'Als ik niet mee doe, speelt de ploeg dertig procent minder' I Nemidso strooide prijzen van Sint Nicolaas-actie Stemmige pianomuziek via de floppydisk Wijkcomité Paauwenburg tikt Basco-directeur op de vingers Zaak verkleind, service verhoogd Prijs voor creatief ondernemerschap 1989 Ruzie tussen opbouwwerk en b en w over inspraak Kamers van Koophandel als eerste on-line met Euro-databank Stoomtram Goes-Borsele rijdt in kerstvakantie ZET'SEEN -f> ANDERE BRIL OP! Golfslagbad Vlissingen open met show Eigenwijze Middelburger in de prijzen door weersvoorspelling vvftek, even, fP^./VonsC 'wz/ètccoU, ^^tacufo- °&&&tc/fKet woon S00debi? Koole en Van der Lijke: 'Anders werken in de fysiotherapie MARCEL SCHENK NA 3-1 OVERWINNING OP SITTARD GROOT PARADIJS HEEFT PRIMEUR TIJDENS FEESTDAGEN BAKKERIJ STEKETEE OOST-SOUBURG GEMODERNISEERD DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 21 december 1988 Langstraat 2-0 '82~1273 bg.g ,S44 tenslotte, werd de hoofdprijs van de zegelactie, een videore corder ter waarde van f 1000, gewonnen door de familie G.A.F. Bot uit Ritthem. De beide Middelburgers Kees Koole en Kjeld van der Lijke wil len in hun praktijk voor fysiothe rapie, osteopathie en aethiopa- thie heel anders gaan werken dan gebruikelijk en mogelijk is. "Het moet mogelijk zijn om een patiënt langer dan dertig minu ten te behandelen", stellen bei den vast. Bij een onderzoek wil het twee tal met meer aspekten rekening houden. "En dat neemt vaak meer dan een uur in beslag". Koole en Van der Lijke geven toe dat een dergelijk onderzoek tijd rovend is. "Maar we vinden een persoonlijke benadering en aan dacht voor de patiënt enorm be langrijk". Bij hun onderzoek betrekken ze alle systemen in het lichaam. "Die worden grondig bestu deerd". Ze kijken naar de spie ren. Zijn ze pijnlijk en verkort en is er sprake van geblokkeerde spiergewrichten? "Indien nodig worden ook de lichaamshouding en de stand en de belasting van de voeten geanalyseerd door middel van een podoscoop". In de osteopathie/aethiopathie worden alle bevinden met elkaar in relatie gebracht. Eén oorzaak kan diverse symptonen tot ge volg hebben, leggen beiden uit. En: "Als je dan alleen de symp tomen behandelt, blijft de oor zaak bestaan. Vandaar dat klachten soms terug kunnen komen". Kees Koole en Kjeld van der Lij ke behandelen volgens afspraak in hun praktijk aan de Spinhuis- weg in Middelburg. Ze betreuren het dat ze 'door het gevoerde beleid' geen contract hebben met het ziekenfonds. MENING OVER PORTIEKFLATS NIET VIA KRANT VENTILEREN Het wijkcomité Paauwenburg in Vlissingen vindt dat directeur A. Raas van de woningbouw vereniging Basco wel erg snel met zijn mening naar de krant stapt als het gaat om flats in Paauwenburg. "Dit soort publi citeit in de PZC verstoort de openhartige discussie, die in de werkgroep Paauwenburg nog moet plaatsvinden", schrijft het wijkcomité aan de baas van de woningbouwvereniging. De mening die Raas ventileerde in de krant staat loodrecht op de mening van het wijkcomité. Raas stelde er onder meer dat de portiekflats aan de Troelstraweg en de Mackaystraat niet meer bewoond zijn te krijgen. Verder vertelde hij de verslaggever dat sloop de beste oplossing zou zijn en hij wil 'gerichte plaatsing' na een gesprek met toekomstige huurders. Om dit soort verwar ring tegen te gaan besloot het wijkcomité voor discussie in een werkgroep. "Onacceptabel vinden wij de suggestie dat er alleen maar wordt gesproken over alterna tieven", schrijft het wijkcomité. Het bestempelt Raas' mening over sloop (PZC 2 december) als 'licht demagogisch'. Het zijn "termen die je doen afvragen welke idioot op 14 december tij dens de vergadering van de werkgroep Paauwenburg nog iets anders durft te beweren". En dan: "Vijftig procent leegstand in de portiekflats is voor een deel aan het toewij zingsbeleid van de Basco te danken". Dan constateert het wijkcomité ook nog dat de woningbouw vereniging zich enr voorbeeld in 'leegstand' - maar in de PZ' van gerichter "Positieve pc wenburg juichen w.j "ze publicaties vallen daar m on der". De Paauwenburgers willen dat Raas op korte termijn ant woordt en dat hij zich voortaan in het belang van de wijkbewo ners duidelijker uitlo." ter plaatse r De 3-1 overwinning afge lopen zondag van Vlissin gen op Sittard was geen toevalstreffer. Het hing in* de lucht. "Vorige week te gen Longa is eigenlijk al de basis gelegd. We kregen in de persoon van Jo Jansen een trainer met een profes sionelere aanpak. Dat was even wennen. We zijn er nu uit". Marcel Schenk, de bikkelaar die ook nog over de nodige techniek beschikt, is er van overtuigd dat Vlissingen in de tweede helft van de competi tie, na de kerstvakantie, als een geoliede machine over het veld raast. Dan wordt de in vloed van de bebaarde oefen- meester zichtbaar, weet hij zeker. "Onder Vermunt kon den bepaalde jongens op de tien vierkante meter spelen. Dat is er nu niet meer bij. Ook die jongens zullen naar de ach terlijn moeten om een bal te halen. Daaraan moest ieder een wennen. Dat begint er nu in te komen". Vlissingen speelde zondag de eerste twaalf minuten de ster ren van de hemel. Daarna zak te het elftal in als een plum pudding. Schenk heeft een simpele verklaring. De scha vers van Sittard maakten voetballen onmogelijk. Zelf werd hij een aantal keren flink onder de graszoden gestopt en het verwonderde kenners van ruggen dat Peter van Vos sen niet met een gebroken ruggewervel per brancard naar huis werd gebracht. Zijn kennelijk gewaarschuwde be wakers had het boekje 'stieke me aanslagen' kennelijk in zijn hoofd gestampt. De goaltjes- dief kreeg daardoor onvol doende ruimte om zijn rushes te kunnen uitvoeren. De eer ste helft was dan ook het laat ste half uur nauwelijks het aankijken waard. "Heb je ge zien hoe ze de ballen over de omheining trapten", reageer de Marcel Schenk na afloop nog steeds verbolgen over zo veel voetbal-onfatsoen. Na de rust, keerde Vlissingen herboren terug. De klemmen werden steviger aangezet en Sittard trapte in de val. Die leek op open huis op het mid denveld. "Daardoor kreeg ik meer ruimte". Schenk benut te die, stuwde zijn aanvallers naar de plaats waar de punten worden gemaakt en kwam zelf een aantal keren gevaar lijk diep. Van zijn schoen kwam ook de verlossing. Kei hard en onhoudbaar zette hij de jongens bij het scorebord aan het werk, 1 -0. En even la ter liep hij tegen de zoveelste boeking. Goal en boeking. Bei de hadden dezelfde aanlei ding: een meer dan gemiddel de inzet. En daarvoor wordt deze karaktervoetballer zo ge waardeerd vanaf de tribunes. "Ik lui inderdaad niet zo mak kelijk over systemen", legt hij zijn voetbal-geaardheid uit. "Ik speel liever op karakter en inzet. Dat is volgens mij de juiste instelling bij een voet balwedstrijd. Zo behaal je re sultaat en boei je het publiek". Volgens Schenk krijgt hij voor zijn optreden dan ook volledig carte blanche van de trainer. "Die hoeft mij niet te motive- Marcel Schenk, de motor van vc Vlissingen. ren. Hij beschouwt me als de motor van het elftal. Als ik niet mee doe, speelt de ploeg dertig procent minder. Ik ben één van de weinigen met hon derd procent zelfvertrouwen. En dat straal ik kennelijk uit. Maar ik ben me er dan ook vol ledig van bewust waar ik mee bezig ben". B EN W VLISSINGEN 'HAKKEN MET BOTTE BUL' Dick Schinkel had het er vorige week dinsdag maar druk mee. Als voorzitter van de Oostsou- burgse winkeliersvereniging Nemidso reikte hij in de foyer van buurthuis De Zwaan in Oost Souburg maar liefst ze ventien prijzen uit. En dat wa ren alleen nog maar de hoogste prijzen van de Sint Nicolaasac- tie van de vereniging. Tien Nemidso-bonnen van f 50, negen bonnen van f 25,— en vijftig wijnpaketten van f 20,— waren al eerder bij de winnaars bezorgd. De Sint Nicolaasactie bestond uit drie onderdelen. Bij 'Voor de vuist weg' moeten de deelne- mers vragen over de adverten ties in het huis-aan-huis ver- srpeide Sint-krant beantwoor den. Ineke Theune uit Oost- Souburg, J. van Eenennaam uit Oost-Souburg en J. van Belzen uit West-Souburg verdienden daar Nemidso-bonnen van respectievelijk 250, 200 en 1 50 gulden mee. Daarnaast werden er nog bonnen van 100, 50 en 25 gulden verloot. G.H. van Nieuwenhuyzen- Pouwer uit Oost-Souburg maakt er een gewoonte van om het door de winkeliers samengestel de cadeaupakket te winnen. Zij zat met een bedrag van f 502,19 het dichtst bij de waarde van f 513,— en won het pakket daarmee voor het tweede achtereenvolgende jaar. Het hoogtepunt van de Sint actie was het zegelspel. De klan ten van de vierenzestig deelne- •Die brief vol aantijgingen hadden b en w nooit mogen schrijven, oordelen voorzitter R.J. Burg- meijer en secretaris J.E. Goedhart-de Wit van het op bouwwerk. Want het Vlissingse stadsbestuur heeft nauwe ban den met de stichting. De raad is vertegenwoordigd in het alge meen bestuur in de persoon van M. Dekker en wethouder D. Bruinooge zit in het dagelijks bestuur. "Zonder in conflict te komen met dubbele petten, dub bele verantwoordelijkheden, of wat dies meer zij, hadden die vertegenwoordigers de hun toe komende rol kunnen spelen". En door dan achteraf bij de stich ting de puntjes op de i te zetten wordt met de botte bijl gehakt, vinden de beide bestuursleden. Inspreken op het hoofdstuk Woonconsumenten van de Sub sidieverordening stadsvernieu wing kon tot 5 september. Pas op 1 9 septemberkregen b en w de reacties van het Vlissingse opbouwwerk. De commissie die zich met deze zaken bezighoudt, vergaderde op 20 september en was boos omdat het opbouw werk zich 'andermaal' niet aan de termijn had gehouden. En dan schijnt er ook nog in de lob bysfeer een scheve schaats te worden gereden. Raadsleden krijgen vaak reacties recht streeks toegezonden. En daar mee passeert het opbouwwerk voortdurend de commissies, schrijft het college op 15 no vember. "Met die argumentatie sla je nog geen deuk in een pak bo ter", stelt het opbouwwerk in zijn brief vast. En er wordt aan herinnert dat in de brief van 19 september wel degelijk wordt in gegaan op de reden waarom zo laat wordt gereageerd. "En die alinea mag dan niet zo vleiend zijn voor u, dat mag geen reden zijn het te negeren". Vervolgens krijgt het college in de tweeë neenhalf kantjes reactie op zijn *Dick Schinkel overhandigt mevrouw Bot de hoofdprijs. mende winkeliers ontvingen bij elke vijf gulden aan boodschap pen een zegel. Wie er vijftien stuks had verzameld, dingde mee naar in totaal zeventig prij zen. De Vlissingse C. Roelse won de derde prijs, een klok ter waarde van f 500, Juwelier Hondius uit Oost-Souburg hangt hem persoonlijk bij haar aan de muur. De tweede prijs, een Mie- Ie magnetron van f 775,— was voor P.M. Stroosnijder uit Oost- Souburg. Last but not least De Stichting Opbouwwerk Vlis singen vindt dat het college van burgemeester en wethouders met de botte bijl hakt. Het stich tingsbestuur reageert met on der meer die beschuldiging op een brief waarin b en w de wijze waarop het opbouwwerk in spraak pleegde op het hoofd stuk Woonconsumenten van de Subsidieverordening Stadsver nieuwing 'laakbaar en ontoe laatbaar' noemde. schrijven les in democratische gedragsregels waarbij woorden worden gebruikt zoals 'vreemde gedachtenkronkel, een 'brutale inmenging' en tegenspreken van de "door u zelf gepropageerde leus bel een raadslid". In elk ge val stimuleert de boze brief van het college niet, treuren de voor zitter en secretaris. De meeste on dernemers pro beren hun zaak in de loop der jaren uit te brei den. Maarten Steketee koos voor het omge keerde. Hij ver kocht zijn grote bakkerij in 's- Heer Arends- kerke en maak te één van zijn filialen, waar oorspronkelijk niet gebakken werd, tot een modern bakbe- drijf met alles erop en eraan. Ook de be staande winkel aan de Ka naalstraat in Souburg werd vernieuwd en handiger inge richt. Op woensdag 21 december vindt de officiële opening plaats. nenkort komen wij ook met een gevuld perzikbroodje en hartige deegwaren in de winkel. Ons kerstbrood in taartmodel is één van mijn specialiteiten voor deze maand. Voor de toekomst heb ik nog een heleboel plannen". Bij Sonja op de tv werd'ie ge presenteerd als een wereldwon der. En toen restaurateur R. Hendrikse van Het Groot Para dijs in Middelburg het disklavier van Yamaha hoorde en zag spe len, viel z'n mond open van ver bazing. "Ik moest toevallig in het Muziekcentrum zijn. Ik dacht meteen toen ik hem daar zag: dat zou leuk zijn voor de feestdagen in mijn restaurant". Hendrikse kwam meteen tot overeenstemming met de eige naar van Muziekcentrum Mid delburg aan de Lange Delft. Nu speelt in het Groot Paradijs een aantal bekende pianovirtuozen op eerste en tweede kerstdag in het restaurant aan het Dam plein. Uiteraard. Via een flop pydisk. Het disklavier is de nieuwste vinding van Yamaha: een com- puterbestuurde piano, die doet denken aan de pianola van wel eer. Op de diskettes, waarvan al zo'n veertig te koop zijn, staan zowel klassieke als moderne pia- nowerken. Bekende pianisten hebben de diskettes vol gespeeld. In de piano zijn de mo dernste technieken toegepast, maar de authentieke pianoklank bleef en de aanslag van de pia nist wordt zo goed als letterlijk overgebracht. Net als de antieke pianola kan deze piano zonder computer worden bespeeld. Een combinatie is ook mogelijk. In Nederland zijn nog maar tien exemplaren in de winkels. Het Muziekcentrum Middelburg mag zich de trotse verkoper van twee exemplaren noemen. Eén staat er momenteel bij V&D als de- Druk in de bakkerij Maarten Steketee is afkomstig uit een oud bakkersgeslacht. Al vier generaties lang zorgt deze familie voor brood op de plank in Walcheren en Zuid-Beveland. In de lente van dit jaar besloot Ste ketee met zijn vrouw Hanny de Bevelanden te verlaten en de winkel in Oost-Souburg tot hoofdvestiging te maken. Van daar uit bedient hij zijn filialen in Arnemuiden en Oostkapelle en voorziet hij ook campings en su permarkten van het dagelijks brood. "Een ambachtelijke bak kerij met een winkel, dat is wat ik wilde", vertelt hij in zijn zaak, waar nog druk getimmerd wordt om ook het aangrenzende woongedeelte zo snel mogelijk klaar te hebben. "Met mijn mo derne Rotatifovens en automati sche deegkiepinstallatie zou ik grootschalig kunnen werken, maar ik kies voor het uitbreiden van onze service en ons assorti ment met bijzondere lekkernij en", zegt de bakker, die met veertien mensen zijn bedrijf runt. "Mijn Okaybrood is daar een voorbeeld van: een zoet bruin brood met kruiden. Bin- Tijdens de nieuwjaarsreceptie van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Midden- en Noord-Zeeland op maandag 9 ja nuari in de Prins van Oranje in Goes wordt weer de prijs voor creatief ondernemerschap uitge reikt. Voorzitter drs. C. Hartog spreekt dan ook de nieuwjaars rede uit. De receptie is van 17 tot 19 uur. Exportconsulenten en handels- voorlichters van de Kamers van Koophandel beschikken over een nieuw instrument om voor lichting en advies aan het be drijfsleven over de gevolgen van Europa 1992 te kunnen geven: De Euro-databank is een door het Ministerie van Economische Zaken opgezet geautomatiseerd bestand, waarin een schat van gegevens over de maatregelen van de Europese Commissie zijn opgeslagen. De stand van zaken van het beleid van de Europese Gemeenschap wordt iedere twee weken in deze databank geactualiseerd. De databank kan on-line geraad pleegd worden door een verbin- ding met de computer van het Rijks Computer Centrum (R.C.C.) te Apeldoorn. De kennis over de actuele situa tie inzake de Europese wetge ving blijkt hierdoor niet beperkt tot een groep deskundigen in Den Haag, maar wordt via de Kamers van Koophandel direct beschikbaar gesteld aan het to tale Nederlandse bedrijfsleven. De exportconsulenten van de Kamers van Koophandel kunnen het bedrijfsleven (mede met be hulp van de gegevens van de Euro-databank) adviseren over exportzaken in het licht van 1992. Ook voor algemene vra gen over de gevolgen van de Eu ropese integratie voor de onder neming kan de afdeling voorlich ting van de Kamer ondernemers van dienst zijn. Derde kerstdag (dinsdag 27 de cember) wordt het golfslagbad in Vlissingen heropend met een vrije tijds badmodeshow, door lopend tussen 11 en 21 uur. Zoals bekend is het subtropisch golfslagbad van het Vlissingse Sportfondsenbad helemaal op geknapt. Daarom is het enkele weken dicht geweest. Om de heropening te vieren wordt de modeshow gehouden en kunnen de bezoekers prijzen winnen op het nummer van hun kaartje. Daarnaast is er nog een aantal verrassingen. monstratiemodel.de ander is te getwijfeld sfeervolle kerstdiner zien en te horen tijdens het on- in Het Groot Paradijs. Restaurateur Henderikse neemt alvast een voorproefje op de feestdagen bij het disklavier dat tot donderdag in de etala ge van het Muziekcentrum Middelburg blijft staan en dan ver huist naar het restaurant aan het Damplein. "I/se Ras-Faber overhandigt Piet de Ruijter zijn prijs. Dat was nog eens een optimisti sche prijsvraag van de Travel Service Club van reisbureau Holland International. Wanneer en waarom slaat er in 1988 in Nederland een hittegolf toe? Dat mag inmiddels bekend zijn. Regen, onweer, storm en af en toe een waterig zonnetje. Alles, behalve een hittegolf dus. De jury selecteerde de inzendingen daarom uitsluitend op de origi naliteit. Zijn eigenwijze oplossing - Er komt van 2 tot en met 4 augus tus een hittegolf, omdat er op die data drie kruisjes staan - Ie verde de Middelburger Piet de Ruijter de derde prijs, een reis-, cheque van f 500,- op. Ilse Ras-Faber, medewerkster van Holland International-Van Fraas- sen aan de Middelburgse Lon- densekaai, overhandigde hem vorige week dinsdag zijn prijs. 'De kerstman weer present tijdens de kerstvakantie. De Stoomtram Goes Borsele (SGB) verzorgt tijdens de kerst vakantie haar traditionele kerstexpress. Dagelijks vertrekt om 14.30 uur een nostalgisch treincomplex van 26 tot en met 30 december uit Goes naar Hoedekenskerke. Tweede kerstdag is er nog een express om 11 uur. De stoomlocomotief nr.3 Bison trekt het treinstel. Deze is net terug van een ingrijpende restauratie. Als tweede locomo tief wordt op tweede kerstdag ook nog de Wittouck uit 1921 ingezet. In alle trams is een kerstman present met cadeaut jes. Ook zijn er versnaperingen verkrijgbaar. Lekkerbekken kun nen bovendien een kerstmaaltijd reserveren (01100-27482). Het vertrekpunt ligt nabij het NS-station in Goes.

de Faam | 1988 | | pagina 11