Wat betekent IOAZ? DAT GOOIT U TOCH NIET WEG? Verordening Colofon Redactie: Bureau Voorlichting van de gemeente Middelburg. Telefoon: (01180) 26251. Reacties van harte welkom. WGGlt Wandeling Collecte Straal jagers Commissies Afgesloten Inkomensvoorziening Oudere en gedeeltelijk Arbeidsongeschikte gewezen Zelfstandigen Tafeltje dek je Vestiging Emigratie Hulp Tot slot VAN MEER DAN DE HELFT VAN UW HUISVUIL KUNT UZELF COMPOST MAKEN: Woensdag 30 november 1988 DE FAAM Door het oog van de Lange Jan In de serie "Stadswandelingen" georganiseerd door de ANWB stond op 12 en 13 november Mid delburg op het programma. Hel werd een fijne dag voor de onge veer vijfhonderd deelnemers die met een speciaal gemaakt boekje in de hand Middelburg al wande lend leerden kennen en waarderen. Door burgemeester en wethou ders is toestemming verleend aan het Leger des Heils om in de pe riode tot en met 10 december 1988 een huis-aan-huis-'collecte te houden. Bij het collecteren moet men ge bruik maken van verzegelde bus sen, ook als er collectezakjes wor den opgehaald. Collectanten mo gen niet jonger zijn dan 15 jaar, dienen niet betaald te worden en moeten een deugdelijk legitima tiebewijs bij zich hebben. Regelmatig bereiken ons klachten over vliegtuiglawaai, waar men vooral op dinsdagavond last van heeft. Op de Luchtmachtstaf in Den Haag is een speciale sectie inge richt, waar alle klachten over ge luidhinder door militaire vliegtui gen worden verzameld. Deze klachten worden in kaart ge bracht om te kijken of er pro bleemgebieden zijn. U kunt deze sectie bellen, tele foon 070-492300. U kunt dan uw naam en telefoonnummer op een bandje inspreken en u wordt nog diezelfde dag of de volgende te ruggebeld. In de komende decembermaand vergaderen de volgende com missies: Bestuurscommissie Culturele Za ken, donderdag I december om 15.45 uur; Commissie Sociale Zaken, don derdag december om 19.30 uur; Commissie Financiële Zaken, dinsdag 6 december om 16.00 uur; Commissie VROM, dinsdag 6 de cember om 19.30 uur; Bestuurscommissie Welzijn, woensdag 7 december om 19.30 uur; Commissie Volksgezondheid, donderdag 8 december om 16.30 uur in het pand Stadhuisstraat 2; Gemeenteraad, maandag 12 de cember om 14.00 uur; Bestuurscommissie Ontwikke lingssamenwerking, dinsdag 13 december om 15.00 uur; Commissie Economische Zaken, woensdag 14 december om 19.30 uur (onder voorbehoud). Tenzij anders vermeld wordt ver gaderd in het stadhuis. Deze ver gaderingen zijn openbaar. De agenda en andere stukken liggen ter inzage bij de commissiesecre taris en bij bureau Voorlichting. Voor aanvragen van spreekrecht kunt u contact opnemen met de commissiesecretaris, telefoon 26251. In de nacht van 6 op 7 december zal vanaf 19.00 a 20.00 uur de brug over het Arnekanaal aan de Nieuwe Kleverskerkseweg af gesloten zijn vanwege bestratings werkzaamheden. Alleen wandelaars, fietsers en eventueel een oude man op een paard hebben doorgang. Mochten de werkzaamheden niet in één nacht voltooid kunnen worden dan geldt de afsluiting ook voor de daaropvolgende nacht. De Kaapverdische Eilanden in vogelvlucht Voor deze week hebben we geen menu ontvangen. Voor informatie kunt u bellen met no. 01180 - 38570. Deze week gaan we op reis. In vogelvlucht scheren we over een groep eilanden aan de westkust van Afrika ter hoogte van de Sahelzone: de Kaapverdische Eilanden. In het bijzonder zijn we geïnteresseerd in een van de grotere eilanden Santiago waar vlak bij de hoofdstad Praia het jongereninstituut ligt, een projekt dat de gemeente Middelburg samen met de zustersteden ondersteunt. Volgende maand gaan we in deze serie het instituut nader bekijken. Deze week maakt u nader kennis met het land: de Kaapverdische Eilanden. De oppervlakte van de eilanden samen is ruim vierduizend vier kante kilometer, ruim twee keer zo groot als Zeeland. Er wonen 280.000 mensen (in Zeeland 350.000). De Kaapverdische Eilanden (Ca- bo Verde-Groene Kaap) danken hun naam aan de Portugezen, die in 1459 deze onbewoonde archi pel ontdekten. Het is echter de vraag of de eilanden ooit groen zijn geweest, maar misschien heb ben ze groen geleken voor de Por tugezen die de eilanden per boot naderden. Het klimaat is een droog tropen- klimaat met een gemiddelde jaar temperatuur van twintig tot vijf entwintig graden. De eilanden lig gen in de Sahelzone, regen valt er maar heel weinig. Het zijn onderzeese vulkanen waaraan de eilanden hun ont staan te danken hebben. Een aan tal eilanden is vlak met weinig re liëf, andere zijn juist sterk berg achtig, zoals ook het eiland Santi ago waar het jongereninstituut is gevestigd. De hoogste top is de vulkaan Pico op het eiland Fogo (2829 meter). Kort na de ontdekking vestigden de eerste Portugese handelaren zich hier, omdat Cabo Verde een ideaal tussenstation was voor de handel met de andere koloniën. De eilanden ontwikkelden zich tot een florerend centrum voor de slavenhandel. Op de vruchtbaarste delen van de eilanden werden plantages aange legd voor de verbouw van export producten (katoen, maïs, bana nen, suiker en later ook koffie). Slaven, aangevoerd uit Guinee- Bissau, werden op deze plantages aan het werk gezet. Zij vormen de voorouders van de huidige bevol king van Cabo Verde. Daarom is 60% van de bevolking van ge mengde afkomst, behalve op San- .O,'- -1 Op Cabo Verde is hout de enige brandstof. Het gevolg is ontbossing. Oudere of gedeeltelijk arbeidson geschikte zelfstandigen die nood gedwongen hun bedrijf (of zelfstandig beroep) moeten beëin digen, omdat de inkomsten daar uit onvoldoende zijn, kunnen on der bepaalde voorwaarden, een uitkering krijgen op grond van de nieuwe Wet Inkomensvoorzie ning Oudere en gedeeltelijk Ar beidsongeschikte gewezen Zelfstandigen (IOAZ). Deze wet is ingegaan op 1 juli 1987. De lOAZ-uitkering is afgeleid' van het minimumloon en kan doorlopen tot betrokkene 65 jaar wordt. Wie voor een IOAZ- uitkering in aanmerking wil ko men moet zich wel laten inschrij ven bij het arbeidsbureau. Wie wordt beschouwd als zelf standige? Om als zelfstandige te worden aangemerkt moet u, minimaal, 1225 uur per jaar in eigen bedrijf (of zelfstandig beroep) werkzaam zijn. Als een eventuele partner ook in het bedrijf werkt, dan geldt voor de zelfstandige als mi nimum 875 uur en voor de part ner 525 uur. Onder partner verstaan we een echtgeno(o)t(e) of degene met wie iemand ongehuwd samenwoont en met wie hij/zij een gezamenlij ke huishouding voert. Of het daarbij gaat om een man en een vrouw of twee mannen of twee vrouwen maakt niet. Waar het om draait, is dat partners duur zaam een gezamenlijke huishou ding voeren. Duurzaam is langer dan drie maanden. Van een geza menlijke huishouding is alleen sprake als twee ongehuwde perso nen samen voorzien in de huis vesting en beiden een bijdrage le veren in de kosten van de huis houding of op een andere wijze voor elkaar zorgen. Van een gezamenlijke huishou ding is geen sprake als het gaat om samenwonende familieleden in de eerste en tweede graad, bij voorbeeld broer en zuster, ouder en kind of grootouder en klein kind. Als zij wel in het bedrijf meewerken, kunnen zij - onder bepaalde voorwaarden - eveneens als zelfstandige worden aan gemerkt. De IOAZ is, zoals de naam al zegt, bedoeld voor twee groepen zelfstandigen die moeten stoppen met hun eigen bedrijf of zelfstan dig beroep: - oudere zelfstandigen (tussen de 55 en 65 jaar) - gedeeltelijk arbeidsongesschikte zelfstandigen (tot 65 jaar), die het bedrijf of beroep beëindigen van wege arbeidsongeschiktheid. Voor deze groep geldt geen mini mum leeftijdsgrens. Zij moeten wel een AAW-uitkering hebben wegens gedeeltelijke arbeidsonge schiktheid (meer dan 25% maar minder dan 80% arbeidsonge schikt zijn). Aan welke voorwaarden moet u voldoen? Om voor een IOAZ-uitkering in aanmerking te komen gelden voor de twee groepen zelfstandigen verschillende voorwaarden: Oudere zelfstandigen moeten: a. een zelfstandig bedrijf of be roep hebben waarvan de in komsten -naar verwacht mag worden- beneden het sociaal mi nimum voor zelfstandigen blijven (inkomsten uit eigen bedrijf en uit loondienst worden bij elkaar op geteld); b. Ook in de afgelopen drie boek jaren uit zelfstandig in Nederland uitgeoefend bedrijf of beroep ge middeld een inkomen hebben ge had dat beneden dat sociaal mini mum lag; c. in de zeven jaar daarvoor heb ben gewerkt, als zelfstandige of in loondienst. Gedeeltelijk arbeidsongeschikte zelfstandigen moeten: a. een zelfstandig bedrijf hebben waarvan de inkomsten - naar ver- tiago waar de meerderheid bestaat uit Afrikanen. De formele afschaffing van de slavernij in de 19e eeuw verander de weinig aan de slechte leefsitua tie van de bevolking. De belang rijkste oorzaken hiervan waren: - weinig en onregelmatige re genval, - de mooiste grond bleef eigen dom van Portugese grootgrond bezitters. Via zeer nadelige pacht- systemen konden boeren stukjes land bebouwen, niet voor eigen voedselvoorziening, maar voor de export. De pachters konden nau welijks in hun levensonderhoud voorzien; - voor de aanleg en uitbreiding van plantages werden veel bomen en struiken gekapt, maar de nieu we aanplant kon de grond bij har de slagregens niet vasthouden. Gevolg was dat enorme hoeveel heden vruchtbare grond in zee verdwenen; - de bouwgrond werd gebruikt om in zo kort mogelijke tijd zo veel mogelijk op te leveren. Gevolgen: erosie, bodemuitputting, en het wegspoelen van de grond. Dat leidde tot verscheidene hon gersnoden en een grote emigratie. Tienduizenden Kaapverdianen (vooral mannen) trokken in de loop der tijd weg. Sommigen wer den daartoe gedwongen door het koloniale bestuur; zij werden bij voorbeeld tewerkgesteld op plan tages in andere Portugese kolo niën, zoals Angola of Sao Tomé. Maar de meeste Kaapverdianen zijn geëmigreerd om te ontkomen aan de droogte en het koloniale bewind. In Europa en Amerika zochten ze werk als "gastar beider". Meer clan de helft van de Kaap verdianen woont nu buiten hun eigen land. Het zijn merendeels mannen, die het geld dat ze ver dienen opsturen naar hun familie thuis. In Nederland wonen naar schat ting 15.000 Kaapverdianen, voor al in de omgeving van Rotterdam. De emigratie is de laatste jaren door de economische recessie in het Westen tot stilstand gekomen. Onder grote internationale druk trok Portugal zich terug uit Cabo Verde. Op 15 juli 1975 werd de onafhankelijkheid uitgeroepen. De enige politieke partij is de PAICV, Afrikaanse Partij voor de Onafhankelijkheid van Cabo Verde. De president is Aristides Pereira. Kaapverdië zal nooit genoeg voedsel produceren, omdat er een groot gebrek is aan landbouw grond. Er zijn nauwelijks minera len en de export van vis, bananen en zout levert te weinig op. De be langrijkste inkomstenbron zijn de verdiensten die de geëmigreerde Kaapverdianen overmaken naar hun families op de eilanden. Het beleid is er momenteel op ge richt de economische afhankelijk heid te verkleinen, onder andere door herbebossingsprojecten en het ontwikkelen van landbouw, veeteelt en visserij. Ook wordt ge probeerd meer profijt te trekken van de strategische ligging van de eilanden door het internationale vliegverkeer uit te breiden, via de luchthaven op het eiland Sal en om het scheepvaartverkeer goede havenfaciliteiten aan te bieden in Mindelo. Ook het toerisme wordt bevorderd (Cabo Verde heeft een uitstekend klimaat en mooie stranden) maar daar is de regering voorzichtig mee. Men wil niet, zo als op de Canarische Eilanden, vreemdeling worden in eigen land. Toch zal Kaapverdië altijd afhan kelijk blijven van buitenlandse (vocdsel)hulp. Die is ook moge lijk, omdat het een stabiel land is, waar de bevolking als één grote familie met elkaar woont. Tot zover de vogelvlucht over de tropische Eilanden bij Afrika. Volgende maand gaan we landen en brengen we een bezoek aan het jongereninstituut, een beetje "ons" instituut nadat Middel burg zich met de zustersteden heeft uitgesproken voor steun aan dit projekt. We besluiten met een aantal im pressies uit een reisverslag van ie mand die vorig jaar een bezoek bracht aan Praia. Rust, stilte, wijds en om ringd door kale bergen, rotsen, alles grijs-blauwig, roestrood, vrijwel geen begroeiing. Hier en daar wat bomen waartussen men tracht wat tuinbouw te realiseren en waardoor de kleur groen toch enige betekenis krijgt. Op de één of andere wijze geeft de aanblik ondanks kaalheid van het land schap een gevoel van ruimte dat bevrijdend aandoet.... Eigenlijk is het niet te beschrijven hoe de mensen daar trachten hui zen (twee kamers) te bouwen in die totale kaalheid van het land schap. De indruk is grijs, met af en toe een geel of blauw geschil derd luik. Kinderen die rondren nen, koeien die resten papier op peuzelen, veel honden die rond- rommelen. Geiten, vrouwen die jerrycans met water op hun hoofd torsen. Waar ze het vandaan ha len weet ik niet, maar het moet wel van ver zijn. Zag zelfs een huis met uitzicht op al die grauw heid die men "Boa Vista" (Mooi Uitzicht) had gedoopt. Ik kreeg Cabo Verde exporteert bananen, zout en vis tonijn daardoor het gevoel van hoe dan ook, hoop doet leven.... Weer vertrokken is de indruk van ruimte, verten en rust me bijge bleven. Hoe het verder moet, met de mensen zelf, is mij een groot raadsel. Want van ruimte, verten en rust kun je niet leven. Een markt op het eiland Santiago wacht mag worden - beneden het sociaal minimum voor zelfstandi gen blijven en b. drie jaar zelfstandig werkzaam zijn geweest in Nederland. Het sociaal minimum voor een zelfstandige bedraagt in 1988 32.300,— bruto per iaar. Hoeveel bedraagt de uitkering? IOAZ-uitkeringen worden vast gesteld op basis van zogeheten "grondslagen". Welke grondslag geldt hangt af van iemands leefsi tuatie (alleenstaand, éénouderge zin met partner). Op de hoogte van de bedragen zijn eventuele in komsten (ook die van een eventu ele partner) van invloed. Als u na het stoppen van uw zelf standige werkzaamheden geen an dere inkomsten meer hebt, ont vangt u de volledige, in uw situa tie geldende, grondslag. Voor een (echt)paar is dat, grofgezegd, 100% van het minimumloon en voor een alleenstaander 70% daarvan. Als u (of uw partner) wel andere inkomsten heeft, dan worden die op de uitkering in mindering gebracht. Van in komsten uit arbeid wordt een deel gedurende maximaal 2 jaar niet gekort, namelijk 30% van die bruto-inkomsten. Aan deze vrij lating is echter wel een maximum verbonden (15% van de grond slag voor (echt)paren als het om (echt)paren en éénoudergezinnen gaat, en 15% van de grondslag voor alleenstaanden als iemand aleenstaand is). Eventuele andere uitkeringen worden geheel op de IOAZ- uitkering in mindering gebracht. De uitkering gaat in op het mo ment dat het bedrijf of beroep is beëindigd. Eigen vermogen speelt geen rol Beschikt u over een eigen vermo- INFORMATIE-AVONDÜÜ! Morgenavond, donderdag 1 december, wordt de al eerder aange kondigde informatie-avond gehouden over compostvaten, aan vang 19.30 uur in de trouwzaal van het stadhuis. Er is een mede werker van de VAM aanwezig, er worden dia's getoond en u kunt al uw vragen spuien. Een compostval kosr 120,de gemeente betaalt daarvan 50,—! Aan de balie van Gemeentewerken, Vlissingsestraat 21 kunt u een vat kopen. Een cadeau-idee misschien? Burgemeester en wethouder van Middelburg brengen ter open bare kennis, dat bij besluit van de raad dier gemeente d.d. 27 juni 1988 is vastgesteld de "Verordening regelende het markt wezen in de gemeente Middelburg". Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben bij brief van 20 sep tember 1988 de ontvangst bericht van de onderhavige veror dening. Bovengenoemde verordening ligt met ingang van heden gedu rende drie maanden voor een ieder ter inzage ter gemeentese cretarie, Lange Noordstraat 1 te Middelburg en treedt op 3 de cember 1988 in werking. gen (daarbij moet u denken aan de waarde van een eigen huis) dan blijft dat buiten beschouwing bij het bepalen van de hoogte van de IOAZ-uitkering. De IOAZ gaat er wel van uit dat vermogen bo ven de 172.500 gulden een inko men van 5% oplevert. Dit "fictie ve" inkomen wordt wel op de uit kering gekort. Dus ook als u dat inkomen in werkelijkheid niet ontvangt. Waar vraagt u de uitkering aan? Een aanvraag voor een IOAZ- uitkering kunt u indienen bij de Gemeentelijke Sociale Dienst. Dit moet gebeuren voordat u daadwerkelijk stopt met uw be drijf of zelfstandig beroep. Dat stoppen moet binnen zes maan den over uw aanvraag plaats heb ben. De gemeente beslist binnen zes maanden over uw aanvraag. Het kan voorkomen dat de ge meente bepaalt dat iemand welis waar in principe voor IOAZ in aanmerking komt, maar dat de overige (gezins)inkomsten (bij voorbeeld het loon van uw part ner) zo hoog zijn dat de uitkering nihil is. Als deze (gezins)in- komsten later dalen of vervallen kunt u alsnog een uitkering krijgen. Belangrijk is dus wel dat u uw aanvraag indient vóór dat het be drijf is beëindigd. Dus ook al zijn er op dat moment nog voldoende andere gezinsinkomsten. Als die andere inkomsten later vervallen kunt u geen uitkering meer aan vragen. Uw bedrijf is dan immers al gesloten. Overgangsmaatregel Zelfstandigen, die bij bedrijfs beëindiging 55 jaar of ouder of arbeidsongeschikt waren en die maandelijks een uitkering ontvin gen uit het saneringsfonds voor het midden- en kleinbedrijf of voor de landbouw kunnen wel voor de IOAZ in aanmerking ko men. Hetzelfde geldt voor boven genoemde groep zelfstandigen van wie de uitkering uit het sane ringsfonds midden- en kleinbe drijf tussen 1 januari en 1 juli 1987 is beëindigd. Juiste en volledige informatie kan veel problemen voorkomen Het systeem van uitkeringen in ons land is gebaseerd op weder zijds vertrouwen. Terecht, zo blijkt. Verreweg de meeste men sen zijn bij het verstrekken van gegevens eerlijk en volledig. Slechts een klein percentage maakt misbruik van het uitke ringsstelsel, pleegt fraude. Bij voorbeeld door feiten of gegevens te verzwijgen, te verdraaien of te verzinnen, met de opzet er beter van te worden. Deze hele kleine minderheid strijkt bij elkaar per jaar ten on rechte meer dan een miljard gul den op. Daarom moet er worden opgetreden tegen fraude. Bij ver denking kan uiteindelijk de hulp worden ingeroepen van een bij zonder controleur. Goedwillenden mogen zich niet bedreigd voelen door scherpere controle. Daarom is het belang rijk dat alle gegevens die u ver strekt, juist en volledig zijn. Ook in uw eigen belang. 4 V I

de Faam | 1988 | | pagina 5