Van sjouwende spierbundels tot geschoolde vakmensen Ouderenfonds Hema steunt film over brandpreventie Jeroen Brouwers één uur gast van Boekhandel Fey Dieren in overvloed bij Walstraat één Bellen met Sinterklaas Interieur Groentehal Middelburg vernieuwd Middelburgers winnen hoofdprijs Artisloterij Ook lectuur en sjieke presentjes bij Marja Wijnkoperij Van Leerzem brengt Beaujolais Primeur WIM VOGEL OVER VERHUIZEN TOEN EN NU Cieba sponsort Middelkamp Hugo Mayland houdt van hout Kalligrafische kunstwerkjes Expositie van exotische kunst Foto-expositie over Istanbul Dert demonstreert de allernieuwste videosnufjes AUTO TER WAARDE VAN 25.000 GULDEN Divali-viering in Vlissingen Slager Verboom weer in prijzen Nazorg Elize en Jessica winnen hoofdprijzen Rabobank-actie Schoorsteen Woensdag 16 november 1988 DE FAAM - DE VLISSINGER Beestjes, beehééééstjes... dat moet het echtpaar de Graaf-van Weele gedacht hebben toen ze Walstraat één in Vlissingen openden. De schappen staan vol met de meest uiteenlopende dieren. Van kat tot big, van pin- quin tot kikker en van hond tot uil, van porcelein of in een sneeuwbal, ze zijn er allemaal. De winkel, uiteraard aan de Walstraat 1, is een filiaal van Art Alternatief aan de Walstraat 111. "Die zaak bestaat bijna vier jaar", vertelt Wim de Graaf, die Walstraat één voor zijn vrouw runt. "Wij woonden al die tijd in Middelburg. Daarom kochten we dit huis en tja, daar hoorde een winkeltje bij. De porceleinen die- renfiguren komen hier trouwens toch veel beter uit". De winkel werd in juni in stilte geopend. "We wilden eerst eens kijken hoe het zou lopen", geeft De Graaf toe. "Maar dit is een goed punt, en het liep afgelopen zo mer erg goed". Hoewel Walstraat één hoofdza kelijk op de handbeschilderde; le vensechte dierfiguren draait, levert De Graaf ook de nodige souvenirs en typisch maritieme artikelen als scheepjes in een fles. Ook Vlissingen-glazen en lepeltjes hebben een speciaal plekje in de winkel. Daarnaast heeft Walstraat één ook wat Chinese spulletjes in voorraad. "Je kunt hier al voor een paar kwartjes wat leuks vinden", zegt de Graaf. "En dat loopt door tot enkele honderden guldens". Walstraat één is in de winter van dinsdag tot en met zaterdag geopend. Het transport- en verhuisbedrijf Wim Vogel bestaat 60 jaar. Een feit dat samen met het 40-jarig jubileum van directeur Wim vogel zelf, vorige maand met een open huis en een re ceptie is gevierd. Er is veel veranderd in de verhuiswereld. Wim Vogel, begonnen als sjouwer, weet daar alles van. De Stichting PUSH, ondersteu nend orgaan voor welzijnswerk uit Hellevoetsluis, heeft een be drag van f 60.000,— van de Stichting Hema Fonds 60 plus ontvangen. PUSH krijgt dit be drag voor haar initiatief voor de produktie van een video voorlichtingsfilm voor ouderen over brandpreventie en veilig heid in en om de woning. De cheque werd overhandigd in het gemeentehuis van Helle voetsluis door de voorzitter van de Beheersgroep van de Stich ting Hema Fonds 60 plus, dr. J. Weiten. Initiatiefneemster me vrouw E. Gortzak nam de che que in ontvangst. Er is in Nederland nog geen film beschikbaar die specifiek gericht op ouderen, goede informatie verstrekt over hoe brand voorko men kan worden en hoe men in geval van brand het beste kan handelen. De film krijgt een pre ventief karakter. Er wordt mede beoogd angst en onwetendheid over brand bij ouderen weg te nemen. Dit kan uiteindelijk lei den tot het behoud van de zelfstandigheid van ouderen, een van de belangrijkste criteria van het Fonds. De Stichting Hema Fonds 60 plus, die zich tot doel stelt een bijdrage te leveren aan het be houd van de zelfstandigheid van ouderen, koos het projekt van mevrouw Gortzak uit enkele honderden aanvragen om finan ciële steun voor de realisatie van projekten bestemd voor oude ren. De videofilm die gefinan cierd wordt met de middelen van de Stichting Hema Fonds 60 plus, wordt geproduceerd met medewerking van de Stichting Consument en Veiligheid, KEMA N.V. en de Stichting Nationaal Brandpreventie Instituut. Cieba b.v. doet dit jaar voor het eerst aan sportsponsering. Alle ac tieve leden van de tourclub Theo Middelkamp hebben een wieier- shirt gekregen. De afspraak is dat er minimaal drie georganiseerde ritten in dit shirt worden gereden. Cieba b.v., met toonzalen in Lei derdorp, Roosendaal en Duiven, levert door het hele land kantoor meubelen, accessoires en supplies. Dat de keuze voor sponsoring op Theo Middelkamp viel, lag voor de hand. De Roosendaalse vesti gingsmanager, Rob Voet, fietst zelf bij deze tourclub. In de Middelburgse Ontmoe- tingskerk aan de Oosterschel- destraat is aanstaande donder dag (14 tot 21 uur) en vrijdag (10 tot 17 uur) een bijzondere ten toonstelling met exotische kunst. Het accent ligt daarbij op gebruiksvoorwerpen uit Indone sië, Afrika en India. Uit Afrika zijn beelden en mas kers te zien en uit Bali komt een geweldige collectie snijwerk waaronder danseressen, vissers en garuda's. China straalt altijd een enorme hoeveelheid geduld uit in zijn kunst en van India is een aantal snuisterijen te zien die als praktische gebruiksvoorwerpen kunnen worden afgeschilderd. Overigens heeft de organisatie van deze expo ook sieraden mee naar Middelburg genomen. Deze worden op een speciale stand getoond. Na exposities in Arnhem, Breda, Rotterdam, Scheveningen en Antwerpen kunnen nu ook be zoekers aan de Rabobank in Middelburg kennis maken met het werk van de schoonschrij ver Ernst de Vries, die als do cent in de Zeeuwse hoofdstad werkzaam is. De kunst van het schoonschrij ven beheerst Ernst de Vriest als geen ander. Teksten van de ca baretier Paul van Vliet inspireer den hem tot kunstwerken, waarin hij naast vakmanschap ook een grote mate van creativi teit kwijt kon. De expositie is tot en met 30 december te zien tij dens de openingsuren van het hoofdkantoor van de bank aan de Lange Geere. De stad Istanbul is het onder werp van de fototentoonstel ling van de Stichting Etnisch Ondernemerschap. Een veertig tal foto's van de stad vol histo rische gebouwen, maar ook de nieuwbouwwijken zijn te be zichtigen in de Zeeuwse Bibli otheek. Yekta Bakkaibasioglu, de oprich ter van de stichting, heeft de fo to's in de afgelopen twee jaren gemaakt. Hij is geboren in Istan bul. Als kenner van de stad heeft Yekta geprobeerd een zo getrouw mogelijk beeld te ge ven. Yekta: "Ik vond het een mooie stad met al die oudheden, maar ook een soort betonstad met haar oprukkende nieuw bouwwijken." Niettemin de moeite waard om te bezoeken. De expositie is tot en met 4 de cember gedurende de ope ningstijden van de Bibliotheek te bezichtigen. Op woensdag- en zaterdagmid dag kunnen kinderen bellen met Sinterklaas. In het Vlissingse Mi- rocenter heeft de PTT daarvoor een speciale lijn aangelegd. De ze lijn is op de woensdag open tussen 1 3 en 18 uur en op de za terdagen tussen 10 en 17 uur. Het eerste gesprek met Sinter klaas kan plaatsvinden op woensdag 23 november. De Surinaamse beeldhouwer Hugo Mayland heeft zich na ve le omzwervingen tussen Surina me en Nederland in Vlissingen gevestigd. Naast zijn atelier aan de Nieuwendijk 60 heeft hij een expositieruimte waar elke werkdag van 12 tot 17 uur zijn werk te zien is. "Ik ben een autodidact," zegt Mayland over zijn werk. "Als jongen van zeven boetseerde ik bij mijn vader op het land de hele familie in klei. Het werken met hout ontstond bij toeval op het strand. Aangespoelde stukken hout inspireerden mij om vor men te snijden. Ik ben van hout gaan houden, het hout zelf zegt me wat ik er mee moet doen. Op het moment dat ik een stuk hout in m'n handen neem, hebben mijn vingers ogen." De Afro-Surinaamse houtsnij kunst van Mayland bestaat uit beelden en reliëfs in allerlei for maten, waarbij hij de traditionele invloeden met een eigen vorm geving combineert. De onder werpen haalt hij zowel uit de Su rinaamse cultuur als uit de he dendaagse maatschappij. Naast beelden van mahonie- en ceder hout werkt Hugo Mayland ook aan felgekleurde beelden en maskers. De Miro heeft tot deze activiteit besloten omdat Sinterklaas het altijd razend druk heeft rond deze tijd. En veel kinderen willen toch met de weldoener praten. Met de moderne telefoon is dat nu mo gelijk. Zwarte Pieten helpen trou wens de allerkleinsten bij het stellen van vragen. Trouwens: Sinterklaas is op de tv te zien ter wijl de kinderen hun gesprekje voeren. Als speciale verrassing geven Al- bert Heijn, Marca en Giraffe een bouwplaat aan de jeugd. Als de ze thuis in elkaar is gezet, zal het een wortel blijken te zijn die dan weer kan worden ingeleverd voor het hongerige paard van de goedheiligman. Bij inlevering ont vangen de kinderen nog een ver rassing. Nog tot en met zaterdag 19 no vember is bij de firma Dert in Vlissingen een camcorder show. Alle bekende merken zijn er te zien. De nieuwste Super VHS portable video systeem van Panasonic wordt echter extra in het zonnetje gezet. De Groentehal De Groentehal in de Span jaardstraat in Middelburg is vrij dag 11 november heropend. De heropening had alles te maken met de vernieuwing van het in terieur. De winkel, sinds 1944 in de Spanjaardstraat gevestigd, moest, volgens mede-eigenaar J. Looise, nodig aan de tijd wor den aangepast. Looise weet zich nog te herinneren waarom de winkel indertijd werd geopend. 'Toen de paarden in de oorlog werden gevorderd was het niet meer mogelijk om de groenten te venten, waardoor een winkel eigenlijk de enige mogelijkheid was om de groenten nog aan de mand te krijgen', vertelt hij. 'Er is sinds die tijd nogal wat veranderd. We zijn ons toe gaan leggen op exclusieve produkten, zoals bijvoorbeeld papayas en verse kruiden. Steeds meer groenten worden buiten het sei zoen verkocht en zijn dus het hele jaar verkrijgbaar. Sinds de verbouwing hebben we in ons assortiment ook diverse salades en rauwkost. Nog een vernieu wing', besluit Looise. De Groentehal wordt gedreven door eigenaren J. Looise en B. Leynse en medewerkers Peter van Hesen en Wim Boone. Het belangrijkste van dit systeem, zo legt men bij Dert uit, is dat door een speciale opname techniek de beeldkwaliteit pro fessioneel is te noemen. "Ook bij beeldmontage treedt nagenoeg geen beeldverlies op. Omdat beeld en kleursignaal apart wor den opgenomen is het opjossend vermogen groter dan 390 beeld lijnen". Volgens Dert levert dat 'een zeer strak beeld op' op. "Ook in de nieuwe JVC- videorecorder worden deze nieu we technieken gebruikt". Hoe geweldig mooi de apparaten zijn demonstreert men bij Dert aan de Nieuwendijk met plezier. Overigens biedt deze Vlissingse ondernemer elke koper gratis een videostatief aan en een Panasonic-cursus videofilmen. In het VTV-gebouw achter het Zwembad in Vlissingen wordt zaterdagavond een divali-viering gehouden op initiatief van de Stichting Surant-Vlissingen. Dit feest symboliseert de overwin ning van het goede op het kwa de. Na dd plechtigheid en eten uit de Surinaamse keuken, kun nen de voetjes van de vloer. Dit feest begint om 21 uur. Peter Goedbloed overhandigt Addy Kwaytaal en haar vriend de automonteur én APK- keurmeester Henk Slabbekoorn uit Middelburg waren de eerste prijswinnaars van de Artislote rij. Ze kregen een tornadorode VW Golf C ter waarde van 25.000 gulden. Het winnende lot had Addy Kwaytaal, mede werkster van de Postbank, van haar baas gekregen. sleutels aan Addy Kwaytaal Vrijdag 28 oktober werd de prijs officieel overhandigd in de die rentuin Artis in Amsterdam. De auto werd op transport gezet en belandde bij garage Goedbloed in Middelburg, de werkgever van Henk Slabbekoorn. Afgelo pen vrijdag was garagehouder Peter Goedbloed aan de beurt om de sleutels aan de winnaars te overhandigen. ZAAK NIET UITGEBREID, VOORRAAD WEL Slager Verboom in Vlissingen viel onlangs weer in de prijzen. In Arnhem kreeg deze Vlissingse topslager tijdens de nationale rookworstwedstrijd goud in de klasse grove rookworst. De fijne rookworst werd met zilver gelau werd. Volgens da slager aan de Scheldestraat in Vlissingen pre senteert hij tijdens de wedstrij den dezelfde produkten als dat hij aan zijn klanten aanbiedt. De inmiddels twee jaar oude si garenwinkel Marja op het Plein 1940 in Middelburg heeft haar assortiment uitgebreid. Harry van Hal, eigenaar van de zaak: "We hebben ons aan gesloten bij Primera, een organi satie van tabakswinkeliers. Dat betekent dat we ook een breder assortiment kunnen gaan voe ren. Zoals lectuur, wenskaarten en sjieke presentjes als pennen, scheersets en servetten. De zaak is nu eigenlijk een soort 'gemakswinkel' geworden. We kunnen meer bieden aan de klant." Sigarenwinkel Marja De uitbreiding zit 'm alleen in het assortiment. Door een efficiënte herindeling van de winkel heeft Van Hal de mogelijkheid gezien om alles kwijt te kunnen zonder te moeten uitbreiden. "Het is zelfs niet ten koste gegaan van het assortiment rookartikelen," verzekert Van Hal. "Tijdens de herinrichting van de winkel ging de verkoop gewoon door. We zijn dus niet gesloten geweest. We vonden het daar om ook niet nodig om een spe ciale opening te houden. We zijn nu alleen wat ruimer gesor teerd," besluit Van Hal. Met enige trots vertelt Wim Vo gel dat zijn vader zestig jaar ge leden is begonnen met een bo dedienst tussen Vlissingen en Middelburg. De pakjes werden met paard en wagen vervoerd. Al in het eerste jaar, 1928, kwam hier verandering in. Voor f 2250,— schafte Wims vader, Cor Vogel, een Chevrolet met verzwaarde banden aan. Op veertien-jarige leeftijd was voor Wim zelf de tijd aangebroken om een handje te gaan helpen in de zaak. Begonnen als sjouwer verhuizer werkte hij zich op tot directeur. Wim Vogel: "In het begin was er nog niet echt sprake van een verhuisbedrijf. Het was meer een bijprodukt. Verhuizingen kwamen zo een of twee keer per week voor. Maar ik ben me zelf op het verhuizen toe gaan leg gen. Overdag hielp ik verhuizen en 's avonds liep ik de huizen langs om folders in de bus te du wen. Langzaam kwamen er steeds meer klanten en werd het steeds drukker. In 1970 heb ik de eerste echte verhuiswagen aangeschaft. Het bedrijf begon te groeien." De echte groei kwam pas in de beginjaren tachtig. "Toen kwam mijn schoonzoon in het bedrijf. Hij houdt zich voornamelijk be zig met het management en ik met de klanten. Zo ga ik nog da gelijks bij de mensen langs om een verhuizing op te nemen. Ik bekijk de situatie, praat met de mensen en maak een schatting van het aantal kubieke meters dat moet worden verhuisd. Het gebeurt natuurlijk wel dat ie mand belt met de vraag hoeveel een verhuizing ongeveer gaat kosten, maar daar kan ik vanuit mijn bureaustoel zeker geen ant woord op geven. Net zomin als die persoon mij een antwoord kan geven op de vraag hoeveel meubels de buren drie huizen verder hebben. In zo'n geval probeer ik een afspraak te ma ken. Ik bedoel maar: elke verhui zing is anders en dat maakt het ook boeiend. Ook na de verhui zing laat ik van me horen. Ik in formeer dan even of alles naar Jessica Verrijzer uit Oostkapelle en Elize de Bonte zijn de hoofd prijswinnaars van de prijsvraag die de Rabobank in beide plaat sen had georganiseerd tijdens de Spaarweek 1988 in oktober. Het tweetal had de juiste oplos sing gegeven vóór de foto's die tijdens de spaarweek waren te zien. Bovendien hadden ze een slagzin goed. In totaal leverden 95 jongeren hun oplossing in, waaronder de bank 36 goed kon rekenen. De hoofdprijs bestond uit het spel 'Hotel'. Daarnaast waren nog twee troostprijzen te verge ven in de vorm van een leren bal. Jeroen Brand uit Oostkapelle en Sander Lobbezoo uit Grijpskerke kregen beiden zo'n bal. wens is verlopen. De nazorg dus." Er is nogal wat veranderd tussen vroeger en nu, meent Vogel. "Neem alleen al de mentaliteit van de mensen. Tegenwoordig hebben de mensen veel meer spullen in huis. De spullen zijn ook kwetsbaarder dan vroeger. Dus er moet extra aandacht aan worden besteed. Waren vroeger de verhuizers stevige mannen die even de boel kwamen ver sjouwen, tegenwoordig zijn het geschoolde vaklui, die service- gericht te werk gaan en de klant begeleiden tijdens de verhui zing." Wijnkoperij Van Leerzem geeft donderdag 17 november een traditioneel tintje aan de presen tatie van de Beaujolais Primeur in de zaak aan het Molenwater in Middelburg. Van Leerzem zelf houdt het eropdat 1988 een uit stekend wijnjaar is en dat deze primeur bijgeschreven kan wor den in het boek van de goede wij nen. "Dat komt door het schitte rende weer in de heuvels van de Beajolais", verklapt hij. De Middelburgse wijnkoper waarschuwt echter voor dump prijzen. Want: "Er zijn in dat ge bied heuvels die niet zo gunstig liggen ten aanzien van de zon. Die wijnen hebben minder kwali teit en er wordt lang niet altijd kri tisch ingekocht"". Van Leerzem zelf - zo benadrukt hij - heeft alleen in de allerbeste wijnhuizen ingekocht. Op don derdag 17 november is te proe ven welke kwaliteit wijn bij hem over de toonbank gaat. Ook het verhuismateriaal is ver anderd. Vroeger werd alles ver pakt in houten kisten en vele de kens. Tegenwoordig verdwijnt alles in kartonnen verhuisdozen en kledingboxen. "Vroeger ta kelden we alles via een touw om de schoorsteen naar boven, nu - de schoorstenen zijn verdwenen of niet meer geschikt - hebben we daar een lift voor. Verhuizen is een vak geworden," zegt Vo gel. "De verhuizer pakt niet al leen de spullen in en uit, maar zorgt er ook voor dat ze onbe schadigd blijven. Logisch eigen lijk, maar we zijn er ook voor om kleine reparaties te verrichten. Dat wordt wel eens vergeten." "Verhuizingen van klein tot groot, we doen het allemaal. Van de enkele zware spullen tot complete projectverhuizingen, zoals bibliotheken, bejaarden huizen en zoals laatst, de PZC. Ook de doe-het-zelf-verhuizer helpen we een handje. In twee De verhuizing van de PZC, een hele klus. winkels in Middelburg en Vlis singen kan de klant zich laten voorlichten en aan verhuisdozen en andere materialen worden geholpen." Het verhuisbedrijf heeft 17 men sen in dienst die werken met zes verschillende verhuiswagens. Naast de verhuisdienst heeft Vogel ook nog een stadsbestel- dienst en zijn ze aangesloten bij de Nederlandse pakketdienst. "Een stukje nostalgie, want we zijn immers ontstaan uit een bo dedienst," besluit Wim Vogel. Tijdens het jubileumfeest is er aan de genodigden gevraagd om in plaats van een attentie, een bijdrage te geven aan de stich ting Ponyrijden Gehandicapten Zeeland. De actie heeft zo'n 2500 gulden opgeleverd. Boekhandel Fey in Middelburg mag zich de trotse gastheer noemen van de schrijver Jeroen Brouwers. Deze komt aan staande zaterdag tussen 15 en 16 uur naar de zaak aan de Nieuwe Burg om zijn boeken te signeren. De ingetogen Brouwers doet als regel niet vaak mee aan dit soort activitei ten; slechts vier boekwinkels kunnen op zijn bezoek reke nen. De Middelburgse boekhandel schreef een uiterst char mant briefje, waarop de in literaire kringen hooggeachte schrijver positief reageerde. Het meest recente werk van Brouwers is een herziene her druk van 'Het verzonkene', de vijfde druk. In dit eerste deel van een triologie over zijn jeugd in Nederlands Indië gaat de schrij ver in op de tijd tussen geboorte en leren begrijpen. Jeroen Brouwers (48) is nu 25 jaar in het schrijversvak. Hij brak een lans - zo meldt Corine Spoor in Snoeck 1989 - voor de oprechte literatuur. En: 'Hij veegde de vloer aan met ge vestigde reputaties in Nederland en Vlaanderen. Daarnaast bouwde hij aan een opmerkelijk oeuvre, waarin het autobiografi sche element sterk op de voor grond trad en 'onsessies' in tal van variaties nader werden uit- gewerkt'. ..Somberheidoverheerst in zijn boeken. Drank, vrouwen en lite ratuur hebben zijn leven be paald, maar hij haat ze, stelt Spoor vast.

de Faam | 1988 | | pagina 11