Veel onkruid, het verdwenen kunstwerk en de Dammenroute Rutten eindelijk 'paspoort bevoegd' Culturele wil meer Raad Vlissingen geld van provincie 'Niet meer alleen voor vergeten boodschap' van fraossen Helder beeld in donkere dagen met VIDEO! Foto Back vertelt u er alles over. Klant krijgt een meer persoonlijke bediening ^zombipCfJO Orchideeënkwekerij houdt open dagen Cocktail cultuurtje Dangeroe BEDRIJVENCLUB RAMSBURG KLAAR VOOR SLAG MET GEMEENTE Van den Driest breidt uit met fitness-afdeling Natuurwild in de Schouwburg ONTDEK AMERIKA 9 DAAGSE RONDREIS AMERIKA te winnen HOU4ND INTERNATIONAL Lijn aanbrengen Schilder OPEN EEG-GRENZEN THEMA BIJ DEEL STRAATFESTIVAL Europa 92 BOUWMARKT KARWEIIndustrieterrein Middelburg stelt u in de gelegenheid een HOLLAND INTERNATIONAL Reisburo 'Goedkoper en dubbel zo groot' Karwei viert succes bouwmarkt met grote Amerika-prijsvraag foto-video ^9 computers r nni in DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 7 december 1988 De gemeente Middelburg zal in de toekomst nadrukkelijk reke ning moeten gaan houden met de ondernemers op het in dustrieterrein Ramsburg. Sinds 11 oktober hebben de ongeveer dertig bedrijven, die samen goed zijn voor zo'n 450 ar beidsplaatsen, zich verenigd in de Bedrijven Club Ramsburg, BCR. 'De gemeente wil re vitaliseren', klinkt het spottend. 'Daarin willen we graag mee denken'. Revitaliseren staat deftig voor een enquête houden onder on dernemers om na te gaan waar en wat kan worden verbeterd. 'De respons was groot, een te ken dat het allemaal niet zo best is'. Feitelijk was dit gemeentelij ke plan voor de Ramsburgers al leen een kapstok waaraan dan meteen maar alle grieven kon den worden opgehangen. 'We dachten toen: nu moet de kogel maar eens door de kerk. Al eer der hadden we gepraat over de oprichting van een dergelijke club, maar het kwam er nooit van. Bovendien kunnen we met deze club als het nodig is met een eens flink tegen de gemeen te aanschoppen'. Aan tafel in één van de directie kamers van Ramsburg de vijf kersverse bestuursleden. Offi cieel luidt de doelstelling: behar tiging gezamenlijke belangen, fungeren als spreekbuis naar ge meente en instanties en onder linge contacten verbeteren. Dat zijn natuurlijk algemene regels. Wat de club nu echt gaat ople veren hebben de vijf nog niet exact voor ogen. Maar dat het - 'zeker weten' - voordelen biedt weten ze zeker. Voorzitter is ir. Jack Waterman van Amgas bv. Hij zetelt al in enkele commissies en rapporteert daarover aan zijn medebestuurders van^de BCR. De overige bestuursleden zijn: Levien de Nood (secretaris), Pe ter Goedbloed (pr), Piet Weststrate en Bartho van Weerlee. De stemming is enigszins gela ten en toch strijdbaar. Kwaliteit van de argumenten staat voor op. Arnestein, het industrieter rein met wat grotere broeders, heeft al jaren een bedrijvenclub, wordt geredeneerd, en die func tioneert perfect. 'We kunnen nu wat meer lijn aanbrengen in ons eigen beleid. Vroeger rommelde iedereen zo'n beetje voor zich zelf. Maar we hebben wel dege lijk een gezamenlijk belang', oor deelt Levien de Nood van het ge lijknamige constructiebedrijf, één van de oudste op Rams burg. Peter Goedbloed van het autobedrijf vult aan: 'Een paar keer hebben we ad hoe onze koppen bij elkaar gestoken als er een item was. We konden elkaar vrijwel altijd vinden. Maar dan gingen we weer uit elkaar'. Lijn aanbrengen in wat de onder nemers op Ramsburg willen lijkt niet zo moeilijk, zo kan worden geproefd uit de woorden van de Ramsburg-voormannen. Met ge mak schudden ze grieven uit hun mouw. Het weelderige on- De Zeeuwse commissaris van de koningin, C. Boertien, reikte afgelopen maandag zijn laatste paspoort uit. Ilse Dekker uit Middelburg nam het op het pro vinciehuis in ontvangst. De taak van Boertien is overgenomen door de burgemeesters. In het kader van de decentralisatie worden reisdocumenten voor taan op de gemeentesecretarie afgegeven. De Middelburgse burgemeester Chris Rutten, toch altijd overal als de kippen bij, kreeg voor Sin terklaas als één van de laatste burgemeesters in Nederland de paspoortafgevende bevoegd heid. Boertien wenste hem daar bij veel wijsheid toe. Rutten reik te meteen zijn eerste exemplaar uit. In zijn toespraak op rijm ging hij nog eens in op de laatste lan delijke paspoortperikelen. Ver volgens reikte hij zijn eerste paspoort uit aan J. van Jansen- Roosendaal. *Het bestuur van de Bedrijven dub Ramsburg vinr: Peter GoedbloedPiet Weststrate, ir. Jack Waterman, Bartho van Weerlee en Levien de Nood. kruid tussen tegels en dat hoog opgroeit langs hekken blijkt een klacht die de gemeente maar moet oplossen. Ook de beweg wijzering is een probleem. Piet Weststrate van de handel in ver pakkingsmaterialen stelt vast dat die dingen er maar gewoon worden opgehangen en een ge makkelijke prooi zijn voor ver nielzuchtige jongeren. 'Dat neemt niet weg dat we er zelf ook het een en ander aan kun nen doen', stelt Bartho van Weerlee van Westende Electro- techniek vast. En dan blijkt dat de ene ondernemer kennelijk meer baat heeft bij een nette omgeving dan de ander. 'We moeten ook elkaar opvoeden', zegt voorzitter Waterman. Rond zijn bedrijf is alles keurig en net jes gemaakt, pronkt hij. Maar hij voegt er onmiddellijk aan toe dat er nog een groot aantal attente ondernemers op Ramsburg zijn te vinden. 'We hebben de tijd mee. De wereld om ons heen, het milieu, heeft algemeen de aandacht'. En natuurlijk wordt de gemeente op de korrel genomen. Zo was daar dat kunstwerk ooit eens op de hoek van de Ramsburgweg. Op een ochtend kwam een schil der in opdracht van de gemeen te. De ondernemers lachen er nu nog smakelijk om. Het kunst werk was er al een tijd niet meer En dan de ondernemer die een los- en laadperron moest bouwen voor zijn bedrijf. De gemeente-ambtenaar gaf als oplossing voor het probleem dat er maar kleinere .vrachtwagens moesten komen Een doorn in het oog van de be drijvenclub is ook de bewegwij zering buiten Middelburg. Overal staat Arnestein, maar nergens Ramsburg. Althans nergens: 'Als je bij Dauwendaele bij de af rit Arnestein beneden komt, staat daar ineens wel Ramsburg'. Het zijn feitelijk allemaal kleine grieven' die vaak behoorlijk kwaad bloed zetten achter de di- rektieburealen op Ramsburg. Maar als die niet goed worden geregeld, hoe gaat het dan met de grote problemen die opdoe men. Bijvoorbeeld de Dammen route door Zeeland, die - als de derde kanaaloversteek (aqua duct?) klaar is - direct langs Ramsburg loopt. Dan zijn het grote spijkers die met koppen moeten worden geslagen. 'We zijn er met onze club klaar voor', benadrukt Jack Waterman. 'Daarom zullen we er nu al aan moeten werken dat we een volwaardige gesprekspartner worden voor de gemeente'. Jan van der Driest op loopbank TREFCENTER HEET NA RIGOREUZE VERBOUWING MAX/S Trefcenter Middelburg gaat grootscheeps verbouwen om zodoende de 'ontwikkelingen in de levensmiddelenbranche te volgen'. Het zwaarste accent ligt bij de plannen op de 'versaf deling'. Op die afdeling zal de klant van het Trefcenter na de verbouwing persoonlijk worden bediend. Na de verbouwing zal de reeds eerder verwachte naamsverandering plaatsvin den: Trefcenter heet dan Maxis. De supermarkt wordt uitgebreid met een bakkerij waar zowel groot-, klein als luxebrood wordt geproduceerd. Een eigen snij- keuken komt bij de groente afdeling. Daar worden salades en panklaar produkten op maat gemaakt. De klant kan op die af deling naar eigen wens zijn pak ket samenstellen. Ook de vlees- en kaasafdeling gaat er anders uitzien. 'Vers van het mes' gaat ook daar klinken als motto. En als primeur voor Zeeland krijgt Trefcenter Middel burg een traiteurafdeling waar meeneemmaaltijden en speciali teiten worden gemaakt. Ook hier zal de klant voor een groot deel zelf kunnen bepalen wat van zijn gading is. Frisdranken, bieren en slijterij-artikelen wor den in een drankenhal onderge bracht. Niet alleen de supermarkt wordt onder handen genomen, ook de drogisterij/parfumerieshop en de mode-afdeling worden speelser opgezet. Bij de verbouwing ondergaat de buitenkant een ingrijpende 'face-lift'. De roltrappen, bij voorbeeld, naar en van de par keerkelder worden weggehaald. Moderne glazen liften komen er voor in de plaats. Tweewielerzaak Van den Driest in Middelburg verkoopt nu ook fitnessapparaten. Diverse ho metrainers, loopbanken en spe ciale fitnessbanken, geschikt voor meerdere oefeningen, staan opgestpld in de etalage. In de kelder heeft de klant de mogelijkheid om de apparaten te proberen. Conditietraining op de fiets in de zomer is geen probleem. Moeilij ker wordt het als het winter wordt en het weer de fietser bin nen houdt. Toch hoeft regen of sneeuw niet te betekenen dat er niet meer kan worden gefietst. Door de tweewieler op een rol- lenbank te zetten kan men dage lijks nog de benodigde kilome ters afleggen. Zo'n bank, in ver schillende uitvoeringen, is te koop bij Van den Driest. Voor de hele familie is de hometrainer het aangewezen hulpmiddel. Verkrijgbaar in uitvoeringen met of zonder computer, die de hartslag en het calorieverbruik registreert. Roeibanken en ande re veelzijdige apparaten zijn er voor om de verschillende spier groepen te trainen. De eenvou dige banken tot complete fitness-installaties, variëren in prijs van tweehonderd tot twee duizend gulden. Jan van den Driest, ooit lid van de Zeeuwse schaatsploeg, ver koopt ook de schaatstrainer die Evert van Benthem in AVRO's servicesalon aan het publiek in troduceerde. Als sportman maakt hij regelmatig gebruik van de loopbank om zijn konditie op peil te houden. "Overigens zijn verschillende fitness-artikelen ook te huur", besluit Van den Driest. De orchideeënkwekerij Wek king aan de Strandweg 1a in Koudekerke houdt vrijdag 9 en zaterdag 10 december haar jaarlijkse open dagen. De ver eniging Onze Parkiezen Zeeland verleent ook dit jaar haar mede werking. De zaak is tussen 's morgens negen en 's avonds vijf uur geopend. De verkoopruimte is zo ingericht dat de bezoeker de orchideeën in hun natuurlijke omgeving kan bewonderen. In de kas pronken bijzondere botanische soorten orchideeën en tillandsia's. Orchideeën in hun natuurlijke omgeving De Culturele Raad Vlissingen wil van de provincie één ton om het Straatfestival 1989 (van 29 juli tot en met 5 augustus) te ondersteunen. De Vlissingers hebben daarvoor een verzoek ingediend bij de Zeeuwse Cultu rele Raad. De kostprijs van het komende festival wordt ge raamd op f 450.000, De ge meente Vlissingen zal f 117.000,—uit haar schatkist halen, en nog eens f 37.000,— voor de exposities tijdens het Straatfestival. De rest hoopt de Culturele Raad via sponsoring binnen te krijgen. De Culturele Raad wijst er zijn collega's in de Zeeuwse raad op dat men in Vlissingen gewoon een 'lekker festival' wil organi seren waar iedereen naar toe kan. Dat overheidsgeld per defi nitie gaat naar clubs die vernieu wend bezig zijn, bestrijden de Vlissingers. Ze nemen afstand De Stadsschouwburg aan het Middelburgse Molenwater lijkt de komende tijd sprekend op een herfstbos met alle bijbeho rende dieren. Van 9 tot en met 25 december en van 3 tot en met 14 januari exposeren twin tig kunstenaars daar in totaal tweehonderdvijftig 'herfstige' schilderijen en bronzen beeldjes. 'Wild in de Natuur' is een initia tief van de Vlissingse kunsthan del de Horn en kunsthuis van 't Oosten in Enschede en is dit jaar voor het eerst in Middelburg. De tentoonstelling is dagelijks van 10 tot 22 uur geopend en op zondag gesloten. Café Dangeroe wil eens wat an ders dan anders. Tijdens een - wat wordt genoemd - 'aange klede middag' op zondag 11 de cember tonen dressmen en mannequins een spontane col lectie dames- en herenkleding. Verder wordt recent werk van de fotograaf Lex de Meester vanaf die dag getoond. Voor de mode komt Mabelis De sign naar het Middelburgse eet café met een nieuwe cocktail collectie en Peter Christ Mode doet een greep uit zijn assorti ment. Van Daniel Alexander zijn sieraden te zien. Annechien en Mieke Petiet verzorgen de visa- gie. Deze aangeklede middag begint om drie uur en eindigt om zes uur. PRYMA CONCURREERT MET GROOTWINKELBEDRIJVEN Hij begon op een bakfiets met driehonderd gulden op zak. Dat was in het begin van de zestiger jaren, toen Floor de Groot een melkwijk had en zijn vrouw hele dagen in hun klei ne kruidenierswinkeltje aan de Noordweg in Middelburg stond. Momenteel mag hij zich eigenaar noemen van een complete supermarkt aan de Middelburgse Churchill-laan. Met deze Pryma Discount durft de Groot zelfs de concurren tie met de groot-winkelbedrijven op Walcheren aan. Terwijl de verschillende Klaren- beekwijken in opbouw waren, begon kruidenier Floor de Groot in 1976 zijn toen nog kleine A&O supermarkt op de plaats waar volgens het bestem mingsplan ruimte was voor een detailhandelszaak. In 1982 stapte hij over naar de Pryma Discount, maar dat ging niet zo maar. 'Er is een strenge selectie qua winkeloppervlak en op bouw. Ook de ondernemer zelf wordt doorgelicht en in de zaak is een ambachtelijke slagerij ver plicht. Sinds de verbouwing van begin november kunnen wij de klant als enige Pryma op Wal cheren alles bieden. We hebben een volledig assortiment van 4000 artikelen. Daarnaast een versafdeling van aardappelen, groente en fruit. Ook kaas en vlees komt vers van het mes en echt alles voor heel lage prijzen', zegt de enthousiaste on dernemer. 'Ik merk aan de klanten nu al hoe deze formule aanslaat. Wij zijn niet meer de zaak voor de vergeten boodschappen. Met volle karren zie ik de mensen de deur uitgaan, want er wordt hier nu echt gewinkeld. De auto kan Floor de Groot in zijn Pryma Discount gratis op onze grote parkeer plaats gestald. Waar vindt je dat nog op het ogenblik', zegt Floor de Groot. Ook uit andere wijken komen de klanten volgens de supermarkteigenaar naar zijn Prymazaak. En zelfs van groot winkelbedrijven is men komen kijken naar de kleine concurrent. 'En dat is een goede zaak, want het betekent, dat je meeteld', besluit De Groot. van een cultuurbeleid "waarin subsidiestromen vaak expliciet worden gekoppeld aan de mate van vernieuwing van de activi teit en publieksbereik en toegan kelijkheid worden afgedaan als zijnde van ondergeschikt be lang," aldus culturele raad- functionaris Klaas Overdam. Dat de grenzen open gaan in 1992 binnen EEG verband wil de Culturele Raad Vlissingen tij dens het Straatfestival accentu eren in zijn projecten en straat theatergroepen. Onderzocht wordt welke ontwikkelingen en groepen beeldbepalend zijn in de verschillende EEG-landen. Ge tracht zal in ieder geval worden om uit elk land binnen de ge meenschap een groep te con- tractueren. Overdam: "Met een groot aantal groepen zijn reeds besprekingen gaande over deel name aan het festival." Vorig jaar gaf de provincie maar de helft van de gevraagde subsi die van één ton aan het Straat festival. "Voor een deel kon de ze korting worden opgevangen met een verhoging van de spon sorbijdragen." Daarnaast werd minder geld besteed aan onder meer het programma- en publici- teitsbudget. Dat was niet ver standig, constateert Overdam. "Het heeft het verloop van het festival beïnvloed." in de maand december. Bent u niet de gelukkige, kom dan even op ons kantoor om de talrijke aantrekkelijke arrangementen door te nemen. MIDDELBURG: Londensekaai 19, tel. 01180-27758. 'De vernieuwde SparMart SPARMART OOST-SOUBURG NA VERBOUWING De Spar Supermarkt aan de Paspoortstraat in Oost-Souburg heeft een ware gedaantewisse ling ondergaan. Vanaf begin au gustus is er keihard gewerkt, want de zaak moest niet alleen qua oppervlak, maar ook in het assortiment danig worden uit gebreid. Ook de naam verander de een klein beetje. De winkel hoort sinds de heropening op 1 december bij de keten van Spar- Marten, waarvan er nu 42 in Nederland zijn. 'De formule van elke SparMart is gebaseerd op het behalen van een hoge omzet tegen lage prij zen', vertelt bedrijfsleider G.J.J. Burger, die de dag voor de hero pening van het kastje naar de muur moest rennen voor de klusjes van het laatste uur. 'De ze zaak, onderdeel van De Boeck Supermarkten BV met als eigenaar A.P.J. de Boeck, had altijd al een enorme omzet, ze ker gezien het kleine oppervlak waarover zij beschikte. Er ko men hier zelfs klanten uit Vlis singen en door die toeloop durf den wij uitbreiding aan. Met na me de hele versstraat heeft veel meer aandacht gekregen. De groenteafdeling is meer dan ver dubbeld. We kregen een com plete bakkerij en een grote sla gerij, die gewoon alles heeft. Er zijn nu computergestuurde kas sa's en de diefstalpreventie werd maximaal', zegt Burger. 'Ondanks al deze investeringen werd de Sparwinkel dus niet duurder, maar juist voordeliger in zijn totale boodschappenpak- ket. Dat komt doordat wij nu SparMart zijn geworden. Een kleine naamsverandering met grote gevolgen', concludeert de bedrijfsleider. Onder de titel Ontdek Amerika met Karwei voeren alle achten dertig Karwei Bouwmarkten in Nederland de hele maand de cember een Amerika- campagne. Met de prijsvraag die in dit kader wordt gehouden zijn in totaal voor tweehonderd duizend gulden aan prijzen te winnen. De superhoofdprijs is een door Holland International verzorgde elfdaagse rondreis door het westen van de Ver enigde Staten. De prijzen die Karwei uitlooft zijn uiteraard geheel Amerikaans. Behalve de rondreis zijn er ook prijzen als een lang weekend naar New York of een complete blokhut te winnen. Daarnaast stelt elke bouwmarkt apart prij zen beschikbaar. In het Karwei- filiaal aan de Middelburgse Wal- dammeweg kunnen de deelne mers alvast de te winnen all ter rain bike van Raleigh, de kleu rentelevisies en de CD-spelers bekijken. Ook de andere prijzen staan daar opgesteld. Met dit prijzenfestival viert Kar wei de nog steeds toenemende belangstelling van de klant voor de bouwmarkt. Deze week wordt er een folder verspreid met alle informatie en een deel namebon. Wie de folder mist kan toch meedoen. De prijs vraag wordt herhaald in deze krant. St. Jacobsstraat 27 Vlissingen 01184-12300 Korte Geere 17 Middelburg 01180-37772 Lange Kerkstraat 31 Goes 01100-27324 s Maandagsmiddags ook open.

de Faam | 1988 | | pagina 15