LBO Delta College in zijn sas met nieuwe computers Dankzij winterse lentezon nu al veel vakantieboekingen y Gasten willen zelf rommelen aan tafel Elke Tiffanylamp is weer anders Segeersstraat blijft in de picture staan Bijna half miljoen bezoekers op RAI 30.000 bezoekers verwacht op Zeelandbeurs 'Soms zijn minder voor de hand liggen kleuren beter' Cursus bereiding fijne vleeswaren 'Die Cor Lems is een etter' Rijdende vakbond in Vlissingen BOOM krijgt officiële status in Middelburg Romantisch trouwen herleeft bij bruidsshow van Fiësta Bijeenkomst voor ondernemers in Middelburg Cebeco-directeur spreekt over afzet en verwerking Professioneel VLISSINGEN ZA T NIET IN DE WEDSTRIJD Prima cupsfeer Droom DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 22 februari 1989 Wil de LBO-leerling een betere onderwijskundige doorstroming en een 'hardere' plaats in de markt verwerven, dan zal hij in de beroepsge richte vakken een betere scholing dienen te ontvangen en dan met name in het informatica-onderwijs. Tot zover de conclusie van drs C. Zuiddam, directeur van het Middelburgse Delta-college. En als er iemand tevreden keek, was hij het wel, want namens zijn school kon hij maandag uit handen van drs C. Hartog, de voorzitter van de Kamer van Koophandel, een computer met alles wat daarbij hoort in ont vangst nemen. Het uitdelen van die computer was overigens niet zomaar een aardigheidje van de Kamer. Het maakt deel uit van het NIVO-project (Nieuwe Infor matietechnologie in het Voortge zet Onderwijs) waarvoor zowel de Kamer, de provincie en het be drijfsleven een dikke 600.000 gulden bijeen brachten. Op die manier worden de LBO-scholen en het voortgezet onderwijs in staat gesteld daadwerkelijk aan informatica te doen om zo de leerlingen een betere kans in de toekomst te geven. Voor de LBO-leerlingen van het Delta College betekent het in ie der geval dat ze een 'eigen' lokaal met computers hebben en niet meer naar de MBO'ers hoeven te gaan om daar de computers te gebruiken. Een ander voordeel is dat nu ie dereen computeronderwijs kan krijgen. In de eerste twee klassen wordt kennis gemaakt met het toetsenbord en de besturing, in de bovenbouw van de LEAO le ren ze omgaan met tekstverwer king. Verder worden de leerlingen RECRON HEEFT VERTROUWEN IN TOEKOMST Het ziet er naar uit dat de Neder landse recreatie-ondernemers een 'zonnige' zomer tegemoet gaan. Debet daaraan zijn de vele zonnige dagen de afgelopen we ken. Toen zwierven enkele dui zenden Nederlanders door eigen land en boekten meteen hun vaste zomervakantie. Dat constateert Recron, de ver eniging van recreatie ondernemers Nederland. „Nu al zijn zo'n twee tot vijf procent meer reserveringen voor het ko mende hoogseizoen", vergelijkt Recron de cijfers met vorig jaar. Nederland is een goedkoop va kantieland, stelt de vereniging van recreatie-bedrijven vast. „Het algemene prijspeil voor een va kantie in eigen land ligt bedui dend lager dan dat voor de meeste Europese landen. De kampeerder bijvoorbeeld die de afgelopen jaren de grens over is Hotel du Commerce in Middel burg is maandag 27 februari de plaats waar ondernemers met el kaar van gedachten kunnen wis selen. Zonder vaste agenda overigens. Regelingen die op stapel staan, gebeurtenissen en evenementen in Middelburg passeren de revu en worden "desgevraagd beant woord. Om 16.30 begint deze gemeentelijke bijeenkomst voor ondernemers. getrokken, heeft dat in zijn porte monnee kunnen merken", weet Recron. De verwachtingen zijn eveneens goed. De concurrentiepositie van Nederland op de Europese markt is verbeterd. De kwaliteit scoort daarbij hoog. De recreatie ondernemers houden bovendien de prijzen in de hand. Tegenover een kostenstijging van 1,8 pro cent, verhoogden de onderne mers in deze branche de prijzen gemiddeld met 1,5 procent. En als - zo becijfert Recron - de Euro pese harmonisatieplannen geen roet in het eten gooien en het la ge BTW-tarief voor vakantie in ei gen land gehandhaafd kan blijven, zit het wel goed allemaal na 1992. van de LEAO-bovenbouw de voordelen verduidelijkt van een PC in het bedrijf. In totaal bezit het LBO dank zij het NIVO-project nu elf com puters. Hoewel het belastingformulier wat simpeler is, meent de vak bond dat in veel gevallen hulp on ontbeerlijk is. Daarom komt de rijdende vakbondswinkel van de Dienstenbond FNV op donderdag 2 maart naar Vlissingen waar hij in de Lange Zelke tussen 10 en 17 uur postvat. Ook andere vra gen kunnen dan worden gesteld. Volgens opgave van de FNV ma ken jaarlijks enkele tienduizenden mensen (leden) gebruik van de vakbondsservice om het be lastingaangiftebiljet in te vullen. Rond deze tijd komen vaak ook vragen aan de orde of het zinvol is om een T-biljet bij de belasting in te leveren. Voor meer 06-52123599. informatie: STEENGRILLEN IN DE WATERHERBERG genote Nancy haar man aan. Vol gens het horecaechtpaar komen er niet alleen veel watersporters in de zaak, maar heeft het restau rant ook aantrekkingskracht op toeristen van de kust en vaste bezoekers uit Walcheren en zelfs Beveland. De Waterherberg aan de Polredijk in Veere is in het voorseizoen vanaf 4 maart voorlopig zater dags en zondags geopend. Re serveren is wel aan te bevelen. Pamela Mensing aan het werk in haar atelier. STUDIO WISTERIA IN MIDDELBURG Aan de buitenkant van het huis is het al te zien. De mensen die er wonen hebben iets met glas. Voor bijna alle oorspronkelijke vensters zijn glas-in-loodramen geplaatst. In de tot atelier omge bouwde garage aan de Prinsen laan in Middelburg, heeft Pamela Mensing haar Studio Wisteria on dergebracht. Daar groeide haar hobby uit tot een beroep. Van echtgenoot Willem, die bij een schildersbedrijf de glas-in- loodspecialist is, nam zij de pas sie voor glas over. Sinds korte tijd maakt zij op bestelling Tiffany- lampen in iedere gewenste kleur of maat. „De techniek komt uit Amerika, waar rond eind 1800 Louis Com fort Tiffany begon met het ma ken van lampen uit allerlei verschillende stukjes gekleurd glas", vertelt Pamela Mensing in haar werkplaats. „Hier in Hol land, en vooral in Zeeland, is er nog weinig over bekend. In ons land kon ik slechts één speciale groothandel op dit gebied vinden. Je kunt wel zogenaamde Tiffany- lampen in de winkel kopen, maar die zijn vaak van kunststof, of slechts gedeeltelijk van glas. In mijn kappen zitten 100 tot 2000 verschillende glasstukjes ver werkt. Het is heel arbeidsinten sief handwerk, want ik begin met het uitsnijden van al de benodig de stukjes glas. De randen om wikkel ik daarna met koperfolie, waarna alle onderdeeltjes op een Auke en Nancy de Voogd ....Inspelen op de nieuwe trend. Wie ook eens wil proberen hoe een biefstuk of een visje van de De begin februari gehouden Auto Rai trok minder bezoekers dan vorig jaar. Volgens de Rai-directie is dit te wijten aan de krokusva kantie, die samenviel met de Auto Rai 1989. Er werden 472.680 bezoekers geteld, tegen 546.675 vorig jaar. In 1985 kwa men er ongeveer twintig duizend meer mensen naar Amsterdam dan dit jaar om de nieuwste au tosnufjes van dichtbij te zien. Ondanks dit lagere bezoekers aantal toonden de exposanten zich overwegend tevreden. Deel nemers die zich vooral wilden la ten zien, hadden alle eer van hun werk en de vertegenwoordigers van merken die ook verkochten gingen eveneens tevreden naar huis. Elke twee jaar wordt een Auto Rai gehouden. In februari 1991 is de volgende. Vlissingen beleeft van zaterdag 13 tot en met woensdag 17 mei de derde editie van de Zeeland- beurs. Directeur M.H. Delissen van BBO (Bureau Beurzen Orga nisatie) heeft al meer dan de helft van de beschikbare ruimte ver huurd. In zes aaneengeschakelde tenten is 55.000 m2 beschik baar. Alle dagen (ook beide Pinksterdagen) is de beurs tus sen 13 en 22 uur toegankelijk. Volgens Delissen bestaat er veel belangstelling uit het Zeeuwse bedrijfsleven en de overheden. „Dat komt onder meer omdat de laatste beurs al weer drie jaar ge leden werd gehouden", stelt de organisator uit Eindhoven vast. Toen werd de beurs overigens ge houden op het Miro-terrein, nu in park Westduin aan de Burg. Van Woelderenlaan. Delissen verwacht rond de 30.000 bezoekers aan deze beurs. Zij kunnen ook genieten van een groots opgezette presen tatie van de lentemode in het restaurant van de beurs. steengril smaakt, kan vanaf be gin maart in de Waterherberg in Veere terecht. Eigenaar Auke de Voogd heeft dan vijftien appara ten in huis, waarop de gasten naar verkiezing kunnen gourmet ten, barbecuen of steengrillen. In het laatste geval wordt een steen tot 300 graden Celsius verhit, waarop naar verkiezing vlees, vis en verschillende groenten kun nen worden gegrilled, zonder ge bruik te maken van vet. Het apparaat werkt op een gasflesje, heeft een elektronische ontste king en blijft continu op dezelfde temperatuur. „Wij spelen met dit apparaat in op een duidelijke trend in het restaurantgebeuren, waarbij de mensen steeds meer zelf willen 'rommelen' aan tafel", zegt Auke de Vries. „De gast wil wat doen en gourmetten en barbecuen speelden daar al op in. Ook bij het steengrillen is men actief aan tafel bezig. Meestal wordt op de steengril vlees klaargemaakt. Bij ons kan men ook een visje kie zen. Met name op het buitenter ras verwachten wij veel animo voor deze nieuwe wijze van eten. Daar is 's zomers plaats voor ne gentig gasten en aangezien de apparaten niet kunnen uitwaaien of afkoelen, zijn ze ook voor bui ten zeer geschikt". „Voor partijen hebben we tegen woordig ook de beschikking over één grote barbecue voor zestig personen, die zelfs binnen ge bruikt kan worden, omdat er een afzuiginstallatie opzit", vult echt- Westkapelle - De gemeenteraad van Westkapelle vergadert don derdag 23 februari om 20 uur. EERSTE ZEEUWSE KLEURADVISEURS IN VLISSINGEN Maandagavond 27 februari is de Middelburgse Schouwburg vanaf 20 uur decor voor bruidsmode. Internationale ontwerpers, zoals Coutura Vera, Modeca, Sarlini en Joli Creation worden onder de hoede van het Middelburgse Bruidshuis Fiësta aan het publiek getoond. 'Fiësta laat romantisch trouwen herleven', luidt de slo gan van deze avond. Overigens beperkt de voorvoe ring zich niet tot suggesties voor bruid en bruidegom. Naast de bruidscreaties wordt een grote cocktail-collectie getoond en ook voor de bruidsmoeders is er veel te zien. Bruidshuis Fiësta heeft zeven Middelburgse zaken uitgenodigd om mee te werken. Dat zijn: Fleur 2000, De Kapper, Groeneveld Opticiën, Foto Verschuren, Juwe lier Minderhout (Westkapelle) en Gebroeders Blankers. OVERLEG TUSSEN OUDEREN EN DE GEMEENTE Op het gebied van mode en schoonheid blijven nieuwigheden komen. Sinds kort maken de Vlis- singse schoonheidsspecialistes Janny Muller en Hilly Hartog als eersten in Zeeland kleurenanaly ses voor make up en kleding. In de rest van Nederland was dat al in een tiental zaken mogelijk. Kort gezegd adviseren de dames in welk kleurenschema iemands persoonlijkheid het best naar vo ren komt. Volgens Hartog is dat niet altijd zo vanzelfsprekend als het lijkt. „Veel mensen kopen kle ding en make up waarvan de kleur ze aanstaat. Of omdat ze al tijd die kleur kopen. Soms zijn minder voor de hand liggende kleuren beter, maar dat wordt over het hoofd gezien. Ook de lichtval speelt nogal eens onge wenst mee". Aan de hand van de kleur van huid, haar en ogen wordt beke ken of de klant een zomer-, winter-, herfst- of lentetype is. Gekleurde sjaals in vier bijbeho rende paletten laten dan duidelijk zien of dat klopt. Is eenmaal met enkele kleuren aangetoond welk type de persoon in kwestie is, kan het hele palet van 60 kleuren voor de garderobe en make up gebruikt worden. Volgens de in november vorig jaar afgestudeerde kleuradviseu- ses is de belangstelling goed. Vooreerst nog van de schoon heidssalonklanten, maar binnen kort wordt ook met enkele modezaken samengewerkt. „Het is voor iedereen bruikbaar", legt Muller uit. „Kleuren kunnen ie mands persoonlijkheid naar bui ten brengen of helemaal breken". Hilly Hartog en Janny Muller doen zaken in hun huis op de respectievelijke adressen Prins Mauritslaan 7 en Puccinilaan 32, op donderdag en zaterdag op af spraak. Het Bestuurlijk Overleg Ouderen beleid Middelburg (BOOM) krijgt donderdag 23 februari een offi ciële status. Dan namelijk onder tekenen het college van b en w, het bestuur ven het Overleg van Samenwerkende Ouderenbon den Middelburg en de Stichting Welzijn voor Ouderen in die stad het convenant (overeenkomst) waarin de invloed van ouderen op het gemeentebeleid is gere geld. Dat gebeurt met een offi cieel tintje in het stadhuis 's morgens om half tien. Het spreekt voor zich dat het BOOM zich vooral bezighoudt met bestuurlijke zaken die oude ren aangaan. Ook voornemens van het gemeentebestuur komen in het overleg van Boom aan de orde. Daarnaast bewaken en toetsen de leden van het overleg de wijze waarop het gemeentelijk ouderenbeleid wordt gevormd. Burgemeester en wethouders hebben volgens de overeenkomst de plicht om het overleg van de nodige informatie te voorzien. Het BOOM bestaat uit elf leden, die zes keer per jaar vergaderen. Gevraagd en ongevraagd kan dit ouderenoverleg zich met de dis cussie bemoeien. In het be leidsplan 1986-1990 van de gemeente Middelburg staat, dat 'stelselmatige ontwikkeling van een samenhangend ouderenbe leid, waaronder totstandkoming van een overlegstructuur, moet worden gestimuleerd met een belangrijke rol voor het ouderen werk'. Met het instellen van dit overleg houdt de gemeente zich dus keurig aan wat ze zich voornam. De Cebeco-Zuidwest in Zierikzee heeft drs. W. Adema uitgenodigd om te komen spreken over afzet en verwerking tijdens de jaarver gadering. Die bijeenkomst wordt gehouden op donderdag 23 februari vanaf 14 uur in de Concertzaal bij restaurant Mondragon in Zierik zee. Adema is algemeen directeur van de Cebeco Handelsraad in Rotterdam. Tijdens deze jaarvergadering wordt ook het jaarverslag 1987-1988 aan de leden voorge legd. De Cebeco is de coöpera tieve vereniging verenigde landbouwcoöperaties ba. piepschuimmal aan elkaar wor den gelast. Deze halve bol heeft dus de vorm van de lampekap, die ik maken ga en de mallen kunnen in grootte verschillen. Als voet moet een stevig exemplaar worden gekozen, want het ge wicht van zo'n kap is niet onaan zienlijk door al het laswerk", legt de kunstenares uit. Drie jaar is Pamela Mensing bezig met haar hobby en nu de de fa milie en de kennissenkring bijna allemaal voorzien zijn van een door haar gemaakte Tiffanylamp, wil zij haar atelier ook professio neel gaan gebruiken, „ledereen reageert zo enthousiast op mijn werk, dat ik de tijd rijp acht de markt op te gaan", stelt zij. Elke lamp die ik maak is uniek en overdag ziet hij er weer heel an ders uit dan wanneer het licht er door valt. De klant kan zelf uiteraard met zijn wensen bij mij terecht wat betreft de vorm en de kleur. Daarnaast heb ik veel voorbeeldboeken ter inzage, die vooral uit Amerika komen. Ik hoop ook te gaan leveren aan de betere inrichtingszaken hier in de regio. Naast lampen maak ik ook plantenkasjes en vlakglaswerk, bijvoordeeld medaillons", besluit de creatieve onderneemster. Wie belangstelling heeft voor een Tiffanylamp kan het beste telefo nisch contact opnemen met Studio Wisteria: 01180-16275. De winkeliers van de Se geersstraat blij ven aan de weg timmeren voor meer bekend heid van hun straat. Op Va lentijnsdag bo den ze het winkelend pu bliek een zeep- hartje aan. Deze actie was het begin van een hele reeks acti viteiten. Zo duikt er rond Pa sen een paas haas in de straat op, zetten de winkeliers in de zomervakan tie kraampjes buiten, zijn er demonstraties van oude am bachten en komt er in de herfst een herfst/wintermodeshow. „Stilstand is achteruitgang", zegt Jan Laban van de gelijknamige parfumeriezaak gedecideerd. „Met deze acties willen we wat meer in de picture komen". De winkeliers zijn vorig jaar begon nen met het uitdelen van kleine presentjes op hoogtijdagen. „Toen was het nog een beetje rommelig", geeft Anneke Cijvat van Shoerette toe. „Nu presente ren we ons echt gezamenlijk". Daarbij zijn alle winkeliers vol gens Jan Laban even gemoti veerd. „Bij vergaderingen is altijd minstens negentig procent verte genwoordigd". Ook de Segeersstraat-bezoekers reage ren positief. „De mensen reage ren echt verrast", zegt Anneke Cijvat. „Het is natuurlijk altijd leuk om iets te krijgen zonder dat je er iets voor hoeft te doen". Komende zomer staat de Se geersstraat zes donderdagen vol met kraampjes, waarbij ook de monstraties oude ambachten worden gegeven. Bij de herfst- modeshow, die buiten op een po dium wordt gehouden, worden dit jaar naast de schoen- en kle dingzaken ook de zelfmaakmode- zaken ingeschakeld. Het Bedrijfsschap Slagersbedrijf verzorgt vanaf 8 maart (dinsdag) in De Wellinge in Middelburg een cursus 'fijne vleeskeuken'. Tij dens acht bijeenkomsten wordt een aantal culinaire geheimen uit de doeken gedaan. Zowel theore tische als praktische kennis komt daarbij aan bod. Volgens het bedrijfsschap ligt de nadruk echter op de praktische vaardigheid bij het bereiden van vlees. Het maken van marinades, de bereiding van kalkoenvlees, koude vleesvoorgerechten, lasag- na, koude sauzen, het bakken van een biefstuk en de bereiding van entrecote zijn voorbeelden van lesonderdelen. Deelnemers krijgen elke avond vlees mee voor twee personen. De bijeenkomsten op de dinsda gen beginnen telkens om 20 uur. Voor informatie: 070-906802. Met een van pijn vertrokken gezicht houdt Ronald van Oe- veren een zak ijs op zijn ge voelige heup. Het is ruim drie kwartier na afloop van de be kerwedstrijd tussen Vlissin gen en FC Den Haag. De kleedkamer van Vlissingen is al grotendeels leeg gestroomd, maar bij de over gebleven spelers is de te leurstelling over de 3-0-nederlaag nog te proe ven. "We kwamen er niet aan te pas", concludeert Ronald van Oeveren, die als enige Vlissinger twee scorings- kansjes kreeg, maar er niet in slaagde doel te treffen. Vooral de wijze waarop het verlies tegen FC Den Haag tot stand kwam geeft bij een aan tal spelers reden tot naden ken. Ronald van Oeveren bij voorbeeld, zwoegde dat het een lieve lust was, maar de beloning voor die arbeid bleef uit en tot overmaat van ramp incasseerde hij nog een gele kaart. "Dat is m'n vijfde boe king al dit seizoen", zegt de langharige middenvelder, die allerminst te boek staat als een 'schaver'. "Dat kost me dus twee wedstrijden schorsing". Ronald van Oeveren: 'Nu alles op de competitie zetten'. Ron van Dam: 'Droom niet uitgekomen'. Van Oeveren had tegen FC Den Haag zijn handen vol aan het 'Haagse schoffie' Cor Lems. Ronald van Oeveren heeft in eerste instantie wei nig goede woorden over voor zijn directe opponent. "Het is een etter. Voortdurend lopen praten en van die rotovertre- dingen maken". Maar dan klinkt er toch ook wat bewon dering door in zijn stem: "Het is een pure prof". De vijfduizend toeschouwers op de Irislaan zorgden die mid dag in elk geval voor een pri ma cupsfeer. De geschorste Marcel Schenk ziet met lede ogen aan hoe Vlissingen naar een kansloze nederlaag wordt gespeeld. Wat de Zeeuwse hoofdklasser te kort komt is vooral gewicht op het midden veld. "Dit was natuurlijk een wedstrijd voor mij geweest. Als je langs de kant zit, krie belt het wel. Ik had er af en toe zo in willen springen". Den Haag was een maatje te groot. De ploeg van trainer Co Adriaanse speelt gediscipli neerd, professioneel en vooral vol inzet. De eerste divisie- ploeg oogst daarom bewonde ring, al is het triest dat Vlissin gen voor het eerst in dit beker toernooi met de billen bloot moest. Het klasse-verschil bleek onoverbrugbaar. Ruud Cornelis, die uitblonk in de dekking op Heini Otto: "We komen nog veel tekort om be taald voetbal te spelen. Dat zie je juist op momenten dat er bij ons spelers lopen die niet in de wedstrijd zitten". Ron van Dam tovert ver na af loop een mager glimlachje te voorschijn. "M'n droom is niet uitgekomen", zegt hij, terwijl hij zich afdroogt na een verkwikkende douche. "Ik had gedroomd: verlengen en strafschoppen, maar d£t heeft er geen moment ingezeten. Jammer, maar toch mooi dat we zover gekomen zijn". Trainer Jo Jansen heeft moei te zijn teleurstelling te verbij ten. Hij voelde zich vernederd op momenten dat een Den Haag-speler als Jol de gele genheid aangreep Vlissingen- spelers in het veld 'te dollen'. "Dat had ik me als voetballer nooit laten gebeuren. Er wa ren spelers bij ons, die totaal niet in de wedstrijd zaten. Dat is tot daar aan toe, maar dan moet je wel alles op inzet gooien en daar ontbrak het aan". Elftalleider Philip Krant: "Er zijn twee man gewisseld, maar zes of zeven spelers kwamen er voor in aan merking". Ronald van Oeveren gooit het gesprek na afloop zo snel mo gelijk over een andere boeg. "We moeten nu alles op de competitie zetten. Met nog zeven thuiswedstrijden en drie uitwedstrijden moeten we nog heel hoog kunnen eindi gen. In principe kun je nog kampioen worden. Daar zullen we de komende weken kei hard voor moeten knokken".

de Faam | 1989 | | pagina 7