Duimelijntje te kijk Gezondheid in voorlichtingscentrum Sfeerverbetering winkelkern om eigen inwoners te binden Slagvaardige marktopstelling en een klantgerichte aanpak IMieuwe slagerij in Middelburg Juliana maand uit vaart Hoorzitting functieplan algemene ziekenhuizen Kerstzegel van vijftig cent wegens succes op herhaling Kunstgedeputeerde nog steeds PvdA-lid In het gezondheidscentrum in Goes - het Magnoliagebouw, dat nu verrijst - wordt in de centrale hal een gezondheidsvoor lichtingscentrum gebouwd. In 1990 zal het gebouw in ge bruik kunnen worden genomen. Gebruik IN lil)HOEP COMMISSI US Prijzen DE FAAM - DE VLISSINGER A B D I J Tot en met zondag 26 februari is in het Zeeuws biologisch museum in Oostkapelle te zien de tentoonstelling Duimelijntje. Duimelijntje is uit een tulpebloem geboren. Haar wiegje is een notedop. Duimelijntje beleeft een hele boel avonturen in de natuur. Zo moet zij vluchten voor een pad. Zij maakt op een blad een vaar tochtje.. Zij kookt en stofzuigt voor een veldmuis en zij zorgt voor een zieke zwaluw. Er is een mol die met Duimelijntje wil trouwen, maar Duimelijntje wil n:et. Uiteindelijk krijgt zij een bruidegom, van wie zij wel houdt: de bloemenkoning, die in een warm land woont. Maar voor Duimelijntje trouwt gebeu ren er nog allemaal spannende dingen. Zij wordt in de steek ge laten door kevers en moet dan een hele zomer alleen in het bos wonen. Duimelijntje is de bewerking van het sprookje Tommelisse van Hans Christian Andersen. De tentoonstelling is gemaakt door het Rijksmuseum van natuurlijke historie in Leiden en reist nu het land door. Het sprookje is in tien verschillende elementen opge zet: gerst, tulp, walnoot, pad, plomp, vlinder, kever, veldmuis, mol en zwaluw. Per aspect wordt een thema uit de natuur- historie belicht. De tentoonstel ling bestaat uit tekeningen, op gezette vogels, geprepareerde Dinsdag 3 januari wordt de dubbeldekker Prinses Juliana uit de vaart genomen voor een periodieke dokbeurt en groot onderhoud. Ver wacht wordt, dat de werkzaamheden een maand zullen duren, zo dat begin februari de boot weer kan worden ingezet. In de tussentijd wordt de veerdienst Vlissingen-Breskens onderhou den met de enkeldekkers Prinses Beatrix en Prinses Margriet. Afhan kelijk van de drukte zal vanaf de middaguren in de weekeinden dan ook met twee boten worden gevaren, te beginnen vanaf Vlissingen om 13.20 uur. Het vrachtverkeer moet op de enkeldeksveerboten rekening hou den met een kleinere doorrijhoogte. Vrachtwagens die hoger zijn dan 4.00 meter, kunnen met de boten niet worden overgezet. Is de hoogte tussen de 3.90 en 4.00 meter, dan kunnen de auto's al leen aan boord bij een gunstige waterstand. De Prinses Juliana heeft inmiddels bijna twee jaar gevaren - om pre cies te zijn: 23 maanden op het moment, dat het schip in het dok gaat bij Scheldepoort in Vlissingen-Oost. De andere dubbeldekkers moeten elk jaar in het dok. Het onderhoud aan de Prinses Juliana wordt aan de kade bij de Provinciale Stoombootdiensten Zeeland in Vlissingen uitgevoerd. Ook de onderhoudsbeurt hoeft maar om de twee jaar te worden uitgevoerd. Het schip is namelijk zo gebouwd, dat een deel van de onderhoudswerkzaamheden tijdens de vaart kan worden uitgevoerd. Woensdag 14 december 1988 IEUWS vlinders en kevers, een nest kastje en een trekpop van een mestkever. Ook wordt de ont wikkeling van kikkerdril verbeeld en wel in plexiglas. De ten toonstelling wordt ingeleid met een diaserie. Er is een speelhoek ingericht met knuffeldieren. Bij het ma ken van de dieren is speciale aandacht besteed aan vorm en kleuren en er zijn reukkussen tjes in verwerkt. De knuffels houden verband met het ten toongestelde. Tot de collectie horen de familie mol, de familie veldmuis en Duimelijntje in de notedop. Duimelijntje is vooral gemaakt voor kinderen in het speciaal on derwijs, maar in feite kunnen al le kinderen komen kijken. De scholen hebben inmiddels een begeleidingspakket ontvan gen. Verder is een boek over Duimelijntje gemaakt, dat op school kan worden gebruikt. Het boek kost 6 gulden en als het moet worden toegezonden komt er 4,50 gulden bij aan porto kosten. Het Zeeuws biologisch mu seum, Duinvlietweg 6, Oostka pelle, is geopend: dinsdag tot en met vrijdag van tien tot vijf uur en zaterdag tot en met maandag van half twee tot vijf uur. Voor bezoek in groepsver band wordt gevraagd dit tevo ren te melden. Het telefoon nummer van het museum is: 01188-2620. Behalve over schriftelijk voor lichtingsmateriaal zal men in het centrum de beschikking hebben over audiovisuele voorlichting en wel in de vorm van videoban den en diaseries. In het Magno liagebouw vinden onder meer huisvesting de gemeenschappe lijke gezondheidsdienst (GGD), de Regionale instelling voor am bulante geestelijke gezondheids zorg (RIAGG), het Zeeuws con sultatiebureau voor alcohol en drugs (ZCAD) en de provinciale vereniging Het Zeeuwse Kruis. Van al deze organisaties zal voorlichtingsmateriaal in het gezondheidsvoorlichtingscen trum voorhanden zijn. De infor matie beperkt zich niet tot het bestrijden van ziekten, maar ook het voorkomen van ziekten zal ruim aan bod komen. Verder zal er aandacht zijn voor het omgaan met ziekten en zieken. Het voorlichtingscentrum zal de beschikking hebben over een geautomatiseerd adressen bestand op het gebied van per sonen en instellingen in de ge zondheidszorg in Zeeland, zoals de ziekenhuizen, de patiënten verenigingen, zelfhulpgroepen, specialisten, bejaardenoorden, gezinsvervangende tehuizen en dergelijke. Het gezondheidsvoorlichtings centrum wordt het centrale punt, waar alle informatie over gezondheidsvoorlichting en - opvoeding beschikbaar is. Voor een deel zal het materiaal bestaan uit folders, brochures en andere vrij verkrijgbare infor matie. Maar het is ook mogelijk achtergrondinformatie te verkrij gen, doordat rapporten, boeken en tijdschriften zijn in te zien. In het centrum is verder lesmateri aal te raadplegen en te lenen. Er zijn daartoe themakisten ont worpen, die de provincie kunnen rondreizen. Het audiovisuele deel van het centrum komt op de eerste ver dieping van het Magnoliage bouw. Er kunnen groepen wor den ontvangen, maar ook is het mogelijk, dat degenen, die in de gezondheidszorg werkzaam zijn zelf voorlichtingsprogramma's samenstellen uit het beschikba re materiaal. Voor de uitleen in die sector zijn beschikbaar een projectiescherm, een videore corder, een tv-monitor, groot beeldvideo, geluidsinstallaties, een overheadprojector, een op klapbaar podium en tafels en stoelen. Zowel het schriftelijke als het audiovisuele materiaal zullen Dinsdag 20 december, 19.30 uur, wordt een hoorzitting gehouden met het functieplan algemene ziekenhuizen als onderwerp. In het functieplan wordt aangegeven welke specialismen in de Zeeuwse algemene ziekenhuizen nodig zijn en om hoeveel ar beidsplaatsen het daarbij gaat. worden geregistreerd via een geautomatiseerd bibliotheek systeem. Het systeem wordt aangesloten op het landelijke centrum voor gezondheidsvoor lichting en -opvoeding in Utrecht, op de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg en op grote landelijke bibliotheken. Alle ma teriaal in de gezondheidszorg kan op die manier worden ont sloten. Verwacht wordt, dat het voor lichtingsgezondheidscentrum vooral gebruikt zal worden door mensen in Noord- en Midden- Zeeland. Goes ligt immers voor deze regio's centraal. Het is evenwel de bedoeling dat het centrum een functie krijgt voor heel Zeeland en daarom zal in een later stadium bekeken wor den of met steunpunten van be perkte omvang kan worden ge werkt in Zeeuwsch-Vlaanderen en op Walcheren. Gedeputeerde staten komen op een totaal van 106 specialisten. Een stuurgroep, die het plan heeft voorbereid, vindt in meer derheid Hat er 107,3 specialis- Dinsdag 20 december, 11.00 uur, behandelt de eerste kamer uit gedeputeerde staten vier be roepschriften ingevolge de wet Autovervoer Personen. Burgemeester en wethouders van Wissenkerke hebben aan de heer C.J. van Halst uit Kamper land een vergunning verleend voor het uitbreiden met één taxi van zijn taxibedrijf. De heren K.M. Houtekamer uit Kamperland, A.G. de Moor uit Wissenkerke, E.W. van der Heij- de uit Geersdijk en A.J. Swenne uit Kortegene, die ook met taxi's rijden, vinden dat er momenteel genoeg vervoersaanbod op Noord-Beveland is. Daarom heb ben zij beroep ingesteld tegen het besluit van b en w van Wis senkerke. De hoorcommissie bestem mingsplannen houdt op donder dag 22 december, 10.00 uur, een hoorzitting. Onderwerp van gesprek is het bestem mingsplan "De Dreef" van de gemeente Westerschouwen. De Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland te Zierikzee, Natuur- en Vogel wacht Schouwen-Duiveland te Zierikzee en de heer prof. dr. P.J.M. van der Aart te Renesse hebben bezaarschriften tegen dit plan ingediend. De gemeente wil ten zuid oosten van Renesse een weg aanleggen om het dorp in de zo mer van verkeersproblemen te verlosen. De bezwaarden me nen echter dat hierdoor het landschap en het landelijke ka rakter van de dorpskern worden aangetast. Zij vrezen ook dat in de toekomst het gebied tussen de randweg en het dorp wordt volgebouwd. Deze openbare zittingen worden gehouden in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42 in Mid delburg. ten nodig zijn en het rijk geeft als norm 100,6. De geschilpun ten tussen gs en de meerder heid van de stuurgroep doen zich voor bij de interne genees kunde, reumatologie, plastische chirurgie, kindergeneeskunde, gyneacologie, keel-, neus- en oorartsen en dermatologie. De minister van welzijn, volks gezondheid en cultuur moet het uiteindelijke plan vaststellen. Aan de provincie is gevraagd een ontwerp-plan te maken. Provinciale staten behandelen het ontwerp in hun vergadering in maart volgend jaar. De hoorzitting op 20 december wordt gehouden in het informa tiecentrum van de provincie, Abdij 9, Middelburg. De aan vang is 19.30. Gedeputeerde W. Don van volksgezondheid zal de hoorzitting voorzitten. Degenen, die schriftelijk be zwaar hebben gemaakt tegen het functieplan, kunnen hun be zwaren mondeling toelichten tijdens de hoorzitting. De provinciale milieuraad bespreekt op maandag 19 de cember, 14.30 uur, de eerste fa se van de milieu-effect rapportage en de tracénota voor de Westerschelde Oever Verbin ding (WOV). Gedeputeerde Sta ten hebben de provinciale mi lieuraad advies gevraagd. De openbare raadsvergadering wordt gehouden in het provin ciehuis in Middelburg, Sint Pie terstraat 42. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 OPBRENGST WINKELIERSACTIE ARNEMUIDEN VOOR GEMEENTE De winkeliersvereniging DEK hield in de eerste helft van no vember een najaarsactie. De opbrengst, een bedrag van rond de duizend gulden, werd afgelo pen vrijdag symbolisch overge dragen aan wethouder M.A. Stoffels, die onder meer mid denstandszaken in zijn porte feuille heeft. In de Rabobank aan de Dokstraat werden die dag bovendien de prijzen van de verloting, die aan deze najaars actie verbonden was, uitge reikt. Voorzitter Leo Goormachtig van winkeliersvereniging DEK legde uit dat het doel van de actie was om de bevolking er toe aan te zetten inkopen te doen in het ei gen dorp. "Wij moeten proberen de trek naar de grootwinkelbe drijven elders af te remmen. Dat lukt nog beter als wij in Arne- muiden sfeervolle winkelstraten kunnen bieden, die de concur rentie met elders aan kunnen", zei hij. In gezamenlijk overleg besloot DEK dan ook om dit jaar de op brengst van de actie ter beschik king te stellen van de gemeente. Deze beloofde de gelden te zul len aanwenden voor sfeerverbe tering van de Langstraat. Wethouder Stoffels benadrukte De prijswinnaressen met M. Vader van de Rabobank. in zijn dankwoord de waardering van b en w voor het actieve be leid van de middenstandsvereni ging om'de bevolking bij het winkelen binnen het dorp te houden. Na al die officiële woorden kon directeur Vader van de Rabo bank overgaan tot de overhandi ging van de prijzen van de verlo ting. Miranda de Ridder kreeg een spiksplinter nieuwe grijze damesfiets overhandigd. Bij de ze tweede prijs hoorde ook nog een sporttas en een bloemetje. Corrie Schroevers kan zich ver heugen op een midweek bunga low vakantie van Center Pares, waarbij zij ook nog vijfhonderd gulden zakgeld krijgt. Zij won de eerste prijs. Ook zij ging daarbij nog met een tas en een bos bloemen naar huis. Voor de der de prijs, een fototoestel had zich tot op dat moment nog niemand gemeld. Een boze meneer maakte ons er op attent dat de gedeputeerde G. de Vries Hommes iid is van de PvdA. Geen nieuws, dachten we eerst. Toen wij echter vervolgens lazen dat in het artikel op de voorpagina vorige week in dit blad over het kunstbeleid in Zeeland de blunder stond dat deze gedeputeerde lid van het CDA zou zijn, konden we onze ogen niet geloven. Onmiddellijk haalden we het artikel erbij. En ja hoor. De boosheid van die meneer was terecht. Maar ja. Onze stukken worden gezet door andere mensen. En die ma ken op een maandagochtend ook wei eens een foutje. Of zou het opzet zijn geweest en heeft de zetter een politiek foefje willen uithalen? PRIVATISERING P.T.T. 1 JANUARI Alle ambtenaren in dienst van PTT worden za- delburg en Vlissingen sa terdag 31 december ontslagen. Zondag 1 janua- mengevoegd. Door die sa ri 1989 treden zij in dienst van PTT Nederland menvoeging werd het on- nv, de moedermaatschappij van de bv's PTT derdak van directie en staf Post, PTT Telecom, PTT Research, PTT Contest °P het Middelburgse in- en PTT Rac. Deze verzelfstandiging geeft het dustriegebied Arnestein te bedrijf de gelegenheid feller te concurreren met ein' en ver ul2ing naa" andere particuliere bedrijven. En dat betekent dus een consumentgerichtere aanpak. ar de vrijgekomen ruimte van de vroegere district sorganisatie op het post kantoor aan de Lange Noordstraat was noodza kelijk. Momenteel worden er plannen gemaakt om de loketruimte van dat post kantoor te verbeteren. rep ofT h°rt" pT 1 lijn ui1' Hield PTT vroeger dan poststuk gaat door veel geen rekening met de handen voordat hij in de klant? "Natuurlijk wel", bus belandt. Fouten zijn zegt Henk van Bruggen, daarbij niet te voorkomen, waarnemend directeur PTT Vlissingen. "Wij zijn we| kunnen we het perso- al lang geen stoffige amb- neei motiveren door dui- tenarenclub meer. Maar delijk te maken dat kwali- de kwaliteit van onze teit belangrijk is voor het diensten kan altijd worden bedrijf en dus ook voor verbeterd Als voorbeeld hen". Ook de adviesfunc- noemt hij de postdienst, -tie wordt bij PTT nv be- Onderzoek van de Neder- langrijken "De mensen landse Stichting voor Sta- die hun brieven per stads- tistieken heeft uitgewe- verzenddienst versturen zen dat 'maar' 95.5% van alle brieven de volgende dag overkomt. "Dat is nog nog niet genoeg. Zo'n EEN STUKJE VLEES VAN OUDERWETSE KWALITEIT Gezellig druk in de Slagerij Slager Cees de Smit wil de mensen uit de Stromenwijk in Middelburg een goed stuk vlees tegen een redelijke prijs aanbie den. Hij opende woensdag 7 december zijn nieuwe zaak aan de Maasstraat. De Smit, 'slager in hart en nie ren', heeft 15 jaar als chef slager gewerkt in de Middel burgse wijk Dauwendaele. Geen onbekende in het vak dus. Zijn specialiteit is zelfgemaakte Zeeuwse boerenleverworst. Kwaliteit slagerij de Smit ver koopt naast het gangbare stukje vlees en verschillende salades ook gourmet- en fondue artikelen. Ook voor traiteur, zo als verse babi pangang, pizza, lasagna en Hollandse hachee kan de klant bij hem terecht voor een persoonlijke bediening. "We leveren de ouderwetse kwali teit. Zo zou ik het willen samen vatten," besluit Cees de Smit. De winkel is geopend op maan dag tot en met vrijdag van 8.30 uur tot 18.00 uur. 's Zaterdags sluit Cees de Smit zijn zaak om 16.00 uur. "Tussen de middag zijn we gewoon open," voegt De Smit eraan toe. weten bijvoorbeeld vaak niet dat PTT allerlei aan trekkelijke kortingen heeft voor grotere aantallen poststukken. Met dit soort regelingen willen we meer naar buiten komen en stellen we ons slag vaardiger op", aldus Joop Karssenburg, directeur van het PTT- bestuursgebied Walche ren. PTT heeft zich drie jaar voorbereid op de ver zelfstandiging. In die tijd werden ook al verschillen de maatregelen genomen. De twaalf districten, waar het district Zeeland/West- Brabant er één van was, zijn nu verdeeld in vijf re gio's. Zeeland valt voor taan onder de regio zuid west. In april '87 werden de bestuursgebieden Mid- De decemberzegel: 'Kleurenspel van vu rige sterren aan de decemberhemel'. Wensend Nederland kocht vorig jaar meer dan honderzestig mil joen decemberzegels. De postbodes bezorg den zeventien miljoen kaarten meer dan in het jaar daarvoor. Ruim 91% van alle verzon den kaarten belandden binnen vierentwintig uur in de juiste bus. De PTT had het er druk mee. "Het aantal Met een knipoog naar de stadsverzend- diensten introduceerde PTT Post vorig jaar met veel succes de decemberzegel voor de kerst en nieuwjaarspost. Met deze postze gel van vijftig cent kan vijf cent per kaart of vijftien cent per kaart in open envelop wor den bespaard. De zegel, een ontwerp van Frans Lieshout, is ook dit jaar weer per vel letje van twintig stuks tot en met 31 decem ber aan alle PTT-loketten verkrijgbaar. poststukken per dag verdubbelt in de laatste twee weken voor kerst", zegt waarne mend directeur van PTT-Vlissingen Henk van Bruggen. "Vroeger was de bezorgtijd vier of vijf dagen. We zetten nu extra mensen in om de kerst- en nieuw jaarspost op Walcheren binnen één, uiterlijk twee dagen te kunnen bezorgen. De gewone zakelijke post heeft daarbij overigens nog voorrang'. De decem berzegel, de laatste postzegel die de PTT als Staatsbedrijf uitgeeft, kan na 31 december als gewone zegel van vijf tig cent worden ge bruikt en is tot septem ber verkrijgbaar bij de fi- latelieloketten van de PTT.

de Faam | 1988 | | pagina 7