Kerstgroet Open tafel Kerst concert Verkeer Bestemmingsplan Hinderwet Middelburg en de Kaapverdische Eilanden Welzijns- programma 1989 Compost- vaten Ophalen huisvuil Sluiting kantoren Fietsen stalling/ toiletten Tafeltje Dekje" Granje Sao Felipe Activiteiten Landbouwprojekt OoIofOri Redactie: Bureau Voorlichting van de gemeente Middelburg. Telefoon: (01180) 26251. Reacties van harte welkom. WGGK Woensdag 21 december 1988 DE FAAM Door het oog van de Lange Jan Burgemeester en wethouders van de gemeente Middelburg maken hierbij bekend, dat de gemeente raad in zijn vergadering van li november 1988 het gemeentelijk welzij nsprogramma 1989 heeft vastgesteld. Het vastgestelde wel zij nsprogramma ligt gedurende een maand, vanaf 2 januari t/m 31 januari 1989, vooreen ieder ter inzage op bureau Voorlichting en de afdeling Welzijnszaken ter ge meentesecretarie, beide gevestigd Stadhuisstraat 2 te Middelburg. Tegen het vastgestelde wel- zijnsprogramma kan door iedere belanghebbende krachtens het be paalde in de Wel Administratieve Rechtspraak Overheidsbeschik kingen, binnen de hierboven aan gegeven termijn, een bezwaar- schrift worden ingediend bij de gemeenteraad. Van de beslissin gen van de raad op eventuele be zwaarschriften kan een beroep worden ingesteld bij de afdeling Rechtspraak van de Raad van State. Op de informatie-avond, die op I december in Jiet stadhuis gehou- den werd over het gebruik en de toepassingsmogelijkheden van compostvaten is geanimeerd gedi scussieerd en zijn tal van tips uit gewisseld. Er zijn nog vaten te koop. De kostprijs is f 210,—, de '.gemeente betaalt hiervan f 50, zodat voor u een prijs van f 70, overblijft. J kunt de vaten kopen aan de balie van gemeentewerken, Vlissingsestraat 21. Onze vuilnis wagens worden voor meer dan de helft gevuld met waardevol groente-, fruit- en keukenafval. Met een compostvat kunt u daar iets nuttigs mee doen en uw tuin vaart er we! bij! In de week na kerstmis wordt hel huisvuil één dag later opgehaald dan normaal. De route van maan dag verschuift naar dinsdag, van dinsdag naar woensdag, van woensdag naar donderdag en van donderdag naar vrijdag. Waarschijnlijk ten overvloede: al le gemeentelijke kantoren zijn aanstaande maandag, T weede Kerstdag, gesloten. Dinsdag 27 december zijn de deuren weer op de gebruikelijke tijden geopend. De bewaakte fietsenstalling "Del- la Cycle" op hel Zusterplein, van waaruit ook het beheer wordt ge voerd over de openbare toiletten is dagelijks geopend (behalve op zon- en feestdagen), en wel van een kwartier vóór de openingstijd van de wnnkels tot een kwartier na sluitingstijd. Dit betekent dal stalling en toiletten ook op (extra) koopavonden geopend zijn. De bewaakte fietsenstalling is op gezet als een project voor werk zoekende jongeren. "Tafeltje Dekje" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen en zieken, die zelf niet voor een war me maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maan dag en donderdag tussen 8.45 en 9.15 uur worden besteld. U kunt hiervoor bellen met nummer 01180-38570. Het bezorgen ge beurt ook op deze dagen. Menu van 27 december 1988 tot en met 31 december 1988 dinsdag macaroni met ham en kaas woensdag varkensvlees met vruchtensaus, rijst donderdag carbonade, tuinbonen, aard appelen vrijdag gehakt, andijvie, aardappelen zaterdag wat de pot schaft Het Kerstfeest 1988 nadert. De viering van de geboorte van Jezus Christus, de overwinning van het licht op de duisternis, een wereldwijde bezinning op vrede en goede wil: wat voor u ook het feest van Kerstmis moge betekenen, het gemeentebestuur van Middelburg wenst u heel fijne feestdagen toe en een goed 1989! Granja Sao Felipe Vorige maand bekeken we in vogelvlucht de Kaapverdische Eilanden. Zoals u wellicht weet steunt de gemeente Middelburg samen met de zustersteden een project voor ontwikkelingssamenwerking op deze ei landen. Het doel van dit initiatief van Middelburg is niet het sturen van geld, goederen en deskundigen, zoals dat gebeurt bij directe noodhulp in het geval van rampen zoals in Armenië. Noodhulp is heel belangrijk en noodzakelijk, maar daarnaast bestaat ook ontwikkelingshulp op langere termijn. Deze hulp is er op gericht om initiatieven van de bewo ners van een land zelf te steunen, om een land en de bewoners ervan kansen te geven op een goede ontwikkeling én om over de hele wereld elkaar te leren kennen en begrijpen. Dat is de doelstelling van de Middelburgse steun aan het jongereninsli- tuut Sao Felipe op het Kaapverdische eiland Santiago, waar we deze maand een kijkje nemen. Het eiland Santiago behoort tot de Benedenwindse eilanden en is 492 km2 groot. Op dit dichtsbe- volkte eiland ligt de hoofdstad Praia. De meerderheid van de be volking is niet van gemengde af komst, maar Afrikaans. Santiago onderscheidt zich niet van de rest van de eilanden. Het is bergachtig, rotsig en getekend door erosie. De grond is on vruchtbaar en door de droogte groeit er te weinig op het eiland. Als gevolg hiervan hebben de be woners van Santiago weinig in komsten. Vooral de jongeren lij den onder het gebrek aan werk en toekomstperspectief. Velen van hen trekken uit de stad of naar het buitenland. Om de vooruit zichten van de jeugd te verbeteren begeleiding en financiering van een aantal ontwikkelingspro jecten. Het jongereninternaat Sao Felipe bestond al in de tijd dat de Kaap Verdische eilanden nog een kolo nie van Portugal waren. In die tijd werd het gebruikt als een jeugdgevangenis Vvaar jongens, die veroordeeld waren wegens diefstal, geweldpleging e.d. wer den ingesloten. De kinderen wer den er op een hardhandige manier 'heropgevoed' door middel van o.a. lijfstraffen. Daarnaast be werkten zij het land rondom de gevangenis. De onafhankelijkheid van Cabo De jongeren verbouwen groente op de Granja. en de emigratie tegen te gaan is er een aantal projecten opgezet die mede door NOVIB worden on dersteund. Een van deze projecten is het jon gereninternaat Granja Sao Felipe, waar weeskinderen en moeilijk opvoedbare kinderen naar school gaan en tegelijkertijd een be roepsopleiding krijgen. Dit pro ject wordt uitgevoerd door het ICS. Het Instituto Caboverdeano de Solidariedade (ICS) werd in 1974 opgericht door de PA1GC, de eenheidspartij van Cabo Verde. Als particuliere organisatie, voortgekomen uit de eigen sa menleving, speelt het ICS een be langrijke rol in de ontwikkeling van de Kaapverdische Eilanden. In nauwe samenwerking met de overheid draagt het zorg voor de Verde in 1975 bracht een wijzi ging van de bestemming van de Granja met zich mee. Het werd een opvanghuis voor kansarme jongeren. Vooral weeskinderen en degenen die thuis onvoldoende opvang krijgen, kunnen er nu terecht. Het gaat om de opvang en vor ming van deze jongeren zodat ze een plaats kunnen vinden in de maatschappij. Het belang van een goede opvang wordt duidelijk als men bedenkt dat op Cabo Verde (en in vele andere Derde Wereld landen) ongeveer de helft van de bevolking jonger is dan 25 jaar! De kern van de Granja is het in ternaat, waar alleen jongens ver blijven. Er is plaats voor 100 jon gens, maar momenteel zitten er 80 jongens op het internaat. De jongens (die tussen de 8 en 16 jaar moeten zijn) komen op het internaat terecht doordat hun ouders of hun verzorgers hen daarvoor aandienden bij het ICS. Er wordt een onderzoek ingesteld of de gegevens die genoemd wor den in de brief kloppen, waarna Een kind in de crèche. over toelating wordt beslist. In de loop der tijd komen steeds meer aanvragen binnen van ouders die hun kind op de Granja willen plaatsen. Deze toeloop laat zien dat het internaat zijn naam als opvoedingsgesticht en jeugdge vangenis is kwijtgeraakt. De be volking heeft een positief beeld gekregen van datgene wat er in het internaat gebeurd. Naast dit internaat is er ook een kleuterschool en een lagere school. Ongeveer 150 kinderen volgen daar onderwijs. Op deze manier wordt het internaat opge nomen in een groter geheel en voorkomt men dat het een geïso leerde positie inneemt. Op de Granja worden de jongens opgevangen door gespecialiseerde medewerkers: docenten maar ook groepsbegeleiders en maatschap pelijk werkers, 's Morgens volgen de jongens lessen die op lagere schoolniveau liggen; taal, schrij ven, rekenen, etc. 's Middags staan er praktische vaardigheden op het rooster, zoals houtbewer king, het verbouwen van groen ten, het houden van kleinvee, en koken. Er worden ook muziekles sen gegeven en sport onderwezen. Het echte vak wordt echter ge leerd op Sao Jorginho, waar de meeste kinderen na hun zestiende jaar heen gaan. Want de Granja biedt een basisopleiding; een uit gebreide beroepsopleiding wordt op het Sao Jorginho-instituut ge geven, dat ook onder de verant woordelijkheid van het ICS valt. Volgens de directeur van het in ternaat, Lucio Soares, worden be moedigende resultaten geboekt, want bijna de helft van de kinde ren vindt na het doorlopen van de school een baan. Naast de onderwijsafdeling on derneemt het internaat ook een aantal activiteiten die twee doelstellingen hebben: -ten eerste de jongeren gelegen heid geven om kennis te maken met verschillende beroepen en ba sisvaardigheden te leren; -en ten tweede het verschaffen van werk aan mensen in de omge ving van het internaat die voor een groot deel werkloos zijn. Tot die activiteiten behoren een kippenfokkerij, het in eerdere nieuwsbrieven al beschreven land bouwproject, een varkensfokkerij en een timmerwerkplaats. In de loop der tijd zijn vijf kip penhokken gebouwd die in totaal 8.000 kippen kunnen houden. Momenteel heeft de fokkerij zo'n 6.000 kippen, waaronder 800 leg hennen. De activiteiten van deze fokkerij zijn zo rendabel (ver koop van eieren en kippen) dat het inkomsten oplevert voor het internaat. Een vijftal jongens werkt mee aan de verzorging van de kippen. Daarnaast zijn er vier vaste werknemers. De varkensfokkerij kende een slechte start. In 1981 ging de hele veestapel verloren door een besmettelijke ziekte. Daarna is de fokkerij opnieuw gestart met 10 zeugen en een beer. Op dit mo ment zijn er 110 varkens. Het grootste probleem is de voedsel voorziening van de varkens, die zo duur dreigt te worden dat de fokkerij niet meer rendabel kan werken. Alleen wanneer er vol doende voer van het Granjage- bied zelf kan worden betrokken (in de vorm van bladeren van ba- nanebomen) zal er echt winst ge maakt kunnen worden. Ook hier helpen de jongens mee bij de ver zorging van de dieren. De timmerwerkplaats biedt werk aan het grootste aantal jongens. Zij werken hier voorzover hun onderwijsprogramma dat toelaat. Naast de jongens werken er 21 vaste krachten. Een gedeelte van de produktie (tafels, stoelen, kasten e.d.) is bestemd voor het ICS. Ook wordt er getimmerd voor het ministerie van Onder wijs. De inkomsten die dit ople- Burgemeester en wethouders van de gemeente Middelburg nodigen u graag uit op de traditionele Open Tafel op 2 januari. Met zo veel mogelijk Middelburgse bur gers en vertegenwoordigers van verenigingen, organisaties en in stellingen wordt zo in een infor mele sfeer en met een gezamenlij ke eenvoudige maaltijd het nieu we jaar geopend. De bijeenkomst vangt aan om 17.30 uur en sluit om 19.30 uur. Hel stadhuis is geopend vanaf 17.00 uur. Zoals ieder jaar wordt een kleine bijdrage in de kosten gevraagd van vijf gulden per persoon. Dit bedrag kunt u voldoen bij binnen komst in het stadhuis. Op Tweede Kerstdag maandag 26 december wordt het traditionele "Kerstconcert bij kaarslicht" ge geven in de Burgerzaal van het stadhuis om 20.30 uur. Nieuw Sinfonietta Amsterdam, een nieuw kamerorkest, speelt dan werken van Mozart, Salieri en Bartholdy. Hel orkest omvat in vaste bezet ting 17 strijkinstrumenten, 2 ho bo's en 2 hoorns en wordt zono dig uitgebreid met fluiten, klari netten en fagotten. Solisten zijn Ernest Rombout (hobo) en Harrie Starreveldffluit). Kaarten kunt u in de voorverkoop krijgen bij het VVV, Markt 65, of telefonisch 01180-15256 en op de avond zelf aan de zaal. vert worden weer in het internaat geïnvesteerd. De bedoeling van het landbouw projekt is om 8 hectare grond te ontginnen en zo geschikt te ma ken voor de landbouw. De grote droogte leidde echter tot een wa tertekort. Om dit op te lossen werd er een ambitieus watervoor zieningsplan opgesteld dat voor zag in een kleine stuwdam, een 800 meter lange geul, en een rese- voir dat 300 m' kan bevatten. Dit waterproject is nu klaar, zodat, als er voldoende regen valt er ge noeg water zal zijn voor de jon gens, de dieren en de landbouw. De nadruk zal nu komen te liggen op erosiebestrijding en herbebos sing. In het Granja gebied, dat 15 hectare omvat, worden bomen ge plant en kleine dijkjes aangelegd. Door het planten van de bomen wordt de grond vastgehouden en is er minder kans dat de vruchtba re bovenlaag wegspoelt c.q. weg waait. Ook de aanleg van kleine terrassen voorkomt het wegspoe len van de grond. Tot nu toe is 8 hectare op deze manier bewerkt en beplant. Verdere activiteiten op dit gebied zijn het schoonma ken van het terrein (m.n. het ver wijderen van stenen). De jongens van het internaat hebben meege holpen met het aanleggen van de dijkjes en het planten van de bomen. Zo proberen zij van Cabo Verde weer een "groene kaap" te maken. De Granja heejt ook een grote timmerplaats. Burgemeester en wethouders hebben besloten aan beide zijden van de Dauwendaelselaan, behalve bij de bushaltes, een fietsstrook op het wegdek aan te duiden. Tevens is besloten het stopverbod voor de beide zijden van de Dauwendaelselaan over een lengte van 1 5 meter ter weerszijden van de plaats, waar de voetgangers plegen over te steken van Vromoldsland naar Bree- mede, op te heffen. Dit stopverbod was overbodig geworden door het besluit om een fietsstrook aan te brengen op het weg dek. Het is namelijk verboden met een voertuig (behalve fietsen, bromfietsen en invalidenvoertuigen) op een fietsstrook te stoppen. Burgemeester en wethouders hebben besloten: a. in de Burggang een laad- en loshaven aan te duiden, ter hoogte van het magazijn van Albert Heijn; b. de bestaande parkeerverboden voor de Burggang uit te brei den zodanig, dat er een parkeerverbod gaat gelden voor de ge hele noordoostelijke zijde van de Burggang. (De noordoostelijke zijde is de zijde waaraan bijv. ook o.b.s. "De Burch" is ge vestigd). Daarnaast zijn onlangs twee parkeervakken in de bocht Bach- tensteene/Burggang opgeheven. Dat is gedaan, om het in- en uitrijden van de Burggang, vooral ook met vrachtauto's, te ver gemakkelijken. Tegen deze besluiten kan iedere belanghebbende binnen 30 da gen na heden beroep instellen bij de Kroon. Het beroepschrift moet worden gericht aan Hare Majesteit de Koningin, doch moet worden ingediend bij de Commissaris van de Koningin in Zeeland, Sint Pieterstraat 42 te 4331 EW Middelburg. Het volle dige verkeersbesluit ligt bij het bureau Voorlichting, Stad huisstraat 2 te 4331 PK Middelburg ter inzage. Burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend dat zij voornemens zijn met toepassing van artikel 1 8a van de Wet op de Ruimtelijke Ordening vrijstelling te verlenen aan het bestemmingsplan A. Dauwendaele IA teneinde de bouw mogelijk te maken van een duivenhok op het perceel Tappershofstraat 18, B. Magistraatwijk teneinde de bouw mogelijk te maken van een berging op het perceel Schroeweg 4, C. Klarenbeek IIA teneinde de bouw mogelijk te maken van een tuinhuisje op het perceel Joh. Postkwartier 88, D. Klarenbeek III teneinde de bouw mogelijk te maken van een duivenhok op het perceel W. Arondeusstraat 26. De bouwplannen liggen met ingang van vrijdag 23 december 1988 gedurende 14 dagen ter gemeentesecretarie voor een ie der ter inzage. Gedurende deze termijn kan een ieder die be zwaar heeft tegen de uitvoering van die voornemens, zijn be zwaren schriftelijk kenbaar maken aan burgemeester en wet- houders van Middelburg, Postbus 6000, 4330 LA Middelburg. Burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend dat zij voornemens zijn met toepassing van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening vrijstelling te verlenen van het bestemmingsplan Hofplein-Lange Delft teneinde de uitbreiding mogelijk te maken van de Statenzaal van de Abdij aan de Groenmarkt. Het bouwplan en het schetsplan van de voorgenomen herzie ning van het bestemmingsplan liggen met ingang van dinsdag 27 december 1988 gedurende veertien dagen ter gemeentese cretarie voor een ieder ter inzage. Gedurende deze termijn kan een ieder, die bezwaar heeft tegen de uitvoering van dat voornemen, zijn bezwaren schriftelijk ken baar maken aan Burgemeester en wethouders van Middel- burg,Postbus 6000, 4330 LA Middelburg. Vaststelling voorbereidingsbesluit De burgemeester van Middelburg maakt bekend dat de gemeen teraad in zijn vergadering van 1 2 december 1 988 een voorberei dingsbesluit, als bedoeld in artikel 21 van de wet op de ruimtelij ke ordening heeft vastgesteld voor het perceel aan de Schroe weg, zoals aangegeven op de bijbehorende tekening S 187-13 d.d. 22 november 1988. Het besluit treedt in werking op 21 december 1988 en ligt met het bijbehorende pré-advies en de tekening voor een ieder ter gemeentesecretarie ter inzage. Burgemeester en wethouders van Middelburg; gelet op artikel 37, eerste lid, van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne; maken bekend, dat zij voornemens zijn tot wijziging over te gaan van de door hen op: 1. 6 augustus 1968 aan Schout B.V. te Middelburg verleende vergunning ingevolge de Hinderwet voor het oprichten en in werking hebben van een aannemerswerkplaats op het perceel Schuttershofstraat 5 te Middelburg; 2. 23 Februari 1982 aan de heer G.J. Veldhorst te Middelburg verleende vergunning ingevolge de Hinderwet voor het oprich ten en in werking hebben van een landbouwbedrijf op het per ceel Abeelseweg 9 te Middelburg; 3. 7 April 1987 aan L. van Liere te Middelburg verleende nieu we, de gehele inrichting omvattende vergunning ingevolge de Hinderwet voor een herstelinrichting voor motorvoertuigen met verkooppunt van motorbrandstoffen op het perceel Kanaalweg 10-12 te Middelburg; 4. 23 Februari 1982 aan de heer P.J. van Nieuwenhuyzen te Middelburg verleende vergunning ingevolge de Hinderwet voor het oprichten en in werking hebben van een landbouwbedrijf annex paardenfokbedrijf op het perceel Langeweg 24 te Nieuw- en Sint-Joosland. De reden hiervoor is dat de huidige voorschriften onvoldoende zijn ter voorkoming van gevaar, schade of hinder buiten de in richting. De voorgenomen wijziging houdt in dat aan de vergun ningen nieuwe voorschriften worden verbonden. Gemotiveerde bezwaren kunnen tot 5 januari 1989 schriftelijk bij ons college worden ingebracht. Degene die een bezwaarschrift indient, kan verzoeken zijn persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Burgemeester en wethouders van Middelburg; gelet op artikel 24, tweede lid, onder c, van de Wet algemene bepalingen mi lieuhygiëne; maken bekend dat zij voornemens zijn om op de aanvraag van de heer L.J. de Lange, Bree 34 te 4331 ED Mid delburg voor een vergunning ingevolge de Hinderwet voor het oprichten en in werking hebben van een timmermanswerk plaats op het perceel Bree 36 te Middelburg, kadastraal bekend gemeente Middelburg, sectie L3, nummer 1496 positief te be schikken onder voorschriften om gevaar, schade of hinder voor de omgeving te ondervangen. De ontwerp-beschikking, alsmede de aanvraag en andere terza ke zijnde stukken liggen elke werkdag van 8.30 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 1 6.30 uur ter inzage op de afdeling Algemene Zaken ter gemeentesecretarie, Lange Noordstraat 1 te Middel burg tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan wor den ingesteld tegen de beschikking op de aanvraag. De ontwerp-beschikking, alsmede de aanvraag en andere terzake zijnde stukken liggen hier eveneens buiten de werkuren ter inza ge op donderdagavond van 18.00 tot 21.00 uur. Indien op die avond inzage wordt verlangd, dient dit van tevoren telefonisch te worden aangevraagd, telefoon 01180-26251, toestel 413. Schriftelijk gemotiveerde bezwaren kunnen bij hun college wor den ingediend tot 5 januari 1989 door de aanvrager, alsmede degenen die bezwaren hebben ingebracht naar aanleiding van de aanvragen en een ieder die aantoont dat hij daartoe redelij kerwijs niet in staat is geweest. Degene, die een bezwaarschrift indient, kan verzoeken zijn persoonlijke gegevens niet bekend te maken.

de Faam | 1988 | | pagina 5