Benefietconcert en kerstspel in Concert- en Gehoorzaal 'Action Jackson' gaat vakbondsbeul te lijf Twee bizarre éénakters van Schaffer op niveau geacteerd Heistar in Americain Reggae en cabaretesk entertainment in Piek IM?®® Mwpffl atol Rozebotteltijd voor De Leeuw Eenzame vlucht in de cocaïne KINDER GEZIEN ZEEUWSE KOMEDIE IN KIJKDOOS MIDDELBURGSE KINDEREN VOOR DAKLOZE KINDEREN BOEKEN KEIHARDE POLITIEFILM IN ALHAMBRA Woensdag 30 november 1988 DE FAAM - DE VLISSINGER Als je een boodschap in hu mor verpakt, onthou je het beter. Dat moet Peter Schaf fer hebben gedacht toen hij de éénakters Public Eye en White Lies schreef. De Zeeuwse Komedie brengt bei de stukken dit jaar op de plan ken van het Vestzaktheater in Vlissingen. De boodschap in beide stuk ken is geen moraal, maar stof tot nadenken. In Public Eye wordt beschouwd hoe part ners elkaar kunnen beïnvloe den. White Lies laat zien hoe de één een goede indruk krijgt, terwijl de ander juist die heilige huisjes bestookt. De naam Peter Schaffer zal niet iedereen meteen een "o ja" ontlokken. Wel bekend van de in 1926 geboren En gelsman is zijn script waarop de film Amadeus is geba seerd. De eenakters Public Eye en White Lies zijn minder bekend, maar wel de moeite waard. Schaffer's stokpaardje is de driehoeksverhouding, die meer grote schrijvers (denk aan Sartre) in deze eeuw be zighoudt als de basis van veel problemen. Ook in deze twee semi-komedies komt dat naar voren. De sfeer en elementen zijn te typeren als bizar, maar realistisch. Het doet denken aan Roald Dahl. Het eerste stuk laat een prachtige botsing van karak ters zien: een droge accoun tant verdenkt zijn vrouw (die hij heeft ontmoet in de Yab Yum) van vreemdgaan. Dus laat hij haar schaduwen door een privédetective. De vrouw (geheel onschuldig) valt op de detective omdat hij niet in cij fers denkt maar een spelletje maakt van het schaduwen en haar films en kleding aan smeert. De detective (aldoor bitterkoekjes etend en per on geluk nootjes strooiend - afge keken van Columbo?) brengt hen tenslotte weer samen door zowel meneer als me vrouw hun grieven te laten ventileren. Het schitterende, morsige typje van de detecti ve (gespeeld door Leonard van de Berge) werkte vaak op de lachspieren, terwijl de dro ge, ambtelijke taal spuiende accountant zeer geloofwaar dig werd neergezet door Ed van Reijmersdal. In een stuk zo vol tegenstellin gen (bureaucraat en le venslustige jonge vrouw, hu mor in dialogen en typetjes is het zware onderwerp van per soonlijke vrijheid in het huwe lijk) behoefde natuurlijk een passend decor. Tim Riemeyer van de Zeeuwse Komedie loste dat ingenieus op door een soort kijkdoos van het to neel te maken. Een object als een stoel werd in elementaire vorm gemaakt (een kubus met een leuning erop) en daarop was een antieke stoel geschil derd. De kapstok die tegen een nepmuur was geschilderd bleek één echte haak te bevat ten en uit de geschilderde boekenkast kwam een echt boek tevoorschijn. Zo ook bij de tweede eenakter. Op het geschilderde secretairetje bleek (gelukkig voor de baro nes) een echte fles drank te staan. "White Lies" betekent iets als leugentjes om bestwil, leugentjes zomaar om het leuk te maken. De twee klanten en de helderziende barones blij ken zich daar alle drie royaal van te bedienen en uiteindelijk zijn ze door elkaar gedwongen de leugens te bekennen, en dan vooral tegenover zichzelf. De impresario wil graag vlot zijn, maar blijkt heel timide waar het zijn zwakheden be treft, de helderziende barones blijkt niet helderziend en geen barones en de achterbuurtjon gen die zingt in een band blijkt bepaald niet uit een achter buurt te komen. Tom Roo- vers, die de laatste rol voor zijn rekening nam, had duide lijk moeite met het constante switchen tussen ongema nierdheid en plat Haags en het geaffecteerde Wassenaarse stijltje. De uitblinker afgelopen zater dag was Mientje de Leeuw, die in oktober 25 jaar bij het toneel was. Het ene moment stond ze met een sigaar in de mond en slofjes aan met een overtuigend Duits accent op de meeuwen te schelden en het andere moment kon ze op een voorname manier uitleg gen dat zij haar kunst te ver heven achtte om die voor geld te misbruiken. Vooral haar jeugdherinneringen waarin fantasie en werkelijk heid elkaar genoeglijk aanvul len trokken bijna zichtbaar voor het publiek voorbij. Kostelijk was ook de scene waarin ze pretendeert het (naar later blijkt gefingeerde) verleden van de "achter buurtjongen" in de kristallen bol te zien. Het enige nadeel van de twee eenakters is dat eentje te kort is en twee achter elkaar eigen lijk te lang, hoewel het publiek merkbaar uitstekend "bij de les" bleef. Over het algemeen genomen was het spel van uitstekende kwaliteit, wat ook te merken was aan het ap plaus, dat het theater in poc- ketuitgave bijna oversteeg. De Zeeuwse Komedie in het Vestzaktheater te Vlissingen, 26 november (première). Peter Schaffer, Public Eye en White Lies. Regie: Willem Huybreghs. Speeldata: 3, 9, 17 december, 6, 14, 21 januari, 18, 25 februari, 3, 11, 18, 25 maart en 7, 15,21, 29 april. Aanvang telkens 20.30 uur. t Onder de titel 'Door Middelburgse kinderen voor dakloze kinderen' worden woensdag 7 december een benefiet kerstspel en een benefietkerstconcert gehouden in de Concert- en Gehoorzaal. Het kerstspel voor dakloze kinder tjes in de Derde Wereld is 's middags om vier uur en het con cert is 's avonds om acht uur. Vorig jaar was dit initiatief een succes - aldus Marie van de Feen-de Muynck - dankzij de bij drage van Cincy van de Ketterij. Zij kan dit jaar niet meedoen omdat ze rond de kerst een baby verwacht. In plaats van de sympathieke zangers uit Middelburg heeft de organisatie nu beslag weten te leggen op de alt Renate Heems kerk, die werken van Handel ten gehore zal brengen. Diezelfde avond treedt ook het Zeeuws Mannenkoor op onder leiding van Han Beekman. En het blinde talent Junior Malipaard improvi seert weer samen met Mark van de Feen op de piano. Verder brengt de jeugdgroep De Rank muziek en zang, de Middelburg- Lesbische BOM-moeders, kren gen van echtgenotes, dikkerds en dromers die het nooit zullen maken. Paul de Leeuw met 'De Rozebotteltijd'. Vrijdag 2 de cember te zien in de Middelburg se Stadsschouwburg, aanvang 20 uur. De Amerikaanse hard-rock band Heistar heeft dit jaar zijn derde elpee uitgebracht. Ter promotie van 'A Distant Thunder' treedt de band woensdag 7 december op in Bar Americain in Middel burg. Het voorprogramma wordt verzorgd door de Duitse forma tie Vendetta. De aanvang is om 20.30 uur. Dit is een kind dat geen thuis heeft. De Middelburgers wil len een bescheiden bijdrage leveren aan het probleem van dakloze kinderen. Een boekhandelaar die voor sin terklaas speelt, krijgt onmiddel lijk alle uitgevers op zijn dak. De prijs van boeken is in ons land aan strenge regels gebonden, en prijsoorlogen zoals in de speel goedbranche zijn daarom onmo gelijk. Toch gaat het in dit stukje om laaggeprijsde, spiksplinter nieuwe boeken die ook nog in kleine schoentjes passen. Vijfendertig jaar na het verschij nen van BOLKE DE BEER (1 935) en enkele jaren voor de dood van A.D. Hildebrand in 1977 veronderstelde uitgeverij H. Meulenhoff nog hoopvol: 'De kostelijke avonturen van Bolke de Beer en zijn vele vriendjes zul len stellig nog tientallen jaren heel wat kinderen blij verras sen'. Het in een nieuw jasje gestoken boek werd inderdaad nog verschillende keren her drukt, maar het ouderwetse taalgebruik van Hildebrand stond een echte wedergeboorte van het jeugdvriendje van zo ve len in de weg. Sinds 1986 zit 'de bommeldrom' bij uitgeverij Van Goor echt in een nieuw jas je. Op basis van de oorspronke lijke boeken schreef Ton Hase- bos tot nu toe twaalf nieuwe verhaaltjes over Bolke die door Fred de Hey geïllustreerd wer den met kleurige aquarellen en gewassen pentekeningen. He laas vindt de auteur moderne kinderen vanaf vier jaar nog te jong voor de typische Hilde- brandgrappen. De boekjes kun nen los van elkaar gelezen wor den en kosten f 7,50 per stuk. Harriet Ziefert en Lisa Campbell Ernst bedachten voor kinderen vanaf drie jaar vier speelboekjes rond BUNNIE, een vriendelijk plomp konijn. Bij elk boekje hoort een stickervel met afbeel dingen van voorwerpen die naar aanleiding van uitnodigende teksten op de stevige kartonnen bladzijden geplakt kunnen wor den. Omdat ze bij het aankleden van de tafereeltjes zelf de baas zijn, zullen vooral de jongsten de boekjes steeds weer terug pak ken. De vinylstickers zijn dan ook op vieze, onvoorzichtige kinderhandjes berekend. De Bunniestickerboeken worden uitgegeven door Van Goor en kosten f 12,50 per stuk. Bij C. de Vries-Brouwers ver schenen vier prentenboekjes van Marie Wabbes over het var kentje ROOSJE. De korte ver haaltjes en zachtgekleurde, overwegend roze prenten vertel len wat elke peuter spannend vindt: honger hebben en dan erwtensoep met chocola ma ken; in de regen schoonspoelen; een zelfportret schilderen, of in een lekker vol schuimbad stap pen. In de vier boekjes over KLEIN KONIJN overheerst de kleur blauw, maar de korte verhaaltjes over de tuin en de verjaardag van Klein Konijn, spelletjes in de sneeuw en naar bed gaan laten zich het best omschrijven met lievig roze. Elk deeltje uit de bei de reeksen kost f 13,90. Renate Heemskerk. se leraar Theo van Teylingen staat bekend om zijn folkmuziek. Marianne Wendt zingt luister liedjes en Claudia en Chris Wa- John Nympha, Pau/us en Clemens treden op tijdens het kerstspel woensdagmiddag. gemakers doen een greep uit de bekende Young Messiah. Nicky en Martin Robinson - ze zijn be kend van hun regelmatige optre den in de Minitheater in Middel burg - zingen Christmas songs en Linda Bolier, Marja Regelink en Gerben Mol vertolken Handel op piano, dwarsfluit en trompet. Tijdens het middagkerstspel kunnen de kinderen genieten van muziek, dans, spel en wordt er een diaserie getoond over da kloze kinderen in Belo Horizonte in Brazilië. Beide voorstellingen zijn gratis toegankelijk. Wel wordt ver wacht dat de bezoekers royaal zullen zijn bij de collecte die wordt gehouden. door Jan Smeekens Elkie Deadman was volgens ve len de sensatie van het Straat festival 1988. Haar one-woman show, 'Fair Riotry', wordt om schreven als cabaretesk enter tainment: een mengeling vaan muziek, cabaret en theater. Of dat allemaal klopt is vrijdag 2 december om 22 uur te zien in het Vlissingse jongerenuitgaan- scentrum De Piek. Deadman is vooral bekend van het duo Titanic and the Ice bergs. Samen met Jo King trad ze vier jaar lang op in de jeugd centra, café's en theaters. Begin 1985 ging het duo uit elkaar en stortte Deadman zich op haar ei gen show. Deze show draait nog steeds onder dezelfde naam, maar wisselt steeds van inhoud. De Zeeuwse popmuziek, in dit geval Zeeuwse reggae, vliegt zaterdag 3 december weerom je oren in de Piek. De Vlissinger Kendread en zijn begeleidings band treden daar vanaf 22 uur op. Elkie Deadman. 'BRIGHT LIGHTS BIG CITY' In Alhambra zijn deze week twee nieuwe films te zien. Eén er van is 'Bright Ligths, big ci ty', gebaseerd op de gelijknami ge bestseller van Jan Mcl- nerney. Daarin staat Jamie Conway cen traal die twee mensen heeft ver- doren, van wie hij ontzettend veel hield. Hij kan de realiteit maar moeilijk aanvaarden en is niet te troosten. Hij raakt uitein delijk verslaafd aan cocaïne. MIDDELBURG Rabobank (Lange Geere 3). Teksten van Paul van Vliet, gekalligrafeerd door Ernst de Vries. Openingstijden bank. Galerie Dauvillier (L. Noordstraat 56). Al het figuratieve werk van Gera Dauvillier en Wim Vader. Herfst. Schilderijen en aquarellen. Ma. t/m za. van9tot 18 uur. Galerie Wim Vader (Gortstraat 48). Al het abstrakte werk van Gera Dau villier en Wim Vader. Ma. t/m za. van 9.30 tot 11.30 uur en van 14 tot 17 uur. Roosevelt Studiecentrum (Abdij). Le ven en werk van drie Roosevelts: pre sident Theodore Roosevelt (1858-1919), presidentFranklin Dela no Roosevelt (1882-1945) en zijn echtgenote Eleanor Roosevelt (1884-1962). Wo. en do. van 10 tot 12 uur en van 14 tot 16 uur. Schouwburg (Café-restaurant Du Theatre) Rob Hollman, tekeningen met Syberisch krijt. Het Holografie Museum Gortstraat 36). Alleen op afspraak per groep. Tel. 01180-38810. Kunstuitleen (Kuiperspoort 22). Pe- [er van der Hurk, schilderijen en beel den (t/m 3 december). Di. t/m za. van 13.00 tot 17.00 uur en do. avond van 19.00 tot 21.00 uur. Zeeuwse Bibliotheek (Kousteense- dijk 7). Expositieruimte: Leeslectuur in Middelburg. Hal begane grond: Istanbus, poort naar de Oriënt, foto's (t/m 5 december). Ma. van 17.30 tot 21 uur, di. t/m vr. van 10 tot 21 uur, za. van 10 tot 13 uur. Zeeuws Kunstenaarscentrum (Kousteensedijk 7). Kunst boven wa ter. Ma 18.00 tot 21.00 uur, di. t/m vr. van 10.00 tot 21.00 uur, za. van 10.00 tot 13.00uur. Zeeuws Documentatiecentrum (Kousteensedijk 7). De kluis onder een microscoop, foto's. Ma. van 17.30 tot 21.00 uur, di. t/m vr. van 10 tot 21 uur, za. van 10tot 13uur. Zeeuws Museum (Abdij 3). Bekroon de ontwerpers 2. Artelier galerie Jonathan (St. Jansstraat 60). Kaars en Kandelaar. Di. t/m za. van 10.00 tot 18.00 uur. (Vanaf 27 november). Balans 17 Niet alle kijken op 1 voor werp, Vanita J. Noest. Wo. do. vr. van 12 tot 17 uur, za. van 11 tot 16 uur (vanaf 3 december). Antiques B. Witte (Vlasmarkt 11). Andries Minderhout, olieverfschilde rijen. Di.-za. van 10.15-12.30 en 13.30-18.00u. NEELTJEJANS Ir. J.W. Tops-huis. "Schouwen- Duive/and", foto's. Wo. t/m zo., 10 tot 17 uur. OOSTKAPELLE Zeeuws Museum/Natuurhistorie (Orangerie Kasteel Westhove, Duin- vlietweg 6). Saeftinghe, Tien Zeeu wen zien de natuur 2, Duimelijntje. Di. t/m vr. van 11 tot 17 uur, za. t/m ma. van 13.30tot 17 uur. VLISSINGEN Iguana (Bellamypark 35). Levende reptielen, amfibieën en insekten. Zo. t/m za. van 14tot17.30u. Café Soif (Bellamypark 14). Modus Viventi, Barbara Jean. Ma. t/m vrij. vanaf 12 uur, di. gesloten, zo. vanaf 14 uur. Veerboot Vlissingen/Breskens. Op dubbeldeksveerboot ms 'Prinses Ju liana' zeven wissellijsten met toeristi sche promotie, met als thema 'het ge ven van een beeld van Zeeland als va kantieland voor iedereen. Openbare Bibliotheek Welkom op de Nederlandse Antillen, welkom op Aruba, tijdens de openingsuren. (Vanaf 25november). Atelier. Nieuwendijk 60. Hugo May- land, Afro Surinaamse houtsnij kunst. Op werkdagen van 12 tot 17 uur. De Gevangentoren (Boulevard de Ruyter 1A). Guido Jansen, olieverf schilderijen (vanaf 27 november). DONDERDAG 1 DECEMBER •Opus One, jazz- en tapdance- gezelschap, Stadsschouwburg, Middelburg, 20 uur. VRIJDAG 2 DECEMBER *Elke Deadman, theater, mu ziek, Jongerenuitgaanscentrum De Piek, Hellebardierstraat 11-13, Vlissingen, 22 uur. •Paul de Leeuw, kabaretpro- gramma 'De Rozebotteltijd', Stadsschouwburg, Middelburg, 20 uur. •Emmerout-blues band en for matie Surrender, blues-rock. Bar American, Plein 40-7, Mid- delburg, 21 uur. ZATERDAG 3 DECEMBER *Kendread, reggae concert, Jongerencentrum De Piek,Hel lebardierstraat 11-13, Vlissin gen, 22 uur. •Fripp, fripp met Robert Fripp en Toyah Willcox, 't Beest, Goes, 22 uur. •Schaffer, Vestzaktheater, Bel lamypark 3-5, Vlissingen, 20.30 uur. •Sjostakovitsj, Kloveniersdoe- len. Middelburg, 21 uur. DINSDAG 6 DECEMBER •Continental Singers and or chestra, Westerkerk, Westwal 4, Goes, 20 uur. WOENSDAG 7 DECEMBER •Poppentheater Parabel, Schuttershoftheater, Middel burg, 15 uur. •Benefiet Kerstconcert met o.a.: Renate Heemskerk, Het Zeeuws Mannenkoor, Junior Malipaard, Matthijs en Mark v.d. Feen, Jeugdgroep De Rank, Theo van Teylingen, Nic ky Robinson, Marianne Wendt, Claudio en Chris Wagemakers, Linda Boller, Marja Eegelink en Gerben Mol. Concert- en Ge hoorzaal, Singelstraat 12, Mid delburg, 20.00 uur. •De Verbroken Code, to neelstuk van Hugh Whitemore, Stadsschouwburg, Middelburg, 20 uur. •Kamermuziek 20e eeuw, met Machiko Takahashi, Johan Fa- ber, Geoffrey Douglas Madge en Frances-Marie Utti, Klove niersdoelen, Middelburg, 21 uur. •Heistar, hard-rock band. Bar American, Plein 40-7, Middel- burg, 20.30 uur. ZATERDAG 3 DECEMBER Schuttershoftheater Middel burg, 'Achtervolging op de ri- vier' 14 uur. ZÖNDAG 4 DECEMBER Alhambra II Vlissingen, 'De laatste eekhoorn' 14 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Achtervolging op de ri vier' 14 uur. WOENSDAG 7 DECEMBER Schuttershoftheater Middel burg 'Poppentheater Parabel' 15 uur. DONDERDAG 7 DECEMBER Alhambra I Vlissingen, 'Bright Lights, Big City' 20.00 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Acti on Jackson' 20.00 uur. Grand Theater Goes, 'Coming to America' 20 uur. Electro Middelburg, 'Die Hard' 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'A world apart' 20.30 uur. VRIJDAG 2 DECEMBER Alhambra I Vlissingen, 'Bright Lights, Big City' 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Acti on Jackson' 19 en 21.30 uur. Grand Theater Goes, 'Coming to America' 19 en 21.30 uur. Electro Middelburg, 'Die Hard' 19 en 21.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'A world apart' 20 uur, 'Bagdad Café' 22.30 uur.- ZATERDAG 3 DECEMBER Alhambra I Vlissingen, 'Bright Lights, Big City' 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Acti on Jackson' 19 en 21.30 uur. Grand Theater Goes, 'Coming to America' 19 en 21.30 uur. Electro Middelburg, 'Die Hard' 19 en 21.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'A world apart' 20 uur, 'Bagdad Café' 22.30 uur. ZONDAG 4 DECEMBER Alhambra I Vlissingen, 'Bright Lights, Big City' 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Acti on Jackson' 14, 19 en 21.30 uur. Grand theater Goes, 'Coming to America' 14, 19 en 21.30 uur. Electro Middelburg, 'Die Hard' 14 en 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'A world apart' 20.30 uur. MAANDAG 5 DECEMBER Alhambra I Vlissingen, 'Bright Lights, Big City' 20.00 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Acti on Jackson' 20.00 uur. Grand theater Goes, 'Coming to America' 20 uur. Electro Middelburg, 'Die hard' 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'A world apart' 20.30 uur. DINSDAG 6 DECEMBER Alhambra I Vlissingen, 'Bright Lights, Big City' 20.00 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Acti on Jackson' 20.00 uur. Grand theater Goes, 'Coming to America' 20 uur. Electro Middelburg, 'Die hard' 20.30 uur.* Schuttershofthea ter Middelburg, 'A world apart' 20.30 uur. WOENSDAG 7 DECEMBER Alhambra I Vlissingen, 'Bright Lights, Big City' 20.00 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Acti on Jackson' 20.00 uur. Grand Theater Goes, 'Coming to America' 20.00 uur. Electro Middelburg, 'Die hard' 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'A world apart' 20.30 uur. Bibliotheektheater, 'Blow up' (festival film fashion), 20.30 In Detroit wordt door een zekere Stringer een poging ondernomen om de vakbond voor de auto-industrie nieuw leven in te blazen. Op het moment dat hij over dit onderwerp aan zijn secretaresse een brief dicteert, komt een moordcommando binnen. Dat brengt bei den om het leven. Dit gegeven is de basis voor een keiharde politiefilm 'Action Jackson', die vanaf don derdag draait in Alhambra. In deze film gaat sergeant 'action' Jackson de mis daad op een zeer specifieke wijze te lijf. Zijn bijnaam dankt hij aan het feit dat hij altijd meteen op de plaats van het misdrijf is. Door toeval komt hij na jaren weer in contact Peter Dellaplane, een machtige en rijke au tofabrikant, die op zoek is naar nog meer macht en over lijken gaat. Jackson ontdekt al snel dat Dellaplane meer weet over de moord op vakbondsleden en dat ook hijzelf op de dodenlijst staat. Een oud geschil met Dellaplane motiveert hem extra om het onderzoek goed af te ronden. Jackson vindt de maitresse van de autofabrikant be reid om hem te assisteren. Deze aan drugs verslaafde nachtclubzangeres gaat er eveneens energiek tegen aan. En met behulp van oude vrienden slaagt hij er in om zowel het moordcommando als Dellaplane te ver slaan. De zangeres wordt zijn nieuwe en vaste vrien din en de door tussenkomst van Dellaplane ooit afge ketste promotie wordt eindelijk een feit. De rolverdeling: Jackson - Carl Weathers, Dellaplane - Craig T. Nelson, Ash - Vanity, regie - Craig R. Baxley. Carl Weathers en Vanity spelen de hoofdrollen in 'Action Jackson'

de Faam | 1988 | | pagina 7