Dulfer is niet te omschrijven Fidelio als Bioscopera Nog één keertje de sterren van de hemel Country in Razzmatazz Jam-sessie in Dangeroe Young guns: zes jonge mannen in actie Vier verfilmde verhalen van Marquez in Electro Appel speelt Alice 23 FEBRUARI T/M 1 MAART IN MIDDEN ZEELAND Afscheid MET REFLUD IN PIEK AFSCHEIDSCONCERT S/NT JUTTEMIS GEHOORD Kater KINDER BOEKEN Woensdag 22 februari 1989 DE FAAM - DE VLISSINGER lïï igj» lïï is» lu Zeeuws Jazzfestiin in Stadsschouwburg Bebop, Latin swing, dixieland, blues... De Jazz Aktiviteiten Stichting Zeeland (JASZ) pakt weer flink uit op de Zeeuwse Jazzdag. In de foyer en het beneden- en bovenrestaurant van de Middelburgse Stadsschouwburg treden zaterdag 25 fe bruari maar liefst negen jazzbands op. Het jazzfestijn begint om 20 uur en loopt door tot in de kleine uurtjes. Van 20 tot 21.45 uur treden Piha- ma, het Zeeuws Jazz Collektief en de Ambiance Blues Company op. Pihama staat bekend om de originele repertoirekeuze. Zo speelt de vijfmansformatie bij voorbeeld een swingende versie van de tv-serie-tune Mannix. Het Zeeuws Jazz Collectief, waarvan vibrafoniste Ineke Groen vorige week al uitgebreid in deze krant te bewonderen viel, houdt zich voornamelijk bezig met bebop van voor de jaren zestig. Naast covers van grootheden als Char lie Parker, Miles Davis en Dexter Gordon; speelt het collektief ook eigen nummers. Het gaat de le den daarbij voornamelijk om de lol. De Ambiance Blues Company was vorig jaar ook al te gast op de Zeeuwse Jazzdag. Met de komst van de saxofonist Geert Polfliet heeft de groep nog meer mogelijkheden. Ook dit repertoire bestaat deels uit eigen werk en deels uit covers. Tussen 22 en 23.45 uur zijn Swinchroon, de Salt Lake Jazz band en Zilte Swing aan de beurt. Swinchroon is al jaren een begrip in de Zeeuwse jazz-scène. Dat was niet in de laatste plaats te danken aan zangeres Mei-Lan, die door een verhuizing naar Am sterdam Swinchroon vaarwel moet zeggen. Zaterdag neemt ze afscheid en introduceert ze me teen haar opvolgster: de Vlissing- se zangeres Sylvia Klein. Vrolijk en ongedwongen met veel improvisatie: zo wordt de aanste kelijke dixieland van de Salt Lake Jazz Band omschreven. De mu ziek van Zilte Swing mag op z'n minst verrassend worden ge noemd. Slagwerk in combinatie met saxofoon, trombone, basgi taar en synthesizer leveren ritmi sche conversaties met Afrikaanse invloeden, geïmprovi seerde jazz en popmuziek op. De band staat onder leiding van Dies Ie Due. De Jazzdag wordt afgesloten met optredens van Workshop, Jazz-Sir en de NO Longfield Jazz- crackers. Workshop, het huisor kest van de Flying Dutchman in Vlissingen, laat vooral evergreens en latin nummers. Uitstekende dansmuziek dus. Jazz Sir houdt het bij bebop uit de jaren vijftig, en dan vooral nummers van Son ny Rollins, Clifford Brown en Bod Powell. Geen klakkeloze imitaties, maar persoonlijke interpretaties, met veel improvisatie, belooft JASZ. De NO van NO Longfield Jazzcrackers staat voor New Or leans, Longfield voor de orkestlei der, Marinus-Jan van Langevelde. Deze Terneuzense band bestaat al negen jaar en heette vroeger Schelde Dixies. Weer volop variatie en kwaliteit dus. Dat moet ook wel, want de Jazz Aktiviteiten Stichting Zee land moet ook dit jaar weer de met zorg opgebouwde reputatie als 'hoogtepunt van het Zeeuwse muziekleven' waarmaken. Kaar ten (f 5,- voor donateurs, f 12,50 voor niet-donateurs en f 7,50 Speedmetalljazz. Zo omschrijft tenorsaxofonist Hans Dulfer de muziek van zijn band Reflud. 'Latinsoulfunkbebopswingpunk- metavangarderockendisco- coun- tryinvloeden'. Zo wordt de muziek van Hans Dulfer in het Handboek voor de Nederlandse Jazzwereld omschreven. Swin gend en spetterend dus, maar verder niet uit te leggen. Reflud treedt zaterdag 25 februari op in het Vlissingse jongerencentrum De Piek. Het optreden begint om 22 uur, reserveren is mogelijk. Hans Dulfer. Beethoven schreef maar één opera: Fidelio. De verfilming van dit muziekspel is zondag in het Vlissingse Alhambra te zien. Don Pizarro, de gouverneur van een staatsgevangenis in de buurt van Sevilla, houdt een aantal poli tieke gevangenen verborgen. On der hen bevindt zich zijn persoonlijke vijand, Florestan. De vrouw van Florestan, Leonore, wil haar man bevrijden en vermomt zich daarom als de mannelijke gevangenbewaarder Fidelio. De minister Don Fernando heeft gehoord dat er enkele gevange nen onrechtmatig worden vast gehouden en kondigt onverwachts een inspectie aan. Pizarro besluit Florestan zo snel mogelijk ter dood brengen. Hoe kan Leonore, die als Fidelio het graf voor Florestan moet graven, hem redden? In Razzmatazz aan de Middel burgsestraat in Oost-Souburg is het zaterdag 25 februari country- tijd. De viermansformatie Side- Kick speelt daar vanaf 21 uur hoofdzakelijk covers, variërend van Hank Williams tot Neil Young en van Dolly Parton tot Ry Coo- der. Ook 'folky' nummers komen aan bod. In café Dangeroe aan de Middel burgse Vlasmarkt wordt zondag 26 februari weer een jam-sessie gehouden. Gastsoliste is deze keer de gospelzangeres Cindy van de Ketterij. De sessie begint om 16.30 uur. Zoals dat bij een jam-sessie hoort, wordt er niet gerepeteerd. De vaste sessie-muzikanten, on der leiding van Niek van Raay, moeten het dus doen met de nummers die Cindy van de Kette rij aanlevert. En zij heeft voor zondag rock, soul, jazz en funk op haar verlanglijstje staan. Zes Hollywood-jochies in een western. Dat kan alleen maar ge loofwaardig zijn als die jongens Emilio Estevez, Kiefer Sutherland, Lou Diamond Phillips, Charlie Sheen, Casey Siemaszko en Der mot Mulroney heten. Young Guns draait deze week in Alham bra in Vlissingen. Charlie Sheen. Dat de band Sint Juttemis niet uit gebrek aan belang stelling wordt opgeheven, bleek vrijdag 17 februari overduidelijk in de Klove niersdoelen in Middelburg. Daar trad de groep voor de laatste keer op voor een afgeladen zaal. Veel fans, sommigen zelfs hele maal uit Noord-Holland, waren deze avond naar Middelburg gekomen om Dies Ie Due en de zijnen nog eenmaal gezamenlijk aan het werk te zien. Wie de muziek van Sint Jutte mis voor het eerst hoort zal zich afvragen tot wat voor gen re deze gerekend moet wor den. De toehoorder herkent het ene moment duidelijke invloe den van jazz, dan weer lijkt het fanfare-element de boventoon te voeren. De muziek blijkt de bandleden op het lijf geschre ven en zij spreken dan ook sim pelweg over 'geïmproviseerde muziek'. In de dertien jaar dat Sint Juttemis bestond, groeide de groep van een akoestisch looporkest uit tot een band met een heel eigen geluid. De muzikale motor was al die tijd de sopraansaxofonist Dies Ie Due, die de stukken inderdaad speciaal voor deze orkestleden schreef. Het repertoire van de ze avond, muziek uit de jaren '76 tot '85 met grotendeels onschrijfbare namen, bracht de zaal steeds weer in vervoering. Ook humor ontbrak niet in de composities van Le Due en het prachtige stuk voor tuba en alt sax, Chocolate fields, was uit gesproken melancholiek te noemen. In de achterzaal van de Klove niersdoelen kon de bezoeker aan de hand van posters en fo tomateriaal zien welke weg Sint Juttemis sinds de oprich ting was gegaan. Die liep van een optreden in Borssele bij de demonstratie tegen kernener gie via jazzfestivals naar de Wiener Festwochen in Oosten rijk. Een kleurrijke route! Vanaf nu zullen alle groepsle den hun eigen weg gaan. Dies le Due wil zijn werkwijze ver anderen en in de toekomst gaan componeren wat hij zelf wil en niet speciaal toegespitst op deze muzikanten. Bij die nieuwe muziek wil hij zijn eigen orkestleden zoeken en niet an dersom. Dat is de reden waar om de groep nu uit elkaar valt, al speelden zij die avond nog de sterren van de hemel. Maar zoals één van de leden eerlijk toegaf: „Wij hebben toch wel een klein beetje een kater". Valerie Schepers. De NO Longfield Jazzcrackers. voor houders van een CJP) zijn uitsluitend verkrijgbaar aan de kassa van de Stadsschouwburg. door Jan Smeekens Er waren eens een kleine beer en een kleine tijger, die beneden bij het water woonden. Ze hadden alles wat hun hartje begeerde en hoefden nergens bang voor te zijn. Zo was het in 1 978 toen bij uit geverij Lotus het eerste boek over Beer en Tijger uitkwam. O, WAT MOOI IS PANAMA! werd vorig jaar door Casterman her drukt en blijkt nog altijd een springlevend, hartverwarmend prentenboek over twee vriendjes-door-dik-en-dun. De veelschrijver Janosch had het natuurlijk gemakkelijk bij dit ene boek kunnen laten, maar zou zichzelf en vooral zijn lezers dan wel erg te kort gedaan hebben: niemand toch had 'Vooruit, we gaan schatgraven!', 'Post voor de Tijger' en 'Ik maak je weer beter, zei Beer' willen missen? Met het verschijnen echter van HALLO, KLEIN BIGGETJE lijkt het einde van de reeks in zicht, want de al bijna tien jaar duren de vriendschap tussen Beer en Tijger wordt in dit vijfde deel zo ernstig op de proef gesteld dat ze waarschijnlijk nooit meer zo innig kan zijn als ze geweest is. Het begon allemaal op de dag dat kleine tijger op weg naar het bos een biggetje ontmoette dat ook daar 'ongeveer precies naar toe' wou en graag 'een beetje met hem mee' wilde. Van pad destoelen zoeken kwam niets, omdat klein biggetje voorstelde eerst 'zoek-me-pak-me-vang- me-dan' te spelen. De dellerige big weet precies hoe hij Tijger om zijn vinger moet winden en brengt hem zelfs het hoofd zo op hol, dat hij op een dag niet meer thuis komt. Pas als Tijger zich boven een pan tomatenbrij, slobberdeeg en puddingprut zijn eigen lievelingseten springforel in amandelbotersaus met een bruin korstje erop en peterselie- aardappeltjes herinnert, begrijpt hij hoe erg hij naar Beer verlangt. 'Kaarsrechtdoor' loopt hij naar huis waar kleine beer een feest maal klaarmaakt. Een gelukkig einde? De laatste regels en het piepkleine tekeningetje op de al lerlaatste bladzijde doen het erg ste vrezen: wij zouden ner gens bang voor hoeven te zijn. Bij ons is alles in orde, hè Beer?" "Mhm, "zei de kleine beer. En daar had hij gelijk in'. Het ondanks alles vrolijke ver haal voor kinderen vanaf vier jaar is voor meelezende volwas senen een wijze parabel. Het door Querido uitgegeven DE KREKEL EN DE MOL is een ei genzinnige Janoschbewerking van de bekende Aesopusfabel 'De mier en de sprinkhaan'. Maar veel geestiger en heel wat minder wrang. Er zit veel bitter koud Noordpoolwit in dit aan vankelijk zielige verhaal over een krekel die na een zomer rondfie- delen zonder eten en in een dun jurkje de winter door moet. Met de mol die niets ziet maar haast alles mooi vindt, beleeft ze tenslotte de mooiste tijd van haar leven. Een wondermooi verhaal met prachtige aquarellen en veel "knipogen". O, wat mooi is Panama en Hallo, klein Biggetje door Janosch. Casterman, Dronten. Prijs f 18,90 per stuk. De krekel en de mol door Janosch. Uitgeverij Querido, Amsterdam. Prijs f 18,90. BURGH-HAAMSTEDE De Bewaerschole (Weststraat 18). Corrie Paanakker, olieverfschilderij en. Ma. t/m za. van 13.30 tot 16.30 uur. GOES Museum voor Zuid- en Noord- Beveland (Singelstraat 13). Unieke eollee tie wens -pren tbriefkaarten 7902-1938. Di. t/m vr. van 10 tot 16 uur, za. van 11 tot 16 uur. MIDDELBURG Rabobank (hoofdkantoor Langevie- le. Hal). Fons Bal, konkrete schilde rijen. Tijdens openingsuren van de bank. (tot eind februari). Roosevelt Studiecentrum (Abdij). Leven en werk van drie Roosevelts: president Theodore Roosevelt (1858-1919), president Franklin Delano Roosevelt (1882-1945) en zijn echtgenote Eleanor Roosevelt (1884-1962). Wo. en do. van 10 tot 12 uur en van 14 tot 16 uur. Schouwburg (Café-restaurant Du Theatre) Reneé Mink, aquarellen. Het holografie Museum (Gortstraat 36). Alleen op afspraak per groep. Tel. 01180-38810. Kunstuitleen (Kuiperspoort 22). Ed Toorenburg, Toto Frima. Eduard Bergman, gezamenlijk experiment. Di. t/m za. van 13.00 tot 1 7.00 uur. Zeeuwse Bibliotheek (Kousteense- dijk 7). Expositieruimte: Aangekon digd, geafficheerd, aangeplakt, Zeeuwse affiches. Hal begane grond: Turkse handwerken (t/m 27 februari). Souterrain: Sophia van den Heuvel foto's Cor Teensma en Pieter van Oudheusden, foto's. Ma. van 17.30 tot 21 uur, di. t/m vr. van 10 tot 21 uur, za. van 10 tot 13 uur. Zeeuws Kunstenaarscentrum (Kousteensedijk 7). Fototen toonstelling. Openingstijden Zeeuwse Bibliotheek. Zeeuws Documentatiecentrum (Kousteensedijk 7). Luchtwachtto- rens in Zeeland. Openingstijden van de Bibliotheek. Zeeuws Museum (Abdij 3).Bekroonde ontwerpers 2. Di. t/m vr. van 10 tot 17 uur. Za. t/m ma. van 13.30 tot 17 uur. (t/m 26 fe bruari). De Vleeshal (Markt.) Boezem, 'degli uccelli'. Di. t/m zo. van 1 3 tot 17 uur. Galerie Basket (Schuitvlotstraat 32)Otto Egberts, 'de laatste teke ningen. Wo. t/m za. van 13.00 tot 1 7.00 uur. Balans 17 Kunstaankopen Middel burg. Wo„ do. en vr. van 1 2 tot 17 uur, za. van 11 tot 16 uur. (vanaf 25 februari). NEELTJEJANS Ir. J.W. Tops-Huis. Schouwen- Duiveland, foto's Beppy Everaers, fotografiën. (tot eind februari). Wo. t/m zo. van 10 tot 17 uur. OOSTKAPELLE Zeeuws Museum/Natuurhistorie (Orangerie Kasteel Westhove, Duin- vlietweg 6). Duimelijntje. Di. t/m vr. van 11 tot 1 7 uur, za. t/m ma. van 13.30 tot 1 7 uur. t/m 26 februari). DONDERDAG 23 FEBRUARI Waardenberg De Jong met 'Gekkengalerij', Stadsschouw- burg. Middelburg, 20.30 uur. VRIJDAG 24 FEBRUARI Jamsessie, De Piek, Hellebar- dierstraat 11-13, Vlissingen, 14 uur. ZATERDAG 25 FEBRUARI Zeeuwse Jazzdag, met -Pihama, Zeeuws Jazz Collek-1» tief en Ambiance Blues Compa ny, 20 uur -Swingchroon, Salt Lake Jazz Band en Zilte Swing, 22 uur. -Workshop, Jazz Sir en N O Longfield Jazzcrackers, 24 uur. Stadsschouwburg, Middelburg. Dubbelconcert, Toby Dammit en Morzelpronk, 't Beest, Beestenmarkt 3, Goes, 22 uur. Piano Panorama II, Geoffrey Douglas Madge, piano. Klove niersdoelen, Achter de Houttui nen 30, Middelburg, 21 uur. Toneelgroep "De Zeeuwse Komedie", tweemaal Schaffer, Vestzaktheater, Bellamypark 3-5, Vlissingen, 20.30 uur. Middelburgs Minitheater, Mu zikale komedie 'Mooi bruin', Verwerijstraat 53, Middelburg, 20.30 uur. Side Kick, countrygroep, Razzmatazz, Middelburg sestraat 113, O-Souburg, 21 uur. Reflud, jazz, Jongerencen trum De Piek, Hellebardierstraat 11-13, Vlissingen, 22 uur. ZONDAG 26 FEBRUARI Death, Amerikaanse trash/speed metal band, 't Beest, Beestenmarkt 3, Goes, 15 uur. Jam-sessie, gastsoliste Cindy v.d. Ketterij, Café Dangeroe, Vlasmarkt, Middelburg, 16.30 uur. Artiestencafé, Minitheater, Verwerijstraat, Middelburg, 20 uur DINSDAG 28 FEBRUARI Jam-session, Frapo's, Bella- mypark, Vlissingen, 22 uur. WOENSDAG 1 MAART Sjaac Vereist, poppenspel voorstelling 'Sterke Wanja', Schuttershoftheater, Middel burg, 15 uur. Kleine Alice, Toneelgroep De Appel, Stadsschouwburg, Mid- delburg, 20 uur. VLISSINGEN Iguana (Bellamypark 35). Levende reptielen, amfibieën en insekten. Zo. t/m za. van 14 tot 17.30 uur. Veerboot Vlissingen/Breskens. Op dubbeldeksveerboot ms 'Prinses Juliana' zeven wissellijsten met toeristische promotie, met als the ma 'het geven van een beeld van Zeeland als vakantieland voor ie dereen. Galerie Bellamy 19 (Bellamy 19). Harry Boom, Textiel en Keramiek. Di. t/m vr. van 10 tot 1 2.30 uur en van 1 3.30 tot 1 7 uur, za. van 13 tot 1 7 uur. Scène uit Tiempo di Morir. Het thema van de boekenweek in maart is 'Boek en film'. Als voor bereiding daarop worden er deze week in Electro vier films naar de verhalen van de Zuid- Amerikaanse schrijver Gabriel Garcia Marquez vertoont over zijn dorp in Colombia. Ooit ver moorde hij zijn treiterende dorps genoot Raul. De gevangenisstraf was kennelijk niet erg genoeg. want de zonen van Raul hebben gezworen hem te vermoorden. Voor Erendira liet Marquez zich zelf inspireren door een jeugdher innering. Toen hij vijftien was ontmoette hij een elf-jarig meisje dat door een oude vrouw werd gedwongen tot prostitutie. Mar quez besloot er een film van te maken. Toneelgroep De Appel zet woensdag 1 maart het to neelstuk Kleine Alice van Edward Albee op de Middelburgse Stads schouwburgplanken neer. Juf frouw Alice wil astronomische bedragen aan de kerk schenken. Lekebroeder Julian moet de transactie tot stand brengen. Eenmaal op het kasteel, waar Ali ce samen met haar butler en haar advocaat woont, wordt Julian verscheurd door tweestrijd. Ener zijds is daar de religie, anderzijds is daar Alice, die wel erg werelds is en hem dwingt tot een (schijn)huwelijk. De voorstelling begint om 20 uur. DONDERDAG 23 FEBRUARI Alhambra I Vlissingen, 'Jan Rap en z'n maat' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Young Guns' 20 uur. Grand theater Goes, 'A fish called Wanda' 20 uur. Electro Middelburg, 'Kroniek van een aangekondigde dood' 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Une histoire de vent' 20.30 uur. VRIJDAG 24 FEBRUARI Alhambra I Vlissingen, 'Jan Rap en z'n maat' 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Young Guns' 19 en 21.30 uur. Grand theater Goes, 'A fish called Wanda' 19 en 21.30 uur. Electro Middelburg, 'Big' 19 en 21.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Une histoire de vent' 20 uur, 'Erendira' 22.30 uur. ZATERDAG 25 FEBRUARI Alhambra I Vlissingen, 'Jan Rap en z'n maat' 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Young Guns' 19 en 21.30 uur. Grand theater Goes, 'A fish called Wanda' 19 en 21.30 uur. Electro Middelburg, 'Moon- walker' 14 uur, 'Big' 19 en 21.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Une histoire de vent' 20 uur, 'Kroniek van een aange- kondigde dood' 22.30 uur. ZONDAG 26 FEBRUARI Alhambra I Vlissingen, 'Bios copera Fidelio' 11 uur, 'Jan Rap en z'n maat' 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Young Guns' 14, 19 en 21.30 uur. Grand theater Goes, 'A fish called Wanda' 19 en 21.30 uur. Electro Middelburg, 'Moon- walker' 14 uur, 'Big' 19 uur, 'Kroniek van een aangekondig de dood' 21 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Une histoire de vent' 20.30 uur. MAANDAG 27 FEBRUARI Alhambra I Vlissingen, 'Jan Rap en z'n maat' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Young Guns' 20 uur. Grand theater Goes, 'A fish called Wanda' 20 uur. Electro Middelburg, 'Erendira' 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Une histoire de vent' 20.30 uur. Bibliotheektheater Middel burg, 'Teorema' 20.30 uur (in het kader van het college, rela- tie film en religie). DINSDAG 28 FEBRUARI Alhambra I Vlissingen, 'Jan Rap en z'n maat' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Young Guns', 20 uur. Grand theater Goes, 'A fish called Wanda' 20 uur. Electro Middelburg, 'La viuda de Montiel' 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Une histoire de vent' 20.30 uur. WOENSDAG 1 MAART Alhambra I Vlissingen, 'Jan Rap en z'n maat' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Young Guns' 20 uur. Grand theater Goes, 'A fish called Wanda' 20 uur. Electro Middelburg, 'Tiempo de morir' 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Une histoire de vent' 20.30 uur. ZATERDAG 25 FEBRUARI Schuttershoftheater Middel burg, 'Kuifje en de zonnetem- pel' 14 uur. ZONDAG 26 FEBRUARI Alhambra I Vlissingen, 'De nieuwe avonturen van Pippi Langkous' 14 uur. Grand theater Goes, 'Frank en Frey' 14 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Kuifje en de zonnetem- pel' 14 uur. WOENSDAG 1 MAART Grand theater Goes, 'Frank en Frey' 14 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Poppentheater Parabel' 15 uur. Dia-kijk-hoorspel - In de Kapel van Hooglande vertoont Nico Kortenoever, eigenaar van een natuurbeschermings- educatiebureau in 's Graveland, zondag 26 februari een dia-kijk- hoorspel. In dit diaprogramma staat het leven van een zwerver die door de natuur trekt centraal. De voorstelling begint om 14.30 uur.

de Faam | 1989 | | pagina 9