Kerken verdiepen zich in milieu earlier 's Morgens vroeg zag ik de hele week op me afkomen' Oostaziatische muziek centraal in De Paraplu Internationale in Gehoorzaal VERBOUWINGSUITVERKOOP verspuy MOTORRIJLES? Massa-loop van Dynamo ZCAD begint praatgroep voor kinderen van aan alcohol verslaafde ouders Di iru i Wat een Prachtige dijuu koiiektie handtassen en schoudertassen! BIJOU SERVIEZEN J/f CARLIER...NET IETS BETER HUISHOUDBEURS instappen maar! Happy Buccaneer 10 tot 50% korting Zie onze advertentie elders in dit blad. V prijs: f 37,50 p.p. inclusief entree PZC WEEKBLADEN MULTICULTUREEL MUZIKAAL JONGERENPROJECT STRESS BIJ OUDERE DOCENTEN Kribbig Saai pPERIJ-HAPPer DONDERDAG 2 MAART uziekcentrum Tholen THEMA VROUWENSTR/JD; IEDERS STRIJD Workshops Foto's hoek Lange Delft 44/ Segeersstraat Middelburg "Sfeervol tafelen" SERVICE KWALITEIT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG 01180-13221 90e JAARGANG NUMMER 9 1 MAART 1989 In het Conciliair Proces van de kerken wordt veel aandacht be steed aan de 'Heelheid van de Schepping'. Natuur en milieu vraagstukken staan momenteel dus sterk in de belangstelling bij de kerken. In de Middelburgse Stadsschouwburg wordt daarom vrijdag 3 maart een studiedag Kerk en Milieu gehouden. Het programma begint om 13.30 uur. Dr. ir. W. Beeftink, tot voor kort wetenschappelijk medewer ker bij het Delta-Instituut voor hydro-biologie in Yerseke, geeft een inleiding over het typeren van de milieucrisis. Drs. H. Kieft, stafmedewerker van het De Middelburgse atletiekvereni ging Dynamo houdt zaterdag 4 maart voor de tweeëntwintigste keer een massale prestatieloop in het duingebied van Oranjezon. Burgemeester H. Hietkamp van Domburg geeft om 14.30 uur het startsein aan de Oostkapelse Duinweg. Het programma bestaat uitt.een jeugdloop van vijf kilometer en een prestatieloop over vijf, tien en vijftien kilometer. De deelne mers kunnen onderweg zelf de te lopen afstand bepalen. Wie de dienstencentrum van de gerefor meerde kerken in Leusden spreekt over 'Heelheid van de Schepping'. Van 15 tot 16 uur wordt er in kleinere groepen over de stellingen van de sprekers ge discussieerd. De studiedag is op poten gezet door het Consulentschap Natuur- en Milieu-educatie, het Gerefor meerd Sociaal Centrum in Zee land, de Provinciale Diakonale Kommissie Nederlands Hervorm de Kerk en de Stichting Katholiek Maatschappelijk Aktive- ringswerk. loop binnen de (ruim) gestelde tijd aflegt, ontvangt een herinne ringsmedaille. Inlichtingen zijn verkrijgbaar via de telefoonnum mers 01180-27067 en 01188-2084. vertrekdata: zaterdag 1 april 1989 dinsdag 4 april 1989 donderdag 6 april 1989 Aankomst te Amsterdam 10.30 uur. Vertrek 17.00 uur. Informatie en boekingen: Reisbureau: Opril Grote Markt 2 4461 AK Goes Tel. 01100-20280 lop zaterdag geopend van 08.30-15.30 uur) Touringcarbedrijf: Elektraweg 9 4338 PK Middelburg Tel. 01180-15015 lop zaterdag kantoor gesloten) HfeSSa Oplage: 23.155. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Vlissinger. Totale oplage 46.605 Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. 01184-84245. Advertenties: Markt 51, postbus 5017, 4330 KA Middelburg, tel. 01180-81000. Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. 01184-84000. Redactie: Bettie Hollestelle, 01180-81170 en Ad Hanneman, 01180-81171. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg. Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties maandag 17.00 uur. De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 160.480. Uit een tussentijds rapport van het Instituut voor Onderzoek van het Onderwijs blijkt dat oudere, meer ervaren docenten vaker last van stress hebben dan hun jongere collega's. De be langrijkste oorzaken zijn tijdgebrek en het ontbreken van maat schappelijke waardering. Riet Hoveijn uit Goes is met haar zesenvijftig jaar zo'n oudere, ervaren docent. Ze stond dertig jaar full time voor de klas. Sinds augustus vorig jaar werkt ze part-time. Omdat het allemaal te veel werd. Riet Hoveijn is beslist niet het ty pe 'zielige zeurpiet'. Als docente Frans én als schooldecaan zette ze zich met veel plezier volledig voor haar vak en de school in. De laatste jaren kwam daar verande ring in. De hoeveelheid werk werd groter, het aantal leerlingen per klas nam toe, overheidsregels bleven komen en gaan. De be trokkenheid bleek te groot. „Ik sliep wel. Maar als ik 's morgens vroeg wakker werd, zag ik de he le week op me af komen. Je moet dit nog regelen, dat nog doen, daar kom je nooit ,meer doorheen... Na de grote vakantie werkte ik ongeveer twee weken op m'n gemak. Daarna kwam dat jachtige gevoel weer". De gevolgen laten zich raden. „Moe, prikkelbaar, chagerijnig, terwijl dat toch helemaal niet in m'n aard ligt. Natuurlijk werkt dat door in een klas. De leerlingen worden ook kribbig en zo ont staat er een vicieuze cirkel". Hoe wel Hoveijn de 'zwarte piet' niet aan het minsterie wil doorspelen, vindt ze de wisselvallige over heidsmaatregelen wel degelijk meespelen als oorzaak van stress. „De regelingen verande ren zo vaak dat docenten en lei ding ze bij wijze van spreken niet eens meer kennen". Tijdgebrek en het ontbreken van maatschappelijke waardering maken het er niet beter op. „Een baan in het onderwijs geldt in de ogen van iedereen, de mensen en de politiek als een lui baantje. Je krijgt regelmatig reacties te horen als 'Achtentwintig, negenentwin tig uur, wat zitten jullie nou te klagen'. Maar volgens de officiële berekeningen staat één school uur voor negentig minuten, als je de voorbereiding, het corrigeren en al die overlegtoestanden erbij optelt. En dan heb ik het nog niet eens over nevenactiviteiten. Als je klasseleraar bent, wordt van je verwacht dat je alle ouders van je leerlingen bezoekt. De mensen vinden het doodnormaal dat er een toneelstuk wordt opgevoerd maar ze vergeten de voorberei dingsuren na schooltijd. Toen ik m'n werktijden zelf een weekje bijhield kwam ik op zo'n vijftig, zestig uur uit". Het lesgeven is volgens de do cente Frans ook veel zwaarder dan bijvoorbeeld kantoorwerk. „Als ik voor het decanaat vijftig minuten post nakijk en folders opberg, ben ik lang niet zo moe als na vijftig minuten in een lo kaal. Zeker als je grotere klassen hebt: met de armen over elkaar zitten en opletten is er al lang niet meer bij". Dat wil niet zeggen dat de leerlingen vervelender zijn dan vroeger, voegt ze er onmiddellijk aan toe Wel vindt ze dat de ge zagsverhouding anders ligt. „Vroeger had je als docent auto matisch autoriteit. Nu moet je je gezag verdienen. Nee, ze zijn niet lastiger, wel eerlijker". En doelbewuster, wat het lesge ven een stuk minder leuk maakt. „De leerlingen zijn veel beroeps- en carrière-gerichter. Het nut van zestiende- of zeventiende- eeuwse literatuur zien ze niet meer in. En omdat je zelf geen tijd meer hebt om iets leuks voor te bereiden, vinden ze die lessen nog saai ook. Het algemeen vor mend onderwijs is te veel een vooropleiding voor iets anders Etnische jongeren op Walcheren kunnen de komende maanden terecht in buurthuis De Paraplu. In dit Vlissingse buurthuis heb ben de Stichting Ujung en het SKW een project onder de naam Gong. Het project heeft tot doel 'de identiteit van de etnische jon geren te versterken'. Op vijf za terdagse bijeenkomsten trachten beide organisaties dat doel te be- InvlOCdGII reiken. De eerste bijeenkomst wordt gehouden op zaterdag 11 maart, aanvang 19.30 uur. doestanen, Turken en Ma rokkanen. De musicus Dries Alexander be geleidt het project. Hij is een ge waardeerd kenner van de etnische muziek. Alexander wil vooral 'grensverleggend' bezig zijn. De naam Gong verwijst naar een muziekinstrument, dat in Zuid- Oost-Azië ook een symbolisch karakter heeft. De Stichting Ujung heeft als doelstelling de Aziatische muziek onder de aan dacht te brengen. Verder wil deze stichting Indische en Molukse jongeren nader tot elkaar bren gen. Dat geldt ook voor andere etnische jongeren zoals Hin- Volgens Fred Hanny, sociaal- cultureel werker van het Vlissing se SKW is de hedendaagse mu ziek niet uitsluitend gebaseerd op westerse tradities. Reggae en Afrikaanse muziek beinvloedden onze muziek nadrukkelijk. „Mo menteel doet zich het opvallende verschijnsel voor dat etnische jongeren veel belangstelling heb ben voor de muziek van hun ouders", meldt Hanny. „Wanneer deze jongeren nu zelf muziek gaan maken, mondt dit uit in een combinatie van westerse muziek en die van hun ouders". Op de slotbijeenkomst wordt de ver werkte leerstof van de vijf zaterda gen verwerkt. Voor informatie: 01184-65453. TA IJ Aagje Dekenstraat 5, 4381 RM Vlissingen Telefoon 01184-12347 Vandaag: limonade, bier, koffie 1,25 Iedere dag: 2E KOP KOFFIE GRATIS (tot 19.00 uur) Wij serveren u: belegde broodjes, snacks uitsmijters, lunches, soepen, maaltijden TOT ZIENS! gaat verbouwen en daarvoor hebben wij ruimte nodig. Vandaar dat wij ons totale assortiment muziekinstrumenten aanbieden met Enkele merken: Johannus, Domus, Viscount, Eminent, G.E.M., Yamaha, Kawai, Farfisa, Casio, Fender, Ibanez, Aria, Squier, Condor, Jupiter, Gemeinhardt enz. enz. Prijzen zolang de voorraad strekt. Hoogstraat 20-22 tel. 01660-3775 geworden. Het is niet langer een basis voor algemene en culturele ontwikkeling". Wie van zijn vak houdt, wil het ook goed uitoefenen. Perfectio nisten als Riet Hoveijn krijgen het door de vergroting van de klas sen dan ook steeds moeilijker. „Niet dat de school nou niet di rect een leerfabriek is geworden, maar het het massale maakt het moeilijker om iemand individuele aandacht te geven, terwijl de leerlingen daar juist om vragen. Voor mij persoonlijk is dat zeker een oorzaak van stress". Sinds ze een halve baan heeft, gaat het beter. „Ik heb inderdaad geen last meer van stress. Ik heb nog steeds te weinig tijd, maar dan voor andere, leukere dingen, waar ik vroeger helemaal niet aan toe kwam. Ik ben nu lang zaam aan het afbouwen. Daarom valt het me op dat ook jongere collega's zich steeds negatiever gaan opstellen. Het schijnt heel normaal te zijn dat docenten zich op zondag al beroerd gaan voelen omdat ze maandag weer naar school moeten. En dat vind ik eng". Vrouwenstrijd; ieders strijd. Dat is het Walcherse thema van de Internationale Vrouwendag, die op woensdag 8 maart wordt ge vierd in de Concert- en Gehoor zaal aan de Singelstraat in Middelburg. De dag wordt gevuld met workshops over actuele on derwerpen als Vrouwen en poli tiek en (On)Veiligheid op straat. Daarnaast staan er optredens en een produktie van Theatergroep La Maskarie op het programma. „De Internationale Vrouwendag trekt steeds meer publiek, uit alle richtingen", zegt Gwendoline Pie- terse, die namens het SKW Vlis singen zitting heeft in de organiserende Werkgroep 8 maart. „Dat komt doordat het programma van de Vrouwendag in de loop der jaren steeds alge mener is geworden. Dus niet meer alleen interessant voor fe ministen". Ook de vrije toegang maakt de drempel lager, denkt Pieterse. De werkgroep verwacht net als vorig jaar zo'n vierhonderd vrouwelijke bezoekers. Het thema 'Vrouwenstrijd; ieders strijd' is volgens de leden van de werkgroep nog altijd actueel. „Met het oog op bijvoorbeeld de 1990-maatregel is het noodzake lijk dat de positie van vrouwen verder wordt verstevigd", vindt Gwendoline Pieterse. „Vanuit de linkse hoek is de vrouwenstrijd momenteel weer erg aan de or de", vult het Middelburgse PvdA- raadslid Anneke Jacobs-van Eg- mond aan. „Men gaat er altijd maar van uit dat vrouwen die strijd alleen op moeten knappen. Maar ook mannen moeten meestrijden". Het feit dat man nen niet welkom zijn op de Vrou wendag maakt het thema volgens haar niet minder waarde vol. „De gedachtenwisseling tus sen vrouwen over zaken als poltiek en milieu is erg belang rijk", zegt Henny Hengeveld van de Rooie Vrouwen en de Vrou wenbond FNV. De Vrouwendag wordt om 10 uur geopend door Anneke Jacobs- van Egmond, die de rest van de dag als 'lady-speaker' fungeert. Tot 12.30 uur kunnen de be zoeksters onder het genot van een kopje koffie naar het Middel burgse accordeonduo De Bintjes luisteren. Na de lunch beginnen om 14 uur de workshops. Tot 15.30 uur worden de onderwer pen Vrouwen en Politiek en Blijf van m'n Lijf behandeld. Bij Vrou wen en Politiek vertellen enkele Vlissingse vrouwelijke raadsleden meer over onderwerpen als in richting van woonwijken en ge zondheid en de rol die vrouwen bij politieke beslissingen kunnen spelen. De workshop Blijf van m'n Lijf wordt verzorgd door me dewerksters van het opvanghuis. Van 15.30 tot 17 uur geven ver tegenwoordigers van de Vrou wen Advies Commissie voor de woningbouw en woonomgeving Vlissingen en Middelburg (VAC) informatie over (on)veiligheid op straat. De VAC heeft een rapport gemaakt over 'sociale veiligheid', waarin verbeteringsadviezen worden gegeven. Tussen de workshops door vertoont Ine Bloemen dia-series over het the ma. Ook vraégt ze bezoeksters direct-klaar-foto's te maken over dit onderwerp, die meteen wor den tentoongesteld. De Bintjes en de volksdansgroep verzorgen 's middags de optre dens en organiste Paula Koster bespeelt van 17 tot 18 uur en van 21.30 tot 24 uur op swingende wijze een Hammond-orgel. Om 20 uur brengt de Middelburgse theatergroep La maskarie, die overwegend uit kraamver zorgsters en kapsters bestaat, een eigen komische produktie over het rollenpatroon. Kinderop vang is de hele dag aanwezig. Voor de wat oudere kinderen is er van 14 tot 14.30 en van 15 tot 15.30 uur een poppenkast voorstelling van C. de Vos. Kinderen van ouders die regelma tig drinken - verslaafd zijn aan al cohol - voelen zich vaak heel eenzaam. Ze maken thuis dingen mee waarover ze liever niet wil len praten. Het zijn vervelende dingen, die ze van andere kinde ren niet horen. En daarom praten ze er liever niet over. Daar kan echter verandering in komen, want het Zeeuws Con sultatiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD) begint binnenkort met een gespreksgroep voor die groep. Daar kunnen de kinderen hun ervaringen kwijt. En dan zal blijken dat ze niet de enigen zijn. Drs. Jaap van der Stel is de con tactpersoon. Volgens hem kun nen de kinderen in die groep leren hoe ze zich het beste tegenover hun verslaafde ouders kunnen opstellen. Maar het belangrijkste doel voor de deelnemers aan die gespreksgroep is dat ze positie ver over zichzelf gaan denken. Van der Stel stelt dat het geen huilgroep wordt. Er is ook plaats voor gezellige dingen. En vriend schap moet er ook uit kunnen groeien. De bijeenkomsten worden ge houden in Middelburg op een tijdstip dat dat de deelnemers het beste uitkomt. Voor informatie: 01180-37640, vragen naar Jaap van der Stel. motorrijles praklgkbook rijbewijs a Er ligt een kostelijk prakti|kboekje voor u klaar dat uw lessen stap voor stap

de Faam | 1989 | | pagina 1