'Zo'n brok te lijf gaan vind ik iets machtigs' AURELIA SAXOFOON KWARTET Jaarlijkse uitvoering van OIMDA Life on Grey in Midgard Arme rijke Cecilia en de misdaad Zweedse klanken in Schouwburg Quite Simple in De Piek Poltergeist III:, Vrouwen half geld Nieuwe Snaar met Hackadja Nieuwe editie Popinfoboek 2 T/M 8 MAART IN MIDDEN ZEELAND Kern DE KUNSTENAAR GESPROKEN Diversiteit Vogels Covers van Hot Legs Boogie Band Vlissingen Vestzaktheater zondag 5 maart 16.00 uur Johan van der Linden - sopraansaxofoon André Arends - altsaxofoon Arno Bonikamp - tenorsaxofoon Willem van Merwijk - baritonsaxofoon Schmitt - Van Keulen - Smimov - Debussy - Rivier fff M f A Woensdag 1 maart 1989 DE FAAM - DE VLISSINGER ®SÏ lïï lüf WE lïï Hï Balans 17 exposeert nieuwe aanwinsten De gemeente Middelburg heeft werk van veertien Middelburg se kunstenaars aangekocht. Een gedeelte daarvan wordt op genomen in de Middelburgse kunstuitleen. Alle werken zijn tot en met zaterdag 25 maart te zien in de expositietruimte van Balans 17. Tot 1987 kreeg de kunstuitleen er maandelijks tientallen kunst werken erbij. Toen de Beeldende Kunstenaars Regeling (BKR) werd afgeschaft, was dat in één klap afgelopen. Het BKR- Centrum Balans 17 had toen al zo'n zesendertighonderd werken verzameld, maar de behoefte aan nieuw werk bleef. Kunstenaars blijven zich tenslotte verder ont wikkelen en die ontwikkeling moet op de voet gevolgd wor den. De gemeente Middelburg besloot daarom jaarlijks f 40.000,- uit te trekken voor de aanschaf van Middelburgse kunst en f 25.000,- voor interna tionale aankopen. Door deze nieuwe regeling ko men ook kunstenaars die niet voor de BKR in aanmerking kwa men aan bod. Nieuwe namen zijn bijvoorbeeld Barbara Jean en Ma- renne Weiten. De kunstwerken worden niet allemaal opgenomen in de kunstuitleen. „Sommige zijn zo museaal van omvang dat ze daar niet geschikt voor zijn", legt Jeltje Ratsma, cooördinator van de Balans, uit. „Misschien dat die ooit nog eens in een museum te recht komen". Ratsma en de an dere vijf vrijwilligers hebben zich in de afgelopen anderhalf jaar - de periode tussen de BKR en de nieuwe regeling - vooral bezig ge houden met de inrichting van de Balans en de opslag en het her stellen van beschadigde kunst werken. Daarbij kwam veel nog niet gebruikt materiaal boven wa- Muiekvereniging Oefening na den Arbeid uit Nieuw- en Sint Joosland houdt de jaarlijkse uit voering op de zaterdagen 4 en 11 maart in het Dorpshuis aan de Veersestraat. De aanvang is om 19.30 uur. ONDA speelt tijdens de uitvoe ring onder leiding van Jan Me- liefste onder meer licht klassieke muziek. Piet Meliefste speelt met het jeugdkorps Jong ONDA mu ziek van de Beatles en Siebert. Na de pauze voeren de ONDA- leden de klucht 'De Groepsprak- tijk' op. Poltergeist I en II waren erg. Pol tergeist III schijnt nog véél erger te zijn. De film waarin, 'ze' de ar me Carol Anne het leven nog maals zuur maken, draait deze week in Alhambra. Dames beta len voor deze gelegenheid slechts de helft van het bios coopkaartje. Dat laatste heeft volgens bios coopeigenaar Ad Westrate niets met sexisme te maken. Ervaring leerde hem dat vrouwen bij hor rorfilms niet of nauwelijks op ko men dagen. „En aangezien de vrouwen die wel komen halfver- wege de film al van angst onder de stoelen liggen, lijkt het me re delijk dat ze ook maar de helft betalen", meent hij. We zullen zien. Life on Grey treedt vrijdag 3 maart om 22 uur op in jongeren centrum Midgard aan de Middel burgse Kuiperspoort. Life on Grey, Grote Prijs-finalist in 1987, is ooit begonnen als wave band, maar speelt tegenwoordig 'bluesy gitaarrock'. Het optreden in Midgard is het startsein voor de landelijke promotietour ter ere van hun debuutelpee. ter. „Zo kregen de abonnees dus toch wel nieuw werk te zien", zegt Ratsma. Ook werd er door een gemeente lijke commissie een kerncollectie samengesteld. De hele collectie van de kunstuitleen werd van ze sendertighonderd werken naar twaalfhonderd teruggebracht. „Een handzame collectie, die een representatief beeld geeft van de ontwikkeling van de kunste naars", vertelt Jeltje Ratsma. „In deze kerncollectie zijn dus niet al leen de beste werken opgeno men". Wat er met de overige vierentwintighonderd exempla ren gebeurt, is nog niet duidelijk. „Ze blijven nog wel in de uitleen rouleren, maar dan wisselend, dus niet allemaal tegelijk. Er wordt ook over gedacht om ze te koop aan te bieden". Een aantal werken uit de kerncol lectie is ook op de expositie van de nieuwe aankopen te zien. „Zo kan de bezoeker het werk binnen de context bekijken en wordt dui delijk dat het geen toevalstreffer is", zegt Jeltje Ratsma. In de ex positieruimte verschijnt in de toe komst ook werk van kunstenaars buiten Middelburg. „De exposi ties lopen zo goed dat we uitwis selingsprogramma's met andere steden op gaan zetten". sm Medewerkers van Balans 17 richten de tentoonstelling in. EEN HAAGSE ZEEUW: PETER DE JONG Een Hagenaar die zijn sporen overduidelijk in het Zeeuwse heeft nagelaten is de beeldhou wer Peter de Jong. In 1920 werd hij in 's-Gravenhage gebo ren en nog altijd voelt hij zich een echte 'Hagenees'. „Als kind was ik al aan het boetseren en na een nogal bont en afwisse lend schoolleven belandde ik tenslotte op de Koninklijke Aca demie in Den Haag en later op de Academie te Antwerpen. Met name in Antwerpen was men zeer streng. Het was daar hard werken geblazen, maar ik heb het beeldhoutovak er goed geleerd". In Nederland assisteerde hij de beeldhouwer Dirk Wolbers, on der meer bij de vervaardiging van een beeld dat in Den Haag aan de Laan van Meerdervoort staat. Vervolgens had Peter de Jong samen met een vriend eni ge tijd een eigen houtsnijatelier, waar vooral ornamentaal werk werd gemaakt. Maar op den duur bevredigde dat hem toch niet. Peter werd weer beeldhou wer en kreeg via Monumenten zorg restauratiewerk, onder andere in Haarlem, Zaltbommel en Tholen. En zo kwam hij in 1947 in Middelburg terecht, waar hij sindsdien is gebleven. Werk was hier immers na de oorlogsverwoestingen van 194C genoeg. Samen met Philip ten Klooster was Peter de Jong intensief be trokken bij de jarenlange restau ratie van het Middelburgse stadhuis. „We hebben daar on der primitieve omstandigheden gewerkt. Alles moest met de hand, machines waren er nau welijks. Het was moeilijk en toch dankbaar werk". Overi gens is hij nu weer met het stadhuis bezig. Want de beelden van de graven en gravinnen van Zeeland in de voorgevel, die uit de vorige eeuw (en de ateliers van Cuypers) stammen, zijn hard aan restauratie toe. Stuk voor stuk worden ze door Peter behandeld. „De voorgevel van het stadhuis, die in de oorlog is blijven staan verkeert niet in op timale staat, met name de top gevel boven de Vleeshal is slecht hoor". En ook de vele dui ven maken het er niet beter op: duivenuitwerpselen zijn namelijk nog erger dan zure regen! Peter de Jong voerde niet alleen restauratiewerk uit, hij maakte ook vrij werk in een zeer grote diversiteit: van figuratief tot abstract en van ornamentiek tot monumentaal. Zo vervaardigde hij veel portretopdrachten in brons van kinderen en volwas senen, maar tevens talrijke plastieken en beelden (zowel in steen, als hout en brons). Van zijn 'Middelburgse beelden' noe men we slechts De Stadstim merman (uit 1955, nabij de Stadsschuur), de beeldengroep Licht-kracht-water (uit 1970, bij het PZEM-kantoor) en drie le vensgrote meisjesfiguren in brons bij het Jacob Roggeveen huis (uit 1975; de Paaseilandkop aldaar is trouwens ook van zijn hand). Bekend is voorts De Jongs crea tie De Dijkwerkers, uitgevoerd in Bardiglio (marmer) bij de Veerse- dam. Dit forse monument (4 meter lang en 3 meter hoog) werd in opdracht van Rijkswa terstaat uitgevoerd in 1981 (twintig jaar na dichting van het Veerse gat). Naast de vele opdrachten vindt Peter nog tijd om les te geven. Hij doet dat graag. Begonnen bij het ZIKV in de Kuiperspoort startte De Jong in 1985 met een eigen groep leerlingen in zijn atelier aan de Balans. „Mijn leer lingen zijn vogels van diverse pluimage, maar ze gaan heel leuk met elkaar om. Ze zijn vrij om te maken wat ze willen en ik probeer hen veel aandacht te geven. Eén cursiste is al 23 jaar aanwezig!". Half mei is er een tentoonstel ling van werk van de leerlingen van Peter de Jong in de Zeeuw se Bibliotheek. Het Zeeuws Kunstenaarscentrum stelde in de aardige tentoonstellingen reeks 'Kunst boven water' eind vorig jaar werken en documen tatie van en over Peter de Jong ten toon. We laten de kunste naar tot slot nog één maal zelf aan het woord: „Eigenlijk werk ik het liefst in steen. Zo'n brok te lijf gaan vind ik iets machtigs. En maar hakken". Peter Sijnke. Scène uit De roof van Cecilia. Rijk zijn is in de mode, armoede is smakeloos. Met dank aan Dallas en Dynasty. Dario Fo liet zich voor 'De roof van Cecilia' inspire ren door deze trend, en vergat daarbij niet de arme kant van de rijkdom: alarminstallaties, me tershoge muren, bloedhonden en lijfwachten. De Internationale Nieuwe Scène speelt het stuk woensdag 8 maart in de Stads schouwburg in Middelburg. De aanvang is om 20 uur. In 'De roof van Cecilia' raakt me vrouw'Beaudeleau dell Rill, een leeuwin met tien nullen achter haar naam, verstrikt in de geor ganiseerde misdaad. Chantage, losgeld, smeergeld, zwijggeld en zwart geld. Misdadigers, mana gers, misdienaars en ministers. Wie is het slachtoffer en wie de crimineel? Eric Ericson leidt vrijdag 3 maart het Stockholms Kamerkoor in de Stadsschouwburg in Middelburg. Het concert begint om 20 uur. Op het programma staan uiter aard Grieg en Nielsen, maar ook Scandinavische negentiende- en twintigste-eeuwse composities van onder andere Norman, Ed- lund, Sandström en Rautavaara. Eric Ericson dirigeert in mei het Nederlands Kamerkoor. BURGH-HAAMSTEDE De Bewaerschole (Weststraat 18). Corrie Paanakker, olieverfschilderij en. Ma. t/m za. van 13.30 tot 16.30 uur. GOES De Nieuwe Snaar. Het Belgische trio De Nieuwe Snaar is donderdag 2 maart in de Middelburgse Stadsschouwburg te zien met het muziekthea terstuk 'Hackadja'. De aanvang is om 20.30 uur. Op geheel eigen wijze storten Geert Vermeulen en Jan en Kris de Smet zich op stijlen als jazz, klassiek, tango, smartlap, rock en blues. Hoewel de nadruk ligt op de muziek en de liedjes, ontbre ken ook de spitse teksten niet. Voor deze voorstelling is nog een beperkt aantal kaarten aan de zaal verkrijgbaar. De Hot Legs Boogie Band, vijf prettig gestoorde Brabanders die stevige rock met een knipoog naar de blues produceren, treedt vrijdag 3 maart op in Bar Ameri- cain in Middelburg. Het optreden begint om 21.30 uur. Het repertoire van de Hot Legs Boogie Band bestaat voorname lijk uit covers van bands als ZZ Top, Flavium, Dr. Feelgood en Joe Cocker. Maar ook de babysitter- song van de Alpenkreuners komt aan bod. Museum voor Zuid- en Noord- Beveland (Singelstraat 13). Unieke collectie wens-prentbriefkaarten i 902-1938. Drie eeuwen kralen- breiwerk, mevr. N. Ruissen- Westveer (vanaf 3 mrt). Di. t/m vr. van 10 tot 1 6 uur, za. van 11 tot 16 uur. MIDDELBURG Roosevelt Studiecentrum (Abdij). Leven en werk van drie Roosevelts: president Theodore Roosevelt (1858-1919), president Franklin Delano Roosevelt (1882-1945) en zijn echtgenote Eleanor Roosevelt (1884-1962). Wo. en do. van 10 tot 12 uur en van 14 tot 16 uur. Schouwburg (Café-restaurant Du Theatre) Reneé Mink, aquarellen. Het holografie Museum (Gortstraat 36). Alleen op afspraak per groep. Tel. 01180-38810. Kunstuitleen (Kuiperspoort 22). Ed Toorenburg, Toto Prima. Eduard Bergman, gezamenlijk experiment. Di. t/m za. van 13.00 tot 17.00 uur. Zeeuwse Bibliotheek (Kousteense- dijk 7). Expositieruimte: Aangekon digd, geafficheerd, aangeplakt, Zeeuwse affiches. Souterrain: Sop hia van den Heuvel foto's Cor Teensma en Pieter van Oudheus- den, foto's. Ma. van 17.30 tot 21 uur, di. t/m vr. van 10 tot 21 uur, za. van 10 tot 13 uur. Zeeuws Kunstenaarscentrum (Kousteensedijk 7). Fototen toonstelling. Openingstijden Zeeuwse Bibliotheek. Zeeuws Documentatiecentrum (Kousteensedijk 7). Luchtwachtto- rens in Zeeland. Openingstijden van de Bibliotheek. Zeeuws Museum (Abdij 3). Een keuze uit de aanwinsten 1988. Di. t/m vr. van 10 tot 17 uur. Za. t/m ma. van 1 3.30 tot 1 7 uur. (vanaf 3 maart). De Vleeshal (Markt). Boezem, 'degli uccelli'. Di. t/m zo. van 1 3 tot 17 uur. (t/m 5 maart). Galerie BasketlSchuitvlotstraat 32) Otto Egberts, de laatste tekenin gen. Wo. t/m za. van 13.00 tot 17.00 uur. Schouwburg (café-restaurant Du Theatre). Reneé Mink, aquarellen. Balans 17 Kunstaankopen Middel burg. Wo., do. en vr. van 1 2 tot 17 uur, za. van 11 tot 16 uur. NEELT JE JA NS Ir. J.W. Tops-Huis. Schouwen- Duiveland, foto's. Wo. t/m zo. van 10 tot 17 uur. VLISSINGEN Iguana (Bellamypark 35). Levende reptielen, amfibieën en insekten. Zo. t/m za. van 14 tot 17.30 uur. Veerboot Vlissingen/Br.eskens. Op dubbeldeksveerboot ms 'Prinses Juliana' zeven wissellijsten met toeristische promotie, met als the ma 'het geven van een beeld van Zeeland als vakantieland voor ie dereen. Galerie Bellamy 19 (Bellamypark 19). Harry Boom, Textiel en Kera miek. Di. t/m vr. van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur, za. van 13 tot 17 uur. (t/m 8 maart). Galerie Art-Titude (Singel 14). Ro nald van Dokkum, schilderijen. Da gelijks van 12 tot 23 uur. De fans zaten er al lang op te wachten en eindelijk is het er dan toch van gekomen. De Brabantse formatie Quite Simple, bekend van de lp/cd 'Unknown Stranger treedt zaterdag 4 maart op in de Piek in Vlissingen. Het optreden begint om 22 uur. DONDERDAG 2 MAART De Nieuwe Snaar, muzikaal theaterprogramma Hackadja, Stadsschouwburg, Middelburg, 20.30 uur. The Deep River Quartet, Ne derlandse close harmony groep, jazz, blues, de Prins van Oranje, Goes, 20 uur. Het Stockholms Kamerkoor o.l.v. Eric Ericson, Concertzaal, Middelburg, 20 uur. VRIJDAG 3 MAART Hot Legs Hoogie band, rock muziek, Bar American, Middel burg, 21.30 uur. Formatie Life on Grey, bluesy gitaarrock, Jongerencentrum Midgard, Kuiperspoort 12, Mid delburg, 22 uur. Toneelgroep "De Zeeuwse komedie", tweemaal Schaffer, Vestzaktheater, Bellamypark 3-5, Vlissingen, 20.30 uur. Jamsessie, De Piek, Hellebar- dierstraat, Vlissingen, 14 uur. ZATERDAG 4 MAART Muziekvereniging Oefening na den Arbeid, jaarlijkse uitvoe ring, het dorpshuis, Veerstraat 2, Nw. en St. Joosland, 19.30 uur. De Grote meneer Kaktus show, voorstelling voor kinde ren van alle leeftijden. Stads schouwburg, Middelburg, 15 uur. Modern Jazz Dance Company Djazzex, Vestzaktheater, Vlis singen, 20.30 uur. Formatie Quite Simple, De Piek, Hellebardierstraat 11-13, Vlissingen, 22 uur. Group des Sept, Kloveniers doelen, Achter de Houttuinen 30, Middelburg, 21 uur. Middelburgs Musical- en Ope rettegezelschap Groep Papilion, Weense avond. Concert- en ge- hoorzaal, Middelburg, 20 uur. ZONDAG 5 MAART Het Aurelia Saxofoon Kwar tet, middagconcert, Vestzak- theater, Vlissingen, 16 uur. MAANDAG 6 MAART Pianorecital, Andrei Nikolsky, Concertzaal, Middelburg, 20.30 uur. DINSDAG 7 MAART Jamsessie, Frapo's, Bellamy- park, Vlissingen, 22 uur. WOENSDAG 8 MAART De Internationale Nieuwe Scène, speelt 'De rood van Ce cillia', Stadsschouwburg, Mid delburg, 20 uur. Toegang f 15,- CJP f 11,50 abonnement f 11.50 —t£i p- y Stichting D.E. Koffieconcerten, Impresariaat John de Crane B.V., Groot Nieuwland 10a. 1811 ET Alkmaar. 072-15 7311. Alhambra theater, Coosje Buskenstraat 144, tel. 01184-12260. Grand theater Goes, Singelstraat 5a, tel. 01100-15165. Filmtheater Electro, Markt 79, tel. 01180-38900. Schuttershoftheater, Schuttershofstraat 1, tel. 01180-13482. Bibliotheektheater, Kousteensedijk 7, tel. 01180-30235. Middelburgs Minitheater, Verwerijstraat 53, tel. 01180-33996. ZATERDAG 4 MAART Alhambra II Vlissingen, 'Pippi Langkous' 14 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Kuifje en de zonnetem- pel' 14 uur. ZONDAG 5 MAART Alhambra II Vlissingen, 'Pippi Langkous' 14 uur. Grand theater Goes, 'Frank en Frey' 14 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Kuifje en de zonnetem- pel' 14 uur. WOENSDAG 8 MAART Alhambra II Vlissingen,'Pippi Langkous' 14 uur. Grand theater Goes, 'Frank en Frey' 14 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Kuifje en de zonnetem pel' 14 uur. DONDERDAG 2 MAART Alhambra I Vlissingen 'Cock tail' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Jan Rap en z'n maat' 20 uur. Grand theater Goes, 'A fish called Wanda'20 uur. Electro Middelburg, 'Tucker' 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel- burg, 'Intervista' 20.30 uur. VRIJDAG 3 MAART Alhambra I Vlissingen, 'Cock tail' 19 en 21.30 uur. Alhambra -II Vlissingen, 'Jan Rap en z'n maat' 19 en 21.30 uur. 'Poltergeist 3', 23.30 u. Grand theater Goes, 'A fish called Wanda' 19 en 21.30 uur. Electro Middelburg, 'Willow' 19 uur, 'Tucker' 21.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Intervista' 20 uur, 'Taxi Driver' 22.30 uur^ ZATERDAG 4 MAART Alhambra I Vlissingen, 'Cock tail' 14, 16, 19, 21.30 en 23.30 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Jan Rap en z'n maat' 16, 19 en 21.30 uur. Grand theater Goes, 'A fish called Wanda' 19 en 21.30 uur. Electro Middelburg, 'Willow' 14 en 19 uur, 'Tucker' 21.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Intervista' 20 uur, 'Taxi Driver' 22.30 uur. ZONDAG 5 MAART Alhambra I Vlissingen, 'Cock tail' 14, 16, 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Jan Rap en z'n Maat' 16 en 19 uur, 'Poltergeist 3' 21.30 uur. Grand theater Goes, Biosco- pera 'I Pagliacci Cavalleria Rusticana' 11 uur, 'A fish called Wanda' 19 en 21.30 uur. Electro Middelburg, 'Willow' 14 en 19 uur, 'Tucker' 21.30 uur. Schuttershoftheater Middel- burg, 'Intervista' 20.30 uur. MAANDAG 6 MAART Alhambra I Vlissingen, 'Cock tail' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Jan Rap en z'n maat' 20 uur. Grand theater Goes, 'A fish called Wanda' 20 uur. Electro Middelburg, 'Tucker' 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Intervista' 20.30 uur. Bibliotheektheater Middel burg, 'The last temptation of Christ' 20.30 uur (in het kader van het college, relatie film en religie). DINSDAG 7 MAART Alhambra I Vlissingen, 'Cock tail' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Jan Rap en z'n maat', 20 uur. Grand theater Goes, 'A fish called Wanda' 20 uur. Electro Middelburg, 'Under the Vulcano' 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel- burg, 'Intervista' 20.30 uur. WOENSDAG 8 MAART Alhambra I Vlissingen, 'Cock tail' 14 en 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Jan Rap en z'n maat' 20 uur. Grand theater Goes, 'A fish called Wanda' 20 uur. Electro Middelburg, 'Willow' 14 uur, 'Under the Vulcano' 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'La Passion de Jeanne d'Arc' 20.30 uur. Het Popinfoboek is alweer aan zijn vijfde editie toe. Het boek geeft een overzicht van de mu ziekstijlen, contactadressen en onkostenvergoedingen van zo'n vijftig Zeeuwse bands. Het Popinfoboek werd samen gesteld door het Zeeuws Servi cebureau voor Jeugd- en Jongerenwerk en het Zeeuws Popoverleg, een werkgroep van de Zeeuwse Culturele Raad. De samenstellers zijn al weer bezig met een nieuwe, nog actuelere inventarisatie, die in september moet verschijnen.

de Faam | 1989 | | pagina 17