DE CRISIS IIM VLISSINGEN Verbouwing statenzaal ...het waren eerder de vrouwen die klaagden dan de mannen.... Stichting DANSZ danst avondvullend 'Expresz' Kruispunt van 2,6 miljoen JKZEEIAND vergunningen m&t COMMISSI 1] S Het dagelijks bestuur van de provincie stelt aan provinciale staten voor dertig duizend gulden uit te trekken om een draai boek te laten maken voor een film over de Zeeuwse wandta pijten. Monument Kosten Gebruik TN BEROEP Deel 2 Het verschil DOOR JAN ZWEMER Beetje handelsgeest provinciale griffie Woensdag 9 november 1988 ABDIJ DE FAAM - DE VLISSINGER I E UWS Voor de reconstructie van de aansluiting 's-Heer Hendrikskinderen op de weg Goes - 's-Heer Arendskerke is 2,6 miljoen gulden nodig. Provinciale staten beslissen 16 december over de beschikbaarstel ling van het krediet voor dit karwei. De aansluiting wordt naar het oosten verlegd. Het nieuwe kruispunt wordt voorzien van verkeerslichten. Voor voetgan gers, fietsers en bromfietsers komen er aparte verkeerslich ten. Doordat maar weinig voet gangers en (brom)fietsers oversteken, is de aanleg van een tunnel niet nodig. De bus haltes aan weerszijde van de weg zullen zo worden gemaakt, dat de voetgangersoversteek plaats direct aansluit. Voor het parkeerterrein aan de noordkant van de weg Goes - 's- Heer Arendskerke wordt een nieuwe ontsluiting gemaakt, te genover het nieuwe kruispunt. Het café kan blijven staan, maar een woning, die net naast de huidige aansluiting stond, moest worden gekocht en gesloopt om het nieuwe kruispunt te kunnen maken. Het gemeentebestuur van Goes heeft gevraagd of de provincie de reconstructie zo wilde uitvoeren, dat opnieuw bebouwing mogelijk wordt. Met dat verzoek is rekening ge houden. De fietspaden tussen de provin ciale weg en de Jacoba van Bei- erenstraat worden samenge voegd tot één fietspad ter hoog te van de Frank van Borssele- laan. De fietspaden aan de westkant, dus richting 's-Heer Arendskerke, worden geasfal teerd tot aan de aansluiting naar Wolphaartsdijk. Vanaf dat punt zijn de paden al geasfalteerd. Het fietspad aan de noordkant wordt verlegd naar de onder berm van de binnendijk. De fiets route wordt daardoor veiliger en bovendien komen fietsers in de luwte van de dijk te rijden. Er komt een klein tunneltje voor de kruising met de Westenweg. Doordat met deze oplossing geen opritten naar de Westen- weg hoeven te worden gemaakt en er geen waterleidingbuizen De statencommissie voor wel zijn komt op maandag 14 no vember om 14.00 uur in vergadering bijeen. Op de agen da van de commissie staan on der andere het provinciaal programma regionaal welzijns beleid kleine kernen '88 en een adviesaanvraag van GS over pro vinciale musea. Verder komen er statenvoorstellen aan de orde over provinciale bibliotheektaken en welzijnswet, subsidie voor de werkgroep industriële archeolo gie, onderzoek bejaardenoorden Walcheren, vaststelling van het ontwerp-verpleeghuisplan. Ook staat het draaiboek voor een film over de Zeeuwse wandtapijten op de agenda. De commissie basis- en eerste lijnsgezondheidszorg van de Raad voor de Volksgezondheid vergadert op dinsdag 15 novem ber om 19.00 uur in Hotel Termi nus, F. den Hollanderlaan 37 in Goes. hoeven te worden verlegd, is het tunneltje goedkoper dan een ge lijkvloerse kruising. Uit het kre diet wordt verder betaald het profileren en het aanbrengen van een nieuwe asfaltlaag op het stuk van de provinciale weg tus sen 's-Heer Hendrikskinderen en de aansluiting naar Wolp haartsdijk. De reconstructie bij 's-Heer Hendrikskinderen is de laatste in de hele verbetering van de weg Goes - 's-Heer Arendsker ke. Van de 2,6 miljoen die nu aan de staten wordt gevraagd, komt negentig procent terug van het rijk. De commissie houdt een ver- volgbespreking over het "crossroads-project". Dit is een uit Engeland overgenomen pro ject dat zich richt op de taakver lichting van verzorgers van thuiswonende gehandicapten. Een ander belangrijk agendapunt is de ontwerpwet collectieve preventie. Vrijdag 18 november, 9.30 uur, vergadert de statencommissie voor ruimtelijke ordening. De statenleden zullen praten over het verslag ruimtelijk beleid '87, de tracénota Koudekerke- Vlissingen, de evaluatienota nieuwe inrichtingsschets Greve- lingen, het regionaal welzijnsbe leid kleine kernen, de nota volkshuisvesting in de jaren '90, grondwaterbeleidsplan, de kosten uitvoering grondwaterbe leidsplan, subsidie aankoop 1.05.80 ha Yerseke Moer, de procedure van de relatienota, voortgangs- en evaluatierappor tage '87:88 Krammer-Volkerak en als laatste agendapunt staat genoteerd de evaluatienota natuur- en landschapszorg. Het grondwaterbeleidsplan staat ook op de agenda van de staten commissie voor milieuhygiëne die vergadert op 18 november om 14.00 uur. Andere belangrij ke bespreekpunten zijn het mi lieuverslag 1988, de milieube leidsplanning en een subsidie- voorstel voor het exploitatiete kort van de Zeeuwse Milieu Federatie. Alle vergaderingen zijn open baar en bieden spreekrecht voor het publiek. De statencommis sies vergaderen in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42 in Middelburg. De agenda's van de commissies liggen ter inzage in het informa tiecentrum van de provincie, Abdij 9, Middelburg. Film wandtapijten Vanuit het Zeeuws Museum is het idee gekomen om over de wandtapijten een film te maken. De tapijten vormen een van de hoogtepunten in de verzameling van het museum in Middelburg. In 1591 hebben de staten van Zeeland opdracht gegeven voor het vervaardigen van het wand tapijt De slag bij Bergen op Zoom. De slag is gestreden in 1574 tussen de Zeeuwen en de Spanjaarden. Andere zeesla gen, die op de tappisserieën vereeuwigd zijn, zijn die om Rammekens, Lillo, Zierikzee en Fort den Haak. Van de slag om Fort den Haak zijn zelfs twee ta pijten gemaakt. De Zeeuwse collectie wordt ge completeerd door een schoor steenstuk met centraal het wa pen van Zeeland en daarboven een portret van prins Willem I en aan de randen de wapens van de zes stemhoudende steden: Vlissingen, Goes, Middelburg, Zierikzee, Tholen en Veere. Op het ogenblik zijn in restaura tie de wandtapijten met de slag om Bergen op Zoom en die om Rammekens. Verwacht wordt, dat de restauratiewerkzaamhe den nog tien jaar in beslag nemen. De serie wandtapijten kan wor den beschouwd als een heroïsch verzetsmonument en als een symbool van het nieuwe gezag. Dat staat in het voorstel aan de staten om van de tapijten een historische film te maken. "De slag om Zeeland" is de werktitel voor de film. Door de verbeel ding in naaldkunst is een belang rijk onderdeel van de Zeeuwse en Nederlandse geschiedenis vastgelegd. In de film zal worden ingegaan op de tactiek die werd gevolgd bij zeeslagen en gevech ten in die tijd, maar ook op de toestand, waarin Zeeland toen tertijd verkeerde. Overigens zullen niet alleen de krijgskundige aspecten van de wandtapijten worden belicht. De vervaardiging van de wand kleden zal ook een belangrijk element vormen. Zo zal bijvoor beeld duidelijk worden gemaakt wat er komt kijken om een serie met een totale oppervlakte van dertig bij vier meter te maken. Verder zal aandacht worden be steed aan de restauratie en de kunsthistorische betekenis van de wandtapijten. Het dagelijks bestuur van de provincie vraagt voor de ver bouwing van de statenzaal - on derdeel van de Abdij in Middelburg - extra geld en wel 750 duizend gulden. Het bedrag is nodig voor de kosten die moesten worden gemaakt om de plannen aan te passen, na dat de rijksdienst voor de monu mentenzorg en de minister van welzijn, volksgezondheid en cultuur het met de oorspronke lijke versie niet eens waren. Een deel van het geld zal worden ge bruikt om de leibedekking op de statenzaal te vernieuwen. De monumentenwacht heeft vast gesteld, dat de leien op verschil lende plaatsen helemaal zijn versleten. Nadat de glazen aan bouw aan de zaal is aange bracht, wordt het erg moeilijk zo'n groot werk op het dak uit te voeren. Van het aanvankelijke krediet van 7,8 miljoen gulden voor ver nieuwingen aan het Abdijcom plex is al een deel gebruikt. Zo zijn het Thoolse Huis en het ge bouw aan de Groenmarkt al aan gepast en inmiddels betrokken in de belangstelling te staan en in het onderwijs kan de geschie denisles verlevendigd worden. Door uit de film clips te maken, kan op betrekkelijk eenvoudige wijze de toeristische en culturele informatie over Zeeland worden uitgebreid. Bovendien kan met de film duidelijk worden ge maakt hoe een aanzienlijke som overheidsgeld - acht miljoen gul den - wordt besteed aan de restauratie van de tapijten. Door van de wandtapijten een film te maken, kunnen verschil lende doelen worden gediend: het Zeeuws Museum komt meer De staten wordt gevraagd voor de verdere uitwerking van de ideeën dertig duizend gulden uit te trekken. Het maken van de film wordt begroot op drie ton. Gs schrijven, dat Zeeland die kosten - naar hun mening - niet alleen hoeft te dragen. Bijdragen zouden gevraagd kunnen wor den van het rijk en van sponsors. Ook moet worden onderzocht of de omroepen belangstelling heb ben voor uitzending van de film via de televisie. Als die belang stelling er is, zou ook medefi nanciering vanuit die hoek tot de mogelijkheden kunnen horen. Het voorstel komt 16 december aan de orde in de statenvergade ring. Dan gaat het om de dertig duizend gulden voor een draaiboek. door respectievelijk de griffiebi bliotheek en de afdeling welzijn van de provincie. Wanneer met de verbouwing van de statenzaal wordt begon nen, is afhankelijk van het mo ment, waarop de bouwvergun ning wordt verleend- De provin cie heeft de vergunning aange vraagd bij de gemeente Middel burg. De monumentenvergun ning - van het rijk - is er al. De statenzaal en de glazen aan bouw worden op drie plaatsen met elkaar verbonden. Op twee punten kan gebruik worden ge maakt van bestaande doorgan gen. Er komt een nieuwe doorbraak bij. Provinciale staten beslissen 16 december over het extra krediet. De tweede kamer uit gedepu teerde staten behandelt op dins dag 15 november vier algemene bijstandszaken. Het gaat om beroepschriften van inwoners van de gemeenten Middelburg, Tholen en twee uit Sas van Gent die het niet eens zijn met beslissingen van hun gemeentebestuur. De zittingen beginnen om 10.20, 10.40, 11.20 en 11.40 uur. Ook op 15 november, om 11.00 uur, zal de eerste kamer uit gs zich buigen over een verzoek van de heer J. Kooijman uit Dor drecht. Het Waterschap Noord en Zuid-Beveland heeft besloten dat een brug over een waterloop bij Muidenweg 65 in Wolphaarts dijk verwijderd moet worden. De heer Kooijman heeft bij de provincie om schorsing van dat besluit gevraagd. Bovenstaande openbare zittin gen worden gehouden in het provinciehuis in Middelburg, Sint Pieterstraat 42. r'i T'uku.' A Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 De crisis in de landbouw betekende behalve voor het platteland, ook een ge voelige klap voor markt plaatsen en verzorgings centra zoals Middelburg. Vlissingen daarentegen was veel meer afhankelijk van de werf 'De Schelde', daar stond of viel de eco nomie met het binnenko men of uitblijven van or ders. Omdat er nog wat grote orders liepen, werk te de crisis aan het begin van de jaren '30 er nog niet zo door als elders op Walcheren. Maar toen in 1931 de 'Dempo' afge bouwd werd - een schip dat zo groot was dat de kaai onderliep bij de tewa terlating - en er nauwelijks orders van belang volgden liet de crisis ook in de Scheldestad haar tanden zien. Zevenhonderd man moesten de straat op, hon derd werden tijdelijk ont slagen. In december 1932 waren er nog 1652 werknemers over gebleven van de 2768 uit 1929. De stad Vlissingen tel de in '34 zo'n 1200 werkelo zen: als het slecht ging met 'De Schelde' ging het slecht met Vlissingen, dat was be kend. Op de werf hadden nog maar 900 man werk, terwijl 500 personen het bedenkelij ke voorrecht genoten nfet te zijn ontslagen, maar tijdelijk op straat te staan. Letterlijk 'op straat': deze categorie werd aangeduid als 'stappers' of 'wandelaars'. Je zag in Vlissingen inderdaad méér mensen op straat dan voor heen. Maar men wandelde niet van harte... "Ik denk dat die crisis voor de mensen hier in de stad érger was dan op de dorpen. Een boerenèrrebeier heeft nog groente én aardappels aan z'n eigen, maar dat hadden de fa- brieksmensen niet. Die koch ten bij groenteboeren, daar van waren er misschien wel veertig in Vlissingen, weet je. En ze namen de goedkoopste m mu mwm w m w w u m ■m mmm m -m eep gegeven moment 2 cent groenten:, kolen en rapen en juun. Want in normale om standigheden was 't óók geen vetpot hoor, het was al schraaltjes. En als je dan te ruggezet wordt op 14 gulden in de week met een rijksdaal der huishuur... Nee, ik verlang die tijd nooit meer terug." Zelf is hij niet zozeer slachtof fer van de crisis geweest, Kees Minderhoud (1901), sinds het jaar 1927 melkslijter in de Pluimstraat in de Vlis- singse oude stad. Maar de ar moede heeft hij goed gezien, destijds. Zijn adressen had hij door heel de stad - op zeker moment verkocht hij zijn melk in 76 verschillende straten, weet hij te vertellen. "Ik kwam bij iedereen, en dan zag je in die crisistijd het verschil wel. Ik had ook loodsen als klant, die betaalden altoos even goed. Timmerlui ging ook wel, en je had er natuurlijk ook van 'de fabriek' die niet ontslagen werden, ee. Die hielden hun inkomen. Maar die mensen zonder werk... Ik weet nog van een De Nooyer, die was ook op de fabriek ge weest. Die mensen hadden het ook órmpjes, hoor. Dat merkte je bij het afrekenen, dat was eens in de week. 't Water in hun ogen: "Baas, ik zal 't volgende week wel ge ven, ee." Of ze smeerden die ene week uit over de drie vol gende weken of zo. Dan praatte je wel eens met die man, en hij kwam er rond voor uit hoe moeilijk hij het had. Dat deed niet iedereen, je kon ook mensen treffen die deden of hun neus bloedde. Maar De Nooyer zei: "'t Is beroerd, Minderhoud, want as je zes, zeven kinders eit, is 't geen waar?" En dan: "Ik ga nóóit bij je weg. As ik maar weer aan 't werk mag gaan, dan zullen we het wel afbetalen, hoor." Want op melk en zo konden die mensen niet gaan bezuinigen. Die hadden nooit veel meer dan het allerno- digste gehad, begrijp je." "En als je aan de deur kwam, dan waren het eerder de vrou wen die klaagden, dan de mannen. Die mannen wfsten het wel, maar die vrouwen gingen over de portemonnee. En de mensen waren wel eens kribbig, niet erg aangenaam, dat merkte je soms. Dan zei ik maar: Ik kan het toch óók niet helpen dat het zo slecht gaat?" Dat een enkeling tot diefstal kwam, kan melkboer Slechte betalers had je altijd, weet hij te vertellen. "Mensen die 's nachts verhuisden, zon der een spoor achter te laten en zo, maar dat was niet per se in die dertiger jaren. Nee, de meesten betaalden trouw, al was het soms met uitstel." Even leken de gevestigde Minderhoud wel begrijpen: "Dat spreekt, de honger'' is een scherp zwaard. As je nou kinders hebt, die willen toch ook hun buikje vol hebben..." Van héél de werkeloosheid en het crisisgebeuren heeft Min derhoud niet echt geleden. melkboeren echter bedreigd te worden toen een aantal boe ren van juist buiten de stad zélf hun melk begonnen te slij ten in Vlissingen. "Dat was in eens nieuwe concurrentie. Door de crisis maakten die boeren ook niet veel geld. Ik wou hebben van een liter. Maar dat kon niet, dat was de stréétprijs, dan zou fk niks ver diend hebben. Hij zei: dan ga ik zélf beginnen, ee. Die dacht zeker, dat je 1 50 liter melk in anderhalf uur kan slijten. Maar zó gauw ging dat niet, ee. Die man kwam óm in de vuulte in de zomer, die had geen tijd meer om te wieden. En zo wa ren er méér, die dat voor bij verdienste gingen doen. Ze zijn allemaal opgehouden, want dat beviel toch óók weer niet. Dat waren de ware broers niet, begrijp je. Om te boeren waren ze ook niet op perbest - en voor melkboer moet je ook met mensen kun nen omgaan, ee." Met dat omgaan had Kees Minderhoud duidelijk geen moeite, de Vlissingers moch ten hem wel, en de Seroos- kerkse boerenzoon was han dig genoeg om zelfs uit de cri sis een slaatje te slaan. "Ik ben in '27 begonnen met een hondekar, maar in die tijd ben ik een paard gaan houden. Kon ik ook aardappels verko pen. Een cent of wat goedko- Eén van de projecten waar De Schelde in 1931 nog werk aan had was de duikboot Q14, hier in het dok. Foto Zeeuws Documentatiecentrum. per dan een ander, maar dan alléén bij tien of twintig kilo te gelijk. Dat ging goed. En dan waren er van die werkloze mensen die zeiden: heb je geen pótertjes, van die kleine aardappeltjes, want die waren nóg goedkoper. D'r was wel meer werk aan om te schillen, maar ze zeiden, we hebben toch alle tijd om te schillen. Ik zei tegen m'n vader, die boer de onder Vrouwenpolder: Breng maar eens een mud of zes, zeven mee. Die pótertjes kostten me zodoende maar een appel en een ei. Eerst gaf ik de mensen een monstertje mee, en ja, ze bevielen goed. Ze zeiden: dat scheelt ons best wel. En zo verkocht ik op den duur wel 500 kilo aardap pels in de week. De één zei het tegen de ander, en dat waren dan ook wel mensen die ik niet als melkklant had: "Baas, kan ik ze óók krijgen?" Dat was geen probleem - 'k was daar beslist nog goed mee, ik kon er een paardje van houden, van de opbrengst." "Arremoe zoekt list" zegt het oude Walcherse spreek woord, en vooral in de crisisja ren was dit gezegde wel van toepassing. Maar je moest wel de kans hebben om het waar te maken, en weinigen verkeerden in een positie als die van de joviale Vlissingse melkboer. Toch waren er meer Walcherenaars die het op die manier redden, door met groente en aardappels te gaan leuren - tot in Rotterdam toe. Een beetje handelsgeest, en je had een kansje. Maar als je jaren lang metaalbewerker geweest was, zoals velen op 'De Schelde', dacht je daar zo snel niet aan. En in het Vlissin gen van die dagen leefde nog steeds de hoop op rege-' ringssteun voor de bouw van nieuwe schepen. Uiteindelijk kwam die steun ook, na de dieptejaren - voor de Schel destad - 1934 en 1935. Harde voorwaarden stelde de rege ring echter, aleer De Schelde de machine en de ketels voor de 'Nieuw Amsterdam' mocht leveren, en lang niet iedereen kon direct aan de slag. Eind december 1936 telde Vlissin gen nog zo'n 750 werkelozen, in april '39 was dat aantal te ruggelopen tot 430. Middel burg, minder afhankelijk van één bedrijfstak, had op dat moment nog zo'n 750 werke lozen, slechts 220 minder dan in februari 1 934. Net zoals bij de staking in 1928, bleek tijdens de grote crisis van de jaren '30 hoezeer Vlissingen en de 'fabriek' één waren. Gemeenteraad en Schelde-directie waren daar natuurlijk goed mee op de hoogte, en de directie moet dan ook enige voorzichtigheid betracht hebben bij het on slaan van haar werknemers. Betekent dat, dat het voor hetzelfde geld nóg erger had kunnen zijn, in het Vlissingen van de jaren dertig? Wie zal het zeggen? Mens, zwijg er van, was 't soms nog niet erg genoeg.... Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 31 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend Aanvraag M&T Chemicals BV te Vlissingen hebben bij hen op 26 april 1988 een aanvraag om ver gunningen ingevolge de Hinderwet en de Wet inzake de luchtverontreiniging ingediend voor het uitbreiden en wijzigen van de fabriek voor organische verbindingen, in hoofdzaak organotinverbindingen, op een perceel aan de Europaweg te Vlissingen-Oost, kadastraal bekend gemeente Vlissingen. sectie M, no. 519 Het betreft het produceren van een nieuwe verbinding genaamd Tn-neophyltinoxide (TNTO) Ter inzage Na het volgen van de vereiste procedure hebben Gedeputeerde Staten besloten de ge vraagde vergunningen te verlenen onder voorschriften ter voorkomen of beperking gevaar schade of hinder buiten de inrichting en luchtverontreiniging. De aanvraag, de vergunningen en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 10 november 1988 tot en met 9 december 1988 op de volgende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Vlissingen op.werkdagen van 830-12 30 en van 1330-15.00 uur en iedere woensdagavond van 17.15-20.15 uur (voor inzage op woensdagavond telefonisch afspreken: 01184-87204): op het bureau Milieuzaken van de provinciale griffie. St Pieterstraat 42 te Middel burg, op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur Beroep Vanaf 10 november 1988 tot en met 9 december 1988 kan tegen voornoemde vergunnin gen beroep worden ingesteld bij de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage, door de aanvrager, de betrokken advi seurs, degenen die overeenkomstig artikel 20, 21, 22, 2e lid of 28, 1e lid onder c. van bo vengenoemde wet bezwaren hebben ingebracht of door enige andere belanghebbende die aantoont dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest overeenkomstig de hierboven ge noemde artikelen bezwaren m te brengen. De vergunningen worden op 10 december 1988 van kracht, tenzij overeenkomstig artikel 107 van de Wet op de Raad van State, functie arti kel 4, lid van de Tijdelijke Wet Kroongeschillen, een verzoek tot schorsing dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening is gedaan. Een eventueel verzoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moet worden gericht aan de Voorzitter van de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State Middelburg. 9 november 1988 sint pieterstraat 42, postbus 6001, 4330 la middelburg, tel. 01180-31011 In de komende weken gaat het Zeeuwse balletgezelschap Stichting DANSZ de Zeeuwse theaters af met de avondvullen de produktie 'Expresz!'. Zater dag 12 november, aanvang 20 uur, treedt dit gezelschap op in de Stadsschouwburg in Mid delburg. DANSZ bestaat uit vergevorder de amateurs en aankomende professionals en rekent zichzelf tot de zogenaamde semi- professionele groepen. Verder werkt de groep bewust niet met één stijl omdat zij het publiek kennis wil laten maken met de diverse vormen van ballet. In 'Expresz!' zijn dat klassiek- Spaans ballet, jazzdance, mo dern en eigentijds ballet. Lia Sor- ber nam voor dit programma twee choreografieën voor haar rekening: de jazzdance 'Human beings' waarin de verschillende stemmingen van de mens cen traal staan en gedanst op mu ziek van onder andere Nina Si- mone, Pink Floyd en Roberta Flack. Haar tweede dans heet 'In a circle' en is een modern bal let, waarin een man verlangt naar de ideale vrouw. Van Marjolein Verheuyen komt het vurige klassiek-Spaans ballet 'El y Ella', waar op muziek van onder meer Katschaturian een boeiende dans tussen man en vrouw wordt verbeeld. Jan Hessels nam als gastcho- reograaf 'Archeologische Wet- terlaunen' (een combinatie van solo's, duetten en ensemble- dans) voor zijn rekening. De drie andere choreografieën in het programma - 'Earth', 'In despair' en 'St. Christopher 1922' - zijn alle drie van de hand van Raymond Esterhuizen.

de Faam | 1988 | | pagina 9