin setje, dat na een paar jaar al ver kleurd is, wil de klant toch kwaliteit. Ik voer alle goede mer ken, maar ben gespecialiseerd in Hartman tuinmeubelen. Daar zit vijf jaar garantie op, ook tegen verkleuring. Je betaalt iets meer, maar hebt er ook jaren langer ple zier van". meubelen bijpassende kussens, die hij speciaal laat maken. „Mijn kussens en parasols hebben een zogenaamde Scotchgard- behandeling ondergaan, die hen voor altijd vuil-, vet- en water afstotend maken". Als bewijs giet hij lachend een halve fles co la over een kussen, dat net uit de verpakking komt. De druppels vallen er stomweg af en het uiter lijk blijft als nieuw. De winkel eigenaar: „Dit procédé is uniek voor Zeeland en afkomstig uit Amerika. Deze demonstratie kost ons flessen vol frisdrank, maar dat hebben wij er graag voor over, want het is zeer over tuigend". Als extra service worden alle ge kochte tuinmeubelen gratis thuis bezorgd over geheel Walcheren. Tuinmeubelcentrum C.Harinck in Middelburg is dagelijks geopend van 9 tot 18 uur. Maandags vanaf 13 uur en uiteraard ook op de donderdagse koopavond. Cees Harinck levert bij alle tuin- Om het winkelplezier te verhogen, zo heet het. Daarom komt een Pep- si Cola-team naar Vlissingen om het in „het Miro Center nog gezelli ger te maken. Van donderdag 9 tot en met zaterdag 11 maart is de Pepsi-ploeg in het winkelcentrum, ledereen kan de uitdaging aanne men en z'n eigen smaak laten beslissen, aldus een woordvoerder van het Miro Center.

de Faam | 1989 | | pagina 21