Reflex danst in Vestzaktheater Hanny Vree is kind gebleven Excursie naar Keuls museum JAN RAP EN Z'N MAAT IN ALHAMBRA Concert Maarten van Norden Hardcore in Americain Verhaal van de wind: een sprookje van Ivens Alldred op Compton Ruwe bolster- storm in Piek Aquarellen Renée Mink ïïi Sint Juttemis stopt er mee Theaterkaart is op komst Jamsessie in De Piek 16 T/M 22 FEBRUARI IN MIDDEN ZEELAND Schots Folk-trio speelt Ramones Vetkuiven met linten in De Kruitmolen DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 15 februari 1989 iïï IE? IM Hiï is1 lïï 10* IKÏ De afbraak van een opvanghuis Een groep dakloze jongeren, die ondanks hun problemen toch vrolijk en optimistisch blijven en een groep goedbe doelende idealisten, die door hun enthousiasme langzaam maar zeker het overwicht kwijt raken. Dat is in het kort het verhaal van de Nederland se speelfilm Jan Rap en z'n maat, die deze week onder meer in Alhambra in Vlissin- gen in première gaat. Het verhaal is een eigentijdse versie van het gelijknamige boek van Yvonne Keuls. Een groep welzijnswerkers heeft met ge meentegeld een opvangtehuis voor dakloze jongeren opgezet. In principe kan elke jongere, tenzij verslaafd of rijp voor een inrich ting, er maximaal dertig dagen terecht. Simpel, maar zet je ie mand zonder familie of vrienden en inkomsten na dertig dagen zo maar weer op straat? Gemma (Heidi Arts) bijvoorbeeld, is de dochter van een prostitiuée Het Maarten van Norden kwartet treedt zaterdag 18 februari op in de Middelburgse Kloveniersdoe len. Van Norden kreeg voorna melijk bekendheid als solist in talloze jazz-groepen, zoals het Willem Beuker collectief, Gruppo Sportivo, het Leo Cuypers septet en de Contraband. Sinds 1986 treedt Van Norden op met zijn ei gen kwartet. De muziek die de groep brengt, valt onder de categorie 'swingen de, ritmisch georiënteerde mu ziek'. Het repertoire bestaat uit eigen composities en stukken van onder andere Dollar Brand, Archie Shepp, Ornette Coleman en Odean Pope. Het concert begint om 21 uur. Car Trouble. Op zaterdag 18 februari kunnen de liefhebbers van Zeeuwse pop muziek weer terecht in de Piek in Vlissingen. Vanaf 22 uur treden Stormbringer en Car Trouble op. De muziek van de Vlissingse for matie Stormbringer zit ergens tussen hardrock en rhythm blues in. Als de rust na hun op treden weer enigszins is terugge keerd is het de beurt aan de ruwe bolster-blanke pit-muziek van Car Trouble, inmiddels wereldbe roemd in Zeeland. en werd op haar twaalfde ver kracht. Haar ideaal is een gezin netje stichten. Charrie (Erik Arens) is door zijn spraakgebrek in een isolement geraakt. Derek (Paul de Leeuw) lijkt daarbij een toonbeeld van succes. Goedge- kleed, schoongewassen en een uiterst zonnig humeur. Maar ook hij heeft de nodige problemen: veel te goed van vertrouwen en een bemoeial met weinig reali teitszin. „En ik ben nog homofiel ook, dat moet ik allemaal verwer ken, hoor!". De hulpverleners hebben elk hun eigen aanpak met bijbehorende problemen. Koen (Jack Spijker man) is de wanhoop nabij als hij ontdekt dat zijn inzet en zijn on orthodoxe methodes nauwelijks iets opleveren. Elly (Jasperina de Jong) voelt zich niet thuis tussen het tuig en de sociologen. Klaas Scène uit Jan Rap en z'n maat. (John Leddy) raakt het beu om steeds nieuwe ruiten te moeten plaatsen en wil huisregels invoe ren. Als ruwe-bolster-blanke-pit voelt hij de bewoners vaak beter aan dan de andere hulpverleners. Zo leert hij de stotteraar Charrie zonder stotteren 'turbotrut' te zeggen. En dat doet Charrie zichtbaar goed. Reflex. De choreografen Ellen Cornfield, Hans Tuerlings en Karei Vande- weghe maakten voor de dansers van Reflex rond de traditionele 'pas de deux' een korte, eigen tijdse choreografie. Reflex voert het duettendrieluik vrijdag 17 fe bruari uit in het Vlissingse Vest zaktheater. Ook wordt er een mannenduet van Bob Folz ge danst. De aanvang is om 20.30 uur. Aan het duettendrieluik vooraf danst. Reflex 'Vedrai come si Bi- forca la Cantina' van Laura Corra- di. Corradi liet zich inspireren door het boek 'De onzichtbare steden' van Italo Calvino. De Ita liaanse won met dit ballet onder meer de eerste prijs op het choreo- grafenconcours van Cagliari in 1986. Ze wordt beschouwd als een van de meest getalenteerde choreografen van Italië. In 'Pas de stops' toont Ellen Cornfield haar voorliefde voor doorgaande bewegingen. Ellen Cornfield was als danseres jaren- langD verbonden aan de Merce Cunningham Dance Company in New York en is daar momenteel docente. De Belg Karei Vande weghe is verantwoordelijk voor de choreografie van 'Afscheid', dat wordt gedanst door Josje Manuputty en Ney Branco. Het is zijn eerste choreografie die door een Nederlands gezelschap op het repertoire wordt genomen. Na 'A noeud coulant!' (met de platte knoop) van Hans Tuerlings wordt de dansvoorstelling af gesloten met 'Avalon' van Bob Folz. In dit stuk zijn de groepsbe- wegingen geconcentreerd rond een centraal staand mannenduet van Rick Bolderman en Ney Branco. In bar Americain in Middelburg treedt vrijdag 17 februari de Vlis singse hardcore (punk)-formatie Brainless op. Het repertoire van Brainless bestaat uit zowel Nederlands- als Engelstalige nummers en het op treden begint om 20.30 uur. 'Een beetje kind gebleven' is de titel van het soloprogramma dat Hanny Vree zaterdag 18 februari om 20 uur in de Middelburgse Stadsschouwburg op de planken zet. Hanny Vree is een vrouw die van veranderingen houdt. Na zes jaar Volkstoneel vond ze dat de tijd rijp was om haar artistieke gren zen weer eens te verleggen. Re sultaat: haar ideeën voor een solo-programma zijn keurig uitge werkt en er is een show ontstaan waarin haar artistieke kwaliteiten volop aan bod komen. En wat is 'Een beetje kind geble ven' dan wel? In ieder geval een tot in de puntjes verzorgd thea terprogramma. Een programma dat soms een onverwachte spec taculaire wending neemt. Zeker wanneer Hanny zich in de fanta siewereld van het kind verplaatst. Hanny Vree. „Het einde van het liedje is dat het huis gesloten moet worden", vertelt schrijfster Yvonne Keuls. „Het is een verhaal van alle tij den. Er is altijd wel zo'n groepje idealisten, er is altijd wel een wethouder die zoiets uit de expe- rimentenpot wil financieren. Als je eenmaal banden krijgt met de jongeren en omwille daarvan sjoemelt met de regels, dwaal je af van je doel en je taak. En dan verlies je het". Renée Mink, lid van de Zeeuwse kunstkring, toont in het café restaurant Du Theatre, bij de Stadsschouwburg in Middelburg, haar aquarellen. De tentoonstel ling is te zien tot en met vrijdag 24 maart. Engelse en Schotse traditionals, een Bretonse Gavotte én een nummer van The Ramones. Het Schotse folktrio The New House Band: from Celtic to Costello or from Reel Time to Reggae. Zon dag 19 februari te zien in het Vlissingse Vestzaktheater. Het optreden begint om 16 uur. De instrumenten die het trio (Ge rard Foley, Christopher Parkinson en John Skelton) hanteert zijn al net zo gevarieerd als het repertoi re: akoestische- en electrische gi taren, mandoline, doedelzak, viool, fluiten, bodhran, harmoni ca, dulcimer en nog veel meer. Vijftiger jaren vetkuiven, Prince en tot leven gekomen schadu wen in de Middelburgse sporthal De Kruitmolen op zaterdag 18 fe bruari. Het Drum Corps Holland houdt dan de vijfde winter-guard- contest van dit seizoen. De show begint om 19.30 uur. Winter-guard wordt beoefend door de color-guard, en dat is weer het gedeelte van het mu ziekcorps dat tijdens een optre den de show accentueert met vlaggen, linten, spinners en ande re attributen. Terwijl de instrumentalisten de winter gebruiken voor het instu deren van een nieuw repertoire^ houden de color-guards zich be zig met onderlinge wedstrijden, die vanwege de ruimte meestal in een sporthal worden gehouden. Aan de wedstrijd in Middelburg doen negen guards uit het hele land mee. Joris Ivens heeft iets met de ele menten. Titels van films als Re gen en Branding uit 1929, Zuiderzee uit 1933 en Pour Ie Mistral uit 1966, zeggen wat dat betreft al genoeg. Voor zijn laat ste film verdiepte de negentigjari ge Ivens zich in de wind. 'Een verhaal van de wind' draait deze week in het Middelburgse Schut tershoftheater. Joris Ivens, die de film samen met vriendin Marceline Loridan in China opnam, speelt zelf de be langrijkste rol in Une Histoire de Vent. Zijn speurtocht naar de wind werd een sprookje, waarbij verleden, actualiteit, fantasie en Ivens eigen geschiedenis door el kaar heen lopen. Scène uit 'Een verhaal van de wind'. MIDDELBURG Rabobank (hoofdkantoor Langevie- le, Hal). Fons Bal, konkrete schilde rijen. Tijdens openingsuren van de bank. Roosevelt Studiecentrum (Abdij). Leven en werk van drie Roosevelts: president Theodore Roosevelt (1858-1919), president Franklin Delano Roosevelt (1882-1945) en zijn echtgenote Eleanor Roosevelt (1884-1962). Wo. en do. van 10 tot 12 uur en van 14 tot 16 uur. Schouwburg (Café-restaurant Du Theatre) Reneê Mink, aquarellen. Het holografie Museum (Gortstraat 36). Alleen op afspraak per groep. Tel. 01180-38810. Kunstuitleen (Kuiperspoort 22). Ed Toorenburg, Toto Frima. Eduard Bergman, gezamenlijk experiment. Di. t/m za. van 13.00 tot 1 7.00 uur. Zeeuwse Bibliotheek (Kousteense- dijk 7). Expositieruimte: Aangekon digd, geafficheerd, aangeplakt, Zeeuwse affiches. Hal begane grond: Turkse handwerken. Souter rain: Sophia van den Heuvel foto's Cor Teensma en Pieter van Oud- heusden, foto's. Ma. van 17.30 tot 21 uur, di. t/m vr. van 10 tot 21 uur, za. van 10 tot 13 uur. Zeeuws Kunstenaarscentrum (Kousteensedijk 7). Fototen toonstelling. Openingstijden Zeeuwse Bibliotheek. Zeeuws Documentatiecentrum (Kousteensedijk 7). Luchtwachtto- rens in Zeeland. Openingstijden van de Bibliotheek. Zeeuws Museum (Abdij 3).Bekroonde ontwerpers 2. Di. t/m vr. van 10 tot 17 uur. Za. t/m ma. van 13.30 tot 1 7 uur. De Vleeshal (Markt). Boezem, 'degli ucceili'. Di. t/m zo. van 13 tot 17 uur. Galerie Basket (Schuitvlotstraat 32) Otto Egberts, 'de laatste tekenin gen. Wo. t/m za. van 13.00 tot 17.00 uur. NEEL TJE JANS Ir. J.W. Tops-Huis. Schouwen- Duiveland, foto's Beppy Everaers, fotografiën. Wo. t/m zo. van 10 tot 1 7 uur. OOSTKAPELLE Zeeuws Museum/Natuurhistorie (Orangerie Kasteel Westhove, Duin vliet weg 6). Duimelijntje. Di. t/m vr. van 11 tot 17 uur, za. t/m ma. van 13.30 tot 17 uur. Iguana (Bellamypark 35). Levende reptielen, amfibieën en insekten. Zo. t/m za. van 14 tot 17.30 uur. Veerboot Vlissingen/Breskens. Op dubbeldeksveerboot ms 'Prinses Juliana' zeven wissellijsten met toeristische promotie, met als the ma 'het geven van een beeld van Zeeland als vakantieland voor ie dereen. Galerie Bellamy 19 (Bellamy 19). Harry Boom, Textiel en Keramiek. Di. t/m vr. van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 1 7 uur, za. van 13 tot 17 uur. Art-titude (Singel 14). Albert Ver- burg. Dagelijks van 8 uur tot 23 uur op afspraak, (t/m 16 februari). Vrijdag 17 februari neemt Sint Juttemis met een concert in de Kloveniersdoelen in Middelburg afscheid. De aanvang is om 21 uur. Jarenlang schreef de Zeeuwse saxofonist Dies Ie Due stukken die Sint Juttemis op het lijf wa ren geschreven. Hij ging daarbij uit van de bezetting en hield reke ning met de mogelijkheden die de individuele musici in huis had den. Nu wil Le Due zijn werkwijze omkeren: bij zijn composities de juiste mensen zien te vinden om ze uit te voeren. En dat betekent dus het afscheid van Sint Juttemis. VRIJDAG 1 7 FEBRUARI Dansgroep Reflex, Vestzak theater, Vlissingen, 20.30 uur. Sint Juttemis, afscheidscon cert, Kloveniersdoelen, Achter de Houttuinen 30, Middelburg, 20.30 uur. Brainless, hardrock (punk) band. Bar American, Middel burg, 20.30 uur. Joyce Alldred, theaterorgel. Concert- en Gehoorzaal, Sin gelstraat, Middelburg, 20 uur. Jamsessie, Jongerencentrum De Piek, Hellebardierstraat 11-13, Vlissingen, 14 uur. ZATERDAG 18 FEBRUARI Gitariste Lydia Gitana, Concert- en Gehoorzaal, Mid delburg, 20 uur. Jazzconcert, Maarten van Norden Kwartet, Kloveniers doelen, Achter de Houttuinen 30, Middelburg, 20.30 uur. De komst van Mooie Babbel, Het Amsterdams Toneel, voor stelling voor kinderen vanaf 8 jaar, de Prins van Oranje, Goes, 15 uur. Een beetje kind gebleven, kleinkunst-solo door Hanny Vree m.m.v. het kombo Wim Valenkamp, Stadsschouwburg, Middelburg, 20 uur. Muzikale komedie 'mooi bruin'. Het Middelburgs mini- theater, Verwerijstraat 53, Mid delburg, 20.30 uur. Stichting Drum Corps Hol land, Sporthal De Kruitmolen, Middelburg, 19.30 uur. De Zeeuwse Komedie, twee eenakters van Schaffer, Vest zaktheater, Bellamypark 3-5, Vlissingen, 20.30 uur. Zeeuwse Popmuziek om je oren met 'Stormbringer' en 'Car Trouble', Jongerencentrum De Piek, Hellebardierstraat 11-13, Vlissingen, 22 uur. ZONDAG 19 FEBRUARI Koffiekonsert, Nieuwe Slag werkgroep Amsterdam, Klove niersdoelen, Achter de Houttui nen 30, Middelburg, 11.30 uur. Koffiekonsert, Erika Waar denburg (harp), Errfest Rom- bout (hobo), Lunchcafé, Goes, 12 uur. Folkkonsert: The New House Band, schotse folkgroep, Vest- zaktheater, Vlissingen 16 uur. DINSDAG 21 FEBRUARI Jen Sessy, Frapo's, Bellamy- park, Vlissingen, 22 uur. WOENSDAG 22 FEBRUARI The Mousetrap, toneelthriller. De Hollandse komedie, de Prins van Oranje, Goes, 20 uur. In navolging van de Nationale Museumkaart krijgt Nederland nu ook een Nationale Theaterkaart. De theaterkaart krijgt de vorm van een credit-card, waarmee de kaarthouder niet alleen kan beta len, maar ook via een centrale 06-lijn telefonisch met voorrang kan reserveren. Kaarten worden dan toegestuurd of kunnen bij aanvang van de voorstelling of concert worden afgehaald. Aan dit systeem wordt tevens een 06-informatie- lijn gekoppeld en alle kaarthou ders ontvangen vijf keer per jaar het nieuwe Theater-Magazine (52 pagina's en in full-colour). De Nationale Theaterkaart is met in gang van het komende seizoen verkrijgbaar. Wie meer wil weten kan gratis bellen met 06-8382. Kunstzinnige Vorming Vlissingen houdt op zaterdag 25 februari een excursie naar het Ludwig Museum in Keulen. Het Ludwig Museum heeft een unieke collectie op het gebied van de schilder- en beeldhouw kunst van deze en voorgaande eeuwen. Wat de kunst van deze eeuw betreft zijn er onder meer werken te zien van Franse en Duitse expressionisten, Ameri kaanse kunst uit de jaren zestig (pop-art), surrealisme en abstract werk uit de twintiger- en dertiger jaren. Aan oudere kunst zijn er onder meer werken te zien uit het impressionisme. De gids van die dag is docent kunstbeschouwing Nico Out. Voor inlichtingen een aanmelden voor deze excursie: 01184-14928. Vanaf vrijdag 17 februari biedt De Piek in Vlissingen iedereen de gelegenheid om met elkaar mu ziek te maken. Geen muziek instrument? Geen probleem: De Piek beschikt zelf over een aantal instrumenten en een zanginstal latie. De jamsessie wordt iedere vrijdag gehouden en duurt van 14 tot 17 uur. Organiste Joyce Alldred bespeelt vrijdag 17 februari het Compton theaterorgel in de Middelburgse Concert- en Gehoorzaal. Het concert begint om 20 uur. Naast organiste is Joyce muziek lerares met een eigen school- studio. In 1983 speelde ze op het openingsconcert van het Comp ton theaterorgel. Vrijdag speelt ze onder meer populaire melodieën, marsen, muziek uit musicals en films. Alhambra theater, Coosje Buskenstraat 144, tel. 01184-12260. Grand theater Goes, Singelstraat 5a, tel. 01100-15165. Filmtheater Electro, Markt 79, tel. 01180-38900. Schuttershoftheater, Schuttershofstraat 1, tel. 01180-13482. Bibliotheektheater, Kousteensedijk 7, tel. 01180-30235. Middelburgs Minitheater, Verwerijstraat 53, tel. 01180-33996. 't Beest, Beestenmarkt 3, Goes, tel. 01100-28142. Joyce Alldred. DONDERDAG 16 FEBRUARI Alhambra I Vlissingen, 'Jan Rap en z'n maat' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Wil low' 20 uur. Grand theater Goes, 'A fish called Wanda' 20 uur. Electro Middelburg, 'Big' 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Een verhaal van de wind' 20.30 uur. VRIJDAG 17 FEBRUART Alhambra I Vlissingen, 'Jan Rap en z'n maat' 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Wil low' 19 en 21.30 uur. Grand theater Goes, 'A fish called Wanda' 19 en 21.30 uur. Electro Middelburg, 'Big' 19 en 21 uur, 'U2 Rattle and Hum' 23 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Een verhaal van de wind' 20 uur en 22.30 uur. ZATERDAG 18 FEBRUARI Alhambra I Vlissingen, 'Jan Rap en z'n maat' 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Wil low' 19 en 21.30 uur. Grand theater Goes, 'A fish called Wanda' 19 en 21.30 uur. Electro Middelburg, 'Moon- walker' 14 uur, 'Big' 19 en 21 uur, 'U2, Rattle and Hum', 23 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Een verhaal van de wind' 20 en 22.30 uur. ZONDAG 19 FEBRUARI Alhambra I Vlissingen, 'Jan Rap en z'n maat' 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Wil low' 14, 19 en 21.30 uur. Grand theater Goes, 'A fish called Wanda' 19 en 21.30 uur. Electro Middelburg, 'Moon- walker' 14 uur, 'Big' 19 uur, 'U2 Rattle and Hum' 21 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Een verhaal van de wind' 20.30 uur. MAANDAG 20 FEBRUARI Alhambra I Vlissingen, 'Jan Rap en z'n maat' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Wil low' 20 uur. Grand theater Goes, 'A fish called Wanda' 20 uur. Electro Middelburg, 'Big' 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Een verhaal van de wind' 20.30 uur. DINSDAG 21 FEBRUARI Alhambra I Vlissingen, 'Jan Rap en z'n maat' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Wil low', 20 uur. Grand theater Goes, 'A fish called Wanda' 20 uur. Electro Middelburg, 'Big' 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Een verhaal van de wind' 20.30 uur. WOENSDAG 22 FEBRUARI Alhambra I Vlissingen, 'Jan Rap en z'n maat' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Wil low' 20 uur. Grand theater Goes, 'A fished called Wanda' 20 uur. Electro Middelburg, 'Moon- walker' 14 uur, 'Big' 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Een verhaal van de wind' 20.30 uur. ZATERDAG 18 FEBRUARI Schuttershoftheater Middel burg, 'Pippi in Takatukaland' 14 ZONDAG 19 FEBRUARI Alhambra I Vlissingen, 'De nieuwe avonturen van Pippi Langkous' 14 uur. Grand theater Goes, 'Frank en Frey' 14 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Pippi in Takatukaland' 14 uur. WOENSDAG 22 FEBRUARI Schuttershoftheater Middel burg, 'Pippi in Takatukaland' 14

de Faam | 1989 | | pagina 7