Ko de Jonge over Explosie99 Bestemmingsplan Stadsvernieuwing Wijziging Busroute Colofon Redactie: Bureau Voorlichting van de gemeente Middelburg. Telefoon: (01180) 26251Reacties van harte welkom. WG6k Start le fase Maisbaai Commissies Baarmoeder onderzoek Tafeltje dekje DE FAAM Woensdag 7 december 1988 tor het oog van de Lange Jan De gemeenteraad vergadert Op maandag 12 december begint om 14.00 uur de maandelijkse ge meenteraadsvergadering. De onderwerpen, die aan bod komen staan hieronder kort omschreven. U kunt deze vergadering bijwonen vanaf de publieke tribune, die be reikbaar is via de Chourtoren, ingang hoe Lange Noordstraat/Markt. 1. Vaststelling notulen van de ver gadering van de raad der gemeen te Middelburg, gehouden op 24 oktober 1988. 2. Mededelingen en ingekomen stukken. 3. Herstemming: a. Subsidie- In de komende week vergaderen de volgende commissies: Bestuurscommissie Welzijn, woensdag 7 december om 19.30 uur; Commissie Volksgezondheid, donderdag 8 december om 16.30 uur in het pand Stadhuisstraat 2; Gemeenteraad, maandag 12 de cember om 14.00 uur; Bestuurscom m issie Ontwikke lingssamenwerking, dinsdag 13 december om 15.00 uur; Commissie Economische Zaken, woensdag 14 december om 19.30 uur (onder voorbehoud); Tenzij anders vermeld wordt ver gaderd in het stadhuis. Deze ver gaderingen zijn openbaar. De agenda en andere stukken liggen ter inzage bij de commissiesecre taris en bij bureau Voorlichting. Voor aanvragen van spreekrecht kunt u contact opnemen met de commissiesecretaris, telefoon 26251. In de loop van 1988 zijn oproepen verzonden voor het onderzoek op baarmoederhalskanker. De vrou wen geboren in de jaren 1935, 1937, 1938, 1940, 1941, 1943, 1944, 1946, 1947, 1949, 1950, 1952 en 1953 zijn hiervoor opge roepen. Het onderzoek in 1989 (en vol gende jaren) zal anders van opzet zijn. Daarom is het nodig dal het onderzoek over 1988 op tijd wordt afgerond. De vrouwen uit de bovengenoemde geboortejaren die nog aan hel onderzoek willen deelnemen, moeten dan ook snel een afspraak met hun huisarts maken. De vrouwen uit deze geboorteja ren die nog geen oproep hebben ontvangen, of die niet(meer) in het bezit zijn van de oproepbrief, maar die nog wel aan het onder zoek wensen deel te nemen, wor den verzocht contact op te nemen met de gemeentesecretarie, afde ling algemene zaken, de heer M.C. Westveer (telno. 01180 - 26251, tst. 324). Zo spoedig mo gelijk zult u dan nog een oproep ontvangen. Het onderzoek in 1989 In 1989 zullen de vrouwen gebo ren in de jaren 1936, 1939, 1942, 1945, 1948, 1951, en 1954 een oproep ontvangen. De oproepen zullen in twee gedeelten worden verzonden in april en eind mei 1989. In de gemeentelijke rubriek in de Faam zal hierover nog medede ling worden gedaan. "Tafeltje Dekje" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen en zieken, die zelf niet voor een war me maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maan dag en donderdag tussen 8.45 en 9.15 uur worden besteld. U kunt hiervoor bellen met nummer 01180 - 38570. Het bezorgen ge beurt ook op deze dagen. Menu van 12 december 1988 tot en met 17 december 1988. maandag jachtschotel, rode kool, aard appelen dinsdag gehakt, erwten/wortelen, puree woensdag runderlap, gesneden boontjes, aardappelen donderdag gehakt, witlof, aardappelen vrijdag rundvlees, spruiten, aardappelen zaterdag macaroni met ham en kaas voorstel Vliegveld Midden- Zeeland; b. Motie met betrekking tot jumelages. 4. Vervulling vacature plaatsver vangend directeur openbare "Van Randwijckschool" voor basisonderwijs te Nieuw- en Sint Joosland. 5. Plaatsen van een informatiezuil op de Markt. Reeds verschillende malen is de mogelijkheid onderzocht om in het centrum van de stad een infor matiemogelijkheid te creëren, een plaats waar bezoekers zich kun nen oriënteren en iets over de stad te weten kunnen komen. Een der gelijk informatiepunt dient een plattegrond te bevatten, een historisch overzicht en een aan duiding van de belangrijkste at tracties. Als informatiedrager is na overleg met de begeleidings commissie beschermd stadsge zicht gekozen voor de poort, ont worpen door de architect Keule- mans, die na de architectendag 1987 geruime tijd het einde van de Nieuwe Burg sierde. Deze poort wordt na behandelin gen door een schildersbedrijf ge plaatst op de Markt. Op informa tieborden aan de ene kant van de poort zal een plattegrond van de binnenstad met de wandelroutes, de geschiedenis van Middelburg en informatie over de belangrijk ste toeristische attracties worden aangebracht. Aan de andere kant van de poort zal gelegenheid worden geboden aan (culturele) instellingen om mededelingen overdoor haar uit te voeren activiteiten te doen. 5a. Rapport le fase MER/tracé nota WOV. 6. Wijziging als bedoeld in artikel I, onder b van de Verordening Geldelijke Voorzieningen Raads- en Commissieleden. 7. Beschikbaarstellen krediet in verband met aanschaf ademanalyse-apparatuur voor de politie. 8. Beschikbaarstellen krediet ten behoeve van de aanschaf van ko gelwerende vesten voor de politie. De poort die op de Markt worcll geplaatst als infor malieruil. 9. Aankoop terrein met opstallen aan de Dokstraat en de Oude Werfstraat. 10. Uitbreiding aula-complex be graafplaats Westelijke Oude Ha- vendijk. Het definitieve plan voor de uit breiding houdt onder meer de vol gende wijzigingen in. De vouwwand, die de huidige aula afschermt, opent de moge lijkheid de oppervlakte van de aula met ongeveer eenzelfde op pervlakte te vergroten. De nieuwe condoléance/koffiekamer is ruim 1 Zi maal zo groot als de bestaan de condoléance/koffiekamer en heeft een aparte in- en uitgang. De thans aanwezige apart staande wachtruimte moest vervallen, in de nieuwe situatie kunnen de begrafenis- c.q. crematiegangers wachten in de ontvangstruimte. Er is een kantine, was- en kleed ruimte voor het personeel en een berging met magazijn in de uit breiding van het complex opgeno men, omdat ook hieraan drin gend behoefte is. Tenslotte is in het totale plan-ook de noodzake lijke uitbreiding van de kantoor- en archiefruimte uitgewerkt. 11. Aanpassing gemeenschappe lijke regeling vuilnisstortplaats Midden-Zeeland. 12. Beschikbaarstellen krediet bo demonderzoeken lokaties Dokstraat en Nieuwlandseweg. 13. Aanvraag gemeentegarantie Woningbouwvereniging "Mid delburg". 14. Beschikbaarstellen krediet voor het gedeeltelijk realiseren van het actieplan hoven Ma- gistraatwijk. Uit een in opdracht van het Wijk- welzijnsoverleg Middelburg-Zuid gehouden buurtonderzoek in een gedeelte van de Magistraatwijk is gebleken dat het om woon- en leefklimaat te wensen over laat. Om hierin verbetering aan te brengen is in overleg met de Wo ningbouwvereniging "Middel burg" het zogenaamde "Actie plan hoven Magistraatwijk" op gesteld. De eerste fase omvat de volgende actiepunten: Herinrichting speelterreinen Poortershove en Radenhove. Dit betreft het rooien van struikge was, het verwijderen van afraste ringen en restanten verharding, waarna de terreinen zullen wor den gerealiseerd en ingezaaid met gras; Boomaanplant langs de Spin huis weg. Het is de bedoeling om 21 elzen te planten op een onderlinge afstand van 12 meter in de aan te leggen parkeerstrook langs de Spinhuis- weg. In het kader van de afbouw van de wijk Reijershove zal er langs de zuidzijde van de Spin- huisweg eveneens een bomenrij worden geplant, zodat er een laanprofiel zal ontstaan; Het maken van meer dwarsver bindingen ter ontsluiting van de hoven. In Keurhove, Radenhove en Poortershove zullen in totaal 6 dwarsverbindingen worden ge maakt door het ombouwen van autoboxen tot poorten dan wel door sloop vanautoboxen. In af wijking van het ontwerp- actieplan is nu één dwarsverbin ding gepland vanaf de hoek van de Jacob Magnusstraat, terwijl voorts aandacht wordt geschon- Gevelfragmenten Het is 17 mei 1940, 's ochtends. De voorname gevels in de Lange Delft staan nog overeind. Een van de fraaiste gevels is die van num mer 64. Het is waarschijnlijk een ontwerp van de bekende architect van Baurscheit jr. en geplaatst in 1733 toen Johan Pieter van den Brande twee woon huizen tot een huis liet verbouwen. Met krullen en andere ornamenten versierd, pilaren en een brede stoep is het een statig pand met grote allure. Eerst was het in gebruik als woonhuis, toen als kerk van de Gereformeerde Gemeente en sinds 1898 is het de Provinciale Bibliotheek van Zeeland. Enkele uren later is Middelburg een grote branden de puinhoop. In de Lange Delft staat geen gevel meer overeind, op één na: nummer 64. De gevel werd in onderdelen afgebroken, deze wer den genummerd en in kistén met houtwol bewaard. De fragmenten werden bij elkaar gehouden, maar in de loop van jaren verhuisden ze nogal eens van opslagplaats en er verdwenen onderdelen, totdat wat er restte op een grote hoop kwam te liggen op een terrein van gemeentewerken. Verschillende pogingen werden gedaan om de gevel weer op te bouwen in de oorspronkelijke staat. Die mislukten, vooral vanwege de hoge kosten. Achtenveertig jaar na het bombardement, novem ber 1988. Een aantal fragmenten ligt verspreid over de bin nenstad van Middelburg. Alsof de gevel na bijna vijftig jaar alsnog uiteengespat is: een uitgestelde "Explosie". De veertien fragmenten binnen het "brandgebied" van de stad liggen daar op initiatief van beeldend kunstenaar Ko de Jonge, die dit pro ject de naam "Explosie" gaf. Hoe hij op het idee kwam en wat hij er mee wil be reiken vertelt Ko de Jonge zelf. "Als lid van de Bestuurs Com missie Culturele Zaken kwam ik in aanraking met de vraag wat te doen met de gevelfragmenten van de voormalige Provinciale Bi bliotheek. Het mooiste was geweest als we de gevel opnieuw konden opbou wen, maar die mogelijkheid zat er niet in. En dan moet je een nieuw project ervoor ontwikkelen, dat nog een extra dimensie geeft aan de fragmenten zoals ze er liggen. In overleg met gemeentewerken heb ik de mooiste onderdelen uit gezocht. Er waren fragmenten van hardsteen en van zandsteen. Plaats waar een fragment van de gevel van de voormalige Provinciale Bibliotheek werd geplaatst. ken aan de verlichting. Verder treft de Woningbouwvereniging "Middelburg" voorbereidingen voor het verbeteren van de water afvoer in de achterpaden; Plaatsen van modelschuttingen. Op erven die aan de openbare weg, aan een autoboxterreintje of aan een dwarsverbinding grenzen, zullen modelschuttingen worden geplaatst. 15. Geldelijke steun flatspiitsingg Rentmeesterlaan en Johan van Reigersbergstraat. De minister van V.R.O.M. is on der voorwaarden akkoord gegaan met aftopping van de hoogbouw- flat aan de Jacob Schottestraat. Eén van die voorwaarden was dat het zogenaamde sociaal experi ment op basis van het regeneratie plan hoogbouwflats Middelburg diende te worden uitgevoerd en dat de gemeente de daarbij beho rende financiële verplichtingen op zich diende te nemen. Eén van de voornaamste onderde len uit dat regeneratieplan wordt gevormd door het splitsen van 10 grote woningen in de Rent meesterflat en 10 grote woningen in de J. van Reigersbergflat in 20 kleinere woningen. De gemiddel de huurprijs voor deze woningen zal na uitvoering van de split singswerkzaamheden ongeveer 290,per maand bedragen. Het plan is inmiddels procedureel afgerond en in uitvoering genomen. 16. Krediet selectie BKR- kunstwerken. 17. Voorbereidingskosten tot standkoming Middelburgs Insti tuut Kunstzinnige Vorming. De restauratie van de voormalige Koetshuizen in de Kuiperspoort verloopt zó voorspoedig dat wacht wordt dat die panden nog dit jaar voor de kunstzinnige vor ming in gebruik kunnen worden genomen. Gelijke tred daarmede houdt de organisatie en de overgang van de afdeling Middelburg van het Zeeuws Instituut voor Kunstzin nige Vorming (Z.I.K.V.) naar het Middelburgs Instituut voor Kunstzinnige Vorming (M.I.K.V.). Die overgang ge schiedt in goede samenwerking tussen de besturen van het Z.I.K.V. en het M.I.K.V. en, voor zover nodig, de gemeente. Per 1 januari 1989 zal die over gang formeel en juridisch naar het zich thans laat aanzien een feit zijn. 17a. Subsidieverzoek Stichting Rotterdams Kamerkoor. 18. Verbouwingsplan Kloveniers doelen. 19. Beschikbaarstellen krediet voor aanleg parkeerplaatsen voor club- en buurthuizen aan de Nas- saulaan. 20. Subsidie Jongeren Advies Centrum (JAC) Zeeland. 21. Kenbaar maken van wensen ten aanzien van de Stichting Ba- sisedukatie en Vormings- en Ont wikkelingswerk Middelburg e.o., onderdeel basisedukatie voor het jaar 1990. De basisedukatie wordt in Mid delburg en de plattelandsgemeen ten uitgevoerd door de Stichting Basisedukatie en Vormings- en Ontwikkelingswerk Middelburg e.o.. Onder basiseducatie wordt ver staan: educatieve activiteiten (zo als bijv. taalvaardigheid, reken- vaardigheid en sociale vaardig heid) die volwassenen in staat stellen die kennis, houdingen en vaardigheden te verwerven, die tenminste nodig zijn om persoon lijk en in het maatschappelijk ver keer te kunnen functioneren. Het gaat dus met name om volwasse nen met een onvoldoende oplei dingsniveau, een geringe taalvaar digheid en weinig of geen kennis van maatschappelijke verhoudin gen en ontwikkelingen. Het Educatief Beraad Walcheren heeft o.a. tot taak het ontwerp programma basiseducatie voor te bereiden. Daarbij moet o.a. reke ning worden gehouden met be staande doorlopende gewenste ac- De geve! voor. De laatste zijn niet geschikt om dat ze veel te zacht zijn. Daarnaast moest uiteraard naar lokaties worden gezocht. Alle veertien fragmenten liggen in het "brandgebied" van de stad. De stoepdelen zijn gelegd op de plaats waar de gevel vroeger in de Lange Delft stond. Op de fragmenten is een plaatje geschroefd met heel in het kort enkele gegevens. Het was voor mij een uitdaging om iets met die fragmenten te doen. Ik heb er niet in de eerste plaats een oorlogsmonument van willen maken. Als mensen door die ste nen de oorlog herdenken, dan is dat prima, maar ik wil de mensen meer nieuwsgierig maken. Doordat de fragmenten verspreid over de stad liggen kom je ze op verschillende plaatsen en momen ten tegen. Het mooiste lijkt me dan als de mensen zich eerst reali seren dat daar een deel van een oude gevel ligt en dan omhoog kijken naar de gevels die in feite nieuwbouw zijn. Dan is het eigen lijk ook een monument voor de wederopbouw van Middelburg. Ik ben als oorlogskind geboren in Middelburg en altijd nieuwsgierig gebleven naar Middelburg in de oorlog. Vanuit die wortels wilde ik iets maken. .en na het bombardement. Het heeft ook te maken met het motto waaronder ik werk: Ars Longa Vita Brevis, letterlijk ver taald: Kunst duurt Lang, hel Le ven Kort. Op het Zusterplein stond laaatst een man te kijken naar een van de fragmenten. "Die ligt hier ook aardig in de weg,zei hij tegen me. Maar vervolgens kwamen wel hele verhalen los over Middelburg in de oorlog. Kijk, en dat vind ik nou mooi. Op 9 december wordt het start sein gegeven voor de bouwwerk zaamheden in het Maisbaai- gebied. Om 16.00 uur verricht burge meester mr. C.G.J. Rutten op de bouwplaats de officiële hande ling, die de start van de bouw werkzaamheden aangeeft. Aan sluitend vindt een bijeenkomst plaats in het stadhuis, waar enke le sprekers het woord zullen voeren. Deze bijeenkomst wordt door de Combinatie Maisbaai (Bouwbe drijf "De Delta" uit Middelburg en de Walcherse Bouw Unie uit Grijpskerke) mede namens de ge meente georganiseerd. De eerste fase voorziet in de bouw van 129 flatwoningen, onderver deeld in vier blokken. De blokken langs de Maisbaai/Loskade heb ben een hoogte van vijf woonla gen, die langs de nieuwe jachtha ven zijn resp. negen en zeven woonlagen hoog. tiviteiten en de beperkte financië le middelen, zodat de ruimte voor nieuwe activiteiten (zeer) beperkt is. Voorgesteld wordt daarom geen nieuwe wensen met betrekking tot de basiseducatie voor het jaar 1990 naar voren te brengen. 22. Vaststellen 4e en 5e begro tingswijziging van de gemeen schappelijke regeling Zeeuwse bibliotheek. 23. Beschikbaarstellen van 17.600,ten behoeve van ver hoging begrotingspost "Geauto matiseerde salarisadministratie" voor 1989. 24. Wijziging IZA-regeling en wijziging Algemeen Ambtenaren reglement (53e wijziging) in ver band met de invoering van een ge deeltelijk nominale premie. 25. Beschikbaarstellen krediet ad 27.500,ten behoeve van tekstverwerkingscursus van de In itiatiefgroep p.c.-gebruikers. 26. Beschikbaarstellen van 31.360,voor verhoging van de begrotingspost opleidingen 1988 bij de Brandweer. 26a. Eindrapportage commissie ter begeleiding van de drughulp verlening op Walcheren. De agendapunten 27 tot en met 39 betreffen de aanschaf van mate riaal, de inrichting of het onder houd van diverse scholen voor basis- of speciaal onderwijs. 40. Vaststelling voorbereidings- besluit kavel Schroeweg. Met McDonalds worden op dit moment onderhandelingen ge voerd over de vestiging van een zogenaamde McDrive op de kavel naast het Total- benzineverkooppunt langs de Schroeweg. 41. Beslissing op bezwaarschrift tegen voorbereidingsbesluit ge deelte Park Toorenvliedt. 42. Verhoging begrafenis- en cre matierechten. Door de hoge investeringen ten behoeve van de algemene be graafplaats aan de Westelijke Oude Havendijk en het cremato rium blijven de inkomsten bedui dend achter bij de uitgaven. Zo werd in 1985, 1986, 1987 en 1988 krediet verleend voor de uitbrei ding van de begraafplaats (75% ten laste van de begraafplaats en 25% ten laste van het crematori um) het vernieuwen van de om bouw van de le crematie-oven, het aanschaffen van een nieuwe grafdelfmachine en het renoveren van de 2e crematie-oven. Voorts liggen er plannen voor een uit breiding van de aula (zie agenda punt 10). De laatst plaatsgevonden verho ging van de begrafenisrechten was per 1 januari 1986, die van de cre matierechten per 1 januari 1985. Vanwege het positief exploitatie resultaat van het crematorium dat voor 1986 werd verwacht, werd afgezien van een verhoging van het crematierecht per 1 januari 1986. Voorgesteld wordt alle begrafenis- en crematierechten te verhogen met 5%. 43. Voorstel tot wijziging van de Parkeer- en parkeergeldverorde- ning Middelburg. 44. Vaststelling 29e begrotings wijziging 1988. 45. Vaststelling van de 3e begro tingswijziging 1989. 46. Beschikbaarstellen krediet ad 25.000,ten behoeve van ver dere automatisering Gemeente werken. 47. Rondvraag. Burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend dat zij voornemens zijn met toepassing van artikel 1 8A van de Wet op de Ruimteljke Ordening vrijstelling te verlenen van het bestemmingsplan: A. GRIFFIOEN II teneinde de bouw mogelijk te maken van een tuinhuisje op het perceel Van Kleffenslaan 181, B. STROMENWIJK teneinde de bouw mogelijk te maken van een garage op het perceel Nieuwe Vlissingseweg 28 (gewijzigd plan). De bouwplannen liggen met ingang van vrijdag 9 december 1988 gedurende 14 dagen ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage. Gedurende deze termijn kan een ieder, die be zwaar heeft tegen de uitvoering van dat voornemen zijn bezwa ren schriftelijk kenbaar maken aan burgemeester en wethouders van Middelburg, Postbus 6000, 4330 LA Middelburg. Bij raadsbesluit van 11 novembser 1988 is voor 1989 een be drag van f 1.510.000,- beschikbaar gesteld voor stadsver- nieuwingsaktiviteiten van natuurlijke- of rechtspersonen, onder verdeeld als volgt: restauraties f 950.000,- woningverbetering f 450.000,— woonruimte boven bedrijven f 100.000,— onderhoud (grote) monumenten f 30.000,— steun aan woningcorporaties f 30.000,— Nadere informatie wordt verstrekt door de afdeling Algemene Zaken ter gemeentesecretarie, bureau ruimtelijke orde ning/openbare werken, Lange Noordstraat 1 Buslijn 26 (Middelburg-Goes v.v.) en buslijn 54 (Westkapelle- Middelburg-Goes v.v.) zijn de twee lijnen, die een busverbinding bieden tussen Middelburg en Nieuw- en Sint Joosland. Beide buslijnen maken tussen het busstation aan de Loskade en Nieuw- en Sint Joosland gebruik van de route via Arnestein. Het ligt in de bedoeling dat met ingang van de dienstregeling 89/90, die eind mei 1989 ingaat, een aantal bussen van lijn 26 en lijn 54 buiten de spitsuren via Dauwendaele gaan rijden. Ongeveer tussen 9.00 uur en 1 5.30 uur zullen deze bussen dan de volgen de route gaan rijden: Nieuwlandseweg - Torenweg - Roozenburglaan - Vrijlandstraat - Schroeweg - Kanaalweg - Loskade v.v. De bussen zullen op hun route door Dauwendaele bij de be staande haltes aan de Roozenburglaan en de Vrijlandstraat stop pen. Bij het N.S.-station zullen deze bussen stoppen bij de halte van lijn 57. Door deze routewijziging ontstaat er buiten de spitsuren een di- rekte busverbinding tussen Nieuw- en Sint Joosland en Dau wendaele. Van 7 tot en met 23 december kan een ieder zijn/haar mening over de voorgenomen routewijziging kenbaar maken door mid del van invulling van een speciaal formulier. Dit formulier is ver krijgbaar bij bureau Voorlichting. Bij dit bureau ligt tevens ter in zage een overzicht van de bussen die door Dauwendaele zullen gaan rijden.

de Faam | 1988 | | pagina 5