Uitbarsting van de Blue Jeans Bigband Illusie en werkelijkheid: de fotografie van Paul de Nooijer Blijspel vol verrassingen The Magnificent 7 in Stadsschouwburg VOCAAL ENSEMBLE UIT MIDDELBURG WINT PRIJS 10 T/M 16 NOVEMBER IN MIDDEN ZEELAND Koper en koffie Oorspronkelijk Muziekgroep met teksten uit het volle leven 'De harde wind' toneel voor jeugd Oratoriumvereniging geeft najaarsconcert DE KUNSTENAAR GESPROKEN Blues in de Piek DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 9 november 1988 iïï im 1EÏ is» ito im ij? 'De basis is goed Nu nog wat meer lef' Nog maar twee jaar geleden werd het Vocaal Ensemble 'Quodlibet' in Middelburg opgericht en nu al viel het op het grote Nederlandse Koorfestival in Rotterdam in de prijzen. In haar categorie haalde dit vrouwenkoor het hoogste aantal punten, hetgeen dit ensemble niet alleen een beker oplever de maar ook nog een plaats in een hogere afdeling in deze koorcompetitie. Met recht is oprichtster en dirigente Tettie Wiechers trots op de prestaties van haar koor. WW "Met een paar kennissen die al lemaal graag zingen is het be gonnen twee jaar geleden", ver telt de jonge dirigente, die zowel in Groningen als in Tilburg het conservatorium bezocht. "De groep groeide snel en momen teel zingen we eenmaal in de week met 18 vrouwen. Hoewel het oud-klassieke repertoire de hoofdmoot vormt, probeer ik met het koor toch niet alleen te brengen, wat iedereen graag hoort. Zo zingen wij ook moder- In het gebouw van de Rijksscho lengemeenschap 'Schelde- mond' aan de Brouwenaarstraat 2 in Vlissingen verzorgt 'Het Zeeuws Koperkwartet' op zon dag 13 november een koffiecon cert. Op het programma staan onder meer werken van Bach, Ramsoe, Beethoven, Berger en Scott Joplin. Het concert begint om 11.30 uur en de toegang is gratis. nere werken als van Poulenc. Deze zijn zowel voor de uitvoe renden als de toehoorders moei lijker toegankelijk, maar dat is juist een uitdaging", zegt Tettie Wiechers, naast de dirigente ook docente aan de muziek school en enige scholen voor voortgezet onderwijs in Mid delburg. "Ik ben nu ook strenger bij de aanname van nieuwe leden. Vereiste is dat men kan noten le zen en ook een stemtest hoort bij de toelatingsprocedure. Daar na zingt de nieuwkomster twee maanden op proef mee. Wij heb ben in het koor nog maar een en kele plaats vrij", zegt Tettie. Dit jaar gaf het koor twee concer ten. In de Koorkerk in Middel burg, met medewerking van Bram Beekman en in Hilversum. Na het succes van deze uitvoe ringen werd het een uitdaging om mee te doen aan het landelij ke Koorfestival, dat op vier za terdagen in oktober in Rotter dam werd gehouden. "Als je Het Vocaal Ensemble tijdens de repetitie. een paar jaar bezig bent, wil je wel weten op wat voor niveau je koor zich nu bevindt. Een onaf hankelijk juryrapport geeft daar een duidelijke indruk over", zegt de enthousiaste koorleidster. "We hadden ons ingeschreven voor de c-categorie en haalden daar prompt het hoogste aantal punten. Met name voor zuiver heid en klankbalans kregen we achten en negens. Dat betekent dat de basis goed is. Het koor moet alleen met iets meer lef haar liederen brengen naar het oordeel van de jury, maar daar is aan te werken. Wij zijn nu ge promoveerd naar de b-categorie. Het Vocaal Ensemble maakte enorme indruk met een lied, dat tot de verplichte werken be hoorde. Dit werk van Béla Bartok zong het koor, in tegenstelling tot alle andere deelnemers, in de oor spronkelijke taal, het Hongaars, ledereen bracht verder de Duitse vertaling en dat was toch wel een verschil". Na de successen van de afgelo pen jaren hoopt het Vocaal En semble binnenkort in aanmer king te komen voor subsidie van de gemeente. Anti-facsisme, Aids en de Ame rikaanse president. Daarover zingen de leden van de trash- hardcore Mucky Pup op zondag 13 november in 't Beest in Goes. De groep is afkomstig uit New Jersey en haar muziek is keihard en vlijmscherp. Naast deze muzikanten met hun teksten uit het volle leven, tre den de Belgische groep Sixty Nine en de Duitse formatie Ac cuser op.' Beiden ook op en top trash. De optredens beginnen om 15 uur en kaarten zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij Bar American in Middelburg en bij 't Beest en de Waterput in Goes. André van den Heuvel en Kitty Janssen spelen de hoofdrollen in het blijspel 'Gedeelde liefde, hal ve liefde' van Alan Ayckbourn. Wie dus een avondje hartelijk wil lachen, kan woensdag 9 novem ber terecht in de Middelburgse Stadsschouwburg. Het traditionele optreden van de Blue Jeans Bigband onder lei- Liefhebbertjes (van vier tot en met tien jaar) van toneel kunnen zondag 13 november terecht in 'De Piek' in vlissingen. Daar geeft kindertheater 'Kwark' een zogenaamde try-out van het stuk 'De harde wind', een spel rondom de Sint. 'De harde wind' gaat over de kinderen Vincent en Esther Dub- belkind, die de mijter van Sinter klaas vinden. Ze willen de mijter teruggeven, maar worden daar bij dwarsgezeten door een stel vervelende buren. De buren wil len namelijk de mijter zelf heb ben en de uitgeloofde beloning voor zichzelf houden. In de Concert- en Gehoorzaal in Middelburg vindt op 12 novem ber het najaarsconcert van de Koninklijke Oratoriumvereni ging 'Tot Oefening en Uitspan ning' plaats. Het concert begint om 20.00 uur. Het programma bestaat voor de pauze uit de Mis in D van Anto- nin Dvorak en het Te Deum Lau- damus van Hendrik Andriessen. Als solisten treden op Young Hee-Kim, Liesbeth Riemersma, Frank Fritschy en Robert Snij ders en het geheel wordt bege leid door het Nieuw Vlaams Symfonieorkest onder leiding van Jo Ivens. Op het orgel speelt Tijn van Eijk. Na de pauze wordt 'Het Lof van Walcheren' van de componist Herman Strategier ten gehore gebracht. Dit muziekstuk werd, naar een gedicht van Jan Cam- pert, speciaal gecomponeerd ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van het koor in 1984. De fotografie heeft zich als eigen kunstuiting een plaats in de moderne kunst weten te verwerven. De talrijke fotoboeken, tentoonstellingen van foto's en zelfs speciale fotogalerieën geven aan dat er steeds meer belangstel ling voor dit belangrijke medium komt. Om die reden belichten we deze maal een fotograaf. De Middelburger Paul de Nooijer (Eindhoven 1943) heeft inmiddels een indrukwekkende staat van dienst als fotograaf en cineast. Hoewel zijn vader oorspron kelijk afkomstig was uit Arne- muiden is Paul eigenlijk bij toeval in Zeeland terecht ge komen. Geschikte woon- an nex atelierruimte ontbrak in Eindhoven, maar bleek wel voorhanden in een monumen taal Middelburgs pand. Dat was viereneenhalf jaar gele den de aanleiding voor De Nooijers zich alhier te vesti gen. Zijn werk brengt Paul echter overal. Zo werkt hij bij voorbeeld regelmatig in de Verenigde Staten, alwaar hij eind dit jaar voor The National Geographic Society een edu catieve CD-video produktie hoopt te maken. Maar ook een videoclip voor The Gol den Earring (1984) en monu mentaal werk (fotowanden) in ziekenhuizen en scholen behoren tot zijn kunstui tingen. Van 1960-1965 volgde Paul de Nooijer de opleiding aan de Akademie voor Industriële Vormgeving in Eindhoven. Hij fotografeerde in die periode al veel en studeerde af op grote reeksen foto's. Vervolgens belandde hij in de wereld van de reclamefotografie. Aan vankelijk als bedrijfsfotograaf en later free lance. "Maar na een paar jaar begon ik te ont dekken dat ik dat niet tot m'n 65ste wilde blijven doen. Ik begon steeds meer tijd in mijn vrije werk te steken". Rond die tijd, zo midden jaren ze ventig, kwam de omslag. Ge leidelijk aan werd hij profes sioneel beeldend kunstenaar. Het centrale thema in Paul de Nooijers werk is de tegenstel ling tussen illusie en werke lijkheid. "Fotografie is na tuurlijk hèt medium bij uitstek om het daar over te hebben", zegt Paul. Hoewel hij ook, zo als hiervoor al is opgemerkt, werkzaam is als cineast - hij maakte een dertigtal films, waarvan de meest recente twee videoclips voor een too naangevend Amerikaans kan toordesign bedrijf zijn - blijft de fotografie in al zijn werk een heel belangrijke rol spe len. "Voor mijn films vormt de fotografie vaak de voe dingsbron. Filmers zeggen dan ook nog al eens dat m'n films typisch het werk van een fotograaf zijn". De laatste twee jaar is De Nooijer in zijn vrije werk voor al bezig met series zeer grote colorprints onder de titel "Warmtebronnen". De slo- treeks uit deze serie werd on langs op een tentoonstelling in Rotterdam getoond: heel intens werk dat grote indruk op de bezoekers maakte. De foto's die vrij in de ruimte - in kruisvorm - waren opgehan gen gaven meer dan levens grote jonge vrouwen en een jonge man weer, die zich let terlijk aan elkaar spiegelden. Hoewel het ondoenlijk is zijn zeer vele groeps- en soloten toonstellingen te memoreren (dat waren er de afgelopen vijftien jaar meer dan 100!) maken we voor ons eigen Middelburg een uitzondering. Verleden jaar stelde Paul de Nooijer namelijk 111 kleuren prints ten toon in de Vleeshal onder de titel "squares". Het betrof "portretten" van willekeurige Middelburgers, die vanuit drie standen waren gefotografeerd. Deze foto's waren op knappe en speelse wijze verweven met de geo metrische patronen van de oude tegelvloer van de Vlees hal. Paul de Nooijer verbond zo verleden en heden oftewel illusie en werkelijkheid, zoals hij dat eigenlijk altijd in zijn fo tografische kunst doet. Hripsimé Visser verwoordde het in het fraaie ter gelegen heid van de tentoonstelling uitgegeven boekje aldus: "Uitgangspunt is wederom de magie van het fotografisch standpunt". Paul de Nooijer aan t werk in de Vleeshal, 1987. ^eter Sijnke ding van Jack de Boo van Uijen wordt weer een groots spekta kel. Zondag 13 november staan de vijftien blazers en de vier man sterke ritme-sectie vanaf 15.30 uur hun muziek te maken in de foyer van de Stads schouwburg in Middelburg. De pianist Wim Kuijpers uit Ber gen op Zoom werkt mee als gast-solist. Er staan diverse nieuwe stukken op het program ma, maar wie liever de bekende werken hoort, komt ook aan zijn trekken. Op zaterdag 12 november kun nen in de 'Piek' in Vlissingen de echte bluesliefhebbers hun hart weer eens ophalen. Op die da tum staat een optreden gepland van de bluesformatie 'Flavium' en dat is nu niet bepaald de eer ste de beste. De band bestaat nu zo'n acht tien jaar en is nog steeds niet weg te denken van de Neder landse podia. Een nieuwtje bij deze groep is, dat de band zich nog maar pas heeft versterkt met de ex-Cuby and the Bliz zards drummer Hans Lafaille. Het optreden van Flavium begint om 22 uur. tos® S®sna usa ARNEMUIDEN Jacobse (toonzaal, Langestraat 7). Diana Capello, aquarellen. Di. t/m vrijdag van 9 tot 12 uur en van 13 tot 17uur, vr. van 19tot21 uur, za. van 10 tot 12 en 13tot 16.30uur. GOES Het Lunchcafé (L. Kerkstraat 1). Lij- nen in balans van begin tot eind. MIDDELBURG Rabobank (Lange Geere 3). Teksten van Paul van Vliet, gekalligrafeerd door Ernst de Vries. Openingstijden bank. Galerie Dauvillier (L. Noordstraat 56). Al het figuratieve werk van Gera DauvillierenWim Vader. Herfst.Schil derijen en aquarellen. Ma. t/m za. van 9 tot 18 uur. Galerie Wim Vader (Gortstraat 48). Al het abstrakte werk van Gera Dau villier en Wim Vader. Ma. t/m za. van 9.30 tot 11.30 uur en van 14 tot 17 uur. Roosevelt Studiecentrum (Abdij). Le ven en werk van drie Roosevelts: pre sident Theodore Roosevelt (1858 - 1919), president Franklin Delano Roosevelt (1882-1945) en zijn echt genote Eleanor Roosevelt (1884 - 1962). Wo. en do. van 10tot 12uuren van 14tot 16 uur. Amrobank (Kliëntenhal, Markt 7) Potbackery de Sneeuwpot. (t/m 13 novemner) Schouwburg (Café-restaurant Du Theatre) "kleuretsen"Ton Lamper. De Vleeshal (Markt). Ugo Duchate, di.t/mzo. van 13 tot 17 uur. Het Holografie Museum Gortstraat 36). Alleen op afspraak per groep. Tel. 01180-38810. Kunstuitleen (Kuiperspoort 22). Mecky van den Brink, sieraden. Peter van der Hurk, schilderijen en beelden. Di.t/mza. van 13.00 tot 17.00 uur en do. avond van 19.00 tot 21.00 uur. Zeeuwse Bibliotheek (Kousteense- dijk 7). Expositieruimte: Leeslectuur in Middelburg. Hal begane grond: Vandalisme. Istanbus, poort naar orient, foto's. Ma. van 17.30 tot 21 uur, di. t/m vr. van 10 tot 21 uur, za. van 10tot 13uur. Zeeuws Kunstenaarscentrum (Kou- steensedijk 7). 1e Verdieping Lex de Meester, foto's. Kunst boven water. Ma 18.00 tot 21.00 uur, di. t/mvr. van 10.00 tot 21.00 uur, za. van 10.00 tot 13.00uur. ZeeuwsDocumentatiecentrumfKou steensedijk 7). Dekluis onder micro- scoopioto's. Ma. van 17.30tot21.00 uur, di. t/m vr. van 10 tot 21 uur, za. van 10tot 13 uur. Zeeuws Museum (Abdij 3). Bekroon de ontwerpers 2. (vanaf 11 novem ber). Kloveniersdoelen. (Achter de Hout- t u i n e nA rchitectuur en stedebouw. NEELTJEJANS Ir. J.W. Tops-huis. "Schouwen-Dui- veland", foto's. Wo. t/m zo. 10 tot 17 uur. OOSTKAPELLE Zeeuws Museum/Natuurhistorie (Orangerie Kasteel Westhove, Duin- vlietweg 6). Saeftinghe Di. t/m vr. van 11 tot 17 uur, za. t/m ma. van 13.30 tot 17 uur. VLISSINGEN Iguana (Bellamypark 35). Levende reptielen, amfibieën en insekten. Zo. t/mza. van 14tot 17.30u. Bethesda St. Joseph ziekenhuis (Koudekerkseweg 88, beneden gang). Fotoclub "de Schelde", recent werk van leden van de club. (t/m 13 no vember). De Gevangentoren (Boulevard de Ruyter). Vlissingen Vestingstad 1940 - 1945, tekeningen, schilderij en, schaalmodellen en maquettes. Za., zo. en wo. van 11 tot 17 uur. Café Soif (Bellamypark 14). Bob Pin gen, 'Een geschilderde selectie'. Tij densopeningsuren. Veerboot Vlissingen/Breskens. Op dubbeldeksveerboot ms 'Prinses Ju liana' zeven wissellijsten met toeristi sche promotie, metalsthema 'hetge- ven van een beeld van Zeeland als va- kantieland voor iedereen. Galerie Bellamy (Bellamypark 19). Karei Goudsblom. Di. t/m vr. van 10 tot 12.30uur,envan 13.30tot 17 uur, za. van 13 tot 17 uur. Openbare Bibliotheek in samenwer king met Amnesty International (Lan ge Zelke). Universele Verklaring van de Rechten van de Mens. Ma. van 13.30 tot 20.00 uur, di. t/m vr. van 10.00tot 20.00uur, za. van 10.00tot 12.30uur, do. gesloten. DONDERDAG 10 NOVEMBER DONDERDAG 10 NOVEMBER Don Carlos, drama door to neelgroep De Tijd, Stads schouwburg, Middelburg, 20 uur. Theo Joling, muziektheater- produktie 'Koudvuur', 't Beest, Goes, 21 uur. VRIJDAG 11 NOVEMBER Assassin, Bar American, Plein 40, Middelburg, 20.30 uur. The magnificent Seven, Stadsschouwburg, Middelburg, 20.30 uur. Hoffmann's Vertellingen, de Prins van Oranje, Goes, 20 uur. Sellfs Without Shells, Mid- gard. Kuiperspoort 12, Middel- burg, 21.30 uur. ZA TERP A G 12 NO VEMBER Kindertoneelspeelmiddag, voorstelling eind van de middag voor belangstellenden, De Piek, Hellebardierstraat 11-13, Vlis singen. Toneelvoorstelling STEC, De Zwaan, Kromwegensingel 1, 0-Souburg, 19.30 uur. Flavium, De Piek, Hellebar dierstraat 11-13, Vlissingen, 22 uur. Hoffmann's Vertellingen, de Prins van Oranje, Goes, 20 uur. Stichting Dansz met Expresz, Stadsschouwburg, Middelburg, 20 uur. Twee op de wip, komedie met Pleuni Touw en Hugo Metsers, Dorpshuis Wissenkerke, 20 uur. Najaarsconcert, Kon. Oratori umver. 'Tot oefening en uit spanning', Concert en Gehoor- zaal. Middelburg, 20 uur. ZONDAG 13 NOVEMBER Kindertheater Kwark met 'De harde wind'. De Piek, Hellebar dierstraat 11-13, Vlissingen, 15 uur. Blue Jeans Big Band, foyer Stadsschouwburg, Middelburg, 15.30 uur. Concert van Mucky pup. Ac cuser en Sixty Nine, 't Beest, Goes, 15 uur. Koffieconcert Het Zeeuws Koperkwartet, Rijksscholenge meenschap Scheldemond, Brouwenaarstraat (bij het stad- huis), Vlissingen, 11.30 uur. WOENSDAG 16 NOVEMBER Wiellie Wiebel, voorstelling voor kinderen van 3 tot 6 jaar, de Prins van Oranje, Goes, 15 uur. Messina Assassin werd Messina: nog ruiger, nog sneller De band 'Assassin' heeft zijn naam moeten veranderen en gaat nu als 'Messina' verder. De groep, bekend van 'Murder in the first degree', zaaide met de eerste benaming te veel ver warring bij gelijknamige bands in het buitenland. Dat de heavy metal muziek van Messina een stuk ruiger en snel ler is geworden, is vrijdag 11 no vember vanaf 20.30 uur te ho ren in Bar American in Mid delburg. 'The magnificent 7', ooit de ti tel van een film en de naam van een single, nu de verzamelnaam van een groep prominente mu sici, die hun sporen in de vader landse popwereld lang en breed hebben verdiend. Eén dame en zes heren. Henny Vrienten, Joost Belinfante, Jan Pijnen burg, Jan de Hont, Jacob Klaas- se, Jan Kooper en Fay Lovsky, om ze allemaal maar te noe men. Vrijdag, de elfde van de elfde treden ze op in de Stads schouwburg in Middelburg. Hoewel ze allen diverse stromin gen vertegenwoordigen hebben ze die avond een ding gemeen: ze spelen filmmuziek en dan met name een greep uit het repertoi re van de veertiger jaren tot he den. Een zorgvuldig bijeenge bracht repertoire met werken uit goede - en minder goede films uiteraard - die bij het publiek steeds weer een schokje van herkenning moet geven. De groep zelf typeert hun keuze als 'Cinema Dansant', of 'Dans en niks aan de hand muziek'. Een originele formule, waarbij voor alle muzikanten geldt dat ze op een prettige manier met muziek bezig kunnen zijn zonder platgetreden paden te be wandelen. Het optreden, of zo u wilt con cert, begint om 20.30 uur. The Magnificent Seven Alhambra I Vlissingen, 'Die Hard' 20.00 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Co ming to America' 20.00 uur. Grand theater Goes, 'Action Jackson' 20 uur. Electro Middelburg, 'The un bearable lightness of being' 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'The milagro beanfield war' 20.30 uur. VRIJDAG 11 NOVEMBER Alhambra I Vlissingen, 'Die Hard' 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Co ming to America' 19 en 21.30 uur. Grand theater Goes, 'Red Heat' 19 uur, 'Action Jackson' 21.30 uur. Electro Middelburg, 'Hairspray' 19 uur, 'The unbea rable lightness of being' 21 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'The milagro beanfield war' 20 uur, 'Hairspray' 22.30 uur. Bibliotheektheater, 'Ossessi- one' 20.30 uur. ZA TER DA G 12 NO VEMBER Alhambra I Vlissingen, 'Die Hard' 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Co ming to America' 19 en 21.30 uur. Grand theater Goes, 'Red heat' 19 uur, 'Action Jackson' 21.30 uur. Electro Middelburg, 'Hairspray' 19 uur, 'The unbea rable lightness of being' 21 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'The milagro beanfield war' 20 uur, 'Hairspray' 22.30 uur. Bibliotheektheater, 'Ossessi- one' 20.30 uur. ZONDAG 13 NOVEMBER Alhambra I Vlissingen, 'Die Hard' 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Co ming to America' 14, 19 en 21.30 uur. Grand theater Goes, 'Red Heat' 19 uur, 'Action Jackson' 21.30 uur. Electro Middelburg, 'Hairspray' 14 uur, 'The unbea rable lightness of being' 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'The milagro beanfield war' 20.30 uur. MAANDAG 14 NOVEMBER Alhambra I Vlissingen, 'Die Hard' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Co ming to America' 20 uur. Grand theater Goes, 'Action Jackson' 20 uur. Electro Middelburg, 'The un bearable lightness of being' 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'The milagro beanfield war' 20.30 uur. Bibliotheektheater, 'The post man always rings twice' 20 en 21.30 uur. DINSDAG 15 NOVEMBER Alhambra I Vlissingen, 'Die Hard' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Co ming to America' 20 uur. Grand theater Goes, 'Action Jackson' 20 uur. Electro Middelburg, 'The un bearable lightness of being' 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'The milagro beanfield war' 20.30 uur. WOENSDAG 16 NOVEMBER Alhambra I Vlissingen, 'Die Hard' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Co ming to America' 20 uur. Grand theater Goes, 'Action Jackson' 20 uur. Electro Middelburg, 'The un bearable lightness of being' 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'The milagro beanfield war' 20.30 uur. ZATERDAG 12 NOVEMBER Schuttershoftheater Middel- burg, 'De jonge magiër' 14 uur. ZONDAG 13 NOVEMBER Alhambra I Vlissingen, 'My little Pony' 14 uur. Grand theater Goes, 'De Red- dertjes' 14 uur. WOENSDAG 14 NOVEMBER Schuttershoftheater Middel- burg, 'De jonge magiër' 14 uur.

de Faam | 1988 | | pagina 7