'Het wordt geen braderie met suikerspinnen en hamburgers' Haarspektakel met shows, ballet en demonstraties Kerststemming bij modeshow Doornen Speelgoed van natuurlijk materiaal. dat de fantasie van het kind prikkelt Modemiddag in Dangeroe: meer mannen dan 'normaal' Ook Max Havelaar koffie in Veere Luitwieler Vlissingen voert parfums Cartier Een dorpse bank met moderne apparatuur Nieuw pand voor modebureau TWEEDE KERSTMARKT VEERE Segeersstraat viert kerst met klanten NCOV houdt spreekuur voor ondernemers Anton Pieck Gebak-Express zorgt door geheel Nederland voor gebak aan huis Kerststukjes maken met Albert Heijn RABOBANK S/NT-LAURENS VERNIEUWD HAARCALA ZEELAND IN MIDDELBURG NOG PLAATS /N VRIJE PEUTERSPEELGROEP Er is geen glimmend stukje plastic speelgoed te vinden bij de aller kleinsten van de Vrije School Zeeland aan de Gravenstraat in Middel burg, waar de Vrije Peu- terspeelgroep een plekje voor zich zelf kreeg in de voormalige kantine. Die ruimte werd met be hulp van ouders en leidsters omgetoverd tot een soort knusse huiskamer met een ver laagd rose plafond en overal zitjes en hoekjes van hout. De natuurlijke kleuren van het spelma teriaal brengen een sfeer van geborgenheid in het lokaal. Op de vensterbank liggen pompoenzaden om mee te spelen. Kabouter Tijn, de kringkabouter, slaapt in zijn bedje tot dat hij de volgende dag door de groep gezamen lijk zal worden gewekt. DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 14 december 1988 Op de Kerstmarkt in Veere (van 15 tot en met 17 december) heeft de Derde Wereld-groep Veere in samenwerking met de Wereldwinkels in Middelburg en Serooskerke een stand inge richt waarin aandacht wordt gevraagd voor de 'Max Havelaar'- koffie. Deze koffie, zo wordt gemeld, is van het zuiverste soort. Daarmee wordt bedoeld dat er zodanig wordt ingekocht dat de kleine boeren een 'fatsoenlijk en rechtvaardig inkomen krij gen'. Behalve koffie zal er ook thee en cacao van het merk Max Havelaar te krijgen zijn. de L. Jansens, directeur van de Prins Willem Alexanderschool in Sint Laurens een cheque van duizend gulden voor de aan schaf van audio-visuele appara tuur. Ook werd de basisschool verblijd met een multimax- systeem. Dat zijn platen van vijf tig bij vijftig centimeter waar mee onder meer een poppen kast, een huis of een studiehok kan worden gebouwd. Of het nou om kerstballen, stalletjes, cadeautjes, kerst- snoep of kaarsen gaat, alles wat met kerst te maken heeft is te vinden op de kerstmarkt, die in de Veerse Grote Kerk van donderdag 15 tot en met zaterdag 17 december wordt gehouden. De bezoeker kan op 'kerstjacht' in maar liefst achtendertig stalletjes. Maar niet alleen materiële zaken moeten de bezoeker naar het stadje lokken. Ook modes hows en optredens van artiesten staan op het programma. Vorig jaar trok de kerstmarkt al 7000 bezoekers. Dit jaar noe men de organisatoren het eve nement dan ook al bij voorbaat geslaagd. "Heel Veere is zo ge motiveerd om hier iets goeds van te maken, dat het nu al niet meer stuk kan", zegt Eric Klum- pes, secretaris van de Stichting Kerstmarkt Veere en zelf verte genwoordigd op de feestmarkt met een stalletje mineralen en sieraden uit zijn winkel 'De Aquamarijn'. "Het idee van een kerstmarkt hebben we eigenlijk uit het bui tenland, waar met name plaat sen met veel stedelijk schoon in de kersttijd een kerstmarkt hou den. Vorig jaar zijn we voorzich tig begonnen en onze formule sloeg duidelijk aan. Onze stich ting stelt hoge eisen. Niet alleen aan de sfeer en de aankleding, maar ook aan de kwaliteit van de produkten. Geen braderie met goedkope aanbiedingen en 'lopend eten' als hamburgers en suikerspinnen, dus". Alle onder nemers zijn volgens de voorzit-* ter van de stichting, Ton Kroeze, even enthousiast, "ledereen doet zijn best om zijn stalletje in de kerk zo mooi mogelijk te ma ken", meent hij. "Bovendien Sinds kort mag DA-drogisterij Luitwieler aan de Vlissingse Lange Zelke zich erop beroe men het merk Cartier te voeren. In Zeeland heeft hij daarin maar drie collega's. De meeste DA- winkels hebben geen luxe parfums. De nieuwe aanwinst Cartier bestaat uit drie geuren: Santos voor de heren en Le Must en Panthère voor dames. Buiten de parfums is ook de badlijn ver krijgbaar bij Luitwieler. De fla cons zijn, zoals dat het juwe liershuis Cartier betaamt, zeer verzorgd. Na een verbouwing vorig jaar koos eigenaar Ad Luitwieler ech ter voor uitbreiding met een luxe assortiment. In de loop van de tijd verschenen grote parfums als Dior, Van Cleef Arpels en Hermes in de Vlissingse etalage. De laatste jaren wordt bij alle produkten weer meer op de kwaliteit gelet en daar speelt Luitwieler op in. De winkeliers van de Middel burgse Segeersstraat vieren de kerstdagen samen met het in hun straat winkelend publiek. Van donderdag 22 tot en met zaterdag 24 december ontvangt iedereen die de winkelstraat be zoekt een kaars. Zaterdag wor den die uitgedeeld door de kerst man himself. Met ingang van januari volgend jaar houdt het Nederlands Christelijk Ondernemers Ver bond (NCOV) spreekuur in het gebouw van de Kamer van Koophandel te Middelburg. Tijdens dit spreekuur kunnen on dernemers terecht met allerlei vragen op bedrijfseconomisch-, juridisch- en personeelsgebied. Maar ook op het terrein van de ruimtelijke ordening wordt ant woord gegeven op vragen. Startende ondernemers kunnen er terecht met vragen over hun (op te stellen) onderne mingsplan. Het spreekuur wordt elke derde woensdagmorgen van de maand gehouden (vanaf 09.30 uur). Afspraken moeten worden gemaakt via het secretariaat van het NCOV-West, telefoon 070 - 99 27 22. De Kerstmarkt in Veere, zelfs in opbouw ai gezellig. FOTO EDUARD ENGEL krijgen we alle medewerking van Delta Cultureel, de beheer ders van de kerk, en van de ge meente Veere zelf". Gedeputeerde Greet de Vries- Hommes verricht donderdag de officiële opening. In de Grote Kerk branden dan, als symbool voor het afgelopen jaar, 1988 kaarsen. De Zeeuwse trouba dour Engel Reinhoudt brengt naar aanleiding van haar toespraak enkele passende lied- Kunnen bloemen al vele jaren overal in Nederland worden be zorgd, nu kan dat ook met ge bak. Daartoe is deze maand voor de consument de Gebak- Express van start gegaan, een landelijke organisatie die zo'n 850 ambachtelijke banketbak kers vertegenwoordigt, onder wie de Middelburgers Ras en Jespers. Het initiatief komt van de Stichting Propaganda Ban ketbakkerij in Breda. Markton derzoek wees uit dat er behoef te bestaat aan de mogelijkheid om familieleden, vrienden of kennissen elders in het land te verrassen met gebak. Banket blijkt namelijk voor dezelfde ge legenheden gekocht te worden als bloemen. Tot dusver kon ge bak - gebakjes of een taart - al leen worden bezorgd in de plaats waar de betrokken ban ketbakker gevestigd is. Voor taan kan dat door geheel Neder land. In feite werkt het net als bij de bloemisten. De opdrachtge ver gaat naar een bij Gebak- Express aangesloten banketbak ker in de eigen woonplaats, geeft de bestelling op en rekent af. De collega bakker in de plaats van bestemming maakt en bezorgt de bestelling. Dat be tekent dat altijd vers gebak wordt bezorgd. Het is mogelijk om op een taart een leuke tekst te laten aanbrengen. Speciaal voor bedrijven is er de afdeling Gebak-Express Services. Bij Gebak-Express zijn uitsluitend ambachtelijke banketbakkers aangesloten. Zij hebben een naam hoog te houden in de plaats van vestiging en kunnen zich alleen goede kwaliteit ver oorloven. De Stichting Gebak- Express in Breda behartigt de belangen van de aangesloten le den en stimuleert het vakman schap. Volgens opgave van de initia. Wie zelf het huis in kerstsfeer wil brengen met kerststukjes en deurkransen, kan bij Albert Heijn terecht. Ook dit jaar weer bieden de grotere AH- supermarkten een uitgebreid assortiment 'kerstmateriaal. Daarbij wordt voortgebouwd op het succes van vorig jaar. De consument kan kiezen uit goud- of zilverkleurige denne- appels, bessetakken, vruchtjes, rozebottels, engeltjes, sterren, decoratief kerstlint en nog veel meer. Bovendien is gezorgd voor steekschuim, manden, kransen en schaaltjes in ver schillend formaat, alsmede groen metaaldraad. Het kerstmateriaal staat op een speciale plaats in de winkel uit gestald, zodat de keus gemak kelijk kan worden gemaakt. Bij tachtig procent van de gezin nen in Sint-Laurens komt de Ra bobank 'over de vloer'. Dat was dan ook de reden dat de bank de grote investering aandurfde om zowel de binnen- als de bui tenkant van dit 'geldhuis' in een nieuw jasje te steken. Afgelo pen vrijdag was de officiële her opening. De openingshandeling werd ver richt door Mr. A. Kerkhove, voorzitter van het bestuur van de Rabobank Middelburg. Drs. C.L. de Hooge, directeur van Ra bobank Middelburg overhandig- Het publiek telde veel meer mannen dan op 'gewone' mo deshows en dat is alleen maar positief te noemen. Ook de sfeer en de aandacht waren merkbaar stukken beter dan op doorsnee shows. Mede door de goede op komst voor herhaling vatbaar. Voor de eerste keer in Zeeland werd afgelopen zondag in het pand van Uni Coiffure aan de Middelburgse Ramsburgerweg een groot opgezet haargala ge houden. In de rest van Neder land is dit een jaarlijkse klassie ker, maar Zeeland liep nog ach ter. De wedstrijd tussen de kap pers van de Haarmodegroep Zuid-West-Nederland van vorig jaar was een probeerselje. Dit jaar kwamen daar een wedstrijd voor leerlingen van de kappers- scholen in Goes en Axel en al lerlei andere bijpassende pro grammapunten bij. Zo was een showoptreden van Danny Kraag, een nationale top- kapper, waren er modeshows, een ballet, demonstraties van produkten en veel muziek. De modellen van de modeshows kregen uiteraard een passend kapsel aangemeten. Hoewel bij 99 procent van de 400 aanwezigen het haar er 'zo van de kapper' uitzag, bleek het nog een paar millimeter beter te kunnen. De wedstrijddeelne mers hadden een voorkeur voor glad en bol naar achteren voor de heren. Voor dames was een kuifje omhoog en enkele lokjes naar voren in gebruik. De uitslagen: Dames: 1. Corry Gabriëlse (Roland Middelburg), Topkapper Danny Kraag gaf demonstraties. FOTO EDUARD ENGEL 2. Lydia Verduin (Happy Hair, Oostburg), 3. Henny de Groot (Roland Middelburg). Heren: 1. Henk van Veen (Haarmode Van Veen, Middelburg), 2. Leo Fokke (Happy Hair, Oostburg), 3. An drea Bijsterveld. Bij de leerlingen waren Joke Knolle en Ine Raas (dames) en Emanuel Guibert (he ren) de beste. Hoewel Modeadviesbureau Es- zeth in Middelburg pas goed een jaar bestaat werd een rui mer pand aan de Loskade ge opend. Burgemeestersvrouw Ineke Rutten knipte het lint af gelopen zaterdag door. Eerst opereerde Cora Zuidema- Swint, de eigenaresse-directrice van Eszeth, vanuit haar woon kamer. Dat leverde problemen op omdat de advisering behalve kleding ook cosmetica en haar betreft. De klant moest dan van de ene winkel naar de andere. Door het nieuwe pand is dat op gelost. De kapper, schoon heidsspecialiste en kledingadvi- seur - nu personeel - hebben er eigen, sfeervolle ruimtes. De persoonlijke aandacht stond voorop bij de inrichting. Zo is bij de kapper een afgesloten ruimte voor wassen en kleuren, zodat niemand aangestaard wordt Afgelopen don derdag bracht de feestmode- show van Ad Doornen in de winkel aan de Kanaalstraat in Oost-Souburg zo'n honderd bezoekers in kerststem ming. Vooral de feestkleding voor de groep met grijs haar kreeg ruim schoots de aandacht. Ladyspeaker Wil van Son vestigde de blikken vooral op de details die de veelal eenvoudige kle ding het feeste lijke tintje ga ven. De klassie ke rokken, meestal tot op de knie, hadden bijvoorbeeld een randje strass in een verborgen plooi. In de glanzende blou ses waren Feestmodel van Doornen schouder- FOTO EDUARD ENGEL plooien verwerkt en schootjes, zwarte broeken met wijde pij- Ook de kleuren waren eenvou- pen, gecombineerd met korte dig gehouden: zwart, wit en smokingjasjes. Voor de heren rood en een enkele keer blauw, (die massaal schitterden door af- De zwarte kleding werd feeste- wezigheid) had Doornen voor de lijk gemaakt door combinaties feestdagen een klassieke smo- met rood, goud of zilver. king met een paarse strik en cummerband. Handig is dat Op de rechte rokken kwam vaak Doornen zelf bijpassende siera- een aparte blouse en een lange den verkoopt. Het kwam de blazer. Iets gedurfder waren de feestelijkheid ten goede. *C.L. de Hooge overhandigt de cheque aan L. Jansens. FOTO EDUARD ENGEL jes. In de mini-winkeltjes in de Grote Kerk zijn zowel eetbare als niet eetbare produkten te koop. Zo is er een stalletje van Potterie S, die demonstraties pottenbak ken verzorgt, verkoopt imkerij Poppendamme echte Veerse ho ning en is er een nagebouwd Anton Pieckhuisje als snoepwin keltje ingericht. Bloemisterij Wil- lemse geeft een demonstratie kerststukjes maken en op het verwarmde terras worden een voudige maaltijden geserveerd, waarbij echte koks de bezoeker de kunst van het sauzen maken proberen bij te brengen. In de kinderhoek kunnen de kleintjes meedoen aan een kleur- wedstrijd en de aanwezige kerstman heeft zelf nog een ar tistieke verrassing in petto. Een belangrijk onderdeel van de kerstmarkt vormt het gratis toe gankelijke culturele gedeelte. El ke dag treedt er een groot aantal Zeeuwse en Belgische artiesten, muziekgroepen en ensembles op. De optredens worden afge wisseld met feestmodeshows. Op het concert van het Koperen semble van Paul van Belzen in de hervormde kerk na, vinden al le optredens plaats op het podi um in de Grote Kerk. De kerst markt is donderdag en vrijdag van 10 tot 22 uur en zaterdag van 10 tot 18 uur geopend. Zie voor het volledige culturele programma onze podiumladder op de Uit-pagina. Een modeshow is meestal een podium waar mensen die persé de nieuwe kleding willen zien twee uur naar moeten kijken. Enkele modezaken en de Vlis singse fotograaf Lex de Meester besloten in samenwer king met café Dangeroe aan de Vlasmarkt in Middelburg eens iets anders te proberen en ga ven zondag 11 december in de vorm van een soort moderecep tie acte de présence in het over volle café. Mabelis Design uit Vlissingen beet de spits af en stuurde zijn modellen met een kerstkrans in het haar het publiek in. De apar te, maar toch draagbare kerst- kleding in rood/zwart, kerstver lichting en White Christmas zorgden meteen voor de juiste sfeer. Peter Christ uit Middel burg was echter minder in kerststemming en kleedde drie dressmen beurtelings in coun- trystijl en als leden van de New Yorkse hiphop scene. Intussen werd een model op een podiumpje omgetoverd tot Mari lyn Monroe door André Brou wer, een leerling-visagist van Mieke Petiet in Middelburg. Ook konden de bezoekers de met air brush bewerkte zwart wit foto's van Lex de Meester bekijken. Typerend daarbij was dat de fo tomodellen zonder gezicht wa ren vastgelegd. Café Dangeroe leverde een bijdrage aan de sfeer door Kirr Royal te schenken. Ingrid Gerritse veranderde in Marilyn Monroe. Hiphopmode van Peter Christ. Tweemaal per week, op maandag- en woensdagoch tend, kunnen peuters vanaf bn- geveer drie jaar terecht in de Peuterspeelgroep van de Stich ting Vrije School Zeeland. Dat vrije betekent niet anti- autoritair, zoals zovaak wordt gedacht, maar vrij van staatsin menging. Een pedagogie en di dactiek, die ontwikkeld werd door en naar de denkbeelden van de anthroposoof Rudolf Steiner. "Wij laten de kinderen zeker niet zomaar aanromme len," vertelt peuterleidster Hen ny Petiet. "In tegendeel. Er wordt gewerkt met een vaste FOTO EDUARD ENGEL dagindeling, waarin vrij spelen wordt afgewisseld met geza menlijke activiteiten, als een verhaal vertellen of de maaltijd om tien uur. Er is uitsluitend na tuurlijk speelmateriaal in de klas, dat tegemoet komt aan de ont luikende fantasie van de peuter: houten blokken en auto's, boomstammetjes en rekjes waar met behulp van lappen hutten en kabouterhuisjes van kunnen worden gemaakt. Ook de jaar feesten komen bij ons aan bod, waarbij er veel aandacht is voor wat er in de natuur gebeurt. Bij die feesten wordt ook de hulp van de ouders ingeroepen," zegt de leidster, die met haar as sistente Elly Drijver per ochtend zes tot acht peuters onder haar hoede heeft. Henk Stange van de Ouderwerk groep benadrukt naar aanleiding van het vorige nogeens: "Voor peuters van moeders die een volledige baan hebben is onze opvang eigenlijk niet geschikt. Bij ons kunnen de kleintjes maar van kwart voor negen tot rond twaalf uur terecht. Bovendien verwachten wij van de ouders niet alleen betrokkenheid maar ook af en toe daadwerkelijke in zet bij feesten en dergelijke. De overstap naar de Vrije Kleuter klas is later heel goed mogelijk, maar uiteraard niet noodzake lijk," zegt Stange. Voor de Vrije Peuterspeelgroep bestaat geen wachtlijst. Er zijn nog enige plaatsen vrij en wie eens een kijkje wil nemen bij de groep kan hiervoor contact op nemen met Henk Stange 01180-11662. De financiële bij drage geschiedt naar draag kracht.

de Faam | 1988 | | pagina 11