Expositie veertig jaar mensenrechten Beroemde Engelse brassband bezoekt 90-jarig Crescendo Brigitte Kaandorp met 'kouwe drukte' Schutijser boekt Mariaverering NEDERLANDSE PREMIERE 'DIE HARD' IN ALHAMBRA Uitvoering Caecilia Booby trap in 't Beest 3 T/M 9 NOVEMBER IN MIDDEN ZEELAND KINDER BOEKEN Metal/hardcore in bar American Kronkels van Carmiggelt in Vestzaktheater Claus en de jaren tachtig in 'Het schommelpaard' Midgard met House-muziek Wie zich kleedt als Divine, ziet gratis 'Hairspray' DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 2 november 1988 isï is» iïï m? lüf DONDERDAG 3 NOVEMBER Alhambra I Vlissingen, 'Die Hard' 20.00 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Co ming to America' 20.00 uur. Grand Theater Goes, 'Red Heat' 20 uur. Electro Middelburg, 'De on draaglijke lichtheid van het bestaan' 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'The belly of an architect' 20.30 uur. Bibliotheektheater, 'Pinterle zing door Dr. Bordewijk-Knotter met The collection' 20 uur. VRIJDAG 4 NOVEMBER Alhambra I Vlissingen, 'Die Hard' 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Co ming to America' 19 en 21.30 uur. Grand Theater Goes, 'Red Heat' 19 en 21.30 uur. Electro Middelburg, 'Hairspray' 19 uur, 'De on draaglijke lichtheid van het bestaan' 21 uur. Schuttershoftheater Middel burg 'Accident' 20 uur. 'The go'between' 22.30 uur. ZATERDAG 5 NOVEMBER Alhambra I Vlissingen, 'Die Hard' 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Co ming to America' 19 en 21.30 uur. Grand Theater Goes, 'Red Heat' 19 en 21.30 uur. Grand Theater Goes, 'Red Heat' 19 en 21.30 uur. Electro Middelburg, 'Hairspray' 19 uur, 'De on draaglijke lichtheid van het bestaan' 21 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'The Caretaker', 'The last tycoon' 22.30 uur. Middelburgs Minitheater, 'The Lover en One for the Road' 20 uur. ZONDAG 6 NOVEMBER Alhambra I Vlissingen, 'Die Hard' 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Co ming to America' 14, 19 en 21.30 uur. Grand theater Goes, 'Red Heat' 19 en 21.30 uur. Electro Middelburg, 'Hairspray' 14 uur, 'De on draaglijke lichtheid van het bestaan' 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'The quillerek Momoran- dum' 20.30 uur. MAANDAG 7 NOVEMBER Alhambra I Vlissingen, 'Die Hard' 20.00 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Co ming to America' 20.00 uur. Grand Theater Goes, 'Red Heat' 20 uur. Electro Middelburg, 'De on draaglijke lichtheid van het bestaan' 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'The Pumpkinteater' 20.30 uur. DINSDAG 8 NOVEMBER Alhambra I Vlissingen, 'Die Hard' 20.00 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Co ming to America' 20.00 uur. Grand Theater Goes, 'Red Heat' 20 uur. Electro Middelburg, 'De on draaglijke lichtheid van het bestaan' 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel- burg, 'The Servant' 20.30 uur. WOENSDAG 9 NOVEMBER Alhambra I Vlissingen, 'Die Hard' 20.00 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Co ming to America' 20.00 uur. Grand Theater Goes, 'Red Heat' 20.00 uur. Electro Middelburg, 'De on draaglijke lichtheid van het bestaan' 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'The belly of an architect' 20.30 uur. Bibliotheektheater, 'Pinter lezing door Carel Alphenaar', 20 uur, 'Betrayal' 21.30 uur. ZATERDAG 5 NOVEMBER Schuttershoftheater, 'Stadspiraten' 14 uur. ZONDAG 6 NOVEMBER Alhambra II Vlissingen, 'My little Pony' 14 uur. Grand Theater Goes, 'De Red- dertjes' 14 uur. Schuttershoftheater, 'Stadspiraten' 14 uur. WO ESP AG 9 NOVEMBER Schuttershoftheater, 'Pop- pentheater Parabel' 1 5 uur. meer van deze tijd dan veel prentenboeken uit 1988. Kleine beer in de herfst door Keizaburo Tejima kost f 26,90. De prijs van de boeken van Enzo en lela Mari bedraagt f 1 7,90 per stuk. Alle genoemde boeken verschij nen bij uitgeverij C. de Vries- Brouwers, Antwerpen. ARNEMUIDEN Jacobse (toonzaal, Langestraat 7). Diana Capello, aquarellen. Di. t/m vrijdag van 9 tot 12 uur en van 13 tot 17 uur, vr. van 19tot21 uur, za. van 10 tot 12en 13 tot 16.30 uur. MIDDELBURG Galerie Dauvillier (L. Noordstraat 56). Al het figuratieve werk van Gera Dauvillier en Wim Vader. Herfst. Schilderijen en aquarellen. Ma. t/m za. van 9 tot 18 uur. Galerie Wim Vader (Gortstraat 48). Al het abstrakte werk van Gera Dau villier en Wim Vader. Ma. t/m za. van 9.30 tot 11.30 uur en van 14 tot 17 uur. Roosevelt Studiecentrum (Abdij). Le ven en werk van drie Roosevelts: pre sident Theodore Roosevelt (1858-1919), presidentFranklin Dela no Roosevelt (1882-1945) en zijn echtgenote Eleanor Roosevelt (1884-1962). Wo. en do. van 10 tot 12 uur en van 14tot 16uur. Amrobank (Kliëntenhal, Markt 7) Potbackery de Sneeuwpot. Schouwburg (Café-restaurant Du Theatre) "kleuretsen"Ton Lamper. De Vleeshal (Markt). Ugo Duchate, di. t/m zo. van 13 tot 17 uur. Het Holografie Museum Gortstraat 36). Alleen op afspraak per groep. Tel. 01180-38810. Kunstuitleen (Kuiperspoort 22). Mecky van den Brink, sieraden. Peter van der Hurk, schilderijen en beelden. Di. t/m za. van 13.00tot 17.00uuren do. avond van 19.00tot 21.00uur. Zeeuwse Bibliotheek (Kousteense- dijk 7). 1e Verdieping: Joden in de Sovjet-Unie, fototentoonstelling (t/m 7 november). Leeslectuur in Middel burg. Hal begane grond: vandalisme, istanbus, poort naar de Oriënt, foto's (vanaf 7 november). Ma. van 17.30 tot 21 uur, di.t/m vr. van 10tot21 uur, za. van 10tot 13 uur. Zeeuws Kunstenaarscentrum (Kousteensedijk7). 1e Verdieping Lex de Meester, foto's. Kunst boven wa ter. Ma 18.00 tot 21.00 uur, di. t/m vr. van 10.00 tot 21.00 uur, za. van 10.00tot 13.00 uur. Zeeuws Documentatiecentrum (Kousteensedijk 7). Johan de Brune de oude (t/m 5 november). De kluis onder een microscoop, foto's (vanaf 7 november). Ma. van 17.30 tot 21.00 uur, di. t/m vr. van 10 tot 21 uur, za. van 10 tot 13 uur. Zeeuws Museum (Abdij 3). Oog op de deltawerken. Di. t/m vr. van 11.00 tot 17.00 uur, za. t/m ma. van 13.30 tot 17.00uur (t/m 7 november). Rabobank (hoofdkantoor, Lange Geere 3), Ernst de Vries, schoonschrift. Ope- ningstijden bank. NEELTJE JANS Ir. J.W. Tops-huis. "Schouwen- Duiveland", foto's. Dagelijks van 10 tot 17 uur. DONDERDAG 3 NOVEMBER Brigitte Kaandorp, kaba- ret/kleinkunst. Schouwburg, Middelburg, 20 uur. VRIJDAG 4 NOVEMBER Swingavond met House muziek, o.j.c. Midgard, Kui perspoort 12, Middelburg, 22 uur. Over de grens, toneelstuk van Lodewijk de Boer met Peter Fa- ber, de Prins van Oranje, Goes, 20 uur. Bemoei je d'r niet mee, thea terprogramma, Vestzaktheater, Vlissingen, 20.30 uur. Brutal Obscennity, Bar Ameri can, Plein 40, Middelburg, 20.30 uur. Ronald Heart Show, Bar- Dancing Karrewiel, Zwaanweg 12, Koudekerke, 22 uur. James Shepherd Versatile Brass, Sporthal Halve Maan, Oost-Kapelle, 20 uur. ZATERDAG 5 NOVEMBER Urban Dance Squad, 't Beest, Goes, 22 uur. Toneelvereniging Stee met Stil, zeg ik!. De Zwaan, Krom- wegesingel 1, Oost-Souburg, 19.30 uur. Hotch Pothck en Curius, dub belconcert, De Piek, Vlissingen, 22 uur. Jaarlijkse uitvoering Caecilia, Scheldekwartier, Van Dis- hoeckstraat, Vlissingen, 19.30 uur. ZONDAG 6 NOVEMBER Ritmia, muziek/zang, Vest- zaktheater, Vlissingen, 16 uur. MAANDAG 7 NOVEMBER Siwa Lima, dans-, zang- en muziekgroep, Stadsschouw burg, Middelburg, 20 uur. Serieconcert: Sjostakovitsj, Oostkerk, Middelburg, 21 uur. DINSDAG 8 NOVEMBER Het Schommelpaard, to neelstuk van Hugo Claus, Stadsschouwburg, Middelburg, 20 uur. WOENSDAG 9 NOVEMBER Poppentheater Parabel, Schuttershoftheater, Middel burg, 15 uur. Gedeelde liefde, halve liefde, blijspel van Alan Ayckbourn, Stadsschouwburg, Middelburg, 20 uur. door Jan Smeekens In een rubriek als deze is het handig dat je van een boek kunt zeggen hoe het heet en wie het gemaakt heeft, maar KLEINE BEER IN DE HERFST zou nog mooier geweest zijn zonder één letter op het omslag en in het binnenwerk. Wie dét boek (met alleen de linosneden van de Ja panse kunstenaar Keizaburo Te jima) in handen zou kunnen ne men, waant zich drieënveertig bladzijden lang helemaal alleen in een immens natuurreservaat op Hokkaido. Helaas, dat boek heeft men alleen bij uitgeverij C. de Vries-Brouwers gezien toen de Nederlandse tekst van Beccy de Vries nog niet ingeplakt was. De suggestie dat men op safari in het nationale park Daisetsu- zan is, bestaat ook in de defini tieve versie nog wel, maar er lo pen nu meer wandelaars mee en natuurlijk een reisleider die met zijn commentaar de geluiden van de natuur overstemt. 'Kleine beer in de herfst' vertelt het verhaal van een berin en haar jong die zich voordat ze aan hun winterslaap kunnen begin nen, eerst letterlijk vol moeten vreten. Aan de prachtige vlam mende herfstkleuren op de pren ten is echter te zien dat de win ter in de bergen van Hokkaido nog even op zich laat wachten, zodat het speelse jong volop ge legenheid heeft ook zijn nieuws gierigheid te bevredigen en daar door van zijn moeder kan leren wat het moet weten om in de niet getemde natuur te kunnen overleven. Het lieflijke verhaal werd door Keizaburo Tejima geïllustreerd met krachtige prenten in een weinig gebruikte techniek en met een feilloos gevoel voor "standpunten, camera instellingen en (zelfs) vertraagde opnamen". Voor jonge kinderen die bij een bos denken aan een weitje met een paar bomen en een beekje, zal zijn boek een openbaring zijn. Bij dezelfde uitgever verschenen geruime tijd geleden herdrukken van vier prentenboeken zonder woorden. Het gaat om DE RODE BALLON, DE BOOM, DE VO GELS EN DE ZEVENSLAPER, TOK TOK TOK...EEN El en DE VLINDER IN DE APPELBOOM. Ze werden door Enzo en lela Mari respectievelijk in 1967, 1973, 1974 en 1976 gemaakt, maar zijn met hun eenvoud nog steeds een lust voor het oog en 'Kouwe drukte' is de naam van het programma, dat Brigitte Kaan dorp op donderdag 3 november presenteert in de Middelburgse Stadsschouwburg. De voorstelling begint om 20 uur. Daar de mensenrechten nog steeds over de gehele wereld geschonden worden, is het in de ogen van Amnesty Internati onal belangrijk en noodzakelijk hier regelmatig de aandacht op te vestigen. Veertig jaar gele den werd de 'Universele Verkla ring van de Rechten van de Mens' uitgeroepen en daarom is er in samenwerking met de openbare bibliotheek in Vlissin gen een tentoonstelling inge richt in de kelder van dat gebouw. De bezoeker kan er tijdens de openingsuren van de bibliotheek aan de Lange Zelke terecht van 4 tot 23 november. Op de expo sitie staat met name Turkije cen traal, omdat daar schending van mensenrechten nog veelvuldig voorkomt. Bij de opening op 5 november om 10.30 uur is er gelegenheid om briefkaarten te versturen naar regeringen van verschillende landen. In een kraam van Amnesty Internatio nal zijn informatie en boeken verkrijgbaar. Als Nederland een Marialand is, hoe zit dat dan in Zeeland? A.J.M. Schutijser in Koudeker ke heeft dat landelijke gegeven over de 'heilige maagd' provin ciaal gemaakt. Hij kwam on langs met een boek waarin hij 'De lieve vrouwtjes van Zee land' optekende. Hij omschrijft er alfabetisch de bedevaart plaatsen in Zeeland, die gewijd zijn aan Maria. Schutijser leert ons dat lang voor de reformatie kerken en ka pellen werden gesticht ter ere van Onze Lieve Vrouwe. In prak tisch alle kerken waren Maria- altaren aanwezig en er waren rond de negenhonderd Maria- vicarieën. In talrijke gezangen werd Maria's naam bezongen, leidt Schutijser het boek in. Maar de Maria-vereerder uit Koudekerke kan niet compleet zijn. Door de reformatie, stor men, watersnoden en oorlogen zijn veel archiefstukken en ande re historische bescheiden verlo ren geraakt. "Toch kon dit boek je worden samengesteld", aldus Schutijser. En het resultaat is dat vijftien Zeeuwse bedevaart plaatsen nu geboekt zijn, met een maximum aan gegevens. 'Onze lieve vrouwtjes van Zee land' kan worden besteld door overmaking van f 21,50 op gi rorekening 37759 17, t.n.v. A.M.J. Schutijser. De James Shephard Versatile Brass komt vrijdag 4 november op bezoek bij de brassband Cre scendo in Oostkapelle. Vanaf 20 uur verzorgt dit uit twaalf muzikanten bestaande beroem de ensemble een concert in De Halve Maan. Het gebeurt alle maal in het kader van het ne gentigjarig bestaan van de Walcherse band. Deze Engelse band werd in 1972 opgericht door muzikanten van niveau. De concertvirtuoos Ja mes Shepherd nam het initiatief. In de beginjaren werden de mu zikanten gezien als pioniers op het gebied van de brassmuziek. Het gevolg was echter dat ook andere bands in deze bezetting gingen spelen. Ook nu nog is de James Shephard Versatile Brass trendsetter en beeldbepalend voor het brassbandgebeuren, zo dat men in Oostkapelle kan gaan kijken naar werkelijk het neusje van de zalm op dit gebied. In de Halve Maan in Oostkapelle worden bekende en minder be kende werken uitgevoerd. Diri gent van dit ensemble is Hugh Megarell. De Haarlemse metal/hardcore- formatie Brutal Obscenity gooit vrijdag 4 november alle remmen los in Bar American in Middel burg. De groep heeft overigens meer in haar ransel dan alleen recht toe recht aan ramwerk. "We besteden veel aandacht aan melodie, tekst, snelheid en thema's", leggen de leden in een schrijven uit. OOSTKAPELLE Zeeuws Museum/Natuurhistorie (Orangerie Kasteel Westhove, Duin- vlietweg 6). Saeftinghe Di. t/m vr. van 11 tot 17 uur, za. t/m ma. van 13.30tot 17uur. VLISSINGEN Wie zich voor één van de voor stellingen van 'Hairspray' kleedt als onder andere Divine (rechts) mag gratis de voorstel ling bezoeken. 'Hairspray' be leeft deze week de Zeeuwse premiere in Electro in Middel burg. De film brengt ons terug naar de jaren zestig met hoo- gopgewerkte kapsels en korte rokjes. Maar 'Hairspray' spiegelt zich ook een beetje aan 'Dirty Dan cing', dat bijzonder succesvol was met zijn vele dansen. Het verschil is dat in de film die nu in Middelburg draait een aantal popgeneraties de revue pas seert, zoals Blondie en Sonny. De Muziekvereniging "Caecilia" uit Vlissingen verzorgt zaterdag 5 november weer haar jaarlijkse uitvoering in het Scheldekwar tier te Vlissingen. Er worden optredens verzorgd door het Jeugdorkest "Caeci- lia"/"Voorwaarts" o.l.v. Ad Els- hout en de Brassband "Caecilia" o.l.v. Jan Meliefste. Het gastoptreden wordt ver zorgd door het Volksdanstheater Vranje. In de pauze is er een ver loting en na afloop is er gelegen heid om te dansen op muziek van "After Eight". De avond be gint om 19.30 uur en is vrij toe gankelijk. Alweer voor het derde seizoen spelen Gerd de Ley en Lea Cou sins 'Bemoei je d'r niet mee' van Simon Carmiggelt. Met muziek (en uitvoering) van Harry Ban- nink heeft het duo nu al meer dan 170 voorstellingen achter zijn naam staan, zowel in Neder land als Vlaanderen. Vrijdag 4 november wordt het programma in het Vlissingse Vestzaktheater uitgevoerd, aan vang 20.30 uur. De voorstelling bestaat uit zes liedjes en acht tien kronkels voor het toneel bewerkt. Iguana (Bellamypark 35). Levende reptielen, amfibieën en insekten. Zo. t/mza. van 14tot 17.30 u. Bethesda St. Joseph ziekenhuis Kou- dekerkseweg 88, benedengang). Fotoclub "de Schelde", recent werk van leden van de club. De Gevangentoren (Boulevard de Ruyter). Vlissingen Vestingstad 1940-1945, tekeningen, schilderijen, schaalmodellen en maquettes. Za., zo. en wo. van 11 tot 17 uur. Café Soif (Bellamypark 14). Bob Pin gen, 'Een geschilderde selectie'. Tij dens openingsuren. Veerboot Vlissingen/Breskens. Op dubbeldeksveerboot ms 'Prinses Ju liana' zeven wissellijsten met toeristi sche promotie, met als thema 'het ge ven van een beeld van Zeeland als va- kantieland voor iedereen. Galerie Bellamy (Bellamypark 19). Karei Goudsblom. Di. t/m vr. van 10 tot 12.30uur,envan 13.30tot 17uur, za.van 13 tot 17 uur. Openbare Bibliotheek in samenwer king met Amnesty International (Lan ge Zelke). Universele Verklaring van de Rechten van de Mens. Ma. van 13.30 tot 20.00 uur, di. t/m vr. van 10.00tot 20.00uur, za. van 10.00tot 12.30 uur, do. gesloten (vanaf 4 no vember). In Hugo Claus' toneelstuk 'Het schommelpaard' gaan twee vrienden uit Roosendaal, een in dustrieel en zijn advocaat, een avondje stappen in een vreem de stad. De heren willen een ge wonnen rechtszaak vieren. Ze komen in een sexhuis terecht, maar wel in het verkeerde deel er van. Het stuk wordt dinsdag 8 november opgevoerd in de Middelburgse Stadsschouw burg. De voorstelling begint om 20 uur. In dit droomspel vol absurde si tuaties wil Claus afrekenen met de besluitloosheid van de jaren tachtig. Het commercialisme en de vergeefsheid van elk politiek gebaar wil hij aan de kaak stellen met de grillige wendingen die in dit stuk voorkomen. Zoals de beide heren aanvankelijk geamu seerd door de excentriciteit hob belen, zo verandert hun gesteld heid bij een terroristische aanslag. De hoofdrollen in 'Het schom melpaard' zijn voor rekening van Jerome Reehuis en Jules Hamel. Hugo Claus zelf regisseert dit stuk. Eenzaam gevecht van politieman tegen FBI In de teksten wordt de huidige maatschappij onder de loep ge nomen. Teksten dus met een boodschap, zou men kunnen zeggen, die duidelijk afwijken van de gebruikelijke woorden die op de muziek van de metal- muziek worden gemaakt. Het concert in de Middelburgse bar aan Plein 1 940 begint om 20.30 uur. De James Shephard Versatile Brass. I\la 'Coming to America' en 'Red heat' pronkt Alhambra in Vlissingen met een nieuwe Nederlandse premiere: de veel besproken film 'Die .hard' met Bruce Willis in de hoofdrol. Een bezetting van een veertig verdiepingen tellend flatge bouw door terroristen staat garant voor spanning en avon tuur in deze door John MacTierman geregisseerde film. Bruce Willis speelt in deze film McClane uit New York. Met de eigenwijze politieman John Denk je alles te hebben gehad, blijkt er ook nog eens zo iets als muzikale guerilla te bestaan. Ur ban Dance Squad laat zaterdag 5 november in 't Beest in Goes horen wat dat inhoudt: harde beats, mitrailleurritmes, scrat ches, cuts en andere tonale booby-traps. De aanval begint om 22 uur. In het open jongerencentrum Midgard staat vrijdag 4 novem ber de House-muziek centraal. Extravagante kleding wordt zéér op prijs gesteld. De aanvang is om 22 uur. Midgard is te vinden aan de Middelburgse Kui perspoort. kerstmis bezoekt hij zijn vrouw Holly, die samen met de kinde ren in Californië woont. Holly heeft er een goeie baan bij Naka- tomi. Als dit bedrijf een feestje houdt, wordt het veertig verdie pingen tellende gebouw bezet door een groep terroristen onder leiding van de sinistere Hans Gruber. Ze hebben het gemunt op het geld in de kluis; ze heb ben echter een paar uurtjes no dig om de electronische beveili ging uit te schakelen. John friste zich toevallig op toen de overval plaatsvond. In z'n eentje begint hij een guerilla- oorlog tegen de bende. Hij vindt contact met een eenvoudige po litieman, die administratief werk doet. Ze communiceren met walkie talkies. Het lijkt dat ze op voorsprong zitten. Maar als de grote bazen van cie politie zich er mee gaan bemoeien wordt het een echte puinhoop. Ondanks Johns waarschuwin gen maakt de politiemacht de Bruce Wilis, hoofdrolspeler Die hard ene fout na de andere. Blunde rend zetten ze de aanval in op het gebouw. En in plaats van te luisteren naar John, zien ze in hem een vijand. De terroristen kunnen ondertus sen hun gang gaan. Alles wijst erop dat ze in het voordeel zijn. Omdat een televisieploeg de kin deren van John interviewt ko men ze er achter wie zijn vrouw is. Zij wordt nu gebruikt om John, die inmiddels al een aantal terroristen onschadelijk heeft gemaakt, klein te krijgen. En als de terroristen het gebouw verla ten, valt de FBI het dak aan. De toeschouwer valt van de ene verbazing in de andere in deze 'DE LIEVE VROUWTJES VAN ZEELAND' film. Vooral het stompzinnige optreden van de politie zal me nigeen verstijfd op de stoel doen zitten. Het duurt in elk geval enorm lang voordat het echtpaar McClane weer bijeen is.

de Faam | 1988 | | pagina 9