Ergerlijk dat fonds en verzekering uitsluitend steunzolen vergoeden Huys ter Schelde officieel geopend Winkel groter dan wat etalage toont Zuidwest b.v. Autorama autoshow in Zeelandhallen LYD/A DE BOER EERSTE WALCHERSE PODOTHERAPEUTE Nog sneller! Toename activiteiten Heerema in Sloehaven 'Wat kan ik en wat wil ik met mijn toekomst' Wereldwinkels vaker geopend 'Ik krijg toch geen prikje?' Informatieve dag over fosfaatindustrie Marokko Kinderpostzegels weer op de markt Diabetici KvK en GAB over arbeidsinpassing Morgen zal dat anders zijn... OPEN DEUR DAGEN AD DOOMEN Sint-koopavond gehandicapten VOOR KOMPLEET WAGENPARKBEHEER GOES 01100-16210* Schapekop overwintert in Middelburg DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 9 november 1988 X Een buurvrouw ging voor een behandeling bij een podothe- rapeut naar Breda. Zo ongekend was het feit dat ze zich in Middelburg had gevestigd. "Adverteren of anderszins reclame maken mag niet", zegt de vrouw die zich als eerste podotherapeute vestigde op Walcheren. Beroepsethiek van dit para-medisch beroep? Ja dus. "Het enige wat ik ooit heb gedaan, is een advertentie gezet om te melden dat ik me had gevestigd. Verder heb ik de artsen hier een brief geschreven. Een aantal stuurt pa tiënten door. Anderen weer niet". Lydia de Boer-Van der Meijden volgde niet echt haar vader op in de zaak aan de Zusterstraat. Als pedicure kan de 63-jarige J. van der Meijden worden aange merkt als een autoriteit in het Zeeuwse. De 25-jarige dochter vindt het niet relevant om te spreken van in de voetsporen treden van pa. Haar vak is po dotherapeute, een HBO- opleiding waarbij pedicure slechts een basisbehandeling is. Wel volgde ze na de Havo bij haar vader op school een cursus pedicure. Daarna volgde ze een opleiding in Eindhoven. Het verschil? Ze doet dat uit de doeken aan de hand van een voorbeeld. "Stel iemand heeft een eeltknobbel onder z'n voe ten. Een pedicure snijdt die weg en een maand of veertien dagen later wordt die behandeling her haald. Een podotherapeute zoekt naar de oorzaak. Vaak is het een middenvoetsbeentje dat niet op z'n plaats zit. Je moet er dan voor zorgen dat het beentje de juiste stand gaat De nieuwe kinderpostzegels zijn vanaf woensdag 16 november weer te koop. Vrijwiligers van het comité voor kinderpostze gels verkopen ze dagelijks van 10 tot 16 uur in het postkantoor in de Lange Noordstraat in Mid delburg. Ook de originele kerstkaar ten zijn weer van de partij. Het thema van de kinderpostze gels van dit jaar is 'Kind en Wa ter'. voor het ontwerp werden inzendingen van een kinderte kenwedstrijd met hetzelfde the ma gebruikt. De toeslagen op de zegels, een kwartje op die van 55 cent en 35 cent op die van 65 en 75, is bestemd voor kin deren in de derde wereld. In de eeuwigheid maakt een kwartiertje meer of minder na tuurlijk weinig of niets uit. Het maakt natuurlijk wel iets uit wanneer iemand ergens op wacht, zoals op het drogen van een pas gelijmde kurkparket- vloer. In het artikel over ESPO Kurkparket van 26 oktober stond vermeld dat het drogen van de lijm vijf uren in beslag nam. We hebben ons deerlijk in de tijd vergist. Het is geen vijf uur, maar één uur tot vijf kwar tier! En dat scheelt dus nogal wat. De Wereldwinkels in Vlissingen en Middelburg houden rekening met de naderende feestdagen. De winkel aan de Vlissingse Walstraat is vanaf dinsdag 15 november van dinsdag tot en met zaterdag van 14 tot 17 uur en tijdens de extra koopavon den geopend. De wereldwinkel aan de Dam in Middelburg houdt van donderdag 10 tot en zaterdag 12 november NOVIB/ SOS kijk- en koopdagen. De Vlissingse wereldwinkel heeft, behalve de openingstij den, ook het assortiment fors uitgebreid. Naast geschenkarti kelen, zoals speelgoed, zilver werk en wollen artikelen kan de klant er ook terecht voor le vensmiddelen als koffie, thee, honing en snoepgoed. De zeven soorten 'zuivere' kof fie van de wereldwinkel Middel burg kunnen tijdens de kijk- en koopdagen gratis worden ge keurd. Ook is er derde wereld jam, honing, snoep, cacao en wijn te koop. Naast dit lekkers, staat de winkel vol met spulle tjes uit de Novib catalogus. De openingstijden van de winkel tij dens de kijkdagen zijn donder dag van 10 tot 12, van 14 tot 16.30 en van 19 tot 21 uur. Vrijdag en zaterdag van 10 tot 1 2 en van 14 tot 16.30 uur. aannemen. Ik maak dan een aangepaste voetzool. De kans dat de eelt knobbel dan op den duur ver dwijnt is groot. In elk geval wordt de groei van het eelt ge remd met die zool". Toch komt het vak pedicure als basisbehandeling er aan te pas. Zo'n eeltknobbel wordt bij het eerste consult wel degelijk met het mes behandeld. Een ander voorbeeld is een ingegroeide nagel. Lydia de Boer, die haar werk overigens combineert met het moederschap, haalt ook hier eerst de pijn weg. "Een in gegroeide nagel heeft er vaak mee te maken dat de vorm er van verkeerd is. Door middel van een beugel, vergelijkbaar met een beugel voor tanden, dwing ik dan die nagel om nor maal te gaan groeien". De podotherapie is ook een uit komst voor diabetici met voet klachten. "Een podotherapeute snijdt veel minder dan een pedi cure", legt de Middelburgse uit. Logisch is het dus dat de diabe- tische polikliniek in Vlissingen haar uitnodigde als consulente. Ergerlijk vindt ze het in dit ver band dat verzekeringen en zie kenfondsen wel erkennen dat de podotherapie para-medisch is, maar daartegenover amper wat vergoeden aan de patiën ten. Daardoor wordt volgens Lydia de Boer onnodig een drempel opgeworpen. "Mensen moeten hun behandeling zelf betalen. Vaak denken ze dat een behandeling peperduur is, dus komen ze niet". Toch zou een wat mildere rege ling door de verzekeraars in hun eigen voordeel werken. "Als di abetici wat aan hun voeten mankeren, moeten ze vaak we ken worden opgenomen in het ziekenhuis. En we weten alle maal hoe duur dat is. Komen ze bij een podotherapeut, dan kost een behandeling aanzienlijk minder". Ze heeft nog meer voorbeelden voor verzekeraars om verder te gaan dan het ver goeden van therapeutische zo- L ydia de boer- Van der Meijden len. "Een jongetje moest tot zijn achttiende wachten eer de or thopedisch chirurg hem kon be handelen. De botten moesten eerst zijn volgroeid. Nadat hij bij mij was geweest, was de klacht over. Let wel, ik wil absoluut geen patiënten bij de specialis ten weghalen. Ik kan niet alles en zeker geen wonderen doen. Maar er is een groot aantal klachten dat een podotherapeut Na zes maanden proef draaien was het afgelopen maandag zo ver. Hotel-restaurant 't Huys ter Schelde aan de Vlissingseweg in Koudekerke, helemaal in oude luister hersteld, werd tijdens de feestelijke receptie officieel ge opend door restaurateur J.J. Grijspeere uit Brabant, een neef van de eigenaar Ger Zijnen, die bij hem de eerste schreden in het vak zette. "De kinderziektes zijn er uit en het landgoed verkeert weer in een goede staat", stellen Ger en Annelies Zijnen tevreden vast. "In het restaurant hebben we nu plaats voor 92 gasten en in de lounge, de vroegere bibliotheek, nog eens voor 30. We hebben genoeg ruimte voor bruiloften en koffietafels. Daar hebben we er trouwens al heel wat van geor ganiseerd deze maanden. Het hotelgedeelte heeft twaalf ka mers en één bruidssuite ter be schikking. Ook de tuin is nu winterklaar en in de lente moet het daar één bloemenzee worden". kan oplossen en waarvoor geen chirurg nodig is". Lydia de Boer-Van der Meijden timmert nu aan de weg om haar para-medische vak bekendheid te geven. Nog niet alle artsen verwijzen patiënten door. Ze hoopt echter dat daar verande ring in komt. De Kamer van Koophandel en het Gewestelijk Arbeidsbureau in Middelburg houden dinsdag 15 november een bijeenkomst over subsidies voor werkgevers in het kader van 'arbeidsin passing'. In Hotel Goes behandelen spre kers van het Arbeidsbureau van af 15 uur de wet Ver meend/Moor, de Maatregeling ter ondersteuning van Arbeid sinpassing (MOA), Jeugd Ont- plooiingsbanen (JOB) en de Re geling die de beroepsmobiliteit moet bevorderen. A.H. Willem- sen van Willemsen Electrotech- niek en L.A. van Klinken van Carlier Tours vertellen hun prak tijkervaringen met loonkosten- en scholingssubsidies. 988 - We leven in veel opzich ten in een gekke tijd. Een van die opzichten is de "emancipatie (van de vrouw)", een ander op zicht is de "bezuinigingsdrift", termen die vaak als synoniem voor elkaar gebruikt worden. Onzin? Dan heb ik het hoofdartikel in De Faam/De V/issinger van 2 no vember jl. wei erg verkeerd be grepen. In dat artikel wordt aan kondiging gedaan van de studie dag van de Zeeuwse Vrouwen raad op 7 november a.s. met als motto "Morgen zal dat anders zijn. Straks, over twee jaar al, zijn vrouwen verplicht tot dat wat ze nu nog als recht moeten be vechten: participeren in het ar beidsproces als hun kinderen minder directe zorg behoeven!! Ik ben bepaald geen tegenstan der van die participatie, in tegen deel. We! krijg ik een nare smaak in mijn mond van elke "plicht" die een mens (man of vrouw) door iemand anders dan zichzelf krijgt opgelegd. Wat ik ver schrikkelijk "krom" vind, is dat meisjes straks moeten wat nog maar al te vaak hun moeders nu verweten wordt. Die hele 1990-maatregel heeft niets met emancipatie te maken. Het is niets anders dan een be zuinigingsmaatregel die het de vrouwen van straks onmogelijk maakt. "Op kosten van de sa menleving (mannen?) op hun lauweren te rusten Het woord "emancipatie" in dit ver band is gestolen van de strijden de vrouwen die - tegen allerlei vooroordelen in - inderdaad een plaats op de arbeidsmarkt willen heroveren: de herintredende "oudere" (hoe oud?) vrouwen, waarvan de heer S wink els blij kens het artikel in De Faam/De V/issinger belooft dat ze geen concurrentie zullen vormen voor de "meisjes". Alle meisjes adviseer ik die stu diedag bij te wonen. Het gaat over jullie toekomst!! En het is nog belangrijker dan ook de heer Swinkels al meent, want heus: die concurrerende oudere vrou wen zijn er wel degelijk!! Even als de concurrerende oudere mannen en de jongetjes!!! Corrie Beenhouwer-de Kort Lazarijstraat 6 4331 TP Middelburg PRIJSUITREIKING KLEURWEDSTR/JD TREFCENTER Er was taart en limonade in het restaurant van Trefcenter afge lopen woensdagmiddag. De uit slag van de kleurwedstrijd, die ter gelegenheid van het vijftien jarig bestaan van Maxis- Trefcenter werd gehouden, zou door bedrijfsleider Evert Ver speek bekend worden gemaakt. De prijswinnaartjes zitten in gespannen verwachting met hun familieleden rond de tafels. Ondanks de taart kruipt de drie jarige Aukje dicht tegen haar opa aan. Dat zij een prijs heeft gewonnen zegt haar niets, ze is alleen maar bang dat die me neer haar weer een prikje zal ge ven, net als kort geleden in het ziekenhuis. Dan heeft de tweejarige Sandra uit Gapinge het een stuk gemak kelijker. Zij weet al lang niet meer dat zij met een paar forse krassen ook in de prijzen viel en bij vader op schoot prikt ze ver woed in de taart. Voor Aukje is Niet iedereen was even blij..... de maat bij het felicitatiekusje vol. Terwijl de bedrijfsleider de prijzen, waardebonnen van hon derd, vijftig en vijfentwintig gul den, uitreikt, barst ze in huilen uit. Zij wil naar huis en op de fo to met de andere kinderen wil ze al helemaal niet meer. Sandra zit intussen rustig op schoot en knabbelt aan haar kartonnen ca deau. Alleen de oudere kinderen stellen zich glimlachend voor de foto op, want zij zijn al langer op weg in een wereld die bestaat uit waardebonnen en creditcards. Respectievelijk eerste, tweede en derde in de categorie tot 4 jaar werden: Aukje Rotte, Saskia Schets en Sandra Koeijvoets. In de leeftijd 5 tot en met 7 jaar: Patricia Slootmans, Serena van de Vorle en Lenneke de Ridder. In de categorie 8 jaar en ouder vie len Adinda van de Vorle, Edwin van Wijk en Jacqueline Langerok in de prijzen. Het offshore bedrijf Heerema gaat meer werkzaamheden rond haar Vlissingse werf, Hee rema Havenbedrijf bv, concen treren. Het kraanschip Hermod installeert in de derde week van november een aantal steigerpa len in de Sloehaven, zodat ook de grote kraanschepen Balder en Hermod en transportpontons in deze haven aan kunnen leg gen. De aanlegmogelijkheid be tekent dat de werkzaamheden aan deze schepen nu ook vanuit het Vlissingse bedrijf kunnen worden gecoördineerd. Sinds in 1 984 de kademuur van de werf aan de Van Cittersha- ven werd verlengd, werden al regelmatig schepen en pontons aan de werfkade uitgerust voor offshore projecten. De diepgang van deze haven laat de uitvoe ring van deze werkzaamheden aan grotere schepen echter niet toe, zodat die elders, ondermeer in Engeland, moesten worden uitgevoerd. Heerema koos voor de Sloeha ven vanwege de gunstige lig ging ten opzichte van Heerema Havenbedrijf en de goede aan- en afvoermogelijkheden voor toeleveranciers. Ook het aanwe zige bedrijfsleven rondom de ha ven speelde een rol. Huys ter Schelde spectaculair geopend. De grote heliumballonnen, die tegelijk met de opening werden losgelaten, waren voorzien van een kokertje. Daarin kan de vin der in drie talen lezen, dat hij winnaar is geworden van een weekend-arrangement in het hotel. Albert Heijn aan de Vlissingse Gildeweg heeft dinsdag 15 no vember speciaal voor zieken, gehandicapten en ouderen een Sint Nicolaas koopavond. Dit op initiatief van de regio Walche ren van De Zonnebloem. De winkel is geopend van 18.30 tot 21 uur. In de winkel zijn tal van vrijwilli gers die de klanten begeleiden en eventueel het boodschappen- karretje rijden. Ook zijn er rolstoelen en zitjes om uit te rusten en een kopje koffie te drinken. Uiteraard zijn Sint en Piet zelf aanwezig. Bezoekers dienen voor eigen vervoer te zorgen. Inlichtingen zijn verkrijg baar bij A. van de Berg, 01184 - 141 77, T. Hoosemans, 01184 - 17318, C.M. van de Werf,' 01184 - 71880, A. Kors, 01180 - 25634 en S. Jongerius, 01180 - 37065. CURSUS VOOR VROUWEN IN DE BIJSTAND Het Vormings- en ontwikke lingswerk Vlissingen houdt weer een cursus voor vrouwen, die van een bijstandsuitkering moeten rondkomen. Vele van deze vrouwen zijn slecht geïn formeerd over de rechten en plichten, die deze situatie met zich meebrengt. Op de cursus wordt aan de hand van de on derwerpen die de deel neemsters zelf aandragen een keuze gemaakt. Daarnaast is het mogelijk persoonlijke erva ringen uit te wisselen en ook in te gaan op individuele vragen ten aanzien van het eigen toe- komstperspektief. '"Hoe kom ik verder'..., zo heb ben wij de cursus genoemd," zegt Riet Siero van de Stichting Basiseducatie in Vlissingen. "Bij deze vrouwen leven veel prakti sche vragen over zaken als bij verdiensten, woonlasten, om- of bijscholing, kinderopvang en dergelijke. Wij nodigen in deze cursus gastsprekers uit van bij voorbeeld het Arbeidsbureau, het Bureau voor Rechtshulp, of het Beroepen Informatiecen trum, die ter zake deskundig zijn. We maken ook wel excur sies naar dit soort instellingen. Daarnaast willen wij de deel neemsters helpen met het zoe ken naar de eigen toekomstmo gelijkheden. Kan ik nog wel iets op de arbeidsmarkt of moet ik eerst omscholen? Hoe regel ik dat met de kinderen? Hoe schrijf ik een sollicitatiebrief? "Alle maal zaken," zegt cur susleidster Siero, "die aan de or de kunnen komen. De groep is in de regel niet groter dan twaalf deelneemsters en er is dus ook volop gelegenheid om tot uit wisseling van ervaringen te ko men." De cursus bestaat uit tien bij eenkomsten op vrijdagochtend van 9 tot 11 uur. De kosten be dragen f 2,50 per ochtend. Voor kinderoppas wordt ge zorgd. De introductiebijeen komst is op vrijdag 18 novem ber en men kan zich aanmelden tot en met vrijdag 11 november bij de Stichting voor Basiseduca tie, Julianalaan 13 in Vlissingen. Telefoonnummer: 01184-17819. Het schip behoort tot de grootste van dit soort ter wereld en beschikt over een kraan (5.000.000 kg) en een kraan van (4.000.000 kg) capaciteit. Onder de titel 'De Marokkaanse fosfaatindustrie in ontwikke ling: wie profiteert ervan en wat zijn de gevolgen voor de fos- faatverwerkende bedrijven in Nederland?' houdt het Rijn Schelde Instituut in Middelburg een informatiedag. De dag wordt gehouden op zaterdag 12 november in de Zeeuwse Bi bliotheek in Middelburg. De aanvang is om 10 uur. Marokko is, met 75% van de wereldreserves, de belangrijkste exporteur van fosfaten, de grondstof voor onder meer kunststof en wasmiddelen. De Marokaanse activiteiten in de fosfaatsector worden nog snel uitgebreid. De gevolgen van de ze snelle uitbreiding voor het mi lieu en de gezondheid beginnen al zichtbaar te worden. Boven dien heeft de uitbreiding op lan ge termijn consequenties voor de werkgelegenheid in Ne derland. Twee RSI-medewerkers, die een bezoek aan de Marokkaanse fosfaatmijnen en industrieën brachten, geven op de informa tieve dag met dia's een beeld van de aard en omvang van de Marokkaanse fosfaatsector. Twee werknemers vertellen meer over de arbeidsomstandig heden en in hoeverre de exploi tatie ten goede komt aan de ont wikkeling van het land. Een me dewerker van de Stichting On derzoek Multinationale Onderne mingen licht het beleid van de grote Nederlandse fosfaatver- werkende bedrijven toe. Meer inlichtingen over deze dag zijn verkrijgbaar bij het RSI, telefoon 01180 - 25347. LEE SE De kleine, onopvallende gevel in de Souburgse Kanaalstraat heeft niet de schijn van een gro te modezaak. Om het publiek de kans te geven te ontdekken dat de collectie van Ad Doornen groter is dan de etalage werden afgelopen donderdag, vrijdag en zaterdag open deurdagen ge houden. Ad en Yvonne Doornen, de eige naars van de winkel, moesten heel wat bonbonnetjes uitdelen. "Veel mensen kijken niet verder dan de etalage. En als daar niet hangt wat ze in hun hoofd heb ben lopen ze meteen door", legt Ad Doornen uit. "Met open deur dagen hebben ze een mooie ge legenheid om te zien wat we in huis hebben". En dat is niet ge ring. Jeans, nachthemden, kostuums, oorbellen. Dat is niet altijd zo geweest, ver telt Yvonne Doornen. "We zijn begonnen met jong spul. Spij kerbroeken enzo. Maar dat loopt hier niet zo. Daarna hebben we collecties voor een wat bedaag de groep gehad. Dat hebben we nu nog, maar daarnaast ook spij- kergoed, joggings en leuke mo derne pakjes. We willen meer toe naar de groep van dertig, veertig jaar". Wolatelier De Schapekop is sinds kort in Middelburg te vin den. De zaak, die al twintig jaar in Veere is gevestigd, verhuisde in verband met het stille Veerse winterseizoen, naar de Gra venstraat. De vestiging in Veere gaat 1 april 1989 weer open. "We hebben vooral bijzondere breigarens en wol in de zaak", vertelt verkoopster Corrie Roos. "Daarnaast verkopen we bijzon dere cadeautjes, zoals houten De winkel in de Gravenstraat. /speelgoed, brooddeeg, kaarsen en honing". Wie wol bij de Schapekop aanschaft, krijgt er een exclusief breipatroon bij. Deze patronen worden ontwor pen door de eigenaresse, Diana Mosmans. Mensen met twee linkerbreid- handen kunnen hun trui kant en klaar kopen. En zijn de kleuren niet naar de zin, dan breit een van de breisters van de zaak ge woon een andere. Autorama uit Middelburg biedt donderdag 10, vrijdag 11 en za terdag 12 november in de Zee landhallen in Goes ruim zestig occasions te koop aan. Het gaat voornamelijk om gebruikte au to's met BOVAG-garantie, die voor bedragen tussen de 7.500 en 30.000 gulden kunnen wor den aangeschaft. Tussen de verschillende merken auto's staan diverse diesels, au tomaten en stationwagens. "Wie en occasion van boven de 12.500 gulden wil kopen, kan minimaal 1.500 gulden terug krijgen voor zijn oude wagen. Ook een gunstige financierings regeling is mogelijk", zegt J.A. Cevaal, organisator van de au toshow. "Verder zijn er nog en kele auto's tegen meeneemprij- zen te koop. Wie komt kan gra tis parkeren en naar binnen". De autoshow is open op donder dag 10 november van 10.00 uur tot 21.00 uur. Vrijdag 11 no vember van 10.00 uur tot 18.00 uur en op zaterdag kan de show bezichtigd worden tussen 10.00 uur en 1 7.00 uur.

de Faam | 1988 | | pagina 11